Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Česko Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (více)
USA, 2019, 142 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Mark Hamill (více)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. (Falcon)

Pythonator

To se nám tu kumuleje tupé kritiky... To je tu zase odborníků a chytráků... Snad se nikdo těmi ohlasy nenechá odradit a věrný fanda si zajde do kina užít na pořádném plátně s pořádným zvukem plnohodnotný mňamózní STAR WARS film. Dějem nadupané finále nejlepší ságy všech dob nemůže zklamat už ze dvou dobrých důvodů. Za prvé, protože Abrams. A za druhé protože proto. Ne, vážně, za těmi filmy stojí příliš mnoho lidí a ti se musí řídit příliš mnoha dalšími lidmi a nechat si to schvalovat od jiných dalších lidí a hlavně se nesmějí nasrat fanoušci. Už z principu tedy nelze natočit Star Wars sračku. To by si Disney sral na hlavu a zabil si miliardovou investici. Každý, kdo tvrdí, že někdo cosi zabil, je idiot. Tohle je Star Wars! Kritizovat něco tak překrásného může jen banda povrchních lidí, kteří si nikdy nenašli cestu k tomu, aby tento svět milovali. Každý, pro koho se staly Hvězdné války již od dětství láskou na celý život, zákonitě musí ocenit i tento film, ba co víc, musí při něm chrochtat blahem. Tedy za předpokladu, že odpustíme zbytečné hobití Vietnamky, nezajímavé černoušky a jiné podivné postavy a sem tam logicko technický kiks spočívající především v otázce : "Z čeho ty X-wingy kurva dělají, že ten Lukeův ještě neuhnil?" Navzdory všemu tomu disneyovskému bordelu, nezajímavým novým postavám a scénáristické nejistotě tu máme grandiózní epické finále nové trilogie, která je ještě lepší než ta prequelová (a to i ta měla kulervoucí fan finále). Bohužel musím připustit, že nám Disney vnutil i vyloženě nasírací scény (v podstatě všechny s Finem), jako třeba ta: "Cítím to." Toho nesympatického černouška bych zvolil nejzbytečnější postavou všech dob. Vážně, zamyslete se nad tím, jak by tato trilogie utrpěla, kdyby se z ní Finn kompletně vymazal. Správně, neutrpěla. Naopak by byla ještě lepší. Tato postava ničím nepřispívá k příběhu a je tam jen, aby nás věrné fanoušky ságy nasrala, protože představuje všechno to disneyovské MTV coll multikulti svinstvo. A to nejsem rasista, jelikož přítomnost jiného černocha, legendárního Apollo Greeda jako Landa mi ani trochu nevadila a dávala tam smysl. ()

bigmatko

ako verný a skalný fanúšik všetkého so vzdialenej galaxie SW nemôžem pochopiť negatívne komentáre. Každý má ale svoj názor raz darmo. Mňa hviezde vojny nemôžu sklamať v žiadnej podobe a preto je moje hodnotenie asi z kategórie zaujatých. nebudem sa miešať medzi SW teoretikov, ktorý na svojich kanáloch hodnotia a rozoberajú každý jeden detail filmu a hľadajú chyby aj tam kde to netreba. SW univerzum je natoľko rozsiahle a ponúka nekonečne veľa možností, že nie je možné držať sa ničoho konkrétneho z toho čo nám ponúkajú Legendy a Kánon. Ak do všetkého zarátame seriály, komiksy a nespočetne veľa teórií SW tak záver bude jednoznačný. Nech sa vo filme objaví čokoľvek tak je viac ako možné že to má pôvod v niektorej vetve príbehov z balíka SW. pre mňa osobne bol SW9 epický príbeh, plný odkazov a momentov tak pre milovníkov a pamätníkov ako aj pre nováčikov a teoretikov. Sága je na konci a môže sa začať rozvíjať klbko preguelov, seguelov, individuálnych príbehov postáv a dejových línií a všetko bude mať svoj zmysel. Dôkazom kvality materiálu je Mandalorian. a to je len začiatok. SW9 je neskutočný rozprávkový príbeh. Áno rozprávkový a preto v ňom naozaj nehľadajte logiku. Do sveta SW nepatrí logika. SW sledujete dušou a srdcom a nie rozumom. SW9 je vizuálne divadlo. Známe postavy dokážu čo sa v nich skrýva, nové postavy našťastie nikomu neprekážajú svojimi replikami a notorický známy sa dočkajú epochálneho nástupu. Temná strana povstane a svetlo jej zasvieti do tváre v ústrednom súboji tak ako to vždy v SW bolo. Niektoré teórie sa potvrdili iné sa prepojili a dočkali sme sa najhlbšieho využitia sily aké sme doposiaľ mohli vidieť vo filmoch. V seriáloch sila dokázala neskutočné veci a preto to čo sa deje v SW 9 je len náznak jej možností. SW boli sú a budú rozprávkou a vždy si získajú srdcia milovníkov fantázie tak ako to bolo už od ich vzniku. ()

Razz

Najväčšia výhrada: Film neobsahuje nič, čo sme doteraz nevideli. Zároveň mi výnimočne vadilo rozprávkové klišé, ktoré tentoraz prerážalo cez všetko ostatné.Pre fanúšikov SW samozrejme nutnosť, ktorá prinesie aj veľa príjemných momentov, v ktorých sa vám na tvári rozhostí mimovoľný úsmev. ()

ForeverZiak

V tejto recenzii budú padať spoilery asi tak ako Han Solo padol v Star Wars VII. a Dumbledore v Polovičnom princovi dohromady. A to teda boli pády! Takže máme tu Star Wars IX. ktorého úloha je ukončiť povedzme jednu z najväčších ság histórie. Najprv som Star Wars universum nemusel, bola to pre mňa nuda všade len samé galaktické lode Milenium sem- Milenium tam.. Avšak potom som objavil históriu tohoto univerza a to mi otvorilo oči. Ten potenciál... Vezmite si napríklad Radu Yedi v prequelovej trilógii - navonok to vyzerá ako bezchybný spolok, senát taktiež. Avšak postupne sa nám odhaľujú aj tiene týchto dvoch médií ktoré hýbu Vesmírom z Coruscantu. Už nevidíme bezchybnú radu Yedi, spravodlivý senát : vidíme korupciu v senáte a neschopnosť v rade samotných Yediov. Jasné že to takto fungovať nemohlo a niet sa čo čudovať udalostiam zo Star Wars III. POINTA však je že ten svet dával zmysel - bol to akoby odraz, reakcia na momentálne riadenie sveta. Dávalo to zmysel a vedeli ste sa do toho vžiť. A tak čert ber Jar-Jara! Nuž a tak sa dostávame k nášmu koncu - 9. Star Wars. Vyvrcholeniu. Veľkolepému Vyvrcholeniu. Áno? Nie. Ako veľkolepé ukončenie ságy tento film zlyháva. Nedokáže ani dokončiť lovestory Ray - Finn a to je vec, ktorú sme od tejto poslednej časti poslednej trilógie jednoducho čakali - povinne! Lenže nie. Keď si vezmeme v potaz "hlavnú" trilógiu 4,5,6 ten feeling z toho bol ohromujúci. Hovorili mi to tí čo to zažili ako novinku keď v ___ prišlo Star Wars IV. na svetlo sveta. A svete div sa, ono to aj za "komoušou" prišlo sem. A ten feeling, ta atmosféra ten nápad dať príbeh ktorý sa posúva vodorovne pred obrazovkou na čiernom pozadí sa stal takou klasikou... Zvuky vesmírnych lodí, Milenium Falcone sa stalo klasikou... Darth Vader ako obávaný sith a cisár Palpatine sa stali klasikou... A tu sa dostávame k druhej veci kde tento film zlyháva ako "veľkolepé ukončenie ságy" a to je atmosféra. Dobre, na city tu hrajú vynikajúco (aj keď je dejová linka Ray a Finna nedokončená, niektoré udalosti postrádaju viac scien ktoré by si TAK zaslúžili, a celkovo keď sa dozvieme o cisárovi ktorý prežil, čakáme od toho Jacksona a dostaneme ____), aj tak mi skoro slzička na konci vybehla. To bolo k hlavným príčinám neúspechu 9. Epizódy a teraz k tým dobrým veciam: 1. Od @NerdLife2 som sa dozvedel že v tomto filme zaznejú ikonické soundtracky z predošlých filmov a to sa aj vo finále stalo a fungovalo to perfektne. Témy zapadli presne na tie miesta kde mali ako klinec po hlavičke. 2. Herecké výkony boli výborné. Žiaden oscar síce, no napríklad scéna kde sa Han rozpráva s Benom a vlastne tam nastane jeho zlom z Kylo Rena na Bena Sola/Skywalkera (ktorý bol aj tak trochu uhnaný dla môjho názoru), no bolo to nádherne precítená scéna ktorá presne odrazuje herecké výkony v tomto filme. 3. Na začiatku scéna "prológu" s Palpatínom bola vynikajúca ktorá dokázala diváka naozaj udržať v napätí, aj keď si myslím že predsa len vo výsledku bol cisár Palpatine priemerný záporák. 4. Ten malý opravár ktorý preprogramuje C3PO (ktorý tam má inak tiež celkom peknú scénu). Toto nemusím ďalej komentovať :D A tak sa dostávame k záveru : Tento film ako koniec ságy a veľkolepé finále totálne zlyháva. Avšak ako koniec tejto najnovšej trilógie, a obyčajný akčný sci-fi snímok nesklamal! - 75% () (méně) (více)

