Vražda (TV seriál)

• Německo

Kommissarin Lund

The Killing

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Dánsko / Norsko / Švédsko / Německo, 2007–2012, 38 h 5 min (Minutáž: 54–58 min)

Frans Bak

Sofie Gråbøl, Lars Mikkelsen, Bjarne Henriksen, Ann Eleonora Jørgensen, Marie Askehave, Michael Moritzen, Søren Malling, Nicolaj Kopernikus, Bent Mejding, Laura Drasbæk, Johan Gry, Troels Munk, Ole Boisen, Morten Suurballe, Farshad Kholghi, Eske Forsting Hansen, Julie R. Ølgaard, Louise Herbert, Jesper Lohmann, Laura Christensen, Cyron Bjørn Melville, Solbjørg Højfeldt, Rasmus Hammerich, Peder Holm Johansen, Tina Gylling Mortensen, Casper Steffensen, Petrine Agger, Helene Egelund, Troels Lyby, Morten Lützhøft, Kim Bodnia, Claus Bue, Vibeke Hastrup, Anders Nyborg, Joy-Maria Frederiksen, Jakob Cedergren, Henrik Prip, Benjamin Boe Rasmussen, Lars Simonsen, Maibritt Saerens, Klaus Tange, Rita Angela, Rasmus Haxen, Anders Hove, John Martinus, Kim Sønderholm, Morten Hauch-Fausbøll, Carl Martin Norén, Charlotte Fich, Mette Munk Plum, Claus Riis Østergaard, Hans Henrik Clemensen, Stine Holm Joensen, Henrik Larsen, Janek Lesniak, Michael Sand, David Dencik, Kim Haugen, Henning Valin, Lisbeth Wulff, Ole Ernst, Jens Jørn Spottag, Klaus Messerschmidt Hjuler, Robert Reinhold, Astrid Reinhardt, Ulver Skuli Abildgaard, Mette Kolding, Mette Vibe Utzon, Max Hansen, Søren Stærmose, Nukaka Coster-Waldau, Kjeld Nørgaard, Pilou Asbæk, Janus Nabil Bakrawi, Preben Kristensen, Søren Pilmark, Casper Crump, Hanne Hedelund, Lotte Andersen, Mikael Birkkjær, Lotte Munk, Claus Damgaard, Kurt Ravn, Michelle Bjørn-Andersen, Julie Agnete Vang Christensen, Nicolas Bro, Anne Sofie Espersen, Stine Prætorius, Ida Dwinger, Morten Eisner, Nicolai Dahl Hamilton, Jon Lange, Sarah Gottlieb, Thomas Hwan, Pelle Koppel, Puk Scharbau, Jacob Ulrik Lohmann, Benedikte Hansen, Carsten Bjørnlund, Kim Kold, Julie Carlsen, Pernille Albæk Andersen, Ole Lemmeke, Joen Højerslev, Flemming Enevold, Behruz Banissi, Jens Jacob Tychsen, Ramadan Huseini, Özlem Saglanmak, Kasper Leisner, Vibeke Ankjær, Olaf Johannessen, Henrik Birch, Søren Spanning, Nikolaj Lie Kaas, Martin Ringsmose, Zeev Sevik Perl, Trine Pallesen, Jens Albinus, Per Scheel-Krüger, Neel Rønholt, Sonja Richter, Helle Fagralid, Anders W. Berthelsen, Jonatan Spang, Nastja Arcel, Stig Hoffmeyer, Niels Weyde, Christian Tafdrup, Jens Andersen, Sigurd Holmen le Dous, Søren Sætter-Lassen, Peter Mygind, Sarah-Sofie Boussnina, Thomas W. Gabrielsson, Susanne Storm, Sara-Marie Maltha, Mette Marckmann, Niels Ellegaard, Tobias Krohn, Kaya Fjeldsted, Oliver Ternstrøm, Kai Selliken, Asbjørn Agger, Nynne Karen Nørlund, Peter Khouri, Kaido Randalu, Mette Walsted Vestergaard, Tom Noder Hale, Kristine Yde Eriksen, Kim Veisgaard, Jacob Wrang Nielsen, Mads Keiser, Lillian Gjerulf, Christopher Poll, Klaus Bundgård Povlsen, Laura Allen Müller, Mette Lysdahl, Kim Bildsøe Lassen, Anne Hauger, Tilde Maja Fredriksen, Philip Antonakakis, Alexandre Willaume, Rolf Hansen, Dan Zahle, Karin Rørbech, Paula Larrain, Lars Sidenius, Jan Elle, Kristian Ibler, Merete Voldstedlund, Per Daumiller, Mogens Holm, Finn Nielsen, Bo Carlsson, Mogens Rex, Merete Nørgaard, Ken Vedsegaard, Henning Jensen, Niels Anders Thorn, Regitze Estrup, Paul Hüttel, Sandra Yi Sencindiver, Ali Kazim, Peter Gilsfort, Jonas Leth Hansen, Sofie Pallesen, Signe Vaupel, Salah El Koussa, Martin Hestbæk, Linda Laursen, Dan Schlosser, Jakob B. Engmann, Mads Wille, Kitt Maiken Mortensen, Nis Bank-Mikkelsen, Asger Reher, Preben Harris, David Petersen, Lotte Bergstrøm, Jarl Forsmann, Finn Bergh, Finn Storgaard, Yüksel Akdag, Victoria Kavsman-Bergh, Nynne Bjerre Christensen, Morten Bjørn, Thomas Bechmann, Hassan el Sayed

Výborná kriminálka. Děj a postavy (herci) drží diváka napnutého a poslední díly jsou opravdovým vrcholem. Moje jediná výtka je, že to mohlo být o pár dílů kratší. Těch stop je hodně a přeci jen - dokážeme odhadnout, že ty první jsou falešné. Dávkování: nejlépe 1 díl denně po dobu 20ti večerů (ČT z toho udělala půlroční záležitost).(20.5.2013)

Severské krimi, opäť nesklamalo. Celý serial sa rozvíjal v troch smeroch - jeden vyšetrovanie vraždy - deň po dni, druhý dramatičnosť rodiny zavraždenej, ako zvládali (nezvládali dni po tragickej udalosti, a aby toho nebolo málo, politické intrigy v rámci predvolebného boja medzi dvomi kandidátmi za primátora Kodane. Neustále zvraty vo vyšetrovaní udržiavali napätie až do samého konca serialu. Odporúčam milovníkom kiminálok. Určite si prídu na svoje.(19.11.2018)

Je to opět jeden z velmi vydařených seriálu ze severské kinematografie. Sarah Lund s Janem Mayerem byla moc sympatická volba a ostatní herečtí protagonisté rozhodně nezůstali o nic pozadu. A navíc seveřani zkrátka umí navodit tu správnou ponurou atmosféru, která se linula celým dějem. Místy zajímavě propletené, někteří podezřelí odpadají, aby je vzápětí nahradili jiní, takže nuda to rozhodně nebyla a co určitě chválím, je skvělý český dabing. Finální část byla asi nejzajímavější a možná pro mnohé příjemným, nečekaným zakončením první série. Měla bych jen dvě menší připomínky, kde se jedna tak trochu týkala Sarah. Nemohu si pomoct, ale chvílemi mně připomínala svou přílišnou emancipovaností Julii Lescotovou z francouzského seriálu, ale to byla jen malá vada na kráse. Ale i tak to byl další moc příjemný zážitek letošního roku.(7.2.2013)

Úvodem bych chtěl poznamenat, že můj komentář možná nebude zase až tak zcela objektivní, nicméně to mi vůbec nebrání k tomu, abych dal plný počet a zařadil tenhle seriál do mojí topky. Jistě, je zde možná celkem hodně podezřelých, pro někoho až příliš, možná by nevadilo seriál o pár dílů zkrátit, ale tohle jsou pro mě všechno naprosto nepodstatné a zanedbatelné detaily. Vůbec, osobně se mně neustále nacházení nových možných pachatelů líbilo, přišlo mě takové lidské, s tím, že i v policii jsou lidé, kteří dělají chyby, jako v každém jiném zaměstnání. Dále už žádné nedostatky nevidím. Ať už to byl naprosto bezchybný dabing, skvěle udělaný konec a nebo třeba výběr herců. Jak Sofie, v roli policejní komisařky, tak Lars v roli komunálního politika a nebo namátkou Bjarne v roli truchlícího otce, tihle všichni herci byli velmi dobří a to jsem vybral jenom zlomek. Do Zločinu jsem se opravdu zakousl na začátku a abych byl upřímný, nepustil jsem ho zcela ani na konci a už se nemůžu dočkat, až začnu s druhou a pak se třetí sérií.(29.6.2014)

• Popluh

První díl naznačuje možnosti velkého počtu motivů, prolínání několika rovin a velké možnosti variability na poli vztahů mezi postavami. A velkorysý rozsah seriálu naznačuje, že na vše tentokrát bude dost času. Případné srovnání s Twin Peaksem sice na místě není, to ale samozřejmě nevylučuje, že se z toho nemůže vyvinout výborný seriál.(23.4.2013)

• - Tvůrci seriálu se při natáčení rozhodli neprozradit vraha ani samotným hercům. Vzhledem k tomu, že se seriál natáčel díl po díle, nikdo do poslední chvíle nevěděl, kdo je pachatelem, a to ani samotný pachatel. (luciasce)

• - Sofie Gråbøl (Sarah Lund) nedoufala, že by se mohla natáčet další série seriálu, protože první byla ukončená s uzavřeným koncem. Nicméně se dostalo na natáčení druhé a nakonec dokonce i třetí série díky velkému úspěchu jak na domácí scéně, tak v zahraničí. (luciasce)

• - Seriál pojednává o jednom případu v průběhu celé série, protože tvůrci se rozhodli natočit kriminální seriál více podobný situaci v Dánsku, na rozdíl od americké koncepce, kde připadne jeden případ na jeden díl. Tolik vražd by totiž dánské publikum nepřijalo jako uvěřitelné, protože Dánsko je jedna ze zemí s nejnižší kriminalitou. (luciasce)