rusty09

Jeden z mála válečných filmů, který jsem viděl, a i z těch mála, to byl první, který mě opravdu zaujal, a celý film se nato dalo dívat! ()

Mallyyy

Výborný válečný film, který se Vám dostane pod kůži a budete prožívat s hrdiny jejich výpravu zachránit Ryana. Suprový herci obzvláště Tom Hanks, který nikdy nesklame(ani tady ne). Dobré válečné prostředí hlavně vylodnění v Normandii. ()

fisus

Válečné filmy mě fascinují už řadu let.Ale teprve od prvního shlédnutí Ryana mě tenhle žánr totálně pohltil!Kašlu na všechny rejpálky,kteří hledají různé historické nesrovnalosti.Ryan přinesl syrový a naturalistický pohled na válku a jako jeden z mála novodobých hollywoodských válečných snímků se vyhnul patosu a vyzdvihování amerických vojáků!Pro někoho tenhle film představuje jedna velká jatka,pro jiné je pravdivým a nepřikrášleným pohledem do zákopů druhé světové války.Pro mě představuje obojí!!! ()

TheTrox

Když jsem viděl poprvé Zachraňte vojína Ryana, byl jsem ještě malé dítě, pamatuji si to proto, protože od té chvíle mne začala zajímat a udivovat druhá světová válka, od té doby jsem byl ohromen jak někdo jako Spielberg dokáže něco takového natočit, vystihnout to kouzlo doby, krutosti, ale také přátelství a bratrství mezi lidmi ve válce. Celkové hodnocení: 95% ()

CiPR

Miluju filmy s válečnou tématikou, hlavně z 2. světové války, tudíž mi tento film nemohl uniknout. Počáteční vyloďění v Normandii, až po konečnou bitvu o most, který je taktický důležitý pro překročení německé armády a zahájení ofenzívy proti spojencum. Děj je dokonalý a skvěle promyšlený. Zachránit výsadkáře Rayena, který přijde o své bratry ve válce a dostane povolání vrátit se domů, háček je v tom, že Rayen je někde za nepřátelskou liníí a proto je potřeba ho najít. Tom Hansk je prostě špičkový herec, který zde opět ukázal, že právě on je špica ve svém oboru. Hodně se mi také zamlouval Barry Pepper v roli snipera, který zkušeně likviduje nepřátelské vojáky bez jediného zaváhání. 100%. ()

RockStar01

Velmi drsně natočeno. Občas až šokuje naturalisticky vykresleným násilím, asi nejlépe viditelným ve scéně na pláži. Myslím, že tato scéna svěle vystihla atmosféru války a brutalitu bojů při vylodění. ()

cyphercz

Skoro celej film jsem doufal, že Reiben jakožto JEDINÁ racionálně uvažující postava vezme ten svůj BAR a rozstřílí na sračky svatouškovskýho kapitána Millera. Zdá se mi, že tenhle film většinu lidí natolik uchvátil vizuální stránkou, že poněkud zapomněli popřemýšlet o logice zápletky - už vidím, jak jakýkoliv squad leader bude riskovat životy svých vojáků kvůli nějakýmu stupidnímu rozkazu shora, povede čelní útok na MG-42, kterej obsluhoval nějaký pravděpodobně handicapovaný či naprosto netrénovaný voják, jinak si neumím vysvětlit skóre cca 5 mrtvejch skopčáků ku 1 US medik (vraťte se ve filmu na začátek a mrkněte na mušku MG-42 střelců na Omaze proti běžícím cílům) a aby toho nebylo málo, tak po nalezení Ryana místo toho, aby mu dal nažrat hlíny za neuposlechnutí rozkazu k opuštění stanoviště potom, co ztratil dva ze svých mužů, se Miller rozhodne zůstat, však mu ještě 5 vojáků zbývá, že? (Nakonec samozřejmě v cca 15 špatně vyzbrojených lidech rozloží německý útok čítající cca 50 vojáků a 4 tanky:)))) Vizuálně je Saving Private Ryan super, z hlediska příběhu sračka. ()

Woodstock

70th anniversary of D-Day, proto si okomentuji tematický film. Američané dali světové kinematografii zachráněného vojína Ryana, který měl předobraz ve skutečném vojínovi jménem Fritz Niland a jeho třech padlých bratrech (Robert a Preston padli 6. a 7. června 1944 při záchraně Evropy, třetí bratr zmizel při seskoku na bojiště v Indočíně). Češi dali světu Švejka. Obávám se, že tenhle náš český národní sport, čili „švejkování“, kterým se pacifisticky založený nárůdek ze srdce Evropy už po tři generace pokouší čelit strachu z nesmyslné a zbytečné smrti, hrůzným válečným řezničinám, stejně jako klást alespoň pasivní odpor zupácké zpupnosti (u nás zejména v dobách míru při komunisty zavedené povinné základní vojenské službě), zkrátka, že tohle švejkování prostě žádný americký patriot nemá sebemenší šanci pochopit. Stejně jako si ovšem nikdo z nás, já ani vy, neumíme představit tu hrůzu ze smrti, pud sebezáchovy a zvířecky primitivní strach, jakmile vám těsně kolem hlavy prosviští první kulka. Totiž, ani ten americký, do šílených obrátek vyšroubovaný militantní patriotismu a celonárodní, odvěká adorace zbraní a vůně střelného prachu, to asi člověka moc neochrání před tím, aby se pak nepoblil a neposral strachy, když se pokouší kamarádova vyhřezlá střeva udržet v dutině břišní, než dorazí saniťák. Ale asi to může trochu pomoci k odvaze vůbec narukovat do armády, jít do té cizí války na druhé straně oceánu a pak v Anglii nastoupit na vyloďovací člun. Make love, not war? Tentokrát ne. Pro boj o osvobození Evropy od fašismu tohle mé pacifistické zvolání neplatí. K filmu - až dokumentárně přesná a neuvěřitelně působivá scéna vylodění, to je Spielbergův majstrštyk. ()

vito_corle

Zachraňte vojína Ryana Steven Spielberg natočil skvělý válečný film, který líčí osudy vojáků během invaze v Normandii. Skvělí herci, skvělí příběh o tom, jak je člověk bezvýznamný v pekle války o tom, jak je válka naprosto zbytečná. Přemýšlel jsem jakou cenu má jeden život a jestli stojí za tolik zničených životů. Motiv zbytečně americky a nereálný, ale válka ukázaná jako to pravé peklo. ()

melloun

Téma druhé světové války je stále divácky atraktivní, proto je až s podivem, že musím vzít za vděk filmem z přelomu tisíciletí, když se chci podívat na kvalitní válečnou vřavu. Plno nezapomunetelných scén, které zde není nutno znovu připomínat a vypisovat, se mi vrylo do paměti svou syrovou krutostí. Prostě válka ve vší kráse či spíše hrůze. Vůbec se nepamatuji, kdy jsem naposledy viděl tolik jedinečných postav, které jsou natolik rozdílné a poutavé, že nesplývají v jednu neidentifikovatelnou ani v poměrně anonymním prostředí, jako je bojiště. Přijde mi, že ač základní příběhová premisa hraje na patriotskou notu, jako celek se nejedná o nic přehnaného. Takže tu máme megafilm, který bude ve svém žánru hledat konkurenci velmi těžko. ()

rexino

Písať o genialite réžie, výkonoch hlavných hercov, či neskutočnej kamere je asi tak zbytočné, ako liať pohárom vodu do oceánu. Stačí len toľko že žiadna knižka, svedectvo, článok... proste nič nenesie tak kvalitné protivojnové posolstvo, ako tento film. ()

allebra

Válečné filmy nikdy nebudou patřit mezi mé vyhledávané žánry. Proto jsem se zhlédnutím filmu "Zachraňte vojína Ryana" tak dlouho otálela a proto jej asi nikdy nemůžu náležitě ocenit. Film jsem si nahrála na Nova Cinema a potěšilo mě, že se tentokrát obešel bez reklamy. ()

Richie24

Nejlepší válečný film, který jsem kdy viděl. A že jsem jich viděl požehnaně, přičemž leckterým navíc přisoudil suverénních pět hvězd. Pánové Spielbergu, Kamiński, Williamsi a Hanksi – děkuji! K tomu, myslím, není, co dodat. Ryzích 5 *****. ()

Everyone

(První třetina filmu je naprosto legendární, pak to jde dolů a v závěru, zobrazení poničeného Berlína bylo přelomové.) ()

aliaska

Vojnové filmy vôbec nepatria medzi moje obľúbené.Na tento som bola v kine, išla som tam s priateľom, čo neurobíte koli láske 😗😃,ale bola som celý čas úplne zahlbena do deja, ktorý má úplne prekvapil. A to som ešte ani nevedela, keďže som sa ani nezaujímala, ktorý režisér sa na Tom podielal. ()

Narciska

S. Spielberg umí. Umí točit hodnotné filmy, s kvalitními dialogy a silným dopadem. A díky skvěle řemeslně odvedené práci jeho filmy zůstávají nezapomenutelné. Má na to vybrat ty nejlepší za kameru i před ni a být tak jedním z nejpřinosnějších v rámci světové kinematografie. Přesto mi často po shlédnutí jeho filmů zůstává dojem: skvělé, ale... Ale až moc, moc dokonalé, epické, idealistické, kýčovité... Přemýšlela jsem nad tím opět u vojína Ryana a jsem schopna hodnotit až s několikatýdenním odstupem... Chápu, že se ten film stal světoznámým a zůstává v povědomí i po tolika letech, je to plným právem, i mě se velmi líbil. Ale je to pohádka, pohádka o lidech, co navzdory válce zůstávají čistí jako lilie, jednají čestně a galantně, umí přehodnotit názor, uznat chybu, filozofovat a ještě se pouštět do bizarních kousků, jako je záchrana jednoho vojáka. A já mám ráda pohádky a nevadí mi ani válečné filmy, ale tady tato idealizace až příliš ostře kontrastuje s množstvím krvavých záběrů. Tuším, že vylodění v Normandii byl neskutečný masakr, ale tady jako by si někdo přímo liboval ve zvuku střel, jejich ničivém účinku, řezům do lidského těla a roztrhání lidských tkání... Jen ty dva póly trochu přiblížit, hrůzu spíš naznačit než brutálně obnažit, a lidská jednání trochu přiblížit zemi než snažit se nás dojímat nedosažitelností... Nebo možná jen ukázat i to všední a banální mezi tím... ()

zdeny99

Tohle je film vyloženě pro velké plátno, v němž divák takřka tři hodiny sleduje nervydrásající pouť amerických vojáků v jednom z nejvíce emotivních příběhů. Vše začíná na hřbitově v emotivní scéně, kdy vojín Ryan již v důchodovém věku vzpomíná na své kamarády a velitele, kteří padli ve 2. světové válce ve Francii. Z jeho vzpomínek se hned ocitáme v Normandii na pláži Omaha, kde kolem nás všude lítají tisíce kulek, stovky gránátů, tečou potoky krve a vylejzají vnitřnosti. Tahle dvacetiminutová brilatně natočená scéna je doslova famózní a podle mě i tou nejvíce úchvatnu scénou, kterou můžeme v jakémkoliv filmu vidět. I kdyby film netrval ještě dvě hodiny, tak jen díky ní by si zasloužil slávu a přední příčky mezi stěžejními filmy. Po dni D přichází další hra na city, kdy jedna z písařek zjistí, že během pár dní zemřeli tři Ryanové a ještě jeden žije. Nastává hlavní akce celého filmu, zachránit vojína Ryana, které je protkáno dalšími bravurně natočenými válečnými akcemi. [78715. hodnocení, 1417. komentář, 89%, 35. nejlepší film, 35. nejoblíbenější film] ()

Warhorr

Snad můj první válečný film, který jsem kdy viděl. Bylo mi asi 11 a po jeho zhlédnutí se mi mé dětství a následný život zcela otočil a nabral jiných obrátek. Dodnes se však setkávám s názory lidí, kteří tvrdí, že nechápou, proč je okolo něj takový hype, když je prý dobrý jen začátek a konec, což mi přijde docela úsměvné. Je to Spielberg ve své nejlepší podobě. Ještě nikdy nikdo do té doby nenatočil tak realistický a surový válečný film z období Druhé světové války. Ne nadarmo gratulovali Spielbergovi samotní veteráni právě k oné autenticitě. Vylodění na pláži Omaha se nesmazatelně zapsalo do historie kinematografie a troufnu si říct, že nikdo jiný se o nic podobného asi už nepokusí jelikož laťka je nastavena extrémně vysoko. Příběh je zcela jednoduchý. Malá jednotka rangerů je vyslána skrz nepřátelské linie aby přivedla domů posledního přeživšího ze čtyř bratrů. Samozřejmě i v takovém trháku jde prostě místy ten Hollywood cítit. Jestli se mi opravdu něco nelíbilo, tak Němec, kterého nechali žít a propustili, tak zrovna on o několik km daleko narazí na tutéž jednotku v bitvě a čtvrtinu jednotky dostane svým Karem, co už. A Uphama, jako zasranýho moralistu byste nejraději vytáhli skrz obrazovku a pořádně mu napleskali. Za mě je to nejlepší válečný film všech dob, který už asi nikdo nepřekoná. Spojnice Spielberg-Kaminsky-Williams-Hanks zafungovala na 100%. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

14.02.2023

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018