Most (TV seriál)

Die Brücke - Transit in den Tod

Most

The Bridge

Krimi / Thriller / Mysteriózní

Švédsko / Dánsko / Německo, 2011–2018, 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Sofia Helin, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Kim Bodnia, Puk Scharbau, Thure Lindhardt, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström, Maria Kulle, Julie Carlsen, Emil Birk Hartmann, Anette Lindbäck, William Legue, Kristina Brändén Whitaker, Lotte Munk, Vickie Bak Laursen, Daniel Adolfsson, Elliot Metzdorff, Mikael Birkkjær, Sarah-Sofie Boussnina, Thomas W. Gabrielsson, Sandra Yi Sencindiver, Julia Ragnarsson, Johan Hedenberg, Freja Frost Barlach, Lotte Andersen, Smilla Bak, Holly Lars Bjarke, Anton Frost Barlach, Kristian Lima de Faria, Olaf Johannessen, Christian Hillborg, Magnus Krepper, Rasmus Hammerich, Nicolas Bro, Maria Sundbom, Magnus Schmitz, Tova Magnusson, Adam Pålsson, Reuben Sallmander, Louise Peterhoff, Anna Björk, Ellen Hillingsø, Yaba Holst, Sven Ahlström, Ann Petrén, Sonja Richter, Klas Karterud, Dar Salim, Fredrik Hiller, Danica Curcic, Anton Lundqvist, Gunnel Fred, Melinda Kinnaman, Lil Terselius, Simon Åhlander, Ronja Svedmark, Stephanie León, Jakob Oftebro, Claes Bang, Claes Elfsberg, Ida Engvoll, Björn Granath, Catherine Hansson, Fredrik Gunnarsson, Eva Fritjofson, Victor von Schirach, Jörgen Thorsson, Peter Christoffersen, Marall Nasiri, Sofie Stougaard, Tove Wiréen, Fanny Ketter, Carl Martin Norén, Ole Boisen, Henning Valin, Boris Glibusic, Dietrich Hollinderbäumer, Iggy Malmborg, Morten Hauch-Fausbøll, Mia Blihagen, Miodrag Stojanovic, Morten Suurballe, Pia Örjansdotter, Nina Gyllensköld, Rasmus Haxen, Dulfi Al-Jabouri, Sadi Tekelioglu, Hadi Ka-Koush, Maja Herrström, Josefin Iziamo, Tuvalisa Rangström, Milo Randowo, Melvin Krajnc Randowo, Sten Erici, Peter Secher Schmidt, Kim Sønderholm, Sita Verma, Josef Harringer, Linda Ritzén, Maj-Britt Mathiesen, Nils Peder Holm, Nicolaj Kopernikus, Lennart R. Svensson, Lea Maria Høyer Stensnæs, Toke Græsborg, Mats Eklund, Sune Svanekier, Zeev Sevik Perl, Thomas Chaanhing, Helle Jensen, Jens Bo Jørgensen, Malin Levanon, Rasmus Troedsson, Lotten Roos, Christian Fiedler, Raymond Nederström, Janne Lindqvist, Stig Engström, Henrik Petersen, John Martinus, Joen Højerslev, Frederik Nilsson, Tony Lundgren, Peder Holm Johansen, Ellen Nyman, Veronica Sinclair, Clas Göran Söllgård, Kenneth M. Christensen, Bo Christer Hjelte, Jimmy Lindström, Nanna Nore, Patrik Karlson, Emilie Strandberg, Lars Erik Jansson, Kevin Dahlskog, Hanna Johansson, Dimitris Papadopoulos, Melinda Persson, Ella Södergren, Elisabeth Falk, Troels Munk, Malin Morgan, Christina Schollin, Malou Reymann, Pernille Albæk Andersen, Emil Ahlqvist, Lars Pihl, Claus Damgaard, Jakob Worm, Nynne Bojsen, Mikkel Trier Rygård, Nima Nabipour, Signe Mathilde Sørensen, Vibeke Ankjær, Birgit Thøt Jensen, Märta Lundin, Rita Angela, Eva Melander, Håkan Bengtsson, Klaus Tange, Karin Bertling, Ole Ernst, Marijana Janković, Kaya Brüel, Kirsten Olesen, Petrine Agger, Christopher Dane, Lado Hadzic, Stephanie Nguyen, Sanna Persson Halapi, Harald Leander, Anna Azcárate, Frederik Poulsen, Konstantinos Vlastaras, Ole Dupont, Asbjørn Krogh Nissen, Katrine Greis-Rosenthal, Alexander Öhrstrand, Andreas Ahlm, Maria La Cour, Justus Ragnarsson, Linda Elvira, Anna-Sara Kennedy, André Andersson, Nike Nylander, Isak Moritz, Michael Moritzen, Julie Wright, Siw Erixon, Mats Blomgren, Magnus Bruun, Eva Westerling, Özlem Saglanmak, Michael Slebsager, Camilla Bendix, Morten Lützhøft, Mads Rømer Brolin-Tani, Christopher Læssø, Peter Hald, Henrik Söderlind, Besir Zeciri, Joakim Gräns, Sandra Stojiljkovic, Katja Holm, Vesta Viola Blomberg Book, Carl Munk Lægaard, María Árnadóttir, Henrik Larsen, Robert Reinhold, Anders Blentare, Tom Ahlsell, Michael Brostrup, Karin Lithman, Josephine Højbjerg, Per Lasson, Christine Albeck Børge, Magnus Skog, Andras Sunyi, Demis Tzivis, Kristian Fjord, Morten L. Olsen, Stefan Marling, Malte Frid-Nielsen, Gunilla Vestin Wallin, Bo G. Andersson, Rebecca Nordén, Anders Hove, Signe Dahlkvist, Thomas Magnussen, Rushy Rashid Højbjerg, Carlos E. Campos, Åsa Widéen, Tina Gylling Mortensen, Camilla Marienhof, Karen Helene Haugaard, Bodil Lassen, Josephine Raahauge, Peter Hallin, Tim Rosell, Fredrik Dolk, Sven Ole Schmidt, Biljana Stojkoska, Maria Winther Nørgaard, Lene Axelsen, Sven Strömersten-Holm, Waheid Mahmoud, Nick Lorentzen, Ditte Lill Mortensen, Søren Rytter, Tine Götzsche, Anders Holmberg, Olle Palm, Caspar Phillipson, Adam Brix, David Barrera, Anne Hauger, Christoffer Svane, Kenneth Carmohn, Robert Follin, Mikhail Belinson, Niels Anders Thorn, Regitze Estrup, Anders Mossling, Lars Ranthe, Erik Lönngren, Lisa Linnertorp, Jesper Hyldegaard, Elliott Crosset Hove, Lena Strömdahl, Leonard Terfelt, Michalis Koutsogiannakis, Michael Asmussen, Nicolai Dahl Hamilton, Johannes Bah Kuhnke, Jakob Fahlstedt, Charlotte Fich, Sergej Merkusjev, Patricia Schumann, Fanny Bornedal, Iris Mealor Olsen, Linda Kunze, Alexander Behrang Keshtkar, Anders Nyborg, Kenneth Milldoff, Kola Krauze, Jimmy Sjökvist, Brian Hjulmann, Peter Damm-Ottesen, Tine Gotthelf, Anna Tulestedt, Ina-Miriam Rosenbaum, Amelia Høy, Sara-Marie Maltha, Selma Modéer Wiking, Mogens Holm, Paw Henriksen, Austa Lea Jespersen, Stine Prætorius, Michael Gade Thomsen, Viktor Melnikov, Dorte Højsted, Susanna Santrac

Šedé město, prosklené krabice, temné vody, střídavě oblačno/zataženo, Porsche a kožené kalhoty. Asi jsem divný. Zamiloval jsem se do Sagy Norén. Povedená dánsko-švédská detektivka s krásně napsanými charaktery. Berte, nebudou. A ten titulkový song od Choir of Young Believers je naprosto dokonalý.(12.2.2013)

Vskutku nevšední zážitek pro příznivce skvělých detektivek. Často si říkám, že v tomto žánru už se tvůrci nemají kam posunout. Hranice brutality a zvrácenosti prezentovaných kriminálních činů už byly prolomeny. Ale stačí to vzít druhým směrem a vložit do příběhu nevšední policistku, a je hotovo. Do Sagy se prostě musí zamilovat každý.(3.7.2013)

Tomu nedokážu dát méně než všechny hvězdy, které mám. Sice mi chvíli trvalo, než jsem pochopil, proč se ta jinak veskrze sympatická detektivka chová jako emocí prostý robot, ale všechno ostatní tuhle nejasnost činí téměř bezvýznamnou. Chytrý, pečlivě vystavěný scénář, napětí, atmosféra, nečekané dějové zvraty, neznámí, ale skvělí herci. A navrch nádherně ztvárněná základní myšlenka, že důsledky bezvýznamného nemravu můžou po létech vykvasit do obludných tvarů a další a další zlo, které se na něj nabaluje, je téměř nezastavitelné.(10.1.2015)

Meganámrd! Hustokrutej vodvaz! (,,Ss, kuldo, takhle už dneska mladý nemluvěj." ,,Ne?" ,,Ne. Seš jako dinosaurus, popřípadě Jenda Nedvěd. Naprosto aut." ,,A jak tedy vyjadřují nadšení? Abych držel tep na spoušti doby, nebo jak se to říká...." ,,Klid, písnu ti pár tipů do pošty, budeš lautr v obraze".) Aha. Takže - Holojelel jebumlsnej hrkot, pyčo! Fízlovskej skorohůlkoplaz se sčuchne s aspergrenkou krzevá nějaký roští, poházený na lávce. Jakmile s nim hnou, střeva vyběhnou a je z toho bruntál jako sviň. Řezňyk nedělá Dášu, navopak, vodkyblíkuje z bytí ještě tunu dalších... swag/cool/lol/omfg/lol/rofl/ xD.... Vypadnou Vám čivy, čipokomončáci. Děda dodává: velice pěkné. Přeji vydařenou zábavu a prosím o zapůjčení pistole na prasata. Zn. Vnouček zlobí.(2.10.2014)

1. sezóna: Výborné. Zhruba v polovině příběhu jsem si sice trochu zazíval, a navíc podezírám tvůrce z toho, že ne úplně vše vysvětlili (jeden z prvních záběrů na Stephana u mostu), ale tohle je spíš na dlouhatánské debaty s fanoušky u píva (kde mi jistě bude TedGeorgem vysvětleno, že jsem to akorát nepochopil), než na stěžování si v komentáři na ČSFD. Takže ano, mělo to pár mušek. Sem tam mi to přišlo zbytečně překombinovaný a taky jsem vyloženě toužil po tom, aby ze mě tvůrci dělali většího vola v souvislosti s tím, že *** SPOILER *** vraha poznáme mnohem dříve!, tj. neobtěžujte se s hádáním *** KONEC SPOILERU *** - jsem holt zblblej a naočkovanej z podprůměrnejch kriminálek. Jenomže pak si člověk uvědomí, že se dlouho s žádnými seriálovými postavami tak nesžil (za to asi trochu může i ten víkendový maratón), a vzpomene si na přehršel dechberoucích scén... buleli jste někdy napětím? Seveřané jednoduše thrillery umějí, no a v atmosféře už dlouho víme, že se jim nikdo na světě nevyrovná. Bydlet byste tam fakt nechtěli. Jděte, lidé, a hypujte. 90%(16.2.2014)

• - Auto, ve kterém jezdí Saga Norén (Sofia Helin), je Porsche 911. Chybí jí tam však pravé zrcátko. (morgos)

• - Po úspěchu seriálu se ihned začalo pracovat na dvou remacích, a to na britsko-francouzském projektu s názvem The Tunnel (od r. 2013) o tunelu pod La Manche, který spojuje Anglii a Francii a americký projekt The Bridge (od r. 2013) odehrávající se na americko-mexické hranici. (morgos)

• - Natáčení dánsko-švédského projektu provázely také drobné jazykové komplikace. Přestože jsou dánština a švédština velmi podobné jazyky, zaznamenala Sofia Helin na začátku natáčení problémy rozumět rozhovorům mezi Kimem Bodniou a režií. Kim s tvůrci hovořil dánsky a velmi rychle, dle vlastních slov protagonisty „usekávali konce“ a pro Sofii byl problém rychle jejich dialogu porozumět, zvláště po dlouhých dnech, kdy se na herečce projevovala únava. Jak Sofia se smíchem uvádí, její neporozumění pro ni znamenalo „být Sagou“, která zcela nerozumí svému okolí, i mimo natáčení. (oje)