Solaris

• USA Solaris

Budoucnost, asi za 100 let. Osamělý psycholog dr. Kelvin přemýšlí a reflektuje všechny okolnosti, jež vedly ke smrti jeho manželky. Je ale vyrušen naléhavým vzkazem Gibariana, starého přítele, který je kdesi daleko na vesmírné expedici u planety Solaris a přes videozáznam žádá Kelvina, aby přijel a pokusil se objasnit záhady, ke kterým na stanici dochází. Ale po příletu na stanici doktor zjistí, že Gibarian spáchal sebevraždu a další kolegové jsou paranoidní a na pokraji sil. Kelvin se ocitá v propleteném a velmi podivném zajetí vlastních myšlenek, nezodpověditelných otázek a pochybností. Je pod extrémním tlakem emocí a vizí, které se všechny nějak dotýkají vztahu k manželce, která se mu zjevuje, aniž by věděl, zda je skutečná, mrtvá anebo je to jakýsi klon, který vytvořilo jeho podvědomí? Může se oživit a změnit minulost? Může znovuobjevit ztracenou lásku?

Podkladem k filmu Solaris se stal stejnojmenný a světoznámý sci-fi román Stanislawa Lema, který zfilmoval v r. 1972 slavný Andrej Tarkovskij. Námět je výzvou pro režiséra Soderbergha (získal Oscara v r. 2000 za Traffic) a hollywoodskou produkci v čele s Jamesem Cameronem, aby znovu prozkoumali a objevili svět planety Solaris a v emotivním oparu milostného příběhu se pokusili objasnit záhady kolem vesmírné expedice. Příběh Solaris sleduje tři světy: jedním je Solaris, druhý je minulost - svět na Zemi a třetím světem jsou sny a představy dr. Kelvina. (oficiální text distributora)

Adams

Výborná atmosféra a dobře hrající Clooney. Kdo má rád tyhle náměty doporučuji knihu roboti a androidi, nebo také pozemšťané a mimozemšťané. Prostě příběh trochu jinak, než stále omílané témata a la střelba, honičky, psycho. ()

Yeah(c)

Těžko pro mě pochopitelný, asi jsem moc mladej na takovej film, nebo bych potřeboval vidět původní, nebo číst knížku, netroufám si hodnotit. Každopádně je to složitá podívaná... ()

gizi

Předlohu Stanislawa Lema jsem bohužel nečetl. Když jsem tento film viděl poprvé asi před rokem, dost na mě zapůsobil a zjistil jsem, že je i stará ruská verze. Tu jsem následně také viděl, ale přiznám se, že na mě byla asi dost složitá a taky dlouhá. Nyní po druhém shlédnutí Soderberghovi verze: je to jistě pro diváka stravitelnější, asi i poutavější, samozřejmě více přizpůsobené pro současného amerického diváka (ale ne zase tolik a ne tak přehnaně, jako mnoho jiných děl). Pouze mi nějak unikl ten závěr, ale i tak víc než dobré. 80%. ()

kejmy

Přes veškerou snahu pochopit, pro kterou je nejspíše nutná znalost knihy, či původního filmu, jsem jaksi nebyl schopen zjistit, o čem, že vlastně tohle vizuální krásno má být. Strohost, úsečnost a eliptičnost, které by jiným výpravným filmům prospěly v tomto případě spíše škodí. Občas se prostě stává, že méně je méně. ()

Psychonaut

Velmi působivé zpracování Lemova skvělého románu. Mně osobně přišlo mnohem stravitelnější než mnohem starší Tarkovského verze.Stejně jako ona, i tato verze dává člověku podnět zamyslet se nad pokroucenou křesťanskou morálkou a její ideou lidské nadřazenosti vůči všemu co nesplňuje definici lidského, a tudíž může být zničeno, přesto že jde v tomto případě pouze o pocitem viny způsobené projekce vlastní mysli, zhmotnělé inteligentní entitou, kterou představuje planeta Solaris. Více než science-fiction se jedná o psychologický snímek s úžasnou atmosférou. ()

Chlo0opek

Nějak mně tenhle film nevzal za srdce, všechno bylo jakoby takové neosobní, George se mi také 2x nelíbil. Film se zamotává a zamotává, ale záživný teda pro mě příliš nebyl.. ()

Tom-cat

Magická hudba, která se proplétá celým filmem a výborně dokresluje atmosféru "neznáma" jak ve vesmíru, tak v myšlenkách hlavní postavy. Český dabing je jako vždy dobrý, ale v tomto případě stojí za to dát přednost originálu, hlavně kvůli Jeremy Daviesu. ()

nydahl

Tak ja ani nevim co k tomuto dilecku napsat - asi , ze je to pekny a modry film.Neznam ani knizni predlohu ani Tarkovskeho original takze nemuzu porovnat , ale jsem si zcela jist ze kniha v tomto pripade bude lepsi format na zpracovani celkem komplikovaneho problemu podstaty a otazky pocatku.Hledate-li podstatu veci tak urcite pocitejte s faktem , ktery zazni asi v puli filmu - na nektere otazky nejsou odpovedi ale jen volby/moznosti (there are no answers - just choises).Osobne myslim , ze Soderbergh udelal jednu chybu a to ze film sestrihal na 99 minut - tohle by si zaslouzilo rekl bych tak 130 a opravdu pomale az vlekle tempo - hlavni motiv (podstata byti, otazka stvoritele a cokoliv chcete) se vlastne jen mihne a nejak mi prislo , ze si to zaslouzilo dukladnejsi servirovani i nasledny rozbor - Me proste u Soderbergha vzdycky neco chybi - vsechno je pro me vzdycky jenom standart - Clooney standart , McElhone standart (modla Hanka Moodyho ovsem ale na vic nema) a Martinezova xylofonem sperkovana muzika trochu lepsi ale porad standart. Jedina nadstadartni vec co jsem zaregistroval byla vypecena modra (jak jinak) postylka pana Clooneyho - to bych chtel mit doma misto ty sracky co na ni spim.Davam 3 hvezdy coz je film co by jste meli videt ale nebyt postylky tak tam jsou dve - zklamani - big time. ()

Antal89 odpad!

Oproti původnímu dílu se vskutku jedná o odpad. Zcela chybí Tarkovského poetika, Clooney zde pořád až úzkoprse bojuje za svou ženu a konec je svým způsobem úplným vyšinutím z vazby děje. To ostatní, jako propracované scény a triky mě proto ponechává zcela chladným. Zkrátka ten film nechci ani vidět, protože mi to ničí mé vidění světa Solaris. ()

jakup57

Zaujímavá atmosféra, výborný Clooney, ale podstata filmu ma zrejme minula...nechápem pointu, zmysel filmu, rovnako ako pri The Book Of Eli, ktorý som dnes pozeral...Tento má však jednoznačne navrch...60% ()

mangler odpad!

i takový mistr tesař, jako je jindy úžasný steven soderergh, se utne..nj.. ten film je strašný.. a nezachrání ho ani jindy úžasný george clooney.. nezbývá, než shlédnout tarkovského.. a chudák stanislaw lem, taková skvělá knížka a takový úžasný nápad.. a kdyby solaris existoval, neváhám ani vteřinu.. ()

StupidSister

Tajemně líná mírně znepokojivá atmosféra a femme fatale s uhrančivýma očima. A láska až za hrob nebo kam. Film s perfektní atmosférou, který se musí procítit. Nízké hodnocení mě upřímně zaráží. ()

ardeas

Asi mi unikla pointa, lebo som to nepochopila. Film navodil viac otazok nez odpovedi. Pozrela som si cele titulky hladajuc odpoved, no dospela som k zaveru ze dojem je ako ked rozcitate knihu ale k zaveru sa nikdy nedostanete. ()

Conancon

Kultovní knižní předloha Stanisław Lema a její filmové zpracování z roku 1972 a 2002 rozděluje fanoušky do dvou táborů. Osobně mám raději verzi 2002 v režiji Steven Soderbergha a důvod je mimo jiné opět hudební doprovod. Cliff Martinez / mimochodem bývalý člen legendární americké kapely rudých a horkých pálivých papriček R.H.CH.P / svou hypnotickou hudbou stejně jako v jiném mladším snímku Drive, povyšuje tuto podívanou minimálně o level výš. Což se také zůročilo./ CenaSatellite Award za nejlepší zvuk/ Dávám 4* jednu za hudební doprovod. ()

BigbyWolf

Tarkovskij mě zklamal, Soderbergh potěšil. Je to jeden z nejkomplexnějších filmařů vůbec, schopný přizpůsobit se všemu, krást od každého a stejně si to ohnout podle svého, Solaris mi tyhle pocity evokuje nejvíce. ()

Logicomix

Poslechl jsem si knížku, a tak jsem trochu zklamaný. Režisér si vybral jen jednu rovinu knihy. Planeta jako taková zůstala stranou. ()

rime

Jako znalec Solaris jsem zklamaný(četl jsem aspoň 10x). Je to bohužel naprosto neporovnatelné s knihou. Lem byl génius  a jeho styl psaní je dokonalý. Všechny ty brilantně popsaný emoce, který ve filmu nejsou, všechny souvislosti, který tam chybí, všechny důležité detaily a myšlenkové procesy jsou v knize bohatě zastoupeny. Tenhle film prostě nezvládli a herci tomu taky nepomáhají, jsou to dřeváci. ()

Clooney ve vesmíru

Clooney ve vesmíru

22.12.2010

Zní to jako podivná kombinace, ale George už si žánr sci-fi vyzkoušel v Solarisu. Snad mu tedy bude slušet skafandr i ve vesmírném thrilleru Gravity, který pro studio Warner Bros. natočí Alfonso… (více)