Vražda (TV seriál)

• Německo

Kommissarin Lund

The Killing

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Dánsko / Norsko / Švédsko / Německo, 2007–2012, 38 h 5 min (Minutáž: 54–58 min)

Frans Bak

Sofie Gråbøl, Lars Mikkelsen, Bjarne Henriksen, Ann Eleonora Jørgensen, Marie Askehave, Michael Moritzen, Søren Malling, Nicolaj Kopernikus, Bent Mejding, Laura Drasbæk, Johan Gry, Troels Munk, Ole Boisen, Morten Suurballe, Farshad Kholghi, Eske Forsting Hansen, Julie R. Ølgaard, Louise Herbert, Jesper Lohmann, Laura Christensen, Cyron Bjørn Melville, Solbjørg Højfeldt, Rasmus Hammerich, Peder Holm Johansen, Tina Gylling Mortensen, Casper Steffensen, Petrine Agger, Helene Egelund, Troels Lyby, Morten Lützhøft, Kim Bodnia, Claus Bue, Vibeke Hastrup, Anders Nyborg, Joy-Maria Frederiksen, Jakob Cedergren, Henrik Prip, Benjamin Boe Rasmussen, Lars Simonsen, Maibritt Saerens, Klaus Tange, Rita Angela, Rasmus Haxen, Anders Hove, John Martinus, Kim Sønderholm, Morten Hauch-Fausbøll, Carl Martin Norén, Charlotte Fich, Mette Munk Plum, Claus Riis Østergaard, Hans Henrik Clemensen, Stine Holm Joensen, Henrik Larsen, Janek Lesniak, Michael Sand, David Dencik, Kim Haugen, Henning Valin, Lisbeth Wulff, Ole Ernst, Jens Jørn Spottag, Klaus Messerschmidt Hjuler, Robert Reinhold, Astrid Reinhardt, Ulver Skuli Abildgaard, Mette Kolding, Mette Vibe Utzon, Max Hansen, Søren Stærmose, Nukaka Coster-Waldau, Kjeld Nørgaard, Pilou Asbæk, Janus Nabil Bakrawi, Preben Kristensen, Søren Pilmark, Casper Crump, Hanne Hedelund, Lotte Andersen, Mikael Birkkjær, Lotte Munk, Claus Damgaard, Kurt Ravn, Michelle Bjørn-Andersen, Julie Agnete Vang Christensen, Nicolas Bro, Anne Sofie Espersen, Stine Prætorius, Ida Dwinger, Morten Eisner, Nicolai Dahl Hamilton, Jon Lange, Sarah Gottlieb, Thomas Hwan, Pelle Koppel, Puk Scharbau, Jacob Ulrik Lohmann, Benedikte Hansen, Carsten Bjørnlund, Kim Kold, Julie Carlsen, Pernille Albæk Andersen, Ole Lemmeke, Joen Højerslev, Flemming Enevold, Behruz Banissi, Jens Jacob Tychsen, Ramadan Huseini, Özlem Saglanmak, Kasper Leisner, Vibeke Ankjær, Olaf Johannessen, Henrik Birch, Søren Spanning, Nikolaj Lie Kaas, Martin Ringsmose, Zeev Sevik Perl, Trine Pallesen, Jens Albinus, Per Scheel-Krüger, Neel Rønholt, Sonja Richter, Helle Fagralid, Anders W. Berthelsen, Jonatan Spang, Nastja Arcel, Stig Hoffmeyer, Niels Weyde, Christian Tafdrup, Jens Andersen, Sigurd Holmen le Dous, Søren Sætter-Lassen, Peter Mygind, Sarah-Sofie Boussnina, Thomas W. Gabrielsson, Susanne Storm, Sara-Marie Maltha, Mette Marckmann, Niels Ellegaard, Tobias Krohn, Kaya Fjeldsted, Oliver Ternstrøm, Kai Selliken, Asbjørn Agger, Nynne Karen Nørlund, Peter Khouri, Kaido Randalu, Mette Walsted Vestergaard, Tom Noder Hale, Kristine Yde Eriksen, Kim Veisgaard, Jacob Wrang Nielsen, Mads Keiser, Lillian Gjerulf, Christopher Poll, Klaus Bundgård Povlsen, Laura Allen Müller, Mette Lysdahl, Kim Bildsøe Lassen, Anne Hauger, Tilde Maja Fredriksen, Philip Antonakakis, Alexandre Willaume, Rolf Hansen, Dan Zahle, Karin Rørbech, Paula Larrain, Lars Sidenius, Jan Elle, Kristian Ibler, Merete Voldstedlund, Per Daumiller, Mogens Holm, Finn Nielsen, Bo Carlsson, Mogens Rex, Merete Nørgaard, Ken Vedsegaard, Henning Jensen, Niels Anders Thorn, Regitze Estrup, Paul Hüttel, Sandra Yi Sencindiver, Ali Kazim, Peter Gilsfort, Jonas Leth Hansen, Sofie Pallesen, Signe Vaupel, Salah El Koussa, Martin Hestbæk, Linda Laursen, Dan Schlosser, Jakob B. Engmann, Mads Wille, Kitt Maiken Mortensen, Nis Bank-Mikkelsen, Asger Reher, Preben Harris, David Petersen, Lotte Bergstrøm, Jarl Forsmann, Finn Bergh, Finn Storgaard, Yüksel Akdag, Victoria Kavsman-Bergh, Nynne Bjerre Christensen, Morten Bjørn, Thomas Bechmann, Hassan el Sayed

Parádní seriál točící se kolem jedné vraždy mladé studentky. Vyšetřování komlikuje to, že v podstatě nikdo z lidí kteří se kolem ní pohybují neříkají pravdu a policije se točí v kruhu a vypadají dosti neschopně. Seriál neleží pouze na lince vyštřování, ale je tam zahrnuta i politická linka a linka rodinných problémů rodiny objeti. Seriál je vytvořen a zahrán s typickou severskou precizností. Jsem zvědav na další dvě série.(3.7.2015)

Severské krimi, opäť nesklamalo. Celý serial sa rozvíjal v troch smeroch - jeden vyšetrovanie vraždy - deň po dni, druhý dramatičnosť rodiny zavraždenej, ako zvládali (nezvládali dni po tragickej udalosti, a aby toho nebolo málo, politické intrigy v rámci predvolebného boja medzi dvomi kandidátmi za primátora Kodane. Neustále zvraty vo vyšetrovaní udržiavali napätie až do samého konca serialu. Odporúčam milovníkom kiminálok. Určite si prídu na svoje.(19.11.2018)

Zločin - Politika - Vraždy - Afgánští veteráni - Lidovci jsou všude stejní - Vraždy- Falešné stopy - Politika - Pomsta? - Slepé uličky - Politika - Lidovecká výjimka? - Zelené mozky - Odplata - Vraždy- Falešné stopy - Zločin - Politika - Vraždy - Afgánští veteráni - Vraždy - Falešné stopy - Politika - Tápání - Slepé uličky - Politika - Zelené mozky - Odplata - Vraždy - Falešné stopy - Zločin - Politika - Vraždy - Afgánští veteráni - Vraždy- Falešné stopy - Politika - Afganistán - Slepé uličky - Politika - Zelené mozky - Odplata - Vraždy - Falešné stopy - Politika - - Zelené mozky - Odplata - Vraždy - Falešné stopy - Zločin - Politika - Vraždy - Afgánští veteráni - Vraždy- Falešné stopy - Politika - Pomsta - Slepé uličky - Politika - Zelené mozky - Odplata - Vraždy - Falešné stopy... ... P.S.: Zajímavá postava ministra spravedlnosti.(4.12.2016)

Ačkoli mě to nijak neuchvátilo, tak mě to ani nepustilo a koukala jsem po 20 dní v kuse. To je asi ta severská magie, kterou fakt můžu. Politická linka mě zajímala mnohem víc než kriminální a objevila jsem Larse Mikkelsena. Je fascinující. Vraha jsem uhodla, ale přišlo mi to příliš banální, tak jsem ho zase zavrhla. Taky mi to přišlo jako hodně neuvěřitelný, fakt jsem to neskousla. Tohle by psychicky zvládl jenom opravdu hodně hodně nadprůměrný či naopak hodně zrůdný člověk:))) Zatímco Larsenova jsem byla ihned, tak k Majerovi jsem si nacházela cestu postupně (bavilo mě pozorovat se, jak postupně měknu:))) a tak mě ten konec...no víteco. Jinak to bylo moc dlouhý, Sofie byla hodně fajn a hodně jsem ji chápala... všelijaký lapsy a nelogičnosti už neberu tak drasticky - z jiných severských filmů už vím, že Dánové jsou prostě o dost jiní než my a taky se jinak chovaj, jinak reagujou a jinak komunikujou. Možná to bylo všechno dáno tím a není to jen nějakou neobratností scénáře. Druhou řadu už nejspíš sledovat nebudu, není tam ani Hartman ani Majer a myslím, že 20 hodin vyšetřování vražd mi na dlouho bude stačit:))(1.12.2013)

Hodně přeceněné dílo. Je pravda, že současná česká produkce mu nesahá ani po kotníky, ale i tak. Důkazy se objevují a vyvracejí jak na běžícím pásu a stejně s nimi i podezřelí. V jednom dílu postava podezřelá je, v druhém už zas ne a objevují se důkazy na jinou, vyvrácené ve třetím a tak pořád dokola. U americké verze se mi víc líbí druhé polovina (2. série), u dánské prvních deset dílů. PS: Nechápu kdo na csfd blbnul a udělal z jednoho seriálu tři profily.(20.11.2014)

• - Seriál pojednává o jednom případu v průběhu celé série, protože tvůrci se rozhodli natočit kriminální seriál více podobný situaci v Dánsku, na rozdíl od americké koncepce, kde připadne jeden případ na jeden díl. Tolik vražd by totiž dánské publikum nepřijalo jako uvěřitelné, protože Dánsko je jedna ze zemí s nejnižší kriminalitou. (luciasce)

• - Sofie Gråbøl (Sarah Lund) nedoufala, že by se mohla natáčet další série seriálu, protože první byla ukončená s uzavřeným koncem. Nicméně se dostalo na natáčení druhé a nakonec dokonce i třetí série díky velkému úspěchu jak na domácí scéně, tak v zahraničí. (luciasce)

• - Tvůrci seriálu se při natáčení rozhodli neprozradit vraha ani samotným hercům. Vzhledem k tomu, že se seriál natáčel díl po díle, nikdo do poslední chvíle nevěděl, kdo je pachatelem, a to ani samotný pachatel. (luciasce)