Noc oživlých mrtvol

• Česko Noc živých mrtvýc (více)

Do kin míří další naprostá klasika jménem Noc oživlých mrtvol. Tenhle film se stal přelomovým a ovlivnil celý další vývoj hororového žánru. Příkladem budiž pojem zombie, jehož celosvětové vnímání se změnilo právě až s Nocí oživlých mrtvol. Do té doby to byl člověk při rituálu Voodoo, pak už nemrtvý dychtící po lidském masu. Příběh sleduje osudy sedmi lidí, kteří najdou útočiště před živými mrtvými na opuštěné farmě. Pak se situace ale zvrtne a přeživší se pustí do sebe vzájemně. Film je i na dnešní dobu hodně syrový a správně nekompromisně děsivý, takže v porovnání s ním vypadají moderní horory trochu pohádkově. (Pannonia Ent.)

karlik4801

Ta atmosféra, to byla paráda. Když reportéři v televizi nebo v rádiu říkali informace přeživším, uvědomil jsem si že tohle je asi jediný zombie snímek, který dokázal vše potřebné vysvětlit. A ještě ke všemu tak jednoduše aby to nevypadalo hloupě ale pozvedlo to laťku ještě výš. Po začátek zombie filmů nemohl Romero vymyslet nic lepšího. Prostě nápad obřích rozměrů, ze kterého čerpá každý zombie horor a každý zombie seriál. Úkryt, jídlo, zbraně, zabíjení nemrtvých a následný útěk. V partě lidí najdeme hajzla, borce, krásku a další pomatené lidi. Tady to všechno začalo. ()

Ryuuhei

Chápu, že ve své době to muselo být něco nevídaného. Zároveň je to stavební kámen zombie štítku. Ale po boku filmů dnešní doby tento zaostává. Do poloviny je to zkrátka hovadina - ženská utíká před jedním nemrtvým, který evidentně neběhá, ale stejně ji dokáže svým šouráním se dohnat. Od půlky, co se na obrazovce objevilo víc lidí, to už bylo zajímavější a došlo i na akci. Ale zase - hromada řečí, minimum činů. A člověk by nevěřil, jak můžou být ty ženské postavy úplně vypatlané a k ničemu. Že by tohle byl klasický ženský archetyp v šedesátých letech? Tak, či tak. Film má své kouzlo, ale rozhodně není ničím tak úchvatným a výjimečným, čím ho zdejší komunita shledává. 50% ()

BROKEN_

Snímek který započal Zombie éru. Fanoušci tohoto žánru můžou hodně děkovat Romerovi, protože nebýt tohohle filmu, tak nevím, jak by tenhle žánr vznikl. Ano film je starý víc jak 50 let a to už je slušná doba. Na filmu to je taky pěkně vidět. Přiřadil bych to k Lesnímu duchovi od Raimiho, protože oba dva měly tak malý rozpočet ( oba dva kolem 200 tisíc dolarů) že vznikly kultovní snímky, kterým můžou v současnosti závidět jiní tvůrci. Je to vynikající, atmosférická, napínavá a temná zombie klasika. Jasně zombie jsou tady vyobrazeny jinak než je známe, ale nějak to začít muselo ne? Finále bylo naprosto fantastické, šokující, až mi to vyrazilo dech. Romero má ode mně velký respekt. ()

filmmovier

Jakožto velký filmový fanoušek jsem Noc oživlých mrtvol samozřejmě až do letošního roku neviděl. Patrně jsem se obával. že to bude utahaná nuda k uzoufání, jenomže ono to mezitím je jako od Hitchcocka. Začátek je velmi pozvolný a místy se nedá asi brát úplně vážně, ale s přibývajícím časem houstla atmosféra i napětí a druhé polovině nemám prakticky co vytknout. Když se k tomu přidá perfektně sedící hudba a překvapivě vynikající herecké výkony, parádní dialogy, skvělá kamera a špičkové finále, musí už být jasné, že tenhle žánrový milník je opravdová povinnost. Zatraceně kvalitní povinnost. Velmi silných 8/10. ()

gjjm

Klasika zombie horrorů, jinak velmi zdařilý film kazí trošku pomalý spád a mnohdy divná kamera. Prostředí opuštěné farmy je úžasně depresivní, herecké výkony hodně přirozené, film je úžasně morbidní, scénář hodně promyšlený. A hlavně - tento film uvedl do filmu to, co mě na tomto žánru fascinuje nejvíc - téma člověka, který čelí neznámému nebezpečí (co na tom, že v literatuře totéž udělal dávno předtím H. P. Lovecraft). Bohu žel viděna kolorovaná verze (nesnáším kolorování černobílých filmů). ()

BS

Nemrtvá klasika od klasika žánru? Dnes už film příliš nevyděsí (nemotorné ploužící se postavy vypadají vedle speed zombies z remaku Daw of the Dead jako nějaká nepovedená betaverze). Ale nutno podotknout, že s atmosférou se zde pracuje výtečně a člověk si film vážně užije. Btw. konec byl překvapivý a docela mě donutil koukat s otevřenou pusou :))) ()

pytlik...

Pěkně zfilmovaný sraz příznivců paleodiety. Nicméně jejich vzhled nedělal tomuto způsobu stravování zrovna moc velkou reklamu. ()

Danny F.

Naprostá klasika guru George A. Romera. Dějově úměrné ale ty masky-nemasky a pohledy nenápadně do kamery jsou neprofesionální. Oproti remaku je toto podle mého slabota. Film není nijak napínavý a strašidelný. Hudba nebyla o moc lepší ale ještě to ušlo. 50% ()

Brain-D

První zombie horor, který začal opravdu průměrně. Postupně nabívala atmosféra a mrazivá hudba, která to vypestřovala. Duane Jones byl naprosto výbornej a držel nad ostatními herci laťku hodně vysoko. Smutnej konec mě přímo nasral :( ()

Mishqo

priekopník medzi filmami svojho žánru a podžánru, základný kameň všetkých nasledujúcich zombie horrorov...aj napriek svojmu veku dokáže prekvapiť očariť či dokonca vydesiť...film pôsobí veľmi prirodzene, nenútene a nekončí smiešnym happyend-om...skratka Romero vo svojej prvotine vyťažil z minima maximum...80-85% ()

VanTom

Na počátku celého "nemrtvého" fenoménu stála jedna odlehlá usedlost a v ní několik zabarikádovaných, panikařících a hádavých individuí (rozhodně žádní svatouškové ani extra sympaťáci), obležených hordami příšer ("ghúlů" v anglickém originálu). Dodnes zůstává tento černobílý minimalistický horor velice funkčním, působivým, a přes slabší herecké výkony talentovaně natočeným. [Ale na 5* jako kdysi po prvním zhlédnutí to nevidím.] ()

lykan9

Přesto, že by se mohlo zdát, že tento horor už nemůže konkurovat současným speciálním efektům a maskám u zombie hororů, opak je pravdou. Ano masky jsou spíš komické, ale atmosféra je stále skličující a děsivá, a to se nejen vyrovná současným trikům, ale dokonce je i v mnoha případech předčí. Romero byl kouzelníkem své doby, který vytvořil nezapomenutelný kult a nebýt jeho, tak by zombie horory nebyly tam, kde jsou teď. Noc oživlých mrtvol z roku 1968 jsem vyděl již potřetí a stále mě dokáže udržet napnutého, a to je vizitkou kvality. ()

ABCD Marta

VÍKEND S GEORGE A. ROMEREM (sobota 2.7. - neděle 3.7. 2011) /// PROLOG: Přespříliš mnoho věcí se v této zradou a falší poznamenané době změnilo, a tak, když mám teď času více, nežli tomu bývalo v dobách minulých, jsem se rozhodl učinit, co jsem už několik týdnů kvůli různým akcím a alkoholovým večírkům odkládal, a to zhlédnout všechny dosud natočené snímky George A. Romera, jež tvoří tu slavnou sérii odehrávající se v zombíky zamořené planetě. A protože mi počasí přálo, neboť celý víkend, jenž jsem si k tomuto činu vyhradil, chcalo a chcalo, změnil jsem ona slova v činy, usadil se před televizi, respektive monitor, udělal si pohodlí a pustil si v chronologickém pořadí zombie apokalypsu, která začíná filmem Night of the Living Dead... /// Filmový klenot nebo milník hororu, to jsou označení, jež mnozí při popisu tohoto díla používají, a já se k této skupině lidí hrdě hlásím. George A. Romero vybudoval úžasnou atmosféru, která diváka pohltí, a to pomocí hrůzynahánějící hudby, kamery a střihu. Herecké výkony jsou dvěma slovy „thumb up“, poněvadž postavy, které herci vykreslili a zahráli, jsou zobrazeny lidsky, takže se během příběhu psychologicky vyvijí, chybují, reagují na určité podněty (ne)adekvátním způsobem a vůbec dělají vše to, co by lidé v takové situaci s největší pravděpodobností dělali. Ačkoli se téměř celý film odehrává na malém prostoru (chatrč), nic mu to na kvalitě neubírá, spíše naopak! Boj o život vypadá jako boj o život a postavy si musí setsakra dobře rozmyslet, zda je další čin nebude stát krk. Ke všem těmto pozitivům si přidejte ještě povedené masky a NEČEKANÝ KONEC a jeden z nejlepších hororů, který kdy spatřil světlo, je zde. Klenot! ()

