E.A. Poe: Podivný experiment

• USA Stonehearst Asylum (více)

Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?" Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná... (Bontonfilm)

Olafsson

Teda ten konec překvapil! Je to taková lepší verze Švankmajerových Šílených... Skvělé výkony Kingsleyho a Beckinsale, která je btw. stále ve svých 41 letech vysoce *ukatelná... ()

mirkath1

Velká spokojenost, úžasná lahůdka. Takové sanatorium bych vidět ve skutečnosti nechtěla :) Totální pakárna, kůň neměl chybu :)) Herecké výkony nadstandartní a atmosféra hustá. ()

marabart

Tak to teda bylo něco. Poa jako autora mám velice v oblibě a na film jsem se strašně těšil. Musím říct, že mě naprosto dostal. Celou dobu jsem napjatě seděl a nechápal, co se děje. Naprosto bezchybný příběh a skvělé herecké výkony od Beckinsale, Kingsleyho a Sturgesse. Normálně 4* film, ale za strhující závěr musím dát plné hodnocení. ()

dzberry

Hra na blbínkov aneb Všichni jsou blázni, jen vrata od ústavu jsou letadlo... Chyběla mi tam Bára Hrzánová, nadbýval mi tam ten sladkobolný výraz Jima Sturgesse při předstírání lásky. Ech, romantika je pro blázny, milý Allane Edgare... ()

Emjecko

Jakkoli se Podivný experiment tváří strašně temně, nemusíte se bát. Povídka, podle níž je film natočený, se ve skutečnosti jmenuje "Metoda doktora Téra a profesora Péra", což je skutečnému obsahu tohoto filmu mnohem bližší, než prvoplánový název, který má do kina přivést pouze co nejvíc lidí. Podivný experiment zní přece jen stylověji a o Edgaru Allanu Poeovi slyšel každý aspoň jednou ve škole, možná si i vzpomene, že napsal Jámu a Kyvadlo nebo Havrana, čili je vlastně taky cool a jde se na promítání. Těšit se můžete na solidní herecké výkony, přes relativně předvídatelný děj i na pár nečekaných zvratů, ale hlavně na parádní příběh, který vás bude bavit a možná si ho někdy dáte i podruhé. ()

george82

Nejdřív jsem si řekl, že tenhle typ filmů moc nemusím a koukat na něj nebudu, protože by pak hodnocení bylo ovlivněno mým chybným úsudkem. Nicméně film je krásně a plíživě temný. Všech hlavních 4-5 aktérů je naprosto úžasných. Je to jako zamilovat si dort, který nejíte. Tenhle film stojí za to ho shlédnout. ()

Romanka89

Poea mám velmi ráda, a tak jsem se na tento film velmi těšila. I když jsem znala příběh, viděla jsem (a zbožňuju) české zpracování tohoto příběhu (Šílení od Švankmajera), tak musím dát plný počet. Skvělé herecké výkony, výborné zpracování jedné úžasné povídky od zakladatele hororů. ()

XXXXXXXX

Jak už tu bylo zmíněno, v jiných komentářích, při prohlídce oddělení pro narušené pacienty, mi na mysli vytanul vynikající Shutter Island. K příznivému hodnocení, mi nahrává také dobové zasazení snímku. Přece jen, počet filmů z viktoriánského prostředí, můžeme spočítat na prstech jedné ruky. Vlastně mě napadá pouze toto zpracování klasiky Roberta Luise Stevensonna. Pročež s radostí vítám každý nový přírůstek. No ale zpět k filmu. Slovenský název filmu, vlastně film dost dobře vystihuje. No považte na jedné straně blázni, hrající si na doktory, ovšem mnohdy s pozitivními výsledky léčby. Na té druhé pak doktoři, jejiž léčebné praktiky, nemají k šílenství daleko. Víc takto uchopených zpracování klasik z pera E. A. Poea prosím!!! ()

MartinTerran

Poměrně netradiční film z blázince, ve kterém nejde o snahu pacienti vyléčit, ale o to aby neztratili důstojnost a užili si pobyt. Osvícený postup? Možná, nebo taky jen jednání šílence. Každopádně film je dobře napsaný a zahraný, napětí se stupňuje a atmasféra by se dala krájet. A tak to pokračuje až do samotného finále, které je luxusní. Hodnocení: 85/100. ()

lusa

Neviem, či existuje desivejšie prostredie než stará psychiatrická nemocnica. Experimentu nechýbalo napätie, atmosféra a nejaký ten prekvapivý zvrat. Navyše Ben Kingsley je naozaj pán herec. Poviedka je síce trochu o inom, ale samotné spracovanie je mrazivo poeovské. 4* ()

Mamlas

Toto nebyl thriller, spíše komorní dramatický příběh prolezlý romantikou. Pomalý a velmi zdlouhavý film. Téměř bez děje. Nudil jsem se od zdlouhavévo začátku přes vleklý střed až po romanticky pitomý konec. ()

chesterko

Pozoruhodné ako krivka "pútavosti" naberala na hodnote. Keď si myslíte, že sa príbeh dostal do polohy, odkiaľ nebolo možné divákov zaskočiť, stane sa presne to v čo dúfate. To je na filme také jednoduché a účinné zároveň. Prehliadka kostýmov tiež filmu prospelo. Kate <3 ()

Vämpiriüs

Očekávání nulové , výsledek fenomenální. Tento film sice nemá nijak zvlášť valný začátek a proto může některé jedince donutit spíše k jeho vypnutí a přesunutí pozornosti jinak nicméně po nějaké době začíná být opravdu zajímavým dílem na které opravdu stojí za to se podívat. ()

Kimkong

Ačkoli ústřední zápletka jde odhalit již po pár minutách sledování, filmu to na atmosféře vůbec neubírá vzhledem k pro mě nečekanému konci. Musím podotknout, že předlohu jsem neznal. Dvě hodiny filmu utekly opravdu rychle. Postavy jsou zahrané i obsazené výborně. Silnější 3* ()

regentor

Poe by se asi divil.... Podivný experiment.... Ty hvězdičky jsou jen pro Kingsleye a Beckinsale. Překombinovaná nuda asi jsem namlsaný na kousku Raven.. ()

Hawaj

To byl tedy opravdu podivný experiment až do konce. Trošku mi tam vadila taková ta studiovost exteriérů, ale příběh docela slušnej. ()

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd