Pečovatel

Předloha:

Mo Hayder (kniha)

Kostýmy:

Nathalie Leborgne

Dámy a pánové, máte před sebou evropský psychothriller světového formátu. Ocejchovaný a napůl zničený policista se tu honí po stopě jednoho z nejzvrácenějších úchyláků, jakého kdy zplodilo filmové plátno. Občas nevíte co se děje jen si domýšlíte a v zadu v hlavě víte, že došlo na to nejhorší co dokáže člověk udělat. A to zrovna těm co se většinou nemůžou bránit. Troufáte si? Velice sympaticky ošklivý film srovnatelný se SEDM a 8MM.(23.11.2014)

• nascendi

Zhnusenie je jediný pocit z tohto filmu, ktorý som si pustil cez deň, aby som nebol ovplyvňovaný únavou. Nechápem, aký zmysel má nakrúcanie takýchto filmov. Nechápem, prečo sa policajt musí správať ako retardovaný jedinec. Nechápem prečo dej musí byť podávaný tak chaoticky a nezrozumiteľne. Nechápem, prečo ktoréhokoľvek pedofila pod zámienkou jeho vyliečenia ešte pustia do spoločnosti. A podobne, ako v ďalšom "kultovom" filme Se7en, nechápem prečo si aj tu neustále svietia baterkami, keď stačí nájsť vypínač. A ak by som nemal zásadu nevyjadrovať sa k hodnoteniam kolegov z ČSFD, napísal by som aj o ďalšom nepochopení. Chápem vlastne iba jedno. Ak by takýchto filmov malo byť viac, tak sa v budúcnosti pokojne obmedzím na filmy nakrútené v normálnejšej dobe, na normálnejšie námety, normálnejšími režisérmi. A ďalším nepríjemným zistením je, že okrem Zory Neoralovej existuje aj ďalší titulkár, ktorý prenecháva tvorbu titulkov počítaču s poškodeným softvérom, nerešpektujúcim, že málokto ovláda holandštinu alebo čím to vlastne hovorili a rovnaký počet divákov dokáže dvojriadkový text prečítať za zlomok sekundy, počas ktorého sa objaví na obrazovke.(23.2.2016)

Rodinný romantický film o hladovém pedokanibalském (ano, to slovo jsem si právě vymyslel, ale bystrý čtenář jistě odhadne jeho význam) čůrajícím a lehoulince mentálně indisponovaném trollovi, který nejvíce ze všech ocení určitě táta s mámou, kterým rozhodně zpříjemní večerní usínání. Zdejší pedofilové si budou určitě pomlaskávat blahem a inspirováni novými zkušenostmi, s plnými vejci pod bříškem a ještě plnějšími kapsami bonbónů, vyrazí brázdit nejbližší parky. Každopádně, kdo očekával nějakou klasickou pedofilní zápletku, kde nějaký strýček unáší děti, někde v soukromí s nimi provede, co by dle zákonu a svědomí dělat rozhodně neměl a posléze je zabije nebo zabije a sní, tak bude mile překvapen. Nechci naznačovat děj, takže to nebudu dále rozvádět. Rozhodně však prozradím, že záporák je vážně super. Detektiv je sympaťák. Stále se někdo ztrácí, takže je pořád a neustále na co koukat. Já tu zápletku přeci jen vykecám, takže bacha na spoiler. Pedofil je zvláštní tím, že vám klasicky nezprzní dítě (chuděra nemůže), jak by člověk čekal, nýbrž ho donutí zprznit vám (jste-li otec). Vše se z pochopitelných důvodů neodehrává před kamerou, ale my zdraví si to rádi představíme a pedofilové zamáčknou slzu. Jste-li matka, tak to máte veselejší. Sice nedostáváte žádnou stravu, a dokonce ani hlt vody, ale můžete pokojně zemřít připoutána k topení a nemusíte se do situace dále angažovat. Aby toho nebylo málo, tak vám trol pochčije kompletně celý dům, protože je chudák retardovanej. Snad konec spoileru. Člověk se absolutně u filmu nenudí a dvě hodinky utečou rychleji než trvají dvě hodiny obvykle. Režisér si vybral ke zpracování citlivé a poměrně těžce zpracovatelné téma a dle mého úsudku si poradil výborně. Mnoho pedofilních filmů jsem neviděl, takže mě nepovažujte za odborníka. Nic pro citlivé dušičky a homosexuály. Tohle je syrový belgický thriller pro tvrdé chlapce.(27.7.2014)

