Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Česko Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (více)
USA, 2019, 142 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Mark Hamill (více)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. (Falcon)

titi74

U tak ambiciozného projektu , ktory sprevádza celé generacie filmových fanúšikov čakal asi každý viac , ale vzišla z toho aspoň veľmi pekná rozprávka , škoda nedotiahnutých scén a nepríliš dôrazneho konca. Pán prstenou to nikdy už nebude a tak epizoda 5 zostala neprekonaná. ()

Peroon666

Jak nějak podobně praví klasik: Byl jsem na tom se synem, on se sirkou, já s benzínem. Pokud i mého jedenáctiletého syna ta tupá a hnusná kráva Rey srala, tak už je fakt něco blbě........ ()

Damnsinead

Epizoda VIII byla výborná a čekala jsem, že Vzestup Skywalkera to ještě překoná. Chyba lávky, k tomuhle asi psal scénář Jar Jar Binks. Vznikla prázdná, načančaná nuda. Z původně sympatických postav se najednou stala banda idiotů. Z Rey je ultimátní Mary Sue. Hux postrádá pořádnou motivaci. A to ani nemluvím o tom, co vyvádí Kylo Ren.. Všichni jsou věčně v nebezpečí, všichni jsou zachráněni ve stylu deus ex machina, 'Překvapivé' zvraty byly zřejmě připsány na poslední chvíli. A přepálená stopáž to pohřbila úplně. Velmi slabé. ** ()

ssarka odpad!

Tak moje agónie je dovršena... třídílné ho..o je konečně v míse a dost ten proces sledování bolel...v tomto díle věčně zpocena hrdinka s neuvěřitelně debilnim výrazem se dozví od Klause ml. že je vnučka Palpatina....v jedné scéně se tahají o vesmírnou loď,pak se zase hledá Chui, protože je prostě nejdůležitější ho zachranit, pak zpocenina Klause ml. Náhodou zabije a vzápětí ho kdoví proč uzdraví, což neuměl ani místr Joda..no to je soda :D... následně se banda otrhanců-rozumej odboj-vrha do víru vesmírného boje NA KONÍCH!!!!!!!!!.CO tam zvířata i lidé dýchali se ani neodvažuji domýšlet... Klaus ml. promlouvá se svým imaginárním otcem a po pár větách se rozhodne vysrat se na temnou stranu a jasně tati, už to neudělám, už budu fajn kolík....zpocenina zase kdoví proč pálí loď na ostrově Luka Skiwalkera a jeho duch ji za to dá svoji starou loď....ne nemůžu už dál,ani jedna sekunda z tohoto humusu nedává smysl!!!!!no a ta Disneyovska párty a následně její jen tak vsomrovani se do cizí rodiny byl vrchol...myslela jsem že hodně filmů je špatných,ale tato třídílná sračka předčila vše co jsem dosud kdy viděla... ()

jimik13

Nemůžu jinak než za 3*. Star Wars je star Wars, ovšem pojetí nebylo dobré. Příliš pro fanoušky, všechno co se předpovídalo se stalo. Snaha všem se zavděvčit. Konec stejně pohádkový jako u první trilogie, celkově až příliš mnoho podobností s originální trilogii... Hlavní zaporak se změní a na závěr je hrdina a umře jako hrdina, nový zaporak ve 3. Díle, až příliš OP kladná postava. Nevím, s hodnocením jsem čekal 10 dní a stále mám smíšené pocity. Ještě že je tu Mandalorian a bude film o Obi-Wanovi... ()

Feacher

Podotýkám, že toto je ten film, který mně donutil si založit profil na ČSFD, protože již potřetí jsem svědkem toho, jak Disney przní něco tak legendárního jako je sága Star Wars. I přesto jsem se však vydal na předpremiéru. Z posledních tří filmů je pro mne tento asi největším zklamáním a měl jsem potřebu to někde říct/napsat. Po "létající" Leie v díle minulém přišlo spoustu dalších nových nesmyslů, které si režisér či scénárista vymyslel. Nerad bych spoiloval, ale schopnosti, o kterých 8 epizod bylo záludně mlčeno se najednou objevují. Jsem si jist, že tu nebožtík Qui-Gon Jinn mohl stále být, kdyby se Obi-Wan naučil to, co dokázala Rey. Naprosto nesmyslný opětovný vzestup Palpatina, který měl dozajista přitáhnout fanoušky prequelů, byla věc při níž jsme se již neubránili hlasitému smíchu. Od věty "Ty jsi Palpatine" jsem film absolutně přestal brát vážně a doufám, že všechny tři epizody byly pouze zlým snem Luka Skywalkera, který byl po zničení druhé hvězdy smrti natolik unavený, že se mu zdál takto dlouhý sen. Dvě hvězdy dávám pro celkem dobré efekty a poměrně dobrou první polovinu filmu, i když fyzikální zákony občas příliš nefungovaly. ()

Modrymysak

Měl jsem jít radši na Frozen 2. To mě napadlo když ten film skončil. A to se považuji za fanouška Star Wars. Mám vsechny díly na DVD, původní trilogii ve speciální edici, tričko, hrneček, uniformu Stormtroopera... Tři hvězdy dávám za efekty, kameru a obraz, který je lehce zrnitý v retro stylu původních SW. Logika děje 0%. Uzavřené otázky z předchozích epizod: 2 a to ještě podivně. Nezodpovězené a nově nastolené otázky: 87. Na konec ságy zajímavé skóre. Původně jsem považoval za nejhorší epizodu Skrytou hrozbu, ale když mám teď děti, trochu ji chápu. Tohle nevím jestli někdy pochopím. ()

soukyd33

Nemyslím si že by to nebylo zakončené, a také si nemyslím, že by to bylo špatné. Psát zde o výborných efektech a scénách je už dnes asi zbytečné. Herecké výkony dobré. Hlavní hrdinové filmu na obou stranách jsou super. Spojler: Zlo bude zničeno až na samotném konci filmu. Poznámka: Film mě ke konci připomínal jednu scénu z filmu Avengers Endgame. Doporučuji už proto, že se vše vysvětlí. Shlédnuto v kině IMAX 3D, Praha. Hvězdiček 4 ()

Marlo

Jsem rád že se to po.....! Snad si hlavouni v myšákově továrně na sny konečně uvědomí, že ne každá značka se dá dojit do nekonečna. Ať se raději soustředí na své Disney plus a Mnadaloriana, který je překvapivě lepší než celá nová trilogie. Abrams a spol by se měli poučit a zvolit jinou látku v které nebudou mít tolik svázané ruce a muset žehlit problémy po jiných. ()

Movielaik

Bohužel je toto můj první komentář, ale nemohl jsem si pomoct. Lístky do kina jsem dostal jako dárek pod stromek a byl jsem nadšený. Jsem totiž fanda původních tří dílů a částečný fanda tří dílů následujících. Ale k hodnocení...pominuli, že hlavní hrdinka je mi nesympatická až hrůza a do Star Wars universa mi prostě nesedí, tak horší už to snad nemůže být. Tři hvězdy jsem dal snad jen za úžasné efekty. Scénář v první třetině...možná polovině filmu mě nutil téměř neustále obracet oči v sloup. Něco tak tupého jsem ve filmu dlouho neslyšel. Možná to bylo částečně díky hroznému dabingu, ale ty rádoby hlášky mě málem zvedly ze sedadla a poslaly z kina domů. Pak jsem již scénář raději moc nevnímal a užíval si alespoň ty efekty, které byly perfektní. POZOR SPOILER!!! A ten konec??!! On umírá...ona ho zachrání....ona umírá...on jí zachrání...líbají se....on umírá. WTF??!! No, co Vám budu povídat....doma jsem si musel spravit chuť a pustil jsem si epizodu IV a V. ()

3k7 odpad!

Tohle je rozhodně nejslabší star-wars ze všech. Jediné co na tom bylo dobré byla hudba. Boje se světelnými meči mě nebavily. Bylo to zdlouhavé, nudné, postrádalo to náboj. Logika postav byla až bolestivá. Za 175 korun vstupenky na jednu stranu lituji každé vynaložené koruny na vstupenku a na druhou stranu jsem rád, že jsem to shlédl, dokoukal a už tu blbost nikdy nechci vidět. Nejvíc mě film znechutilo prvních 30 minut. Nic se tam moc nedělo, bylo to takové útržkovité, vůbec mě to jako diváka nevlákalo do děje a přiznám se, že tohle je asi první film za poslední cca 3 roky, kdy jsem fakt silně uvažoval, že z toho kina odejdu a nechám si vrátit peníze. teď spoilery: Pomocí "čar a kouzel", nebo "lusknutím prstu" se podařilo impériu vytvořit armádu tisíců vesmírných lodí? To fakt vážně? I moje mrtvá babička by patrně vymyslela logičtější důvod, jak mohla vzniknout obří armáda schopná zničit celý svět. Vysvětlením třeba toho, že to je armáda, z dřívějška, kterou nikdy nepoužili, nebo že zotročili nějakou cizí rasu, která jim takové množství lodí vybudovala...Ne, prostě to vytvořila jedna osobnost lusknutím prstu. Bravo Disney, takhle podělat starý dobrý titul a udělat z toho rejžovací film, který se značkou už nemá nic společného, se ti podařilo na jedničku. Scéna kde se 2 hlavní hrdinové přetahovali o transportér. Děsná nuda. Scéna, kde bojovali 2 hlavní hrdinové mezi vysokými vlnami u padlé hvězdy smrti - totální nuda, nezajímavé, zdlouhavé, strašně špatně nastříhané, nezáživné. Jako koukat na hokej mezi Itálií a Vietnamem, takové plácání, které nevede ke góĺu, neupoutá vás to, nezajímá vás to. Když to srovnám s atmosférou star-wars 4,5,6, tak ta atmosféra byla úplně jinde a každou scénu se světelnými meči člověk jen hltal. Tady se nic z toho nekoná, spíš naopak, z nějakého důvodu mě to nezajímalo. Během boje u padlé hvězdy smrti jedna postava druhou postavu zabije, aby ji následně oživila. Logika? Vysvětlení? Scéna finálního boje. Nudné, nic nového nepřinášející, ohrané, zdlouhavé. Připomínalo mi to Harryho Pottera, kde se Harry Potter přetahoval kouzlem s Woldemortem...Fakt bez myšlenky, bez nápadu a když pomyslím, že TOHLE má být star-wars tak naprosto ubohé. Žijeme v roce 2019/2020 a Holywood se domnívá, že když do Ačkového filmu narve několik miliard na efektech, tak že to bude fungovat, jenže když to postrádá logiku, střih je strašně divný, nepřirozený, je to celé zdlouhavé, nic moc se tam neděje a diváka to vlastně ani nevtáhne do děje, tak to nazývám solidním průšvihem. Lidé na to chodí jen kvůli značce, ale tohle už dle mého se star-wars nemá nic společného. Kdyby se to nejmenovalo star-wars, nebo by se to odehrávalo úplně v jiném vesmíru, nebo by to nijak nesouviselo s hlavním příběhem, tak bych tomu možná i tu jednu hvězdu dal. Ale tady fakt nebylo nic originálního. Film mi nesedl. Scénky mě nebavily. Už dlouho jsem neviděl film, který by byl tak zbytečně zdlouhavý, nudný, zdlouhavě natahovaný, zatímco tam všichni neustále spěchali, naháněli čas a snažili se úkolů dosáhnout co nejdříve (což se jim samozřejmě nedařilo...). Logika smýšlení postav, kde jedna postava chce jednoho z hlavních hrdinů při potkání zabít a o cca dalších 10 minut se autoři snažili diváka opít levným rohlíkem v podobě pseudoromantické scénky, kdy aktérka nabízí jedné z hlavní postav možnost utéct spolu. Dost proti logice. To mě až fyzicky bolelo, když byl zničen ten naváděcí COSI jehlan a jeden z robotů měl v sobě umístěnou mapu. To jako vážně se nikdo nemohl zeptat toho robota, jestli tu mapu neobsahuje? To se ten robot vážně nemohl ozvat, že má v sobě tutéž mapu, že nepotřebují lítat přes půlku vesmíru kvůli překonávání 30 metrových vln a nudnému boji se světelnými meči? Tak to fakt logiku bolelo a tohle je rozhodně nejhorší star-wars ever. Další věc, co jsem těžko zkousával bylo promlouvání mrtvých jediů do děje a jejich přímé ovlivňování děje. Já chápu, že je to star-wars, ale v případě prvních 6 dílů to bylo jen jakési předání moudra, ale tady už to byly fyzické skutky a to je zase tak nějak proti logice a filosofii star-wars, ale tak ok, tohle počítat nebudu. Konec samozřejmě dopadl pro diváka příjemně, na druhou stranu, je to tak nějak špatně natočené, nebo zle nastříhané, nebo zkrátka nepovedené, že jsem vůbec neprožíval atmosféru "Vítězství" s filmovými hrdiny, která navíc trvala snad věčnost a mě by stačily oslavy minutu, možná 2 a ne snad půl roku koukání se na radující se postavičky, vyskakující z vesmírných lodí a objímající se se všemi zároveň. Celková "finální bitva" na mě působila jak z Dnu nezávislosti, vlastně i tam jsem jim to věřil více, než tady. Takže stručně? TOHLE JE ŠPATNÝ FILM. Nedoporučil bych to nikomu a pevně doufám, že už další star-wars nevyjdou, protože tohle byl fakt fail. Raději ať už vycházejí třeba jen mini seriály typu the Mandalorian, ale ať už star-wars neprzní dalším recyklátem star-wars, kde namíchají nové postavy, pozabíjí staré, pak je tam zase z nějakého důvodu ukážou...Ach ouvej, je to špatný. Hodně mi v prosinci však napravil pachuť z tohoto filmu star-wars seriál The Mandalorian, který mi sedl mnohem více. Na tom seriálu oproti tomuto filmu ukázali, že i nějaká alternativní postava ve světě star-wars, kde se celou dobu nespěchá a soustředí se skutečně na dějovou linku, která dává hlavu i patu a na děj se dívá velmi příjemně, tak tudy vede cesta. Ale recyklovat staré star-wars, pak to nějak celé zpatlat dohromady, pozabíjet staré postavy, přidat tam nové, ne, prostě to nefunguje. Já tam vůči hodně postavám už ani neměl moc sympatie. Pro mě dobré star-wars skončily 6. dílem, přimhouřil bych oko nad Rogue one, ale tím to asi hasne. A jedna k zamyšlení na závěr. Může mi někdo vysvětlit, proč 9 filmů star-wars mají storm-troppeři bílé plastové brnění, které jde prostřelit snad i obyčejným prakem? Na co jim tedy to bílé brnění je, když to jakákoliv zbraň prostřelí? () (méně) (více)

Jarv

Důstojné zakončení? Víceméně ano. Vrchol Star Wars filmů? Bohužel ne. Že se Abrams spolehne na osvědčenou taktiku a natočí vesmírnou pohádku s průhledným dějem jsem očekával. Akorát tomu tentokrát chyběli nějaké dechberoucí a nápadité akční scény, které by se, tak jako jejich předchůdci, zapsali do historie. Vůbec celková choreografie postrádá jakési kouzlo. Návrat Palpatina byl nejhorší a zároveň nejlepší nápad. Na jedné straně (zápornější) je hodně znát, že tvůrci nevěděli, jak má to celé dopadnout a po smrti Snoka neměli ani příliš mnoho možností. Kdyby se podle tohoto rozuzlení chovali alespoň v náznacích předchozí dvě epizody, mohlo to být nesmírně zajímavé a promyšlené. Je sice znát, že si scénáristé lámali hlavu nad vysvětlením zdejšího dění (ačkoliv něco prostě vysadili) a pointa tak má smysl, naneštěstí nedokáží diváka zbavit dojmu, že to je spíše jakýmsi "záchraným bodem" jak vše ukončit. Navíc tím do určité míry podkopali starou epizodu VI, na což zkrátka nestačí sebelepší odůvodnění. Na straně druhé (kladnější) se však Palpatine stal perfektním pojítkem celé ságy, která i díky němu funguje jako celek. Jen prostě škoda, že ta myšlenka nepřišla o několik let dříve, konkrétně před natáčením sedmého dílu. Nepůsobilo by to příliš šroubovaně. Obří pochvala patří naopak postavám, kterých je hodně (a zbytečně mnoho nových) a každá důležitější se krásně dostane ke slovu. Zasazení starých scén s Leiou do nového filmu je vyřešeno naprosto geniálně. Luke se mohl zastavit i vícekrát, nicméně jeho cameo se dá brát jako doplněk epizody VIII. Han měl překvapivě významnější roličku než by se mohlo zdát. Současná generace hrdinů nemá šanci dohnat společnou chemii tak unikátně jako stará, to však neznamená, že by byli k zahození. Líbilo se mi, že se každému z ustřední trojice dostalo nějakého vývoje (oproti minule). C-3PO konečně dohnal svůj standart, jen R2-D2 zůstal v nové trilogii poněkud nehezky upozaděn. Největší pákou se stejně stal Kylo Ren. Proč? Nikdo jiný neumí tak efektně a svérazně odpravit údajně nejnedotknutelnějšího ksichta v galaxii (já vím, to bylo v osmičce, ale přesto se jedná o jednu z nejpůsobivějších scén současné trilogie). Příště si pěkně prosím nechte takové srandičky do finále. 70% ()

ondra.p

Dlouho jsem otálel s hodnocením i samotným komentářem k filmu. Star Wars je moje největší filmová vášeň. Už jako malej kluk jsem sledoval originální trojici filmů, hrál si s kamarády na Jedie a piloty hvězdných stíhaček. Pak přišla prequelová trilogie a i přes dětinskost prvního filmu a zdlouhavost druhého, jsem si nakonec odnesl úžasný zážitek z Epizody 3. Silné a charismatické postavy, oproti původním filmům vymakané efekty. Star Wars se staly mojí největší láskou ze světa filmů. Do světa Star Wars, pak ovšem přišel někdo, kdo se snaží na této značce jen získat peníze pro rozšíření svého impéria. Ne, není to Palpatine, je to zlý myšák Mickey. On si svými všemocnými chapadly uzmul pro sebe Star Wars a předal je skupině diletantů. Naservírovali nám plno inkluzivních želé postav, které jsou sice podle nejnovějších politicky korektních trendů, ale ani po třetím filmu nám nepřirostli k srdci. Ne, Poe, nikdy nebudeš Han Solo. Ne Finne, nikdy nebudeš Lando. A sorry Rey, i když tě mám rád, nebudeš Leia. Tuhle trilogii nese na zádech, jako pověstný Altas svět, Adam Driver a jeho Kylo Ren/Ben Solo. Nakolik musíš mít špatné postavy, abys musel pořád do příběhu zakomponovávat Leiu, jejíž představitelka je již mrtvá? Pár řádků k předchozím filmům, jak je vidím s odstupem času: Ep. 7 - Velmi dobrá Star Wars jízda, důstojné navázání na originální trojici filmů, pár fan servisů a slušné překvapivé zvraty i gradované souboje. Jasně nejlepší z nové trilogie. Ep. 8 - Snaží se šokovat, nakonec až moc. S každým shlédnutím se mi líbí míň a míň. Naprosto nepochopitelná a zmatečná dějová linka Finn-Rose. Nelogické chování hlavních postav. Korunu tomu dává admirálka Vynucená Diverzita. Spousta nevynucených smrtí dobrých postav, na úkor želé social-justice postav. Na druhou stranu nebylo tam jen temno. Super souboj v trůním sále Prvního řádu, "Holdo" manévr a "souboj" Luke vs Ben. Teď k Rise of Skywalker. (Spoiler Alert) Návrat Palpyho, jako hlavního záporáka je pro mě osobně plus. Darth Sidious je moje nejoblíbenější postava SW. Celý film je velká akční a efektní podívaná. Má slušné tempo a dostáváme tady poměrně dost fan servisů, nový rozměrů použití Síly i nové rozšíření profilu našich postav. Celkové film dobře graduje, je tam pár opravdu velmi dobrých momentů (souboj Rey-Kylo, znovuzrození Bena, závěrečný souboj s Palpatinem). Děj byl rozebrán ze všech stran, chtěl bych to vzít obecněji. Obecně ovšem, je to třetí film, tich novot je tam upřímně možná až moc. Tvůrci se snaží o nové věci a zároveň se je snaží hned vyřešit. Nezdravé nabalování nových spojitostí do určité míry maže předchozí SW filmy. Nemůžu si pomoct, ale de facto ne-fanoušek nemusí znát ani předchozí dva filmy, aby si mohl dopočítat sám návaznost na původní trilogii. Jistě, z jedné strany to je úspěch - nalákáte plno potencionálních diváků. Na druhou stranu, a za mě hlavně, je to fatální selhání tvůrců. Za tři filmy si totiž neujasnili, kam budou sérii směřovat. Po první epizodě poslechli hejt, že se jedná o okopčenou epizodu 4. Do jisté míry je to pravda, to ovšem neznamená, že museli naprosto nechat rozbít vše, na čem SW stojí v epizodě 8. Možná bych ovšem tvůrce ocenil víc, kdyby nepodlehli tomu velkému tlaku po ep. 8 a jeli dál v linii nastavených touto částí. Ovšem tady se rozhodli zavděčit se naprosto všem. A jak už to tak bývá, když se chcete všem líbit, nakonec se nezalíbíte skoro nikomu. Příklad je zbytečná LGBT scéna s polibkem mezi.. ehm, postavou která ani nevim, jak se jmenuje (nevěděl to nikdo), ale byla už v ep. 8 a nějakou pilotkou, která.. nevim, jak se jmenuje. Zklamáním samo o sobě je závěr. Opět se projevila tendence ject na až moc velkou jistotu. Část, kdy k Rey promlouvají hlasy z minulosti, je přesný příklad nevyužití potenciálu. Nikdo nechce do psí prdele jen hlasy, všichni fanoušci chceme Force Ghosty! Film pojmenovaný Rise of Skywalker a ve filmu se objeví jen Luke a Leia a jeden poloviční Skywalker? Kde je Anakin, když byl jako Force Ghost v ep. 6? Proč v závěru nejsou všichni jako Force Ghosti? Naprosto bych byl spokojenej, kdyby todle proběhlo. Jenže tvůrci hráli tak moc na jistotu, že ani k takovému závěru se neodhodlali. Nebo snad za tím stojí něco jiného? Byl by to moc mužský závěr, alespoň podle Kathleen Kennedy, která nemá o SW ani tušení, ale pravidelně sere fanoušky svými vyjádřeními? Poprvé jsem z kina odcházel sklamaný s nenaplněným očekáváním. Po druhé jsem přece jen měl lepší pocit. Ovšem nepříjemná pachuť zůstává. Pořád se nějak nemůžu smířit, že příběh Star Wars, který žiju už od dětství skončil právě takhle. Když porovnám Star Wars: The Rise of Skywalker s Avengers: Endgame, musím říct jedno. Způsob, jakým Avengers dokázali pobláznit svět a dojmout snad všechny fanoušky, je obdivuhodný. Nerad to přiznávám, ale Star Wars světu Marvelu momentálně nesahají ani po kotníky. Ať je to postavami, ať je to gradací příběhu, ať je to vyvrcholením dějové linie. Asi je to ovšem přirozený vývoj. Značku Star Wars tu máme již přes 40 let. Filmový svět Marvelu je daleko čerstvejší záležitost a nevystřídalo se na ní tolik lidí, co chtěli jen zvýšit kredit svůj, nebo společnosti zlého Myšáka. Kdo ví, třeba se v budoucnu dočkáme nové Star Wars ságy, která překoná tu původní. Momentálně je to ovšem ve hvězách. Víru mi vrací Mandalorian a vedlejší projekty ze světa Star Wars. Hodnocení.. No upřímně kdyby to nebylo Star Wars, dal bych něco pod 50%. Takhle přihmnouřím oči a dám 70%. () (méně) (více)

Isuzu

Moje osobné hodnotenie je tak 70%, čiže oproti prvým dvom dielom tejto trilógie pokles (epizódu VII hodnotím na 95%, epitódu VIII na 80%). Ale keď vidím tú hromadu hejtu, ktorá sa tu zhromaždila, dávam plný počet hviezdičiek. Každá trilógia Star Wars má svoje silné a slabé miesta a rozumiem, že rôzni ľudia majú rôzne preferencie a rozdielny rebríček svojich obľúbených dielov. Mám rada prvú trilógiu, ktorá je už klasika, druhá trilógia bola prvá, ktorú som videla v kine a mám ju rada aj napriek Jar Jarovi a "I hate sand". A tretia trilógia si ma získala skvelou hlavnou hrdinkou a ešte lepším vzťahom medzi ňou a hlavným "záporákom". Je pravda, že si myslím, že táto trilógia nenaplnila svoj potenciál. Začiatok bol viac ako sľubný a ak by sa viac sústredili na 2 hlavné postavy (Rey a Kyla), tak ako už bolo napísané aj v iných komentároch a nesnažili sa tam vnášať rôzne vedľajšie figúrky, s ktorými nakoniec nevedeli, čo robiť (aký vývoj či príbeh mal vlastne Finn? Ak by v IX epizóde umrel, vôbec by som si to nevšimla...čo je pomerne smutné). Konečne sme mohli v Star Wars trilógii dostať zaujímavý príbeh o Sile, o konflikte medzi jej dvoma pólami a skutočnej rovnováhe (ktorá nespočíva v tom, že "vyhrá" jedna alebo druhá strana, to nie je rovnováha). Je naozaj škoda, že Disney nezaplatil vytvorenie jedného scenára pre celú trilógiu, keďže samozrejme vopred vedeli, že budú 3 filmy...Aby to jednoducho celé sedelo a malo zmysel. Namiesto toho sa škrtalo, prepisovalo a ustupovalo fanúšikom...A tí istí fanúšikovia teraz nadávajú, že dostali, čo chceli...Lebo keď všetci dostanú, čo chceli, ale vlastne len trochu, tak z toho vznikne niečo nedopečené, s príliš veľa príchuťami...Koľko videí som videla počas rokov medzi jednotlivými dielami, kde sa rozoberali všetky detaily a ich skryté významy (ktoré tam pravdepodobne vôbec neboli, pretože tvorcovia scenára jednoducho tak ďaleko nemysleli). Tieto fantázie boli častokrát oveľa lepšie, ako výsledok. Minimálne tejto epizódy. Som sklamaná z toho, že Rey nepreskúmala viac temnotu v sebe samej (to mohla byť veľmi zaujímava linka) a neostala jedinečnou a novou hrdinkou bez akejkoľvek rodinnej "legacy" a že Ben Solo nemal možnosť naozaj nastúpiť na cestu za odpustením (pretože jedna obeť nezmaže roky pred tým...) a že nám ponúkli zaujímavú odrobinku potenciálne veľkej príbehovej linky (dyáda) len na to, aby nám o sekundu neskôr odopreli jej zmysluplné rozvinutie...Nehovoriac o logických failoch, ktoré si človek uvedomí, keď sa nad tým na 3 sekundy zamyslí. Ale aj napriek tomu všetkému, mám túto trilógiu veľmi rada, odnášam si z nej pre mňa najzaujímavejšiu dynamiku medzi dvoma postavami za celých IX epizód a budem snívať o tom, že raz dostaneme ďalšie časti, ktoré nám napravia chuť a že aj moloch ako je Disney sa môže poučiť...Lebo aj Star Wars je len rozprávka a tie mám rada, tak v ich duchu verím v šťastné konce :). ()

Kivis

Zklamání? Ani ne. Nadšení? V žádném případě. Rozčarování? Kdepak. Rozpačitost? Zcela jednoznačně. Ano, "rozpačitý" je přesně to slovo, které dokonale vystihuje moje pocity ze zakončení této trilogie. Základní otázka totiž zní, co od SW očekáváme? Nějakou vyšší filozofii nikdy neobsahovaly. I původní série byla popcorňákem, který frázovitými dialogy zrovna nešetřil. Jenže jak se stala kultem, zvykli jsme si očekávat vždy něco extra. Ale proč ne? Vždyť SW III a Rogue One dokazují, že i v tomto tisíceletí nám SW opravdu extra zážitek přinést mohou. Jenže nová trilogie mně bohužel nic takového nepřinesla. Přinesla nejdřív největší propadák v dosavadních dějinách SW filmů a pak už "jen" zábavu a kvalitní vizuální podívanou v osmičce a devítce. Různá očekávání ilustrují i jednotlivé kritické názory. Když se o Vzestupu Skywalkera bavím s dalšími, většina je lehce zklamaná, ale každému vadí něco úplně jiného. Za mě zůstává největší slabinou celé trilogie necharismatický záporák a přehnaný prostor pro duchy a jejich vliv. Jedním z nejtrapnějších momentů devítky je z mého pohledu rozhovor otce a syna Solových. Na druhou stranu svět se vyvíjí a tak proč by mělo zůstat zakonzervované universum SW a fungování tamější síly. Když jsem uviděl, že se vrací Abrams, který se postaral o nudné a trapné entrée do této trilogie, měl jsem docela obavy. Ale nakonec mě, až na těch pár WTF momentů, SW IX bavily. To se jim upřít nedá a to je něco, co od nich čekám. Že se nedostavilo nadšení jako u všech dílů původní trilogie, většiny dílů trilogie druhé a u Rogue One, to už je věc druhá. Tak třeba někdy příště? Nebo už snad raději ne? ()

