2001: Vesmírná odysea

• Velká Británie 2001: A Space Odyssey (více)

Filosofická filmová opera. Evoluce a smysl existence lidstva v několika epochách, během kterých je člověk konfrontován se zlověstným a mlčícím symbolem mimozemského života. Science-fiction film, po kterém už filmové sci-fi nikdy nebylo jako dříve, a souběžně napsaný stejnojmenný science-fiction román, po němž se sci-fi literatura navždycky změnila. Jeden z největších mýtů filmové historie a společné mistrovské dílo dvou osobností svých oborů – režiséra Stanleyho Kubricka a spisovatele Arthura C. Clarka. Neopakovatelná cesta za hranice lidské zkušenosti, za hranice prostoru a času... (AČFK)

Nyck

Dvacet minut nudy, dvacet minut nudy, dvacet minut nudy, dvacet minut nudy, dvacet minut nudy, dvacet minut nudy, dvacet minut nudy... ()

Natabar

Filosofie v obrazech, kde film je jenom počátkem. A pak dlouze přemýšlet a přemýšlet a přemýšlet a přemýšlet... ()

hroubek

Jeden z nejrozporuplnějších filmů jaký jsem, kdy viděl. Na rovinu přiznám, že ne všechno mě dávalo úplný smysl, a že jsem pochopil myšlenkové pochody tvůrce. Teď se ani nedivím, že to ve své době propadlo, jelikož tohle je silná káva i pro dnešního diváka, natož před několika desítky let. Hodně jsem si přál, abych si k filmu našel, ale to se stalo, tak nějak z půlky. Kubrickova režie je famózní a úžasná. Neuvěřitelný cit na záběry a hudbu, která hraje v pozadí. Úžasné triky a excelentní záběry na vesmír. První třetina je poměrně zajímavá a chápu daný podtext, jen bych jí trochu zkrátil. Druhá třetina je to nejlepší z celého filmu, jelikož se konečně objeví HAL a jako divák jsem si vzpomněl na spoustu sci-fi snímku a pěkně mě mrazilo v zádech a přál jsem si, aby to takhle vydrželo až do konce. Pak přišla poslední třetina a těžký nepochopení některých výjevů. Vizuálně je to stále podmanivé a hudba je pořád boží, ale tak nějak jsem v tom neviděl, žádný hlubší smysl. Osobně jsem čekal něco jiného, a jsem dost zklamaný z příběhu, ale po vizuální a technické stránce jsem nadšený. ()

romajz15 odpad!

To ne tohleto, Díky bohu, že nemám Director's cut, těch deset minut navíc bych asi nedal. Tohle bylo jedno z nejotravnějších odpoledne v mém životě. Je to jako kdyby někdo vzal pár dobrých scén z Interstellaru, natočil je ve stylu 60. let, sprasil děj tak, že ani nevíte, o čem to je, a pak všechny ty scény doplnil nechutným zdlouhavým gulášem zbytečných a ultrazbytečných scén. Většinu času jsem jen otráveně koukal na opice, či vesmírné lodě za doprovodu hudby, ovšem nedělo se nic zvláštního. Z toho zbytku jsem se místy i trochu chytal, Příběh je dobrý, ale zabírá asi tak 20 minut filmu. Ten vizuál je na 60. léta výborný, ale hudba je hrozná. A prostě jako celek nedokážu filmu odpustit, že jsem po prvních pěti minutách nechtěl nic jiného, než aby to konečně skončilo. (ne, nevypnul jsem to, protože podle vás je to hrozná kultovka a povinost každýho fanouška sci-fi) ()

