Úsvit mrtvých

• USA Dawn of the Dead (více)

Mrtví se probouzejí a jejich jediným cílem je získat čerstvé lidské maso, kterým se živí. Celou zem zachvátí šílená panika a zbylí lidé zoufale bojují o holé životy. (Interdomino)

GOREGASM

Romerova klasika mě nezklamala, naopak docela překvapila i několika odlehčenými pasážemi. Průkopnické zpracování masek a gore efektů zaslouží respekt a musím uznat , že celkově se Romerovi daří udržovat solidní atmosféru. Jediné, co mi tady tak trochu nezapadlo, je příjezd motorkářů v čele s Tomem Savinim na poslední půlhodinu, ale asi jsem si jen subjektivně přál jiný konec. Romero ukázal, že pokud se nezapomene na psychologii postav a vsune se myšlenkou zajímavý podtext, dokáže i zombie horor být velmi žhavým zbožím. 85% ()

Ygnor

Co napsat. Dvakrát nevstoupíš do téže řeky. Po majstrštyku z roku 1968 mi film připadá jako několikrát vyluhovaný čajíček. Vím, že to není horror,ale není to ani komedie. Nepřesvědčivé. Herecké výkony navýsost slabé. Pár dobrých hlášek, ale zase dosti málo aby utáhly film. Pan Savini si závěr filmu užíval což mu nelze upřít, ale i trikové scény nebyly nejlepší. Co mě zaujalo tak interiéry gigantického obchoďáku, vlastně reálie. V roce 2008 u nás nemůžeme kultem naší spotřební společnosti dosáhnout ani po kotníky toho co si američané užívali již před třiceti lety. Ještě poznámka Snyderův remake z roku 2004, je minimálně o třídu lepší. Jedna z mála výjimek, která potvrzuje pravidlo, že filmy se nepředělávají. ()

Stíba

Po Noci oživlých mrtvol jsem se bál dalšího kvalitativního výprasku, kterým pro mě tahle oldschoolová zombíkovina byla, díky bohu se tak ale nestalo. Pominuli-li hororové (ne)napětí, které moderní zombie filmy dle mého názoru často zvládají velice dobře a které už od těch starších povětšinou ani neočekávám, byl to velice příjemný mix akce a komedie, kde se Romerovi dařilo velice jeměn přecházet mezi oběma žánry a nic tak nepůsobilo trapně. Čeho sem se taky bál byla 140-ti minutová délka, ale film má natolik propracovaný děj, ve kterém se stále něco děje, že i tohle se ukázalo jako bezproblémový prvek. Nemůžu si tak odpustit srovnání s remakem. Oba dva filmy jsou co do žánrového zpracování dost odlišné. Moderní zpracování oplívá hutnou hororovou atmosférou, zatímco původní kousek si jede spíše poklidnou akčností. Obě díla mají svoje, u mě ovšem velice slušný originál poráží takřka perfektní remake. ()

Nail

Není nad to si užívat bezstarostně v obchoďáku, sic je plné klasickéch Romerovskéch zombíků. Dost jsem se nasmál při úklidu zombíků :D Pěkně mě překvapil Ken Foree v hlavní roli. Docela jsem se bál i stopáže filmu, ale neustále mě snímek bavil a udržoval u obrazovky. Není to úpná klasika jako Noc oživlých mrtvol, ale zde je zase více humoru. George Andrew Romero je fakt dobré řezisér na zombii filmy. Pro jeho poutavost a hromadné scényho se zombíkama, které zvládá s bravůrnosítí začínám mít Romera čím dál tím více rád. ()

SimonShot

Dobrý snimek z žánru zombie, povedené role postav paár věcí bych vytkl například chování zombíku kteří byly na můj vkus moc geniální a dokázaly je přechytračit každopádně dobrý film s luxusním koncem, spokojenost je na místě tenhle film stojí za to vidět !!!?. ()

kersten

Miestami mi to bolo aj celkom napínavé, aj vtipné, ale i trošku nudné. Maskéry si mohli dať viac záležať, ale vzhľadom na rok výroby filmu to chápem a odpúšťam. Ale odpustiť sa nedá nelogickosť filmu a množstvo chýb. Hlavne keď jedného z hlavných protagonistov vo výťahu rozoberú tí zombíci na kúsky, požerú mu všetký črevá a za chvíľu výjde z výťahu celkom celý s trošku doškriabanou nohou. To nie. No a tá ženská mi strašne liezla na nervy. Hlúpa jak poleno. To jej neustále čakanie a gulanie očami ktorá zombie ma skôr napadne, a potom všetci ma ratujte. Tak to mi zdvíhalo tlak. Ale v celku film hodnotím pozitívne. Taká milá komédia, aj keď v tom sedemdesiatom ôsmom roku.... to museli ľudia od strachu utekať z kina. ()

Drom

Dvě věci mi přišly úsměvné: úvodní zmatek, tedy skutečně trochu filmový zmatek s přehraváním a šedivá kůra na pleti zombáků, snad regenerační krém s výtažkem z myši měsíční. Taková Bčkoidní honička s apatickými nemrtvými se vším všudy, krom potácejícich se postav žádné efekty. Mírně oživuje gang hloupých pobudů před koncem. Neříkám to často, ale remake mě pobavil víc. ()

sarfian

Na to ako je dlhý tento film som sa pri ňom ani chvílku nenudil. Miestami ja ale trochu divný a to vďaka Romerovmu neviem či práve najzábavnejšiemu humoru. Ak by to trošku s tým humorom nepreháňal a troška lepšiu hudbu no a ten blbý koniec...nebiť týchto pár nedostatkou mohlo ísť o geniálny film s mojimi obľúbenými zombíkmi. VIDENÉ 1x ()

Lumberjack

Viděl jsem Director's cut a opravdu zbytečně dlouhé. Fajn gore efekty, ale zombí-masky byly hodně tragické (šmoulí modř by prošla kdyby byl film černobílý). Navíc byli namaskování jen na obličeji a na zbytek (krk, ruce) se nějak opomnělo. A to nemluvím o absenci viditelných kousancích nebo jiných zranění nemrtvých. Potěšilo okrádání a ponižování zombíků od motorkářského gangu... ()

degster

Veľký odskok od depresívnej, zašumenej Noci oživlých mrtvol. Popkornový príbeh, proto-Samuel L. Jackson a nákupné centrum, kde chcete v prípade zombie apokalypsy byť. Naopak, modrá farba na tvár ako masky a nulové gore. Predstavte si, že by k tomuto pustili Fulciho a jeho Zombi 2, ktorý vyšiel len o rok neskôr. ()

Likan7

Gore tu je sice pěkný, ale pouze prvoplánovitý, bez hrůzy a hororu. Hororem totiž Úsvit mrtvých není ani zdaleka, prakticky tu není jediná scéna, při které by se divák měl bát, nebo být alespoň nervózní z toho, co přijde. Začátek je sice skvělej a ten všude přítomný chaos je fajn, jenže po 30 minutách tomu spadne řetěz a nenasadí ho až do konce. Prakticky celá druhá hodina je jedno velký přešlapování na místě bez žádnýho účelu, nebo alespoň lepšího finále. ()

SharpChick

O kvalitě snímku svědčí i fakt, že jsem se i přes poměrně dlouhou stopáž (139 minut) neměla čas nudit. Odsýpající děj, prostřídaný znepokojujícími až nechutnými, ale hlavně fakt vtipnými momenty, mě přesvědčíl, že Romero opravdu zombiekárny umí.. Ať je natočí jakkoli, vždycky to bude prostě super. K pozitivnímu hodnocení filmu rovněž přispívají velice sympatické postavy, s kterými jsem se dokázala téměř okamžitě ztotožnit - v rámci možností.. A jinak prostě nářez nářez nářez!!!!! pozn. remake sem neviděla, takže nemůžu tolik srovnávat, ale tohle mě fakt bavilo.. 90% ()

Looka

Ve své době určitě šokující a přelomové dílo. Dneska už z filmu kromě pár opravdu vypečeně brutálních scén (trhání střev z břicha / později hojně obdivně kopírované např. v Soumraku mrtvých, Resident Evilu atd.) zbyl pouze smích nad šmoulovsky tyrkysovými zombíky. ()

Allegro.g.

Nějak nechápu, co tomuto filmu vyneslo tak vysoké hodnocení. O filmařských kvalitách se mluvit nedá. A že by byl film ozvláštněn něčím originálním, co by mi pomohlo překonat tu strašlivě dlouhou stopáž, to už vůbec ne. Ano, podivná atmosféra vylidněného světa, po kterém pochodují zombie, to mne zaujalo. Za to ty hvězdičky. Zbytek filmu aspiruje na odpad. Ale vlastně bych ani neměl hodnotit. Po 20ti minutách v obchoďáku mi to nedalo a přečetl jsem si synopsi. A když mne došlo, že děj se z ochoďáku prostě nehne, film jsem nedokoukal. Nejtrapnější bylo schizma, s jakým zombíci byli na jednu stranu vykresleni jako děsivě nebezpeční, když na to ale přišlo, byli mátožní, neschopní a stačilo je odstrčit. A to neustálé opakování rádobynapínavé zápletky - někde stojím, okolo mne obchází zombík a já ho furt nevidim a nevidim, dokud ho nemám před čumákem, zombík se na mne vrhne, chvíli se pereme, nic mi neudělá, ani nekousne, přestože k tomu má příležitost (asi ví, že do hlavních hrdinů se nekouše), a pak ho prostě nějak někdo odpráskne. No já nevím, ale každý člověk podle mne cítí přítomnost jiné osoby, všemi smysly a možná i nějakým tušením. Hrdinové zde jsou ale asi slepí a hluší. ()

wito

napriek istej monotónnosti je obdivuhodné akým spôsobom je film nasnímaný. romero zjavne vedel čo robí. strih a masky sú na úrovni. hudba od Goblins je ako vytrhnutá z typického béčka. no práve táto béčkovosť dodáva celému filmu imidž. a tá ústredná melódia je jednoducho nezabudnuteľná. ()

Chuppa

Film jsem viděl až po méně slavném remaku a musím říct, že ty modrofialové zombie a oranžovou krev jsem fakt nepobíral, navíc je to strašně dlouhý. Může to být sice bráno jako klasika, ale mě to nudilo. ()

Doomer

Dlouhe, plno nudnych a dlouhych rozhovoru a vsudypritomna retardace deje. Na druhou stranu na tu dobu dobre herecke vykony a mirna kritika tehdejsiho kapitalismu ktera ovsem nebije do oci me potesila ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech