Everest v režii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z nejtragičtějších expedic, při které majestátní masív poslal svým vyzyvatelům mrazivé varování. Píše se polovina devadesátých let a Himaláje se stávají oblíbenou turistickou destinací. Na osmitisícovky už nešplhají jen zkušení horolezci, ale táhnou se tam celá procesí dobrodruhů z celého světa. Horští vůdci Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fischer (Jake Gyllenhaal) přesto nic nepodceňují a do své expedice na nejvyšší bod naší Země berou jen lidi, kteří mají něco za sebou. Všichni jsou skvěle připravení a vybavení, splnění snů jejich klientů by nic nemělo stát v cestě. Stačí však drobná odchylka od plánu, náhlá změna počasí a klíčovou otázku „Podaří se nám horu zdolat?" vystřídá otázka mnohem zásadnější. „Dokážeme přežít?" (CinemArt)

Mikarda

Zpracování, co se týče efektů, samozřejmě skvostné. Pohled z vrcholu byl překrásný, probudilo to touhu i ve mně (ne-turistka, ne-horolezkyně) alespoň na pár okamžiků stát na špičce světa. Ale celý tento film mi přijde "prázdný." Příběh letí kolem diváka a on se ani nestihne sžít s postavami a následně oplakat jejich případné úmrtí. "Everestu" chyběla taková pomyslná jiskřička, něco, kvůli čemu bych se na film znovu ráda podívala. A nijak to nezachránil ani Brolin a Gyllenhaal. Když se střídaly scény s vichřicí a následně se to přeplo do poklidného pokoje, tak jsem téměř nedýchala, měla jsem strach, že jsem pořád na hoře zápasící o život a prsty mi pomalu odumírají, ale po celkovém zamyšlení, zda jsem si z filmu něco odnesla, tak nemohu hodnotit nijak vysoko. ()

stuntmanMIKE

tak som sa nedostal...a to mam tieto filmy o magoroch rad. Cely cely cas som si klepal na celo a snazil sa prist na to, preco je niekto ochotny podstupit niekolkotyzdnovu torturu, zaplatit za to kurevske prachy len preto, aby vyliezol na nejaky zmrznuty suter. Miestami je to vsak celkom nuda a nebyt ruskeho terminatora, ktory beha po Evereste hore dole, tak dam mozno aj dve. ()

Huntelaar

Nepřestává mě překvapovat, jak a proč se lidi dobrovolně dostávají do situace, kdy ve své podstatě vědomě umírají. Protože ono to balancování s vlastním životem, v situaci kdy Vám ubývá kyslík a vědomí pomalu odchází je obyčejné lavírování se sebevraždou. ()

sofiapetra

Bylo zajímavé ty hory plné respektu vidět - brala jsem to jako dokument - takže ty křečovité záběry do rodin mě tam rušily nejvíc. Tedy ještě kromě výrazu Emily Watson - zvlášť ke konci to vypadalo, že se tam snad teleportovala omylem místo šichty ve školní družině. Dost času mi také zabralo odhalit, který z těch vousáčů je můj oblíbený Clive Standen, takže to docela ubíhalo, ale jinak tomu na filmový příběh chybělo maso. Tři hvězdy max. ()

Petroff

Strašně moc mě baví první půlka. Ten průser samotnej už moc ne. (Kdesi v hlubinách komentářů lidí, kterým se to nelíbilo, jsem narazil na vskutku validní námitku. Všude je strašně nasněženo, ale přitom tam pořád svítí slunce = fail! Předpokládám, že to mohla napsat paní, co nás hlídala v družině v 2. třídě ZŠ. Ta mi na otázku, jestli je možné ve dne vidět měsíc, sdělila, že nikoli. Tak asi tak... Měsíc nikdy neuvidíš ve dne a jakmile na sníh zasvítí slunce (a to i při -40°C), tak sníh přece musí roztát.) ()

