Pečovatel

De behandeling

The Treatment

Thriller / Drama

Belgie, 2014, 131 min

Neskutočná atmosféra, výborne natočené, skvelá hudba a výkon Geerta bol bravúrny. Od začiatku do konca som ani nedýchala. Raz od hnusu, inokedy od napätia. Ak som Prisoners dala 5 hviezd, tu to nebude ani o kúsok menej. Odporúčam! Videné v rámci Challenge Tour 2015 : 30 dní so svetovou kinematografiou.(7.4.2015)

Lehce nadprůměrná kriminálka s velmi nechutným námětem. Srovnání s 8mm nebo Se7en u mně neobstojí, neboť zde chybí temno i tajemno, zůstává jenom hnus. Propletené síti pedofilů, sahající velmi vysoko, se film kupodivu vyhnul a soustředil se na jednoho dva úchyly nejnižší ráže. Škoda, ty dvě hodiny byly pro mně hodně dlouhé.(28.3.2017)

Tenhle thriller je vyloženě HNUSNEJ. Myslim kvalitně hnusnej. Navíc silně depresivní a nekompromisní. Bez špetky humoru sledujete vyšetřování policisty, který se snaží dopadnout psychopatického pedofila. Příběh nemá hluchá místa, pořád se něco děje a vy, společně s hlavním hrdinou, hledáte pravou identitu zločince. Námět sice nepřináší nic novýho pod sluncem, ale to zpracování vás prostě dostane do kolen. Temná atmosféra a špinavej vizuál jsou pojištěny parádními výkony všech zúčastněných. Plus špičková kamera. Ta toho sice moc neukáže, vtip je však v tom, že víc vidět rozhodně nechcete. V závěru jsem si dokonce vzpomněl na kultovní Srbský film. Ne díky explicitnímu násilí, ale díky zvrhlýmu obsahu zdejšího tématu. (80%)(24.6.2014)

Strašně zvrácený film o spoustě zvrácených lidí. Ponurá atmosféra prostředí a skvělý kameraman neskutečně táhnou film nahoru. Naopak chování ústřední postavy a vůbec celého policejního sboru mi přišlo přinejmenším nestandartní. Co mě ale ještě víc štvalo bylo, jak každý svědek furt tutlal nějaké podstatné informace, takže detektiv přiběhl k jednomu svědkovi, z něho dostal polovičatou informaci, pak přejel na druhou stranu města, kde zjistil, že je to všechno divný, pak jel za druhým svědkem, ten mu zas řekl něco jinýho a tak to bylo až do konce. Celá ta prapodivná a poměrně složitá skládačka prostě místy nezapadala, jak bych si přál. I délka filmu měla být aspoň o 15 minut kratší. S hodnocením jsem někde na rozhraní 3 a 4 hvězd, v tomto případě asi zůstanu spíš při zemi, ale za tu neskutečně depresivní atmosféru dávám obrovský palec nahoru. To klobouk dolů před belgičanama. 69%(19.10.2014)

Kruté svým tématem, o tom žádná. Pedofilii je děsivé téma. Tady se povedlo to spojit se skutečně mrazivou atmosférou, kdy se až bojíte, že uvidíte víc, než jste chtěli. A možná že uvidíte. Přesto jsem měl místy pocit, že je to až moc kalkulované a že v některých případech by se naopak hodily jiné delší záběry bez střihů. Nemluvit nizozemsky, myslel bych si, že je to americký film. Ale je to intenzívnější zážitek než v případě "Zmizení". Nikoli nutně ale lepší film.(18.7.2014)

• - Nick Cafmeyer (Geert Van Rampelberg) jazdí autom Saab 9000. (hanakonochi)

• - Film byl natáčen v belgických Antverpách. (TheDon)

• - Mo Hayder, autorka knižní předlohy, souhlasila, že se děj filmu nebude odehrávat v Londýně, jako v její knize, ale v Antverpách. Souhlasila i s přejmenováním hlavního hrdiny z Jacka Caffreye na Nicka Cafmeyera (Geert Van Rampelberg). (TheDon)