Transparent (TV seriál)

Drama / Komedie

USA, 2014 - 2017, 18 h 16 min (Minutáž: 30 min)

Jeffrey Tambor, Jay Duplass, Gaby Hoffmann, Judith Light, Amy Landecker, Melora Hardin, Kathryn Hahn, Rob Huebel, Gillian Vigman, Henry Simmons, Alison Sudol, Lawrence Pressman, Emily Robinson, Michaela Watkins, Carrie Brownstein, Bradley Whitford, Noah Harpster, Caroline Aaron, Amin Joseph, Alyvia Alyn Lind, Abby Ryder Fortson, Kiersey Clemons, Ethan Sandler, Tig Notaro, Zackary Arthur, Devendra Banhart, Hank Chen, Jessie Kahnweiler, Rich Hutchman, Holly Woodlawn, Elaine Hendrix, John Kapelos, Rhys Ernst, Jill Soloway, Marquel Skinner, Jason Mantzoukas, James Frecheville, David Futernick, Anjelica Huston, Ron Funches, J.B. Smoove, Sasheer Zamata, Harmony Santana, Cherry Jones, Jenny O'Hara, Richard Masur, Aaron Lustig, Courtney Hope, Caitlyn Jenner, Paula Newsome, Matt McCoy, Drew Droege, Keith Levy, Vi Flaten, Danny Jacobs, Bridget Bedard, Brett Rice, Meagen Fay, Michael Stuhlbarg, Anna Belknap, Jon Sklaroff, Andy Umberger, Kayla Madison, John Getz, Tom Lenk, Erinn Hayes, Luzer Twersky, Tim Bagley, William Goldman, Ayana Haviv, Jim Abele, Lyman Ward, Wade Williams, Gregg Binkley, Colby French, Annie Mumolo, Sonya Walger, Angelique Cabral, India Menuez, Mousa Kraish, Didi Conn, Adam Silver, Mitch Rouse, Peaches, Deborah S. Craig, Rebecca Kessler, Moshe Kasher, Jennifer Hasty, John O'Brien, Cleo Anthony, Emma Howard, Rebecca Drysdale, James Babson, Michelle L. Gardner, Tate Hanyok, Tim Acres, Becky Thyre, Ray Abruzzo, Bryna Weiss, Alia Shawkat, Molly Bernard, Jerry Adler, Folake Olowofoyeku, Hend Ayoub, Adam Tsekhman, Gabe Liedman, Charles Marina, Karim Saleh, Robin Thomas, Candis Cayne, Rain Valdez, Ayelet Zurer, Mark Ivanir, Lili Haydn, Nathan Fielder, Lena Waithe, Arabella Anderson, Elisha Henig, Wren T. Brown, Jon Carlo, Hari Nef, Angelica Ross, Nicole Byer, Oren Skoog, Kobi Libii, Hailie Sahar, Julia Butters

Tenhle malý nenápadný seriál dokázal něco, co se jiným v drtivé většině případů nedaří. Vyvolal ve mně okamžitý zájem o postavy. Ať už se jedná o otce rodiny Morta, který touží být zvenčí takovým, jakou se cítí být uvnitř, matku Shelly, která se snaží zachovat si optimismus a brát život takový, jaký je, i když se všechno kolem hroutí jak domek z karet, nebo třeba nejmladší dceru Ali, která je sice teoreticky geniální, ale není prakticky schopná ničeho jiného, než bezcílně zevlit životem. Už při sledování druhého dílu jsem je měl rád a cítil s nimi. Sám nejsem schopný říct, čím přesně to je, snad umem Jill Soloway, která nezapře svoje předchozí zkušenosti s TV (Six Feet Under, United States of Tara), možná neuvěřitelně lidským, citlivým a civilním pojetím a jemným humorem, třeba melancholickým klavírním podkresem, který bezchybně dolaďuje atmosféru, nebo je to přesným castem (Jeffrey Tambor si po čistě komediální poloze Arrested Development tuhle vážnější očividně vychutnává), nejspíš to ale bude vším dohromady. Transparent is magic. Kdo viděl, ví, kdo neviděl, ať se podívá.(17.2.2015)

Transparent byl ve své první sérii velmi příjemný, lidský seriál se zcela nenuceně zpracovanou queer tematikou, který dokázal pobavit i dojmout. Ve druhé sérii ale došlo k dovršení proměny klanu Pfeffermanů z trochu podivných smolařů, kteří si každý podle svého snaží najít to svoje místečko v životě, v celkem nepochopitelně sobecké rozmazlené parchanty, kteří mě už neoslovují.(22.5.2016)

Po zhlédnutí Transparentu si konečně připadám normální, protože tady není absolutně nikdo. Dalo by se i říct, že je to jeden z těch žánrů, které jdou normálně mimo mojí ligu. Každá postava je svá a něco svým postojem vyjadřuje a psát, že je to občas už dost přes čáru je směšné, protože to je de facto stále. Úsměvné, ale občas i trochu smutné, ale jiné. Nejvíc mě fascinoval Jeffrey jako maťka nebo ťamka, to je jedno. Myslím, že si tu roli dost užíval a nevylučuji, že je to jeho životní role, protože po tomhle vystoupení na něj rozhodně nezapomenu. Nicméně se musím podívat na nějaký jiný jeho film, kde bude v trochu normálnější poloze.(28.8.2015)

-5* pro 1.sérii, +2* pro druhou na tento hodně netradiční a nekonvenční seriál bych nejspíš bez těchto stánek nenarazil a pochybuji, že se na českých obrazovkách objeví. Název Transparent hodně naznačuje, protože to je hezká slovní hříčka. Považuji ho za průkopnický, protože citlivým způsobem přibližuje chování "nejen sexuálních" menšin na jedné židovské rodince, v které není "normální" téměř nikdo. Jde však o lidský pohled na různé "úchylnosti" a s takovým nadhledem, že se občas pořádnému smíchu určitě neubráníte. Přece jen jsou často jejich problémy podobné jako máme my. Rozhodně doporučuji zvídavým a oceňuji herecké výkony, které jsou přirozené a důvěryhodné. Bohužel druhá série není tak zábavná jako první a od druhého dílu je to už hodně ponuré, a proto musím s hodnocením hodně dolů, takže mě případné pokračování vůbec neláká ;-( [ PŘÍBĚH: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ve zkratce: NIC LIDSKÉHO NÁM NENÍ CIZÍ!(12.3.2016)

Tématem moderní a originální seriál, který očividně pro trans komunitu hodně udělal, soudě tedy podle proslovů tvůrců a herců na různých výročních cenách. Obsazení je sympatické, Tambor našel svou životní roli, dialogy jsou nenásilné. Transparent pro mě však není transcendentní zážitek ani intenzivní dramedie s pronikavým humorem, jak hlásají zahraniční recenze. Jde spíše komorní seriál s příjemnou atmosférou, u kterého však postrádám nějaké zásadní konflikty. P.S. Trochu násilně podané (viz obě dcery) je však sdělení, že jsme vlastně všichni bi, jen to potlačujeme do naší třicítky, v horším případě čtyřicítky.(29.5.2017)