JohnSmith

Je to sice s mizernými triky a maskami, ale Romero vytvořil naprosto skvělou atmosféru. Viděl jsem barevnou verzi a hra s barvami a světlem byla fakt na jedničku. ()

Autogram

Prelomový film, ale v niektorých smeroch zaostáva. Chvíľami je to riadne „mäso“, aj hustá atmosféra sa dá krájať, beznádejný záver k filmu výborne pasuje. Chvíľami ale dialógy viaznu, mŕtvoly občas vyzerajú nemŕtvo a niektoré dôležité zvraty sú podané príliš narýchlo, že sa som sa ani nestihol spamätať a už bolo po akcii aj po atmosfére. Aby celý film fungoval, tak nechýba idiotské chovanie väčšiny postáv (živých) ľudí, čo zaraďujem ku klasike hororového žánru. ()

vyfuk

Jeden z nejsušších filmů, co jsem kdy viděl. Film se rozjíždí vcelku rychle a s nějakými zbytečnými prodlužkami a protahovačkami se nesere. Nicméně stále tu je trnem v oku, že se ve filmu nic neděje. Mohla by se zde budovat dokonalá atmosféra ve stylu uzavřeného prostoru, který u filmů miluju. Zajímalo by mne jak by film vypadal třeba v rukách pana Schumachera a nebo Davida Finchera. Hodně by to asi ztratilo na hororovém žánru, ale zase by to byl film, který by neměl v jistém ohledu chybu. Tady se postavy zavřou do baráku, hádají se o jedné a té samé věci asi patnáct minut, pak se k něčemu rozhodnou a skončí to fiaskem a dalším dohadováním. Ve své době chápu, že to byl průlomový kousek, ale já mám dojem jako kdybych ten film nikdy neviděl a nebo mi přišlo, že mne nijak neobohatil. ()

Jaro.Krafcik

Hodnotenie s číslom 7.400 padlo po tohotoročnom Halloweene, keď už je nedeľa 1. novembra a máme další sviatok všetkých svätých alebo inak povedané dušičky. Na cintorín sa ísť nemôže, vďaka našej skvelej vláde. Tak aspoň v pohodlí domova pozriem zopár hororov a filmov možno seriálov. Toto jesenné obdobie má skvelú atmosféru. Škoda že tento rok však značne inú. Teraz k filmu, ale ešte jedna pripomienka, až jeden horor ponúkal Český kanál na Halloween, naše stanice dávali tv výplachy a poriadny horor nikde. Zachránil to ale FilmBox, ktorý ponúkol noc mŕtvych nemrtvých. Na svoj vek parádny film. Takto by mal vyzerať poriadny horor, samozrejme hovorím aj o klasikách ktoré som dnes dal ale mám ich dávno hodnotené. Ale tento bol poriadne starý, aj keď som videl farebnú verziu, už mi ostáva dať len najstaršieho frankensteina a draculu, ale kedy to netuším. 4* ()

jefff

Něco naprosto fantastického! Není to sice zas až takový horor v pravým slova smyslu. Já bych to označil spíše za nervydrásající thriller. A musím říct, že ukrutně povedený! Od první minuty jsem od filmu neodtrhl oči a vydechl jsem až z příchodem titulek. A i při nich jsem ještě chvilku zíral do prázna. Opravdový skvost!!! Jedině doporučuju 99% ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Zemřel George A. Romero, otec zombie filmů

Zemřel George A. Romero, otec zombie filmů

17.07.2017

Slovo zombie se poprvé objevilo už na začátku 19. století a ve filmech si nemrtví hledali potravu od 30. let. Pořádné slávy se ale dočkali až v roce 1968, když je George A. Romero představil v… (více)

Romero zpátky ke kořenům

Romero zpátky ke kořenům

25.08.2006

Král zombie hororu George A. Romero, jehož dílo žánr ve všech směrech definuje, pracuje na novém filmu. Fanoušky shnilých sympaťáků zbožňovaný režisér natočí další kapitolu slavné série s názvem… (více)

Ďalší zombie remake

Ďalší zombie remake