Reklama

Reklama

Star Wars: Vzestup Skywalkera

 • Česko Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (více)
Trailer 9
USA, 2019, 142 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Hrají:

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Mark Hamill (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. (Falcon)

Zajímavosti (60)

 • Tržby ze severoamerických kin činily 515,2 milionu amerických dolarů, součet těch celosvětových dosáhl 1,077 mil. (NIRO)
 • Vzestup Skywalkera se odehrává 35 let ABY (po bitvě o Yavin) a pokud se Disney v budoucnosti nerozhodne jinak, jedná se o úplný konec sithské hrozby v galaxii. K podobné události došlo v alternativní kontinuitě Star Wars, Expandovaném univerzu (Legends), až v roce 140 ABY, a to se smrtí Darth Wredda a zničením řádu One Sith (Jeden Sith – založeném Darthem Kraytem, rodným jménem A'Sharad Hett, padlým rytířem Jedi z dob Klonových válek). Rok 140 ABY také představuje konec Expandovaného univerza, neboť nebylo vydáno žádné dílo, které by zasahovalo dál do budoucnosti. (vojtaruzek)
 • Chewbacca (Joonas Suotamo) je jednou z mála hlavních postav, které v kánonu potkal příznivější osud než v Expandovaném univerzu (Legendách), tam totiž zahynul v knize „Prvotní vektor“, prvním dílu série "Nový Řád Jedi", který napsal Robert Anthony Salvatore. Yuuzhan Vongové v této knize shodili na planetu Sernpidal její měsíc (pomocí dovin basalů – tvorů schopných manipulovat gravitací) a Chewbacca se nedokázal včas dostat na palubu Millenium Falcona, když zachraňoval Hanova (Harrison Ford) syna Anakina (který později zahynul při misi na Myrkr v další knize z této série „Hvězda po Hvězdě“ od Troye Denninga). K tomuto rozhodnutí došlo, protože autoři knih došli k závěru, že fanoušci už jejich díla neberou vážně, neboť vědí, že hlavním postavám víceméně nic nehrozí, a tak zaslali Georgi Lucasovi seznam postav s žádostí o povolení je ve svých dílech zabít. Lucas jim poslal seznam postav, které za žádných okolností zabít nemají. Chewbacca na něm nebyl. Salvatore se po Chewbaccově smrti stal cílem nenávisti fanoušků a dokonce obdržel i výhrůžky smrtí. Možná i proto už prakticky žádnou další knihu z univerza Star Wars nenapsal, vyjma knižní adaptace filmu Klony útočí (2002). (vojtaruzek)
 • Císař Palpatine (Ian McDiarmid) se vrátil i v alternativní časové ose Hvězdných válek, Expandovaném univerzu (Legendách), kde dokázal pomocí tajné silové techniky přenést svou duši do klonovaného těla na planetě Byss. Dokonce se mu podařilo na nějakou dobu svést Luka Skywalkera (Mark Hamill) na temnou stranu. Několikrát byl zabit, ale vždy se vrátil. Natrvalo zahynul až po pokusu posednout Anakina Sola - v Expandovaném univerzu jednoho ze tří potomků Hana (Harrison Ford) a Leiy (Carrie Fisher). Han ho zastřelil a přeživší rozkazu 66, rytíř Jedi Empatojayos Brand, se obětoval, aby mu zabránil se znovu vrátit. (vojtaruzek)
 • V Babu Frikově dílně si můžeme povšimnout vyřazeného bitevního droida B1 z Klonových válek nebo třeba maskota produkční společnosti Bad Robot režiséra J.J. Abramse. (TwoFace)
 • Rudé stráže v trůním sále na Exegolu jsou Sith troopeři. (LostRyba)
 • Vodní měsíc Endoru, kde se nacházejí trosky druhé Hvězdy smrti, se jmenuje Kef Bir. (LostRyba)
 • Většina Reiných (Daisy Ridley) nových schopností pochází z vědění zaznamenaných ve starých textech Jediů, které zachránila na planetě Ahch-To. (LostRyba)
 • Obří sochy na Exegolu byly zobrazením těch nejmocnějších Sithů. Mezi ně patřili: Revan, Andeddu, Tanis, Tenebrous, Phobos a Desolous. (LostRyba)
 • Sithský trůn byl vytvořen podle originálních konceptů, které vytvořil Ralph McQuarrie pro původní trilogii Star Wars (trůn konkrétně pro Epizodu VI - Návrat Jediho, 1983). (Sidarius)
 • Mezi rebely můžeme vidět příslušníka rasy Mon Calamari, která sehrála významnou roli v povstání proti Impériu. Jedná se o Aftaba Ackbara, syna Admirála Giala Ackbara, který padl v předchozím díle. Jelikož to byla velmi oblíbená postava a jeho smrt nenaplňovala představy fanoušků, je to od J.J. Abramse jeden z mnoha pokusů o "fan service" - jak se fanouškům zavděčit. (Sidarius)
 • Herec Mark Hamill si kromě Luka Skywalkera zahrál i ovissijského spojence Odboje Boolia, který na začátku snímku poskytne hrdinům informace od špiona v Prvním řádu. (Darth Revan)
 • Jeden z pilotů, kteří přiletí na pomoc v závěrečné bitvě, je Wedge Antilles (Denis Lawson), Lukův přítel a pilot, který byl přítomen u obou útoků na Hvězdy Smrti (a druhou dokonce pomohl zničit). (Sidarius)
 • Slavná hláška „I've got a bad feeling about this“ („Mám z toho špatný pocit“), která zazněla ve všech Star Wars filmech, je řečena i zde, a to Landem Calrissianem (Billy Dee Williams). (Sidarius)
 • Postavu Nambi Ghima si zahrál Kiran Shah, ale namluvila ji Debra Wilson, která se již objevila jako Cere Junda ve videohře „Star Wars Jedi: Fallen Order“. (Mikahu)

Související novinky

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

včera

Pohled na celosvětové tržby kinařů je tento rok týden od týdne smutnější. O potenciální blížící se krizi kin i velkých filmových studií se mluví už poměrně dlouho a důvody jsou nasnadě. Vzestup… (více)

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

V současné době hraje u studia Disney prim spíše seriálová odnož Star Wars. Poslední celovečerní film jsme v kinech viděli téměř před čtyřmi lety, od té doby jsme však dostali seriály Ahsoka, Andor,… (více)

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

22.06.2023

Nový Star Wars film pokračující příběh Rey (Daisy Ridley) má oficiální název, synopsi a také předběžné datum začátku natáčení. Tzv. Skywalker sága skončila v roce 2019 snímkem Star Wars: Vzestup… (více)

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

07.04.2023

Dny Star Wars Celebration jsou tady a spolu s nimi přišla řada i na hromadu nových oznámení. Je toho tentokrát fakt hodně, takže se do těch novinek rovnou pustíme. A začneme hned tou nejžhavější,… (více)

Reklama

Reklama