Transparent (TV seriál)

Drama / Komedie

USA, 2014–2019, 19 h 58 min (Minutáž: 22–102 min)

Tvůrci:

Jill Soloway

Jeffrey Tambor, Jay Duplass, Gaby Hoffmann, Judith Light, Amy Landecker, Melora Hardin, Kathryn Hahn, Rob Huebel, Gillian Vigman, Henry Simmons, Alison Sudol, Lawrence Pressman, Emily Robinson, Michaela Watkins, Carrie Brownstein, Bradley Whitford, Noah Harpster, Caroline Aaron, Amin Joseph, Alyvia Alyn Lind, Abby Ryder Fortson, Kiersey Clemons, Ethan Sandler, Tig Notaro, Zackary Arthur, Devendra Banhart, Hank Chen, Jessie Kahnweiler, Rich Hutchman, Holly Woodlawn, Elaine Hendrix, John Kapelos, Rhys Ernst, Jill Soloway, Marquel Skinner, Jason Mantzoukas, James Frecheville, David Futernick, Anjelica Huston, Ron Funches, J.B. Smoove, Sasheer Zamata, Harmony Santana, Cherry Jones, Jenny O'Hara, Richard Masur, Aaron Lustig, Courtney Hope, Caitlyn Jenner, Paula Newsome, Matt McCoy, Drew Droege, Keith Levy, Vi Flaten, Danny Jacobs, Bridget Bedard, Brett Rice, Meagen Fay, Michael Stuhlbarg, Anna Belknap, Jon Sklaroff, Andy Umberger, Kayla Madison, John Getz, Tom Lenk, Erinn Hayes, Luzer Twersky, Tim Bagley, Ayana Haviv, Jim Abele, Lyman Ward, Wade Williams, Gregg Binkley, Colby French, Annie Mumolo, Sonya Walger, Angelique Cabral, Bobbi Salvör Menuez, Mousa Kraish, Didi Conn, Adam Silver, Mitch Rouse, Peaches, Deborah S. Craig, Rebecca Kessler, Moshe Kasher, Jennifer Hasty, John O'Brien, Cleo Anthony, Emma Howard, Rebecca Drysdale, James Babson, Michelle L. Gardner, Tate Hanyok, Tim Acres, Becky Thyre, Ray Abruzzo, Bryna Weiss, Alia Shawkat, Molly Bernard, Jerry Adler, Folake Olowofoyeku, Hend Ayoub, Adam Tsekhman, Gabe Liedman, Charles Marina, Karim Saleh, Robin Thomas, Candis Cayne, Rain Valdez, Ayelet Zurer, Mark Ivanir, Lili Haydn, Nathan Fielder, Lena Waithe, Arabella Anderson, Elisha Henig, Wren T. Brown, Jon Carlo, Hari Nef, Angelica Ross, Nicole Byer, Oren Skoog, Kobi Libii, Hailie Sahar, Julia Butters, Melanie Hutsell, Diona Reasonover, Joe Williamson, Alex MacNicoll, Our Lady J, Sarunas J. Jackson, Trace Lysette, Alexandra Billings, Jeris Poindexter, Kate Berlant, Sam Pancake, Sherry Cola, Sarah Yarkin, Caleb Jaffe, Chloe Coleman, Petey J. Gibson, Cass Buggé, Ido Mor, Randy Gonzalez, Brandon Cordeiro, Zach Barack, Richard Kind, Lesli Margherita, Paul Tigue, Eddie Vincent, Rainn Wilson, Beth Lisick, William Rubio, Harley Cunningham, Carrie Aizley, Sabrina Jalees, Bill Wise, Makenna James, Roxy Wood, Casey Kramer, Ali Liebegott, Lyle Friedman, Peggy Lu, Alexandra Grey, David Weisenberg, Esther Moon, Amani Starnes, Marlo Bernier, Matt Price, Shakina Nayfack, Darren Bluestone
  • anicin

Pilot a stačilo - ukázkový příklad nudy, která staví akorát na tom, že je gay/trans* friendly. Queer tématika se vyčerpává a zároveň (bohudík) stále více proniká do mainstreamových filmů, seriálů, proto jako stavební kámen pro seriál vážně téma "transgender" nebo proste "queer" fakt nestačí. Jestli je pro někoho seriál originální a objevný, protože jsou v něm lesbičky a lidi, co se necejtěj správně v kůži, co nosej, tak doporučuju vysoukání se z maloměstský ulity a trochu prozkoumat queer cinema.(3.1.2015)

Transparent byl ve své první sérii velmi příjemný, lidský seriál se zcela nenuceně zpracovanou queer tematikou, který dokázal pobavit i dojmout. Ve druhé sérii ale došlo k dovršení proměny klanu Pfeffermanů z trochu podivných smolařů, kteří si každý podle svého snaží najít to svoje místečko v životě, v celkem nepochopitelně sobecké rozmazlené parchanty, kteří mě už neoslovují.(22.5.2016)

Obrovské překvapení. O seriálu jsem se dozvěděl jen díky nominacím na Glóby, nevěděl jsem o čem je, ani kdo v něm hraje, o to víc mě překvapil. Podobná témata nevyhledávám, ale tady je to zpracováno skvěle. Napomáhá tomu i dokonalý Jeffrey Tambor a hudba. První řadu jsem zkoukl během dvou dnů a těším se na další díly!(15.12.2014)

Přiznejme si, že upřímnost, citlivost a ta nejzákladnější lidskost nejsou zrovna kategorie, kterými by seriálová produkce vynikala, a pokud už se někde takových hodnot daří dosahovat, je to spíš v britské televizi. Amazon ale připravil seriál, který jde v tomto ohledu snad nejdál, ještě o krůček dál, než třeba takový Derek. Jenže kde si Ricky Gervais zakládal na jednoduchém, skoro až pohádkovém černobílém pozadí, barevnost Transparent vystihuje nejlépe duha a jako takový je seriál zrcadlem/okýnkem do ukrutně reálného života plného úchylek, výstřelků i nedokonalostí. Netradičně totiž není nikdo z rodiny Pfeffermanů na žádné morální výši, naopak každý bojuje sám se sebou, s vlastní sebestředností, i s ostatními Pfeffermany. A v klidném, lehce nostalgickém, ale nehysterickém ani nepřeslazeném provedení, za příjemného hudebního podkresu dokážou být svými lidskými chybami vtipní, dojemní i dočista kouzelní. To platí bez výjimky o všech, avšak kvality podtrhuje především naprosto dokonalý Jeffrey Tambor, který se konečně dočkal životní role, a jeho Maura se nedá nemilovat. Ostatně jako celý seriál. A právě proto se nemůžu dočkat další série, a to i přestože jsem naprosto spokojený s tím, jak tuto povedenou rodinu autoři v desátém díle zanechali.(1.1.2015)

Po zhlédnutí Transparentu si konečně připadám normální, protože tady není absolutně nikdo. Dalo by se i říct, že je to jeden z těch žánrů, které jdou normálně mimo mojí ligu. Každá postava je svá a něco svým postojem vyjadřuje a psát, že je to občas už dost přes čáru je směšné, protože to je de facto stále. Úsměvné, ale občas i trochu smutné, ale jiné. Nejvíc mě fascinoval Jeffrey jako maťka nebo ťamka, to je jedno. Myslím, že si tu roli dost užíval a nevylučuji, že je to jeho životní role, protože po tomhle vystoupení na něj rozhodně nezapomenu. Nicméně se musím podívat na nějaký jiný jeho film, kde bude v trochu normálnější poloze.(28.8.2015)

• - Trace Lysette (Shea) je se svou rolí v tomto seriálů považována za jednu z prvních transgender hereček ve větší televizní roli, která hraje cisgender postavu. (hansel97)