Rogue One: Star Wars Story

Star Wars Anthology: Rogue One

Rogue One: A Star Wars Story

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2016, 133 min

Edwards to natočil přesně podle mých představ. Prostě plní fanouškovské sny. Nic míň nic víc. Ságu to nezmění, bez téhle dějové odbočky by se asi obešla, "pouze" ji rozšiřuje. Rogue One nabízí výbornou akci a skvělé (na tak malém prostoru) vrstevnaté postavy v čele s krutě upřímným robotem. Felicity Jones je výborná, ale každý z týmu je pro konečný výsledek, který tvoří základní pilíř Hvězdných válek, nepostradatelný. Mendelsohn je důstojný záporák. Ambiciózní padouch, který je znechucen neefektivitou svých imperiálních kolegů a snaží se najít pochopení aspoň u Vadera. Pohádková atmosféra je nahrazena polodokumentaristickou válečnou vřavou, výtečnou akcí a jedinými vadami na kráse tak zůstávají dvě digitální tváře. Ukázky síly Hvězdy smrti působí mnohem děsivěji než v původní trilogii (padesátimegatunový Car hadra) a pokud měl tenhle díl Star Wars smysl, pak je to právě v této ukázce nově nabyté moci Impéria. Více než důstojné rozloučení s Darth Vaderem.(14.12.2016)

Jediná skutočná Suicide Squad z roku 2016. Atmosféru Gareth Edwards zvláda prekvapivo lepšie než J.J. Abrams a to nielen vďaka oživenému Petrovi Cushingovi. Rogue One na rozdiel od Force Awakens vyzerá, že sa odohráva v tom istom svete ako zvyšné epizódy. Údajné masívne pretáčky na príbehu nevidieť, ten je celkom celistvý, i keď mu chýba drive (čo ale zase môže byť aj tými pretáčkami, ktoré mali zjemniť inak celkom drsnú atmosféru filmu). Čo je ale najpodstatnejšie, prvý krát sa (v ságe, ale ani v kinematografii toľko príkladov nie je) stretávame s konceptom expanded universe v médiu, ktoré doteraz patrilo kanónu. A je to presne také, aké sa dalo čakať. Solídna veľkolepo nakrútená ale maximálne zbytočná a neobjavná zábava. Každá jedna regulérna epizóda bola epická, posúvala príbeh vpred, kládla veľké otázky, alebo na ne odpovedala. Tá z Rogue One je zodpovedaná v úvodnej scéne. Aj keď záver filmu je celkom hutný, Rogue One nerozpráva príbeh, je len informačným médiom poskytujúcim nepotrebné zaujímavosti z pozadia vybranej udalosti. Je to jedna roztiahnutá scéna (resp. dve vety v rolujúcom titulku) na celovečerný film. Ale z posledného záberu mi vybehli slzy do očí...(15.12.2016)

V podstatě stejné zklamání jako Godzilla. Edwards se umí tvářit, že točí opulentní drama první jakosti, už podruhé mu z toho ale vypadlo blockbusterové nedochůdče s jedním stěžejním problémem - totálně marnými postavami. Rogue One od začátku skáče po planetách tam a zpátky, nikde se pořádně nezdrží a nikoho pořádně neprodá. Místo party rebelů tak dostanete sešlost náhodných kolemjdoucích, kteří bývají v akčních scénách skoro omylem, a místo pořádné osudovosti jen zkratkovitou kopírku obvyklých motivů. Věřím, že to na papíře vypadalo jako hezký fandovský sen. Realita je však nezáživná až běda a zachraňuje ji až našlapané finále, v němž alespoň pořád něco vybuchuje. I tak ale budete vyplesknutí jen z famózních X-Wingů a geniálního Vadera. Darebácká banda si svou existenci neobhájila a docela to bolí. (6/10)(14.12.2016)

První polovinu mi to spíš než Star Wars připadalo jako nějakej post-apokalyptickej Šílenej Max, ale ani mi to nevadilo. Díky sympatickejm postavám (nejradši sem měl asi slepýho Asiata a toho rejpajícího robota) a skvělé vymyšlený výpravě, jsem se navzdory poměrně strohý zápletce skoro nenudil (i kdyz možná tak o 5-10 minut to zkrátit šlo). Poslední půl hodina je našláplá slušnou akcí a Darth Vader si tu střihne jednu ze svejch nejlepších scén ze všech epizod. Celkově nevim jestli mě to bavilo víc než sedmá epizoda, ta na mě asi v kině měla větší dopad a hrála víc na nostalgii a navíc to jsou dva docela dost odlišný filmy, ale zas tady se toho asi o trochu víc dělo a ta banda rebelů to docela táhla, klidně se jim mohlo věnovat trochu víc prostoru na úkor třeba trochu zbytečně moc dlouhý, ale jinak i tak fakt skvělý akční čtvrtině. 90%(19.12.2016)

"Jako dobré, ale." Přijde mi, že panuje vcelku shoda. Že Rogue one byl jedním z nejočekávanějších filmů roku a že ta očekávání nenaplnil. Dokonce panuje i shoda v tom, co se nepovedlo. 1) odebrat z filmu lehkost, až pohádkovost typickou pro SW a ničím ji nenahradit. Není z principu špatné natočit military scifi ze SW světa, ale to by ten film musel působit tíživěji, osudověji, inrenzivněji - a ne jen špinavěji. 2) A hlavně, a s bodem jedna to vlastně souvisí: pro vtažení do děje, pro to, aby nám na postavách záleželo, jsou potřeba ty postavy. Dát jim nějaké pozadí, příběh, motivaci - důvody s nimi souznít. To, co se tak pěkne povedlo v SW7 u Rey, Finna a dalších. A co tady z nějakého důvodu nefunguje. Ještě třeba na začátku, s malou Jyn, a později Whitakerovým Saw Gerrerou, ale pak mi to celé přišlo málo propojené. Kde se vlastně asi s většinou neshodnu - robota 2KSO považuju jednoznačně za nejlepší postavu a většinu jeho vtipných hlášek za opravdu vtipné. Jen nejsou prvoplánově srandovní, spíše jsem v nich viděl způsob vyjadřování a la Sheldon z BBT. A tak mi jako největší dilema pro všechny přijde, jestli těch 70 % zaokrouhlit na 3 nebo 4 *.(16.12.2016)

• - Mladý Saw Gerrera (Forest Whitaker) je důležitou postavou v několika dílech seriálu Star Wars: The Clone Wars (od r. 2008). Objevil se také v seriálu Star Wars: Rebels (od r. 2014). (Sidarius)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 250 (dokec)

• - Ve filmu se na okamžik mihnou také roboti R2-D2 a C-3PO. Jedná se o jediné dvě postavy, které se objevily ve všech doposud natočených filmech ze světa Star Wars. (rudicz)