Everest v režii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z nejtragičtějších expedic, při které majestátní masív poslal svým vyzyvatelům mrazivé varování. Píše se polovina devadesátých let a Himaláje se stávají oblíbenou turistickou destinací. Na osmitisícovky už nešplhají jen zkušení horolezci, ale táhnou se tam celá procesí dobrodruhů z celého světa. Horští vůdci Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fischer (Jake Gyllenhaal) přesto nic nepodceňují a do své expedice na nejvyšší bod naší Země berou jen lidi, kteří mají něco za sebou. Všichni jsou skvěle připravení a vybavení, splnění snů jejich klientů by nic nemělo stát v cestě. Stačí však drobná odchylka od plánu, náhlá změna počasí a klíčovou otázku „Podaří se nám horu zdolat?" vystřídá otázka mnohem zásadnější. „Dokážeme přežít?" (CinemArt)

Martin741

Reziser Baltasar Kormakur /Djupio, Severni Blata/ natocil nudny, a hodne podpriemerny film. Tesil som sa na skalnate velhorske dobrodruzstvo a dostal som dvojhodinovu unylu zasnezenu nudu s priteplenymi dialogmi a pre mna dost slaboduchym scenarom. Vizualna nadhera to nezachrani- je to len zelene platno - pribeh je dost nudny a roztahany, Jakea Gyllenhaala /Zkrocena Hora/ som mal na haku, Jason Clarke /Terminator genisys/ pomaly az zbytocny, Worthingtona som ani poriadne nezaregistroval, akurat som si vsimol Martina Hendersona /Kruh 2002/, Knightley bola opat v uzadi, Debicki nepredviedla nic. Pre mna len dalsia tuctova podivana ako Vertical Limit. Cliffhanger a Nanga Parbat su u mna stale vyssie, veruze tak : 30 % ()

Lischai

Touching the Void je surovější a intenzivnější, z Nordwandu jde větší zima a oba tyhle filmy bych asi doporučil spíš než Everest. Ten rozhodně není špatný, ale působí nějak cize, odtažitě. Všechno je jakoby v celku, vidíme dvacet lidí jak jdou vánicí, ale až na výjimky nevidíme ty prokřehlé prsty, jak si někdo snaží zapnout skobu a nejde mu to, jak si odírají tváře o led když spadnou. Dovedu si představit tu hrůzu, ale necítím ji, jako třeba právě u Touching the Void, na který si doteď v bázni vzpomenu, když jsem na podzim na Vysočině a začne trošičku sněžit. ()

MrPierc

Mě to sedlo jak sněžný pekáč na Everest. Charismatický i přátelský Jason Clarke a celá parta sympaťáků i srdcařů se pod jeho vedením snaží zdolat matku všech hor. Vysvětlení podmínek kolem výšlapu bylo zajímavé a celé to udržovalo pozornost očí příjemně na plátně. Pozadí skutečné události jsem vůbec neznal, ale je zajímavé, co lidé vše riskují pro pocit být někde nahoře a zdolat ten bájný vrchol. Když si představím, že se zadýchávám při chůzi do schodů a srovnám to s tak náročným výstupem, tak se musím stydět. Odhodlanost a také bláznovství je táhne tam nahoru (na horu). První polovina byla pro mě, jako pro diváka, nadšená a fandící a pak dramaticky depresivní. Takové neštěstí a zcela zbytečně stojící na pošetilých rozhodnutích. Pro mě, jako amatéra, je to výborný horolezecký film. Je tu sice trochu toho Hollywoodu, ale jinak solidně dramatické a dobrodružné s prvky slzných kanálků poté padající dolů jako kroupy. ()

BarryLyndon

Meh, krásné atraktivní prostředí, sympatičtí herci, solidní triky a výprava. Ale je z toho jenom meh. Kormakur je prstě děsivě nudný režisér. Hlavně si myslím, že má dost mezery ve výstavbě děje a práci s postavami, už ve 2 zbraních jsem se v jednoduchém ději často ztrácel, tady to zůstává stejné. Přes střídmých 6/10 palec dolu za nesklutečně promrhaný potenciál... ()

bourec

Hned na úvod musim přiznat,že mi je zima už při nule.Takže někdo,kdo leze do podobný vejšky,a proč tam leze ví jen on sám,tam ťukne prstem na zástavu nebo značku,a zase jako debil leze dolů,a mrznou mu koule ,xicht,dvacítka prstů,vopravdu orgasmus.Tuhle potřebu fakt nemám.A film.Nikdo se mi nevryl pod kůži,děj mě taky absolutně nedostal.Hory pěkný takhle zdálky na obrazovce,ale dějově vlastně nic.Navíc dost mrzkej příběh.Bouře a zmrzli,pár dojemnej founů,a konec.Baltasar je opravdu dobrej rejža,ale plejtvat svym časem by nemusel.A vlastně i můj čas je drahej.40% ()

joker.george

Nebylo to tak mrazivé, jak jsem si přál, ale přesto je laťka filmů o přežívání v nehostinných nastavena vysoko (mimochodem minulý rok přinesl několik povedených kousků s tímto tématem). Oceňuji výběr herců do jednotlivých rolí, protože mě mile překvapilo, že slavné jméno neznamenalo jisté přežití, a to hodně přidávalo na napětí i překvapivosti. Velký úspěch je, že Jason Clarke mě konečně neuspával... Prostředí je samozřejmě krásné a některé scenérie dokonce úchvatné. ()

Streeper

Nejdříve musím říct, že se jednalo o opravdu silný pravdivý příběh, který mi zacloumal se všemi emocemi. Bohužel film tolik podařený není. Ze začátku se postupně seznamujeme se všemi postavami a pak se dlouho nic neděje. Sem, tam nějaké to uklouznutí, ale nic převratného ani napínavé, co stojí za zmínku jsou ale určitě ty krásné záběry na Everest. Zlom nastává až po té obrovské bouři, kdy většina bojuje o život, v tu chvíli se film naladil na mojí vlnu a slzy jsem nedokázala zastavit, bohužel to byla ale poslední půl hodinka filmu. ()

Crawler-D

Film o tom, jak parta lidí na Everest, aby tam umřeli. Největším neštěstím filmu je, že nedohlédne za životopisnou hranici a bezhlavě papouškuje mantru o úspěchu a překonání lidských limitů, když člověk stane na vrhcolu Everestu, ale opomíná druhý plán, v němž by jasně pojmenoval chyby takového chování. A tak začne zmatkovat a jakékoli snahy o zemité pojetí expedice se utopí v záplavě slz, byť Keiře Knightley dávají zase jednou hereckou příležitost. ()

dubinak

Nebyla jsem si úplně jistá, jestli chci Everest vidět zrovna v kině, ale nakonec jsem trvala na tom, že ano. A rozhodně to nebyla chyba. Everest je prostě dobrodružné drama se vším všudy, nenašla jsem v podstatě ani jednu chybu, kterou bych zde musela zmínit. Vše šlapalo jako hodinky. Od herecké stránky až po vizuál, hudbu, výpravu, atd. Korrmakúr natočil takové dílo, které musí ocenit snad každý divák, který má srdce a chuť se vžít s hrdiny, kteří stoupají na smrtelný vrchol. Až jsem se za sebe málem styděla, protože kdyby nebylo v sále tolik lidí, řvu jako želva. Takhle jsem jen tiše utírala slzy do rukou a přemýšlela, kdy naposledy mě takto nějaký příběh dojal a dohnal k slzám. Oscarová záležitost to není, ale obrovské čtyři hvězdy a stálé vzpomínání si ode mě Everest zaslouží. ()

carlos 2010

Vizuál predčil príbeh, ale americký blockbuster splnil očakávania konzumných divákov. Niektoré situácie neboli realistické. Herecky slabšie. ()

Joges

Everest – tuhle novinku jsem si nenechal v kině ujít. A nelituji. Začátek vypadal jako úvod nějakého sportovního filmu, mnoho příprav, loučení, sliby a tak. A pak se celý ten cirkus rozjel. Výstupy, základní tábory, místní rarity, Himaláje, osobnosti, skupiny, vybavení. Všechno to vypadalo jako jedna velká super akce s výstupem na vrchol ozářeným sluníčkem, ale najednou se všechno zvrtlo a změnilo. Jó, Everest je potvora. Ale vážně, těší mně, že tenhle film podle skutečné události vznikl. Atraktivní místo a hvězdné obsazení dodalo snímku šmrnc, a tak se vděčný divák nechá unášet filmem do míst, kam se nejspíš nikdy nedostane. ()

C0r0ner

Horolezectví, a cestování obecně, mám v povaze stejně jako být milý na lidi. Tedy vůbec. Tak jako tak ale mají dobrodruzi, kteří jsou schopní takových výkonů jako vylézt na Mount Everest, můj respekt a obdiv. V tomhle příběhu se sešlo několik individuálních chyb, který nakonec stály životy. Parádní film. 90% ()

epicek

Když bych měl Everest přirovnat k něčemu v jedné větě , bylo by to asi takhle: "Dostanete neskutečně poctivý, skvěle udělaný a pravý steak"! Jelikož dostat film, který si nebere servítky , dá vám všechno tak reálně a bez momentů přetažených za vlasy, to se dneska často nevidí. Poctivá filmařina se vším všudy s nálepkou " Podle skutečného události", která tomu dodává ten finální šmrnc a husí kůži při závěrečných titulkách. Herecky obsazeno na jedničku a bez výhrad , jen škoda že toho Gyllenhaala tam nebylo víc , hrozně jsem si ho v poslední době oblíbil. Každopádně, na ty scenérie se dívalo s radostí a pohlazením na oku ( samozřejmě na obou). Mě už nezbývá , než dopsat komentář a jít si googlit další střípky z této historické události. Everest is another beast altogether ()

Flynn

Viděno v IMAXu ve 3D s titulema. Osobně mi film prostě skvěle sedl. Parádně natočeno, 3D se taky uplatnilo velice hezký, takže scenérie při výšlapu si užijete. Jak je zde často vyčítáno, bylo tam hodně postav, to je asi fakt, film by asi potřeboval ještě tak 20-30 minut aby člověk více přičichl k páteřním postavám. Třeba se dočkáme u Directors cutu.... Rozhodně jak už zde taky padlo, je to podáno střídmě, bez nějaký velkých akčních či srdceryvných excesů. Prostě hezky zfilmovaná fakta o události na nejvyšší hoře světa. Dle mého názoru takhle můžou natáčet více a dalších zajímavých událostech. Ono je to někdy bez toho zbytečného patosu a hollywoodských klišé i lepší. Za mě jasné doporučení. ()

zette

Precizne natocene drama z atraktivniho prostredi Himalaji. Dve hodiny utekly jako voda, tvurci neztraceli cas s pripravou na vystup a slo se hned na nejvyssi bod tohoto sveta. Krasne zabery, akce a napeti. Po letech jsem opet rad videl Emily Watson. Kormakur ma ocividne co nabidnout i v Hollywoodu. Celkem me prekvapilo, ze 17 dni po premiere si naslo do kina cestu 84 divaku... ()

Morzael

Já už ani nevím, proč dávám 4 hvězdy. Je to standardní horolezecký film. Krásně záběry na krajinu, seznamování s postavami, které vám připadají více, či méně sympatické, abyste je pak mohli druhou půlku sledovat, jak v ledovém blizzardu jeden po druhém umírají. V žánru nic nového, nic překvapivého, ale zas musím říct, že je to poctivá práce, která si bude držet vaši pozornost od začátku do konce. A ty nádherné záběry na hory jsou prostě boží! ()

PavelVanekArt

Není to souboj mezi týmy, ale mezi člověkem a horou. Od Everestu jsem měl troje očekávání. Velkolepost zabijácké hory, dechberoucí scény a smrt. Smrt jsem dostal a to i u lidí kterým prostě musíte fandit. Jason Clark skvěle zahrál, ale prostoru měl hrozně málo. To samé Jake Gyllenhall, Josh Brolin a ten týpek z Terminator Salvation, nevzpomenu si na jméno. Herecky áčkové obsazení a přitom tam mohl klidně hrát Venca od Bavorova, rozdíl by byl těžko poznat. Zabijácká hora zabíjela, ano, ale žádných velkolepých záběrů se bohužel nedočkáme. Nic, co by nedávali na Discovery v lepším provedení. O dechberoucí scény jsem byl též ochuzen, je jich tam jako šafránu, spočítal bych je na prstech jedné ruky a ty mi umrznutím tři upadly. Člověk spadne a divák si pomalu nevšimne. Normální průměr, bohužel. 3* a.k.a 60% ()

Pajky3

Pár horolezeckých filmů o velkém tragédii, které jsou založeny na skutečné události už jsem viděl a musím říct, že Everest je trochu jiný. Je opravdu doslova hvězdně obsazený a utrpení postav zbytečně neprodlužuje. Například Jake Gylenhaal je tady až zbytečně obsazený, protože je úplně nevyužitý. O té skutečné události jsem nic načteno neměl a co se stalo jsem začal zjišťovat až po ukončení filmu. Nikdy nepochopím chování postav/lidí v takových situacích. Myslím, že z filmu šlo vyždímat víc emocí a že se dalo víc využít postav a herců, kteří byli k dispozici, přesto to stojí za podívání. Everest je vizuálně skvěle zpracovaný a věřím, že v kině to musel být ještě o něco lepší zážitek. ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

29.12.2013

Dalo by se říct, že Bard Lučištník z aktuálně kralující Šmakovy dračí pouště bude soupeřem Banea či nového Šíleného Maxe. Stane se tak v historickém dramatu The Summit, který podle románu Jeffreyho… (více)