Most (TV seriál)

Die Brücke – Transit in den Tod

Most

The Bridge

Krimi / Thriller / Mysteriózní

Švédsko / Dánsko / Německo, 2011 - 2015, 29 h 5 min (Minutáž: 30x60 min)

Sofia Helin, Rafael Pettersson, Dag Malmberg, Sarah Boberg, Kim Bodnia, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Henrik Lundström, Gabriel Flores Jair, Emil Birk Hartmann, Anette Lindbäck, Said Legue, Kristina Brändén Whitaker, Thure Lindhardt, Elliot Metzdorff, Vickie Bak Laursen, Maria Kulle, Freja Frost Barlach, Sarah-Sofie Boussnina, Anton Frost Barlach, Kristian Lima de Faria, Julia Ragnarsson, Johan Hedenberg, Lotte Andersen, Olaf Johannessen, Christian Hillborg, Magnus Krepper, Rasmus Hammerich, Nicolas Bro, Maria Sundbom, Magnus Schmitz, Tova Magnusson-Norling, Adam Pålsson, Reuben Sallmander, Louise Peterhoff, Anna Björk, Ellen Hillingsø, Yaba Holst, Sven Ahlström, Ann Petrén, Sonja Richter, Klas Karterud, Dar Salim, Fredrik Hiller, Danica Curcic, Anton Lundqvist, Gunnel Fred, Melinda Kinnaman, Lil Terselius, Simon Åhlander, Ronja Svedmark, Stephanie León, Jakob Oftebro, Claes Bang, Claes Elfsberg, Ida Engvoll, Björn Granath, Catherine Hansson, Fredrik Gunnarsson, Eva Fritjofson, Victor von Schirach, Jörgen Thorsson, Peter Christoffersen, Marall Nasiri, Julie Carlsen, Sofie Stougaard, Tove Wiréen, Fanny Ketter, Carl Martin Norén, Ole Boisen, Henning Valin, Boris Glibusic, Dietrich Hollinderbäumer, Iggy Malmborg, Morten Hauch-Fausbøll, Mia Blihagen, Miodrag Stojanovic, Morten Suurballe, Pia Örjansdotter, Nina Gyllensköld, Rasmus Haxen, Dulfi Al-Jabouri, Sadi Tekelioglu, Hadi Ka-Koush, Maja Herrström, Josefin Iziamo, Tuvalisa Rangström, Milo Randowo, Melvin Krajnc Randowo, Sten Erici, Peter Secher Schmidt, Kim Sønderholm, Sita Verma, Josef Harringer, Linda Ritzén, Maj-Britt Mathiesen, Nils Peder Holm, Nicolaj Kopernikus, Lennart R. Svensson, Lea Maria Høyer Stensnæs, Toke Græsborg, Mats Eklund, Sune Svanekier, Zeev Sevik Perl, Thomas Chaanhing, Helle Jensen, Jens Bo Jørgensen, Malin Levanon, Rasmus Troedsson, Lotten Roos, Christian Fiedler, Raymond Nederström, Janne Lindqvist, Stig Engström, Henrik Petersen, John Martinus, Joen Højerslev, Frederik Nilsson, Tony Lundgren, Peder Holm Johansen, Ellen Nyman, Veronica Sinclair, Clas Göran Söllgård, Kenneth M. Christensen, Bo Christer Hjelte, Jimmy Lindström, Nanna Nore, Patrik Karlson, Emilie Strandberg, Lars Erik Jansson, Kevin Dahlskog, Hanna Johansson, Dimitris Papadopoulos, Melinda Persson, Ella Södergren, Elisabeth Falk, Troels Munk, Malin Morgan, Christina Schollin, Malou Reymann, Pernille Albæk Andersen, Emil Ahlqvist, Lars Pihl, Claus Damgaard, Jakob Worm, Nynne Bojsen, Mikkel Trier Rygård, Nima Nabipour, Signe Mathilde Sørensen, Vibeke Ankjær, Birgit Thøt Jensen, Märta Lundin, Rita Angela, Eva Melander, Håkan Bengtsson, Klaus Tange, Karin Bertling, Ole Ernst, Marijana Jankovic, Kaya Brüel, Kirsten Olesen, Petrine Agger, Christopher Dane, Lado Hadzic, Stephanie Nguyen, Sanna Persson Halapi, Harald Leander, Anna Azcárate, Frederik Poulsen, Konstantinos Vlastaras, Ole Dupont, Asbjørn Krogh Nissen, Katrine Greis-Rosenthal, Daniel Adolfsson, Alexander Öhrstrand, Andreas Ahlm, Maria La Cour, Justus Ragnarsson, Linda Elvira, Anna-Sara Kennedy, André Andersson, Nike Nylander, Isak Moritz, Michael Moritzen, Julie Wright, Siw Erixon, Mats Blomgren, Magnus Bruun, Eva Westerling, Lotte Munk, Özlem Saglanmak, Michael Slebsager, Camilla Bendix, Morten Lützhøft, Smilla Bak, Holly Lars Bjarke, Mads Rømer Brolin-Tani, Christopher Læssø, Peter Hald, Henrik Söderlind, Besir Zeciri, Joakim Gräns, Sandra Stojiljkovic, Katja Holm, Vesta Viola Blomberg Book, Carl Munk Lægaard, María Árnadóttir, Henrik Larsen, Robert Reinhold, Anders Blentare, Tom Ahlsell, Michael Brostrup, Karin Lithman, Josephine Højbjerg, Per Lasson, Christine Albeck Børge, Magnus Skog, Andras Sunyi, Demis Tzivis, Kristian Fjord, Morten L. Olsen, Stefan Marling, Malte Frid-Nielsen, Gunilla Vestin Wallin, Bo G. Andersson, Rebecca Nordén, Anders Hove, Signe Dahlkvist, Thomas Magnussen, Rushy Rashid Højbjerg, Carlos E. Campos, Åsa Widéen, Tina Gylling Mortensen, Camilla Marienhof, Karen Helene Haugaard, Bodil Lassen, Josephine Raahauge, Peter Hallin, Tim Rosell, Fredrik Dolk, Sven Ole Schmidt, Biljana Stojkoska, Maria Winther Nørgaard, Lene Axelsen, Sven Strömersten-Holm, Waheid Mahmoud, Nick Lorentzen, Ditte Lill Mortensen, Søren Rytter, Tine Götzsche, Anders Holmberg, Olle Palm, Caspar Phillipson, Adam Brix, David Barrera, Anne Hauger

Sériový vrah, zanechávajúci mŕtve telo obete, uprostred mosta Öresund, ktorý rozdeľuje susediace krajiny Dánska so Švédskom, "Versus" dvojica charakterovo úplne odlišných policajných kolegov. Podarí sa svojráznej, miestami až arogantne svojskej policajtke Sage Norén zo Švédskeho Malmö a Dánskemu detektívovi Martinovi Rohde z Kodane, dostihnúť šialenca, ktorý sa vyžíva v získavaní pozornosti obyvateľstva oboch národov? A aké sú vlastne dôvody jeho konania? Chcel by som odkázať všetkým užívateľom, ktorí s trpkosťou v ústach čítajú moje nezmyselné komentáre, ktorí bez váhania udelili nafúknutému Temnému prípadu 5 * (ktorý vďaka svojej štylizácii, ani nebol temným), že "netušia" čo je to skutočná zápletka, a hlavne, ako sa naozaj pracuje s pocitmi diváka, bez toho, že by boli umelo ohúrení hereckým obsadením. Pokiaľ však chcú prežiť pár hodín pri sledovaní série, ktorá má jasnú štruktúru deja, nemení uhol pohľadu, nenarúša nadobudnutú atmosféru nejakými interview, a až na pár momentov, ponúka skutočný, reálny pohľad na detektívnu prácu – toto je tá správna voľba! Tento seriál Vás "prizvára" k televízorom. Do 8 pokračovania to bola excelentná forma podania vyšetrovania. Mrzí ma pár následne, akých si, nie celkom reálne vyobrazených policajných postupov, no presto všetko, za to množstvo zápletok, či na mieru "ušitých", svojsky podaných, charakteristických čŕt hlavných postáv, 5 * proste zaslúži (aj keď možno trošku preháňam).(30.6.2014)

• honajz

Až mne překvapuje, jak stačí přidat zelené a modré filtry, noc, stmívání, rozednívání, mraky na obloze, rozpůlenou mrtvolu, policajtku s Aspergerem a policajta po sterilizaci, a už lítají pětihvězdičková hodnocení. Přitom příběh samotný stojí za starou belu, postavy jsou krajně nesympatické, a i ty kulisy neustále podmračeného nebo nočního Dánska / Švédska už časem omrzí, jak se točí jak na kolotoči. Osobně mi chybí cokoliv, co by seriál něčím zvedlo, čím by překvapilo, navíc někteří herci mi přijdou,m že buď přehrávají, nebi neumí hrát, a to včetně nijak oslnivé Sofie Helin, které její postavu fakt nevěřím. Podle mne jde spíše o hype, než povedený seriál. Btw, docela by mě zajímalo, která policie by v reálu zaměstnala holku s Aspergerem a dala jí takové pravomoce, jaké má.(16.4.2014)

Esence severských kriminálek se vším co k nim neodmyslitelně patří. Z kladů jsou to pochmurná atmosféra, soustředění na postavy, nebývalá nekompromisnost či sociální přesah v podobě (zdánlivě) společensky uvědomělého pachatele. Ze záporů právě postava neomylného vraha a především neduh většiny severských kriminálek a to sice z prstu vycucaná překombinovanost. A zároveň překombinovanosti navzdory i určitá dějová průhlednost; v tomto případě mnohdy o několik epizod napřed. Na napínavosti to tomu neubírá ani zbla, ale zamrzí to, ne že ne. To co z toho ve výsledku dělá více než pouhou setsakra dobrou žánrovku je ústřední duo, na které nelze než pět ódy a těžko určit, zda je lépe napsané či zahrané a které by samo o sobě utáhlo i mnohem horší seriál než jakým Broen je. O druhé sérii pak platí slovo od slova to samé co o té první; jak v kladech tak i záporech. Jen tu jde dle pravidel pokračování "o více a ve větším měřítku". Má to stejný průběh, styl, syžet i strukturu; akorát v hávu nového případu. Speciálně podzápletky jsou typově skoro jedna k jedné. Jestli je to (ne)výhoda je věc jiná a závislá čistě na tom, co od toho očekáváte. Přesto to ve výsledku je dostatečně své, aby to nepůsobilo pouze jako srabácké lpění na osvědčené formuli. Opět hlavně a především díky postavám; a tentokrát to již není jen o té ústřední dvojici, byť ta stále nemá (nejen) v žánru konkurenci. | S1: 5/5 | S2: 4/5 | (24.11.2012)

Vynikající kriminální série, která na první pohled zaujme šedivou severskou atmosférou a kromě propracované zápletky staví především na spolupráci dvou nesourodých kolegů. Dánský policista Martin Rohde od počátku vystupuje jako sympatický bodrý chlápek, jeho švédská kolegyně Saga Noren působí chladně a odtažitě, ale obě postavy jsou výborně napsané a jak je divák během první řady více poznává, formuje se i prvotní pohled na ně. Nejlepší na tom je, že ač se jedná o kolegy různého pohlaví, nekoná se žádné již tolikrát obehrané milostné jiskření a přesto je jejich vztah motorem seriálu a skvěle mě bavil. Překombinované mi to nepřišlo, těch důležitých postav nakonec nebylo zase tolik a hlavně všechno do sebe krásně zapadlo během posledních tří dílů, které úžasně gradují. Ve druhé řadě jsem tolik neocenil šířku ani ekologický motiv kriminálních deliktů. Více mi seděla strategie první série, kde trestné činy směřovaly cíleně vůči konkrétním osobám. Pachatelů, ať už těch menších nebo větších je také více a jejich dopadení je rozděleno do několika epizod. Poslední tři díly opět neuvěřitelně napínavé, tvůrci s osudy postav (ne)pěkně zamíchali, až jsem z toho závěru byl dost v rozpacích, především s ohledem na eventuální pokračování. Martina a Sagu jsem si zkrátka tolik oblíbil, že si bez nich nedokážu další řadu představit. Třetí řada se mi asi líbila vůbec nejvíc.(8.4.2014)

První třetina až polovina pro mě byla napínavá mrazivá detektivka, ze které jsem byl nadšený a hltal každý moment a posun v ději. Zaujaly mě postavy, protikladné a přesto tvořící efektivní tým, i démonický záporák, resp. jeho promyšlený plán. Ale pak se něco zlomilo, možná se příběh moc zamotal, možná mi jen zmizelo napětí, možná se pro mě Sága čímdál víc stávala Sheldonem v sukních a já se u jejích výstupů usmíval. Závěr se snaží dohnat úvodní tempo, ale úplně se mu to imho už nepovede. První polovina 100, druhá 80, takže v průměru 90 %(5.12.2013)

• - Novinář Daniel Ferbé (Christian Hillborg) pije v pilotu seriálu lahvový Staropramen. (pabulator)

• - Jizva, které si všímavější diváci mohou všimnout na tváři Sagy Noren (Sofie Helin), je následek nehody na kole, kterou prodělala ve 24 letech. Musel jí být sešit horní i spodní ret na pravé straně tváře a rána na kořeni nosu. Dále utrpěla několik zlomenin a zranění na paži, po kterém jí zůstaly další jizvy. Po nehodě se předpokládalo, že bude muset skončit se slibně nastartovanou hereckou kariérou, naštěstí plastičtí chirurgové odvedli dobrou práci. (Klot)

• - Auto, ve kterém jezdí Saga Norén (Sofia Helin), je Porsche 911. (morgos)