Najnou

Po tom, co jsem všude kolem sebe slyšel, jak se jedná o nejhorší film na světě rovnající se produktu po požití litru gutalaxu, jsem nabyl dojmu, že by se mi starworsy devítka mohly líbit. Koneckonců jednou jsem se nechal vytáhnout do kina na džastys lík, čehož do dneška lituji (a také to společně s mišn impásebl může za návaly zvracení u chudáka vičra) a nemyslím si, že by tento gurmánský zážitek kdy něco přebilo. Snad jedině, že bych jednoho krásného dne vyrazil na Pýchu a předsudek.. Ale to odbíháme už skutečně hodně. Má předtucha se vyplnila. Film jsem si užil a líbil se mi. Adama Drivera mám fakt rád a skoro mi je teď až stydno, že jsem před dvěma epizodami nahlas vyprsknul smíchy, když si poprvé sundal helmu. Původní trilogii v této sáze, ať už bude mít nakonec epizod kolik chce, nic netrumfne, ale nepřestane mne překvapovat, kolik lidí to dle ohlasů tak nějak čeká. Japato, že se celýmu sálu nezastavilo srdce, když došlo k odhalení velmi křehkých rodinných vztahů tak, jako tomu bylo před bratru čtyřiceti (wow, 40!) lety? Jistě, je to tím, že je DžejDžej idiot, Dyzny satanovým lůnem, jehož produkty za celý život nikdo z nás cíleně nesledoval a Dejzy má větší vlasobobky na hlavě než prsa. Je to nejlepší díl série? Těžko. Bavil jsem se? Rozhodně. Sračky bych, a to vám radím zcela bez poplatku, hledal úplně jinde. Džordž si vysnil úžasnej svět a já jsem rád, že se v něm pořád něco děje. ()

Dandirion odpad!

Po tom co jsme viděli dva tragický filmy asi nikdo nečekal že by se to povedlo zachránit, ale spolknout takhle hořký sousto dalo práci. Asi nemá cenu vyjmenovávat co všechno tam bylo špatně. Dalo by se říct že úplně všechno! A ikdyž se J.J. na druhej pokus snažil dělat Star Wars, vyšla mu z toho bezduchá řitká sračka pro dementního diváka, od kterýho se čeká jenom to že si koupí hodně coly, popcornu, tričko, pár hraček a bude konzumovat to co vidí. A hlavmě nebude klást otázky! Ze Síly která dřív měla jistý zákonitosti se stala jakási magie která umožňuje v podstatě všechno. Díky PR oddělení společnosti Disney jsme o velkým zvratu v podobě návratu císaře věděli půl roku dopředu, tlaky ze strany feministek a PETy stále stejný, postavy který nefungovaly se podařilo úplně odsunout, a tak dále. Mohl bych si tady cintat pentli celej den... Prostě ze všech stran dojebanej kočkopes. Jediná konstantní věc je stále stejně tragickej hereckej výkon Daisy Ridley, která vládne jenom jedním výrazem, tedy výrazem šukací panny. Nezachránila to ani v kině vypitá flaška kořalky, která snad jenom utlumila bolest v srdci fanouška SW, přihlížejícího nechutnýmu znásilnění, poplivání a zneuctění celýho díla George Lucase. ()

Doffy

Z kina jsem odcházel šťastný – šťastný, že už to skončilo. Nejen celý film, ale celá triologie. ()

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

22.06.2023

Nový Star Wars film pokračující příběh Rey (Daisy Ridley) má oficiální název, synopsi a také předběžné datum začátku natáčení. Tzv. Skywalker sága skončila v roce 2019 snímkem Star Wars: Vzestup… (více)

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

07.04.2023

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

08.03.2023

Ačkoli mají nejnovější informace z prostředí společnosti Lucasfilm a světa Star Wars daleko k oficiálním oznámením, lze je v současnosti považovat za velice pravděpodobné. Server Variety totiž… (více)