Jigy

Brrrr......... mrazivý lidský příběh, který vypráví bez přikrášlování a bez okolků. Film je nejen dobře herecky obsazen ale jeho síla tví ve vyjádření krásy a zároveň krutosti nejvyšší hory světa. Hora rozhodne, kdo se vrátí a tím žádný člověk nic nenadělá. ()

ilemas

Film nutno vidět na velkém plátně ve 3D kvůli naprosto uchvacujícím dech beroucím záběrům. Zpočátku dost ukecané, ale druhá polovina to dokonale vynahradí. Přesto bych uvítal místo dlouhého sezení a vykecávání ve stanech ještě více přírodních záběrů. Navázaní kontaktu s nosiči, pochod krásnou krajinou do prvního tábora, to mě přišlo takové útržkovité. Vše podstatné je vidět v traileru, film je pak zbytečně roztahaný. Rozhodně ale na něj stojí zajít do kina. Už vidím ty komentáře, kteří to později shlédnou v noťasu v cam kvalitě: nuda a odpad. ()

lioncel

S cestovní kanceláří až na vrchol Everestu .. no páni .. a většinou tam i zpět - občas to ale neplatí pro všechny účastníky zájezdu ... Zprofanovaná velehora, pozměněná na smetiště, a k tomu vlastně i hřbitov se spoustou zmrzlých těl volně ležících v nejvyšší možné nadmořské výšce ... Slušný, patřičně dojímavý a výborně obsazený film ... ()

berusche

V první řadě, já bych se podělala už při přechodu toho žebříku do základního tábora. A to teda s plnou parádou. Představa nějakejch jakože zatrénujeme si na ledopádu by byla už jen poslední kapkou mým nervovým zakončením a obratem bych se vrátila zpět, kam patřím: k plotně. Velice vítám pohled na krásné, zasněžené Himálaje spolu s jejich úskalími, všichni víme, že tady Everest není žádný máslo a že změna počasí hraje ukrutnou roli (to vím ještě z dob, kdy jsem chtěla těch 7 vrcholů vylézt a pilně jsem trénovala u nás v parku). A snímek tohle skutečně dokáže převést na plátno tak, abyste tajili dech při dlouhém záběru přes vrchol. Stejně jako jiní, a i já se přiznám bez mučení, že jsem nevěděla bohužel cca v poslední třetině, kdo je kdo, a kdyby Rob neměl bundu červenou a Scott modrou, byla bych nahraná. Ale ono to vlastně ani tak nebylo o těch postavách, jako o tom, že ani vlastní sebejistota nemůže některé překážky zdolat, naopak, ona jim vyloženě nesvědčí. Bylo to o fous lepší i než má srdcová K2. ()

applause

Myslím, že jsem dostala to, co jsem čekala a film se mi líbil. Přišlo mi to chvíli trochu chaotické, ale jinak by to asi nešlo. Hrozné je, že je to podle skutečné události a vážně se to stalo. Myslím si, že adrenalinový sport je bezva, ale do jakých mezí... ()

Fíla

Kdybych měl ohodnotit samotný film, herecké výkony, zpracování a režii, bylo by na místě tříhvězdičkové hodnocení. Já si ovšem přidám, ještě jednu hvězdu, za ten skutečný, reálný příběh. Příběh všech těch lidí, v čele s Robem Hallem, je velice poučný a zároveň, ke splněný snu je tak strašně blízko a zároveň tak moc daleko. Stojí zemřít za svůj sen? Přesto, že si Mt. Everest nevyžádal nejvíce obětí, tak i na něm zahynulo velké množství, skvělých lidí. Největším problémem, se kterým jsem se potýkal, bylo velké množství lidí a až moc rozsáhlá linie, mezi nimi. Jake Gyllenhaal, se tak prakticky nedostal do hry. Režisér se měl zaměřit na menší množství skupinek, nebo lidí. Buď chcete sledovat Roba Halla, nebo snad dalších 10-15 lidí, kteří jsou rozděleni? Hlavně při sestupu. Film by měl mnohem větší kvalitu, kdyby se ubíral jen jedním, maximálně dvěma směry. Je škoda, že Gyllenhaal (Fischer), byl téměř zapomenut. Mohl to být velkofilm, takhle zůstal pouze dojemný, skutečný příběh lidí, co tento sestup, kvůli bouři nepřežili a hlavně smutný, tragický osud Roba Halla, který nikdy neměl možnost, spatřit svou nádhernou dceru Sarah.. ()

johny89

Osobní ambice a neochota slézt dolů bez dobytí vrcholu jsou po počasí asi největším nepřítelem dobyvatelů hor a tento film to ukazuje velmi názorně. V čele snímku stojí sympatická dvojice Jason Clarke a Jake Gyllenhaal. K tomu je celý film provází bytostná atmosféra vysokých hor, která by se dala krájet. Třepotající se praporky, zavěšené můstky a záběry z Kathmandú pak dokreslují kouzlo této nádherné země. Společně s Nordwand a Pádem do ticha hodnotím jako nejlepší film o dobývání hor. ()

MartinNDL

Horolezecké filmy jsou sakramentsky lákavé a atraktivní, ale taky děsně složité na natáčení. Celkem logicky se do nich tvůrci vždy snaží dostat nějaké to drama a city navíc, hrdinské kousky a zrychlují tempo, což ale povětšinou vede ke karikaturám typu Vertical Limit. Já osobně bych tisíckrát víc uvítal nějaké to existenciální drama, velmi minimalisticky natočené bez velkolepých skoků a pádů. Autentické záběry si mohu pustit v jednom z mnohých skutečných dokumentů. Podruhé jsem viděl Imaxový film z cesty na Everest z toho samého roku, poprvé z toho byl pěkný dokument ukazující laikům skutečnou trasu výstupu, podruhé bylo natočené jedno z nejtragičtějších dramat v historii této hory. Nejvíc bodů dávám za realistické pojetí výstupu, byť i tady se jde o něco rychlejc než ve skutečnosti, další body budiž za pěkné 3D záběry hor a něco málo bodů za dramatické a chlapácké ztvárnění. Kéž by tento film opět otevřel debatu o komerčních expedicích a začalo se to výrazně regulovat... Koho tento film zaujal, tak ať si vyhledá knihy, filmy a dokumenty, které v průběhu let o této expedici vznikly, je toho hodně. ()

Aljak

Vďaka ti Baltasar Kormákur, že si z toho nespravil žiadne okázalé divadlo s prehnanými špeciálnymi efektami, bez ktorých sa väčšina dnešných filmov takého typu nedokáže zaobísť. Toto malo tú potrebnú realistickú atmosféru - od úžasnej kamery, autentického zvuku až po výborné herecké obsadenie, medzi ktorými žiaria mnohí áčkoví herci, ktorí zahrali svoje role naozaj znamenito. Možno to nezodpovedalo úplne 100-percentne realite (hoci o mnohých veciach tejto himalájskej tragédie sa dodnes polemizuje a vedú sa neutíchajúce kontroverzie), ale som rád, že to nijako veľmi nepreháňali a zachovali väčšinu faktov. Čo sa týka príbehu, 10./11.máj 1996 znamenal obrovský škrt cez rozpočet všetkým dobrodruhom, ktorí sa postavili napospas nevyspytateľným prírodným himalájskym živlom. Tento príbeh má množstvo "keby" (nepripúšťanie akéhokoľvek neúspechu - napriek nedostatočnej organizácií a zabezpečení výpravy, snaha o čo najlepšiu reklamu komerčných výstupov pred prítomnou reportérskou dvojicou Krakauer & Pittmanová, a tiež samozrejme neskúsenosť niektorých klientov), no bohužiaľ, tragédiu už žiadne dodatočné rozbory riskantnej expedície nezvrátia... Ale to už odbieham od filmu ako takého. Ten patril u mňa zatiaľ medzi to najlepšie za rok 2015! ()

