Komentáře uživatelů k TV seriálu (1 048)

 • kOCOUR
  *****

  Po opětovném zhlédnutí zvedám o jednu. Toliko sofistikovaný humor a neustále zvedanou kvalitativní laťku po stránce scénáře nenabízí žádný jiný současný seriál.(22.11.2007)

 • Gemini
  ****

  Těm, kdo podobně jako já neviděli nic ze sitcomu Father Ted, ukázal Graham Linehan při jízdě ve Velkovlaku, že humor Monty Pythonů není ani zdaleka zapomenut ani mezi současnými tvůrci, a že se mu lze kvalitně přiblížit. U Black Books se vydal cestou klasického britcomu a z partičky lehce asociálních individuí a malého (zpočátku ani ne) knihkupectví dal dohromady něco nového a přece tak důvěrně známého a hlavně chtěného. Občas se něco nezadařilo tak jak by asi mělo, některé díly jsou výrazně slabší než jiné, ale to je jen příprava na skutečnou bombu, která detonovala ve sklepě jisté óóóhromné kancelářské budovy. Ano, Partička IT předčí Black Books díky stabilně vyšší úrovni zábavnosti, ale to neznamená nic jiného, než že je lépe sledovat Linehanovu tvorbu chronologicky. Pro Black Books mám schovaných zasloužených 80%.(14.4.2007)

 • Tosim
  ****

  Rozverný seriál z mě blízkého prostředí, na kterém mě nejvíc zarazilo, jak moc kolísá úroveň humoru jednolivých dílů...(19.12.2006)

 • Tom Hardy
  **

  Docela se tu v té záplavě nadšených hvězdiček ztrácím. Partičku IT, Červeného Trpaslíka nebo třeba klasickou Černou zmiji si užívám v každém díle, u Black Books jsem fascinovaně hleděl na neskutečně hluché scény, do kterých byly jen čas od času opatrně vloženy nějaké vtípky. Opravdu nechápu zdejší nadšení – těch fórů je v jednotlivých dílech poměrně skromně a většinou ještě vyšumí do ztracena. První „výborně“ hodnocený britcom, u kterého jsem se víceméně nudil – 2 ½*…(13.8.2008)

 • Matty
  *****

  Humor převážně konverzační, suchý, lehce absurdní, místy černý. Bernard je prvotřídní flákač bez špetky ambicí, dvakrát se nepřetrhne, aby vyšel svým zákazníkům vstříc, sžil se s nepořádkem svého doupěte a je v pohodě. Manny – připomínající lidem s několika promile v krvi Ježíše – se od Bernarda povahově příliš neliší, akorát je ještě větším podivínem. A Fran, holka odvedle, občas přiběhne, pochlubí se novým trapasem, a zase zmizí. Tahle trojka zajišťuje seriálu nejjistější přísun humoru právě tím, jak jsou v pohodě. Až se občas divíte, že nic nehulí. Pro páteční noc zcela ideální pořad a to se ani nemusíte vrátit z flámu, abyste se zasmáli. Mnohé epizody jsou nadmíru koukatelné i napodruhé a některé (spíše nechtěné) vymoženosti Bernarda a Mannyho by stály za vyzkoušení (třeba to pěstování hub ve vlasech je velmi praktické). 90%(14.10.2006)

 • Radyo
  ****

  Vůbec jsem nevěděl, že nějaký takový seriál existuje. V roce 2014 jsem se k němu nějak nachomejtl a bylo to povznášející. :-) Jen škoda, že má trochu nevyrovnanou úroveň dílů, nicméně některé jsou opravdu L-A-H-Ů-D-K-O-V-É... ;-) 85%.(22.6.2014)

 • Isherwood
  *****

  Humor, který se netýká přímo chodu knihkupectví je výborný (byť má i své slabší momenty), ale gagy, které směřují k tomu, jak se Bernard chová k zákazníkům jsou excelentní perly nekonečných rozměrů, které mám chuť si pustit vmžiku ještě pětkrát po sobě, abych je doopravdy vstřebal. Proč? Protože, v knihkupectví jsem pracoval rok a tohle je pro mě jedno nekonečné déja vu, ve kterém sám sebe vidím až nebezpečně často. Ne, že bych za pultem popíjel víno a tahal cigarety, ale vážně jsem několikrát zoufale prosil, aby někdo zamčel dveře a dovnitř už nikdo nelezl. O nápisech ‚Nic pro zabíječe času‘ se ani netřeba zmiňovat… přesto po první sérii (zatím) jenom 4 a ½. Edit: A nakonec na nich zůstanu. Bavilo to skvěle, ale i když se to dotýká mě tak blízkého tématu, hned tak brzy se k tomu nevrátím... asi.(1.1.2010)

 • J*A*S*M
  *****

  Beru zpět poměrně kritický komentář, který jsem tu měl doposavad. Nedávno jsem si Black Books zopakoval a je to jednoduše geniální sitcom. 10/10(31.1.2009)

 • Malarkey
  *****

  Originalita nezná mezí, kór ve Velké Británii, kde se téměř z každého světově známějšího seriálu stává kult. Zdá se, že i u nás se stane něco podobného nebo k tomu Black Books má rozhodně namířeno. Po delší době jeden z novějších britcomů na našich televizích čímž jsem velice šťastný i když kvůli tomu přerušili vysílání Červeného Trpaslíka. Celé je to takové ztřeštěné, praštěné, bláznivé ale jen díky hlavním hercům, kteří jsou originální svým způsobem chování a rozhodně nešetří hláškami, které padají a padají a člověk se směje a směje a nakonec zjistí, že na ten samý díl kouká už po páté. (95%)(14.10.2006)

 • DaViD´82
  ****

  Black Books sice stojí jen a pouze na ústředním duu Bernard / Manny, ale vzhledem k tomu, že jsou komediální dvojice k pohledání, tak to bohatě k prvotřídní zábavě stačí. Obvzláště postava cynického irského knihkupce Bernarda Blacka se stala mým životním vzorem. Z osmnácti epizod je většina brilantních, bohužel se na jde i pár ryze průměrných. A osobně vidím zápor i v nevyužitém potenciálu prostředí knih(kupectví). Celá série se stejně tak dobře mohla odehrávat v prodejně čehokoliv jiného, což je ohromná škoda.(13.10.2006)

 • Superpero
  ***

  Je to vtipné, akorát že občas hodně a někdy spíš málo. Z novodobých britcomů mám radši třeba IT Crowd. Prostředí starýho knihkupectví pro mě není až zas tak atraktivní, ale pro zasmání docela dobrá věc.(2.8.2007)

 • Tom Riddle
  ***

  Párování, The IT Crowd, pak hodně dlouho nic, a pak Black Books.(5.6.2007)

 • hirnlego
  ****

  Tu a tam možná lehce křečovité, ale zaplať pámbů za tenhle seriál - myslela jsem, že podobné už se netočí...ale znáte to - myslet znamená...nevědět, že se točí.(16.10.2006)

 • TheMaker
  *****

  "Víte, že když kouříte, vdechuji Váš kouř !?!", "To je dobrý, koupíte mi pak drink"(28.10.2009)

 • Dever
  *****

  // Production Companies: Assembly Film and Television // Po pozretí všetkých dielov musím povedať, že je veľká škoda že bol seriál zrušený pretože vtipný niekedy bol až až, ale musím súhlasiť z niektorými užívateľmi, že hladina zábavnosti je v každom dieli iná, raz nízka, raz vysoká. To však nemení nič na tom, že som si seriál a večne hulákajúcého Bernarda Blacka obľúbil.(17.9.2011)

 • Fr
  ****

  ,,VŠICHNI LIDI VYPADNĚTE! JE TO MŮJ OBCHOD!!..... Jste připraveni na pořádnou porci toho nejkvalitnějšího britskýho humoru dávkovanýho po 20ti minutách? Co může vzniknout jinýho spojením irskýho opilce nesnášejícího lidi Bernarda, s téměř Božím stvořením, jenž by mohlo být klidně maniakem Mannym? KNIHKUPECTVÍ! Nesmím zapomenout na Fran, která prodává věci, o kterých neví k čemu jsou, má ráda víno (vlastně cokoliv) a má smůlu na chlapy. Nesourodá trojice, která bez sebe nedokáže žít, je snad od Hotýlku tím nejlepším, co jsem v tomto žánru viděl! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Chci vidět bradku, na který visí idiot. 2.) Jsem neustále nalitej a mám kámoše, kterej tak jenom vypadá. 3.) Chci umět vyrobit víno, které dokáže otrávit Papeže! 4.) Chci se stát PR manažerem roku. PŘÍBĚH **** HUMOR ***(14.11.2010)

 • novoten
  ****

  Každý správný knihovník má rád svoje zákazníky, protože díky nim je živ. Bernard Black není správný knihovník a svoje zákazníky ze srdce nenávidí. Kromě toho kolem sebe jen zřídkakdy někoho snese a je proto zázrak, že se v jeho blízkosti bez (závažnější) újmy na zdraví dokážou pohybovat náhodně přijatý podřízený Manny a sociálně nepružná Fran. Ale ještěže tak, protože s tímhle nesourodým trojlístkem je legrace přímo náramná. Nejde sice o tak šikovně vybroušený poklad, jakým se pro Linehana o pár let později staly vybrané série IT Crowd, ale o to snad ani nejde. Hovězí hlas a gumová tvář Dylana Morana dokážou totiž i ty přepálenější linky povýšit na příjemnou zábavu a nejlepší epizody pak na rodinný festival smíchu. Není se tedy čemu divit, že se o více než dekádu později, v době na vyloženě vtipné sitcomy čím dál střídmější, vzpomíná na Black Books jako na legendu.(13.9.2015)

 • Oskar
  *****

  Ko-neč-ně! Po dvanácti letech se mi vyplnilo přání, aby BBC po všech těch Trpaslících a Párování natočila britcom srovnatelný s Hotýlkem. Mé modlitby ke svatému Johnu Cleesovi byly vyslyšeny. :-) Alelujá! Až proběhne dalších pár dílů, napíšu snad i něco konstruktivního. Zatím to nejde, jsem příliš nadšen. 100%(19.9.2006)

 • B!shop
  *****

  Patek vecer, tesim se na sveho oblibeneho Cerveneho trpaslika a koukam do programu, v kolik zacne. Jenze jsem tam uvidel prvni dil serialu s me nic nerikajicim nazvem Black Books a pekelne sem se nasral. Pak ale zvedavost zvitezila a ja si prvni dil s nulovym ocekavanim pustil. A wtf to byla rezba. Spousta naprosto dokonalejch foru a vyborni sympaticti herci. Nejvic me v prvnim dile dostali jehovisti, ci co to bylo. A po skouknuti vsech dilu musim rict, ze ani jeden dil neni horsi nez nadprumer a Dylan Moran je neskutecnej ultra krutak, kterej neustale chlasta, huli a ze zamestnance si dela otroka. Vic takovejhle serialu.(10.9.2006)

 • Boss321
  *****

  Další báječný sitcom s bezkonkurenčním britským humorem tentokrát z prostředí knihovny, ve které je její majitel nejradši když tam nikdo nechodí. Cholerický, pijící víno a neustále kouřící Dylan Moran, jeho otloukánek a člověk co za něho všechno udělá Bill Bailey a jeho jediná kamarádka Tamsin Greig, jsou naprosto perfektní a v jejich rolích si neumím představit někoho jiného.(11.12.2007)

 • EdaS
  ***

  První série mi úplně stačila. Na můj vkus moc přepísklý humor, který mi nesedí. Párkrát se v každém díle sice zasměju, ale srovnávat třeba s IT Crowdem, musel bych ještě hvězdu ubrat.(25.11.2007)

 • JFL
  *****

  Uhrančivé vítězství chaosu a volných asociací nad svazující racionalitou v prostoru, kde se potkává fantasmagorie s realističností.(21.8.2009)

 • igi B.
  *****

  Černá taškařice... Po zásluze - i když zatím jen po prvním dílu - pětismejlový smejligik... :o))))) - - - P.S. Neuvěřitelné se stalo skutkem. V původním znění s titlulky! :-)(27.10.2007)

 • Rimsy
  *****

  Bernard je bez debat jedna z nejúžasnějších postav televizní historie! 100% - must see.(30.9.2007)

 • Arx
  *****

  Zatím jsem viděl jen pár dílů ale už teď je jasné, že jde o další hodně nadějný britský seriál s výborným britským humorem z prostředí knihkupectví. Není to sice vynikající IT Crowd ale i tak je to super seriál na odreagování. Nelze než ho každému doporučit. Postavy v Black Books jsou skutečně výborné a velmi osobité a jsem moc zvědavej jak se budou dál vyvíjet. Dylan Moran je fakt týpek!. Výborná záležitost.... Kdo tohle ještě neviděl, ať to co nejrychleji napraví.(13.4.2007)

 • H34D
  ***

  Typický britský humor těžící z přepálených absurdností, lehce ujetých postav s nevšedními výrazovými prostředky. Vtípky jsou zdařilé, ale nesedla mi jejich občasná nucenost, křečovitost a strojenost, také vedle IT Crowd, které jsem bohužel viděl dříve, působí Black Books jako chudý bráška... Poslední díly znaznamenávaly jedno zlepšení za druhým, už by si u mě vysloužily i 4*, nicméně zprůměrováno nakonec zůstávám níže. Holt mám hodně jiných, oblíbenějších kousků... 6/10(3.2.2008)

 • Skejpr
  ****

  Škoda nevyrovnané úrovně některých dílů. Nejlepší kupodivu v nejsurreálnějších chvílích - "bestie", "ta věc", Mannyho choroby,...(18.10.2008)

 • Pethushka
  ****

  Britský humor v té nejčistší podobě. Mě občas vadí jen ta atmosféra. Jinak mnohem lepší než většina amerických sitcomů a rádoby vtipných seriálů. Některé vtípky jsou opravdu originál, přesto nemusí sednout každému. Smysl pro humor máme každý úplně jiný.(8.6.2011)

 • Djoker
  ***

  Britská představa zábavného sitcomu se s tou mojí příliš neshoduje. Po přečtení oficiálního textu distributora se sice v každém správném asociálovi pohnou ledy, jenže realita v Black Books je trošku jiná. Bernard je sice buran a občas setře nějakého zákazníka či urazí svoje kámoše, ale nedělá to tak často, jak by si divák přál a hlavně do samotného finále se nedozvíme možné příčiny jeho pokřivené povahy. Manny je pořádný exot, ovšem jeho pomatenost je místy spíše otravná a Fran, jakožto jediný ženský element, je zase málo přitažlivá. Odkojený americkými sitcomy se navíc těžko vyrovnávám s absencí vývoje postav a jejich vztahů. Pro někoho je možná sitcom stále ten starý dobrý slepenec skečů pořád dokola právě ve stylu Black Books, pro mě to už dávno není. V každé sérii jsem našel pouze jedinou epizodu, která mě dokázala bavit celou dobu a neměla zvýšené množství zmíněných příznaků. 1. - 3. série: 50%.(5.7.2015)

 • Morien
  *****

  Manny nebo Bernard, Manny nebo Bernard? Já nevím, áááá, koho mám zbožňovat víc, koho? Vždycky si řeknu, že Bernarda, ale Manny, ach Manny! --- Po dokoukání posledního dílu třetí řady jsem musela zamáčknout slzu. Tak přece jenom všichni mají srdce. A růžové chlupaté klapky na uši. --- Škoda že nepiju víno a nekouřím, ale s nepořádkem už jsem začala. --- Nejlepčejší epizoda jsou Hrozny hněvu, po ní mám vždycky bolení břicha. ♥♥♥(27.12.2007)

 • TeeAge
  *****

  | Scenár: Dylan Moran, Graham Linehan | Produkcia: William Burdett-Coutts, Nira Park | Nekonečné množstvo elegantne primitívnych, ale mimicky smrtiacich vtipov v 20tich minútach. To je Black Books.(17.1.2011)

