Most (TV seriál)

Die Brücke – Transit in den Tod

Most

The Bridge

Krimi / Thriller / Mysteriózní

Švédsko / Dánsko / Německo, 2011 - 2018, 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Sofia Helin, Rafael Pettersson, Dag Malmberg, Sarah Boberg, Kim Bodnia, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Henrik Lundström, Gabriel Flores Jair, Emil Birk Hartmann, Anette Lindbäck, Said Legue, Kristina Brändén Whitaker, Thure Lindhardt, Elliot Metzdorff, Vickie Bak Laursen, Maria Kulle, Freja Frost Barlach, Sarah-Sofie Boussnina, Anton Frost Barlach, Kristian Lima de Faria, Julia Ragnarsson, Johan Hedenberg, Lotte Andersen, Olaf Johannessen, Christian Hillborg, Magnus Krepper, Rasmus Hammerich, Nicolas Bro, Maria Sundbom, Magnus Schmitz, Tova Magnusson, Adam Pålsson, Reuben Sallmander, Louise Peterhoff, Anna Björk, Ellen Hillingsø, Yaba Holst, Sven Ahlström, Ann Petrén, Sonja Richter, Klas Karterud, Dar Salim, Fredrik Hiller, Danica Curcic, Anton Lundqvist, Gunnel Fred, Melinda Kinnaman, Lil Terselius, Simon Åhlander, Ronja Svedmark, Stephanie León, Jakob Oftebro, Claes Bang, Claes Elfsberg, Ida Engvoll, Björn Granath, Catherine Hansson, Fredrik Gunnarsson, Eva Fritjofson, Victor von Schirach, Jörgen Thorsson, Peter Christoffersen, Marall Nasiri, Julie Carlsen, Sofie Stougaard, Tove Wiréen, Fanny Ketter, Carl Martin Norén, Ole Boisen, Henning Valin, Boris Glibusic, Dietrich Hollinderbäumer, Iggy Malmborg, Morten Hauch-Fausbøll, Mia Blihagen, Miodrag Stojanovic, Morten Suurballe, Pia Örjansdotter, Nina Gyllensköld, Rasmus Haxen, Dulfi Al-Jabouri, Sadi Tekelioglu, Hadi Ka-Koush, Maja Herrström, Josefin Iziamo, Tuvalisa Rangström, Milo Randowo, Melvin Krajnc Randowo, Sten Erici, Peter Secher Schmidt, Kim Sønderholm, Sita Verma, Josef Harringer, Linda Ritzén, Maj-Britt Mathiesen, Nils Peder Holm, Nicolaj Kopernikus, Lennart R. Svensson, Lea Maria Høyer Stensnæs, Toke Græsborg, Mats Eklund, Sune Svanekier, Zeev Sevik Perl, Thomas Chaanhing, Helle Jensen, Jens Bo Jørgensen, Malin Levanon, Rasmus Troedsson, Lotten Roos, Christian Fiedler, Raymond Nederström, Janne Lindqvist, Stig Engström, Henrik Petersen, John Martinus, Joen Højerslev, Frederik Nilsson, Tony Lundgren, Peder Holm Johansen, Ellen Nyman, Veronica Sinclair, Clas Göran Söllgård, Kenneth M. Christensen, Bo Christer Hjelte, Jimmy Lindström, Nanna Nore, Patrik Karlson, Emilie Strandberg, Lars Erik Jansson, Kevin Dahlskog, Hanna Johansson, Dimitris Papadopoulos, Melinda Persson, Ella Södergren, Elisabeth Falk, Troels Munk, Malin Morgan, Christina Schollin, Malou Reymann, Pernille Albæk Andersen, Emil Ahlqvist, Lars Pihl, Claus Damgaard, Jakob Worm, Nynne Bojsen, Mikkel Trier Rygård, Nima Nabipour, Signe Mathilde Sørensen, Vibeke Ankjær, Birgit Thøt Jensen, Märta Lundin, Rita Angela, Eva Melander, Håkan Bengtsson, Klaus Tange, Karin Bertling, Ole Ernst, Marijana Janković, Kaya Brüel, Kirsten Olesen, Petrine Agger, Christopher Dane, Lado Hadzic, Stephanie Nguyen, Sanna Persson Halapi, Harald Leander, Anna Azcárate, Frederik Poulsen, Konstantinos Vlastaras, Ole Dupont, Asbjørn Krogh Nissen, Katrine Greis-Rosenthal, Daniel Adolfsson, Alexander Öhrstrand, Andreas Ahlm, Maria La Cour, Justus Ragnarsson, Linda Elvira, Anna-Sara Kennedy, André Andersson, Nike Nylander, Isak Moritz, Michael Moritzen, Julie Wright, Siw Erixon, Mats Blomgren, Magnus Bruun, Eva Westerling, Lotte Munk, Özlem Saglanmak, Michael Slebsager, Camilla Bendix, Morten Lützhøft, Smilla Bak, Holly Lars Bjarke, Mads Rømer Brolin-Tani, Christopher Læssø, Peter Hald, Henrik Söderlind, Besir Zeciri, Joakim Gräns, Sandra Stojiljkovic, Katja Holm, Vesta Viola Blomberg Book, Carl Munk Lægaard, María Árnadóttir, Henrik Larsen, Robert Reinhold, Anders Blentare, Tom Ahlsell, Michael Brostrup, Karin Lithman, Josephine Højbjerg, Per Lasson, Christine Albeck Børge, Magnus Skog, Andras Sunyi, Demis Tzivis, Kristian Fjord, Morten L. Olsen, Stefan Marling, Malte Frid-Nielsen, Gunilla Vestin Wallin, Bo G. Andersson, Rebecca Nordén, Anders Hove, Signe Dahlkvist, Thomas Magnussen, Rushy Rashid Højbjerg, Carlos E. Campos, Åsa Widéen, Tina Gylling Mortensen, Camilla Marienhof, Karen Helene Haugaard, Bodil Lassen, Josephine Raahauge, Peter Hallin, Tim Rosell, Fredrik Dolk, Sven Ole Schmidt, Biljana Stojkoska, Maria Winther Nørgaard, Lene Axelsen, Sven Strömersten-Holm, Waheid Mahmoud, Nick Lorentzen, Ditte Lill Mortensen, Søren Rytter, Tine Götzsche, Anders Holmberg, Olle Palm, Caspar Phillipson, Adam Brix, David Barrera, Anne Hauger, Christoffer Svane, Kenneth Carmohn, Robert Follin, Mikhail Belinson, Niels Anders Thorn, Regitze Estrup, Mikael Birkkjær, Anders Mossling, Lars Ranthe, Erik Lönngren, Lisa Linnertorp, Thomas W. Gabrielsson, Jesper Hyldegaard, Elliott Crosset Hove, Lena Strömdahl, Leonard Terfelt, Michalis Koutsogiannakis, Michael Asmussen, Nicolai Dahl Hamilton, Johannes Bah Kuhnke, Jakob Fahlstedt, Charlotte Fich, Sergej Merkusjev, Patricia Schumann, Fanny Leander Bornedal, Iris Mealor Olsen, Sandra Yi Sencindiver, Linda Kunze, Alexander Behrang Keshtkar, Anders Nyborg, Kenneth Milldoff, Kola Krauze, Jimmy Sjökvist, Brian Hjulmann, Peter Damm-Ottesen, Tine Gotthelf

