Rogue One: Star Wars Story

Star Wars Anthology: Rogue One

Rogue One: A Star Wars Story

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2016, 133 min

Ona to není bezpečná recyklace viděného, k prasknutí nacpaná líbivoučkými vykalkulovanými tipy na reklamní předměty ukuchtěnými bandou duševně mrtvých kravaťáků v konferenční místnosti Disneyho? Mmt, ono to má dokonce i původní příběh zaměřený na oběti válce, a ani světelným mečem tam nikdo furt nemává? Kacířství a nejhorší Kosmické války ze všech! Na tyhle půjdu už jen třikrát. Dneska.(18.12.2016)

Obsahuje spoilery. Páčilo sa mi to viac, ako Epizóda VII. Film pôsobivo a dráždivo rozširuje univerzum, ktoré síce dôverne poznáme, ale o ktorom sme doteraz len počúvali legendy. Pripomína to jeden kúsok puzzle, ktorý vám dlhodobo chýbal (v inak parádnej mozaike) a pri vysávaní ste ho konečne po pár mesiacoch náhodou našli pod gaučom. Dali ste ho na miesto a kúsok so spokojným klapnutím zacvakol na svoje miesto. Akože nechýbal by. Bolo tam toľko kúskov, že ak ste sa nezadívali nejako extra pozorne, ten jeden vám tam nechýbal. Ale s ním je to, samozrejme, kompletnejšie. Pritom scenár sám osebe je priemerný, odvážil by som sa povedať, že miestami dokonca až jemne hrozný. Ale na mňa to fungovalo – sympatické postavy, skoro žiadny humor, vizuálna stránka krásne retro, parádne lokácie (príroda, interiéry, exteriéry) a dobré akčné scény + drobnosti, ktoré keď sa objavili na scéne, takmer som vyskočil zo stoličky (rôzne postavy z "pôvodnej" trilógie, nechajte sa prekvapiť). K veci bol aj úderný koniec, ktorý je síce logický, ale aj tak dole klobúk za odvahu. Príjemne ma prekvapil Forest Whitaker, ktorého by som v tomto svete skutočne nečakal (škoda len, že jeho kontroverzný terorista je dosť neprepracovaný a do veľkej miery pre dej zbytočný, zamrzí i malý priestor pre Madsa Mikkelsena). „Robíte si srandu? Som slepý.“(22.3.2017)

Som nadšený. Nečakal som, že ma to až tak pohltí, ale ľúbilo sa mi to viac ako Epizóda VII. Nikdy som si nepredstavoval tak veľkolepo podané úvodné titulky s Epizódy IV a som rád, že sa s Rogue One nestala zbytočná výplň. Ano, je pravda, že tento Star Wars Story je iba výplň, ale na druhú stranu priniesla opäť niečo nové. Nových hrdinov, nové a vizuálne úchvatne a rôznorodé planéty, akciu zo starými dobrými X-Wigmi, famózneho Dartha Vadera, ktorý tu má jednu s najlepších scén v celom SW, ale aj rôzne odkazy, prepojenia alebo camea, ale predovšetkým Iný a drsnejší pohlaď na boje rebelov s impériom. Čo sa týka hudby, tak všetci vieme, že John Williams je jednoducho nenahraditeľný. Giacchino nemal jednouchú úlohu a aj keď s ničím výrazným neprišiel, čo môže byť trošku škoda, v konečnom dôsledku to nevadí. V rámci castingu je to fajn, ale na druhú stranu, niektoré postavy by mohli o sebe viac povedať. Koniec koncov úchvatná vizuálna stránka a luxusný záver to mne, fanúšikovi Star Wars, plne vynahrádza. Obľúbený soundtrack: Your Father Would Be Proud, Jyn Erso & Hope Suite. 90% - 5*(19.12.2016)

Prvá pracovná porada bola asi o tom, že Darth Vader je najviac cool bad-motherfucker v Galaxii a treba mu vymyslieť scénu, ktorá to dokáže. Nie trápne a tisíckrát sparodované škrtenie Silou, ale čosi, čo pripomína, že bol svojho času najlepší Jedi šermiar. No a to ostatné je omáčka k tomu. Asi hodinu len ľahko nadpriemerná, potom (zhruba od Vaderovho prvého nástupu) parádne epická, zábavná, napínavá a so skvelými trikmi. Plus na konci vyhŕkli slzy, hoci nie preto, že by samotný film bol tak dobre vystavaný (skôr nie, hlavné postavy mi boli relatívne ľahostajné), ale preto, ako krásne a funkčne je to prepojené s klasikou najväčšou, teda Epizódou IV. Je to čistý servis pre fanúšikov a keďže sa medzi nich radím, tak spokojnosť.(18.12.2016)

Ze začátku uvádím že jsem spíše odpůrce než fanouškem StarWars. 7 díl jsem v kině protrpěl a Rogue One jsem dal šanci především kvůli novému cástingu a Donnie Yenovi, který až na dva malé akční zářezy moc toho nepředvedl. Naštěstí nové Star Wars není až tak infantilní, triviální a omšelé jako předchozí Star Wars. Podivných kreatur je zde minimum, z herců mě nikdo nesral a na akci se dalo koukat bez přetáčení očí, přesto se nejedná o nic vzrušivého či nápaditého, z čeho bych si sedl na zadek. Palec nahoru za parádní výkon Foresta Whitakera a za dvouminutové sólo Lorda Vadera, které mělo šmrnc,ale jednou stačilo. 65%(15.12.2016)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy Jyn Erso (Felicity Jones) a Cassian Andor (Diego Luna) na pláži a čekají na svou smrt, je moře v naprostém klidu a to i přesto, že v něm právě odehrál výbuch, který by měl vytvořit vlny. (Technical58)

• - Oblek Darth Vadera si v tomhle díle oblékl anglický herec Spencer Wilding, který má podobné proporce kulturisty Davida Prowse. (kyjak)

• - Novinári si mohli úvodných 28 minút filmu pozrieť na Skywalker Ranch-i, kde bol útržok premietaný 3. decembra 2016, teda takmer dva týždne pred premiérou v amerických kinách. (mivr)