Noc oživlých mrtvol

• Česko Noc živých mrtvýc (více)

Do kin míří další naprostá klasika jménem Noc oživlých mrtvol. Tenhle film se stal přelomovým a ovlivnil celý další vývoj hororového žánru. Příkladem budiž pojem zombie, jehož celosvětové vnímání se změnilo právě až s Nocí oživlých mrtvol. Do té doby to byl člověk při rituálu Voodoo, pak už nemrtvý dychtící po lidském masu. Příběh sleduje osudy sedmi lidí, kteří najdou útočiště před živými mrtvými na opuštěné farmě. Pak se situace ale zvrtne a přeživší se pustí do sebe vzájemně. Film je i na dnešní dobu hodně syrový a správně nekompromisně děsivý, takže v porovnání s ním vypadají moderní horory trochu pohádkově. (Pannonia Ent.)

ad

Staré horory mají většinou svoje kouzlo a atmosféru... A z Noci oživlých mrtvol jak kouzlo, tak atmosféra vyloženě odkapává ()

Azrael515

Samozrejme je to klasika ale oproti Day of the dead a remakeu Dawn of the dead to pre mna nemá až takú hodnotu. U predchadzajich dvoch počet vzhliadnutí na 20 a astúpa .. u tohto kúsku sa sekol kdesi na trojke. Samozrejme že sa jedná o prvý (možno jeden z prvých) filmov a preto by som možno mal hodnotenie nadsadit. No podľa mojho subjektívneho pohľadu je tento film pre mňa málo záživný, málo krvavý a áno hlavne málo dementný. ()

tomtomtoma

Připomíná mi to strašidelnou pohádku pro děti, aby se po večerech netoulali venku, i za cenu přetrvávajících psychických následků. Nebudu se rozplývat nad tím, že jde o přelomový film s úchvatně mrazivou a děsuplnou atmosférou, která zastavuje dech. I když je to do míry větší než menší pravda. Prostě mám osobní problémy s tímto druhem filmů. A přestože snad i dokáži pojmout jakýsi zvrhlý druh půvabu tohoto hororového kusu a dokonce ocenit i to herectví, tak mě to přijde uhozené. Není nad řízené zničení vesmírné sondy u planety Venuše, které potom vysílá životu nebezpečné záření! Není nad to, když se utíká před hrozbou a několikrát se upadne na zem! Není nad to, když postavy ztratí jakýkoliv zbytek rozumného uvažování, a stříkají benzinem z pumpařské pistole zběsile kolem sebe, nehledě na to, že jejich účinnou ochranou je oheň! Není nad to, nechat se bez jakékoliv známky odporu ubodat lopatičkou. Nakonec je vždy lepší střílet všechny mezi oči, než se ptát, jestli je tam někdo živě živý, byť se neživí živí přemisťují vpřed snad až flegmaticky pomalu. A tak jediným světlým místem zůstávají rozpory mezi vyděšenými lidmi v jejich dočasném útočišti, kdy se naplno rozvíjí jejich ustrašenost, sobectví, teatrální hrdinství, škodolibost a touha ublížit a pomstít svoji uraženou ješitnost. Hlavní postavou je Ben (zajímavý Duane Jones), evidentně zloděj aut, který projevuje nejaktivnější známky odporu před nebezpečnými monstry a vehementně až násilně se dožaduje zapojení do obrany i od ostatních osob. Ovšem do všeho se může vloudit rozhodující faktor chyby a až chorobně nadutá ješitnost o správnosti vlastní cesty. Jeho zarytým názorovým oponentem je Harry Cooper (zajímavý Karl Hardman), který touží především po bezpečí své rodiny a ukrytím do hlubokého ochranného valu sklepa. Další skrývající se osoby: ledově zkamenělá Barbra (Judith O'Dea), zbrklý mladík Tom (Keith Wayne), jeho bojácná přítelkyně Judy (Judith Ridley), Helen Cooper, znechucená jednáním svého manžela, (Marilyn Eastman) a její zprvu polehávající dcerka Karen s překvapením (Kyra Schon). Z dalších rolí: Barbřin lehce zlomyslný bratr Johnny (Russell Streiner), šerif - drsňák McClelland (George Kosana), či první z monster neživých (S. William Hinzman). Snad i dokáži něco z tohoto filmu ocenit, ale i tak nerozumím tomuto druhu zábavy. ()

