Everest v režii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z nejtragičtějších expedic, při které majestátní masív poslal svým vyzyvatelům mrazivé varování. Píše se polovina devadesátých let a Himaláje se stávají oblíbenou turistickou destinací. Na osmitisícovky už nešplhají jen zkušení horolezci, ale táhnou se tam celá procesí dobrodruhů z celého světa. Horští vůdci Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fischer (Jake Gyllenhaal) přesto nic nepodceňují a do své expedice na nejvyšší bod naší Země berou jen lidi, kteří mají něco za sebou. Všichni jsou skvěle připravení a vybavení, splnění snů jejich klientů by nic nemělo stát v cestě. Stačí však drobná odchylka od plánu, náhlá změna počasí a klíčovou otázku „Podaří se nám horu zdolat?" vystřídá otázka mnohem zásadnější. „Dokážeme přežít?" (Cinemart)

schizmo

Krom lokací a obsazení se ve filmu zas tak nic neděje, takže potenciál zůstastal ve většině směrů značně nevyužit. ()

maddy

Film chladný ako vrchol Everestu. Trailer síce láka na dobrodružný thriller, v skutočnosti sa však jedná o survival drámu natočenú takmer až dokumentárnym štýlom. Oceňujem, že sa Kormákur pokúša k látke pristupovať nanajvýš realisticky bez akéhokoľvek hollywoodskeho pozlátka a s čo najväčším dôrazom na autenticitu, no vzhľadom na to, že sa snaží zobraziť čo najdôveryhodnejšiu rekonštrukciu skutočných udalostí nezvláda ukočírovať to množstvo postáv ktoré sa tu vyskytnú. Na ich dôkladnejšie predstavenie tak nie je čas a divák sa okrem pár základných faktov ako napríklad tento má tehotnú priateľku, tohto čaká doma manželka s dvomi deťmi nedozvie zhola nič. Tým pádom sa s nimi nie je možné akokoľvek zžiť, divák o nich nemá výraznejší záujem a tak chýba nejaké citové zaangažovanie. Väčšina z nich sa tu ocitne len okrajovo (prekvapivo Jake Gyllenhaal), ostatné majú jednu jedinú, jasne definovanú, priveľmi zjednodušenú a nijak nemennú úlohu (vyplakávanie sa Keiry Knightley do telefónu) a tie ďalšie je vzhľadom na ich počet a navlečenie do zimušných búnd problém od seba odlíšiť. Jedno z najlepších tohtoročných obsadení vo filme tak často nemá čo hrať (okrem Josha Brolina a Jasona Clarka). Celé je to síce natočené technicky veľmi zručne a to, že sa natáčalo logicky pred zeleným pozadím než na skutočnom Evereste (výnimkou pár záberov z vtáčej perspektívy na horu) nie je na filme ani v najmenšom poznať, avšak celé je to natočené až priveľmi štandardne a bez nejakej režijnej invencie. Síce oceňujem, že sa Everest nesnaží ani na moment hrať na blockbuster, no nevyskytuje sa tu ani jeden zapamätania hodný moment, dialóg a aj tie z traileru sa odohrajú len tak „aby bolo“ (prepad nad priepasťou). Snaha o čo najväčšiu uveriteľnosť sa cení, ale v tomto prípade za cenu nedostatočnej dramatickosti. Adrenalín sa začne pumpovať až v záverečnej trištvrte hodine filmu s príchodom víchrice, kde intenzita diania razantne stúpa. Zimu, mráz, neutíchajúci vietor divák cíti takmer na vlastnej koži a zúfalosť situácie skutočne dolieha nielen na postavy, ale aj na diváka. V tomto momente Kormákur dokazuje svoju zručnosť a dôraz na realičnosť sa mu vypláca. Je sa však potrebné pripraviť na to, že predošlá hodina a štvrť je nijako intenzívny, pomerne bezpečný vylez na Everest bez výrazných komplikácií s takým množstvom postáv, že žiadna nedostáva výrazný priestor. Technicky prvotriedne, vizuálne úchvatné, ale mám pocit, že najväčšiu prácu tu odvádza kamera, hudba, triky a herci, a že takto to mohol zrežírovať viac menej hocikto. Vo výsledku tak určite nie sklamanie a oceňujem, že sa to nikto nesnaží predať ako ďalší Béčkový Vertical Limit, no určite nie ani výrazná radosť, pretože tu chýba nejaká výrazná režijná invencia a to množstvo postáv a osudov sa Kormákurovi nedarí spojiť do dramaticky funkčného celku. Zachraňuje to tak hlavne prvotriednych, intenzívnych posledných 45 minút, inak sa malo buď výrazne predlžovať, aby línie jednotlivých hrdinov dostali dostatočný priestor a divák tak mal o postavy záujem alebo drasticky strihať, aby ich z príbehu niekoľko odbudlo. V tejto podobe to je tak niekde na pol cesty medzi takmer až dokumentárnou drámou a survival thrillerom. CELKOVO: 3* (6/10) () (méně) (více)

