Bídníci

• Francie Les Misérables (více)
Francie / Východní Německo / Itálie, 1958, 217 min (Televizní verze: 88+97 min)

Hlavním hrdinou románu Victora Huga je Jean Valjean, který byl pro nepatrnou krádež chleba poslán na galeje, kde prožil devatenáct let svého života. Jako navždy poznamenaný člověk se vrací zpět do života. Setkání s monsignorem Myrielem, biskupem proslulým svou prostotou a nákloností k chudým, osudově poznamenává celý jeho život, další Valjeanovy činy, charakter se už nikdy nezpronevěří tomuto setkání s čistotou a dobrem. Jean Valjean, vězeň číslo 24601... Mezi nejznámější a nejoblíbenější díla francouzského básníka, spisovatele Victora Huga patří bezesporu román "Bídníci" z roku 1862. Jedním z nejúspěšnějších filmových Jeanů Valjeanů byl Jean Gabin, který ztvárnil tuto postavu v přepisu režiséra Jeana-Paula Le Chanoise z r. 1957. Po jeho boku se v roli nesmiřitelného Javerta objevil Bernard Blier, Bourvil, Serge Reggiani. (Česká televize)

Maynard.

Film je rozdělen na dvě půlky, já hodnotím pouze půlku první, páč na tu druhou už nemám sílu a ani náladu. A ještě aby jo, když má každá půlka hoďku a půl a já horkotěžko dokoukal tu první. Co se týče obsahu, tak jsou tito Bídníci zdařilí, sice sem nečetl, ale viděl sem Bídníky s Gérardem Depardieu, kde se opravdu hodně svým rozsahem přibližují knížce (prej) :o). Narozdíl ale od tohoto filmu mě baví herecké obsazení. Do této chvíle sem si nebyl zcela jist, ale teď už vím, že Jean Gabina nemám a nikdy nebudu mít rád. Sory, ale celou dobu sledovat ten jeho nasr..ej monotónní výraz mě vážně vůbec nebere. Nechápu rejžův záměr dát tuto perfektní roli, na který herec může ukázat svoje kvality, právě Gabinovi, který svým otupělým a apatickým výrazem naprosto pohořel. Dvoji Gabin-Blier ani náhodou není hodna pro tento klasický, nesmrtelný a absolutně promyšlený příběh. Z filmovaných Bídníků u mě na celé čáře vítězí verze z roku 1978, kde má příběh spád, tempo, napětí a kvalitní herecké výkony... ()

Sdoom

Díky stáří a tím, že se jedná o francouzské zpracování, působí atmosféra snímku opravdu velmi věrohodně, ale to je bohužel jediné větší plus, spolu s Jeanem Gabinem. Jinak mi přijde, že i přes (oproti běžným filmům) poměrně dlouhou stopáž (neodpovídající ovšem rozsáhlosti děje) zde není dostatečně vystihnuto to podstatné a dramatické, a naopak některé scény (např. boje v ulicích) jsou zbytečně přetažené. Z toho vyplývá, že se vytrácí osudovost postav (hlavně Javert je marný) a chvílemi jsem se docela nudil. Navíc film očividně stárne, zejména způsob umírání postav je spíš komický. Takže sice lepší, přesto jen 3 hvězdičky. ()

pávek

Když psal Hugo Bídníky, tušil, že Valjeana bude jednou až se narodí hrát Gabain a tak postavu psal přímo pro něj. ()

klúčik

Tento film vo mne vyvolává vždy súcit zo starím J.Valjanom. Výborné herecké obsadenie, páči sa mi "zloduch" Bourvil. Bernard Blier ako komisár je tiež úžastný. Tento film je moja srdcová záležitosť , preto dávam 100%. ()

LEATHERFAC

Netuším jestli to Viktor takhle stupidně už napsal, nebo jestli mu to zkurvil až tenhle režisér, poněvadž je to první verze, kterou jsem viděl (když pominu něco možná viděno v dětství). Budu doufat, že b.) je správně. Protože takovouhle snůšku neuvěřitelných nespravedlností a útrap aby jeden opravdu pohledal. Vlastně celý Valžánův příběh mi přijde jako vycucaný z prstu. Celý život je vlastně perzekuován za úplnou banalitu. Není to zloděj, podvodník ani vrah. Ukradl pitomej chleba a odseděl si za to 19 let! Přijde mi trochu přitažené za vlasy, aby ho kvůli tomu popotahovali jako starostu jen pro přiznání, že je bývalý galejník, nějak mi to nedává smysl. Ale nechť, je to francouzská klasika, čert to vem. Nicméně v tomhle provedení jsou postavy tak jednostraně černobílé a ploché a děj taková červená knihovna, že jsou vedle toho všechny díly Angeliky dohromady nebo Belmondův Kartuš umělecká díla hodna Vláčila. Abych nebyl nespravedlivý, první díl byl ještě jakž takž koukatelný, ale dvojka už byla tak nestydatě stupidní až to bolelo. A jakmile se to začne točit kolem povstání, tak to už je opravdu vrchol. Nic tak přehnaně patetického už jsem sakra dlouho neviděl. Dialogy tak hloupoučky naivní, že jsem se co chvilku chytal za hlavu. Poslední hodina dvojky naprosto úmorná. Takže jednu hvězdu za Gabéna, který film táhne a kterého je tam (hlavně ve dvojce) zatraceně málo a za slušnou hudbu. Jinak bych tomu napálil bez skrupulí odpad. Nechápu to přemrštěné hodnocení tady - zřejmě nostalgie z dětství. Koukali jste na to teď někdy, nebo hodnotíte jen na základě vzpomínek? ()

Zagros

Když v roce 2012 vyšla další z mnoha adaptací Bídníků v muzikálové podobě, řekl jsem si, že si musím tenhle známý příběh připomenout. Na muzikál jsem se dívat nechtěl a žádný z předchozích pokusů jsem si už pořádně nepamatoval. Proto jsem se mrkl rovnou na nejlépe hodnocenou verzi s Jeanem Gabinem z roku 1958. Dobře jsem udělal, film je skvělý a splňuje dle mě vše, co by měla zdařilá filmová adaptace literární klasiky splňovat. Chválit bych mohl jednu složku za druhou a trvalo by to dlouho. Mám jen jednu drobnou výtku. Vypravěč byl zbytečný. Jean Gabin je skvělý herec a nikdo mi nemusí popisovat, jak se cítí. Poctivé čtyři hvězdy a další z celé řady adaptací už vidět nepotřebuji. ()

Kovaja

Pro mě rozhodně nejlepší zpracování Bídníků. Gabin je prostě velmistr. On nemusí hrát. Jemu stačí jen tak trošku pomalu a rozvážně mluvit a je to! Mám jako herce rád i Venturu ale tady bohužel dostal na frak. ()

Hanes88

Velice skvělé světoznámé drama. Jean Gabin zahrál fantasticky a vůbec celé zpracování se povedlo. Chvilkama mi tam něco chybělo, ale dojmy jsou jen pozitivní. 80%. ()

agass

Tak jsem konečně dokoukal tenhle tříapůlhodinovej opus a myslím, že nebýt Jeana Gabina v hlavní roli, tak by se tak nikdy nestalo. On je to jediný, co mě při sledování drželo při vědomí. Horší už to bylo bez něj. Zub času se na tomto zpracování prostě podepsal. 232. nejlepší film?? No nevím. Spíš ne. ()

Rozjimatel

Zrejme najvernejšie spracovanie Hugových Bedárov. Cítiť v ňom úctu k slávnemu románu, snaží sa z neho vybrať čo najviac, preto je aj táto adaptácia mimoriadne dlhá. Tvorcovia si dali záležať aj na vernom zobrazení historických reálií. Hoci je to klasika natočená staromilským spôsobom, aj dnešný divák si príde na svoje. Napriek dĺžke filmu sa pri sledovaní nebude nudiť ani chvíľu. A o tom, že je Jean Gabin skvelý, ani písať nemusím, to je všetkým jasné. ()

ekomo

Jedná se bezesporu o jedno z nejlepších zpracování knižní klasiky, zvláště výkony hlavních tvůrců, J.Gabina a Bourvila, staví snímek do nadčasové podoby. Nevšední je také mimořádná hudba a dobové kostýmy. Narozdíl od verze Roberta Hosseina, film nepůsobí vůbec temně a depresivně, spíše světle a výchovně, čehož dosahuje ukázkovým způsobem. ()

Cicis

Je to zatiaľ najlepšie a asi neprekonateľné spracovanie slávnej románovej predlohy s takými velikánmi filmového neba ako Gabin, Blier a Bourvil. ()

Tigran

Tak si zase zaplavu proti proudu, protože se mi opravdu nepodařilo pochopit, proč je tato verze zde na ČSFD považována za nepřekonatelnou. Díky Gabinovi, který je takovou obrovskou modlou pro zdejší uživatele? Nebo díky podivnému způsobu vyprávění, který působí jakkoliv, jenom filmově moc ne? Nikomu nevadí, že jsou tady postavy zploštělé a že je Cosette totálně tupá? Beru v potaz rok vzniku filmu, ale víc než 50% ze sebe nevymáčknu. ()

hemul

Jeden zo zásadných filmov mojho detstva, takéto adaptácie sa tuším dnes už ani netočia - majstrovské herectvo, scénar, kamera, hudba a to všetko s absolútnou precíznosťou verné predlohe. ()

Bozvav

Skvělý film s výborným Jeanem Gabinem. Úplná filmařská lahůdka, jenž i po letech pohladí na duši. Výborné obsazení, skvělé ztvárnění předlohy, krásná hudba, atmosféra, prostě všechno. Za mne 100%. ()

Pavelpi

Podle mě nejlepší Bídníci,které jsem viděl.Ponurá atmosféra tehdejší doby a bídný život chudáků.Laskavý kněz a propuštěný trestanec.Bezvadný herecký výkon Jeana Gabina.Tohle všechno dělá z této verze nejlepší zpracovnání Bídníků,které znám. ()