Reklama

Reklama

Vražda

(seriál)
  • Česko Zločin (více)
TV spot 1
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Dánsko / Norsko / Švédsko / Německo, (2007–2012), 38 h 5 min (Minutáž: 54–58 min)

Tvůrci:

Søren Sveistrup

Hudba:

Frans Bak

Hrají:

Sofie Gråbøl, Lars Mikkelsen, Bjarne Henriksen, Ann Eleonora Jørgensen, Marie Askehave, Michael Moritzen, Søren Malling, Nicolaj Kopernikus, Bent Mejding (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(40)

Obsahy(1)

Seriál se zabývá jediným případem vraždy. Dvacet dílů je rozloženo do dvaceti dnů vyšetřování. Studentka Nanna Birk Larsen je nalezena mrtvá v autě na dně řeky. Soudní pitva prokáže, že dívka byla před smrtí mučena a znásilněna. Vyšetřování se ujímá komisařka Sarah Lund. Měl to být její poslední den v kodaňské mordpartě. Má se stěhovat za přítelem do Švédska. Na oddělení je už její nástupce Jan Meyer. Lund však obětuje své soukromí, je odhodlána najít vraha. Pátrání přivádí vzájemnou antipatií trpící dvojici Lund-Meyer mimo jiné na kodaňskou radnici, kde je v plném proudu volební boj o post primátora. Protože podezření padá i na politiky z radnice, získává případ politickou dimenzi. Dalším okruhem podezřelých je rodina mrtvé dívky a zaměstnanci špeditérské firmy jejího otce. Vrah může být i mezi spolužáky a učiteli. (wero1000)

(více)

Videa (9)

TV spot 1

Recenze (143)

ClimbVibe 

všechny recenze uživatele

Výborná kriminálka. Děj a postavy (herci) drží diváka napnutého a poslední díly jsou opravdovým vrcholem. Moje jediná výtka je, že to mohlo být o pár dílů kratší. Těch stop je hodně a přeci jen - dokážeme odhadnout, že ty první jsou falešné. Dávkování: nejlépe 1 díl denně po dobu 20ti večerů (ČT z toho udělala půlroční záležitost). ()

Radiq 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

První série: Tak su asi v polovině a nemužu se dočkat konečnyho vypátrání vraha. Trochu nudná je ta část odehrávající se v politickejch kruzích, to si člověk maximálně tak řiká, že sou to všechno idioti a dělaj prácu na hovno. Částečně nudnej je taky ten děj v rodině pozůstalých - místama je lepší, místama spíš horší, hlavně ta pozůstalá matka, která mě tam docela sere - nejen zvolenou herečkou (chyba), ale i hysterickým a hloupým chováním (ale za to nikdo nemuže). Je škaredá a ještě navic hnusná. Každopádně tajemná a ponurá listopadová severská atmosféra na mě působí jak světlo na můru a další děj očekávám jak pani matka svoje nenarozeny děcko. Škoda, že někdy je děj docela zdlouhavej a táhne se to jak ježkovy střeva po silnici. Ale jinak je to inteligentní a napínavá detektivka a po zauzlení se už těšim na rozuzlení... A chýlí se mi to ke konci a i když je to pořád stejně zdlouhavy, tak mě to stejně pořád baví. Trochu mě štve, že je to někdy zbytečně moc komplikovany, ale jinak by tam nemohlo byt tolik zvratů... Druhá série: Řek bych, že o něco lepší, než prvni série, ale taky to neni něco, kvuli čemu by měl papež šukat maly chlapečky. Moc mi tam neseděla ta politická linie, ale bez ní by to zas asi taky nebylo uplně ono. Ale dobry bylo, že oproti první sérii mělo tohle o něco rychlejší tempo a nebylo to tak moc zamotany. I když bylo to zamotany, ale docela pochopitelně. Akorát to rozuzlení mě nakonec docela zklamalo, ale co už. Taky Lundová a její chlapskej styl mi k ní už tak nějak nejde. Ale každopádně zajímavej inteligentní seriál, kterej mě zajímal až do konce... Třetí série: Stejně jako v předchozích dvou sériích, i tady je problémem hlavně ta politická stránka, která mě osobně teda vůbec nezajímá. Každopádně je to ale natočené zas tak stejně dobře a je škoda, že to nepokračovalo ve stejnym stylu, jak první díl s mrtvolou v přístavu, která byla fakt realistická a masitá. Jinak člověk už tak nějak očekává všechny ty různý zvraty, odhalené tajemství a motivy jednotlivých postav, takže aspoň mě to pak ubírá ten pravej zážitek. No, stejně hodnotím zase stejně, třema hvězdičkama... ()

Reklama

Fido 

všechny recenze uživatele

První série sice příliš rozvleklá, v dalších opakující se "klišé" příběhů, falešných stop, překvapivých zvratů, možná příliš krve... Ale za celou sérii, tuhle nekompromisní sondu do společnosti, korporací, politiky, policie, armády a tajných služeb i morálky jednotlivců, dávám autorům plnou. K tomu dopomáhá sice jednoduchá, ale velmi účinná hudba Franse Baka i herecký výkon Sofie Gråbol v roli Sáry Lundové. Ta se mi líbí daleko víc než Sofia Helin v roli Sagy Norénová v "konkurečním" Bronu. Kam se na oba seriály hrabou oceňovaní True Detectives... ()

cross 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Severská detektivka ve své nejčistší podobě - 1.serie : Skvělé seznámení s Lundovou, několik paralelních linek, napětí od začátku do konce ale 4* jen proto, že 20 dílů je prostě moc na kontinuální udržení pozornosti... 2.série - po několika měsících se vracím k Lundové a jsem nadšen - jak linií detektivní tak politickou - podle mě nejlepší série, které prospělo hlavně ořezání na 10 dílů.... 3. série - Nejlepší z obou světů - politika se vyspěle proplétá s detektivní zápletkou, pouze nelogičností je více. Celkově ale opět skvělé, závěr naprosto odzbrojující a devastující - sice nevěřím, že by se takto aktéři v reálu zachovali, ale faktem je, že jsem z toho byl několik dní mimo a vyústění osudů jsem nemohl uvěřit... Bravo! Forbrydelsen je pro mě mistrovská ukázka severské kriminálky, s neustálými zvraty, podezřelými, temnou atmosférou i temnými niterními osudy hlavních hrdinů. Tomuhle skoro není co vytknout! ()

venison

všechny recenze uživatele

Po pilotu: Jelikož mám brutálně nakoukanou americkou verzi Zločin, tak jsem musela po 10 minutách pilot vypnout. Určitě je to stejně skvělé, ale já to prostě nedám. Za prvé mám oblíbené americké protagonisty a za druhé je to naprosto totožně odvyprávěné, takže přesně vím, jaká bude dalsí scéna. ()

Galerie (251)

Zajímavosti (7)

  • Sofie Gråbøl (Sarah Lund) nedoufala, že by se mohla natáčet další série seriálu, protože první byla ukončená s uzavřeným koncem. Nicméně se dostalo na natáčení druhé a nakonec dokonce i třetí série díky velkému úspěchu jak na domácí scéně, tak v zahraničí. (luciasce)
  • Novelizace založená na první sérii s názvem „The Killing: Book One“ byla vydána Macmillanem v roce 2012. Knihu napsal britský spisovatel David Hewson. Následovaly „The Killing: Book Two“ v lednu 2013 a „The Killing: Book Three“ v únoru 2014. (Trajektt)

Související novinky

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Přichází den, kdy se každoročně obracíme na nejoblíbenější uživatele, aby se nám svěřili se svými topkami 3 filmů (a případně 3 seriálů) uplynulého roku. Od loňska je navíc doplňují i vybraní… (více)

Reklama

Reklama