Dark

• Německo Dark
Drama / Krimi / Sci-Fi / Mysteriózní
Německo, (2017–2020), 24 h 23 min (Minutáž: 45–73 min)

Režie:

Baran bo Odar

Hudba:

Ben Frost

Série(3) / Epizody(26)

johnywalker

Rozhodně překvapivý a nadstandardní počin německých ručiček, který by neměl uniknout nikomu, koho baví mysteriózní atmosféra a hrátky s cestování v časem. Nemůžu říct, že bych si v tom přeskakování z letopočtu x do roku y nějak liboval, ale rád se kouknu, co dalšího z hlav scénáristů vyleze. Abych přešel konkrétněji k tomuto Netflixovskému hitu, musím hned zmínit jednu velkou myšlenku, která se mi nechce dostat z hlavy a jen čas ukáže, jak správná byl - tohle měl být příběh na jednu sérii!!! Proč? Seriál má perfektních několik úvodních dílů, fakt mě chytl a nepustil. Mírné zádrhely přišly na konci, kde se přesunul děj právě k onomu cestování časem. To samozřejmě bylo logické, ale potenciál některých postav byl kvůli tomu nevyužit. Problém vidím v tom, že stačilo velice málo k tomu, aby se dějová linka uzavřela. Spoustu charakterů mělo více či méně ukončený svůj příběh a stačilo podle mého natočit 2 či 3 díly navíc, abychom všichni mohli spokojeně vypnout obrazovky a sledovat, co se to kurnik vlastně dělo... Jediná výtka tedy vede k tomu, že se bojím o budoucnost (haha, takovej joke na závěr...) Tmy jako takové. ()

DEADMANincCZ

Hodně velká paráda. Upřímně tenhle druh atmosféry vyprávění miluju a sci-fi o cestování časem mám taky hodně blízko u srdce, takže kombinace obojího nemusela vyjít, ale to nebyl tenhle případ. Občas jsem měl takovej debilní úsměv, když do sebe nějaký věci zapadaly a říkal jsem si, že tohle musel psát nějakej totální magor/génius. Neviděl jsem to teda v originálním znění, přepnul jsem na anglickej dabing, ale až to pojedu znovu, nechám to asi v němčině, každopádně jsem si to hrozně užil a není o čem - 5* jak vínko. ()

FilmWave

Strašně dlouho trvá než se to rozjede a má to samé protivné postavy. Ale tak od 7. epizody to konečně chytne drive. Doporučuji si stáhnout plánek rodin a profilů napříč časem :-) ()

Qeo

Dark se výrazně odlišuje od všech časově cestovatelských snímků. Především postavy a styl vyprávění je naprosto geniální. Záplava postav, kde každá z nich prožívá jiné své osobní drama. Propojenost děje, citů a pocitů. Skutečně temný originální seriál. ()

Rockerman

Jak už to u cestování časem bývá, je třeba vše sledovat se zvýšenou pozorností, protože figur je tu jako na orloji a děj je vyprávěn hned ve třech časových rovinách. Pokud se to posouvalo jen od současnosti do roku 1986 bylo všechno v pořádku. Když to sklouzlo do roku 1953, začal jsem se trochu v těch jménech ztrácet. Navíc závěrečná scéna vyhrožuje ještě dalším rokem. Nicměně jádro pudla je jasné a přináší fanouškům tohoto žánru výbornou zábavu. Těším se na druhou sérii. 4*. Druhá sezóna přinesla částečné dovysvětlení, ale také přeplácanost. Když se Jonas objevil už ve své čtvrté verzi a přibývalo setkání osob se svým minulým či budoucím já, mávnul jsem ještě nad tím rukou. Když jsme se však dozvěděli, že matka je zároveň dcerou své vlastní dcery, to se mi zdálo už moc! Poslední scéna pakotevřela vrata do třetí série a to je škoda! ()

lemonova

Pustila som si Dark.. čakala som, že sa tam začne niečo diať. A čakala som prvú časť, druhú časť, tretiu časť.. momentálne som na šiestej časti, a stále sa nič nedeje. Len plno pochmúrnych tvárí, ku ktorým si nie a nie vytvoriť aspoň aké také sympatie. Dám tomu ešte šancu, ale zatiaľ sklamanie. ()

hEROic

Takhle složitý, ale zároveň poutavý seriál tu zřejmě ještě nebyl! O to větší překvapení, že přichází z Německa. První dvě série jsou bomba, temné prostředí, tajemná zápletka, a skvělé rozkrývání příběhu a takřka incestních vztahů všech postav v několika časových rovinách. Třetí série posouvá složitost o level dál a tím se z toho bohužel stává poměrně nepřehledný a stereotypní spletenec, asi to chtělo trochu okleštit. Na druhou stranu všechna čest za celkové zakončení! Jo a skvělý hudební doprovod! 85% a několikanásobné přehřátí mozkovny :) ()

gazogazo

Tak já nemůžu šetřit chválou ! Po 6. Díle si mě Dark stále drží. Německá kvalita ? No to mě Poser, tohle má koule ! Kdybych neviděl stranger things Tak bych explodoval nadšením... tady se inspirace popírá fakt špatně - ale taky se to špatně zatracuje ! Edit: shlédnuto celé a já jsem stále mega spoki ! Nevím.. možná to ke konci trochu ztrácí dech , ale popravdě neznám seriál kterému by se to nedělo !! Edit: po třetí sérii je nekompromisní náser završen. Jestli vás sem tam sere, že vás scénář vodí moc za ruku, tady to rozhodně nečekejte. Energie z Dark srší všemi směry, herci hrají, osudy se prolínají, komplikace se prohlubují a divák se baví. Krása není vždycky lehce přístupná. ()

Waldir

V prvom rade veľké plus za to, že spoločnosť Netflix dáva priestor pre realizáciu aj iným ako anglicky hovoriacim štátom a v druhom rade veľké plus tvorcom za to, že to nie je len prvoplánový výtvor na základe "hajpu" okolo Stranger Things. Pre mňa je to jedno z najväčších seriálových prekvapení roku 2017. Atmosféra mestečka Winden je tu uchopená a podaná výborne. Gradujúci príbeh, ktorý sa pomalým tempom odkrýva a vyjasňuje čoraz viac a viac, záhadná zápletka, no hlavne vynikajúci audiovizuál, to všetko tvorí Dark tak výborným seriálom. Samozrejme možno tomu vytýkať všeličo či už v niektorých momentoch príliš okatú inšpiráciu podobných snímkov, určité príbehové otázniky či pre niekoho až príliš pomalé tempo. Avšak podobne ladených seriálov či filmov, rovnakých kvalít, je skutočne málo a námet o ktorý sa Dark opiera je pre mňa tak pútavým, že si pokojne dovolím tvrdiť, že je to najlepší seriál minulého roka (spoločne s Mindhunter) ()

JanBar

Naprostý masterpiece dnešní seriálové tvorby. Osobně mám trochu slabost pro atmosféru bývalého východního Německa, které je zde samo o sobě svým depresivním konstruktivismem zasazeným v přírodě pro mě velkým tahounem. Skvělé herecké výkony, výborná zápletka (i když se jedná o téma již tolikrát probírané) a skvěle načasované twist ploty. Obzvlášť bych vytyčil výběr hudby, který přestože nebyl mým šálkem kávy, po této televizní sérii se jím rozhodně stal a je to jedna z věcí, za které tomuto seriálu děkuji. ()

Perth

Ta pravá temnota musela být číst k tomhle scénář a předstírat před štábem, že mu rozumíte. Za oponou každé scény si představuju tak 5 nových postav čekajících až přijde řada na jejich názor zda konec světa právě dnes připadá na levou nebo pravou hýždi. No ty vole! Z těch zvratů by člověku vyrašily takový paradoxy, že by si to jeden hodil, oh wait... ()

misbos

Heilige Scheisse!!! - aneb - kdyby byli Návštěvníci (ty s Patrasovou, ne ta žabožroutská idiocie) rodinné drama. Je to vlastně geniální, protože to cestování časem je jen "zástěrka" pro hustý vztahový propletence, a do vejšek to netáhnou efekty a spektákl, ale drsnej scénář a tutový herecký výkony. Takže plná palba a ať už je tu třetí řada! ()

AloeB

Po zběžném projití si vesměs pochvalných komentářů nechápu, zda se hodnotící dívali na to samé co já. Je zjevné, že se nám seriál neustále snaží podstrčit, že jde o kvalitní, promyšlené dílo s notnou dávkou filosofie, ale je tomu skutečně tak? Skutečnost je někde na půli cesty, protože nemohu říci, že jde vyloženě o odpad. Nekonečně propletené dějové linie nám víceméně dávají najevo, že tvůrci jen nevaří z vody, že má každá postava svůj význam a že se vše co se stane má nějaký svůj význam (tedy alespoň zdánlivě). Obdivuhodné je to už jenom proto, že si seriál troufl na komplikovanou koncepci cestování v čase s několika různými časovými obdobími (1921, 1953/4, 1986/7, 2019/20, 2053), které jsou propojenější víc než se na první pohled zdá možné. Naprosto geniální je výběr herců, kde lze starší i mladší já bezpečně poznat čistě jen podle rysů tváře. Zajímavé jsou také všemožné aluze, například geniálně zpodobněna Ariadnina niť, případně biblické jako očividně Adam, či Noah. Stejně tak zde máme i odkazy na současnou vědu a na filosofii některých minulých století, to bych ale za žádné plus nebral, protože zde se dostáváme k neodpustitelným negativům, na kterých Dark tratí. Přestože na oko se snaží působit seriál kvalitně, je to jen sprostý podvod a pochybení o divákově inteligenci. Různá propojení mezi jednotlivými dobami a dramatické pohledy s kvalitní hudbou každých pět minut seriálu skutečně nevytvoří artový seriál a potutelné odkazy na Nietzscheho ještě nedělají hodnotné dílo, když je většina spojení mezi postavami z minulosti a současnosti pouze na efekt a jejich náhlá zjevení se na scéně mají v divákovi vyvolat otázky, na které naštěstí v další epizodě rychle zapomene, protože jinak by si možná uvědomil, že zde není něco v pořádku. Navíc v seriálu o průměrné délce 18 hodin má divák více času nad přemýšlením nad fungováním cestování v čase a poměrně rychle si uvědomí, že nejenže nedává smysl (což je pro filmová ztvárnění cestování časem typické), ale navíc je i nesmírně paradoxní, načež divákovi nezbývá než věřit, že si tvůrci tento začarovaný kruh uvědomují (a já předpokládám že jo, vzhledem k symbolu urobora v jeskyni, která de facto naznačuje situaci dějových linek v seriálu), jenže pak se nabízí otázka jak ze současné situace seriálu chtějí vycouvat, neboť tím zašli do jeskyně, z níž není návratu a možnosti, které jakžtakž mají jsou na takřka postmoderní úrovni - například vzbouření se pomyslnému Bohu/tvůrcům seriálu, jak ostatně naznačuje německy libozvučná hláška "Gott ist tot" a zároveň by nám to dalo odpověď na otázku "Quomodo mundus creatus est?", protože neustále omílaný citát ze smaragdové desky "Sic mundus creatus est" bez nějakého bližší spojitosti zní jako náhodně vybraný latinský citát proto, aby se publikum cítilo chytřeji, což ovšem nefunguje, neboť alespoň to vzdělanější publikum si jednoduše řekne "Hic sensu non facit" a má pravdu, neboť nejen, že to moc smyslu nedává, ale též je to vyloženě prázdná fráze pro efekt. Samozřejmě je reálné, že ve třetí (snad poslední) sérii z tohoto tvůrci vybruslí a vše bude dávat smysl i těm s IQ nad 60, prozatím to ale vypadá, že zde forma efektu vítězí nad logikou a přes všechna ta pozitiva jde jen o snahu zalíbit se fanouškům severských detektivek a amerických mysteriózních příběhů jako To nebo Stranger things - minimálně s tím druhým je často spojováno, ale v základu jde o naprosto odlišné věci. Zatímco v ST jde o charaktery postav a fantastijní dětskou akci, Dark je v prvé řadě vážný dospělý thriller, kde protože postavy nejdou, kromě občasných filosofických řečí, nijak do hloubky - což je také dáno tím, že je zde více hlavních postav jak ve Hře o Trůny. Tento rozdíl je mimochodem daný i tím, že ve Stranger things nám stačí ohrané vysvětlení s papírem propíchnutým tužkou, ale zde je nám dán prostor přemýšlet více do hloubky, což je vlastně dobře, protože když už nic jiného, tak nad tím lze alespoň přemýšlet a vlastně i z tohoto důvodu nebudu s hodnocením až tak přísný, jak jsem původně chtěl být. () (méně) (více)

JetDryerFan

DARK je veledílo, které mě zaujalo snad po všech stránkách. Skvělý scénář, casting, postavy jsou propracované, drží se svých vlastností i napříč časy, kamera, napětí, hudba (bez Neny by to nešlo),... všechno funguje na 100%. Měla jsem obavu z toho, jak to všechno nakonec dopadne, jak se to všechno vlastně "rozmotá" a opět klobouk dolů - protože: "Ahá, tak takhle,.." Topovej seriál a dokonalá poslední scéna :) . Jo a PS: Srovnávání se Stranger Things mi přijde fakt mimo. ()

ER

Do temných barev "ponořený" seriál, doprovázený temnou hudbou, který má odpovídající,plíživě tajemnou,až depresivní atmosféru.Dějově jde o mozaikovitě podanou zápletku, která mísí různé nápady, čímž je někdy orientace v tom, co se děje, trochu stížená. I přes nespornou filmařskou kvalitu je na mně toho "temna" příliš. ()

Franc1s

9,5/10 Musím to tam hnedka vypálit, protože tohle je bez debat seriálová pecka!!! Německo s Netflixem dokázalo něco, co by mu nejen čeští seriáloví tvůrci mohli závidět. V jednom zapadákově se oběsí jeden chlápek,pak je nalazena mrtvola dítěte a taky jedno dítě zmizí, začíná vyšetřování a odkrývání šokující minulosti všech ..Do ted taková normální kriminálka :) Ono je tu ale ještě jaderná elektrárna, cestování časem tam i zpět, skoky z minulosti do budoucnosti, že nevíš kde ti pak hlava stojí, bavení se o červích dírách a jak to vlastně funguje, postavy, které ze začátku třeba máte rádi, ale postupem času zjistíte, že vlastně nikdo tu není ten dobrej a každý má svou temnou minulost. To vše a ještě mnohem víc zabaleno v perfektním "temném" až depresivním tónu, kde kamera a audiovizuál je prvotřídně zpracováno a ta fantastická hudba!! Shlédnuto na jeden zátah a nedokážu si představit, že bych se díval po jednom díle, tolik informací, vztahových zvratů, co každý díl má, to bych byl v lese úplně :) Rozhodně občas nebylo na škodu si to pauznout a srovnat si to v hlavě, finále bylo na jedničku, většina částí skládanky do sebe pěkně zapadla, protože kdybych věděl, že to bude takovej masakr, dělám si poznámky a pak věřím, že by vše do sebe zapadlo jak má. Velice se těším na druhou řadu.Jsem rád za Netflix a takovéto originální kousky z Evropy. Kdo rád, zamotané skoky v čase, tak směle do toho!!! EDIT: Tak po 5 letech odkládání, jsem konečně shlédl jedním dechem 2. a 3. sérii a musím říct, že je to jeden z nejkomplexnějších seriálů s touto tématikou, co jsem zatím v životě viděl. Tvůrci prostě od začátku věděli kolik řad bude a co vše tam bude. Do detailu promyšlený a úžasný příběh, vývoje postavy, jejich vztahy, city, kdo, kde, jak a proč.. Koncem tohoto seriálu, se pro mě uzavřel 5letý kruh, odkládání, vzpomínání, třeba jak jsem byl zařezanej v sedačce při první sérii :) Snad nikdy na žádný seriál jsem tak nemyslel a nepřemýšlel nad ním. Naprosto mě učaroval a já doufám, že za pár let si ho dám znovu a opravdu NIKDY nezapomenu! 10/10 ()

Seriál 1899 končí po první řadě

Seriál 1899 končí po první řadě