Rogue One: Star Wars Story

• USA Rogue One: A Star Wars Story (více)

KoRner

Asi najdospelejší film Star Wars a keby to bolo trošku kratšie dal by som 5*. Slabinou filmu je tiež to, že proste všetci dobre vieme, ako to dopadlo, ale zas na druhej strane naozaj nikto nemá istotu prežitia. A do toho fantastický záver, ktorý mal všetko - akciu, romantiku, vtip, ale najmä Vadera! Nestratili sa však "klaďasi", z ktorých som mal najradšej robota K2. ()

Seti

Tak se nám do kin konečně dostal první starwarsovský spin-off, jež se snaží přiblížit, kterak rebelové k plánům nejultimátnější zbraně v galaxii přišli. A jakpakže ta rebelská honba za plány Hvězdy smrti dopadla? V mých očích více než solidně a rozhodně nesdílím nářky českého internetu. Určitě si dokáži představit, že příběh Prvního darebáka mohl být zajímavější, ale s představeným materiálem nemám problém. Ústřední dějovou linii je možno rozdělit do dvou částí, a to zjišťování samotné existence Hvězdy smrti a náseldné získání plánů klíčových k jejímu zničení. Tato hlavní dějová linka je pak ověšena dalšími jak klasickými starwarsovskými tématy v podobě rodinných dramat, neobvyklých přátelství, útoku na nepřátelskou základnu či soupeření o moc, tak také novými motivy jako je temnější stránka rebelie vyplývající z partyzánského vedení války či představení "nižší třídy" star wars univerza, tedy no name vojáků a jejich každodenního chleba. Jednou z hlavních deviz filmu je pak navození stísněné partyzánsko-válečné atmosféry, v níž se hlavní příběh odehrává, které se podle mého mínění podařilo skvěle. Dále velmi oceňuji snahu o nové uchopení předaleké galaxie a tvůrčí pokus odlišit se od hlavní filmové linie, protože nemalý stupeň inovace jsem od Disneyho potažmo Abramse očekával už ve Force Awakens, kde se mi ho žalostně nedostalo. Uznávám, že jeden z hlavních problémů Rogue One spočívá v jisté rozháranosti vyprávění, kdy často skáčeme z místa na místo a potkáváme a zase opouštíme postavy, jejichž pozadí či důležitost nikdo nerozvine. Vůbec plochost a nerozvinutost postav se bohužel týká i ústředního darebáckého týmu. Nevím, zda tvůrci záměrně zamýšleli vytvořit tým překotně a poplatně válečnému stavu, v němž se hrdinové nacházeli, filmu ani vyprávění to však rozhodně neprospělo. O hrdinech totiž nic moc nevíme, jejich motivy jsou jen letmo nastřeleny a interakcí, na jejichž základě by bylo možno vytvoření jakýchkoliv hlubších vztahů uvěřit, je také hodně poskrovnu. Zde měl rozhodně scénárista s režisérem zapracovat daleko více, jelikož s takto narychlo spíchnutým a řádně nepředstaveným týmem bude mít spoustu lidí problém se ztotožnit. Herecké obsazení bylo nakonec v pohodě, přestože jsem se Felicity Jones a jejího "nasranostního" výrazu po trailerech dost obával. Technická stránka filmu je opět jako v případě Force Awakens naprosto bez chyby, což si člověk naplno vychutná zejména při finální válečné vřavě. Závěr je jasný a navázaní na starou trilogii se také povedlo (samozřejmě Vader se svým "passage of death" těžce ruluje a přesně něco takového chci na Dark side of the Force příště vidět; už na konci staré trilogie mi přišlo podivné, jak Obi-Wan s Yodou Vadera na konci Návratu Jedi mohli tak pohodově a s úsměvem přijmout v jejich "silovém" nebi, a po této kulervoucí scéně mi to přijde ještě podivnější :-) Ano, Rogue One není klasickými Star Wars (přestože se podle mě jedná o daleko lepší rozšíření a poctu původní trilogii, než celá Force Awakens). V podstatě tam nejsou Skywalkerové, "Síla" triky ani Jediové se světelnými meči. To však ale asi nikdo vzhledem k tématu a časového zasazení nemohl očekávat (zřejmě krom Disneyho a jeho hlavounů s ohledem na údajné masivní přetáčky) a já osobně jsem tomu překvapivě rád. Jsem toho názoru, že Edwards, byť má jeho film dost vad na kráse, udělal se svým civilnějším a především novým přístupem zahrnujícím špinavější uchopení předaleké galaxie, starwars univerzu daleko větší službu, než recyklátor Abrams s jeho přizdisráčskou sázkou na jistotu a nostalgii. Teď jen zbývá držet palce za pořádný finanční úspěch, aby se lidé od Disneyho přesvědčili, že riskování se může vyplatit. () (méně) (více)

adam9

Některým známým se to dokonce líbí ještě víc než The Force Awakens. To zase ne, přeci jen nostalgická sedmička byla mocnější, ale! Nevěděl jsem, co čekat, bál jsem se, že mě to nebude bez lightsaberů bavit. Ale ono to bez nich jde! Emocemi strašně nabouchané, přitom hlubší mytologii postav neznáte a neváže vás k ním nějaké pouto. Konec graduje do těch nejepičtějších záběrů, scéna s Vaderem je pak jen třešničkou na dortu a jen potvrzuje fakt, že tohle byl jeden samostatný ucelený příběh o neobyčejných hrdinech, kteří snad dokonce přesáhli práh významu slova sebeobětování. ()

Flaveus

Tak já jsem odcházel z kina nadšený!! Po přečtení některých komentářů jsem dostal chuť se vypsat a obhájit skvělý film, ale protože nemám rád sáhodlouhé popisky, tak jen některé postřehy. Nechápu řeči těch lidí, co tvrdí, že se ze začátku nudili. Mě naopak vůbec nevadil pomalejší rozjezd, užívám si každou chvíli v galaxii. Jsou to prostě jiné Star Wars než epizody. Jsem nadšený z temné, reálnější a "špinavé" atmosféry a klidně bych ještě přitvrdil. Zápletka je jednoduchá, ale v tom je její síla, narozdíl od VII, která jen vykrádá IV. Navíc je to důležitý moment celé ságy. Skvělá výprava, krásné lokality, pozemní až válečná bitva je asi nejlepší ze všech, které jsme dosud v SW mohli vidět. Stejně jako u VII Daisy, tak tady Felicity jsou výborné a naprosto svým mužským kolegům dávají na frak. Na konci mi bylo líto, že Jyn nenechali naživu, ale i to je jeden z kladů, nikdo nemá jisté, že přežije. Perfektní jsou rovněž postavy herců jako Mendelsohn, Yen, či okouzlující Tudyk. Další vyšroubovanou perličkou jsou moji oblíbení AT-AT. Závěrečná část filmu nadchne všechny skalní fanoušky. Most do epizody IV je brilantní. Vader forever! Kylo Ren je proti němu jen směšně naštvaný puberťák. A jen lehce mě zamrzela absence úvodních titulků. ()

velkyvezir

Začátek dost chaoticky neustálými změnami planet, ale pak se to srovnalo. Pochopitelně film nemá sílu klasických Hvězdných válek ve vyprávění osudů Skywalkerů, na druhou stranu film nijak nezastírá hlavní cíl, odvyprávět historku o získání plánu Hvězdy smrti. A to se mu z mého pohledu dařilo. Efekty na jedničku, meče mi v příběhu překvapivě nechyběly (tedy vyjma závěru s Darth Vaderem), hlavní hrdinové sympaťáci a hlavně opakující se odkazy na základní sérii (při odkazů na Obi-wana mi vyhrkly slzy do očí...). Já prostě nevím, asi to nedovedu popsat, ale hned po skončení jsem se cítil rozpačitě, ale nyní cca 5 hodin po shlédnutí se mi to rozleželo v palici a cítím takové nadšení, že na to zajdu ještě jednou. A to jsem udělal naposledy u Pomsty Sithů... ()

