Rogue One: Star Wars Story

Star Wars Anthology: Rogue One

Rogue One: A Star Wars Story

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2016, 133 min

Trvalo to dlouhých 33 let, ale dočkali jsme se. Po Episodě 6 nejlepší filmový zářez do Star Wars univerza. Nepůsobí vyumělkovaně, nevypráví skrze dějové oslí můstky pro blbečky a s hlavními i epizodními postavami zachází neurvale a bezútěšně, tedy jako ve skutečné válce. Její rozjezd je možná příliš pozvolný (má jediná výtka), jinak je to čirá fanouškovská radost. S Garethem Edwardsem bych zašel rád na pivo, nejenže ve svém předchozím filmu jako jeden z mála pochopil poetiku původních japonských Godzill, ale ani Star Wars v jeho podání nevypadají jako kýčovitá omalovánka. Dejte mu další Star Trek! :o)(21.12.2016)

Těžko se k prvnímu oficiálnímu spin-offu ze Star Wars universa zaujímá nějaký výrazný postoj - sám film totiž nijak výrazný není. Zamrzí absence vlastního podpisu, přestože právě tím se spin-offy mohly - podobně jako se to daří marvelovkám - od ostatních SW filmů oddělit (a že jen ztmavíte obraz a vynecháte rolovací úvod vážně nestačí). Největším prohřeškem je každopádně to, že má film přes dvě hodiny, za celou dobu řeší JEN onu triviální zápletku (o nic jiného tu vážně nejde, absentují i vedlejší mikropříběhy) a i přesto nedokáže vykreslit hlavní postavy. K čemu je pak poměrně odvážné finále, když jsou nám charaktery ukradené a nic o nich nevíme. Pokud to byl záměr (vytvořit příběh vojáků, jejichž "činy nebudou zapomenuty, i když jména ano"), ok, ale třeba Černý jestřáb sestřelen to samé dokázal podat způsobem, že jsme cítili jejich bolest. To se tady vážně nedostaví. Finále je velmi slušné, posledních 20 minut svou úderností takřka výborných. Ale v celém filmu není jediná scéna, kvůli které musel vzniknout. A digitální omlazování o dvě třídy horší, než třeba v Ant-Manovi.(15.12.2016)

Dospělejší? Nenechte se vysmát, pouze o poznání špinavější a infantilností prosté. Je pravda, že první hodina je do značné míry nadbytečná a film by se bez ní snad i obešel. Nedá se rovněž popřít, že popsat postavy jako jednorozměrné znamená jim jeden rozměr přidat. Na druhou stranu zrovna tohle o Star Wars platilo tak nějak vždy. Přetáčky místy rozpoznáte a to není dobře. A to co provedli chudákovi Cushingovi je na obracení se v hrobu po nejednu desetiletku. Zároveň však platí, že závěrečná půl hodina má na tuto sérii nebývalé grády, že si to jde svou vlastní cestou a že Edwards působivě pracuje s prostorem i měřítkem (minimálně tedy v Imaxu to v tomto ohledu funguje výtečně). Ano, není to nic více než blockbusterová vypalovačka na jedno použití. Ovšem je to zdařilá vypalovačka na jedno použití, která se sympaticky nesnaží být ničím jiným; nikoli událostí a už vůbec ne popkulturní modlou jako jiné do sebe zahleděné příspěvky do tohoto univerza. PS: Giacchinův doprovod sice není tak kvalitní a ani vděčný/vhodný na samostatný poslech jako Williamsův, ale i přesto je paradoxně lepší, jelikož oproti němu na sebe nestrhává pozornost a plně slouží jen a pouze filmu.(15.12.2016)

Jediná skutočná Suicide Squad z roku 2016. Atmosféru Gareth Edwards zvláda prekvapivo lepšie než J.J. Abrams a to nielen vďaka oživenému Petrovi Cushingovi. Rogue One na rozdiel od Force Awakens vyzerá, že sa odohráva v tom istom svete ako zvyšné epizódy. Údajné masívne pretáčky na príbehu nevidieť, ten je celkom celistvý, i keď mu chýba drive (čo ale zase môže byť aj tými pretáčkami, ktoré mali zjemniť inak celkom drsnú atmosféru filmu). Čo je ale najpodstatnejšie, prvý krát sa (v ságe, ale ani v kinematografii toľko príkladov nie je) stretávame s konceptom expanded universe v médiu, ktoré doteraz patrilo kanónu. A je to presne také, aké sa dalo čakať. Solídna veľkolepo nakrútená ale maximálne zbytočná a neobjavná zábava. Každá jedna regulérna epizóda bola epická, posúvala príbeh vpred, kládla veľké otázky, alebo na ne odpovedala. Tá z Rogue One je zodpovedaná v úvodnej scéne. Aj keď záver filmu je celkom hutný, Rogue One nerozpráva príbeh, je len informačným médiom poskytujúcim nepotrebné zaujímavosti z pozadia vybranej udalosti. Je to jedna roztiahnutá scéna (resp. dve vety v rolujúcom titulku) na celovečerný film. Ale z posledného záberu mi vybehli slzy do očí...(15.12.2016)

Mickey Mouse strikes back. První dvě třetiny filmu by de facto mohl natočit kdokoliv a stále by to vypadlo stejně genericky. Ve finální půlhodině se sice emoce ždímou na maximum, ale už je zkrátka pozdě – vlak jménem „Nejlepší Hvězdné války od Epizody V“ je nenávratně pryč. Místo něj dorazili Avengers předaleké galaxie. Proč riskovat jako kdysi Lucas, který se při druhé návštěvě svého světa tak žalostně spálil? Proč riskovat, když recept na uspokojivou týmovku máme už jednou napsaný? Protože občas je třeba udělat i krok vzad, abyste se mohli posunout dopředu. Nejhorší je stát na místě, opakovat to samé znovu a znovu, doufajíc, že to bude stačit. Osudovost okamžiků, mrazení v zátylku a pamětihodnost napříč generacemi – ať už v dobrém či zlém – zaniká pod koly Disneyho továrny. O to víc mě děsí, že to muselo odnést zrovna Star Wars.(14.12.2016)

• - K-2SO měl být původně imperiální protokol droid hodně podobný C-3PO, ale po pár úpravách se z něj stal vysoký security droid. (Maulincio)

• - Tvář guvernéra Tarkina byla kompletně vytvořena počítačem. Roli původně hrál Peter Cushing, který zemřel v roce 1994. Postavu v Rogue One: Star Wars Story tak hrál herec Guy Henry, který napodobil i Cushingův ikonický hlas. Princeznu Leiu, kterou dříve představovala Carrie Fisher, zase ztvárnila Ingvild Deila, jejíž tvář byla rovněž digitálně upravena. Postarala se o to legendární ILM. (TwoFace)

• - Mladý Saw Gerrera (Forest Whitaker) je důležitou postavou v několika dílech seriálu Star Wars: The Clone Wars (od r. 2008). Objevil se také v seriálu Star Wars: Rebels (od r. 2014). (Sidarius)