pursulus

Pět minut od dokonalosti?¬         Poznámka: Toto opoznámkování i mé (zprůměrované) hodnocení je za všechny díly "Vesmírné odysey" podle knih A. Clarka. Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".¬                 Ve směs drží se shoda názorů, že snímek "2001: Vesmírná odysea" tvůrců A. Clarkeho (coby původce předlohy a podílníka na scénáři) a S. Kubricka (coby režiséra a tvůrce scénáře) je dílem mimořádným, s tou výhradou, že je poškozují nadbytečně dlouhé bezdějové úseky, byť doprovázené vhodnou hudbou. Další odsudky týkají se závěru snímku a koření v nepochopení myšlenkového záměru, konečného vyústění.¬                 Abych mohl provésti zobjektivizování hodnocení tohoto bez pochyby výjimečného snímku, musel jsem jej shlédnouti dvakrát (proběhlo s odstupem mnoha roků), při čemž mi bylo vypořádati se zvláště s oněmi natáhle jevícími se úseky; pochopil jsem, že podobně jako u Vláčilova snímku "Maréta Lazarová" je třeba přizpůsobiti své rozpoložení a očekávání sledovanému dílu, jednoduše pohodlně se usaditi v křesle a cele se oddati "dívání", bez kdesi usazených myšlenek na čas, zítřejší vstávání, zaběhlý shon apod.; ona natáhlost určitých úseků je totiž součástí přesné komposice, bez níž dílo by ztratilo mnoho ze své vnitřní působivosti, kterou, ovšem, může si vychutnati a vyvnímati ji pouze divák opravdu sledující, nikoli ten, kdo je myšlenkami jinde, kdo je roztěkán. Nebudete-li pozorni, minete ta nejkrásnější umělecká díla malířství, sochařství či stavitelství bez povšimnutí. Mohu shrnouti, že kdo něco chce, musí pro to taky něco udělat — požadavek pro současného člověka zkaženého technikou a dostupností mnoha zdánlivě samozřejmých věcí nehorázný. Dále mi druhé shlédnutí umožnilo uchopiti filosofický závěr díla v celé nádheře ukazovaného podobenství (nápověda: sklenice).¬                 To je z mé strany vše, považuju to za dostatečné vyjádření ke skutečnosti, že jde o geniální umělecký počin. Následovně mohu poukázati za jedno na commentaria s příznakem zásadního nepochopení, špatná (za mnohé uživ. monolog, Una111) a za druhé na ta od těch, jimž dvouapůlhodinový zážitek nepřišel jako zátěž, ale jako Umění (pursulus, Shadwell).¬                 Poznámka: Knihu (mám na mysli knihu původní, tedy "2001: Vesmírná odysea") jsem četl jednou a to před mnoha roky; tenkrát na mě velmi zapůsobila právě svým vyústěním, ale protože si je už určitě nevybavuju, nelze říci, že by přečtení knižní předlohy ovlivnilo můj divácký zážitek a následný soud. A, pozor, není pravdou, že předlohou byla Clarkeho povídka "The Sentinel" (chybně na ČSFD i na IMDB) — předlohou byl román názvu stejného jako je název filmu.¬                 Druhá část, nazvaná "2010: Druhá vesmírná odysea" je výtvorem podivuhodně houževnatého newyorkského režiséra, scénáristy a kameramana P. Hyamse. Knižní předlohu pro tento díl jsem nečetl a nebo četl někdy v mládí, aby byla zapomenuta pod dojmem z původní knihy, a totéž se dá říci i o filmu. Totiž dobré "sci-fi" — a nic víc.¬                 Původní "Vesmírnou odyseu hodnotím za 5 * a považuji ji za filmové dílo geniální. Druhou odyseu, která mi víceméně nezaujala, je mi hodnotiti za 3 *. () (méně) (více)

ZeroCZ1233

Kvůli tomuto monumentálnímu uměleckému dílu padlo mnoho stromů, protože toliko papíru, jenž o něm bylo popsáno, je nespočitatelné. Já, jako malicherný červ z nepodstatného místa a času taky příhodím pár svých frků do mlýnku. Toto dílo mi bylo popisováno jako vrchol filmařského vizionářství a umu, jímž je Kubrick v kinematografickém světě zlatým písmem zapsán. Na tyto ohlasy jsem reagoval bez žádné skepse, z filmů jako Osvícení a hlavně Mechanický pomeranč jsem si dokázal udělat menší obrázek o Kubrickových postupech a stylistických volbách. Snímek 2001: Space Odyssey však vyjadřuje grandiózní prvek jeho vizionářských kvalit, jež ukázaly světu první pojítko filmu s komplexností na úrovní uměleckého veledíla. Výjimečnost Odyssey tkví hlavně v krystalicky čisté řemeslné práci Kubrickovy filmařské virtuozity, jež předběla dobu o mnoho desítek let. Pověstný perfekcionista na ploše 149 minut ukazuje očím lahodící koncert. Brilantní práce kamery s originálně řešeným pohybem a statickým umístěním snímající jeden fotogenický záběr za druhým, mizanscéna s osově souměrnou kompozicí fungující jak v klaustrofobických interiérech, tak i v nekonečných hlubinách širého vesmíru, lámavost záběru a surrelisticky pojaté sekvence jsou jen zlomek této tvůrčí epochální erupce. Kubrick zde také definuje postupy užití zvuku ve vesmíru, jenž se skládá z podkresu klasické hudby, vyjádření vesmírného ticha a nesourodé využití diegetického zvuku. Narace jako taková se jen díky stylu dá považovat za dokonalou, ale komplexnosti je zde nemilosrdně podřízen i snímaný obsah. Příběhové zasazení se jen lehce otírá o lidskou chápavost a když si divák myslí, že svým rozumem film porazil, tak je sražen na dno a po konci odejde s přirozenou nechápavostí, otázkami a filozofoficky podmíněnými myšlenkami ohledně lidského bytí. Na 2001: Space Odyssey jsem se koukal s bradou v klíně, myšlenkami zcela zainvestovanými viděnému eposu, kdy se mi v hlavě převalovala otázka nad možností něčeho tak nadpozemsky vyspělého v roce 1968. Mnoho z 10, nic významnějšího dosud natočeno nebylo. P.S. HAL je jeden z nejlepších filmových "záporáku" všech dob o jehož záporáctví se dá pouze a jen diskutovat. ()

Sany33

2001: Vesmírna odysea je vysoko hodnotným kinematografickým zážitkom, okrem toho, že posúva hranice estetických kritérií, Kubrick dokazuje, že limity filmového vyjadrovania sú stále neprekonané a filmové prostriedky v rukách nadaného tvorcu dokážu ožiť v nezvyčajných kontrapunktoch, vyzdvihujúc presne to, čo by v „klasicky“ vyrozprávanom príbehu zostalo opomenuté. Absolútne vyčerpávajúco a sústredene sa púšťa do každého detailu, je dôsledný a plne si je vedomí toho, že zanedbanie miniatúrneho prvku by mohlo znamenať, že jeho poctivo vystavaný svet sa razom potkne a zrúti. Kubrickove tvrdenia sú otvorené nespočetným interpretáciám, dohadom, jeho asociácie vytvárajú nekonečnú reťaz možných vyústení, ktoré nemožno celkom s istotu uzavrieť. 89% ()

Spock

Co je Vesmírná odysea? Je to sci-fi, dobrodružný film, psychologický snímek nebo něco jiného? Na podobné otázky není jednoduchá odpověď, po chvilce sledování si uvědomíte, že sledujete něco výjimečného. Nejde jen o skvěle propracovanou vizuální stránku, doprovodnou hudbu, která vás nemůže nechat netečnými, ale především o něco nevyřčeného, co se táhne celým filmem, na konci se pak konečně otázka vynořuje „na světlo“. Kým vlastně jsme a kam směřujeme? Existuje Bůh, nebo jsme se my sami stali bohy poté, co jsme „dali život“ Halovi? Skvělý zážitek stejně jako kniha, kterou všem vřele doporučuji. Pro někoho možná příliš zdlouhavé, pro jiné ovšem maximálně inspirativní dílo, které nastoluje ty nejzásadnější otázky týkající se nás samých. ()

Hér

Tenhle film by se měl dodávat s upozorněním, že pokud nejste opravdu odhodláni ho vidět, slyšet a přemýšlet o něm, nemá cenu si ho vůbec pouštět. Podle mého názoru se naprosto nehodí aby se na něj dívalo víc lidí v jedné místnosti. Nejlepší je si ho shlédnout sám a udělat si nějakou svoji představu a úsudek nad tím co tím chtěl básník říct a poté si přečíst názory ostatních jelikož celý děj a hlavně konec u kterého jsem byl ohromením a napětím naprosto přikován k židli velmi těžce uchopitelný a každý si ho může vyložit jinak . A opravdu hlavně závěrečná scéna kde vlastně z ničeho Kubrick vytvoří tak neuvěřitelně hustou atmosféru je geniální. ()

svobik

Až mi někdo racionálně vysvětlí, co tím koncem chtěli vlastně oba básníci říct, klidně tam lisknu pátou hvězdu. Formálně asi nejúžasnější film mého života. ()

Kalidor_

Jsem si stoprocentně jistý, že jsem u toho nespal, no ale co z toho mám. Připadám si, že jsem to prochrněl jak starý Škopek u Angeliky a probral se vždy jen na moment abych zjistil, že po úvodní opičí National Geographic následuje slušně atmosférická scifárna kde všemi mastmi mazaný záporák Hal má jedničky a nuly proklatě nízko.......potom zase chrrrr.....a nakonec hašišácká fantasmagorie, která sama o sobě je pro mě pochopitelná asi jako kvantová chemie s dvojitým Ritbergrem. ()

mirec88

Tomuto hovorím dokonalý film. Myslím, že viac k tomu netreba písať. Síce som pri prvom pozeraní zaspal (ale od únavy), ale pri druhom som bol čulý ako rybička a mal som úžasný audiovizuálny zážitok. A tie efekty na konci nechápem ako mohol v tej dobe Kubrick ich takto nafilmovať. Úžasné. Myšlienka s neandertálcami či čo to bolo síce je proti môjmu názoru, ale 5 hviezd dávam za celkovú krásu filmu. ()

PollyJean

Je příznakem geniálního díla to, že se při něm člověk nepokrytě nudí nebo to, že ho nedokáže pochopit, přestože tuší, že se dívá na něco důležitého, co ve své době muselo být podobným monolitem, jaký se zjevuje ve filmu? To, že filmy vyvolají více otázek, než odpovědí mi nevadí, spíš naopak, ale tu nudu odpouštím jen těžko. Zdlouhavý (a dnes už dost archaický) je animální začátek i epizoda s planetou Clavius. Zdlouhavé (nejspíš úmyslně) jsou mnohé záběry do kosmu. Nejsnáze stravitelný, protože nejdějovější je příběh kosmonautů a počítače HALa. Ještěže závěr s psychedelickým videoartem a následnými až lynchovskými scénami (pár let před Lynchem) mi nakonec spravil náladu i názor. Najednou vlastně vůbec nevadilo, že tomu nerozumím, z filmu se stal sled kostiček, které šlo poměrně libovolně řadit za sebe a bavit se uvažováním, co mohl mistr všechno chtít říct a co už je divákova spekulace. Jo a taky se řadím k menšině diváků, které zvolená hudba spíš vadila. Podle mého se Strauss coby dobová pop music s putováním planet a kosmických těles shoduje asi tak jako dnešní Lady G. nebo Britney S. ()

Gerret

Několik scén mi ve filmu přišlo zbytečně natahovaných až nudných. Naopak obdivuji, že na to v jaké době byl film natočen, vypadá v dnešní době velice věrohodně. Závěr filmu mi přišel divný a nejasný. Herecké výkony jsou ale skvěle podané, ale po první projekci převažuje to co se mi na filmu nelíbilo, proto Hodnocení 60%. ()

ghatos

Hudebně uřvaná vesmírná sci-fi bible (extrémně rozvleklá) má povznést diváka? Mhh, kromě umělé inteligence na vesmírné lodi nevidím důvod, proč i v roce 2012 chválit Kubricka za tohle. Předlouhý opičí začátek se dá zkousnout, avšak nesnesitelné závěrečné blikající genesis...kristova noho. Nesourodé, extra pomalé, přeceněné. 42%. ()

Myrreczech

Jako obvykle se Kubrick nezapře a jeho maniakální preciznost z celého filmu úplně vyzařuje. Dokonalá práce kamer pro efekty s gravitací v úžasně vyvedených interiérech, které rozhodně předběhly svou dobu. Neskutečně kvalitní efekty, perfektní soundtrack a výborní herci, to vše podtrhuje kultovnost tohoto snímku, který je rozhodně jedním z nejkvalitnějších sci-fi, jaké kdy kdo natočil. Sice si stále nejsem jistý co chtěl básník říci koncem, ale stejně to byla fantazie. ()

Mr.KarlAdler

Jak těžké je pro mě odyseu ohodnotit. Začnu zeširoka. Je naprosto jedinečná svým zpracováním. Kubrick přednesl tenhle příběh takovým stylem, že jsem doposud nic podobného neviděl. Přesto můžeme některé jeho inovace sledovat ve filmech pozdějších dekád = veliký přínos. Ano, ono to je zdlouhavé, místy nudně se opakující, ale přesně takový by vesmír v mých představách mohl být. Vleklé pasáže ticha v širokém, nekonečném prostoru, kdy se i vlastní dech může stát něčím naprosto iritujícím. Celým dějem prolétnete (nebo spíš pomalu probrouzdáte), aniž byste narazili na kapku citu. Jediný, kdo „toto lidské“ alespoň imituje, je HAL. To, že všichni jednáme podle svých základních instinktů, pudů a vnitřních, nedefinovatelných, tužeb, je mnohokrát potvrzená pravda. Pak mi ale na mysl vstupuje otázka: kdo by nás vlastně dokázal mít rád? Bůh? Prozatím to není na plné hodnocení. Budu to muset vidět znovu a pak pravděpodobně ještě jednou.. ()

Taio odpad!

Takže citujem par "TOP" uživatelov, ktory dali tomu 5* a dokonca napisali aj koment... Cival "Filmová báseň se zpěvy"... Douglas "Vesmírná odyssea již není film, je operou, včetně předeher" uživatel Douglas asi videl vesmírne porno... Radyo "Už od úvodních tónů je zřejmé, že diváka čeká dokonalý filmový zážitek."............................... No a teraz mi prosim niekto pošlite Odyseu, ktorú videli oni a nechtiac okomentovali tento film. Lebo takúto uspavajucu uspavanku (že 81%nú?... csfd ma zmysel pre humor ale velmi podarený) a ešte dokonca 158. najoblubenejši. Vymaže niekto tych skoro magickych 777 uživatelov z databazy, čo maju taky chory zmysel pre neviem ako to nazvať? Najprv som dal tomu 1* vrámci slušnosti ale treba s tymi komickymi percentami dolu čiže udelum ten najodpadlejší odpad! Kubrick aka majstro goodnight! ()

Evandulik

Najvzrušujúcejšia časť filmu bola v prestávka v ňom. Medzi genialitou a blbosťou je tenká čiara. Pri tomto filme ja miska váh naklonila k blbosti..o dosť. Každopádne chválim klasickú hudbu spojenú so sci-fi a začínam rozmýšľať, či je môj intelekt dostatočný na pochopenie tohto diela. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

08.02.2022

Festival METRONOME -  Iggy Pop, filmová hudba

Festival METRONOME - Iggy Pop, filmová hudba

27.05.2016

Nový dvoudenní hudební open-air festival METRONOME představí v areálu holešovického Výstaviště během posledního červnového víkendu 25. a 26. června více než 30 zahraničních i tuzemských hudebních… (více)