M.i.k.e

nechybělo mnoho a potenciál mohl být využit naplno...takhle je to jen hodně dobrý a místy až drsně realistický film,který zprvu plyne hodně volně aby se pořádně rozjel až v poslední třetině.Jakkoliv chtěl být Kormakur co nejpřesnější,hodně tady vadí obrovská změť postav,kterých je opravdu hodně a není tak úplně jasné kdo je tím hlavním...za mě to byl nejspíš Jason Clarke,ale jinak jsem měl v osudech některých postav docela zmatek...80% ()

Vyhy

Jsem milovníkem hor. Musím ocenit nádherné záběry, krásu a zároveň drsnost této hory. Velké plus, že film je na motivy skutečných událostí. Výběr herců mě mile překvapil. Až ke konci jsem byl napnut, i když jsem nějak tušil, jak to skončí. Hodnotím velice vysoko. Výjimečný příběh a zároveň smutný. ()

Wiikii

Jako dokumentární film dobrý, jako drama/thriller to je hezký průměr co stojí za to vidět ve full hd. .... HODNOCENÍ: 65% (3*) ()

Havaj8

Neříká se náhodou, že zdolat vrchol je jenom polovina úspěchu, protože cesta nahoru vypadala poměrně jednoduše pro fyzicky a psychicky zdatnou osobu. Ale nástrahy číhaj všude a kort na Everestu. Problém jsem měl trošku s postavama, jelikož jich tam bylo až moc, ale do povědomí se jich dostalo tak nějak 5. A z toho snad každej měl namále. Jako celek to na mě celkem dolehlo a zřejmě to na mě zapůsobilo tak jak mělo, ale nemůžu si pomoct. Prostě mi tam něco vadilo, přestože se to vyhlo nějakejm klišéčkům, tak na začátku můžou bejt jenom dvě možnosti jak to může skončit a v polovině filmu nám to nenápadně vyzraděj. Takže filmařsky to nebylo zlý, kort pro horolezce, lehce si to s náma pohrálo, ale ve výsledku to byl "jenom" lepší průměr. ()

Caminzind

Takže, co tu máme? Everest od Kormákura. Vezmu to ve zkratce, jako to činí samotný film. Děj je prostě takový. Zkratkovitý. 14:00 Jdeme na vrchol. - 14:30 Doug má problém a navíc se blíží bouře. - 24:00 Už měl být zpátky, zanes mu tam oxygen a hned se vraťte. Ale asi největším problémem je roztříštěná pozornost na jednotlivé postavy. Hlavní roli nejspíš obsadil Jason Clarke, který by však asi podle tvůrců sám celý film neutáhl a proto jej doplnili sekundanti v podobě několika hollywoodských es. Prostor však dostali srovnatelný, a tím pádem mi tam schází taková ta klasická pyramida postav od jedné dvou ústředních po těch několik vedlejších vespod. Osobně si dokážu představit celý příběh ovinutý okolo dvou osob, a to Roba Halla (Jason Clarke) a zmrtvýchvstalého Becka Weathersa (Josh Brolin). Shrnuto: 64% ()

Figu

Na rovinu kváknu, že mě žánr absolutně nelákal. Opět šlo o čistou zvědavost a tak nějak zafungovalo i stržení davem nadržených fanoušků okolo. Přiznávám, že je to jeden z těch bijáků, kterej dokáže diváka vcucnout a vyplivne ho po závěrečných titulcích. Příběh je krásnej, mrazivej a dobrodružná strastiplná cesta baví. Dalším plusem je to, že je story podložená skutečným příběhem a fotky hlavních skutečných hrdinů na konci byly bomba třešničkou! Za to palec nahoru a upevnění čtvrté hvězdy! 75% ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

29.12.2013

Dalo by se říct, že Bard Lučištník z aktuálně kralující Šmakovy dračí pouště bude soupeřem Banea či nového Šíleného Maxe. Stane se tak v historickém dramatu The Summit, který podle románu Jeffreyho… (více)