agentmiky

Film založený na skutečných tragických událostí z roku 1996.Už poprvé jsem věděl,že tento film bude skvělý a divákům bude hrát na city.Obojí se vydařilo.Režie se sice ujmul ne tak známý režisér,ale dokázal z toho vyždímat maximum.K hereckému obsazení nemá co dodávat.Všichni to zahráli úžasně.Atmosféra filmu byla mrazivá a dechberoucí.Film doprovázela taktéž hudba,který napjatým momentům dodávala více napjatosti.Přál bych si více takových filmů s podobnou tématikou.Za mě dávám 90% ()

NinonL

Pro mě to byl zážitek. Mám ráda dokumenty a Kormákurův Everest je tak trochu dokumentárním filmem. Žádné zbytečné efekty, jenom realita. Proto hodnotím nadprůměrně. Mimochodem, přejít po žebřících nad bezednou propastí nebo po uzoučkých průchodech na skalách, ani náhodou. Z výstupu na Everest i ze sestupu mě mrazilo. ()

Vxxx

Tak jsem vyrazila do kina na Everest už podruhé a opět dokonalý zážitek. Nicméně komentář upravím, jelikož mám nějaké nové poznatky. Zaprvé napodruhé už bylo mnohem jednodušší orientovat se v postavách. Přesně vím kdo byl kdo a takový pocit jsem po prvním zhlédnutí neměla. Je to velmi silný film, nad kterým jsem dlouho přemýšlela a který teď budu mít opět dlouho v hlavě. Nechápu, že jsem předtím nevypíchla hudbu, protože ta byla nádherná a krásně tvořila atmosféru. Pořád jsem vděčná za to, že nepřibyly žádné zbytečné dramatické prvky a že jedinou zápornou postavou zde byla hora sama. Opravdu krásný zážitek, který si kdykoli ráda zopakuji. Nádherné záběry (i když jich bylo pomálu, popřípadě se opakovaly), velmi dobře vybraní herci a krásně vykreslené osobní vztahy mezi jednotlivými postavami. Dala jsem 4*, ale měním na 5*, jelikož jsem i napodruhé byla zapadlá v sedačce a místy nedýchala. 5*! ()

SaNcHeZ_cz

Nejvyšší vrcholek světa a několik horolezců v ohrožení života. Baltasar Kormákur natočil další výbornou žánrovku, která nabízí nejen vypilovanou audiovizuální stránku a více než slušné herecké obsazení, ale také skvěle zachycenou monumentálnost, napětí a osobní drama. Škoda snad jen těch několika problémů v oblasti scenáristické. I tak je Everest jedním z nejlepších horolezeckých dobrodružných snímků, které jsem viděl. [70%] ()

Davered

Ani ryba, ani rak. Na popkornovy spektakl to ma az prilis utahanou expozici. Jako dokumentarne ladene drama je tech selhani vic. Predevsim to jsou ploche, po vsech strankach nezajimave postavy, k nimz neni mozno citit sebemensi empatii. O jednoznacne relevantnich ekonomickych a kulturnich otazkach tu neni ani rec. K tomu ta ohromna hora sentimentu a patosu, ktera prevysuje i samotny Everest. Pobavil ovsem ten skoro az pedantsky duraz na casove a vyskove detaily. Napsano ve 14:12 indocinskeho casu. ()

