Pečovatel

Předloha:

Mo Hayder (kniha)

Kostýmy:

Nathalie Leborgne

Ač je Mouhajdr zarputilá brakařka, tohle potvrzuje pravidlo! Docela se divím, že po knize skočili zrovna pralinkáři a ne hned hamburgeři. Ti asi čekají, aby to zase zkurvili rymejkem a Henks mohl být opět v něčem obvykle nesympatický. Ale to je dobře, díky tomu je to evropsky civilní, detektiva ztvárňuje herec, kterému věříte, že je opravdový traumatizovaný chlap a ne vycukaná pipka s xichtem venkovského strejce nebo nějakého zrovna populárního negra, a místo standardního patosu a neskrývaného kýče to má řádný brutus a krvavé křeče. Prostě jemná pralinka pro každého milovníka tklivých, romantických příběhů o lásce a rodinných hodnotách. A tak mimořádně povedený a excelentně vyšinutý otylý úchyl vášnivě pomiluje a zandělíčkuje pár dětí a hodnotně umučí nějakou tu famílii, vše hezky syrově surově tak, jak to mají citlivé ženy v domácnosti a rozněžnělé matky tolik rády. A spolu s nimi i já sám jásám. Předloha se dostala opravdu do povolaných rukou a ti nekorunovaní králové internetového pedofilního porna tomu zkušeně vtiskli autenticitu a láska k látce čiší z každého záběru.(16.8.2014)

Primárním poselstvím tohoto sugestivního snímku, jenž jako prostředek jeho prezentace volí syrové, neostrouhané a emočně reduktivní scény, je jednoznačně to, že šukat děti je špatné. Sice nevím, kdo tyhle pravidla určuje, já třeba taky nemám nic proti veganům, když jim ty mrkve chutnají, je to jejich volba, ale budiž. Jako celek to klapalo a ty dvě hodinky mi utekly jako Tomášek Novákojc z ostnaté klícky.(30.6.2014)

Úspešný detektív, dlhoročne bojujúci s traumou zo zmiznutia jeho brata, sa dostane k novému prípadu, ktorý mu otvorí staré rany a dostane ho na nezastaviteľný hon za sériovým úchylom. Kvalitný, napínavý a drsný thriller, ktorý sa približuje bombám ako "Seven" či "8MM" a aj keď ich síce nedosahuje, ide o znamenite znepokojivý zážitok. Celé to na mňa pôsobilo ako taký tichší, nekomerčný počin, za to však výborne natočený, atmosférický, s nepríjemným a depresívnym vyznením. Trochu mi to pripomenulo aj tie drsné severské krimi (či už knižné alebo filmové), ale toto je obsahovo o niečo kontroverznejšie a takisto je lepšie keď divák pred filmom vie čo najmenej, aby si lepšie užil každý zvrat a odhalenie. Pre mňa príjemné prekvapenie a veľká spokojnosť.(20.6.2014)

Nevím, jestli si vůbec dokážu představit odpornější a zvrácenější trestnou činnost, než tu, kterou provádí zdejší pedofilní úchyl. Vlastně se o to ani pro vlastní duševní klid nebudu pokoušet. Režisér "to" nikdy neukáže vyloženě explicitně, buď se o tom jenom mluví, anebo vidíme znepokojující výjevy skrz škvíru ve zdi atp., takže představivost může pracovat na plný obrátky ... a je to fakt hnus. Temnota sama, a navíc je film PERFEKTNĚ natočený i zahraný. Pro mě s přehledem nejlepší čistý psychothriller s nejodpornějším záporákem za poslední léta. Zapůsobilo to na mě silněji než loňské (tematicky poměrně blízké) Zmizení a ani přirovnání ke kultům jako Seven není zdaleka tak přestřelené, jak by člověk mohl čekat. Pokud máte tento žánr v oblibě, tak neváhejte ani minutu. Belgie překvapila.(21.6.2014)

Zase jeden z těch filmů, kde jsem měla neustálé nutkání dojít si pro hodně silnou baterku, protože ty jejich baterky mně evidentně nestačily a ten občasný záblesk na určitou věc, která byla zcela jistě důležitá, zmizela dřív, než jsem jí při tom jednom bliknutí zaregistrovala. Ve výsledku to bylo zřejmě záměrné, protože ono dívat se na předměty doličné není určitě žádná chuťovka Námět je to opravdu hnusný, přesto je to ještě snesitelně podané, protože ve filmu Michael mě doslova mrazilo, ale tam se hlavní představitel v roli pedofila vyskytuje téměř celou dobu. Tady byl alfou a omegou celého filmu Nick v podání Geerta Van Rampelberga, který byl moc sympatický a jeho emotivní, pochopitelné výpadky hrál působivě a věrohodně až SPOILER : v závěru to vyřešil proti obřímu, odpornému chlápkovi opět zcela sám a bez pomoci své parťačky, či pomoci ostatních a jako vždycky nikdo nikde neměl mobil KONEC SPOILERU na ten závěr, který mně připomněl film Zmizení.(26.6.2014)

• - Nick Cafmeyer (Geert Van Rampelberg) jazdí autom Saab 9000. (hanakonochi)

• - Film byl natáčen v belgických Antverpách. (TheDon)

• - Mo Hayder, autor knižní předlohy, souhlasil, že se děj filmu nebude odehrávat v Londýně, jako v jeho knize, ale v Antverpách. Souhlasil i s přejmenováním hlavního hrdiny z Jacka Caffreye na Nicka Cafmeyera (Geert Van Rampelberg). (TheDon)