Četníci z Luhačovic (TV seriál)

• Česko

Četnické trampoty

(neoficiální název)

Krimi / Komedie / Historický

Česko, 2017, 16 h 42 min (Minutáž: 12x80 min)

Jiří Hájek

Pavel Zedníček, Robert Hájek, Martin Donutil, Robert Jašków, Karel Dobrý, Jiří Langmajer, Igor Bareš, Dana Batulková, Ondřej Malý, Pavla Tomicová, Ivana Korolová, Marek Holý, Lukáš Vaculík, Vica Kerekes, Tereza Bebarová, Radim Novák, Jaroslav Plesl, Radoslav Šopík, Jan Václavík, Petr Šimčák, Přemysl Bureš, Rozálie Krycnerová, Jan Vlasák, Míra Nosek, Alena Mihulová, Dana Morávková, Kristýna Maléřová-Podzimková, Naďa Konvalinková, Martin Stránský, Jan Komínek, Ondřej Pavelka, Jan Novotný, Marie Ludvíková, Martin Sitta, Martin Trnavský, Patrik Böhm, Vladimír Hauser, Hana Holišová, Alois Knecht, Tomáš Kvoch, Táňa Malíková, Miloslav Maršálek, Jiří Maryško, Marek Pospíchal, Dušan Sitek, Luděk Randár, Kateřina Sedláková, Tomáš Sýkora, Milan Šindelář, Kamil Švejda, Dalibor Vinklát, Gabriela Štefanová, Robert Šenki, Miroslav Babuský, Helena Čermáková, Stanislav Gerstner, Jan Grygar, Radan Hlubinka, Jiří Jelínek ml., Romana Kvapiková-Julinová, Elena Juráčková, Štěpán Kaminský, Karel Riegel, Tereza Slámová, Igor Stránský, Ondřej Šípek, Jana Štěpánová, Šimon Tintěra, Tereza Vilišová, Martin Havelka, Zdeněk Černín, Eva Doležalová, Daniel Joch, Lenka Loubalová, Lukáš Marval, Milan Němec, Petr Soumar, René Šmotek, Jiří Miroslav Valůšek, Vladimíra Včelná, Ivo Gogál, Jana Hubinská, Jana Kvantiková, Roman Slovák, Laura Kovalová, Jiří Fero Burda, Zdeněk Pecháček, Ondřej Biravský, Otmar Brancuzský, Alena Doláková, Václav Hanzl, Radim Jíra, Miroslav Kumhala, Petr Pavlas, Sandra Riedlová, Josef Šamonil, Martin Vrtáček, Lívia Bielovič, Amálka Gregorová, Zuzana Slavíková, Jakub Zindulka, Tomáš Dianiška, Dalibor Buš, Olga Fečová, Zdeněk Julina, Milan Kroka, Jiří Pištěk, Otto Rošetzký, Eliška Skálová, Václav Svoboda, Tomáš Turek, Marcel Vašinka, Simona Zmrzlá, Kamila Valůšková, Michael Weinberger, Michal Soltész, Miloslav Mejzlík, Vojtěch Blahuta, Radek Galaš, Luděk Jelen, Pavel Lagner, Jan Mazák, Ludmila Mecerodová, Zdeněk Truhlář, Ivan Urbánek, Ondřej Veselý, Michal Dlouhý, Petr Stach, Jiří Ployhar ml., Sara Venclovská, Petr Bok, Kryštof Grygar, Michal Isteník, Petr Jarčevský, Josef Jurásek, Ladislav Kolář, Erika Kubálková, Pavel Vencl, Hana Kusnjerová, Arnošt Goldflam, Zdena Herfortová, Samuel Smejkal, Bronislava Trepešová, Robert Urban, Eva Ventrubová, Alexandra Gasnárková, Michal Bumbálek, Barbora Dvořáková, Pavel Hromádka, Radek Kašpar, Roman Nevěčný, Vít Piskala, Jan Počepický, Miroslav Hanuš, Štěpán Kozub, Martin Siničák, Jaroslav Achab Heidler, Václav Chalupa, Petr Čampa, Tomáš Drápela, Tomáš Nápravník, Anna Kameníková, Adrian Jastraban, Jitka Smutná, Jana Paulová, Antonie Talacková Barešová, Petr Halíček, Václav Šanda, Roman Zloch, Ivan Lupták, Hana Vagnerová, Tomáš Pavelka, Zdeněk Dvořák, Martin Hudec, Čeněk Koliáš, Martin Lejsek, Jitka Sedláčková, Martin Sláma, Jaroslav Stich, Petra Johansson, Tomáš Sax, Leoš Žižka

Nelze nesrovnávat s Četnickými humoreskami, vždyt je to také seriál na stejné téma, odehrávající se v podobném prostředí také nedaleko Brna. A o humor zde také samozřejmě dost podstatně šlo. Četníci z Luhačovic se úspěšně snaží lépe zobrazit skutečné prostředí a atmosféru té doby. Přesto ale nepůsobí tak přesvědčivě. A proč? Protože většina jednotlivých postav má příliš zjednodušené charaktery, chybí jim jakási přirozená lidskost a pružnost. Navíc herecké výkony některých i dost podstatných postav holt nejsou tak výrazné, jak by měly být, a zároveň jsou sešněrované právě do té podoby zjednosušených postav. S výjimkou Zedníčka, který to naštěstí zachraňuje. Naopak Langmajerova role, a postava velitele Stavinohy byly otřesné, a to ne svou nesympatičností, ale tím, že tam prostě vůbec nezapadaly. A ti dva četníci na zkoušku, kolem kterých se to celé točí působí povětšinou tak nemastně neslaně. I když jsem si při sledování co chvíli vzpoměl na konkrétní díly četnických humoresek, kde se řešilo skoro to samé, tak je fakt, že tnehle seriál si jinak jde vlastní cestou a zas taková vykrádačka to není. Holt taky krádeže dobytka, zbraně na černo, pytláci, nevěstince, to se řešilo tehdy pořád, s tím scénárista těžko pohne. Příběh je až na střídání prapodivných velitelů a naprosto zbytečného homosexuálního prvku jinak moc pěkně vymyšlen a dává jistou naději na pokračování, které by si seriál nejspíše zasloužil, přestože na konci to vypadá že na četnické stanici snad zůstal sám jen jeden četník, a všichni, kteří se během téle série tak pracně představili, zase odešli. Poslední věc, o které je třeba se zmínit, je hudba. Obraz je doprovozen moc pěknou hudbou, ale hrozná škoda, že místy je použita v naprosto nevhodnou chvíli, místy je to opravdu iritující. Zkrátka, velice slibný počin s velkým vkladem, na kterém by ale bylo třeba ještě zapracovat.(1.4.2017)

S narůstajícím počtem epizod se čím dál více ukazuje, jak moc jsou Četníci z Luhačovic odlišní od Arazíma a spol v Četnických humoreskách. A podle mě je to trochu škoda a srovnání se chtě nechtě nevyhnou. Zejména postavy nejsou zajímavé tak, jak bych očekával. Mladi herci nejsou bohužel tak dobří jako byli tehdy rovněž ti neznámí a neokoukaní v Humoreskách (vesměs dabingoví herci). A není to podle mě jen v hercích, dva "četníci" a 2 nadřízení nedávají prostě příliš možností a postavy se v seriálu prakticky nevyvíjejí, neznáme to gró, soukromí, to co diváky zajímá v českých podmínkách možná nejvíce (a to, že je jeden četník "teplej" nepovažuju za to, že jsem se něco dozvěděl a je to málo). Postava Pavla Zedníčka je asi ta nejzajímavější. Neustálé střídání velitelů (doba?) se mi moc nezamlouvalo, zvlášť, když to tvůrci "posrali" obsazením Jiřího Langmajera do naprosto debilní a rádoby vtipné?! postavy. Je to více temné, více drsné, ale na úkor chybějícího nadhledu v podobě humoru a kvalitních charakteristik a zajímavých hlavních postav. O to víc to mrzí, protože herci ve vedlejších rolích jsou jinak velmi dobří...(1.4.2017)

Půlce lidí vadí, že to je moc jako Četnické humoresky, druhé půlce vadí, že to je málo jako Četnické humoresky. Tvůrci totiž v oparu všech trapných moderních kriminálek bez ducha a náboje oprášili četnickou tematiku, což se v zemi svatého Arazíma neodpouští. Humoresky jsou samozřejmě kultovní právem, ale srovnávat s nimi Četníky z Luhačovic jen kvůli barvě uniforem a humoru, který seriálu dává jiskru, je nefér. Mnohem lepší je srovnání se zmíněnými moderními kriminálkami, mezi kterými Luhačovice ční jako basketbalista ve školce. Seriálu celkově sedí temnější nota, obsazení (kdo po prvních dvou dílech odsoudí začínající herce nebo Zedníčkovu roli, ten by si měl doplnit vzdělání o zbytek série). Vztahový marasmus a zápletka některých dílů (za vše mluví slaboučké první dvě epizody nebo nedotažený konec) už jsou věci kritizované zcela oprávněně. Přesto působí celek seriálu velmi dobře.(19.4.2017)

ZATÍM po prvním díle, není mnoho co hodnotit . Snad se to jěště vystříbřííí . Pěkné lokace , to každopádně . A Vica , rozhodně . Na ni se my klucííí , tak nějak těšíme .. . . VČÍÍÍL po šestém díle je třeba říci , že je to vcelku vydařené . Mladí klucííí dobrý , Karel Dobrý velmi dobrý i Zedníček solidní . Prostě vydařený seriál .Takže hvězda navíc . Jen tak dále . Jen škoda , že Dobrý už tam nebude hrát , když jej zastřelili . ŠKODA . Ten tam ,, sednul ,, nejlépe . Tož tak .(7.1.2017)

Na první pohled vysloveně poklidný seriál, taková jemnější První republika. Ačkoli koncept je nezvyklý. Kvalita se mění přímou úměrou podle toho, kdo je zrovna velitel. Například díly s Karlem Dobrým jsou vysloveně dobré. Naopak díly s Jiřím Langmajerem slabší. Nicméně jako celek je seriál o Četnícich z Luhačovic nadmíru potřebným neb zkoumat počátky Československa v rovině tradiční lázeňské krimi a poukazovat na odlišnosti doby na přelomu 10. a 20. let, toho není v našem kraji nikdy dost. Takto divák získá přesně tu potravu, kterou mu nedali Četnické humoresky, seriál bohužel až příliš tradičně sledující zánik první republiky. Vzácně je tu celá přehlídka žánrů, zajímavá práce s vývojem postav. A několik velmi krutých vyvrcholení. Nač lamentovat na homosexualitou v řadách četnictva? Člověk je vždy stejný, jen zákony a společnost se vyvíjejí.(20.1.2017)

• - Herec Pavel Zedníček si zahrál i v "původním" seriálu Četnické humoresky (od r. 1997). (gogos)

• - Natáčelo se v Jimramově, Vílanci, zámku Lesní Hluboké, Luhačovicích. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Prezident Masaryk projíždí vlakem Luhačovicemi na Slovensko. To je však nemožné, protože železniční stanice v Luhačovicích je slepá. (otliksamuel)