Rosana

Jedinou světlou stránkou filmu bylo bravurní prostředí, které dává divákovi dojem, že na nejvyšší hoře světa skutečně stojí štáb a kameraman a osvětlovači a tak. Možná se dá ocenit i věrnost a rekonstrukce dávné události. A to je asi všechno. Příběh je nudný, charaktery ploché (nemluvě o tom, že jsem v těch vousáčích měla docela bordel, kdo je kdo, dali se pamatovat podle barevných bund leda), žádná akce. ()

Alqarin

Minimalistická deprese bez prvoplánových slzných ždímaček. Svým přístupem je Kormákurův film v hollywoodských luzích rarita, zdržuje se umělého přikrmování dramatu a jen stroze servíruje. A funguje to, na druhé zhlédnutí snad ještě víc. ()

Paxxx.cz

Everest je podle mě podařený film, už jen co se týče obsazení ale hlavně díky skvělé kameře. Ono postav tu bylo možná docela hodně a ke všem si člověk nenajde cestu, ale prostě film měl úžasné emotivní momenty a mě se líbil, protože filmy se zajímavou tématikou inspirované skutečnou událostí vyhledávám. Pro mě spokojenost a 8/10. ()

MartinezZ

Naprosto klasický stý první film o tom, kterak parta cvoků riskuje zbytečně životy svoje i ostatních a divák má, dle nějakého divně pokřiveného názoru tvůrců, trnout strachy, zda se podaří přežít "zcela neočekávané" se zjevivší potíže a tesknit po těch, kterým se to nepodařilo. Zase a znovu. V čem mají být tyhle filmy prosím zajímavé a zvláštní? Všichni mají, co chtěli - dobrodrůžo na celý zbytek života. ()

Praxis

Tak jako já vám nevím. Úchvatná vizuální stránka, celkem fajn herci a ani to tolik nesmrdelo CGI, jak bych se třeba bál. Dokonce jsem místy i zapomněl dýchat, což značí kvality. Jenže přesto to k dokonalosti mělo ještě trochu daleko. Nevadí. I přesto mě to bavilo. 80%. Shlédnuto na ČSFD premiéře Cinestar Černý Most ()

Tayen

Náramná podívaná. Nejedná se ani tak o adrenalin jako o lidské drama. Možná až příliš vypulírovaný film, přesto jedna z nejlepších podívaných tohoto roku. ()

JJ.Gibson

Na Everest jsem se dlouho těšil a očekávání byla poměrně vysoká, když k tomu připočteme dosti slušné herecké obsazení, není se ani čemu divit! A stalo se, dostal jsem přesně to, co jsem chtěl a možná i něco navíc! Surový, pouze cepínem opracovaný snímek dle skutečné události, který se vyvaroval "amerického pozlátka, všechno je alright a to dám protože jsem nejlepší a příroda na mě neplatí". Takto by měli filmy podle skutečné události vypadat, uvěřitelné, napínavé a přesvědčivé. Jason Clarke v mým očích se konečně zvedl, ikdyž jsem s ním viděl již pár filmů, pořádně jsem ho začal registrovat až v Úsvitu planety opic a v Terminátorovi 5 a ani v jednom jmenovaném, mě moc o svých kvalitách nepřesvědčil, až doteď! Role Roba Halla mu neuvěřitelně sedla a byl výborný! Duo Brolin/Gyllenhaal bylo taktéž dobré, trochu škoda, že nedostali o něco více prostoru, ale to je právě o tom a o tom "americkém pozlátku" nechtěl jsem zde vidět další Vertical limit. Všechno bylo tak jak mělo být a když si uvědomíte, že takto podobně to muselo vypadat i ve skutečnosti, tak Vás zamrazí a musí Vás to dostat! ()

