V Los Angeles je zemětřesení běžná věc, a proto je zde úřad krizového řízení, jehož vedoucím je Mike Roark. Roark má právě dovolenou a má u sebe na prázdninách dceru Kelly, když přijde další zemětřesení a on musí do práce. Doktorka Amy Barnesová ze seismologického ústavu oznámí, že šlo jen o mírné zemětřesení, ale sleduje Asfaltové jezírko, v němž stoupla teplota, a je tím znepokojená... Záhy nato zemřou kvůli extrémnímu žáru pracovníci v kanálu pod MacArthurovým parkem. Mike Roark vleze do tunelu ještě se svým pomocníkem a nechápe, kde se tam mohl takový žár vzít. Do parku přijede i Amy Barnesová a chce kanál prozkoumat, ale park je hlídán policií a Roark ji nechce do kanálu pustit. Amy mu začne vysvětlovat, že se možná jedná o sopečnou činnost, ale aby mohla varovat obyvatele, musí mít důkaz. A ten může nalézt jen v podzemí. Roark ji tam stejně nepustí, ale Amy s kolegyní Rachel do kanálu vlezou tajně před úsvitem. Jenže v tu chvíli dojde k dalšímu zemětřesení  a Rachel zahyne... Amy měla pravdu o sopečné aktivitě. To uzná i Roark, který se nedostane do úřadu krizového centra, protože z Asfaltového jezírka začala tryskat láva. Roark pošle svou dceru Kelly se zraněnými a lékařkou Jaye Calderovou do nemocnice a zůstává, aby mohl řídit záchranné akce. Amy se k němu připojí... Amy řekne Roarkovi, že je potřeba lidi evakuovat, lávu není možné zastavit, jen zpomalit. A to sopečná činnost ještě neukázala vše. Roark nechá postavit  železobetonové zábrany, o něž se láva na chvíli zastaví a hasiči na ni podle rady Amy stříkají hektolitry vody. Láva vytvoří škraloup, nepřelije se přes zábrany a všichni se radují. Jenže Amy je přesvědčená, že láva teče i pod městem, v tunelu metra. Jeden vlak tam uvízl, takže to chce jít prověřit. Zavolá Roarka, který se sám přesvědčí a zjistí, že láva se řítí na čtvrť, kde je nemocnice, kam Roark všechny posílal do bezpečí – včetně své dcery... (TV Prima)

Gilmour93

Je jasné, že když někdo dokáže zkrotit vaskulárního chirurga Kimblea, tak zastavit sopečnou lávu pro něj bude už jen brnkačka doprovázená znuděným zíváním. Začne-li však vulkán strategicky umístěný pod město andělů chrlit tuny šedivého klišé, ocitne se i Tommy Lee Jones v těch místech, z kterých vylézá s bytovými podmínkami nespokojená tasemnice.. ()

Hal_Moore

Katastrofické filmy. Všechny jsou na jedno brdo. Občas se stane zázrak a na hladinu vyplave nadprůměrné dílo (Rozpoutané Peklo, Twister) mezi které řadím i Spoku. Nemůžu si pomoct. Tommy Lee Jones hraje docela přesvědčivě, krásná Anne Hecheová je přirozená a i ostatní nehrají úplně špatně. Několik nelogičností se vždy najde (výbuch) a ani patriotismu nebudeme ušetřeni. Ale zábava, to je to, proč od filmu nedoejdete a nevypnete tv. A je tak málo zábavných katastrofických filmů, že musím dát nadprůměr. ()