sefinko

v konečnom dôsledku som zistil že síce nová trilógia naplnila príbeh galaxie far far away, ale takisto bola zbytočná, hlavne postavy Finna, Poa a už len samotnej Rey. Hold, čoho sa v 21. storočí chopilo Disney, to nikdy nedopadlo dobre. ()

CheeseFigure

Zo začiatku som nebol nadšený z návratu Palpatina, ktoré som vrátili lebo proste lebo. Našťastie, vďaka Ianovi McDiarmidovi som im to počas filmu postupne odpustil, hlavne keď došlo na legendárne ,,do it". Ďalším sklamaním sú Knights of Ren. Sedmička na nich navnadila, osmička na nich zabudla a v devine boli, aby sa nepovedalo. Keby tam neboli, o nič by sme neprišli. Samozrejme sme sa dočkali ďalšej ,,Hviezdy smrti", lebo s ničím iným, ako s delom ničiacim celú planétu sa už asi prísť nedá. Medzi pozitíva radím odsunutie Rose na úplnú vedľajšiu koľaj, výkon Adama Drivera, peknú Daisy Ridley a efekty. Dá sa na to pozerať, ale ako ,,strhujúce finále ságy" to sklamáva. ()

Himbajz

Přeefektováno. Ale jako smrtelně. Příběh divnej, skáče to sem a tam... Tři hvězdy jsou fanouškovské. Jinak je to na dvě...Ať už nic netočí. Bude to tak lepší ()

Risky

Vzhledem k historii téhle ságy tak trošku chápu kritiku mnoha fanoušků. Laťka a očekávání jsou pro Star Wars prostě vysoko. Pro mě to byla vizuálně moc pěkná podívaná, která určitě stojí za návštěvu kina. S lehkým srdcem odpustím tvůrcům chybičky i jakési nadbíhání populárním názorům a kritice ze sociálních sítí. Je to závěr úžasného příběhu a moc jsem si ho užil. Úžas, jaký jsem pociťoval po Rogue One se nekonal a ani jsem ho nečekal. Na pár místech jsem měl oči lehce v sloup, ale celkový dojem je velmi dobrý. Bavil jsem se celou dobu. A jako bonus si časem budeme moct koupit "Coneface".:-) ()

Gluminator

SPOILER ALERT.....Tohle je vážně už vrchol... udělat z toho trapnou pohádku, kde se ještě na konci zamilovaně políbí no... jdu blejt velebnosti. Opět další kopírka předešlejch dílů. Opět nepřinesli nic nového. Story line Kylo Ren a Rey uplně stejná jako Vader a Luke... Uplakanej ušoun co mu nedali k Vánocům lego star wars opět nezklamal. Před návštěvou kina jsem si říkal, jestli tam dají ve filmu ty podělaný Ewoky jak se radujou a ohnostroje stejně jako na konci 6. epizody, tak odejdu z kina. No a heleme se, samozřejmě, že to tam dali, protože prostě neuměj udělat nic novýho. Jakože Xwing vytaženej z moře uplně stejně jako Yoda předtím, jakože duch Luka může brát najednou předměty do ruky... Rey najednou umí léčit, takže všechny ostatní smrti byly zbytečný.. Tak ona je Palpatine, ale na konci vlastně Skywalker? Hoši.... Dle mě se do toho tvůrci zapletli takovym stylem, že měnili scénář na poslední chvíli... Kdyby to nebyly star wars, tak bych film hodnotil kladně, co se týče akce a kvality natočení, ale jinak je to prostě totální propadák a opravdu Disneyovská pohádečka... Doufám, že už nový Star Wars nebudou, jak mají v plánu. ()

AfroCmx

Další do sady... Ničím nepřekvapí, ničím neurazí. Obyvklá přítomnost cute bytostí a droidů drží hodnocení na průměru. U posledního dílu HVEZDNEJCH VÁLEK bych čekal daleko víc. Ale jak o sobe sám Abrams říká, konce mu nejdou. ()

Monditrade

Vcelku excelentní zakončení nádherné ságy... trochu se dalo čekat jak to ukončí ale i tak to mělo vše, co člověk čekal.. trochu chyběli joke scény a spíše to bylo v dramatickém módu,, ale i tak za 5:-) ()

MoziMedve

Vizuály ok. Fanservis? Po 8. díle na nějakej sakra máme nárok po tom co Johnson svým fakáčem znásilnil fanoušky a prosral každej setup ze 7. dílu. V kině jsem se bavil, je to ok popkornový film. Smutný je, že SW bejvávalo víc. Smutný je, že nová trilogie je prakticky zbytečná bez jednotné vize. J. J. nejdřív zkopíroval 4ku, pak Johnson všechny nasral a pak J. J. kopíroval vrchol 6tky... Ale hej, před dávnými časy, ve vzdálené galaxii... Se jezdilo na koňomutech :) ()

MartinSTFC

Z posledních tří dílů. se mi tento líbil nejvíc. A i když ze mě stále ještě srší počáteční nadšení, které časem opadne, i tak dávám pět hvězd. A to především proto, že film ve mně vyvolal silnou dávku nostalgie. První film Nová naděje jsem viděl, když mi bylo šest let a dnes, po dvaceti letech se celý příběh uzavírá. Po tomto uvědomění, se mé malé já v kině rozplakalo, protože by mě jako malého fandu Star Wars nikdy nenapadlo, že i za dvacet let se stále budou točit další díly a navíc s původním obsazením. A to bylo právě to, co mě na filmu dostalo nejvíc. Film nás opět představí našim starým známým, dokonce i těm, které jsme měli léta za mrtvé. !SPOILER! Návrat postavy císaře Palpatina mě vyloženě uzemnil, v tom dobrém slova smyslu. Navíc, jeho scény požaduji za ty nejlepší z celého filmu a také mě nejvíce dojaly, i když to samozřejmě nebyl jejich prvotní účel. Na film se půjdu do kina podívat ještě jednou, což nikdy nedělám, možná půjdu i potřetí. Rozhodně stojí za to vidět na velkém plátně. ()

Qer

Je to fan servis jako prase, je to uspěchané, scény s Leiou působí dost namontovaně, ale krucinál... jsou to naprosto parádní Star Wars! Nějak nerozumim té vlně kritiky, ale víš ty co? Je mi to tentokrát úplně fuk! Zakončení téhle rozporuplné trilogie dopadlo nad moje očekávání, i když nebudu zapírat, že by potřebovalo delší stopáž. Je těžké určit, který z posledních tří dílů byl nejslabší. Sedmička až okatě kopírovala Novou naději, ale přinesla nám nové hrdiny, z nichž nejzajímavější je vynikající Kylo Ren. Skvělá osmička přinesla odvážné, ale tolik potřebné nové věci, které fanoušci neúprosně a zcela zbytečně kritizujou. Spousta z nich nesmyslně zabředla v původní trilogii a bez schopnosti uvolnit svou mysl a pustit uzdu fantazii házejí špínu na všechno, co okolo Star Wars Disney vyprodukuje. Devítka potěšila především v tom, že se také nebojí ukázat nové a odvážné věci a zároveň si bere v některých věcech inspiraci v nefilmových příběhů univerza z předaleké galaxie. Místama dojemné, někdy smutné a občas překvapivé nové Star Wars jsou a já se v kině královsky bavil. ()

KiJi

ÚPADEK STAR WARS DO HLUBIN FILMOVÉHO VESMÍRU Po dlouhé době jsem šel na film hned po premiéře a taková blamáž. Vždyť to skoro nenavazovalo na dvojku….tajemný hlas zní galaxií…omg. A von to je …. (nebojte, neprozradím), a to je ještě větší omg, vůbec ne k smíchu, k pláči vyprahlost scénáristů jest. Zlaté Lukasovy Epizody 1-3, to má alespoň hlavu a patu, velké bitevní scény, pěkné choreografie soubojů….závěrečný, devátý díl, nemá nic z toho. Nebo v novém prvním díle (resp. sedmém) se dozvídáme o Prvním řádu, ve třetím (resp. devátém) je navíc Konečný řád chachacha cha. V této závěrečné epizodě vedlejší známé postavy jsou spíše křovím, žádný přínos ději, autoři zjevně nevěděli co s nimi, co by měli říkat, dělat…vše je tak povrchní, jen aby to tam bylo, nevyhrají si s ničím, ani s bitvami, stále vše dokola. Pouze pár, ale skutečně jen pár trochu zajímavých triků tam je. Avšak souboje s laserovými meči raději nechcete vidět. Nakonec si hlavní hrdinka moje sympatie získala, i Kylo Ren a možná oni dva to zachránili před odpadem. A pointa? Alespoň ta byla trochu nečekaná. Rozhodně si to tvůrci neuzavřeli, aby se mohlo případně pokračovat. Tak nechť nás provází trpělivost. ()

Gelaos

Mizerné završení triolgie a brutálně neuctivé završení Skywalker ságy. Star Wars byly vždy naivně přiblblé, ale originální i prequelové trilogie aspoň měly vytyčený cíl, kterého dosáhly. Sequelová triolgie cíl nemá, točila se jen pro prachy. Vzestup Skywalkera ignoruje (przní) elementy současné trilogie, potažmo celého univerza, o nespočtu hluchých míst, trapností a nelogičností ani nemluvě. Pár dobrých momentů, herci, pompézní výprava ani sebelepší efekty tyhle zmatečné pseudo-Star Wars nezachrání. ()

bublinka4

Kdysi dávno, v jedné vzdálené galaxii.. sedělo několik stovek fanoušků Star Wars v plných kinosálech u závěrečných titulků a v hlavách se jim honilo jediné - what the hell did I just watch? ()

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

22.06.2023

Nový Star Wars film pokračující příběh Rey (Daisy Ridley) má oficiální název, synopsi a také předběžné datum začátku natáčení. Tzv. Skywalker sága skončila v roce 2019 snímkem Star Wars: Vzestup… (více)

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

07.04.2023

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

Další filmové Star Wars dorazí v roce 2025

08.03.2023

Ačkoli mají nejnovější informace z prostředí společnosti Lucasfilm a světa Star Wars daleko k oficiálním oznámením, lze je v současnosti považovat za velice pravděpodobné. Server Variety totiž… (více)