Reklama

Reklama

Most

(seriál)
  • Švédsko Bron (více)
Trailer
Krimi / Thriller / Mysteriózní
Švédsko / Dánsko / Německo, (2011–2018), 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Tvůrci:

Hans Rosenfeldt

Hrají:

Sofia Helin, Kim Bodnia, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström (více)
(další profese)

Série(4) / Epizody(38)

Po mezinárodním úspěchu dánského seriálu Zločin se pozornost příznivců kvalitních televizních kriminálek obrátila ke Skandinávii v naději na další podobně propracované hity. Ačkoli řada z nadcházejících titulů povětšinou představovala v rámci mezinárodní konkurence nadprůměr, na vysoko stanovenou laťku Zločinem dosáhla zatím pouze dánsko-švédská koprodukční série Most. Název odkazuje k impozantní stavbě, která přes úžinu Öresund spojuje dánskou metropoli Kodaň se švédským přístavním městem Malmö. Na tomto mostě, přesně na linii značící hranici mezi oběma státy se jedné noci objeví mrtvola, což svede dohromady dva charakterově diametrálně odlišné vyšetřovatele z obou měst. Záhy se ukáže, že tento incident byl pouhým prvním krokem pachatele, jenž svými činy hodlá poukázat na pět neduhů soudobé společnosti. Vedle samotného vyšetřování a jeho přesahů do skandinávské reality představuje další dějový oblouk spolupráce obou vyšetřovatelů. Na jedné straně stojí bodrý Dán a záletný otec početné rodiny Martin Rohde, ztvárněný charismatickým Kimem Bodniou, s nímž ostře kontrastuje chladná a patologicky racionální Saga Norénová, kterou bravurně hraje švédská herečka Sofia Helinová. Navzdory nevyhnutelným konfliktům, které vyplývají ze střetu Martinovy empatie a emotivnosti s věcností a bystrostí, jež u Sagy mají kořeny v Aspergerově syndromu, obě postavy tvoří ideální kriminalistický tým. Bravurní herecké obsazení přivádí k životu propracovaný scénář z pera autora celkového konceptu seriálu Hanse Rosenfeldta, který dnes již klasické prvky a postupy skandinávských krimi sérií rozvádí do nápaditých a originálních podob. Most ale také uhrane svým formálním zpracováním, kde převládají noční záběry s výraznou světelnou kompozicí a rámováním. Podobně jako zmiňovaný Zločin se také Most zaslouženě stal mezinárodním hitem a byl uveden ve více než sto padesáti zemích. Na motivy seriálu vznikly také dva remaky, americký The Bridge zasazený na hranici USA s Mexikem a francouzsko-britský The Tunnel, kde je první tělo nalezeno v Eurotunelu pod Lamanšským průlivem.
Druhá série znovu svádí dohromady bodrého dánského kriminalistu Martina Rohdeho a patologicky racionální švédskou vyšetřovatelku Sagu Norénovou. Vyprávění jednak sleduje následky předchozích událostí na vztah této nesourodé dvojice a jejich okolí, ale současně je staví před nový případ. Ten opět začíná na architektonické dominantě, jež dává seriálu název, na mostě spojujícím přes úžinu Öresund dánskou metropoli Kodaň se švédským přístavním městem Malmö. Co se nejprve jeví jako únos, se rozroste do série teroristických činů páchaných radikálními ekologickými aktivisty. Opětovně seriál staví na důmyslném konceptu hlavního tvůrce seriálu, Švéda Hanse Rosenfeldta, jehož nápady pomáhají do scénářů zpracovat za švédskou a dánskou stranu televizní scenáristé Camilla Ahlgrenová a Nikolaj Scherfig. Jako hlavní režisér, který nové sérii stanovil její charakteristický chladný styl, se vrátil Henrik Georgsson. Ústředních rolí se opět ujali bravurní Kim Bodnia a Sofia Helinová. (Česká televize)

(více)

Videa (4)

Trailer

Recenze (536)

triatlet 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nevěřil bych, že se vydržím dívat na dvojdíly (repríza říjen/listopad 2015) v popůlnočním čase. Ale příběh je vystavěný tak, že divák neodolá. Pozorný divák v 5. díle odhalí to, co jinak bystrá dvojice kriminalistů přehlíží. Pachatel sice ukáže "tvář" tři díly před koncem, ale autoři stejně dokáží stupňovat napětí i v předposledním díle. Ústřední dvojice kriminalistů se velmi dobře doplňuje, především představitelka Ságy zahrála přesvědčivě (loučení se šéfem). Líbilo se mi, jak tvůrci pracovali se střihem (hlavně při sledování pachatele v předposledním díle). Hudba a písnička umocňují dojem. ()

Jhershaw 

všechny recenze uživatele

První třetina až polovina pro mě byla napínavá mrazivá detektivka, ze které jsem byl nadšený a hltal každý moment a posun v ději. Zaujaly mě postavy, protikladné a přesto tvořící efektivní tým, i démonický záporák, resp. jeho promyšlený plán. Ale pak se něco zlomilo, možná se příběh moc zamotal, možná mi jen zmizelo napětí, možná se pro mě Sága čímdál víc stávala Sheldonem v sukních a já se u jejích výstupů usmíval. Závěr se snaží dohnat úvodní tempo, ale úplně se mu to imho už nepovede. První polovina 100, druhá 80, takže v průměru 90 % ()

Reklama

tahit 

všechny recenze uživatele

Na seriál se zkrátka a dobře koukalo a vůbec mě ani chvilku nenudil. Je to hodně poutavý námět. A co víc, výrazně tomu pomohla pozoruhodná Sofia Helin v roli policistky, která se tak lehce nevzdává. V efektním stylu jinak uvažuje, jinak postupuje, disponuje neobvyklým způsobem vyjadřování, to si prostě nešlo neoblíbit. A svým melancholickým vizuálem chladné skandinávské atmosféry a promyšlenou zápletkou mě severské detektivky začínají bavit. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Tohle je luxus. Výborně napsaný scénář, skvostná a nezaměnitelná mrazivá atmosféra Skandinávie a herecký koncert obou hlavních představitelů. Navíc, a to je u severských thrillerů jev nevídaný, je tu i celkem nevšední dávka vtipu díky postavě Sagy Norén a Aspergerovu syndromu, který přivádí její okolí, a zejména Kima Bodniu jako jejího parťáka, do prekérních a trapných situací. A Sofia Helin je, pro mě nepochopitelně, ve své roli nějakým zvráceným způsobem sexy. Nedokážu říct proč, ale je to tak. Jedna z nejlepších záležitostí, která kdy na Severu, a nejen tam, vznikla. 100% ()

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Sezóna 1: Luxusná severská kriminálka s premakanou zápletkou a hlavne fantasticky napísanými hlavnými postavami, opretými o bezchybné herecké výkony. K tomu dokonalá réžia, hutná atmosféra... niet čo vytknúť. - - - Sezóna 2: Stále dobrá kriminálka, ale citeľne slabšia ako prvá sezóna. Už je bolo naozaj over-twisted, bohužiaľ v tom seriálovom zmysle "tak čo tam ešte pripletieme a akú ďalšiu postavu prilepíme k príbehu, aby sme to natiahli na tých 10 dielov?". Rozuzlenie nie veľmi prekvapivé, našťastie nasleduje veľmi výživné finále. Samozrejme, studená atmosféra, precízna réžia a hlavne ústredná dvojica to stále držia vysoko nad priemerom. ()

Galerie (541)

Zajímavosti (13)

  • Natáčení dánsko-švédského projektu provázely drobné jazykové komplikace. Přestože jsou dánština a švédština velmi podobné jazyky, měla švédská herečka Sofia Helin (Saga Norén) na začátku natáčení problémy porozumět rozhovorům mezi dánským hercem Kimem Bodniou (Martin) a režií. Bodnia s tvůrci hovořil dánsky a velmi rychle. Helin prohlásila, že se na place cítila jako její postava, která nerozumí svému okolí. (oje)
  • Seriál vyvolal nárůst popularity skandinávských filmových a televizních dramat a byl prodán do více než 200 zemí světa. (Trajektt)
  • Jizva na tváři Sofie Helin (Saga Noren) je skutečná. Herečka měla ve svých 24 letech nehodu na kole. Museli jí sešít horní i spodní ret na pravé straně tváře a ránu na kořeni nosu. Utrpěla také několik zlomenin a zranění na paži, po kterém jí zůstaly další jizvy. Po nehodě se předpokládalo, že bude muset skončit se slibně nastartovanou hereckou kariérou. Plastičtí chirurgové ale odvedli dobrou práci. (Klot)

Související novinky

Zaklínač obsadil Vesemira

Zaklínač obsadil Vesemira

29.02.2020

Kolem role Geraltova mentora v seriálovém Zaklínači se dlouhé měsíce točily nejrůznější spekulace. Zaprvé tu byl Mark Hamill, favorit mezi fanoušky, který se na sociálních sítích sám vyjadřoval… (více)

Reklama

Reklama