Labyrint - Série 1

(série)
Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní
Česko, 2015, 6 h 46 min (Minutáž: 58 min)

Režie:

Jiří Strach

Scénář:

Petr Hudský

Kamera:

Martin Šec

Jiří Langmajer, Zuzana Kanócz, Stanislav Majer, Miroslav Donutil, Michal Dalecký, Pavel Batěk, Zuzana Kajnarová, Anna Kameníková, Michal Dlouhý (více)

Epizody(7)

s.e.p.p

Námět je super, Boschovy malby by mohly sloužit jako bezedná studnice nápadů pro mysteriózní žánr. V podání pánů Hudského a Stracha se ale tahle premisa mění v noční můru. Scénář je přehnaně komplikovaný a rozbíhá se do zbytečného množství linek, což se pak projevuje v násilném lepení a vsouvání scén do míst, kde naprosto nemají co dělat. I když se všechny nitky nakonec spojují v jednom konci, ta cesta k němu je strašně kostrbatá, nelogická a nevěrohodná. Strach to navíc režijně těžce nezvládá, má nulový smysl pro atmosféru, napětí či jakoukoliv gradaci. To jakým způsobem používá hudbu, kameru nebo vede herce, kteří jsou většinou jinak velmi schopní, je nepochopitelné, a dělá to z Labyrintu téměř nekoukatelnou frašku. První sérii jsem se sebezapřením zvládl, druhou už nedám. ()

Disease

Mysteriozní thriller ve skandinávském duchu (bratislavská kolegyně lehce připomíná Sagu Norén z Bronu, hlavně ze začátku). Co se týče zápletky, sice trochu přepálená, ale jinak bez výhrad. ()

Garch

(1) Dost nadsazeno nad českou realitu (smíchán Temný případ, severské krimi, Šifra...), které se spíše blíží ti dva příslušníci místního oddělení, kteří moc nepátrají po zmizelé, protože to je standardní postup. (2-3) Pokud nelpím na realitě, tak: zahrané slušně a Jiří Langmajer i Zuzana Kanócz výborní, hooodně rozvětvená zápletka, kamera je výborná. Zvuk a hudba vynikající /mimo klišé: Carmina Burana.../. (4-5) Chvílemi docela temné a napínavé jako kšandy. Každým dílem zamotanější, ale stále drží směr - velké překvapení u české série! (6) Slabší úkrok stranou, s brutálním zakončením. (7) retrospektivní začátek, jako skvělá přesmyčka k vyvrcholení série. Klobouk dolů, pane Strachu. PS. konec mírně rozplizlý. ()

stage.x

O. G. Brzobohatý degradoval slušnou kriminálku svým otřesným hudebním doprovodem na parodii slušný kriminálky. Fyzicky jsem si celou sérii protrpěl a ještě teď mám husí kůži, když si vzpomenu na závěrečnou scénu. Jestli bude v druhý sérii stejná hudební tortura, tak tomu dám odpad ani nemrknu. ()

mh.mail

70% - Povedená česká kriminálka. Konečně další projekt, který je sice náš, v našem prostředí a řešící naše problémy, ale nic si z toho nedělá a funguje (jako např. Cirkus Bukowsky). Docela mě pobavily některé komentáře o tom, že je tam spousta logických chyb, ale žádné se pro jistotu neuvedou s výmluvou, že to nemá smysl. Škoda, docela by mě zajímalo, co někdo považuje za logické chyby. Jestli to nebude tím, že dotyčný hodnotil po prvních málo dílech a nepočkal si na závěr. Já jsem tam žádné zásadní neviděl. Je pravda, že jsem čekal, jestli se vysvětlí dvě „záhady“: proč farář v podání Radka Holuba slyšel dětský pláč a kostelník u oltáře nikoliv a jakto, že pachatel, když volal sestřičce Martině, věděl, že byli nahlásit příjem mincí na policii. To druhé by se dalo s přivřenýma očima vysvětlit odposlechem, i když jsem měl pocit, že na policii šli, aniž by tam předtím volali, ale je možné, že o tom s někým po telefonu mluvili. To první nebylo vysvětleno vůbec a to by mě zajímalo asi nejvíc (dokonce jsem i uvažoval o tom, že kostelník v tom má prsty). Ale to jsou asi dvě věci, které nebyly uspokojivě vysvětleny, jinak mám pocit, že všechny otazníky dostaly své řešení, až na ten nový - kde pachatel přišel k Erebům. Jo, kolega Styxos mi připomněl ještě jednu nevysvětlenou záhadu: Jak Klíma pronesl zbraň do budovy soudu - v seriálu se jenom říká, že ji při příchodu neměl a musela tedy být již uvnitř, ale nijak se neřešilo, kdo ji tam tedy skutečně dal, resp. jak se tam dostala, tohle asi chtělo vysvětlit. Trochu nadbytečná mi přišla závěrečná smrt sestřičky Martiny, ačkoliv lidsky v její situaci mohla být pochopitelná. Někdo tady taky psal, že dialogy šustily papírem, nevím, mně se naopak celkem líbily a přišly mi přirozené. Nejmíň mně z celého obsazení seděl Donutil, nejvíc se mi líbil Majer, ale celkem mi tam seděli i všichni ostatní, včetně zde nejčastěji „očerňované“ Kanócz. V závěrečném díle vysloveně potěšil Michal Dlouhý, který si střihl rozsahem nevelkou, zato však přesně zahranou roli, která už je mu tak trochu souzená. Asi by to chtělo ho z té škatulky zase vytáhnout někam jinam. Ale když on tyhlety hochy hraje tak skvěle. Kupodivu mi docela vadil samotný Strach v roli vyšetřovatele GIBS. Suma sumárum, seriál mě celou dobu bavil, přemýšlel jsem o něm, myslím, že to je velmi dobrý počin, za který se nikdo z realizátorů nemusí stydět. ()

lakart

Opět kvalitní krimi seriál z produkce české televize, která prostě ví, jak na to. Herci jsou sympatičtí, příběh je velmi napínavý a zajímavě odvyprávěný. 80% ()

markotter

Vsaďte se, že ve 4.-5. díle Langmajer ojede Kanocz. Hodnotit budu na konci, ale zda se mi, že kvalita se postupně zvedá. Edit po skončení. Tak sex nebyl (nebyl čas :-), ale vydržel jsem až do konce a i když to bylo složité na pochopení, tak to do sebe nakonec docela dobře zapadlo. Jedinou vadou (opravdovou) na kráse byl Donutil, který hrál hrozně, bůhví jestli vůbec hrál. Patří do estrád. ()

waska

Jeden z těch lepších seriálů České tvorby, Strach je v kurzu a i seriály s více díly mu jdou, i když je třeba říci, že v mnoha chvílích to bylo dost roztahané, možná by stačilo dílů 5. Konec mě trochu zklamal, čekal něco více oduševnělého. Ale herecky není co vytknout, zajímavé postavy, Langmajer a Majer jsou perfektní. Kanócz mě ze začátku strašně otravovala, ale postupem času jsem ji vzal na milost. ()

Lupes

Paráda! U nás naprosto ojedinělý počin, mysteriózní krimi sérii, která se povedla! Není to přihlouple provinční, naivní či pitomé a trapné. Autoři se vyhnuli klasickým českým klišé o církvi (ve třetí sérii se jim to už ale nepovedlo), originálně okopírovali šablonu severských krimi a celkem opatrně nakládali i se středověkými mystérii a Boschovými malbami. Je to navíc noir se vším všudy. Tleskám! Dceru hlavního hrdiny ani jeho romanci nepovažuji, na rozdíl od Mirky Spáčilové, za nechutná klišé; mají v seriálu své místo. Jediná výtka směřuje snad jen k plagiátorství. Bez inspirace by ale zřejmě nic podobného v českých luzích a hájích nevzniklo. ()

G04T

Strach je prostě odborník. Mystično, tajemno a nevím co ještě v tomhle seriálu přímo oplývá. Sice postav se tam hromadí čím dál tím víc, a musím se přiznat, měl jsem v tom zmatek, ale o to víc se člověk těší a zajímá ho, jak to všechno dopadne, jaký význam měly všechny ty vraždy, kdo za tím skutečně stojí, proč tohle někdo dělá. Labyrint jsem viděl už dávno, ale bohužel jsem zapomněl úplně na to, co se v labyrintu dělo, takže jsem se rozhodl si to zopáknout. Úžasná režie, stejně tak scénář, Langmajer a Majer jsou skvělí. Poslední díl mě vtáhl a nepustil, a musím říct, že tohle je za mě nejlepší kriminálka, co kdy byla možna vidět tady v Česku. ()

Tamdydam

Díl za dílem jsem se tu prodíral odosobněným chladným světem plným brutalit bez náznaku lidskosti, nebo humoru, abych v závěrečném díle zjistil, že jsem se díval na parodii? Je to originální postup, ale zpětně jsem se té absurditě už zasmát nedokázal. Vzhledem k nelogičnosti celého příběhu, která ke konci vyplyne na povrch, se celá série jeví jako samoúčelná úchylnost určená čistě pro potěchu perverzního diváka. ()

MirkaP

Po třech dílech velká spokojenost. Jsem zvědavá, jak to vydrží. (verbal 5* :-D) /// Takže zvedám na plný počet, napětí celou dobu přiměřeně stoupalo, pan režisér dělal čest svému jménu, místy jsem se bála jako prase. (zkopírováno z původního umístění, 14.9.2015) ()

Kacer

Zbytečně natažené na 7 hodin. Dceru by šlo zcela vystřihnout. Nechápu postup policie: víme kudy vlak jel, víme že na to někde holka vlezla, ale nezeptáme se hned strojvůdce kde všude stavěl, abychom mohli zúžit pátrání během pěti minut. Raději budeme tři díly tápat a počkáme až nám to vyřeší strážmistr z Horní Dolní. ()