Most (TV seriál)

Die Brücke – Transit in den Tod

Most

The Bridge

Krimi / Thriller / Mysteriózní

Švédsko / Dánsko / Německo, 2011 - 2018, 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Sofia Helin, Rafael Pettersson, Dag Malmberg, Sarah Boberg, Kim Bodnia, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Henrik Lundström, Gabriel Flores Jair, Emil Birk Hartmann, Anette Lindbäck, Said Legue, Kristina Brändén Whitaker, Thure Lindhardt, Elliot Metzdorff, Vickie Bak Laursen, Maria Kulle, Freja Frost Barlach, Sarah-Sofie Boussnina, Anton Frost Barlach, Kristian Lima de Faria, Julia Ragnarsson, Johan Hedenberg, Lotte Andersen, Olaf Johannessen, Christian Hillborg, Magnus Krepper, Rasmus Hammerich, Nicolas Bro, Maria Sundbom, Magnus Schmitz, Tova Magnusson, Adam Pålsson, Reuben Sallmander, Louise Peterhoff, Anna Björk, Ellen Hillingsø, Yaba Holst, Sven Ahlström, Ann Petrén, Sonja Richter, Klas Karterud, Dar Salim, Fredrik Hiller, Danica Curcic, Anton Lundqvist, Gunnel Fred, Melinda Kinnaman, Lil Terselius, Simon Åhlander, Ronja Svedmark, Stephanie León, Jakob Oftebro, Claes Bang, Claes Elfsberg, Ida Engvoll, Björn Granath, Catherine Hansson, Fredrik Gunnarsson, Eva Fritjofson, Victor von Schirach, Jörgen Thorsson, Peter Christoffersen, Marall Nasiri, Julie Carlsen, Sofie Stougaard, Tove Wiréen, Fanny Ketter, Carl Martin Norén, Ole Boisen, Henning Valin, Boris Glibusic, Dietrich Hollinderbäumer, Iggy Malmborg, Morten Hauch-Fausbøll, Mia Blihagen, Miodrag Stojanovic, Morten Suurballe, Pia Örjansdotter, Nina Gyllensköld, Rasmus Haxen, Dulfi Al-Jabouri, Sadi Tekelioglu, Hadi Ka-Koush, Maja Herrström, Josefin Iziamo, Tuvalisa Rangström, Milo Randowo, Melvin Krajnc Randowo, Sten Erici, Peter Secher Schmidt, Kim Sønderholm, Sita Verma, Josef Harringer, Linda Ritzén, Maj-Britt Mathiesen, Nils Peder Holm, Nicolaj Kopernikus, Lennart R. Svensson, Lea Maria Høyer Stensnæs, Toke Græsborg, Mats Eklund, Sune Svanekier, Zeev Sevik Perl, Thomas Chaanhing, Helle Jensen, Jens Bo Jørgensen, Malin Levanon, Rasmus Troedsson, Lotten Roos, Christian Fiedler, Raymond Nederström, Janne Lindqvist, Stig Engström, Henrik Petersen, John Martinus, Joen Højerslev, Frederik Nilsson, Tony Lundgren, Peder Holm Johansen, Ellen Nyman, Veronica Sinclair, Clas Göran Söllgård, Kenneth M. Christensen, Bo Christer Hjelte, Jimmy Lindström, Nanna Nore, Patrik Karlson, Emilie Strandberg, Lars Erik Jansson, Kevin Dahlskog, Hanna Johansson, Dimitris Papadopoulos, Melinda Persson, Ella Södergren, Elisabeth Falk, Troels Munk, Malin Morgan, Christina Schollin, Malou Reymann, Pernille Albæk Andersen, Emil Ahlqvist, Lars Pihl, Claus Damgaard, Jakob Worm, Nynne Bojsen, Mikkel Trier Rygård, Nima Nabipour, Signe Mathilde Sørensen, Vibeke Ankjær, Birgit Thøt Jensen, Märta Lundin, Rita Angela, Eva Melander, Håkan Bengtsson, Klaus Tange, Karin Bertling, Ole Ernst, Marijana Janković, Kaya Brüel, Kirsten Olesen, Petrine Agger, Christopher Dane, Lado Hadzic, Stephanie Nguyen, Sanna Persson Halapi, Harald Leander, Anna Azcárate, Frederik Poulsen, Konstantinos Vlastaras, Ole Dupont, Asbjørn Krogh Nissen, Katrine Greis-Rosenthal, Daniel Adolfsson, Alexander Öhrstrand, Andreas Ahlm, Maria La Cour, Justus Ragnarsson, Linda Elvira, Anna-Sara Kennedy, André Andersson, Nike Nylander, Isak Moritz, Michael Moritzen, Julie Wright, Siw Erixon, Mats Blomgren, Magnus Bruun, Eva Westerling, Lotte Munk, Özlem Saglanmak, Michael Slebsager, Camilla Bendix, Morten Lützhøft, Smilla Bak, Holly Lars Bjarke, Mads Rømer Brolin-Tani, Christopher Læssø, Peter Hald, Henrik Söderlind, Besir Zeciri, Joakim Gräns, Sandra Stojiljkovic, Katja Holm, Vesta Viola Blomberg Book, Carl Munk Lægaard, María Árnadóttir, Henrik Larsen, Robert Reinhold, Anders Blentare, Tom Ahlsell, Michael Brostrup, Karin Lithman, Josephine Højbjerg, Per Lasson, Christine Albeck Børge, Magnus Skog, Andras Sunyi, Demis Tzivis, Kristian Fjord, Morten L. Olsen, Stefan Marling, Malte Frid-Nielsen, Gunilla Vestin Wallin, Bo G. Andersson, Rebecca Nordén, Anders Hove, Signe Dahlkvist, Thomas Magnussen, Rushy Rashid Højbjerg, Carlos E. Campos, Åsa Widéen, Tina Gylling Mortensen, Camilla Marienhof, Karen Helene Haugaard, Bodil Lassen, Josephine Raahauge, Peter Hallin, Tim Rosell, Fredrik Dolk, Sven Ole Schmidt, Biljana Stojkoska, Maria Winther Nørgaard, Lene Axelsen, Sven Strömersten-Holm, Waheid Mahmoud, Nick Lorentzen, Ditte Lill Mortensen, Søren Rytter, Tine Götzsche, Anders Holmberg, Olle Palm, Caspar Phillipson, Adam Brix, David Barrera, Anne Hauger, Christoffer Svane, Kenneth Carmohn, Robert Follin, Mikhail Belinson, Niels Anders Thorn, Regitze Estrup, Mikael Birkkjær, Anders Mossling, Lars Ranthe, Erik Lönngren, Lisa Linnertorp, Thomas W. Gabrielsson, Jesper Hyldegaard, Elliott Crosset Hove, Lena Strömdahl, Leonard Terfelt, Michalis Koutsogiannakis, Michael Asmussen, Nicolai Dahl Hamilton, Johannes Bah Kuhnke, Jakob Fahlstedt, Charlotte Fich, Sergej Merkusjev, Patricia Schumann, Fanny Leander Bornedal, Iris Mealor Olsen, Sandra Yi Sencindiver, Linda Kunze, Alexander Behrang Keshtkar, Anders Nyborg, Kenneth Milldoff, Kola Krauze, Jimmy Sjökvist, Brian Hjulmann, Peter Damm-Ottesen, Tine Gotthelf

1.SÉRIE ,,PROMIŇTE MI TO DRAMA. JE TĚŽKÉ BÝT VYSLYŠEN V DNEŠNÍ DOBĚ. PROTO PŘEDPOKLÁDÁM, ŽE UŽ MÁM VAŠI PLNOU POZORNOST. TY ŽENY NA MOSTĚ BYLY JEN ZAČÁTEK. ČEKAJÍ NÁS ZAJÍMAVÉ ČASY..…“ /// Věčně hladovej a nadrženej Martin, zábavně asociální Saga, zločinec, kterýmu (že prej…) ležej na srdci společenský problémy, nevokoukanej seversky chladnej styl vyprávění – jestli nemasturbujete 5 x denně na těma Amíckejma CSI (odkuďkoliv), tak tady by to mohlo (hned na poprvý) klapnout. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Šukám manželky kolegům (nebo kolegů?). 2.) Umím napočítat víc jak do Sedmi. 3.) Thx za titule ,,PlaviiCZ a coolbobr“ a ,,taynna“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** /// 2.SÉRIE O MORU, MLADÝCH LIDECH A OTRÁVENÝM JÍDLE… /// Když to do Mostu/Mostu nakouří loď se čtyřma spoutanejma mládežníkama nakaženejma morem, je třeba troubit na poplach. Povolat Sagu a Martina, kterej je furt (z jedničky) kapku rozhozenej. Hodně prostoru dostává asociálnost Sagy, ale … to už tolik nefunguje. Překvapilo mě, jak se to rozbíhá pomalu, ale hubu mi zavřou vod pátýho dílu. Než všechny ty postavy naberou na zajímavosti, hold chvilku trvá. Právě jejich propojení a problémy jsou tím, co dělá tuhle krimi zajímavou. Severští ekoteroristé berou svou věc vážně, takže o mrtvoly není nouze. Tvůrci navíc věděj, že nejen smrtí živ je divák. Nečekejte žádný Sluníčko, páč čím hnusnějc, tím líp. Podobnou představu maj i o Happy endu. Takže je to hodně o lidech. Což potvrděj (obě) závěrečný dramata. Přiznávám, že takhle parádně vygradovanej seroš nepamatuju. A pak, že smrt vyřeší všechny problémy… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Votevírám laboratoř. 2.) Nevím, jak mám bojovat za „svoji“ věc. 3.) Thx za titule ,,coolbobr a panot“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** /// 3.SÉRIE PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ **(16.9.2013)

Hlavným odlišovacím prvkom je Saga. Ja osobne som si na ňu dlho zvykal a vlastne zvykol až niekde na konci druhej série. Najväčšou prekážkou boli jej "robotické" pohyby, ktoré silne pripomínali C-3PO zo Star Wars. Čo sa týka príbehu ako takového, tak obe série sa vyznačujú väčším počtom postáv, ktoré majú vždy navzájom husto poprepletané osudy. Miestami preto zápletka vytvára dojem prekombinovanosti, ale nakoniec vždy vyústi do dobre vysvetlenej a hlavne ukončenej pointy. Za negatívum považujem absenciu wow momentov a tiež fakt, že Most kandiduje na seriál s rekordným počtom jázd. Veci čo išli riešiť cez mobil, mail, tak riešili jazdením hore dole. Kameraman sa tak mohol so zábermi na most vyblbnúť do sýtosti. Kvalitne urobená detektívna klasika okorenená všade prítomnými nadržanými škandinávskymi ženštinami a doprevádzaná skvelo sediacou úvodnou piesňou. Prvá séria 3,5*, druhá 4*.(27.10.2015)

Na seriál se zkrátka a dobře koukalo a vůbec mě ani chvilku nenudil. Je to hodně poutavý námět. A co víc, výrazně tomu pomohla pozoruhodná Sofia Helin v roli policistky, která se tak lehce nevzdává. V efektním stylu jinak uvažuje, jinak postupuje, disponuje neobvyklým způsobem vyjadřování, to si prostě nešlo neoblíbit. A svým melancholickým vizuálem chladné skandinávské atmosféry a promyšlenou zápletkou mě severské detektivky začínají bavit.(14.12.2014)

Esence severských kriminálek se vším co k nim neodmyslitelně patří. Z kladů jsou to pochmurná atmosféra, soustředění na postavy, nebývalá nekompromisnost či sociální přesah v podobě (zdánlivě) společensky uvědomělého pachatele. Ze záporů právě postava neomylného vraha a především neduh většiny severských kriminálek a to sice z prstu vycucaná překombinovanost. A zároveň překombinovanosti navzdory i určitá dějová průhlednost; v tomto případě mnohdy o několik epizod napřed. Na napínavosti to tomu neubírá ani zbla, ale zamrzí to, ne že ne. To co z toho ve výsledku dělá více než pouhou setsakra dobrou žánrovku je ústřední duo, na které nelze než pět ódy a těžko určit, zda je lépe napsané či zahrané a které by samo o sobě utáhlo i mnohem horší seriál než jakým Broen je. O druhé sérii pak platí slovo od slova to samé co o té první; jak v kladech tak i záporech. Jen tu jde dle pravidel pokračování "o více a ve větším měřítku". Má to stejný průběh, styl, syžet i strukturu; akorát v hávu nového případu. Speciálně podzápletky jsou typově skoro jedna k jedné. Jestli je to (ne)výhoda je věc jiná a závislá čistě na tom, co od toho očekáváte. Přesto to ve výsledku je dostatečně své, aby to nepůsobilo pouze jako srabácké lpění na osvědčené formuli. Opět hlavně a především díky postavám; a tentokrát to již není jen o té ústřední dvojici, byť ta stále nemá (nejen) v žánru konkurenci. | S1: 5/5 | S2: 4/5 | (24.11.2012)

Po všech stránkách nesmírně precizní žánrová podívaná. Ale právě v tom spočívá má jediná výtka. Z celého vyprávění až příliš čouhá scenáristický koncept a žánrový záměr - výstřední duo vyšetřovatelů, provázanost případu se sociálními otázkami současnosti, zločinný génius a jeho do puntíku vycházející komplikovaný plán a konec konců i samotná premisa zavdávající ke skandinávské koprodukci. Ačkoli je v principu nespravedlivé veškerou severskou krimi produkci poměřovat s průlomovým "Zločinem" (který pochopitelně nebyl zdaleka prvním mezinárodně úspěšným titulem svého žánru, viz např. "Rejseholdet"). Jenže je zcela evidentní, že "Most" vychází ze stejných dramaturgických kořenů a chtěl by mít stejný účinek. Ovšem právě kvůli přílišně evidentní vyšpekulovanosti prostě vždy zůstane „jen“ žánrovkou a nikdy se nebude moci poměřovat s komplexností a emocionálním i etickým dopadem "Zločinu", obzvláště pak jeho vrcholné třetí série.(24.8.2014)

• - Jizva, které si všímavější diváci mohou všimnout na tváři Sagy Noren (Sofia Helin), je následek nehody na kole, kterou prodělala ve 24 letech. Musel jí být sešit horní i spodní ret na pravé straně tváře a rána na kořeni nosu. Dále utrpěla několik zlomenin a zranění na paži, po kterém jí zůstaly další jizvy. Po nehodě se předpokládalo, že bude muset skončit se slibně nastartovanou hereckou kariérou, naštěstí plastičtí chirurgové odvedli dobrou práci. (Klot)

• - Auto, ve kterém jezdí Saga Norén (Sofia Helin), je Porsche 911. Chybí jí tam však pravé zrcátko. (morgos)

• - Natáčení dánsko-švédského projektu provázely také drobné jazykové komplikace. Přestože jsou dánština a švédština velmi podobné jazyky, zaznamenala Sofia Helin na začátku natáčení problémy rozumět rozhovorům mezi Kimem Bodniou a režií. Kim s tvůrci hovořil dánsky a velmi rychle, dle vlastních slov protagonisty „usekávali konce“ a pro Sofii byl problém rychle jejich dialogu porozumět, zvláště po dlouhých dnech, kdy se na herečce projevovala únava. Jak Sofia se smíchem uvádí, její neporozumění pro ni znamenalo „být Sagou“, která zcela nerozumí svému okolí, i mimo natáčení. (oje)