Zase jeden z těch filmů, kde jsem měla neustálé nutkání dojít si pro hodně silnou baterku, protože ty jejich baterky mně evidentně nestačily a ten občasný záblesk na určitou věc, která byla zcela jistě důležitá, zmizela dřív, než jsem jí při tom jednom bliknutí zaregistrovala. Ve výsledku to bylo zřejmě záměrné, protože ono dívat se na předměty doličné není určitě žádná chuťovka Námět je to opravdu hnusný, přesto je to ještě snesitelně podané, protože ve filmu Michael mě doslova mrazilo, ale tam se hlavní představitel v roli pedofila vyskytuje téměř celou dobu. Tady byl alfou a omegou celého filmu Nick v podání Geerta Van Rampelberga, který byl moc sympatický a jeho emotivní, pochopitelné výpadky hrál působivě a věrohodně až SPOILER : v závěru to vyřešil proti obřímu, odpornému chlápkovi opět zcela sám a bez pomoci své parťačky, či pomoci ostatních a jako vždycky nikdo nikde neměl mobil KONEC SPOILERU na ten závěr, který mně připomněl film Zmizení.(26.6.2014)

• korbitch22

Další důkaz toho, že tady na ČSFD je to samej hloupej Trol.Co na tom, že námět a jeho syrovost budí opravdu obrovské znepokojení, samotný průběh násilností je extrémě zvrhlý a opravdu odporný, když scénář psal vymaštěný kokot.Hlavní hrdina se tady celý film chová jako naprostý idiot, který se nechá seřvat od každý hajzl báby a od každýho slizkýho starečka.Jedná neustále imbecilně a nerozhodně, nevolá posily, nechá dítě ležet a běží dál, ztrácí pistole, neumí žádný bojový chvat (hoši, i dopraváci v Hlinsku umí takový chvaty, že byste leželi na zemi během pěti vteřin a tady vole detektiv se pere jako ženská) a prostě celkově je těch sraček ve scénáři takové množství, že zdejších 80% mluví prostě o jediném, že máte sračky i ve vašem mozku.Logiku nehledejte, v ději se ztratíte po pár minutách.Hlavně nepochopíte, jak může bydlet celou dobu naproti pedofiloj, co mu zabil bratra a celkově vše kolem téhle dějové linky nedává žádný smysl, jedině ten, že hlavní hrdina je opět idiot.Režisér je takový looser, že si všechny ty tupé pičačiny v ději musí vynahradit rádoby drsnýma scénama, aby se všichni diváci kousli do prstíčku, řekli si ježiš to je hlozný a zapoměli na ten scénáristickej bordel.Jinak si zbytečnou scénu s ohledáním děckého tělíčka vysvětlit nelze, takový chabý a ubohý útok na slabomyslné diváky.Pár scén bylo faj, celkově je z toho cítit i dobré řemeslo...místy, kamera ušla.Jinak mi blegická filmová tvorba přimomíná hromadu hoven a jasný důkaz toho, že i Van Damme v šou Jaye Lena říkal, že se u nich doma natočí jeden špatný film za deset let a pak zase nic.Námět chvályhodný, ale jinak zmatená kriminálka, s jedním z nejhloupějších scénářů za posledních 20 let.Hlavní hrdina je imbecil a já nejsem natolik jednoduchý, aby mi stačilo to téma, ve filmu plném hoven.Navíc ten mega depresivní konec tomu nepřidá ani ťuk.Americký film Prisoners na podobné téma asi tak o 200% kvalitnější.Verbal a jemu podobní 5*, giboni s inteligencí larvy opět v akci, 40%.(31.8.2014)

• - Mo Hayder, autor knižní předlohy, souhlasil, že se děj filmu nebude odehrávat v Londýně, jako v jeho knize, ale v Antverpách. Souhlasil i s přejmenováním hlavního hrdiny z Jacka Caffreye na Nicka Cafmeyera (Geert Van Rampelberg). (TheDon)

• - Film byl natáčen v belgických Antverpách. (TheDon)

• - Nick Cafmeyer (Geert Van Rampelberg) jazdí autom Saab 9000. (hanakonochi)