Pečovatel

Předloha:

Mo Hayder (kniha)

Kostýmy:

Nathalie Leborgne

Tenhle film je zvrácenost, temnota a hnus sám o sobě. Ublížení dítěti je zlo v té nejhorší podobě a tady je bohužel vyobrazeno daleko znepokojivěji, než by se z popisku dalo odvodit. Hodně mi to každopádně připadalo jako belgická verze Prisoners - temná atmosféra, detektiv bojující s vlastními démony, otevřený konec a tak dále a tak dále. Řekla bych, že nějaká inspirace tam určitě byla, každopádně přestože je De Behandeling krutější a drsnější, postrádá takovou dávku emocí. Což je velká škoda, vzhledem k tématu. Ale přesto dávám slabších 5*, na tenhle film opravdu jen tak nezapomenu - i když bych ráda.(28.6.2014)

Tenhle thriller je vyloženě HNUSNEJ. Myslim kvalitně hnusnej. Navíc silně depresivní a nekompromisní. Bez špetky humoru sledujete vyšetřování policisty, který se snaží dopadnout psychopatického pedofila. Příběh nemá hluchá místa, pořád se něco děje a vy, společně s hlavním hrdinou, hledáte pravou identitu zločince. Námět sice nepřináší nic novýho pod sluncem, ale to zpracování vás prostě dostane do kolen. Temná atmosféra a špinavej vizuál jsou pojištěny parádními výkony všech zúčastněných. Plus špičková kamera. Ta toho sice moc neukáže, vtip je však v tom, že víc vidět rozhodně nechcete. V závěru jsem si dokonce vzpomněl na kultovní Srbský film. Ne díky explicitnímu násilí, ale díky zvrhlýmu obsahu zdejšího tématu. (80%)(24.6.2014)

V dnešnom svete plnom zvrátenosti mi nezostáva napísať len smutné konštatovanie, že tento film je len špičkou ľadovca. O to smutnejšie a desivejšie je jeho sledovanie. Téma asi nesadne každému, ale treba poznamenať, že Belgičania si servítku pred ústa naozaj nebrali, tento temný a surový príbeh má neskutočnú moc šokovať, ale zároveň podnietiť diváka k zamysleniu. Herecky na úrovni, možno by som to trošku skrátil a vypäté situácie umocnil lepších, temnejším výberom hudby. 80%.(18.10.2015)

Vždycky mě nadchne, když nějaký evropský thriller strčí své americké příbuzné do kapsy a tenhle film je přesně ten případ. Z žánrového hlediska mu podle mě nechybí absolutně nic: atmosféra, napětí, domněnky, (ne)zavádějící vodítka, několik podezřelých, sympatický hlavní hrdina, trauma z dětství a nezaostává ani po technické stránce. Jistě, najde se sem tam slabší moment (kostice nevyužitá ke snaze otevřít pouta, ignorování možné stopy, trochu zvláštní závěrečný souboj atd.), ovšem všechny tyhle detaily považuju já osobně opravdu jen za drobnosti, poněvadž to pozitivní na filmu jednoznačně převažuje. Už Loft mě velmi zaujal a po De Behandeling si budu na belgické thrillery dávat o to větší pozor. Za mě to bude slabší plný počet.(5.10.2014)

Po čertech temnej kriminální thriller, který vás nenechá vydechnout od prvních do posledních chvil, na to vemte jed. Pokud jste o něm slyšeli v souvislosti s příbuznými Seven či Prisoners, tak vězte, že je to víc než trefné přirovnání. Snad jen, že tahle belgická perla má díky zemi původu snad ještě trpčí a zlověstnější atmosféru a snad i téma, protože řádění pedofilního vraha je stupeň odpornosti 666, ne-li mnohem vyšší! Díky dost promyšlené zápletce, našlapanému scénáři a především parádnímu obsazení hlavního hrdiny (snad nejvyšší dá a všimne si ho US produkce!), má film ohromné koule a sympatie ne menší než u dua Pitt / Freemen, respektive Gyllenahaal / Jackman, zaručují určitý srdeční srůst :D. Pokud celý příběh krz všechen odpor k činům provedeným ve filmu přežijete, pak samozřejmě čekejte fajnový očekávatelný wtf průstřel na konec. Belgie nastavila lať hodně vysoko!!!(10.11.2014)

• - Nick Cafmeyer (Geert Van Rampelberg) jazdí autom Saab 9000. (hanakonochi)

• - Mo Hayder, autor knižní předlohy, souhlasil, že se děj filmu nebude odehrávat v Londýně, jako v jeho knize, ale v Antverpách. Souhlasil i s přejmenováním hlavního hrdiny z Jacka Caffreye na Nicka Cafmeyera (Geert Van Rampelberg). (TheDon)

• - Film byl natáčen v belgických Antverpách. (TheDon)