MikO_NR_1909

Tvorcovia Everestu narazili kosou na kameň. Tým, že prezentujú príbeh podľa skutočnej udalosti si jednak ubrali na zápletkovej "atraktivite" resp. "odľahčenosti" (Cliffhanger) a ono nepotrebné zoznamovacie vákuum vyplnili veľmi povrchnými kecmi o ničom. Rovnako zlyhávajú v dramatickej konštrukcii, keďže veľmi kvalitné a autentické situácie pri návrate z najvyššej hory sveta (zvuk, efekty, vizuál) už nedokážu prekryť dovtedy mizerným scenárom. K postavám sa nedostane, Kormákur ich nedokáže zaplniť komplexnejšími črtami, nejakými ústrednými konfliktmi, jazvami minulosti či ďalekosiahlejšími životnými názormi. Takto máme rozohratú dejovú osnovu k tak prehľadnému a vypočítavému rozuzleniu, že tomu až na retarda každý pochopí. Skrátka po bezprostrednom zážitku z kina mi to vyprchá z mysle ešte viacej než počítačovo adrenalínová Gravitácia (2013). A ten, ktorý si myslel, že hlavnou postavou bude Gyllenhaal, tak sa hlboko mýlil. Čiže dobrý film, dal mi to, čo som zhruba očakával. Až teda na tie hollywoodske dialógy (najmä v prvej časti), ktoré ma falošnou priteplenosťou obarili viacej, než horúci čaj Brolinove ruky. ()

GodComplex

No parada, Nepal, Base Camp a hura na Everest. Myslim, ze take obejdu skolky jestli mi prispeji na cestu na Everest abych mohl na vrcholu zapichnout vlajku. Vlastne nema smysl lezt na jakekoliv jine hory, kdyz tam vzdycky bude ta jedna nejvyssi, takze pekne rovnou na Chomolungmu. Krasne prostredi (i kdyz se nenatacelo primo na Everestu), naslaplej casting, realna udalost, pecicka. 9/10 ()

R.A.D.A.R.

Film, prostřednictvím kterého se dostanete přímo na Everest, jako byste tam sami byli. Přesně vybraní herci vás provedou s pomocí nádherných záběrů na vrchol a zpět. Dojemné scény v přiměřeném množství nenarušily velmi příjemný pocit z filmu o lidech, kteří se snažili překnat své limity a ne každému se to povedlo. Poučení: Everest asi není taková dávačka, jak jsem si myslel :-) ()

vorheese

Často vyčítanou dokumentárnost a suchost tohoto filmu považuju za jeho největší přednost. Poprvé smekám před tvůrci, že odolali lákadlu akčních scén, kde jeden horolezec drží druhého za konečky prstů, ale nakonec musí pustit a sledovat (ideálně ve zpomaleném záběru a s hromovitým "Noooo!!!"), jak jeho kolega padá. Podruhé smekám klobouk za to, že zvolili téma a formu, které naivní nezkušené dobrodruhy odradí od podobného dobrodružství. No a do třetice smekám před perfektní zpracováním a věrohodným přiblížením výstupu běžným smrtelníkům. ()

MajklCZsk

Everest by se dal popsat slovem "úžasné". K tomuto dojmu, ovšem schází pár věcí. Samozřejmě, když vezmeme scénář, dělaný dle skutečných základů, tak ten je... no jak to říct... dobrý? Ano, trochu se nacházím v rozpacích, jelikož pár míst ve filmu je opravdu hluchých, kdy tempo solidně pokulhává. Jináč střih, kamera, efekt 3D... to vše se drží a nepouští! ()

kaylin

Trochu jsem se toho filmu bál, protože jsem si myslel, že to bude hodně vypjaté, že to bude hodně kruté. A ono bylo, ale asi jsem si myslel, že to ve mně zanechá ještě o něco hlubší dojem. Přesto velmi zvládnutý film, kdy z Everestu skutečně šel strach. Není to ale pojato až tak drsně, jak by mohlo. Přesto ve vás tenhle film stopu zanechá. ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

29.12.2013

Dalo by se říct, že Bard Lučištník z aktuálně kralující Šmakovy dračí pouště bude soupeřem Banea či nového Šíleného Maxe. Stane se tak v historickém dramatu The Summit, který podle románu Jeffreyho… (více)