Indy

Včera som bol na Rogue One druhýkrát, a tak prišiel čas napísať komentár, alebo mini recenziu, pretože pri zbožňovaných Star Wars sa vždy nejako rozpíšem :) Stále platí pravidlo, že každý Star Wars fanúšik prechováva k novému filmu obrovské očakávania a vždy by si vedel predstaviť niektoré scény lepšie natočené alebo vymyslené a niektoré postavy prepracovanejšie, čiže lepšie napísané. To je aj prípad Rogue One, ale čo je najdôležitejšie, spokojnosť a nadšenie sprevádza aj v poradí ôsmy film z preďalekej galaxie. Zároveň je to prvý film mimo ságy rodu Skywalkerovcov, takže bolo dovolené porušiť niektoré pravidlá, máme tu napríklad flashbacky (mohlo ich byť aj viac) a chýba úvodná "Star Wars znelka" a odlietajúce písmená (čo je zase škoda). Nové postavy sú super a aj keď mohli mať ešte trochu viac priestoru, aby nám o kus viac prirástli k srdcu, rád mám všetky, pričom naj sú Jyn Erso, Cassian Andor a K-2SO, ktorý dáva trochu iné hlášky, na aké sme od Star Wars robotov zvyknutí, čo chápte ako pochvalu. Hlavná hrdinka Jyn Erso je po Rey ďalšia silná ženská Star Wars postava, ale chcelo by to ešte dve osobné scény navyše, napr. flashback s tatkom alebo dospievanie so Saw Gerrerom (jeho preslov z prvého traileru sa do final cut nedostal), ale vo vypätých scénach pôsobí jej herecká predstaviteľka Felicity Jones veeeľmi dobre. ... veľa sa hovorí o pretáčkach a fanúšikovia znalí trailerov postrehnú minimálne poltucet potenciálne úžasných scén alebo záberov, ktoré sa do finálnej verzie nedostali. Ťažko povedať, či Gareth Edwards natočil na prvýkrát ešte lepší film, alebo naopak pretáčky výsledku pomohli. Disney by si však mal dať na takéto klenoty ako SW väčší pozor, pretože nabudúce to vo finále nemusí dopadnúť tak dobre, ako teraz. V každom prípade sa hovorí o alternatívnom konci, ale veľká vďaka za ten aktuálny, ktorý sa dostal do finálneho zostrihu - je smutný, dojemný a realistický, presne v taký koniec som dúfal a na mňa fungoval na 99%. Samozrejme osudy niektorých postáv by som uzavrel ešte výraznejšie a aj akcia na "Maledivách" má svoje rezervy (druhý vojak Ryan to ani zďaleka na tej pláži nie je :) Ale zase Darth Vader v závere, júúúj, to bola pecka. ... milujem filmovú hudbu a tá z pera Johna Williamsa ku Star Wars je jedna z najikonickejších vôbec. Pri Rogue One žezlo prevzal Michael Giacchino (ten to zobral na poslednú chvíľu od Alexandra Desplata - ďalší varovný prst ukazuje na Disneyho - to už nerobte meniť skladateľa na poslednú chvíľu !!!). Napriek tomu, že mal Giacchino na kompozíciu iba mesiac, výsledok je podľa mňa veľmi dobrý a každý, kto vo veľkom kydá na soundtrack je podľa mňa úplne mimo, pretože vo filme hudba výborne funguje a aj na samotný posluch je to vydarené dielko, ktoré prinieslo veľmi slušné 3 motívy do milovanej preďalekej galaxie. Ak to zhrniem, po druhom pozretí som nadšený, film je to úžasný, trochu iný, ale stále sú to Star Wars, ktoré zbožňujem. 10/10 ()

klukluka

U televize jsem na Star Wars nikdy neměl trpělivost. Z kina před tím nešlo utéct. S pop cornem se to ještě jakž takž dalo, bez něj to pro mě ale ztratilo veškerej smysl. Pamatuju si z toho jen nějaký barevný šmouhy a bílý papundeklový panáky, co furt odkudsi vylízali, někdo se na ně škaredě podíval a oni se jali válet po zemi. Já panu Lucasovi ty miliardy dolarů přeju, ale vydělal je na něčem, bez čeho bych se rozhodně dokázal obejít. ()

BluT

Už od začátku jsem o Rogue One přemýšlel jen jako o spin-offu, tedy o něčem, co bude asi fajn, ale nemusím to nutně vidět. Takže jsem nebyl tak nahajpovanej, jako třeba na sedmičku, když jsem do toho kina vcházel. Ale těšil jsem se, to jo. No, a dostal jsem přesně to, co jsem čekal (což se většinou nestává - obvykle mě film příjemně nebo naopak nepříjemně překvapí, když na něj jdu s nějakým očekáváním). Bavil jsem se, bylo to super, ale Něco tomu chybělo. Něco co má v sobě třeba malej Anakin, Luke Skywalker nebo Obi-Wan Kenobi. Jyn to Něco neměla. Navíc jí to, nevím proč, moc neslušelo. Třeba v Teorii Všeho jsem byl z Felicity Jones nejvíc vystříkanej a tady jsem na plátně koukal radši na slepýho mnicha nebo droida K-2SO. Jinak jsem rád, že se na plátně objevilo pár postav z hlavní série. A snesl bych i víc. Triky a efekty skvělý, ale třeba lodě ve vesmíru mi chvílema přišly jak z bakelitu a i Hvězda smrti byla chvílema taková trochu homo. A rozhodně si neuvědomuju, že by mi to tak připadalo ve Force Awakens, tak nevim, kde se co změnilo. Ale svůj účel tenhle film splnil; kurevsky se těšim na osmičku!!! A jsem rád, že vznikl. 85% ()

Sygi

Rogue One na jedničku s hvězdičkou splnilo svoje poslání, a to vyplnit "plot hole" o jedné nechráněné šachtě ve Hvězdě smrti. Tento díl opravdu dával smysl. Všechny kulisy byly opět vypilované, atmosféra jakoby se vrátila z původní trilogie. Pro mě je kvalita Rogue One srovnatelná s kvalitou Epizod 4, 5, 6. Fanouška také potěší všechna ta camea z předchozích dílů SW. Za mě si Rogue One zaslouží plný počet. ()

DavidS.

Latino - Asia skvadra s přízvukem a slepým samurajem, co vyřvává veršovánky o Síle, zachraňuje galaxii...Bez invence, sympatií, emocí, scénáře nebo jediného smysluplného dialogu...A variace na známý hudební motiv burácí stejně mohutně, jako se přehrává, což nejlépe demonstruje pološílený Whitaker...Zbytečná, směšná, úmorná a iritující rebélie... ()

Dargel

První hodina filmu je strašně nezáživná, považuji ji za odpad. Jedna hvězda za Yena a Whitakera. Když je hlavní postava nejslabším článkem filmu, tak je to špatně. Nelogičností a retardovaných situací přehršel. Prosím méně žen v akčních filmech. Jestli povstalci zachází s každým zajatcem tak, že si ho přivedou do operační místnosti, seznámí s fungováním, vyzradí mu celou situaci a nezapomenou ani vylíčit svůj plán, pak ho někam odešlou v podstatě bez většího ozbrojeného doprovodu a abych nezapomněl - vězně (zajatce) ozbrojí... tak to mi je upřímně líto, že se jim celá akce povedla a kdy jsem pochyboval o Temné straně síly. Banda rebelskejch retardů to je. ()

DonQ

4 hvězdy za mimořádně efektní finále. Celkově děj nenadchne ani neurazí. Rozhodně příjemnější než E VII. ()

Rudinsky

Stále neviem, čo treba Edwardsovi na to, aby okrem technickej brilantnosti a neuveriteľnému zmyslu pre scénu do filmu zapojil aj zmysel pre vyváženosť celku. Možno naozaj extrémne kvalitný scenár. Odhliadnuc od tohto faktu je Rogue One paradoxne jeden z najlepších filmov série z neuveriteľné dokonalo uchopenými trademarkmi značky. Vrátane najväčšieho z nich, ktorý, mať vlastnú R-kovú nezávislú bokovku v rukách niekoho schopného, by jednoznačne búral historické priečky. Tých pár scén si totiž môžem púšťať dookola, a to sa mi trebárs pri Abramsovom počine nestalo. Sadlo mi to presne tak, ako som si predstavoval - už ako malý som zvysoka kašľal na telenovelistické afekty SW série a celé dni si z Lega staval vesmírne lode. Edwards zrejme tiež. ()

Han22

Konečně jsem se dočkal a sehnal další Star Wars v dobré kvalitě a stálo to za to čekání. Rogue One je něco jako meziquel - nabízí příběh o tom, jak se rebelové dostali k plánům Hvězdy smrti. Režisér Edwards mě předchozí Godzillou vůbec nenadchnul a navíc jsem měl pochybnosti o příběhu, ale zbytečné. Režisérovi se podařilo zachytit boj Rebelů zatím nejosobněji, jak to ve Star Wars universu jenom jde. Mezi rebely jsou užvanění byrokrati, poloviční psychopati i bojovníci, kteří neváhají jít přes mrtvoly. V průběhu filmu vykrastalizuje Suicide Squad, kde nechybí slepý "shaolin" a jeho brutální ochránce s rotačním laserometem, přeběhlý pilot který ztratil iluze o Impériu, všehoschopný zabiják, cynický robot a hrdinka, která doufá roky, že najde otce (SPOILER - jen aby ho v silné scéně našla na pokraji smrti). Vůbec postavy se povedly a to i na straně Impéria, přičemž nechybí i kulervoucí návraty starých známý (hlavně poslední šermířská scéna Darth Vadera je neskutečná). Nechybí parádní efekty planet, vesmírných lodí (dočkáme se všech známých typů) i vesmírných bojů. A navíc je tu AKCE. Špinavá, brutální a připomenínají moderní akční filmy, kde nechybí krev, obětování, výbuchy, nově také různé granáty, rakety či tanky. Finále na třech frontách s bezvýchodným pocitem "všichni tam umřou" je jedno z nejlepších za posledních pár let ve sci-fi. Zkrátka tyhle Star Wars si zaslouží pět hvězd bez jakéhokoliv nadhodnocování. ()

MARTIN*I

Další Star Wars, další Star Wars!! :) A lepší pokus, než nostalgický návrat série. Na můj vkus trochu málo světelných mečů, které tu částečně nahrazuje slepý týpek s holí. Za mě zbytečně moc patosu, málo vtipu a překvapení, na druhou stranu sympatický závěr. Celkový dojem nadprůměrný. Ale co si budeme nalhávat - původním sériím se nikdy nic nevyrovná. ()

Oppenheimer si připsal mimořádný rekord

Oppenheimer si připsal mimořádný rekord