Transparent (TV seriál)

Drama / Komedie

USA, 2014 - 2016, 14 h 15 min (Minutáž: 30 min)

Jeffrey Tambor, Jay Duplass, Gaby Hoffmann, Judith Light, Amy Landecker, Melora Hardin, Kathryn Hahn, Rob Huebel, Gillian Vigman, Henry Simmons, Alison Sudol, Lawrence Pressman, Emily Robinson, Michaela Watkins, Carrie Brownstein, Bradley Whitford, Noah Harpster, Caroline Aaron, Amin Joseph, Alyvia Alyn Lind, Abby Ryder Fortson, Kiersey Clemons, Ethan Sandler, Tig Notaro, Zackary Arthur, Devendra Banhart, Hank Chen, Jessie Kahnweiler, Rich Hutchman, Holly Woodlawn, Elaine Hendrix, John Kapelos, Rhys Ernst, Jill Soloway, Marquel Skinner, Jason Mantzoukas, James Frecheville, David Futernick, Anjelica Huston, Ron Funches, J.B. Smoove, Sasheer Zamata, Harmony Santana, Cherry Jones, Jenny O'Hara, Richard Masur, Aaron Lustig, Courtney Hope, Caitlyn Jenner, Paula Newsome, Matt McCoy, Drew Droege, Keith Levy, Vi Flaten, Danny Jacobs, Bridget Bedard, Brett Rice, Meagen Fay, Michael Stuhlbarg, Anna Belknap, Jon Sklaroff, Andy Umberger, Kayla Madison, John Getz, Tom Lenk, Erinn Hayes, Luzer Twersky, Tim Bagley, William Goldman, Ayana Haviv, Jim Abele, Lyman Ward, Wade Williams, Gregg Binkley, Colby French, Annie Mumolo, Sonya Walger, Angelique Cabral, India Menuez, Mousa Kraish, Didi Conn, Adam Silver, Mitch Rouse, Peaches, Deborah S. Craig, Rebecca Kessler, Moshe Kasher, Jennifer Hasty, John O'Brien

Obrovské překvapení. O seriálu jsem se dozvěděl jen díky nominacím na Glóby, nevěděl jsem o čem je, ani kdo v něm hraje, o to víc mě překvapil. Podobná témata nevyhledávám, ale tady je to zpracováno skvěle. Napomáhá tomu i dokonalý Jeffrey Tambor a hudba. První řadu jsem zkoukl během dvou dnů a těším se na další díly!(15.12.2014)

Po zhlédnutí Transparentu si konečně připadám normální, protože tady není absolutně nikdo. Dalo by se i říct, že je to jeden z těch žánrů, které jdou normálně mimo mojí ligu. Každá postava je svá a něco svým postojem vyjadřuje a psát, že je to občas už dost přes čáru je směšné, protože to je de facto stále. Úsměvné, ale občas i trochu smutné, ale jiné. Nejvíc mě fascinoval Jeffrey jako maťka nebo ťamka, to je jedno. Myslím, že si tu roli dost užíval a nevylučuji, že je to jeho životní role, protože po tomhle vystoupení na něj rozhodně nezapomenu. Nicméně se musím podívat na nějaký jiný jeho film, kde bude v trochu normálnější poloze.(28.8.2015)

Přiznejme si, že upřímnost, citlivost a ta nejzákladnější lidskost nejsou zrovna kategorie, kterými by seriálová produkce vynikala, a pokud už se někde takových hodnot daří dosahovat, je to spíš v britské televizi. Amazon ale připravil seriál, který jde v tomto ohledu snad nejdál, ještě o krůček dál, než třeba takový Derek. Jenže kde si Ricky Gervais zakládal na jednoduchém, skoro až pohádkovém černobílém pozadí, barevnost Transparent vystihuje nejlépe duha a jako takový je seriál zrcadlem/okýnkem do ukrutně reálného života plného úchylek, výstřelků i nedokonalostí. Netradičně totiž není nikdo z rodiny Pfeffermanů na žádné morální výši, naopak každý bojuje sám se sebou, s vlastní sebestředností, i s ostatními Pfeffermany. A v klidném, lehce nostalgickém, ale nehysterickém ani nepřeslazeném provedení, za příjemného hudebního podkresu dokážou být svými lidskými chybami vtipní, dojemní i dočista kouzelní. To platí bez výjimky o všech, avšak kvality podtrhuje především naprosto dokonalý Jeffrey Tambor, který se konečně dočkal životní role, a jeho Maura se nedá nemilovat. Ostatně jako celý seriál. A právě proto se nemůžu dočkat další série, a to i přestože jsem naprosto spokojený s tím, jak tuto povedenou rodinu autoři v desátém díle zanechali.(1.1.2015)

-5* pro 1.sérii, +2* pro druhou na tento hodně netradiční a nekonvenční seriál bych nejspíš bez těchto stánek nenarazil a pochybuji, že se na českých obrazovkách objeví. Název Transparent hodně naznačuje, protože to je hezká slovní hříčka. Považuji ho za průkopnický, protože citlivým způsobem přibližuje chování "nejen sexuálních" menšin na jedné židovské rodince, v které není "normální" téměř nikdo. Jde však o lidský pohled na různé "úchylnosti" a s takovým nadhledem, že se občas pořádnému smíchu určitě neubráníte. Přece jen jsou často jejich problémy podobné jako máme my. Rozhodně doporučuji zvídavým a oceňuji herecké výkony, které jsou přirozené a důvěryhodné. Bohužel druhá série není tak zábavná jako první a proto musím s hodnocením hodně dolů, takže mě případné pokračování vůbec neláká ;-( [ PŘÍBĚH: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ve zkratce: NIC LIDSKÉHO NÁM NENÍ CIZÍ!(12.3.2016)

Transparent v roce 2015 zazářil na Zlatých glóbech a doslova si podmanil kritiky. Čím to asi bude? Je to prosté. Jill Soloway se povedlo napsat a vytvořit postavy tak realistické, až se minimálně s jedním z aktérů musí každý trochu ztotožnit. Málokdy se podaří vytvořit něco tak realistického a hřejivého u srdce. Látka na první pohled kontroverzní si získá téměř každého. Ať už je to díky trefnému obsazení (precizní Jeffrey Tambor) nebo nadhledu, kterým problematickou látku široké veřejnosti Jill Soloway prezentuje. Nenápadné, milé a přesto strhující! V druhé řadě se seriál přikloní ke queer ladění ještě více a nebojí se prozkoumávat další mnohdy tabuizované vody. Jako třešničkou na (již tak kouzelném) dortu jsou hostovačky v čele s Anjelicou Houston či cameem Sii Furler. Jakým směrem se bude ubírat třetí řada si netroufám tvrdit, už teď se ale blýská na další povedenou srdcovku v mém hledáčku. S01: 80% // S02: 90%(24.6.2015)