Rogue One: Star Wars Story

Star Wars Anthology: Rogue One

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2016, 133 min

Prvá pracovná porada bola asi o tom, že Darth Vader je najviac cool bad-motherfucker v Galaxii a treba mu vymyslieť scénu, ktorá to dokáže. Nie trápne a tisíckrát sparodované škrtenie Silou, ale čosi, čo pripomína, že bol svojho času najlepší Jedi šermiar. No a to ostatné je omáčka k tomu. Asi hodinu len ľahko nadpriemerná, potom (zhruba od Vaderovho prvého nástupu) parádne epická, zábavná, napínavá a so skvelými trikmi. Plus na konci vyhŕkli slzy, hoci nie preto, že by samotný film bol tak dobre vystavaný (skôr nie, hlavné postavy mi boli relatívne ľahostajné), ale preto, ako krásne a funkčne je to prepojené s klasikou najväčšou, teda Epizódou IV. Je to čistý servis pre fanúšikov a keďže sa medzi nich radím, tak spokojnosť.(18.12.2016)

První polovinu mi to spíš než Star Wars připadalo jako nějakej post-apokalyptickej Šílenej Max, ale ani mi to nevadilo. Díky sympatickejm postavám (nejradši sem měl asi slepýho Asiata a toho rejpajícího robota) a skvělé vymyšlený výpravě, jsem se navzdory poměrně strohý zápletce skoro nenudil (i kdyz možná tak o 5-10 minut to zkrátit šlo). Poslední půl hodina je našláplá slušnou akcí a Darth Vader si tu střihne jednu ze svejch nejlepších scén ze všech epizod. Celkově nevim jestli mě to bavilo víc než sedmá epizoda, ta na mě asi v kině měla větší dopad a hrála víc na nostalgii a navíc to jsou dva docela dost odlišný filmy, ale zas tady se toho asi o trochu víc dělo a ta banda rebelů to docela táhla, klidně se jim mohlo věnovat trochu víc prostoru na úkor třeba trochu zbytečně moc dlouhý, ale jinak i tak fakt skvělý akční čtvrtině. 90%(19.12.2016)

Edwards to natočil přesně podle mých představ. Prostě plní fanouškovské sny. Nic míň nic víc. Ságu to nezmění, bez téhle dějové odbočky by se asi obešla, "pouze" ji rozšiřuje. Rogue One nabízí výbornou akci a skvělé (na tak malém prostoru) vrstevnaté postavy v čele s krutě upřímným robotem. Felicity Jones je výborná, ale každý z týmu je pro konečný výsledek, který tvoří základní pilíř Hvězdných válek, nepostradatelný. Mendelsohn je důstojný záporák. Ambiciózní padouch, který je znechucen neefektivitou svých imperiálních kolegů a snaží se najít pochopení aspoň u Vadera. Pohádková atmosféra je nahrazena polodokumentaristickou válečnou vřavou, výtečnou akcí a jedinými vadami na kráse tak zůstávají dvě digitální tváře. Ukázky síly Hvězdy smrti působí mnohem děsivěji než v původní trilogii (padesátimegatunový Car hadra) a pokud měl tenhle díl Star Wars smysl, pak je to právě v této ukázce nově nabyté moci Impéria. Více než důstojné rozloučení s Darth Vaderem.(14.12.2016)

"Na obzoru je problém. Obzor zmizel." Mám rád původní trilogii Hvězdných válek a ten zbytek mi vesměs nevadí, ale celou ságu si po večerech rozhodně nepřežvýkávám. A rozhodně nepotřebuju, aby mi někdo doplňoval skládající dílky mozaiky, když se celek tak trošku porouchal při přebudování Epizody III na Epizodu VI. Nicméně jsem tvor zvědavý a tak jsem na Rogue One mrknul nejprve jedním a potom i druhým okem a musím uznat, že vizuálně se mi to docela dost líbilo. Taky mě zaujaly štěky legendárních postav a tím pochvala končí. Jestliže mě totiž ze všech nových figur nejvíce zaujal suše hláškující robot K-2SO, tak patrně došlo k chybě v lidském faktoru. Je třeba ji rozsekat světelným mečem a odeslat do hyperprostoru, aby to mělo styl.(26.4.2017)

I zapnut byl světelný meč a Lachtan byl potěšen nadmíru tak, jak tomu v kině již roky (!) nebylo. A krom anabáze Vader, který je nádherně ikonický a monumentální přesně tak, jak je záhodno? Naprosto a totálně skvělé, výtečný doplněk nového kánonu (a to říkám jako fanda původního rozšířeného universa, dnes známého jako Legends), kde jen pár záběrů na začátku, kdy se během zopár minut proběhne několik planet, krásně ukazuje celou šíři a situaci galaxie (což třeba Síla se probouzí nedokázala). Postavy jsou velmi příjemně napsané a to jak ty hlavní (i když se tu Kyle Katarn nejmenuje Katarn, ale inspirace je značná a viditelná, stejně jako určitá podobnost mezi jedním filmovým a jedním videoherním šáhlým robotem), tak mají své kouzlo i role vedlejší, ať už vážné, nebo ty mírně mimozní (postava Foresta Whitakera). A dál je to nádherně potemnělý příběh o nalézání naděje s skvělý válečná film z jedné předaleké galaxie. A mínusy? Pár jich je, jednak mi v nejnovějších dílech citelně chybí více mimozemských druhů a hlavně - je tu zcela nechutně odporné cgi v podobě dvou postav - např. Grand-Moffa Tarkina - kdy je výsledek vizuálně neskutečně odporný a nechápu, jak někdo mohl vypustit takovou digitální s***ku do kina a doufám, že na dvd to bude již napraveno, nechutné a nehodné výtečnosti, které jina Rogue One dosahuje, neboť výsledek těchto postav vypadá hůře, než cokoliv digitálního z epizody I, která je stará 17 let.(16.12.2016)

• - Hrad Darth Vadera se nachází na planetě Mustafar, na místě, kde se Anakin utkal se svým mistrem Obi-Wanem v Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005). Vaderův hrad se objevuje i v dřívějších, nyní již nekanonických příbězích, kde byl však umístěn na planetě Vjun. (TwoFace)

• - Mladý Saw Gerrera (Forest Whitaker) je důležitou postavou v několika dílech seriálu Star Wars: The Clone Wars (od r. 2008). Objevil se také v seriálu Star Wars: Rebels (od r. 2014). (Sidarius)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy Jyn Erso (Felicity Jones) a Cassian Andor (Diego Luna) na pláži a čekají na svou smrt, je moře v naprostém klidu a to i přesto, že v něm právě odehrál výbuch, který by měl vytvořit vlny. (Technical58)