Pečovatel

• Belgie De behandeling (více)
Trailer

Policejní inspektor Nick Cafmeyer vyšetřuje případ, kdy byli matka s otcem spoutáni a zbiti a jejich malý synek zmizel. To v inspektorovi vyvolá vzpomínky na vlastního bratra, který byl v dětství unesen... Zdá se, že inspektorovi Nicku Cafmeyerovi vůbec nic nechybí - přitažlivý zevnějšek, inteligence ani slibné kariérní vyhlídky. Přesto se však nad jeho životem a vztahy vznáší temný stín. Od svých devíti let je Nick pronásledován dosud nevyřešeným zmizením svého mladšího bratra Bjorna. Na základě Nickova svědectví byl vyslýchán jejich soused Plettinckx, známý sexuální delikvent, kterého však brzy propustili. Celá ta léta žije Plettinckx v Nickově blízkosti a obtěžovat ho způsobuje Plettinckxovi ďábelskou rozkoš. Jediná žena, která o této dramatické události ví, je Nickova nadřízená Danni. Ta se proto zdráhá Nicka zapojit do velmi znepokojivého případu, kdy byl pár držen násilníkem celé tři dny v zajetí. Útočník zmizel beze stopy i s jejich devítiletým synkem Robinem. Nick se staví do čela masivního pátrání, které se záhy promění v neúnavný hon. (Cinemax)

Trailer

lamps

Je to dobrý, ale ne bez výhrad. Některé linie a motivy zůstávají nedořešené a s otazníkem ne záměrně, ale proto, že je scénář buď línej, nebo neschopnej je vysvětlit. Část filmu naplňuje detektivní mustr v dost mechanickém stylu, kdy se dlouho střídají rozhovory s oběťmi a záměrně se neposouváme tak daleko, jak by přitom odpovídalo. Pro odkládání vyústění se využívají nejednoznačné vedlejší postavy a někdy je docela matoucí, proč je režie charakterizuje zrovna tímto způsobem (pedofilní okukování pod vodou v bazénu). A rovněž není úplně sladěná práce s rytmem, v němž se všechny postavy na scéně objevují - nepřirozeně dlouho například trvá vyvolání jediné fotografie… Ale co se týče atmosféry, komplexnosti psychologických a emocionálních vztahů i gradace, tak si moc není na co stěžovat. Titulní hrdina je skvěle zahraný i napsaný a rozhodně patří k těm nejpřesvědčivěji zamindrákovaným detektivním buldokům široko daleko. A jelikož právě o jeho lvím odhodlání příběh dle mého byl, zůstávám za klaďase a čtvrtou hvězdu tomu rád přisypu. I když se přiznám, že vymazlený hollywoodský remake od Finchera bych k smrti rád viděl. 70 % ()

Othello

Hrozně mě těší, jak je ten film srovnáván se Se7en, protože ono i přes několikero podobností, zejména světlo, rituální ksicht místa činu, unavené zoufalství postav a v zásadě i pointu pachatelova činu se jedná o něco náročnější zážitek, který ti, co chtějí "na večer nějakou detektivku" si možná budou ještě dlouho vyčítat. Šedivá tíživost předměstského prostředí, neproniknutelnost podezřelých, neustále nasraný a tedy často iracionální protagonista řešící zločiny poměrně dost utržené ze řetězu, stopáž přes dvě hodiny, inu nic o čem budete vyprávět rodičům při obědě. Největší body ovšem Behandeling sbírá za neustálé přehazování štafety důkazů o tom, kdo je pachatel a mimo jiné taky za to, že má poměrně slušný koule. Respektive já jsem ve filmu takhle detailní ohledání umučeného dítěte už celkem dlouho neviděl. ()

heyda

Strašně zvrácený film o spoustě zvrácených lidí. Ponurá atmosféra prostředí a skvělý kameraman neskutečně táhnou film nahoru. Naopak chování ústřední postavy a vůbec celého policejního sboru mi přišlo přinejmenším nestandartní. Co mě ale ještě víc štvalo bylo, jak každý svědek furt tutlal nějaké podstatné informace, takže detektiv přiběhl k jednomu svědkovi, z něho dostal polovičatou informaci, pak přejel na druhou stranu města, kde zjistil, že je to všechno divný, pak jel za druhým svědkem, ten mu zas řekl něco jinýho a tak to bylo až do konce. Celá ta prapodivná a poměrně složitá skládačka prostě místy nezapadala, jak bych si přál. I délka filmu měla být aspoň o 15 minut kratší. S hodnocením jsem někde na rozhraní 3 a 4 hvězd, v tomto případě asi zůstanu spíš při zemi, ale za tu neskutečně depresivní atmosféru dávám obrovský palec nahoru. To klobouk dolů před belgičanama. 69% ()

misterz

Výborným spôsobom natočený krimi thriller zabalený do temnej neo-noir ťaživej atmosféry, ktorá vydrží po celý čas. Dejová linka sleduje pátranie po jednom zvrhlom úchylákovi, ktorý verí v niečo tak neskutočne bizarné a nechutné, že niečo také by normálneho človeka nenapadlo ani vo sne. Mňa ako otca to neskutočne dožralo. Zároveň si detektív, ktorý vedie pátranie, musí prejsť aj svojim osobným peklom a zviesť tak tuhý boj s vlastnými démonmi minulosti. Takýchto krimi sa v súčasnej dobe točí málo, a preto rozhodne stojí za pozretie. ()

RedAK

Primárním poselstvím tohoto sugestivního snímku, jenž jako prostředek jeho prezentace volí syrové, neostrouhané a emočně reduktivní scény, je jednoznačně to, že šukat děti je špatné. Sice nevím, kdo tyhle pravidla určuje, já třeba taky nemám nic proti veganům, když jim ty mrkve chutnají, je to jejich volba, ale budiž. Jako celek to klapalo a ty dvě hodinky mi utekly jako Tomášek Novákojc z ostnaté klícky. ()

• Mo Hayder, autorka knižní předlohy, souhlasila, že se děj filmu nebude odehrávat v Londýně, jako v její knize, ale v Antverpách. Souhlasila i s přejmenováním hlavního hrdiny z Jacka Caffreye na Nicka Cafmeyera (Geert Van Rampelberg). (TheDon)
  • Film byl natáčen v belgických Antverpách. (TheDon)