E.A. Poe: Podivný experiment

• USA Stonehearst Asylum (více)

Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?" Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná... (Bontonfilm)

Bruce_cz

Asi jsem viděl úplně jiný film než zdejší top komentátoři (ostatně by mě zajímalo, jestli někdo čte víc jak deset komentářů). Atmosféra naprosto nulová, akce a celý děj dost unylý, poslepovaný, hlavní hrdina se mátoří celým dějem a de facto jen vykřikuje "Měli bychom zdrhnout", jediný kdo to drží nad vodou je šílený šéf sanatoria, ale to je málo. Za celý film mě vytrhla jediný hláška "To jsem nečekal.", to fakt sedlo, ale vzato kolem a kolem, film možná nutí k zamyšlení, kdo je tady vlastně ten zlý, ale netřeba nad tím smýšlet déle než deset sekund, závěr je možná hodný jednoho pozvednutého obočí, ale jsou filmy (a že jich je) i s vychytanějším twistem. Jako celek? Člověk se nebojí, nesměje, žádný wow efekt se nekoná, přítomná akce je bez nápadu... A co je vtipné (bohu dík, že jsem to nečetl), že popis filmu tady nahoře spoileruje de facto jediný zajímavý moment překvapení. Možná to ani není vtipné, je to k pláči. ()

esmoke

Film na motivy krátké povídky ,,The System of Doctor Tarr and Professor Fether“ z roku 1845, jejímž autorem je Edgar Allan Poe. Jako producent se zapojil Mel Gibson. Přestože je na plátně Michael Caine cca 8 minut, tak je to prostě borec největší. (2D titulky) ()

mr.twizta

Za tri, a to s odrenyma. Zbytecna maskarada, ktera diky dobovosti a peilezitostnym zvratum maskuje svoji vychtenost. Super casting, to se musi nechat. ()

Saxos

Už jsem nevěřil, že se někdy někomu podaří kvalitně zpracovat filmový námět výměny rolí v blázinci. Hlavně bez toho, aby vznikl nějaký stupidní horor. Kolektiv Poe, Anderson, Gangemi, Yatsko, Debney a další mě po shlédnutí 112 minut přesvědčil, že to prostě jde. Nádherný ústav Stonehearst, jakoby doktor Newgate, jakoby doktor Lamb, jakoby hlavní dozorce Finn. Plný sklep jakoby bláznů nebo personálu? Dvěstě prominentních jakoby bláznů nebo skutečných? Bez nudy, zajímavé dějové zvraty, atmosféra, herci fakt hrají. Chvílemi si myslíte, že už všechno víte a hle je to úplně jinak. Varování pro začínající psychiatry "nevěřte ničemu co slyšíte /nebo čtete?/ a jen polovině co vidíte". ()

vdobes

Dobrých filmů z tohoto prostředí moc není, a o to víc poté potěší, když někdo tohle téma chytí a natočí napínavý film se skvělou atmosférou, skvělou zápletkou a skvělým dějem, který vás prostě na začátku chytí a do konce filmu nepustí. A jako třešnička na dortu je obsazení Kate Beckinsale do hlavní role, jelikož v tomhle snímku je to neskutečná kočka. ()

Hilly

Kdo viděl film Prokletý ostrov s DiCapriem, tak si asi řekl: hele, to odněkud znám....tam hraje Ben Kingsley šéfa blázince. Trefa. Podobných snímků se poslední dobou objevuje více, v podání zfilmování Poeovy verze jsem však na žádné překvapení ani ohromení nenarazil, pokud nepočítám finální zvrat, který bych charakterizoval víceméně jako stupidní (sorry Edgare). Tři hvězdy pro Kate Beckinsale. Stále dobře vypadá, stále lépe hraje. ()

LencaN

Cítím se ochuzená o hledání toho, co je v tom zvláštním ústavu to děsivé, to co nahání kůži...to co nám bylo naservírováno hned na začátku, že pacienti ovládli blázinec. Bylo to moc šup šup. Tohle bych s Prokletým ostrovem ani nesrovávala, pro mě je to naprosto jiná úroveň. Herecky dobré, dostali sem spoustu šikovných a výrazných herců. I výprava vypadala poctivě. Děsivé praktiky skutečně děsily až se mi dělalo úzko. Kupodivu mi tady vadila ta romantická linka, s kterou by ale padl celý příběh, což je hlavní zádrhel. Je to příběh o bláznech, to ano, ale nepovažuju za přijatelné, aby mi celý film přišel postavený na hlavu, ať to se scénářem jakkoli koresponduje. Některé chování, především uvězněného personálu jsem nedokázala pochopit a vlastně ani moc konec. Ok, dopadlo to tak jak to dopadlo, ale ... jak to tak mohlo dopadnout? :D i když je pravda, že i v dnešní době se dá leccos zfalšovat, podplatit lidi a založit si firmu na Kanárech během hodiny. No prostě to bylo nemastné neslané, i když závěrečným zvratem to chytlo o něco větší šmrnc, ale stejně i tak to není na 4*. Jediné co mi to dalo, byl výlet do tehdejší psychiatrie a slyšet ty různé názvy pro "psychické nemoci" bylo zvláštní. ()

Ace.A.T.L.

Skvělý obsazení, skvělá myšlenka, tajemno i atmosféra, ale jako plno stejných projektů, nevyužili tvůrci ten ohromnej potenciál, co tenhle film mohl mít. Rozhodně je to nadprůměr oproti jiným filmům, ale motá se to kolem 75%. Takže za mě 4*(75%) a URČITĚ DOPORUČUJU ()

moriero

Neobyčejný filmový zážitek. Jinak to popsat ani nemohu. Skvělá hutná atmosféra, dokonalé obsazení, překvapivé zvraty. Sympatie k jednotlivým postavám jsem střídal co 10 minut. Ne pro ty zvraty samotné. Už když byly karty vyloženy, přesto jsem chápal a podporoval pohnutky jednotlivých postav. Stěžejní dilema: co je menším zlem? Na 19. století typické nelidské praktiky ředitele Caina? Nebo benevolentní humánní přístup šílence Kingsleyoho? Vyberte si sami. Kate byla naprosto okouzlující a Jim...no, podívejte se sami. ()

Hladho

Nejslabší Thriller, jaký jsem kdy viděl, ale i přesto musím říct, že se mi z části líbil. Film má výbornou atmosféru, ikdyž se mohlo trošičku zapracovat na hudbě. A také jsem očekával trochu lepší herecký výkon od Bena Kingsleyho. Casting byl na jedničku a všechno nádherně zapadalo do pochmurných začátků secese. A poslední věc, kterou musím pochválit je závěr. Za mně - 70% ()

listo

Díky Benovi Kingsleymu je to dobrá podívaná. Ten chlap vytasí koule, zatímco ostatní si vedle něj jen cvrnkají kuličkami. První polovina filmu utekla jak nehlídaná polívka na plotně, druhá ale postupně sklouzávala do obludného panoptika a vyvrcholila groteskou na Requiem pro panenku. Přestože po Leovi na bláznivém ostrově by protřelý divák mohl čekat cokoliv, zápletka ani rozuzelní mi kupodivu předvídatelné nepřišly, proto 60 %. ()

O_Peki

Tváří se to líp než to ve skutečnosti je. Kromě krásy Kate Beckinsale film ničím moc neazujme. Není to špatný, ale za týden už si na to nevzpomenu, ()

Kozlowski8

Příběh z konce 19. století, kdy čerstvě vystudovaný lékař přichází na svou první lékařskou praxi do odlehlého psychiatrického ústavu a postupně zde odhaluje děsivou skutečnost... Temná, syrová atmosféra, jak se na dílo E.A. Poa patří, provází téměř celý film. Od počátku až do úplného konce je divák v napětí a nejistotě, co nastane v příštím okamžiku. Za magory považuje chvíli jedny, chvíli zas ty druhé a občas mi jako šílenci připadali úplně všichni. Jemná, nenásilná, avšak velice dobře vnímatelná hudba jen krásně dolaďuje výborně natočenou zápletku s velice působivými hereckými výkony. 85%. ()

morepower

Tak přesně se od začátku dá očekávat, že sanatorium bude trošku děsivý, bude podzim nebo zima, prostě klimatická deprese, žádný bujný jaro. Dá se i očekávat, že to na konci nebude všechno tak jednoduchý a že se tam postavy zapadlého panoptika ukážou v celé své nekráse. Očekávat se dá i to, že vás to bude bavit, pokud v tom nehledáte hluboký niterní prožitek a sondu bůhví do jaké hloubky lidské duše. Takže podle očekávání je to dobrá čtyřhvězda... ()

Scaevola

Dokud funguje hra na tajemství vzdálené léčebny, nelze zřejmě nalézt výhrad. Jenže kritický bod zápletky je odhalen až nepříjemně brzy (nemluvě o traileru) a i když taková změna vyprávěcí poetiky přináší zajímavé prvky proměny rolí i kritické myšlenky o tehdejším i dnešním náhledu na šílenství, jednoduše se nelibě střetávala s mým očekáváním. Přes všechny herecké výkony i polhcující podzápletky však tak už ani nejapné finální odhalení nedokázalo slepit celý film do jediného celku. ()

Mantazie

Čekala jsem nějakou hloupost, která bude překořeněná různou přísměsí všeho možného. Film mě ale mile překvapil a to hned několikrát během jeho sledování. Shledávám to samozřejmě jako obrovské plus, protože takové filmy si zapamatuji a něco málo mi předají. I když jsem si díky Benu Kingsleymu (prostě boží plešoun :D) někdy připadala jako bych se koukala na Prokletý ostrov, tak jsem po dlouhé době narazila na film, kde jsem hercům jejich výkony věřila :) NEVĚŘTE NIČEMU CO SLYŠÍTE A JEN POLOVINĚ TOHO CO VIDÍTE! ()

jojto

Kto nie je blázon nech zdvihne ruku! Kejt je očarujúca a krásna. Kto by pre ňu neurobil niečo "bláznivé"? ()

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd