Vražda (TV seriál)

• Německo

Kommissarin Lund

The Killing

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Dánsko / Norsko / Švédsko / Německo, 2007 - 2012, 38 h 5 min (Minutáž: 40x55 min)

Frans Bak

Sofie Gråbøl, Lars Mikkelsen, Bjarne Henriksen, Ann Eleonora Jørgensen, Marie Askehave, Michael Moritzen, Søren Malling, Nicolaj Kopernikus, Bent Mejding, Laura Drasbæk, Johan Gry, Troels Munk, Ole Boisen, Morten Suurballe, Farshad Kholghi, Eske Forsting Hansen, Julie R. Ølgaard, Louise Herbert, Jesper Lohmann, Laura Christensen, Cyron Bjørn Melville, Solbjørg Højfeldt, Rasmus Hammerich, Peder Holm Johansen, Tina Gylling Mortensen, Casper Steffensen, Petrine Agger, Helene Egelund, Troels Lyby, Morten Lützhøft, Kim Bodnia, Claus Bue, Vibeke Hastrup, Anders Nyborg, Joy-Maria Frederiksen, Jakob Cedergren, Henrik Prip, Benjamin Boe Rasmussen, Lars Simonsen, Maibritt Saerens, Klaus Tange, Rita Angela, Rasmus Haxen, Anders Hove, John Martinus, Kim Sønderholm, Morten Hauch-Fausbøll, Carl Martin Norén, Charlotte Fich, Mette Munk Plum, Claus Riis Østergaard, Hans Henrik Clemensen, Stine Holm Joensen, Henrik Larsen, Janek Lesniak, Michael Sand, David Dencik, Kim Haugen, Henning Valin, Lisbeth Wulff, Ole Ernst, Jens Jørn Spottag, Klaus Messerschmidt Hjuler, Robert Reinhold, Astrid Reinhardt, Ulver Skuli Abildgaard, Mette Kolding, Mette Vibe Utzon, Max Hansen, Søren Stærmose, Nukaka Coster-Waldau, Kjeld Nørgaard, Pilou Asbæk, Janus Nabil Bakrawi, Preben Kristensen, Søren Pilmark, Casper Crump, Hanne Hedelund, Lotte Andersen, Mikael Birkkjær, Lotte Munk, Claus Damgaard, Kurt Ravn, Michelle Bjørn-Andersen, Julie Agnete Vang Christensen, Nicolas Bro, Anne Sofie Espersen, Stine Prætorius, Ida Dwinger, Morten Eisner, Nicolai Dahl Hamilton, Jon Lange, Sarah Gottlieb, Thomas Hwan, Pelle Koppel, Puk Scharbau, Jacob Ulrik Lohmann, Benedikte Hansen, Carsten Bjørnlund, Kim Kold, Julie Carlsen, Pernille Albæk Andersen, Ole Lemmeke, Joen Højerslev, Flemming Enevold, Behruz Banissi, Jens Jacob Tychsen, Ramadan Huseini, Özlem Saglanmak, Kasper Leisner, Vibeke Ankjær, Olaf Johannessen, Henrik Birch, Søren Spanning, Nikolaj Lie Kaas, Martin Ringsmose, Zeev Sevik Perl, Trine Pallesen, Jens Albinus, Per Scheel-Krüger, Neel Rønholt, Sonja Richter, Helle Fagralid, Anders W. Berthelsen, Jonatan Spang, Nastja Arcel, Stig Hoffmeyer, Niels Weyde, Christian Tafdrup, Jens Andersen, Sigurd Holmen le Dous, Søren Sætter-Lassen, Peter Mygind, Sarah-Sofie Boussnina, Thomas W. Gabrielsson, Susanne Storm, Sara-Marie Maltha, Mette Marckmann, Niels Ellegaard, Tobias Krohn, Kaya Fjeldsted, Oliver Ternstrøm, Kai Selliken, Asbjørn Agger, Nynne Karen Nørlund, Peter Khouri, Kaido Randalu, Mette Walsted Vestergaard, Tom Noder Hale, Kristine Yde Eriksen, Kim Veisgaard, Jacob Wrang Nielsen, Mads Keiser, Lillian Gjerulf, Christopher Poll, Klaus Bundgård Povlsen, Laura Allen Müller, Mette Lysdahl, Kim Bildsøe Lassen, Anne Hauger, Tilde Maja Fredriksen, Philip Antonakakis, Alexandre Willaume, Rolf Hansen, Dan Zahle, Karin Rørbech, Paula Larrain, Lars Sidenius, Jan Elle, Kristian Ibler, Merete Voldstedlund, Per Daumiller, Mogens Holm, Finn Nielsen, Bo Carlsson, Mogens Rex, Merete Nørgaard, Ken Vedsegaard, Henning Jensen, Niels Anders Thorn, Regitze Estrup, Paul Hüttel, Sandra Yi Sencindiver, Ali Kazim, Peter Gilsfort, Jonas Leth Hansen, Sofie Pallesen, Signe Vaupel, Salah El Koussa, Martin Hestbæk, Linda Laursen, Dan Schlosser, Jakob B. Engmann, Mads Wille, Kitt Maiken Mortensen, Nis Bank-Mikkelsen, Asger Reher, Preben Harris, David Petersen, Lotte Bergstrøm, Jarl Forsmann, Finn Bergh, Finn Storgaard, Yüksel Akdag, Victoria Kavsman-Bergh, Nynne Bjerre Christensen, Morten Bjørn, Thomas Bechmann

První série: Tak su asi v polovině a nemužu se dočkat konečnyho vypátrání vraha. Trochu nudná je ta část odehrávající se v politickejch kruzích, to si člověk maximálně tak řiká, že sou to všechno idioti a dělaj prácu na hovno. Částečně nudnej je taky ten děj v rodině pozůstalých - místama je lepší, místama spíš horší, hlavně ta pozůstalá matka, která mě tam docela sere - nejen zvolenou herečkou (chyba), ale i hysterickým a hloupým chováním (ale za to nikdo nemuže). Je škaredá a ještě navic hnusná. Každopádně tajemná a ponurá listopadová severská atmosféra na mě působí jak světlo na můru a další děj očekávám jak pani matka svoje nenarozeny děcko. Škoda, že někdy je děj docela zdlouhavej a táhne se to jak ježkovy střeva po silnici. Ale jinak je to inteligentní a napínavá detektivka a po zauzlení se už těšim na rozuzlení... A chýlí se mi to ke konci a i když je to pořád stejně zdlouhavy, tak mě to stejně pořád baví. Trochu mě štve, že je to někdy zbytečně moc komplikovany, ale jinak by tam nemohlo byt tolik zvratů... Druhá série: Řek bych, že o něco lepší, než prvni série, ale taky to neni něco, kvuli čemu by měl papež šukat maly chlapečky. Moc mi tam neseděla ta politická linie, ale bez ní by to zas asi taky nebylo uplně ono. Ale dobry bylo, že oproti první sérii mělo tohle o něco rychlejší tempo a nebylo to tak moc zamotany. I když bylo to zamotany, ale docela pochopitelně. Akorát to rozuzlení mě nakonec docela zklamalo, ale co už. Taky Lundová a její chlapskej styl mi k ní už tak nějak nejde. Ale každopádně zajímavej inteligentní seriál, kterej mě zajímal až do konce... Třetí série: Stejně jako v předchozích dvou sériích, i tady je problémem hlavně ta politická stránka, která mě osobně teda vůbec nezajímá. Každopádně je to ale natočené zas tak stejně dobře a je škoda, že to nepokračovalo ve stejnym stylu, jak první díl s mrtvolou v přístavu, která byla fakt realistická a masitá. Jinak člověk už tak nějak očekává všechny ty různý zvraty, odhalené tajemství a motivy jednotlivých postav, takže aspoň mě to pak ubírá ten pravej zážitek. No, stejně hodnotím zase stejně, třema hvězdičkama...(23.1.2014)

Zločin - Politika - Vraždy - Afgánští veteráni - Lidovci jsou všude stejní - Vraždy- Falešné stopy - Politika - Pomsta? - Slepé uličky - Politika - Lidovecká výjimka? - Zelené mozky - Odplata - Vraždy- Falešné stopy - Zločin - Politika - Vraždy - Afgánští veteráni - Vraždy - Falešné stopy - Politika - Tápání - Slepé uličky - Politika - Zelené mozky - Odplata - Vraždy - Falešné stopy - Zločin - Politika - Vraždy - Afgánští veteráni - Vraždy- Falešné stopy - Politika - Afganistán - Slepé uličky - Politika - Zelené mozky - Odplata - Vraždy - Falešné stopy - Politika - - Zelené mozky - Odplata - Vraždy - Falešné stopy - Zločin - Politika - Vraždy - Afgánští veteráni - Vraždy- Falešné stopy - Politika - Pomsta - Slepé uličky - Politika - Zelené mozky - Odplata - Vraždy - Falešné stopy... ... P.S.: Zajímavá postava ministra spravedlnosti.(4.12.2016)

Výborná kriminálka. Děj a postavy (herci) drží diváka napnutého a poslední díly jsou opravdovým vrcholem. Moje jediná výtka je, že to mohlo být o pár dílů kratší. Těch stop je hodně a přeci jen - dokážeme odhadnout, že ty první jsou falešné. Dávkování: nejlépe 1 díl denně po dobu 20ti večerů (ČT z toho udělala půlroční záležitost).(20.5.2013)

Solidní krimi seriál se zajímavým vývojem. Bohužel dvacet dílů je zbytečně moc, příběh se přehnaně natahuje. Míra zvratů a momentálních podezřelých drasticky snižuje charizma vyšetřovatelky Lundové, pravidelně tvrdohlavě stíhající právě podezřelého pachatele, aby jí pak těsně před zatčením nebo po docvakla intuice, že to nemůže být on. Když se to stane poněkolikáté, je vám jen předem líto následků a obětí jejího chování. Seriálu výborně prospívá neokoukané severské prostředí a velmi dobrá je druhá příběhová linie s politikem Hartmannem, která je bezchybná i včetně závěru, ostatně i celkové zakončení seriálu můžou tvůrci zarámovat. Pokud vás neprudí to nastavování děje, zvraty, Lundová a bědování vokalistky do tuctového hudebního doprovodu, nepochybně dáte o hvězdičku navíc.(10.12.2013)

"Průběžně mě informujte." Až doteď jsem nechápal, co k nám mráz se severu přináší tak úctyhodného (viděl jsem dvě verze Mužů, co nenávidí ženy a četl jednoho Nesboa), ale tenhle hřebíček uhodil přesně na moji hlavičku. Zločin jako psychologický rozbor příčin, následků, falešných stop a ztráty cenného, to vše se nepohybuje ve vakuu, takže sledujeme i dánskou společnost - s vírou, politikou a multikulturalismem a nejzakousnutější policistkou široko daleko. K tomu poslouchám typický soundtrack, nechávám se unášet na rychlém tempu vyprávění a cítím se jako před deseti lety, kdy jsem seriály vyloženě sosal. A zajímavé je zjištění, že na americkém remaku si udělal jméno autor ceněného Temného případu. Megaspokojenost.(27.2.2015)

• - Tvůrci seriálu se při natáčení rozhodli neprozradit vraha ani samotným hercům. Vzhledem k tomu, že se seriál natáčel díl po díle, nikdo do poslední chvíle nevěděl, kdo je pachatelem, a to ani samotný pachatel. (luciasce)

• - Seriál pojednává o jednom případu v průběhu celé série, protože tvůrci se rozhodli natočit kriminální seriál více podobný situaci v Dánsku, na rozdíl od americké koncepce, kde připadne jeden případ na jeden díl. Tolik vražd by totiž dánské publikum nepřijalo jako uvěřitelné, protože Dánsko je jedna ze zemí s nejnižší kriminalitou. (luciasce)

• - Sofie Gråbøl (Sarah Lund) nedoufala, že by se mohla natáčet další série seriálu, protože první byla ukončená s uzavřeným koncem. Nicméně se dostalo na natáčení druhé a nakonec dokonce i třetí série díky velkému úspěchu jak na domácí scéně, tak v zahraničí. (luciasce)