Úsvit mrtvých

• USA Dawn of the Dead (více)

Mrtví se probouzejí a jejich jediným cílem je získat čerstvé lidské maso, kterým se živí. Celou zem zachvátí šílená panika a zbylí lidé zoufale bojují o holé životy. (Interdomino)

adamix

Romero tu len dehonestuje svoje dedičstvo, ktoré započalo desať rokov pred vydaním tejto komédie. Všetky pokusy o psychologickú hĺbku vyznejú smiešne, hlavne keď postavy sa správajú ako idioti a zombíci sú k smiechu s tými namaľovanými ksichtmi a o tej akcii ani nehovoriac. Spočiatku ma to vtiahlo a celý ten chaos ohľadom začínajúcej nákazy sa mi páčil, keď už sa hlavní hrdinovia dopracú do nákupného centra, je až tragické, ako to pôsobí komicky. Bolí to najviac, keď to otec zombie žánru myslel s týmto vtedy vážne. Aspoň že Snyder sa chopil práce a urobil z toho poriadny krvák. ()

sinom

sklamanie.skratit aspon o pol hodinu (a to som si na zaciatku hovoril,skoda ze nemam directors cut), kvoli pre tento zaner, neunosnej stopazi.film ani ryba-ani rak,na horror malo seriozne,no na komediu malo vtipne.Povodna Night of living dead bola aspon zaujimavo natocena,ale po tomto pochybujem o Romerovych reziserskych schopnostiach.Dam mu sice este sancu,no neviem-neviem.Snyderov remake ho prekonava na vsetkych urovniach. ()

ali-n

Tak takto vyzerali zombies na konci sedemdesiatych rokov .. ahaaaaa! V dobe špeciálnych efektov bez hraníc sa pravdepodobne mnohým dosť zvláštne pozerá na komparzistov pretretých sivo-fialovou farbou,ale ja som si zgustol. Romerove snímky majú v sebe predsa len viac, než len hororový základ. Skutočne by sa ľudia po apokalypse tohoto typu chovali horšie ako samotné "živé mŕtvoly", rabovali by, ničili a zabíjali pomaly sa pohybujúcich old style zombíkov len preto, že môžu? Bohužiaľ, som stále viac presvedčený, že áno. Herecky nijak extra, niektoré scény zbytočne naťahované, ako hororová klasika však jednoznačne obstojí i dnes. Výborná prvá polhodinka. MOJE NAJ - „I'm gonna try not to come back." ()

djbarrel

Oproti novějšímu bratříčkovi je jisté plus, že se nejde úplně rovnou na věc, ale ke všemu se tak trochu dospěje, hlavních postav také není mnoho a samozřejmě v jistých pasážích, hlavně zkraje filmu je atmosféra minimálně stejně hustá jako u moderní verze. Bohužel dost brutální stopáž je filmu na škodu, protože ve chvíli kdy se uchýlíme do nákupního centra, tak mizí prakticky jakákoliv akce a my sledujeme zachmuřené postavy sledující postapokalyptické vysílání poslední televize. A akce se nevrátí ani při nájezdu zlodějů, kteří jim jejich nový "domov" prakticky zruší. Bohužel dvě třetiny filmu se spíš jen žvatlá a nic se neděje. Bohužel i přes jisté světlé momenty v těchto pasážích se atmosféra nedostavuje. Navíc masky zombíků tvůrcům bohužel moc práce nedali. Vlastně jediní maskovaní zombíci byli naši hrdinové po té co zemřeli. S ostatníma se filmaři moc nepatlali. Což je na škodu. A ke konci jsem se dokonce i bavil, když zombíci cupovali zloděje a přitom si pochutnávali na kýtách, žebírkách atd .... no sranda, a to asi tvůrci nezamýšleli. Bohužel nový Úsvit mrtvých považuji za jeden z nejlepších zombie filmů a ten originální mu nesahá ani po ohlodané kotníky. 67 % ()

toomm

No co říct. Nové zombie filmy jsou rozhodně jiné. Nemrtví jsou nebezpeční, někdy budí strach, jindy spoustu napětí. Ani jedno z toho v tomto snímku nenajdeme a to hlavně proto, že zombie jsou naprosto marní. Dočkáme se prakticky jen dvou smrtí lidí ve sledované skupině, a to je na dvě a čtvrt hodiny málo. Navíc Úsvit mrtvých ani nemůže stavět na dobrých maskách,u kterých si nejsem jistý jestli vůbec fungovali koncem sedmdesátých let. Herci docela přehrávají a když vezmeme v úvahu, že ten kdo je nejvíce na obtíž žijícím lidem jsou lidé, naskýtá se otázka jakou roli nemrtví ve filmu vůbec hrají. Řádění gangu motorkářů (mimochodem typických pro americkou scénu 70. a 80. let. stačí se podívat třeba na Policejní akademii) je naprosto směšné a troufám si říct že tahkle by mezi zombiekami dlouho nepřežili. V porovnání s remakeem slabý odvar. Docela nechápu hodnocení tady na ČSFD. Myslím že Romero zvládl natočit lepší filmy. Nicméně je to klasika mezi zombie horory. 60% ()

Aywes

Takové nemastné neslané.Ničím zajímavé a už vůbec ne napínavé a hrůzostrašné.Masky jsou naprosto příšerné a není zde moc k vytknutí.Snad jen, že mám tak nějak jistý respekt.Nikdy jsem si nemyslel, že bych to kdy řekl, ale remake od Snydera je o moc lepší.Zombie zde nejsou nebezpeční.Prostě je oběhnete a fláknete pažbou.Špatný výběr OST jen doplňuje chyby.Velmi pomalí rozjezd tak též.V obchoďáku se to i na chvíli vylepšilo, ale ne moc.Lehký podprůměr.Dávám 2* i když nerad.Prostě tu není nic skvělého co by vás na ty dvě hodiny zabavilo. ()

Bilky

Solídna klasika na svoju dobu top horor. Nebyť zbytočne stagnujúceho deja v obchoďáku, tak by to bol plný počet. ()

RadaRD

Za mne jednoznačně nejlepší zombíkárna všech dob, co kdy byla (a bude?) natočena. Prožíváme příběh čtyř lidí, kteří se před zombie apokalypsou uchýlili v obrovském obchoďáku a prostě to šlape a je to cool. Jako malej prcek, jsem se vžíval do rolí postav ve filmu a představoval jsem si, jak bych se napakoval a vyzbrojil, abych přežil ve světě plném zombíků. Romero dal v Night of the Living Dead základ žánru a i zde ukazuje, že zombíci nemusí zběsile běhat ani skákat, jako tomu je bohužel v současných "zombie filmech". A k tomu hraje bombastická synťáková hudba od Dario Argenta / Goblin. Prostě kultovní záležitost, se vším všudy. ()

J.Mayen

Když se sejdou dva mistři hororu, Argento + Romero, tak je to ve velké většině záruka strachu a výborného hororového počinu. Navíc si tu svou roli střihl i mistr hororových masek Tom Savini. Viděl jsem i novou verzi z roku 2004 a ta se musím uznat také velmi povedla. ()

ScarFace_V8

"When there's no more room in hell, the dead will walk the earth" … Deset let od kultovní Noci oživlých mrtvol přichází Romero s druhým snímkem, který opět posunul žánr do širšího vědomí a nově v něm zkombinoval i komediální prvky. Sledujeme tu osudy čtyř postav, které najdou útočiště v obchodním centru. Zásoby, zbraně, munice, šatstvo… přece když tu mají všechno, proč tohle opouštět že jo. I v současnosti film vypadá naprosto skvěle – oceňuji jakékoliv použité praktické efekty a v tomhle filmu (obzvláště na dobu vzniku) jsou prostě skvělé. I make up zombie je nadmíru úchvatný. Vím, že sám Savini potvrdil, že s ním ve finále nebyl spokojený, ale pro tón filmu to prostě funguje a stalo se to pro něj neodmyslitelné. Obsazení hlavní čtveřice rovněž parádní a bylo vidět, že Foree s Reinigerem si to prostě užívali. Za mne tedy rozhodně je Dawn of the Dead 1978 možná tím nejlepším zombie filmem, který kdy byl natočen. ()

AVP

Nevim co George Romero vlastně natočil, ale horor to není. Nebo alespoň ne ten typ hororu, na který je člověk zvyklý. Směs brutálních scén, které dnes působí spíše směšně a psychologických výletů do duší hlavní hrdinů chvíli funguje, ale s blížícím se koncem a nájezdem motorkářů se vytrací a zbyde jen par zajímavých záběrů, na dnešní dobu až neskutečně komická hudba. Prostě a jednoduše, víc jsem se smál, než bál. Zvlášt při scéně s pánem s tamburínou :) Ale je to prostě klasika, ke které se člověk rád vrací znovu a znovu. ()

E.T.Martin

Jeden z nejlepších Romerových kousků. Každý z jeho zombie filmů je tak trochu kritickým obrazem své doby, podle toho, jak se mění naše společnost, proměňuje se i poselství Romerových filmů. A jako vždy: tím nejhorším prvkem nejsou zombie, ale sami lidé. ()

dereksmart

Pro mne nejen nejlepší Romerův, ale nejlepší film zombie žánru vůbec, který u mne vítězí i nad o deset let starším legendárním debutem a pochopitelně i Snyderovým remakem - je tu atmosféra, myšlenka, povedené zombie /hare krišna je prostě dokonalý/ a kouzelná sebranka přeživších - povinnost nejen milovníků žánru a naprostý kult... ()

bulawaio

K tomu filmu jsem pociťoval od začátku dost nedůvěry. Už jen že bych měl dostat mnohem více sedmdesátkové akce, ohromné stopáže a filmu se nedostává ani jasné pozitivní hodnocení od zdejších expertů přes tento žánr. Nicméně jsem dostal to co jsem ani neočekával a prakticky jsem se nenudil. Jak už bylo několikrát naznačeno, tak film zakládá na kritice konzumu a všeho toho okolo. Já v tom také viděl další faktor, a to že největším nepřítelem je člověku sám člověk. To, že v krizových situacích není tento druh schopen spolupracovat a chová se sebedestruktivně (narozdíl od zombíků, které vlastní druh jako potrava či konkurence naprosto nezajímá). Co se týče herců, tak si tady dost lidí stěžuje na jejich přehrávaní, amatérismus. Nebylo to vlastně to, co bylo u Nicht of the living dead pozitivem?U konce se rozjely i výborné gore efekty a filmu došlo zadostiučinění. Pozn: Hned v titulcích mě zarazilo jisté jméno, které mě snad ve spojitosti s filmem napadlo u tak typické barvy krve pro klasické kousky od italského mistra. Je to tak? ()

Skretule

Tak právě jsem dokoukal nesestříhanou verzi a musím říct, že na rok 1978 to bylo opravdové maso. Vím že společně s Night of the Living Dead je tenhle snímek považován za klasiku zombie žánru, ale co mě asi nejvíc zklamalo je namaskování zombies. Ti mi navozují spíš vzpomínku na masku Fantomase. Jistě najdou se i vyjíky (dva z hlavních protagonistů), ale tohle je asi jediná malá chybička na kráse. Jinak splnění mého dětského snu užívat si v obchoďáku sám byl naplněn a řada velmi vtipných momentů k tomu (hlavně měření tlaku při útoku na mexikánce) dělá z Dawn of the Dead opravdovou lahůdku pro hororového nadšence. ()

ZeeZee

Je to starší film, uvedomujem si to..Ale preboha, niektoré scény:D povedzme, že pobavili..Dej bol skvelý,herci už na môj vkus menej, a tí "zombie" s trochou make-upu a falošnej krvi by som vám teraz vedela spraviť lepších..Nebolo to zlé, ale verzia z roku 2004 je jednoducho niekde inde ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech