Adaptace prvního románu autora knižních bestsellerů Johna Grishama, jejíž režií byl pověřen Joel Schumacher. Afroameričan Carl Lee zastřelí v soudní budově dva muže, uvězněné za znásilnění a těžké poranění jeho desetileté dcerky. Sám nakonec stane před bělošskou porotou, která má rozhodnout o jeho vině. Vybere si jako obhájce začínajícího bílého advokáta, který po jistém váhání přijme pomoc emancipované studentky práv. Z případu se stane politická záležitost, která aktivizuje i členy Ku-klux-klanu. V poklidném městečku zavládne napětí a bílí rasisté začínají řádit. Jake a jeho blízcí se ocitají v nebezpečí. Výsledek procesu je ovšem po obhájcově emotivní závěrečné řeči jasný. Osvobozující výrok poroty však vzbuzuje pochybnosti o tom, zda jedinec opravdu může brát právo do svých rukou... (Cinemax)

Arius

Rozhodne to bolo zmysluplné využitie volného času. Nemôžem povedať že to bola maturita ale príbeh mal pointu, zmyselnosť a najmä fantastické napísané a bezchybné zahrané postavy. Žiadne velké extrémy, dej sa držal v optimálnej a primeranej forme, obohatený mnohými, minimálne o pozornosť stojacimi situáciami. Nedá sa povedať že to bolo bezchybné, malo to aj hluché miesta, no podobné filmy ma zaujmú zrejme vždy. Velmi slušné. ()

Danoboss

Neviem, či som niekedy videl lepší film zo súdneho prostredia (nerátam Dvanásť rozhnevaných mužov, kde šlo iba o porotu..). Celý priebeh filmu - zločin, hnev, pomsta, obhajoba tvoria ucelené filmové dielo ktoré sa oplatí pozrieť. Dokonca aj inak otrasná Sandra Bullocková podala v tomto filme uspokojivý výkon..aj keď na Samuela L. Jacksona sa nechytala. ()

netahlo

No, typicka americka pohadka. Bila chatra proti cernym mucednikum. Obtloustla "afroamericanka" muze nadavat do bilych idiotu a vse je v poradku. Zazni - li ovsem slovo negr, hned je ohen na strese. Ti dva kokoti si ale nic jineho nez smrt nezaslouzili, o tom zadna. Vlezt na nezletilou cernosku, to uz musi byt clovek opravdu dobytek. Jinak Matthew chvilema k popukani, chtel bych videt jedinyho podobnyho pravnika v realu. No ale budiz. Aspon ta Sandra trochu zvedala uroven. Jinak ale film "na objednavku". A Grisham nikdy nebyl muj salek kavy. ()

Sdoom

Po hooooodně dlouhé době viděný film, nicméně některé scény jsem si vybavil a pamatoval, což samo o sobě svědčí o jeho kvalitách. Silné scény, výborné herecké obsazení (dokonce i Sandra Bullock je mi tu sympatická) a kvalitní scénář podle předpokládám neméně kvalitní předlohy. To, že děj je malinko (spíš víc než malinko) předvídatelný, je asi jediná vada na kráse. I tak mě ale závěrečný McConaugheyho proslov docela dostal. (HD, orig.) ()

Maynard.

Ty krááso, tak tohle film podle mýho gusta (a to v něm není ani jeden robot). Takle nacpanej film hvězdama v americe, to se jen tak nevidí. To sem teda čučel. Dějově parádní příběh o rasizmu v americe, samozřejmě, že z "jižanské" ameriky. Nevím proč, ale tohle téma mě prostě bere. Asi sem byl v minulým životě pan černoch z plantáže bavlny :o). Tam to musí bejt masakr asi pořád, ta nenávist se asi jen tak z lidí nevypaří. Tady to (stejně jako v podobným kousku - Hořící Mississippi) řeší Kukluxklan, jak říká Forest - pání, kteří si hráli v hábitech na koních :o). Jak už sem napsal, tak herecky je tohlenaprostá pecka, škoda jen, že sem neviděl v originálním znění, to chtělo! Jediný, co bych vytknul, tak je ten konec, kdy týpek, kterej zatřelil dva další, byl uplně zproštěn viny. MYslím, že mu měli třeba 3 roky dát. Podlepravdy to prostě nebylo :o). Každopádně tohle stojí za to... ()

sedm.1

Úžasná, potem nasáklá, jižanská atmosféra, perfektně zpracovaná zápletka, vyvolávající jak silné pocity napětí, tak velice působivé emoce, a samozřejmě parádní herecké výkony, kde vyniká především výkon tehdy začínajícího McConaughey, který zde svou kariéru odstartoval tedy vážně efektně, a strhující výkony pak očekávaně podali i Samuel L. Jackson, Kevin Spacey a Kiefer Sutherland. To vše nabízí toto dechberoucí drama Joela Schumachera, který i tímto snímkem potvrdil, že s jeho tvorbou to bylo vždy skutečně jak na houpačce, jednou na absolutním vrcholu, podruhé na úplném dně, a Čas zabíjet tedy samozřejmě patří určitě k těm jeho nejpovedenějším počinům. Přesto ale plné hodnocení dát rozhodně nemohu, a to ze dvou důvodů. Jednak se tu tedy během filmu našlo pár zbytečně hluchých míst, které tam vůbec nemuseli být, ale především já osobně mám problém s dost diskutabilním závěrem, který je jednak až nesoudně happyendový, a když už bych tedy odpustil ten přeslazený závěr, tak jeho výsledné vyznění prostě pro mě není zrovna dvakrát racionální. To, co ve filmu udělali ti dva zkurvenci, je absolutně neodpustitelné a já bych na místě L. Jacksona udělal naprosto to samé, ovšem s tím, že bych musel zkrátka počítat i s tím, že i já za tu svou vendetu budu muset nést potom tvrdé následky. Ale dělat, že jsem vlastně nic nespáchal, že je to v pořádku, to bylo naivní a hloupé a tady nelze nic jiného, než sympatizovat se Spaceyho státním návladním, a tak to prostě je. Ten závěr měl být zkrátka úplně jiný a pak by to mělo i daleko větší sílu a údernost, takto jsem se ale musel jednoduše jen nad verdiktem soudu ušklíbnout a samotnému filmu to dost ublížilo. Jinak jde ale tedy vážně o skvělé drama, které jistě stojí za pozornost. ()

herr_carter

Schumacher ve svým top filmech vždycky dokázal vybudovat téměř 100 % autentické prostředí a vypěstovat v divákovi takový ten neodbytný mrazivý pocit, jak je lidské jednání křehké a že "malá" akce může způsobit katastrofální reakci fatálních rozměrů. Jsem rád, když jednou za čas objevím pro mě skrytý starší film, který má hodnocení 75 + a mohu sledovat dnes známé herce ještě za dob jejich rozpuku. Sice znám dost kvalitnějších filmů z právního prostředí, tady se mi ale zase líbilo spíše dění mimo soudní síň, takže rozhodně souhlasím s hodnocením......................moje hodnocení = 7,5 z 10. ()

jondoe

Tento film som videl kedysi davno este na VHSke a velmi sa mi vtedy pacil. Nedavno som sa dostal aj ku knihe a musim povedat ta ma velmi nebavila aj ked film je jej vernou kopiou. Myslim si ze tato drama je najlepsie z filmovana Grishamovka. Herecke osadenie tohto filmu je exceletne. Najviac sa mi pacila mlada Sandra Bullock a slizky prokurator Kevin Spacey. Tomuto film technicky nie je co vytknut a da sa iba odporucit. Niekomu mozno bude vadit dlha stopaz ,ktora pri druhom pozreti aj mne trosku vadila ale celkovy dojem z tohto diela mam stale viac ako dobry. ()

darwin

Šíleně nereálný film, jak pěst na oko. Z filmu mám pocit, jakoby se režisér vůbec nezabýval rasovou problematikou na Jihu, pak se podíval na pětiminutový film o boji za občanská práva v 50. a 60. letech a natočil tenhle snímek. Je to totiž neskutečný mišmaš a mix všeho dohromady, absolutně to nedává smysl. Tím myslím také černobílé vyobrazení zlých Jižanů (až na našeho hrdinu právníka) a mírumilovných Afro Američanů. O směšném vyobrazení Klanu ani nemluvím. Soudní drama je to slušné až na jednu gigantickou trhlinu, "all-white jury" v Mississippi by nikdy Carla Leeho neosvobodila, naopak, "ten negr by se smažil v pekle". Protože jestli jde o "all-white juries" na Jihu, vždy osvobozovali pouze bílé násilníky a i nevinní černoši byli odsouzeni za půl hoďky s přestávkou na kávu. Nutno ocenit herecké výkony zejména Kevina Spaceyho, Kiefera Sutherlanda a Matthew McConaugheyho. ()

wikus

"...Predstavte si,že je biela..." Joel Schumacher prekvapil, Matthew McConaughey dojal (a bol skvelý !), Kevin Spacey a Samuel L.Jackson ako stále výborný, no a samotný film spôsobil zimomriavky ( okrem iného ).Výborná predloha = výborný film. ()

Seti

Tradiční soudní drama, formálně se držící žánrových šablon a obsahově znovutematizující rasovou problematiku amerického jihu. Navíc v plné parádě představuje zvláštnost porotního systému užívaného v soudních procesech v Americe (nezáleží na tom, kde je pravda a co obžalovaný spáchal, nýbrž na schopnosti té či oné strany přesvědčit o své "pravdě" laickou porotu, která má poslední slovo).Ten, kdo holduje tomuto žánru stejně jako já, bude spokojen, a to nejen díky našlapané herecké sestavě. ()

klukluka

Pro mě to byl standardní americkej doják. S nepochopitelným vyústěním, s nímž nejsem kompatabilní- bez ohledu na okolnosti. Já prostě nechci žít ve světě, kde je vrah dvou (echt hnusnejch, odpudivejch) chlapů prohlášenej za NEVINNÉHO! To prostě nejsem ochoten akceptovat. Chtěl ses mstít? OK. Počítej ale s tím, že za to zaplatíš. ()

Michelle75

Čas zabíjet má hodně silný, brutální a emotivní rozjezd. Následně však začne pitvání, které se trochu rozplizne a působí až příliš amerikánsky. Některé scény a dialogy mají hloubku a některé jsou naopak až zbytečné. A tak mě ta stopáž skoro unudila. Herci před dvaceti lety vypadali skvěle, nebyi ještě tak umělí jako dnes a že to té Sandře a Ashley vážně slušelo. ()

bruceman7

Skvělé obsazení, zajímavý děj. Jediné, co mi brání dát o kousek větší hodnocení, je samotný závěr. Ve smyslu - nedomyšlenost? Oběť je až dost v pohodě (napříč tomu, jak jí mělo být ublíženo) a verdikt nad obžalovaným (vzhledem k činu) mi přijde dost přitažený za vlasy. Nicméně v americkém soudním systému je asi podobná věc možná. Takže mimo tohle - 6,5/10 ()

Vajonek

Hmm, takováhle plejáda skvělých herců v jednom filmu se hned tak nevidí. Matthew McConaughey ještě jako "cucák" a hned takový výkon, všichni okolo něj také skvělé. Téma, které prostě musí zaujmout samo o sobě, zpracované do snímku, který má krom vynikajících hereckých výkonů skvělou atmosféru (když jsem viděla, jak je tam všem horko - nejen z jižanského počasí samozřejmě - bylo mi hned horko s nimi), hloubku, má co říci a dělá to sice chtě nechtě s nějakým tím očekávaným americkým patosem, ale není ho přespříliš. A když se kolikrát nějaký film prezentuje jako soudní drama a pak jste třeba trochu zklamaní, protože se u soudu odehraje minimum děje, tak tady nebudete, tohle bych skutečně označila za poctivý snímek ze soudní síně. K pěti hvězdičkám za mě chybí málo - mohlo to být trochu kratší a "milostná" zápletka mi přišla možná lehce zbytečná. 80 %. ()

Zagros

Čas zabíjet je silným příběhem z rasistického jihu Spojených států amerických. Není divu, že si Američani jedou svoje „rasistické“ témata pořád a cpout to všude. Jejich společnost se s tím ještě rozhodně nevyrovnala. Dnešní neustálá tlačenka tomu nepomůže. Podobné filmy (dále třeba Hořící Mississippi, Jako zabít ptáčka) jsou ale dobrou cestou, jak na problém upozornit. Režisér Joel Schumacher si vybral dobré herce a ti odvedli skvělý výkon. On sám pak dokázal vytvořit dusnou atmosféru, ve které se hlavní hrdinové hodně zapotí a to nejen kvůli teplému jižanskému počasí. Spor znásilněné a těžce poraněné černošské holčičky, jejího otce a dvou bílých vrahů se postupně stane hlavním tématem celého okolí. Stane se z něj politická událost, boj za rasovou rovnost, nebo boj za rasovou čistotu (do boje se vloží i Ku-klux-klan). Zaleží z jaké sociální skupiny se na to místní dívají. Nad to ještě vypluje několik velkých morálních dilemat. Je člověk oprávněn vzít spravedlnost do svých rukou, když se mu od státu, či zákona spravedlnosti nedostává? Opravdu jsou si před zákonem všichni rovni? Je menší prohřešek zabít černocha než bělocha? Na něco je odpověď snadná, na něco obtížnější a najít si ji musí každý divák sám… ()

Perry-

První polovina byla jen dobrá, druhá byla skvělá. Jakmile se děj přesunul do soudní síně, byl to herecký koncert všech zůčastněných. A závěrečná řeč? Dovede vás možná k slzám. ()

cab

Hutne drama s mnoha silnymi okamziky behem celeho procesu, ktery vyvrcholi pametihodnou zavercnou reci a konecnym rozsudkem. Tolik znamych hercu, i pri tak velkem poctu, si neprakazi a predvadi jednickove vykony. Jake (Matthem McConaughey) je dechberoucne uzasny. Chci take zduraznit, ze nektere sceny svadeji k protazeni nebo jsou skoro klisoidni, ale reziser jim nepodlehne ani na konci. Opravdu bravo. 95% ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Matthew McConaughey se vrací k velké roli

Matthew McConaughey se vrací k velké roli

19.03.2021

Další důkaz, že dnes už je ve světě filmů a seriálů možné všechno, je oznámení streamovací služby HBO Max, že se krimi drama Čas zabíjet od režiséra Joela Schumachera z roku 1996 dočká seriálového… (více)