Co je to za soudní systém, kde kriminálníci zůstávají na svobodě? Mladý právník Arthur Kirkland (Al Pacino) se ptá, zda vůbec existuje SPRAVEDLNOST. Arthur je upřímný, idealistický právník, který se najednou dostává pod tlak, když má obhajovat významného soudce (John Forsythe). Ten je obviněn ze zbití a znásilnění mladé dívky. Arthur ví, že je vinen! Když dojde k soudnímu líčení, Arthur si musí vybrat mezi kariérou a ctí. Závěr soudního líčení je explozivní a nezapomenutelný. (oficiální text distributora)

KoRner

Film o tom, že u právnika nie je miesto pre svedomie, ináč ste sám proti všetkým. Celý film je stavaný iba na jednej postave a kto iný by si s tým poradil lepšie ako pán herec Al Pacino?! ()

Evonichna

Vauuu, bezvadnej film. Al Pacino je stoprocentní. Teď už se jenom ptám, jak daleko jsou zfilmované právnické praktiky od skutečnosti? ()

DonQ

Je to už nějaký pátek, co jsem to viděl a jediné na co si vzpomenu je, že mi to přišlo jako nepovedená, ulítlá parodie mimo realitu. Červené hodnocení si v tomto případu neumím ničím vysvětlit. ()

klukluka

Spravedlnost v zajetí předsudků a osobních zájmů jejích vykonavatelů. Spravedlnost na hovno. Á propós- kdy si půjde konečně kleknout David Rath? K dnešnímu dni se mu daří vyhnout se kriminálu podle mě takových 5 let. Ne, tenhle neřád rozhodně není americké specifikum. ()

purekritik

Nesympatickej přelom 70. a 80. let, bizarní zjevy, hrozná hudba a režírování nebylo zdaleka bezchybný. Tvl u těch ženskejch snad bejvávalo sexy, když měly žlutý zuby, jinak tomu nerozumím, do toho na hlavě trvalá aka kokršpaněl a hnědej koberec kolem pasu. Chlapi s mrkváčema a na hlavě zárodek mulleta. Nicméně, skvělej scénář a bůh Al Pacino, jehož závěreřnej proslov je třešničkou na dortu. 75% ()

Zagros

Ani si nepamatuji, kdy mě naposledy nějaký film tak vytočil. Pokud bych měl hodnotit filmy jen dle schopnosti vyvolávat emoce (byť negativní), bylo by to maximální hodnocení bez přemýšlení. Z počátku jsem si ovšem říkal, že je to zase nějaká nudná dialogovka z právnického prostředí. Rozjezd byl opravdu pomalý, ale mělo to svůj smysl. Postupné seznámení s postavami a především čas na navnímání právnického prostředí, byl ku prospěchu věci. Hlavní hrdina, mladý a idealistický právník Artur, pracuje dle nejlepšího vědomí a svědomí a snaží se vždy hájit pravdu. O co větší je jeho zápal, o to je také větší jeho rozčarování, když všude kolem sebe zjišťuje, že v reálu je to jinak. Soudce má absolutní moc a na pravdu nehledí. Někteří jeho kolegové to dělají jen pro prachy. Ty poctiví se z toho doslova zblázní. On sám potom nedokáže zachránit klienta, přestože je nevinný a on má všechny důkazy. K tomu se ještě dostane do křížku s „etickou“ komisí. Nakonec je sám postaven před nevyhnutelné rozhodnutí, na kterou stranu se přidá… Ta postupná gradace příběhu a vzrůstající tlak na hlavního hrdinu (v podání opět excelentního Al Pacina) je famózní. Režisér Norman Jewison se vyznamenal a stejně jako ve filmu V žáru noci ukázal, že umí. Pokud vám nevadí, že po filmu budete naštvaní na ty hnusné právníky, na soudce, na celý zkorumpovaný systém a možná i na celý svět, určitě se podívejte… k doporučení přihazuju silné čtyři hvězdy. ()

Han22

V devadesátkách se točila spousta áčkových právnicko/soudních krimi/drama, které jsem miloval. O to víc mě překvapuje, jak málo podobných slavných filmů vznikalo v předchozích dekádách. Znáte to - neochvějný čestný právník, velký případ, sbírání důkazů, napínavá bitva intelektů a projevů u soudu končící slavným vítězstvím... tak přesně to tenhle film není. Až mě to v první půlce zklamalo a lehce nudilo. Je to taková koláž minipříběhů a případů kolem idealistického právníka, jeho rodiny a soudu. Občas vtipné, občas dramatické. Děda která zapomíná kdo hrdina je, milenka pracující pro komisi grilující právníky, kolega který dostal ven vraha, nevinný kluk ve vězení, transvestita se strachem z vězení, soudce milující rizikové lety vrtulníkem. Jewison ale v druhé půlce jede bomby, protože většina těchto příběhů končí šíleně, často s naprostou emocionální šlehou (nemůžu podat odvolání!). Spravedlnost pro všechny? Spíše spravedlnost v koncích. Hlavní případ? Ano ten tu je - slizký, bezcitný soudce, který měl znásilnit mladou dívku, vydíráním donutí hrdinu aby ho hájil. Udělal to? A jak se zachová hrdina? Musím říct, že finální proslov mě naprosto rozsekal. Al Pacino je opět v některých scénách neskutečný, tomu v 70. letech vycházelo na co sáhnul, zejména v žánru krimi. S mírným váhání za Pacina, finální scénu a druhou půlku nakonec 5*. Tohle je krimi opravdu jen zčásti, ale přesto si to krimi/thriler roku 1979 zaslouží. ()

Rapikk

Tento film má vše. Napětí, drama, poutavý příběh, nečekané zvraty, inteligentní dialogy a roztomilý humor. A vidět právníka se svědomím je prostě zážitek k nezaplacení. Nemluvě o bravurním hereckém výkonu Al Pacina. Do tohoto filmu jsem se zamiloval již při prvním promítání a nedokážu pochopit, proč ho české televize dlouhodobě ignorují. ()

Scevola

Tento film presne vystihol moje pocity na fungovanie sudneho systemu. To znamena, ze niekedy nie je dolezita vina ci nevina, ale akeho mas sikovneho pravnika. Al Pacinova rec na konci filmu patri medzi to najlepsie zo sudnej siene co som mal moznost vidiet. Jednoznacne spicka medzi dramami zo sudneho prostredia. 8/10 ()

F.W.Colqhoun

Spravedlnost pro všechny, film s titulem dokonale ironickým, se snaží přesvědčit, že existují dělníci práva, kteří riskují svou profesionální pověst tím, že přistupují ke svým povinnostem podle jistého morálního kodexu. To nepřetržitě mařilo odhodlání jinak skvělý snímek plně vychutnat. Ne snad, že bych existenci dobrých lidí v justičním systému nevěřil; jistě jsou takoví, statisticky vzato musí být. Někoho jako Arthura Kirklanda si ale dokážu představit jako vedlejší postavu někde ve třetím plánu, kterak si dává strašný pozor, aby si jejího přesvědčení pokud možno nikdo nevšiml. Ani exponovanost srdnaté Kirklandovy postavy, ani funky sountrack z dílny Davea Grusina (a la Honba za diamantem) mě nedonutil zapomenout, že je to všechno opravdu odporné svinstvo, přestože snaha ze strany Normana Jewisona ujistit (emerického) diváka, jenž má jistě své zkušenosti a důvodné pochybnosti, že všechno nebo alespoň něco bude fajn, nebyla nepatrná: Ukázat nejkřiklavější vady systému a posléze to, jak byly hrdinně překonány nasazením jednotlivce; z propagandistického hlediska slušně odvedený trik. V centru filmu, opentleného dost možná autentickým historkami z manufaktury na spravedlnost, odvádí způsobem navozujícím husí kůži fanatik herecké profese budoucí ďáblův advokát Al Pacino: At this point, I would just like to say that what this committee is doing in theory is highly commendable. However, in practice, it sucks... ()

Smejky87

Výborný film, který si díky strhujícímu závěru mladého, idealistického právníka ve skvélém podání Al Pacina a jeho malé vendetě, za nečinné přihlížení celého soudního aparátu beroucího lidi jen jako případy a ne jako lidské bytosti, vysloužil 5*. ()

Ezekiel1

Po všech stránkách dokonalé. Mísí se zde napětí, humor i složité korupční a především etické situace. Perfektně jsou znázorněny ukázky toho jak může být systém soudnictví prohnilý. Nejlépe to můžeme poznat na postavě nechutného soudce Fleminga. Neřeknu žádnou novinku, ale Al Pacino je zkrátka fenomenální a nikdy ve své počáteční tvorbě nezklame. Nezapomenutelná je scéna ve vrtulníku se sebevražedným soudcem. Vynikající hlášky...."áááá došla mi pěna na holení."-"Arthure to je deodorant.":) ()

Teabag

Filmový kontrapunkt snímku 12 Angry Men, ve kterém mistr řemesla Al Pacino sice také bojuje proti větrným mlýnům soudního systému, ale na rozdíl od Henryho Fondy mu nestačí přesvědčit "jen" zbylých jedenáct porotců. Herecké výkony (vedle Al Pacina jistě zaslouží pochvalu i John Forsythe, coby sadistický soudce Fleming, a Jack Warden, jako soudce se sebevražednými sklony), vynikající scénář, skvělá svěží hudba, proměnlivá atmosféra (od dusné a tíživé až po mile vtipkující)... Všechno dohromady tvoří jeden z nejlepších filmů všech dob! K výkonu Al Pacina viz zajímavý komentář: kleopatra. ()

Paldiny

S právnikmi je to zložité, jedni obhajujú nevinných, druhí vinných, ibaže klaďasi nie sú ani tí kladní, nakoľko hneď s budúcim prípadom si s padúchmi role vymenia. So zákonmi? S tými je to zložité, vedia vás kvôli rozbitému svetlu na aute pri zlom zoskupení hviezd, pokojne strčiť na dva roky za mreže medzi domáce pečivo a prítulných zabijakov. A so sudcami? Aj s týmito pánmi zákona je to zložité, keď zrovna neobedujú na rímse s trčiacimi nohami nad hlavami okoloidúcich, tak na pánskych toaletách oblizujú hlaveň pušky, aby poobede na to v taláre rozhodovali o stovkách osudov. Cítite v tom iróniu? Film ponúka aj tú, ale hlavne ponúka kvalitný príbeh plný hercov, ktorým veríte každý pohyb, každú frázu, skvelý scenár s nepredvídateľnými rozuzleniami jednotlivých prípadov, tiež dopady na odsúdených a občas aj právnych zástupcov vtedy, keď zavetria pocit zodpovednosti. Rovnako si z neho odnesiete slušnú pachuť z nastavených procesov, aké šablónovito triedia zloduchov a tých druhých bez nejakej ľudskej zložky. Nech sa páči, lepší film z právnického prostredia už asi nebude. ()

eratni

Velice zvláštní film z právnického prostředí, kde se hromada scén s nadsázkou (soudce utišuje síň střílením do stropu) střídalá se scénami opravdu silnými. Výkon Al Pacina byl skvělý a film mě opravdu ani chvíli nenudil, přesto to jsou ode mě jen poctivé 4*, prostě jsem nebyl se závěrečnými titulkami nějak úplně ukojen. ()

Disease

Zejména v první půlce hodně veselé soudní drama s vynikajícím Pacinem. Tak vynikajícím, že filmu odpustím i patetický konec. ()

Zemřel režisér Norman Jewison

Zemřel režisér Norman Jewison