Ono to vlastně není vůbec originální, dvojice nesourodých parťáků ve stylu pohodář co na zákon sere vs naprostá asociální uctívačka pravidel je dost klišé, záporák, co je vždycky napřed, všechno má promyšlené do posledního detailu a přitom vlastně vraždí v zájmu společnosti je taky nutně okoukaný, vyšetřování, které vede k řadě jednoznačných podezřelých a přitom je jasné, že výsledný vrahoun bude někdo šokující, to je taky provařené. Už od začátku mi to připomínalo Sedm a konec mi pak dal úplně za pravdu....Ale Saga Noren je dokonalá postava a ta severská atmosféra to posunuje úplně na novou úroveň.(4.8.2013)

Hodnotím po první sérii, ale zároveň jsem už silně načal druhou, která není o nic horší a vlastně vychází z úplně stejné myšlenky. Podstatou totiž je, že se na nejdelším evropském mostě přes dvě země nalezne mrtvola. No a jelikož je tahle mrtvola na území dvou zemí, pustí se do vyšetřování jedna zvláštní Švédka a jeden zvláštní Dán. Bombastické na tom všem je, že oba jsou ošlehaní životem a oba žijí svým životem se svými pravidly, závislostmi, problémy a trápením. Prostě jsou to lidé jako my všichni a je jen na nás, zdali si k nim najdeme cestu nebo ne. Já ji třeba chvíli hledal a po půlce první série jsem si nebyl jistý, jestli si na ně zvykl. Během vyšetřování se ale všechno zlomilo, protože seriál nejen vyšetřuje, ale také do svého dění přibírá pár osobních situací obou vyšetřovatelů. Sofia Helin a Kim Bodnia to hrají mimochodem naprosto parádně. Nesetkáte se s vyšetřovatelskou dvojicí, která by působila přirozeněji, ale zároveň osobitěji, než kdokoliv jiný z jakéhokoliv například amerického kriminálního seriálu. V tomhle je Evropa holt někde jinde a je boží, že Seveřané toho tak parádně využili. S tajuplnou severskou atmosférou, kterou podkresluje geniální kamera hrající na architektonickou skandinávskou strohost, Vás tento seriál prostě nemůže zklamat.(26.6.2017)

Tomu nedokážu dát méně než všechny hvězdy, které mám. Sice mi chvíli trvalo, než jsem pochopil, proč se ta jinak veskrze sympatická detektivka chová jako emocí prostý robot, ale všechno ostatní tuhle nejasnost činí téměř bezvýznamnou. Chytrý, pečlivě vystavěný scénář, napětí, atmosféra, nečekané dějové zvraty, neznámí, ale skvělí herci. A navrch nádherně ztvárněná základní myšlenka, že důsledky bezvýznamného nemravu můžou po létech vykvasit do obludných tvarů a další a další zlo, které se na něj nabaluje, je téměř nezastavitelné.(10.1.2015)

Tak poslední díl druhé řady Bronu je za mnou a na mě padá ta pravá severská depka. Tvůrcům seriálu se podařilo naservírovat divákům pořádnou dávku napětí, olemovanou ze všech stran ponurou, smutnou atmosférou s občasnými záblesky humoru a naděje. Na svéráznou dvojici vyšetřovatelů jen tak nezapomenu a v uších mi bude ještě nějakou dobu znít pomalá a tklivá ústřední melodie, doprovázející úchvatné záběry mostu, spojujícího dánskou metropoli se švédským městem Malmö.(27.11.2013)

Vskutku nevšední zážitek pro příznivce skvělých detektivek. Často si říkám, že v tomto žánru už se tvůrci nemají kam posunout. Hranice brutality a zvrácenosti prezentovaných kriminálních činů už byly prolomeny. Ale stačí to vzít druhým směrem a vložit do příběhu nevšední policistku, a je hotovo. Do Sagy se prostě musí zamilovat každý.(3.7.2013)

• - Natáčení dánsko-švédského projektu provázely také drobné jazykové komplikace. Přestože jsou dánština a švédština velmi podobné jazyky, zaznamenala Sofia Helin na začátku natáčení problémy rozumět rozhovorům mezi Kimem Bodniou a režií. Kim s tvůrci hovořil dánsky a velmi rychle, dle vlastních slov protagonisty „usekávali konce“ a pro Sofii byl problém rychle jejich dialogu porozumět, zvláště po dlouhých dnech, kdy se na herečce projevovala únava. Jak Sofia se smíchem uvádí, její neporozumění pro ni znamenalo „být Sagou“, která zcela nerozumí svému okolí, i mimo natáčení. (oje)

• - V 5. epizóde 2. série sleduje Rasmus (Henrik Lundström) výsluch svedkov na počítači v programe VLC Media Player. (matowp)

• - Auto, ve kterém jezdí Saga Norén (Sofia Helin), je Porsche 911. Chybí jí tam však pravé zrcátko. (morgos)