2001: Vesmírná odysea

• Velká Británie 2001: A Space Odyssey (více)

Filosofická filmová opera. Evoluce a smysl existence lidstva v několika epochách, během kterých je člověk konfrontován se zlověstným a mlčícím symbolem mimozemského života. Science-fiction film, po kterém už filmové sci-fi nikdy nebylo jako dříve, a souběžně napsaný stejnojmenný science-fiction román, po němž se sci-fi literatura navždycky změnila. Jeden z největších mýtů filmové historie a společné mistrovské dílo dvou osobností svých oborů – režiséra Stanleyho Kubricka a spisovatele Arthura C. Clarka. Neopakovatelná cesta za hranice lidské zkušenosti, za hranice prostoru a času... (AČFK)

vincent

Tento film som pozrel dvakrat. Na prvy krat som to nezvladal, dlhocizne sceny, ma uspavali, nejaku spajajucu myslienku som nachadzal len velmi tazko. Ked som na nieco prisiel, tak sa to stratilo v tom dlhom case sledovania, obrazu, na ktorom sa dialo len velmi malo. Na druhykrat som si precital "navod". Bolo to prvykrat v mojom zivote, kedy som cosi take pri filme potreboval. Nerobi mi problem najst si vlastny zmysel pri umeni, no tuto som problem mal. Nerozumiem Kubrickovemu ponimaniu scifi. Ano to spojenie valcikovej hudby a pohybu vesmirnych lodi je pekny napad, ale ak to trva minuty, caro sa vytrati.podobne je to aj so svetelnou scenou pri konci filmu (osobne ju volam setric obrazovky), ktora trva celych desat minut a nevyvolala vo mne nic ine ako nudu a potrebu menit polohu pri jej sledovani. Nemam nic proti dlhym statickym zaberom, ale ocakavam, ze to co som videl v zaberoch predtym, mi ponukne moznost vyuzit tuto staticku cast filmu na premyslanie o nich. Zialbohu nedialo sa. Cely cas som mal pocit, ze herci nie su snad pre Kubricka nejako dolezity a tak najlepsom postavou vo filme sa pre mna stal HALL a herci hrajuce predchodcov ludi na zaciatku filmu. Film ma urcite prekrasne sceny (kost-vesmirna lod je jedna z najkrasich ake som kedy videl), no ako celok ani na druhykrat (po priprave nan) nezafungoval. Mozno inokedy, mozno neskor. ()

lskala

2001: Vesmírná odysea není film, je to dílo. Ultimátní sci-fi! Zcela jiné, než všechny dosud natočené. Rozvlážné tempo neubírá na hutnosti atmosféry, na rok vzniku zcela geniální, famózní a grandiózní efekty, závěr tak mistrný, že jsem ho zcela nepochopil (jak zde čtu, bude potřeba knižní předloha), stejně jako ten záhadný, dokonale opracovaný monolit. Za originalitu, hudební doprovod a zážitek z neortodoxního filmu Kubrickovi děkuji. 85% - 4**** ()

Mr.Nigga

Nádherný sci-fi orchestr s nečekaně dlouhými předehrami, kdy člověk začne pochybovat, zda se kouká na správný film. Perfektní kamera, střih, hudba, zvuky, efekty a kulisy na svou dobu vskutku velkolepé. Ani dnes nepůsobí zastarale, spíše svěže v záplavě digitálních nedodělků a levných splácanin. Při sledování jsem měl pocit naprostého souznění s filmem a jeho tvůrcem. Jakoby změna i toho nejmenšího detailu narušila křehkou harmonii ostatních prvků a film by nepůsobil tak jak působil. ()

tempus

Spoilery: Na začátek musím říct, že jsem četl knížku, která je trochu rozdílná . Kdybych jí nečetl, tak je výsledný prožitek větší. Rozdílnost se projeví na konci, kdy Bowman přiletí do pokoje a následují dlouhé úseky nic neříkajícího sezení. Po kapitole Úsvit lidstva, jsem se díval k vchodu, protože mě otravovala otravná vážná hudba (od Stausse?). Cesta Bowmana k pokoji bylo dechberoucí. Do cíle výpravy lodi Discovery v kladném smyslu, pak v negativním smyslu slova (Negativ leteckých záběrů na Zemi přes barevný filtr?). Naštěstí celkový dojem vytváří závěr s miminem a hlavní melodií na pozadí. ()

Sdoom

Edit 9.11.2013: Pravděpodobně nejnadčasovější a jeden z nejinspirativnějších filmů všech dob. Vizuálně absolutně dokonalé dílo s fantastickým hudebním doprovodem. Kubrick občas scény natahuje, ovšem má to své opodstatnění. Děje tu je pomálu, nejvíce tak z tohoto hlediska zaujme dokonale vystavěná atmosféra napínající se až prasknutí v části Výprava k Jupiteru, HAL 9000 je totiž geniálně napsaná "postava". Trošku mě zaráží ignorantský postoj některých zdejších uživatelů, ono totiž namáhat mozeček přemýšlením u filmu se asi každému nechce, to chápu. :-) Pak ale nemá cenu tenhle film vůbec zapínat. V hledání odpovědí na mnohé nastolené otázky si každý musí pomoci sám, vždyť i Stanley Kubrick říká, že neexistuje jeden správný výklad. Rád bych viděl někdy i Director´s cut. (Blu-ray, orig.) Edit 26.12.2016: V rámci festivalu filmů Stanleyho Kubricka v Aeru jsem si tento skvost nemohl nechat uniknout na velkém plátně. A opravdu to za to stálo. Nicméně začínám mít pocit, že si asi fakt budu muset přečíst předlohu od A. C. Clarka, abych se lépe orientoval i ve filmu. Ani napotřetí jsem ten závěr prostě nepobral. :-) (kino Aero, orig.) ()

Šakalík

Osobně mám Arthura C. Clarka v oblasti sci-fi bezmála za boha, a přestože nepovažuju zrovna Vesmírnou odyseu za jeho nejlepší dílo (tím je dle mého názoru jako celek tetralogie o Rámovi), Kubrickův film chytne každého fanouška vesmírné sci-fi za srdce. Horší to už bude s „běžným“ divákem, protože Vesmírná odysea je vyprávěna pomaloučku a veskrze vizuálně – ty pohledy do mrazivě děsivého vesmírného prostoru, kdy dlouhé vteřiny sledujeme třeba pohyb montážní kapsle, jsou sice úžasné, ale mnoho lidí tohle asi nedocení. Nám ostatním však srdce mocně bije. :-) Určitě není pravda, že Kubrickův film je doslovnou kopií Clarkovy knihy, kterýžto názor se tady v komentářích několikrát opakuje. Nemůže být. Samotná kniha vznikala totiž ZÁROVEŇ s filmem, a proto jsou obě díla – kniha i film – dvojčata, která si život vdechla navzájem. Nutno dodat, že Clark později napsal ještě další tři díly, které jsou taktéž výborné a mnohem řekněme obsahově bohatší. Ale zpátky k filmu. Stanley Kubrick tímto dílem předběhl svou dobu o celá desetiletí. Scénáři, který mu servíroval sám PAN spisovatel, dal Kubrick do vínku svůj nekonečný filmařský talent, a tak vznikl ten nejryzejší produkt vědecky interpretované sci-fi, jaký svět kdy spatřil. Tohle jinak než absolutně hodnotit nelze. ()

Arkanoid

Nesmierne pomalé tempo slúžiace na kochanie sa trikmi zbytočne naťahuje film. Keby som bol astronaut, tiež by som sa s chuťou kochal, lenže som divák, tak chcem tempo, ktoré ma vtiahne do deja, nie ho zdržuje. Niektoré scény trvali tak dlho, koľko by trvali v skutočnosti. Dĺžka scén až pripomína filmy francúzskej novej vlny, no tam ich obsah zaručene baví, aj keď myšlienka filmu môže ostať záhadou. Myšlienku tohto filmu som tiež nepochopil a film kvôli rýchlosti deja rozhodne nebavil. Až tak, že som si pri sledovaní začal písať komentár. Ocenil som len nápaditý vizuál a boj s umelou inteligenciou. S úctou ku Kubrickovi, ale raz stačilo. ()

kenkaku

No čekal jsem průser, ale ne zas tak obrovský... Vždycky když je něco "óbr klasika" tak to zavání. Byl jsem tedy připraven na "kulturní zážitek z vyšší třídy". Na co jsem nebyl připraven je zdlouhavá nuda a hlavně cokoliv co se odehrálo na začátku a na konci. Jsem si říkal, že kdyby místo toho "něčeho" (fakt jsem netušil na co se dívám a proč) pustili epizodu Toma a Jerryho výsledek by byl stejný. Co mě také celkem iritovalo byla volba doprovodného hluku (jak jinak nazvat skřípání, vrzání, řvaní a pištění po dobu několika minut). Ano uznávám, že na rok 68 šlo o unikátní podívanou. Trikově dokonalé (snad i lepší než o deset let mladší Hvězdné války ;)). Vážně snaha o vizuál byla. Ten zbytek je ale tragedie... ()

Kelly2502

Možno to vyznie divne,ale tento film nebol natočený, aby ho ľudia pochopili...povedal to sám Clarke a mal pravdu....dokonalé dielo so silným filozofickým podtónom ,ktorého asi jedinou chybou je veľmi dlhá stopáž,ktorá by sa dala v pohode skrátiť aj o dobrú pol hodinu a to nesrandujem ()

h0n24 odpad!

Zapomenutelné. Nedoporučuji. (obsahuje spoilery) Hodnocení dávám po třetím shlédnutí v celkovém rozsahu 8 let, neb jsem očekával, že se můj názor změní. Chválím technologické zpracování, což dělá film významným sci-fi snímkem vůbec. Spousta detailů je dotažených k dokonalosti (kupř. zvuk ve vesmíru, lodě, Hal). Přesto si nemůžu odpustit kritiku myšlenky. Ač je film zamýšlen jako nadčasový, ve výsledku je z něj na dnešní dobu přehypovaný artový nesmysl. Snímek sám sebe řadí do hardcore sci-fi, jež se drží vědeckých poznatků. Koncept filmu je o objevu nástrojů (zbraně, počítače, monolity). Evoluční skok je znázorněn symbolem monolitu, kde konečná je lidská zoo a energetické entity. Akorát vždy je to o jedinci. Jenže taková myšlenka je založena na chybné premisi lidské evoluce. Srovnejte s nedávným Arrival (2016), rozhodně o úroveň výše. Odysea je vlastně tak Kubrickovou, ač to v řadě interview odmítá, cestou k bohu. Akorát s malým. Škoda jen, že evoluce je o syntéze (specializaci) a tím úspoře energie, což je přesný opak filmu. Z dalších problémů kromě nechutně natahovaných scén (možná laciný trik důležitosti, problému ega tvůrce nebo jen trendů doby) mě vadilo, ale to je subjektivní problém, očividné poražení AI jako "technologický" stupeň lidské civilizace (objeví se symbolika monolitu). Hal měl být potrestán jinak. TLDR: závěrem filmu, aby byl opravdu nadčasový, by muselo být znázornění Země jako inteligentního celistvého organicko-syntetického organismu, místo toho je tam další Ježíš. Fakt nedík. ()

Circumscriptor

Kubrick je pán. Space Odyssey je neuveriteľne ohromný počin a cítim nesmiernu vďačnosť za to, že som mal tú česť ho zhliadnuť. Tento film je duchovným otcom všetkých moderných sci-fičiek (vrátane skutočne extrémne normie filmíkov aka CGI komiksových blbín, ktoré sa snažia tváriť transcendentne) a taktiež obsahuje enormné množstvo fantastických trikov, ktorými svoju dobu predbehol o celé desaťročia. Toto je samozrejme všetko pravda. Lenže Space Odyssey nemá v zásade so sci-fi, alebo s vesmírom nič spoločné. Možno maximálne tak prostredie deja, ale to je všetko. Tento film je v prvom rade nesmierne obsiahlou atmosféricko-psychedelickou náložou s tak silnými poetickými prvkami a existencionálnymi otázkami, že kľudne presahuje aj fetiše pána Tarkovského. Doteraz mi napríklad naskakuje husia koža zo spomienky na trippy scénku s blikajúcimi farbami vo vnútri mimozemského monolitu, ktorá je prestrihávaná kamerovo filtrovaným mrkaním hlavného protagonistu. Či už chcem, alebo nie, mňa osobne si tento masterpiece skrátka totálne získal a ani na okamih som nedokázal zo všetkého toho audiovizuálneho kumštu odrthnúť svoj zrak, či sluch. ()

risker

„Využívám sebe sama na maximum, což je vše, co si myslím, že jakákoli vědomá entita může kdy doufat, že udělá." ()

Kanibal

Stanley Kubrick + Arthur C. Clark = něco velkého. Tohle není obyčejné sci-fi, tohle je jakýsi epos o velkém vesmíru. Milovníci knižních podob Clarkových příběhů, nechť neváhají podniknout cestu do půjčovny! ()

PALINO

2001: VESMÍRNA ODYSEA je film, ktorý sa nehodnotí ľahko, lebo na jednej strane na nás vplýva už ako kultové dielo a z objektívneho hľadiska obsahuje určite veľké filmové kvality, ale na druhej strane, ak mám k filmu pristúpiť zo subjektívnej stránky, nemôžem ísť nad 3*. Film je vizuálne (výprava a triky sú vynikajúce) a hudobne (KUBRICK zvolil spoľahlivú klasiku) prekrásne spracovaný, ale k réžii a scenáru by som mal určité pripomienky. STANLEY KUBRICK nám ponúka niekoľko pôsobivých scén, v ktorých sa vôbec nerozpráva, no mnohé z nich sú až príliš dlhé a tak pôsobivosť postupne strieda zdĺhavosť. Scenár je napísaný dobre, ale nedáva si za úlohu niečo vysvetlovať a tak sa musím priznať, že som záveru moc nepochopil. ()

misstake

Zřejmě nejlepší sci-fi film, jaký kdy byl natočen. Ojedinělé spojení sci-fi s "uměním", o něž se úspěšně pokusil pouze pan Kubrick. Pětiminutové záběry na černé plátno, kde pouze hraje hudba, jejichž účelem je působit na emoce diváka. Film, který by v dnešní době, kdy nákladný film vznikne, pouze očekává-li se jeho finanční návratnost, vzniknout nemohl, protože by se zřejmě nenašel natolik odvážný producent. A že to nelze napoprvé pochopit? I na to jsem si už u kvalitních filmů zvykl... ()

Raevan

Stokrát bych se klaněl tomuto filmu za vizuální stránku - překrásné ( ikdyž trochu zbytečné ) záběry krajiny, úžasné interiéry i vesmírná plavidla.. Ale to neudělám.. Já se mu totiž klaním dvěstěkrát za tu hudbu a za tu atmosféru. Celý film je pospojován silou toho tichého dokonalého monolitu, ukazujícímu lidstvu jeho nicotnost a omylnost.. Zamiloval jsem si ten film, i přesto, že konec je naprosto psychodelický a konkrétně nepochopitelný, i přesto že přiznávám ukrutnou zdlouhavost filmu, ale ty zdánlivě prázdná místa jsou tam možná proto, že by se měl divák zapřemýšlet o smyslu filmu a života a přitom sledovat fascinující záběry.. ()

chmíří

Divím že tenhle naprosto kultovní a skvělý snímek má tak rozporuplné hodnocení, je pravda že asi každému nesedne to pomalejší tempo, ale tohle je prostě mistrovské dílo. A ta hudba jasných 5* ()

chef

Tak toto som teda nepobral a na chvíľu sa mi podarilo aj zaspať. Možno, že skúsim knihu, potom uvidím či to bude dávať nejaký zmysel. ()

bari68

Film pre skutočných fajnšmekrov.Jeden z najprepracovanejších filmov od Kubricka , ba aj celej svetovej kinematografie. Už v roku 1968 nasadil režisér latku veľmi vysoko.V rámci žánru sa jednalo o kultový film, ktorý aj dnes svoj vizuálnou stránkou v roku 2008 si drží svoj nadštandart.Na zamyslenie veľmi ťažké, ale ako tu už bolo napísané, film kladie otázky, no nedáva odpovede.Znamená to teda, že odpoveď nech si nájde a vytvorí každý sám. Pre diváka až v tak nezáživných miestach nudí, v iných zasa nás pritĺka do sedadla.Na oko, žiadna super scenéria ,avšak vo vnútornej forme vážne neopakovateľný zážitok. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

08.02.2022

Festival METRONOME -  Iggy Pop, filmová hudba

Festival METRONOME - Iggy Pop, filmová hudba

27.05.2016

Nový dvoudenní hudební open-air festival METRONOME představí v areálu holešovického Výstaviště během posledního červnového víkendu 25. a 26. června více než 30 zahraničních i tuzemských hudebních… (více)