Aluska88

Katastrofický lávový zmatek a chaos po americku. Na Los Angeles se valí magmatický průser velký jako město samo. Kdo zachrání obyvatelstvo tentokrát? Záchranář Tommy Lee Jones a sexy geoložka Anne Heche. Sopka je i přes "horkost" námětu zábavně podaná, takže jsem se po celou dobu vůbec nenudila, protože se stále něco dělo. Samozřejmě se jedná o klasickou ukázku katastrofického námětu "á la Hollywood." Se všemi otřepanými postupy, klišé, chybkami i věcmi, které napjatě očekáváme. Vkusně vložená porce hlášek, dramatické momenty, které s námi nehnou, protože víme, jak dopadnou, hezká a vychytralá geoložka, bez které by katastrofu jistě nemohli zastavit, a dějový spád. Člověk si na tyto filmařské "tradice" již tak zvykl, že stejně jako už ho nebaví, tak se na ně zároveň i svým způsobem těší. Asi ve dvou scénách, kdy se zpod země dostával horoucí plyn a poté se stejně rychle vrátil zpět, bylo vidět, že tvůrci použili nadstandardní techniku "přetočíme záběr pozpátku.":) A také mi nejde do hlavy, že by chlap formátu Tommyho Lee Jonese nevěděl, co to znamená "magma." Docházím k názoru, že kdyby ke katastrofě došlo jinde než v New Yorku, Los Angeles, či jiné americké metropoli, žádný jiný stát či město by se s ní nedokázalo vypořádat tak znamenitě, jako za vysokého nasazení chytrých a pracovitých občanů amerického národa:) Dokážete si představit katastrofu, ke které by nebyla vyslána národní garda? Nemožné:) A malý chlapec v závěru filmu svým prostým, avšak všeříkajícím poznatkem, dokázal vystihnout podstatu všeho. "Podívej se na obličeje, všichni vypadají stejně", "Potřebuju všechno, co víme, abych se připravil na to, co mě čeká." ()

genetique

Otvorene. Bol by pre vás zaujímavý film, pri ktorom by niekde na vidieku alebo v chatovej oblasti hrozilo vybuchnutie sopky a boli by ohrozené dve rodiny a kurín sliepok? S extrageniálnym scenárom a excelentnými hercami možno. Myslím, že zasadenie do atraktívneho prostredia sa cení a lepšie zvládnutie si predstaviť neviem. T.L.Jones je v každom filme môj tajný favorit a práve týmto filmom si moje sympatie získal. 80%. ()

Madison

70%. Keby som sa mala vŕtať v logických chybách v scenári, možno by si Sopka spravodlivo zaslúžila tak 2*. Lenže ja som mala v prvom rade chuť na napínavý katastrofický film, ktorý ani chvíľu nenudí, má dramatické okamihy a aj technické veci sú veľmi dobre zvládnuté. Navyše Tommy Lee Jones je sám o sebe za jednu hviezdu :-) ()

Le_Chuck

Ja mám slabosť na katastrofické filmy a tento patrí určiťe medzi tie lepšie. Naozaj som váhal nad štyrmi hviezdičkami...ale scénár je kapku ohraný. Ono vôbec veškeré filmy tohoto druhu ktoré, vznikali od polovice 90-tých rokov majú dosť podobný priebeh, len katastrofa a herci sa menia. Skrátka originality by sa človek nedorezal. ()

castor

Každý katastrofický film má dva své hrdiny: toho lidského (tady šéf městských záchranářů) a toho přírodního (tady nekonečný proud hořící lávy). Další příspěvek k seismologickým katastrofickým kouskům natočil tvůrce Osobního strážce, velmi limonádovým způsobem ukázal, jak je Los Angeles připravené čelit smrtící pohromě a jak prověří schopnost Kaliforňanů přežít. Některé triky jsou hodně průměrně (i průhledné), u dalších jakoby se sešla úplně jiná skupina trikařů, kteří přišli se solidním nápadem. Tommy Lee Jones tradičně slušný. Na tři hvězdy se to drápe stěží, ale dám je. ()

MM_Ramone

Jeden z najnepodarenejších hollywoodských katastrofických filmov z konca minulého storočia. Nezmyselný námet o výbuchu sopky priamo v centre Los Angeles sa Mickovi Jacksonovi podarilo ešte viacej znemožniť jeho planou réžiou. Tommy Lee Jones tam tiež len pobehuje ako pajác a snaží sa vypadať akčne. Všetci sa náramne snažili, ale nejak sa im to nepodarilo. ** ()

Wacoslav1

No já nevím. Ten nápad sopky v centru Los Angeles je určitě neotřelý, ale jinak to žádnej super katastrofák není. Víc nudy než akce, postavy nic moc. Všechno takový tuctový a klišoidní a to bohužel platí i pro Tommyho Lee Jonese. Nevím no jsem fanda žánru, ale tohle mě nikdy za srdce výrazně nechytlo.40% ()

pepo

svižný katastrofický thriller o triedu lepší než dante´s peak.jasné,je to vtákovina ale celkom zábavná ()

Phobia

Jó, když kanalizací velkoměsta začne místo sraček téct láva, to se dějí věci! Kovové dekly kanálů lítají vzduchem, rozbíjejí auta a ohrožují chodce (to by se u nás nestalo, to pilní "sběrači" kovů zařídili), ošklivým seismoložkám se pod nohama otevírá samo peklo a Tommy Lee Jones dokáže zastavit valící se magma vlastním tělem + silou svého tvrďáckého pohledu! To už se radši vůbec nezmiňuji o tragédiích, jaké se odehrály na záchodech po celém Los Anděles - tolik připečených zadků a opařených přirození, hrůza! Humorný příspěvek do šuplíku katastrofických filmů, který nejspíš nebude nikdy zparodován - parodie by totiž nevyvolala tolik salv upřímného smíchu jako ta vážně míněná předloha. Zvrhle jsem se u "Sopky" pobavila, dám tedy přepálených 45%. ()

-bad-mad-wolf-

Na přelomu tisíciletí spolu často soupeřily tematicky spřízněné blockbustery/katastrofické filmy. Roku 2000 se kolonizoval Mars (Mise na Mars, Rudá planeta), roku 1998 nás ničily obří asteroidy (Armageddon, Drtivý dopad) a roku 1997... no jo, vybuchovaly sopky. Tohle období si docela živě vybavuju, jelikož jsme jako puberťáci na zmíněné filmy netrpělivě čekali a následně se zuřivě dohadovali, co že je jako lepší. Sopka má každopádně smůlu - její zálibu v klišé a patetických zpomalovačkách suverénně převálcoval civilnější a sugestivnější Dante's Peak (Rozpoutané peklo). ()

Fiftis

Tento film mám celkom rád a rád na neho občas mrknem v TV. Katastrofické filmy si hocikedy veľmi rád pozriem a platí to aj o tomto filme. Tie špeciálne efekty tu neboli vôbec zle urobené na tú dobu. Tiež herecké obsadenie je tu pomerne dosť kvalitné. Tommy Lee Jones svojim výborným hereckým výkonom samozrejme nesklamal a dosť sa mi tu tiež páčila Gaby Hoffmann. Jeden z tých lepších katastrofických filmov, ktorému celkom dobre konkuruje film s Pierceom Brasnanom z toho istého roku - Dante's Peak (1997). ()

lamps

90. léta byla v hollywoodské kinematografii mimo jiné érou stupidních katastrofických "trháků", které v kině fungovaly stejně samozřejmě jako dnes filmy od Marvelu. A právě Sopka je jedním z těch nejroztomileji natvrdlých blockbusterů s vyprávěním, které by jinde neprošlo, ale ve své době a se svými finančními možnostmi představuje asi nejzábavněji natočenou snůšku klišé ever. Nostalgie jak prase... ()

Jacinda

Není to ten film, ve kterém se brodil statečný hasič proudem lávové řeky aby někoho zachránil? Jestli ne tak pardon, každopádně je to stejně hovadina. Tommyho Lee Jonese mám moc ráda a mrzí mě, do jakého patosu se dostal. S těmihle filmy je vždycky problém... ()

Pepinec

To máte tak, když se režisérem stane člověk, který vyrostl na McGyverovi a Walkerovi, koupelnu má vytapetovanou plakáty Rolanda Emmericha, věří v Armageddon a za každou cenu chce světu dokázat, že nejen Bruce Willis nemohl hrát v Titanicu, protože by pokazil pointu a všechny zachránil. Tomík Jones tu proti chrlící se lávě chrlí jeden super nápad za druhým a prdel jakoby mu přitom strážilo samo Město Andělů... Mohlo by se zdát, že se mně to líbilo, ale nebojte. Ještě rozeznám film od rozteklého sajrajtu. ()

Boogeyman

Nikdy bych nechtěl žít v USA, natož v New Yorku nebo v Los Angeles. Důvod? Chci mít klid a žít v bezpečí! Vemte si, že během několika posledních let bych musel kromě stovek masových vrahů a teroristů, kterým byl jejich pokus o zničení země na poslední chvíli překažen čelit útoku ufounů (ID4, Válka světů), pádům meteoritů (Drtivý dopad, Armageddon), nájezdům obřích nestvůr (Godzilla, Monstrum) a dokonce do budoucna různým virům, které vyhubí většinu lidstva (Já, legenda, Stalo se). Ale úplně nejhorší jsou přírodní katastrofy, před těma mě nikdo neuchrání (Den poté). A vzhledem k tomu, že mi taky může uprostřed baráku vytrysknout gejzír lávy, opravdu na to kašlu! Navíc když vidím, že Jones s Heche jsou celkem saláti. ()

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche