Hrabě Monte Cristo

• Česko Hrabě Monte Christo (více)
Francie / Německo / Itálie, 1998, 6 h (Minutáž: 90 min)

Režie:

Josée Dayan

Předloha:

Alexandre Dumas st. (kniha)

Scénář:

Didier Decoin

Kamera:

Willy Stassen

Hudba:

Bruno Coulais

Gérard Depardieu, Ornella Muti, Jean Rochefort, Pierre Arditi, Stanislas Merhar, Julie Depardieu, Florence Darel, Michel Aumont, Hélène Vincent (více)

Epizody(4)

S velkými ambicemi sáhli znovu francouzští tvůrci po slavném románu Alexandra Dumase "Hrabě Monte Christo". Ve čtyřdílném filmu se soustředili především na pomstu Edmonda Dantese - jeho dokonalý, rafinovaný plán, jak po dvaceti letech zničit ty, kteří mu vzali nejlepší léta jeho života, svobodu, snoubenku, otce a čest. V nádherných kostýmech a dekoracích se vrátíme do Paříže roku 1838 a opět prožijeme krutý osud mladého marseillského kapitána a opět se budeme ptát po smyslu pomsty, která ničí nejen viníky... Producenti, scenárista Didier Decoin a režisérka Josée Dayanová vsadili na jistotu - nejen co se předlohy týče, ale i co do hereckého obsazení. V titulních rolích Edmonda Dantese a Mercedes uvidíme Gérarda Depardieua a Ornellu Mutiovou a jejich děti coby mladé snoubence Guillauma Depardieua a dceru Mutiové - Naike Rivelliovou. Jean Rochefort, Pierre Arditi, Michel Aumont, Jean-Claude Brialy a Christopher Thompson patří k francouzské herecké elitě. A jak se zdá, tvůrci vsadili správně. Nová filmová verze Hraběte Monte Christa slaví úspěchy po celé Evropě. Některé příběhy jsou zkrátka nesmrtelné, a tak máme potřebu je znovu a znovu vyprávět. (oficiální text distributora)

Nataniel73

Príbeh lásky, zrady, zdanlivo nekonečného utrpenia, ale aj dobre premyslenej a dôsledne naplánovanej pomsty. Tá sa ukázala byť horko sladká, pretože zasahovala aj ľudí, ktorí v tom boli nevinne. Gróf Monte Christo, však nechcel ubližovať nevinným, len tým, ktorí niesli priamu vinu za jeho dlhoročné a neoprávnené väznenie. Niekto iný by sa na to všetko možno vykašľal a užíval si nájdeného pokladu do sýta. Gérard Depardieu (môj druhý najobľúbenejší francúzsky herec po Luis de Funésovi) sa vžil do role brilantne a chladnokrvného Edmonta Dantesa zahral vierohodne. Ostatní herci za ním výrazne nezaostávali, obzvlášť sympatický mi bol osobný sluha Bertuccio. Dej bol časom dosť komplikovaný aj v porovnaní s ostatnými filmami o Monte Christovi, ktoré som videl. Nepamätám si ich však veľmi a tak nechcem porovnávať. Veľmi oceňujem výborný scenár, slušnú výpravu, svižný spád deja a najmä ľudský rozmer celého príbehu. Dokonca aj záporné postavy mi boli sympatické. Občas to bolo trochu prekombinované, ale film ako celok rozhodne upútal. Trochu mi to pripomenulo ešte lepšiu mini sériu Bedári, v ktorej rovnako zahviezdil Depardieu. Za najlepšiu časť celku považujem štvrtú záverečnú. 80% a film, ktorý treba vidieť aj opakovane. ()

solver odpad!

Pokud půjdete na filmy o Monte Cristovi chronologicky, garantuji vám, že toto po 15 minutách vypnete. Takový nesmysl, jakože dějově začnete ve vězení, a pak skáčete v čase, a tím vyplníte 6 hodin, to vymyslel jaký psychopat? To už žádné herecké výkony ani kostýmy nemohou zachránit, tím méně "obelixový" vězeň :) ()

Feacher

Ja nevím, mně se prostě tento levně působící TV styl prostě nelíbí a přijde mi, že ač je vše kvalitní, tak to kvalitně nevypadá, tudíž kvalitu ztrácí. Nic moc jiného bych nevytknul, tato verze HMCh je pro mě ta nejklasičtější se skvělým Gerardem. Krásný příběh! ()

Rankir

Asi nejobsáhlejší verze mé velice oblíbené knihy, která ovšem nedokázala to, co si předsevzala. Na jedné straně stojí (a za tři hvězdičky může) výborně zvládnutá řemeslná stránka celého projektu, výpravou a kostýmy počínaje a režií konče, společně se skvělými hereckými výkony. Na to ovšem navazuje druhá strana mince, která výsledek v mých očích poněkud sráží - Depardieu sice hraje výtečně, ale fyzicky mé představě Edmonda Dantese neodpovídá ani v nejmenším (a má představa vychází z románové předlohy). Za ten herecký výkon bych to filmu i odpustil, ale ránu do vazu opět dává filmu zlehčení úlohy Haydee do pouhého prostředku zničení Morcerfa a hlavně konec. V moři skotačící Edmond s Mercedes je tak trapným plivancem na tohle veledílo světové literatury, že mi to jinak velmi dobrého Monte Crista dokonale znechutilo... ()

billcarson

Nadprůměrný seriál i přes nedostatky, různé mezery v ději atd. Jak už psal golfista, nejlepší část ve vězení je odbytá takřka jedním vrzem, o konci ani nemluvě, přesto Ornella Muti je nepřekonatelná a hlavně překrásná a to ji bylo 43, já bych tipnul o 15 míň, i Depardieu je místy nepřekonatelný jako abbe Busoni. ()

fandorin1

Skvělá výprava, ale zbytečné "vylepšování" děje postavami nevystupujícími v literárním originálu. Zbytečný happy-end. Obzazení Depardieua do hlavní role byla chyba. Pro postavu Monte Christa nemá potřebné charisma. ()

Tsabo

Souhlasím s hodnocením Gemini. Pro mě je tato verze příběhu nejoblíbenějším zpracováním. Rozdělením na čtyři díly je z tohoto pohledu absolutní nutností, jelikož jednodílné ztvárnění je jaksi uspěchané...v takovém spěchu si nejde pomstu vůbec vychutnat...v tomto ztvárnění to neplatí. Navíc výborné ztvárnění Depardiem...maximální spokojenost. ()

M_slon

Moje nejoblíbenější adaptace Monte Christa. Takhle nějak jsem si to představoval, když jsem ho jako kluk četl. Naprosto přesvědčivý a logický vývoj pomsty a katarze. Depardieu v nejlepší formě (spolu s Jeanem od Floretty), i ostatní herci jsou dobře obsazeni a odvádějí skvělou práci ( madam de Villefort bych s chutí a rozběhem...). A svůj podíl má i výborný dabing. U mě za plný počet. ()

Oxytocin

I protože je Hrabě Monte Cristo rozdělen na několik dílů, což není každému příjemné, lze si snadněji a obšírněji pohrát se všemi postavami a s adaptací nesmrtelné knihy. Troufám si říct, že nikdy v životě neuvidím lepší zpracování od prostředí, herců a s výtečným výkonem v hlavní roli v podání G. Depardieua. ()

Milonak

Přemýšlel jsem, zda dát 4 nebo 5 hvězdiček, ale dal jsem nakonec 4, i když to bylo na hraně. Výborné zpracování skvělé knihy (knih), které i přes svoji délku dokáže připoutat k obrazovce a nenudí. Občas hapruje herecké obsazení ,ale jinak to skutečně stojí za zhlédnutí. Je to taková klasika z let, kdy se ještě točily filmy, které dokázaly zaujmout svým příběhem a nejen digitálními efekty. ()

StaryMech

Dvakrát jsem se potkal s posledním dílem a chvílemi mi připadalo, že má blíž k Pierru-Henrimu Camimu než k Dumasovi. Na záměr to nevypadalo. ()

batik

Rozsiahle dielo Alexandra Dumasa v podobe televíznej série od Josée Dayan ponúka predovšetkým precíznu štúdiu pomsty s výborným predstavením hlavných predstaviteľov. Pričom sa pred kamerou nezišli žiadny začiatočníci, ale kvalitní herci. Okrem hviezdneho obsadenia sa  dočkáme veľkej výpravy a celé je to doplnené skvelou hudbou, ktorá sa do tohto, po väčšinou temného príbehu výborne hodila. Čo mi vadilo bol predovšetkým hlavný predstaviteľ v podaní Depardieua, neviem, či by človek s jeho výzorom, dokázal aj napriek toľkým miliónom upútať parížsku smotánku. Ďalšou a nepomerne väčšou vadou bol až teatrálny záver na pláži, za čom jednoducho musel ísť v hodnotení dole. Časom som si prečítal samotnú knihu a množstvo výhrad sa zväčšilo, aj keď treba uznať, že s niektorými situáciami sa tvorcovia seriálu vysporiadali lepšie, ako samotný autor predlohy. Seriál je oveľa napínavejší, ako rozsiahla kniha, ale predovšetkým, sa mi zdá osud Mercedes spravodlivejší, ako bol napísaný v knihe, kde aj ona musela pykať za svoju "zradu" voči Dantesovi. Ďalším pozitívom je prepísanie postavy Bertuccia, ktorého výborne stvárnil Sergio Rubini, keď sa z viac menej z vedľajšej postavy stáva akési Dantesove svedomie. Čo sa menej podarilo bolo pridanie postavy Camille De La Richardais, ktorá v románe chýbala a vôbec mi nie je jasné z akého dôvodu sa tvorcovia rozhodli do série túto postavu zaradiť. Minimum priestoru pre postavy Haydee a Benedetta/Andreu patrí už k výraznejším prešľapom. Všetko je zavŕšené absenciou postavy Eugénie a hlavne Eduarda, ktorého smrť privedie pomstychtivého Dantesa k pochybnostiam opodstatnenosti svojho konania, do ktorého vložil celú svoju existenciu. 75% ()

mina_harker

Někde mezi dvěma a třemi hvězdičkami. Tvůrci si s nějakou stoprocentní shodou s knižní předlohou hlavu nelámali. Filmaři vymyšlená postava Monte Cristovy milenky ději nijak zvlášť neprospívá. Gérard Depardieu je dobrý herec, ale svým vzhledem se do role příliš nehodí. Místy nudné. ()

PowPow

Nuda. Všechno se táhne neuvěřitelně dlouho, aniž by se vlastně cokoli dělo, naopak klíčové pasáže se vtěsnají do několika minut. Není to ten nervydrásající napínavý příběh, jakým by to mohlo být. Možná by to úplně stačilo vtěsnat do jednoho stominutového filmu. ()

Ziral

Tato verze je prozatím nejhoší ze VŠECH !! Nevím jak mohl režisér dopusti, aby v jednom záběru byl zatýkaný Dantes, kterému zároveň přihlíží druhý představitel Dantese, Depardieu. Absolutní pohrdání divákem, když si režisér myslí, že diváci jsou slepí. Hlas dabéra Donutila, vše jen dorazil, jeho  osobitá dikce hlasu je naprosto stejná, jako když vypráví z podia zážitky z natáčení. ()