Pečovatel

De behandeling

The Treatment

Thriller / Drama

Belgie, 2014, 131 min

Každý má právo na léčbu, do piče, aby se mohl konečně nacpat do.... tak ne, do piče ne, zde se preferují jiné otvory u onakého pohlaví. Ve věku mírně nezralém. Belgie má s obřími pedofilními sítěmi i jejich prorůstáním jak do byznysu, tak i do politiky, bohaté zkušenosti. Pokud se někdo chce samovzdělat, nechť si vygůglí ,,síť Dutroux". Je tedy pochopitelné, že nějaká prvoplánovitá a jednoduchá sračička, natočená na dané téma, by v zemi neprošla.(11.3.2017)

Zase jeden z těch filmů, kde jsem měla neustálé nutkání dojít si pro hodně silnou baterku, protože ty jejich baterky mně evidentně nestačily a ten občasný záblesk na určitou věc, která byla zcela jistě důležitá, zmizela dřív, než jsem jí při tom jednom bliknutí zaregistrovala. Ve výsledku to bylo zřejmě záměrné, protože ono dívat se na předměty doličné není určitě žádná chuťovka Námět je to opravdu hnusný, přesto je to ještě snesitelně podané, protože ve filmu Michael mě doslova mrazilo, ale tam se hlavní představitel v roli pedofila vyskytuje téměř celou dobu. Tady byl alfou a omegou celého filmu Nick v podání Geerta Van Rampelberga, který byl moc sympatický a jeho emotivní, pochopitelné výpadky hrál působivě a věrohodně až SPOILER : v závěru to vyřešil proti obřímu, odpornému chlápkovi opět zcela sám a bez pomoci své parťačky, či pomoci ostatních a jako vždycky nikdo nikde neměl mobil KONEC SPOILERU na ten závěr, který mně připomněl film Zmizení.(26.6.2014)

Úspešný detektív, dlhoročne bojujúci s traumou zo zmiznutia jeho brata, sa dostane k novému prípadu, ktorý mu otvorí staré rany a dostane ho na nezastaviteľný hon za sériovým úchylom. Kvalitný, napínavý a drsný thriller, ktorý sa približuje bombám ako "Seven" či "8MM" a aj keď ich síce nedosahuje, ide o znamenite znepokojivý zážitok. Celé to na mňa pôsobilo ako taký tichší, nekomerčný počin, za to však výborne natočený, atmosférický, s nepríjemným a depresívnym vyznením. Trochu mi to pripomenulo aj tie drsné severské krimi (či už knižné alebo filmové), ale toto je obsahovo o niečo kontroverznejšie a takisto je lepšie keď divák pred filmom vie čo najmenej, aby si lepšie užil každý zvrat a odhalenie. Pre mňa príjemné prekvapenie a veľká spokojnosť.(20.6.2014)

Jednoznačně áčková kriminálka na totálně (a vlastně i doslova) sick téma, které si svým nízkým morálním kreditem a oplzlostí bude jen stěží hledat konkurenci. S konkurencí už je to větší bojůvka na úrovni scénáře, který je asi jediným atributem, kvůli jemuž nejsem ochotný jít na plnej. On je propracovaný a dotažený, což o to, ale vadí mi pár účelových berliček, především trapná osobní zainteresovanost hlavního hrdiny, kterou si autoři mohli u filmu na takové úrovni odpustit úplně, nebo když už teda, tak ji vyřešit po vzoru kultu Sedm, a necpat ji divákovi hned prvním chodem. Naopak musím pochválit plíživé tempo filmu spojené s pomalým odhalování skutečností, jež nechává při takřka vyložených kartách diváka v absolutní nejistotě při zodpovídání zásadních otázek, jako jsou "kdo?" a "proč?". Nebýt přiblblýho Bjorna, jdu na plnej. 85%(28.6.2014)

Nějak mi vypadl koment k tomuto filmu, když jsem ho psal a všiml jsem si toho až nyní ... Naprosto se ztotožňuji s perfektním komentem uživatele J*A*S*M !! Fakt přesně vystiženo ... Perfektně natočený, velice kvalitně s jistě do centu využitým rozpočtem. Nejnechutnější téma zpracováno způsobem jako kultovní Fincherovo Seven, případně snad trochu i jako 8mm. Explicitní scény... uufff ... To je právě to, že zde na přímo nejsou zcela zobrazeny, ale krátké záběry, zvuky, pláč, řev, komentáře atd., to je jak rány kladivem. HNUS toho nejhrubšího kalibru, který v intenzitě znepokojení a odporu překonává i špičkový Korejský film s podobnou tématikou Dogani, kde bylo vše právě na kameru vidět. Zde není a přitom to člověka rozemele na cucky ještě více ... Celý "svět" ve filmu je temný, špinavý, sleazy, odporný, smutný a beznadějný ... Film u mne mnohonásobně překonává jak Captifs, tak Devil´s Knot. Tohle je fakt síla ...(21.6.2014)

• - Nick Cafmeyer (Geert Van Rampelberg) jazdí autom Saab 9000. (hanakonochi)

• - Film byl natáčen v belgických Antverpách. (TheDon)

• - Mo Hayder, autorka knižní předlohy, souhlasila, že se děj filmu nebude odehrávat v Londýně, jako v její knize, ale v Antverpách. Souhlasila i s přejmenováním hlavního hrdiny z Jacka Caffreye na Nicka Cafmeyera (Geert Van Rampelberg). (TheDon)