Sci-Fi / Drama / Romantický / Mysteriózní

Scénografie:

Philip Messina

Kostýmy:

Milena Canonero

CITÁT - Jo krev? No. Jak to vysvětlit?................. Z místního hodnocení mi to připadá celkem zmatečný. Několik odpadů, pár plnocenných pětihvězdičkových hodnocení a celkem dost trojek. Pravděpodobně to bude složitý snímek. CITÁT - Chci s vámi jen mluvit............ Profesor Kevin (George Clooney) je odeslán na vesmírnou stanici u planety Solaris. Místní posádka se totiž odmlčela a majitel chce vědět proč. CITÁT - Nestojíme o jiné světy, hledáme vlastní odraz............ Dr. Kevin brzy zjistí v čem je problém a nastolí tak závažnou otázku: Zhmotní se vám váš sen, co s ním? Zabít? Ale sen je horší jak Freddy Krueger - stále se vrací. Pravda, námět je velmi dobrý (knihu jsem nečetl), dobré je i herecké obsazení, a....a to je tak vše. Je to zdlouhavě zpracované, protkané nudným dialogem a abych napsal pravdu, příšerným hudebním doprovodem. CITÁT - Jsme matematická pravděpodobnost............ Tak tedy -odpad- vyloženě nee, ale ani 100%. Myšlenka je dobrá, zpracování zlé. Tak já to vidím na 60%, což je zde trio hvězd. CITÁT - Ať je to co chce, není to člověk.............(8.4.2015)

Dvě hodiny strávené pod vlivem hypnotických látek s názvy "Soderbeghova kamera" a "Martinezova hudba". Soderbergh ve snaze vytvořit co nejpůsobivější melancholickou atmosféru nešetří pohledy na magicky barevný Solaris, flashbacky ze Země se odehrávají pouze za posmutnělého deštivého počasí, jeho kamera hýří barvami a ambietní hudební plochy vše působivě dokreslují. Herecké výkony jsou znamenité, Clooney zde konečně neškube hlavou jako holub a jeho projev je střídmý a přesvědčivý, jenom Davies v roli Snowa místy dost přehrává, jeho gestikulaci, to nemožné kroucení rukama při verbálním projevu jsem nějak nezkousl. Přestože Solaris není myšlenkově a dějově nijak originální, nechal jsem se unášet pouze na vlně pocitů a emocí a byl jsem odměněn sugestivním zážitkem.(16.3.2004)

Uteklo to překvapivě rychle a stejně rychle se z toho stala další bezvýznamná vzpomínka určena k brzkému zapomenutí. Dlouhé záběry na zatvrzelé tváře nic nechápajících herců nejsou po pěti vteřinách směšné hlavně díky hypnotizující hudbě Cliffa Martineze. Oceňuji Soderberghovu snahu natočit art, který ihned diváka neodradí, o to strašidelnější mi přijde představa filmu o hodinu delšího a rusky mluveného. 60% Zajímavé komentáře: tron, Faidra, rawen, Honzíno, Kjůkíí(7.4.2008)

• Silas

Soderberg se filmařsky znemožnil... Nedokázal se zcela oprostit od ruského originálu, obsadil typově stejné herce, nahodil obdobně pomalé tempo, ale naprosto selhává obsahově. Veškeré myšlenky jsou maximálně redukovány, střih odstranil všechny zbytečnosti za snahou vypíchnout to nejdůležitější. Velmi smutně dopadají nudné vzpomínky, stejně tak "vztah" hlavních protagonistů. Tam, kde Tarkovskému stačilo jen lehce naznačit a nechat na divákovi, Soderberg vše doslovně vysvětluje; postavy si pokládají triviální otázky - opět v rozporu se zvolenou formou. Jednoduše tragédie.(23.12.2006)

Ku tomuto filmu som sa dostal vďaka knihe. A ku knihe som sa dostal vďaka kamarátke, ktorá mi ju dala so slovami: "Prečítaj si to, mohlo by sa ti to páčiť." Nemýlila sa. Rovnomenný román poľského spisovateľa Stanislawa Lema sa mi veru páčil. No a filmová adaptácia v réžii Stevena Soderbergha sa mi páčila tiež. Niekoľko detailov je síce zmenených, ale inak to dokonale vystihuje atmosféru literárnej predlohy. Nie je to žiadne popkornové sci-fi plné mimozemšťanov, laserových zbraní a vesmírnych bitiev. Jedná sa o hlboko psychologickú, komornú science fiction drámu, kde hlavnú úlohu bravúrne stvárnil George Clooney. ****(12.3.2015)