C0r0ner

Bál jsem se, že první zombie horor bude spíš velká komedie. Romero však i s minimálními efekty a černobílou kamerou vytvořil docela atmosférický film, který napínavostí (ač se děje velmi málo) strčí do kapsy většinu dnešních rychlokvašek. Samozřejmě je to po padesáti letech poněkud mimo, ale nenudil jsem se ani chvíli, takže spokojenost. 80% ()

destroy83

Jeden ze základních snímků Zombie žánru, který i navzdory roku vzniku působí stále svěže a dokáže diváka zaujmout. Děj je sice velice prostý, ale mistrovsky ztvárněný. Sledujeme zde sourozence, kteří vyráží na hřbitov uctít památku otce. První útok nemrtvých na sebe nenechá dlouho čekat a společná cesta sourozenců končí. Mladá dívka, nucená opustit bratra, prchne na nedalekou farmu, kde se setkává s dalšími vyděšenými lidmi. Společně se zabarikádují v domě a pomocí rádia a televize začnou přicházet na kloub celé záhadě masového vraždění. Ovšem zástupy nemrtvých v okolí domu se začínají množit a nikdo neví, kdy se dostanou do domu. Stísněná atmosféra uvnitř farmy a rozdílné charaktery osob se vyhrotí ve vzájemný souboj mezi jednotlivými postavami, který jejich šance na přežití znatelně snižuje. Po technické stránce nelze snímku nic vytknout, masky jsou na dobu vzniku parádní, gore scénky na velmi vysoké úrovni a herecké výkony přirozené a sympatické. Z filmu na vás dýchne samozřejmě i u Romera známá a častá kritika společnosti. Navíc tímto počinem Romero odstartoval svou kultovní sérii zombie hororů. U mě jasný plný počet hvězd. ()

Dannysek4U

Presne tak, proc mluvit, kdyz se muze kricet. Dynamika tyhle klasiky je i po ctyriceti letech totalne odzbrojujici. A stejne tak i jeji atmosfera. Jen skoda, ze se tak nejak vytratilo, ze puvodne melo jit ani ne tak o horor, jako spis o osobitou formu socialniho protestu. Njn, clovek mini, panbuh meni. ()

U_S_O

Míľnik hororového žánru? Prekvapivý? Šokujúci? Strašidelný? No popravde som tam nič z toho nenašiel. Našiel som tam iba trochu vtipu a podpriemerných hereckých výkonov (najmä u hlavnej ženskej postavy). Stále som čakal, kedy ma tento horor niečím ohromí či prekvapí ale čakal som márne. Aspoň ten koniec bol zaujímavý aj keď som ho trochu predpokladal. (40%) ()

Juto

Tento významný hororový film z 1968 je skvelým príkladom toho, čo sa dá urobiť s obmedzeným rozpočtom, jednoduchým nápadom a niektorými oddanými a talentovanými účastníkmi. George Romero zinscenuje národnú katastrofu, no pre väčší efekt a málo peňazí ju zredukuje na jeden dom. Príbeh sa sústreďuje na slabé stránky každej z postáv v dome – ich zbabelosť, chamtivosť, hlúposť atď. Vďaka tomu je dráma v dome takmer rovnako príjemná ako nebezpečenstvo zvonku a postavy sú vierohodnejšie a dôležitejšie. Skromná, realistická atmosféra filmu dodáva väčší pocit napätia a pokračuje až do veľmi depresívneho záveru. 7/10 ()

emo

Na starinu to má fakt grády. Atmoška ujde, ale netreba čakať nejakých strašných zombíkov-sú to len napúdrovaní tupci... Bomba je, že hlavnú úlohu hrá černoch! ()

Hans.

Nepřekonatelný vrchol zombie žánru. O plném hodnocení mě utvrdil zejména netypický (neamerický!!) konec, konečně měl někdo tu odvahu!! ()

WolfR

Tak tady se tedy definoval zombie žánr. Tohle beru. Přímočará avšak skvěle napsaná i natočený hororová instance plná hrůzy a až překvapivě autenticky vypadající, silné 4 hvězdy. ()

3n3my

Len v málo zombie hororoch sa podarilo tak dokonale skĺbiť atmosféru so správaním sa zombíkov, ako práve v Night of the Living Dead. Dnes už pôsobí trochu strnulejšie, taktiež v dome sa niektoré scény viac naťahujú ako treba, no aj napriek tomu všetko pôsobí autenticky a zanechá dojem ešte na dlhú dobu. ()

Cedr

Proklatě nízký rozpočet, amatérské podmínky ani čtyřicetiletý zub času tomuto otci všech zombie hororů nedokázal ublížit. Naprostá legenda. ()

COF_666

Žádné hodnocení nedám, protože tenhle film nechci nějak zbytečně degradovat jen proto že mě po 41 letech od premiéry nedokázal (ani v nejmenšim) pobavit. Upřímně řečeno, ani jsem to nedokoukal. Uznávám ale že jde o klasiku a Romero má rozhodně můj respekt, už jen proto nechci dávat zbytečně odpad!. ()

Doudis19

Jeden z prvních zombie hororů v režii legendy Romera a v té době ještě nevyjetých kolejí schématu, přeživší v domě a všude kolem nemrtvý. V dnešní době se dají těžko ocenit hororové kvality této klasiky, ale nostalgie a roztomilé efekty pobaví zaručeně. Navíc průběh a především konec filmu je solidně nepředvídatelný a tak se těch 90 minut dá přežít poměrně snadno. ()

LeoH

Nečekaná příbuznost s Hitchcockovými Ptáky, ve výstavbě děje, v použitých prostředcích (kamera, hudba!) i ve výsledném poselství. V hudební i ruchové stopě místa, která už jsem znal – z takřka doslovných citací u Davida Lynche, kdo by to byl řekl. Že to je původně černobílé, to se mi taky mohlo říct dřív, než jsem sjel DVD v kolorované verzi, ale aspoň jsem měl důvod si to dát druhý den ještě jednou a ještě víc ocenit důmyslnou výstavbu, postupné dávkování informací, mrazivě nepřehlédnutelné zmatené nechápající lidství v očích „těch věcí“, nekompromisní závěr atd. atp. Být mezi zombie horory víc takových zamyšlených staromilských scifíček, jako je tenhle otec zakladatel, nejspíš by to byl můj docela oblíbený žánr. ()

Motinski

Wow, takúto atmosférickú chuťovečku som teda nečakal. Začiatok zombie žánru a hneď film ktorý aj po toľkom čase desí. Romero vedel čo robí a vtiahol ma hneď od začiatku. Čiernobiela kompozícia a zaujímavé uhly kamery umocňujú pocit stiesnenosti a postavy (ajkeď občas pôsobia všelijak) dokázali že som sa o ne bál. Noc oživlych mŕtvol je horor v každom zábere. Zároveň je ale aj funkčnou drámou. Ten minimalizmus bol super a inovátorstvo nemožno uprieť keď sa pozrieme čo všetko z tohoto čerpalo v budúcnosti. Občas sa mohlo dupnúť na plyn, niektoré veci pôsobia po rokoch smiešne, no pár záberov si budem pamätať dlho. Až ma z nich mrazilo v chrbte. ()

Sfinkter

Po zhlédnutí několika novodobých zombie remaků jsem k této hororové perle usedal s vědomím, že uvidím hodně starou, nejspíše i trapnou a úsměvnou záležitost. Romero mi však svým pojetím vyrazil dech a z mého pohledu nebyl do dneška natočen lepší film stejného žánru. Snímek je hned od počátku dosti syrový, atmosférou, výtvarným zpracováním a bezprostřední kamerou mi místy přípomínal začátek Lynchovy Babičky. Hodně mě překvapil i hbitý umrlec ihned v úvodní hřbitovní scéně, žádný pomalý jouda, který vás není schopen chytit. Chování hlavních aktérů je naprosto přirozené, děj se odvíjí v logických konsekvencích a pachuť trapnosti, kterou občas máte v ústech při sledování remaků, jsem zde nepocítil ani vzdáleně. Romero zde navíc živé mrtvé staví do světla naprosto neznámé a nepozemské entity, proto je titulek sci-fi v žánrovém zařazení (po boku jiných) naprosto na místě. ()

Jizni Tlapa

V novodobém pojetí hororového žánru se takřka jedná o "komediální" záležitost, který obzvlášť svým začátkem, rozesměje ne-jednoho zvědavce, lačnícího po označení "hororová kultovní záležitost". Zpackaný začátek důstojně zachraňují další dějové zvraty, zachycení zombíků při požírání svých obětí a obzvlášť závěr, který je opravdu na jedničku! Černobílé zpracování je pak posledním pozitivem, dávající Noci další procenta na zajímavosti a nadprůměrnosti. 70% ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Zemřel George A. Romero, otec zombie filmů

Zemřel George A. Romero, otec zombie filmů

17.07.2017

Slovo zombie se poprvé objevilo už na začátku 19. století a ve filmech si nemrtví hledali potravu od 30. let. Pořádné slávy se ale dočkali až v roce 1968, když je George A. Romero představil v… (více)

Romero zpátky ke kořenům

Romero zpátky ke kořenům

25.08.2006

Král zombie hororu George A. Romero, jehož dílo žánr ve všech směrech definuje, pracuje na novém filmu. Fanoušky shnilých sympaťáků zbožňovaný režisér natočí další kapitolu slavné série s názvem… (více)

Ďalší zombie remake

Ďalší zombie remake