Reklama

Reklama

Star Wars: Vzestup Skywalkera

 • Česko Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (více)
Trailer 9
Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Fantasy
USA, 2019, 142 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Hrají:

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. (Falcon)

Zajímavosti (57)

 • Chewbacca je jednou z mála hlavních postav, které v Kánonu potkal příznivější osud, než v Expandovaném univerzu (Legendách), tam totiž zahynul v knize „Prvotní vektor“, prvním dílu série Nový Řád Jedi, který napsal Robert Anthony Salvatore. Yuuzhan Vongové v této knize shodili na planetu Sernpidal její měsíc (pomocí dovin basalů – tvorů schopných manipulovat gravitací) a Chewbacca se nedokázal včas dostat na palubu Millenium Falcona, když zachraňoval Hanova syna Anakina (který později zahynul při misi na Myrkr v další knize z této série „Hvězda po Hvězdě“ od Troye Denninga). K tomuto rozhodnutí došlo, protože autoři knih došli k závěru, že fanoušci už jejich díla neberou vážně, neboť vědí, že hlavním postavám víceméně nic nehrozí, a tak zaslali Georgi Lucasovi seznam postav s žádostí o povolení je ve svých dílech zabít. Lucas jim poslal seznam postav, které za žádných okolností zabít nemají. Chewbacca na něm nebyl. Salvatore se po Chewbaccově smrti stal cílem nenávisti fanoušků a dokonce obdržel i výhrůžky smrtí. Možná i proto už prakticky žádnou další knihu z univerza Star Wars nenapsal (vyjma knižní adaptace filmu Klony útočí). (vojtaruzek)
 • Císař Palpatine se vrátil i v alternativní časové ose Hvězdných válek, Expandovaném univerzu (Legendách), kde dokázal pomocí tajné silové techniky přenést svou duši do klonovaného těla na planetě Byss. Dokonce se mu podařilo na nějakou dobu svést Luka Skywalkera na temnou stranu. Několikrát byl zabit, ale vždy se vrátil. Natrvalo zahynul až po pokusu posednout Anakina Sola (v Expandovaném univerzu jednoho ze tří potomků Hana a Leii), kdy ho Han zastřelil a přeživší rozkazu 66, rytíř Jedi Empatojayos Brand, se obětoval, aby mu zabránil se znovu vrátit. (vojtaruzek)
 • V Babu Frikově dílně si můžeme povšimnout vyřazeného bitevního droida B1 z Klonových válek nebo třeba maskota produkční společnosti Bad Robot režiséra J.J. Abramse. (TwoFace)
 • Kostým a účes poručice Connix v závěru filmu jsou odkazem na vzhled princezny Leiy ve filmu Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho (1983). Billie Lourd, která poručici Connix hraje, je skutečnou dcerou Carrie Fisher a rovněž hrála mladou Leiu ve flashbacku jediského výcviku. Její tvář pak byla samozřejmě digitálně upravena. (TwoFace)
 • Rudé stráže v trůním sále na Exegolu jsou sithtroopeři. (LostRyba)
 • Vodní měsíc Endoru, kde se nachází trosky druhé Hvězdy smrti, se jmenuje Kef Bir. (LostRyba)
 • Většina Reiných nových schopností pochází z vědění zaznamenaných ve starých textech Jediů, které zachránila na planetě Ahch-To. (LostRyba)
 • Obří sochy na Exegolu bylo zobrazení těch nejmocnějších Sithů. Mezi ně patřili: Revan, Andeddu, Tanis, Tenebrous, Phobos, Desolous. (LostRyba)
 • Sithský trůn byl vytvořen podle originálních konceptů, které vytvořil Ralph McQuarrie pro původní Star Wars (trůn konkrétně pro Epizodu VI - Návrat Jediho, 1983). (Sidarius)
 • Mezi rebely můžeme vidět příslušníka rasy Mon Calamari, která sehrála významnou roli v povstání proti Impériu. Jedná se o Aftaba Ackbara, syna Admirála Giala Ackbara, který padl v předchozím díle. Jelikož to byla velmi oblíbená postava a jeho smrt nenaplňovala příliš představy fanoušků (spíše padl za oběť snaze Riana Johnsona šokovat a překvapit za každou cenu) je to od J. J. Abramse jeden z mnoha pokusů o fan service směrem ke skalním fanouškům Star Wars a odpůrcům překvapivých zvratů v předchozím díle. (Sidarius)
 • Herec Mark Hamill si kromě Luka Skywalkera zahrál i ovissijského spojence Odboje Boolia, který na začátku snímku poskytne hrdinům informace od špiona v Prvním řádu. (Darth Revan)
 • Jeden z pilotů, kteří přiletí na pomoc v závěrečné bitvě, je Wedge Antilles (Denis Lawson), Lukův přítel a pilot, který byl přítomen obou útoků na Hvězdy Smrti (a druhou dokonce pomohl zničit). (Sidarius)
 • Slavná hláška „I've got a bad feeling about this“ („Mám z toho špatný pocit“), která zazněla ve všech Star Wars filmech, je řečena i zde, a to Landem Calrisianem (Billy Dee Williams). (Sidarius)
 • Postavu Nambi Ghima si zahrál Kiran Shah, avšak namluvila ji Debra Wilson. Ta se již objevila jako Cere Junda ve videohře „Star Wars Jedi: Fallen Order“. (Mikahu)
 • Na konci filmu je scéna, ve které je Ewok jménem Wicket W. Warrick (Warwick Davis) z Návratu Jediho (1983). Druhého Ewoka si zahrál Davisův syn Harrison. (Mikahu)
 • Vzhled opravené přilby Kylo Rena (Adam Driver) odkazuje na skutečné japonské umění opravy rozbitého porcelánu zvané kincugi. Filozofie této techniky přijímá viditelně opravené části jako součást historie předmětu. (TwoFace)

Související novinky

Star Wars film Damona Lindelofa našel režisérku

Star Wars film Damona Lindelofa našel režisérku

23.10.2022

Disney si svůj talent hýčká, a tak nyní režisérka dvou epizod Ms. Marvel a předtím dvou pákistánských animáků 3 Bahadur a 3 Bahadur: Rise of the Warriors Sharmeen Obaid-Chinoy dostane příležitost,…

Waititiho Star Wars možná ani nevzniknou

Waititiho Star Wars možná ani nevzniknou

02.07.2022

No, tak jsme udělali hezkou 360 ° a skončili zpátky tam, kde jsme s filmovými Star Wars už od konce deváté epizody. Po informacích, že příští film režiséra Taiki Waititiho (Thor: Láska jako hrom) je…

Druhý Old Guard nabírá posily

Druhý Old Guard nabírá posily

11.06.2022

Oscarova herečka Charlize Theron (Srážka s láskou, Šílený Max: Zběsilá cesta) zvládá docela v pohodě kombinovat jak ambiciózní dramata, tak studiové velkofilmy, tak nezávislou scénu. V poslední době…

Lucasfilm kašle na originální náměty

Lucasfilm kašle na originální náměty

25.01.2022

Následující zpráva nejspíš neudělá radost nikomu, kdo se těšil, že mu studio Lucasfilm, domov značek jako Indiana Jones, Star Wars nebo Willow, ještě někdy nadělí nějaký svěží nový svět. Podle…

Reklama

Reklama