Pečovatel

De behandeling

The Treatment

Thriller / Drama

Belgie, 2014, 131 min

Rodinný romantický film o hladovém pedokanibalském (ano, to slovo jsem si právě vymyslel, ale bystrý čtenář jistě odhadne jeho význam) čůrajícím a lehoulince mentálně indisponovaném trollovi, který nejvíce ze všech ocení určitě táta s mámou, kterým rozhodně zpříjemní večerní usínání. Zdejší pedofilové si budou určitě pomlaskávat blahem a inspirováni novými zkušenostmi, s plnými vejci pod bříškem a ještě plnějšími kapsami bonbónů, vyrazí brázdit nejbližší parky. Každopádně, kdo očekával nějakou klasickou pedofilní zápletku, kde nějaký strýček unáší děti, někde v soukromí s nimi provede, co by dle zákonu a svědomí dělat rozhodně neměl a posléze je zabije nebo zabije a sní, tak bude mile překvapen. Nechci naznačovat děj, takže to nebudu dále rozvádět. Rozhodně však prozradím, že záporák je vážně super. Detektiv je sympaťák. Stále se někdo ztrácí, takže je pořád a neustále na co koukat. Já tu zápletku přeci jen vykecám, takže bacha na spoiler. Pedofil je zvláštní tím, že vám klasicky nezprzní dítě (chuděra nemůže), jak by člověk čekal, nýbrž ho donutí zprznit vám (jste-li otec). Vše se z pochopitelných důvodů neodehrává před kamerou, ale my zdraví si to rádi představíme a pedofilové zamáčknou slzu. Jste-li matka, tak to máte veselejší. Sice nedostáváte žádnou stravu, a dokonce ani hlt vody, ale můžete pokojně zemřít připoutána k topení a nemusíte se do situace dále angažovat. Aby toho nebylo málo, tak vám trol pochčije kompletně celý dům, protože je chudák retardovanej. Snad konec spoileru. Člověk se absolutně u filmu nenudí a dvě hodinky utečou rychleji než trvají dvě hodiny obvykle. Režisér si vybral ke zpracování citlivé a poměrně těžce zpracovatelné téma a dle mého úsudku si poradil výborně. Mnoho pedofilních filmů jsem neviděl, takže mě nepovažujte za odborníka. Nic pro citlivé dušičky a homosexuály. Tohle je syrový belgický thriller pro tvrdé chlapce.(27.7.2014)

V první třetině jsem začala poznávat, že už jsem ten samý příběh někde četla. A on z toho vylezl Léčitel od Mo Hyder (v originálu The treatment). Jeden z mála thrillerů od Hayder, který opravdu stojí za to. A kdo nerad čte, tomu lze tuto belgickou krimi chuťovku doporučit, coby absolutně uspokojivou alternativu. Povedlo se jim vycucat z knihy to podstatné a hlavně to výborně natočit i zahrát. Detektiv sympaťák, atmosféra po celou dobu mrazivě pedofilní. Upozornění: Není vhodné pro matky majoritního etnika s dětmi do deseti let. A to si tentokrát nedělám srandu. U otců nejsem míru zhnusení schopná odhadnout, chlapi jsou prasata vesměs všichni.(24.6.2014)

Detektív Nick Kafmeyer vyšetruje nezvestnosť malého chlapca. Nemá žiadne stopy, dôkazy, iba pochybnú teóriu malých detí, ktoré hovoria o trolovi, skrývajúcom sa v korunách stromov. Aby toho nebolo málo, prenasleduje ho nočná mora z destva, kedy bol unesený jeho mladší brat. Jeho telo sa nikdy nenašlo. Podozrivý nikdy nebol odsúdený. Podarí sa mu navzdory mnohým prekážkam zastaviť "monštrum" z minulosti, či samotnej prítomnosti? Snímok s takouto tématikou budí obrovský rešpekt. Rozdiel je len v spracovaní. Či už by išlo o drámu, alebo iný žáner, je takmer isté, že diváka nenechá chladným. Niekto možno kývne rukou a povie si: "veď mňa sa to netýka", no podľa mňa, práve ľahostajnosť ľudí a nezáujem vedie spoločnosť k benevolentnosti k takýmto prípadom. No a či tomu veríte, alebo nie. Zákon je postavený tak, aby sa zasiahlo, či nebodaj niečo zmenilo až vtedy, keď sa ozaj niečo stane. Tak aby ste neboli prekvapený, keď sa takýto prípad dotkne aj vašej rodiny. A to z oboch strán (nič v zlom). Napriek slušnému spracovaniu, čo sa policajných postupov týka, nevyhol sa nereálnym pasážam. Taktiež ma mrzí že divák s lepším zmyslom vnímania môže pomerne skoro odhaliť identitu "záporáka". Potešilo postupné rozmotávanie klbka udalostí a zobrazenie "nového" spôsobu uspokojenia úchylky. Tá bola skutočne "originálna" a doposiaľ v snímkoch nepodaná (teda aspoň ja som ju nepostrehol). Záver síce je plnohodnotnou satisfakciou za spravodlivé zadosťučinenie, ale priznajme si na rovinu - "revenge is revenge". Škoda, lebo takto ozaj neviem. Silné tri? Či slabšie štyri?(14.9.2014)

• korbitch22

Další důkaz toho, že tady na ČSFD je to samej hloupej Trol.Co na tom, že námět a jeho syrovost budí opravdu obrovské znepokojení, samotný průběh násilností je extrémě zvrhlý a opravdu odporný, když scénář psal vymaštěný kokot.Hlavní hrdina se tady celý film chová jako naprostý idiot, který se nechá seřvat od každý hajzl báby a od každýho slizkýho starečka.Jedná neustále imbecilně a nerozhodně, nevolá posily, nechá dítě ležet a běží dál, ztrácí pistole, neumí žádný bojový chvat (hoši, i dopraváci v Hlinsku umí takový chvaty, že byste leželi na zemi během pěti vteřin a tady vole detektiv se pere jako ženská) a prostě celkově je těch sraček ve scénáři takové množství, že zdejších 80% mluví prostě o jediném, že máte sračky i ve vašem mozku.Logiku nehledejte, v ději se ztratíte po pár minutách.Hlavně nepochopíte, jak může bydlet celou dobu naproti pedofiloj, co mu zabil bratra a celkově vše kolem téhle dějové linky nedává žádný smysl, jedině ten, že hlavní hrdina je opět idiot.Režisér je takový looser, že si všechny ty tupé pičačiny v ději musí vynahradit rádoby drsnýma scénama, aby se všichni diváci kousli do prstíčku, řekli si ježiš to je hlozný a zapoměli na ten scénáristickej bordel.Jinak si zbytečnou scénu s ohledáním děckého tělíčka vysvětlit nelze, takový chabý a ubohý útok na slabomyslné diváky.Pár scén bylo faj, celkově je z toho cítit i dobré řemeslo...místy, kamera ušla.Jinak mi blegická filmová tvorba přimomíná hromadu hoven a jasný důkaz toho, že i Van Damme v šou Jaye Lena říkal, že se u nich doma natočí jeden špatný film za deset let a pak zase nic.Námět chvályhodný, ale jinak zmatená kriminálka, s jedním z nejhloupějších scénářů za posledních 20 let.Hlavní hrdina je imbecil a já nejsem natolik jednoduchý, aby mi stačilo to téma, ve filmu plném hoven.Navíc ten mega depresivní konec tomu nepřidá ani ťuk.Americký film Prisoners na podobné téma asi tak o 200% kvalitnější.Verbal a jemu podobní 5*, giboni s inteligencí larvy opět v akci, 40%.(31.8.2014)

Každý má právo na léčbu, do piče, aby se mohl konečně nacpat do.... tak ne, do piče ne, zde se preferují jiné otvory u onakého pohlaví. Ve věku mírně nezralém. Belgie má s obřími pedofilními sítěmi i jejich prorůstáním jak do byznysu, tak i do politiky, bohaté zkušenosti. Pokud se někdo chce samovzdělat, nechť si vygůglí ,,síť Dutroux". Je tedy pochopitelné, že nějaká prvoplánovitá a jednoduchá sračička, natočená na dané téma, by v zemi neprošla.(11.3.2017)

• - Film byl natáčen v belgických Antverpách. (TheDon)

• - Nick Cafmeyer (Geert Van Rampelberg) jazdí autom Saab 9000. (hanakonochi)

• - Mo Hayder, autorka knižní předlohy, souhlasila, že se děj filmu nebude odehrávat v Londýně, jako v její knize, ale v Antverpách. Souhlasila i s přejmenováním hlavního hrdiny z Jacka Caffreye na Nicka Cafmeyera (Geert Van Rampelberg). (TheDon)