 • Hakha
  *****

  Jsem rád, že se mě tento kvalitní seriál dostal do rukou, jelikož má perfektní herecké obsazení a anglický humor, ale i přes všechny výborné díly se nachází i vcelku dost špatné a né všechny díly jsou vyrovnaně zábavné. Přes všechny mouchy, co tento seriál nabízí se řadí mezi mé oblíbené a hodnotím 4,5 hvězdičky... Intro: http://www.youtube.com/watch?v=1P984xbsb3o(3.8.2008)

 • gudaulin
  ****

  Typický britský sitcom založený na vyhraněných charakterech, suchých břitkých hláškách a jízlivém černém humoru. Neokoukaní herci, originální zápletky, atmosféra všudypřítomné absurdity. Jediné, co tento seriálek dělí od pětihvězdičkového hodnocení, je nevyrovnaná kvalita. Geniálně humorná místa se střídají s hluššími momenty a trapnými grimasami. Celkový dojem: 80 %.(26.10.2007)

 • genetique
  *****

  Anglický humor v plnej poľnej. Netušil som, že to niekedy napíšem, ale niektoré scénky by tromfli aj absurdity pána Beana. Nekonvenčný, dokonalý a miestami naozaj krutý čierny humor a pekelne vtipné tri hlavné postavičky. Ktorých správanie je väčšinou absurdne bláznivé, ale pritom tak krásne vtipne prípustné. 95%.(5.12.2008)

 • zelvopyr
  ****

  Ó, jak je dílo Monty Pythonů nadřazené... :-) Těžko říci, co se mi tu nezdá přesně, nejspíš ale ta řídkost vtipu (jedno téma na epizodu, a to pořádně rozmatlané). Jinak stylové dost.(6.12.2016)

 • Arachneuss
  *****

  Až vyrostu, chci být jako Bernard! Cigáro v hubě a sklenka vína v ruce. Ideální život!(18.5.2009)

 • Hellboy
  ****

  Tenhle seriál je naprosto výtečnej a všem ho jedině doporučuji! Okamžitě po zhlédnutí prvního dílu jsem samozřejmě dostal chuť otevřít si krámek s knihama, začít šíleně kouřit a chlastat víno a pak otamtaď vyhánět zákazníky koštětem:) Pravda ale je, že úroveň dílů kolísá a Fran tam být vůbec nemusela..(16.10.2007)

 • Le_Chuck
  *****

  Jedna z mála vecí, ktorá nedokáže sklamať je britský humor (pod taktovkou Linehana).(26.4.2008)

 • hellstruck

  Kdo nazývá americký humor trapným,asi neviděl Black Books..I když žiju v Anglii,jejich humor je mi opravdu cizí (až na výjimky jako Misfits). Zkrátka to,že do sebe někdo vsákne relaxační knihu a chrlí jednu kravinu za druhou,mi tolik vtipné nepřipadá.Navíc ty nesympatické postavy...Never more.Ale protože jsem shlédla dva díly,hodnotit nebudu,to by bylo nefér:)(31.7.2011)

 • viperblade
  *****

  Rozdíl mezi tímhle a Trpaslíkem?? Červený trpaslík: Skvělý britský sitcom, který si umí dělat srandu ze všeho a ze všech.. Black Books: Skvělý britský sitcom, který si také umí dělat legraci ze všeho ale tady je ta legrace drsnější ... ale Trpaslík stále nepřekonán.. :-)(31.7.2007)

 • Eddard
  *****

  Hodně zábavný bricom z pera jednoho z největších resuscitátorů britského televizního humoru, Grahama Linehana. Stejně jako v jeho pozdějším dílku IT Crowd sází na chemii tří hlavních postav, jenž se poněkud vymykají našim představám o normálních lidských bytostech. Fran je psychicky labilní, silně zakomplexovaná majitelka obchodu se záhadnými věcmi, Manny je vousatý, vlasatý, silně zakomplexovaný, submisivní a hlavně zdeptaný, cca čtyřicetiletý chlapík, který se ke své smůle jednoho ne moc pěkného dne nachomýtne k Bernardu Blackovi a začne pracovat v jeho knihkupectví. A konečně, Bernard Black je trochu šiblý, hodně zakomlexovaný, cholerický Ir, věkem něco kolem třicítky. Těžko byste hledali větší trosku nebo nenapravitelnějšího ochlastu, zkrátka geniální postavička. Update, 2014: Před sedmi lety jsem hodnotil čtyřmi, což se mi zpětně, s vědomím toho, kolikrát jsem od té doby viděl všechny díly a jak se u seriálu dodnes směju, jeví jako neuvěřitelná rozmazlenost a sprostota. 90%(14.3.2007)

 • 3DD!3
  *****

  Špičkový seriál, který do vás pumpuje (většinou geniální, někdy jen dobrý) humor po hektolitrech. Dokonalá je pak postava Bernarda Blacka. Všichni bychom chtěli být jako on, ale ne všichni v sobě najdeme tu odvahu. ;)(13.4.2010)

 • sud
  *****

  To nejlepší z dílny Grahama Linehana (alespoň zatím a z toho, co jsem viděl). "Otce Teda" jsem zatím neviděl, "Velkovlak" jde ve stopách Monty Pythonů, ale moc se k nim nepřiblíží a "IT Crowd" schází jeden pořádný tahoun. Bernard Black je vožera, vochlasta, voplasa, vyhulenec, vymaštěnec, omezenec, IQ tyQ, pecivál, povaleč, lenoch, humusák a chlív. Ale na druhou stranu je to neuvěřitelný týpek, že si jej prostě musíte zamilovat.(30.7.2008)

 • Sarkastic
  *****

  (Viděny kompletní 3 série) „Okamžitě sem musíte někoho poslat. Dobře, ale ještě dnes. No dobře, tak zítra. Ale hned ráno. Dobrá, po obědě. Ale hned po obědě. V šest hodin, skvěle.“ Black Books je v mnoha ohledech takřka dokonalým prototypem britského komediálního seriálu. Jistě, sem tam se objeví lehká kolísavost kvality humoru, Bernard je na mého oblíbence "Gandalfa" někdy až přespříliš krutý (ok, možná jenom můj osobní problém), postava Simona Pegga mohla dostat více prostoru (jeho šílence Evana jsem si okamžitě zamiloval) a vůbec 18 dílů je pro fanouška seriálu zoufale málo, ale žádná z těchto skutečností nemění nic na tom, že jde o super zábavu s výborně napsanými postavami, dialogy a hláškami. Po čtvrtém kompletním zhlédnutí všech 3 sérií si Black Books vytvořil pevnou pozici v mé seriálové topce. „Takže jsi ho vyhodil.“ – „Možná jsme měli malou rozepři. Týkala se kuchyňského přístroje a ruky. A možná to byla Mannyho ruka a ten přístroj byl toastovač. A možná jsem je spolu seznámil.“(29.2.2012)

 • Ded@M@tes
  *****

  Knihkupectví, které asi moc nevynáší, ale především diváka potěší. Dylan Moran je výborný komik. Ještě jsem neviděl všechny epizody, tak nebudu moc básnit až je zhlédnu ještě něco napíšu. Hlavně si asi nepouštět český dabing, protože je to dost síla. Povedené a všechny série vtipné jak nejvíce můžou. / Viděné epizody z 1-3 série *18.dílů / Zhlédnuté vše ( Hodnocení: 9/10 )(23.4.2010)

 • NinadeL
  *

  18/18 Je to moc ze života a život knihkupců je tragický.(28.2.2009)

 • petero
  *****

  Toto ma úplne dostalo. Bernard a Manny valia jeden heft za druhým. V postate na 90% sa nedostaneme z kníhkupectva Black Books, no to ani nie je treba. Bernard náruživý fajčiar, večne nespokojný šomrák by bol najradšej celí čas do niečoho začítaný a jediné čo ho vyženie von je keď mu dôjde víno a Manny jeho kolega a spolubývajúci – sluha, čo sa o všetko stará, navzájom do seba celí čas rýpu no a keď ide do tuhého našťastie zakročí ich jediná kamarátka. Veľká škoda že to má len 18 dielov.(5.2.2007)

 • Xmilden
  *****

  Luxusní záležitost a povinnost pro všechny kteří mají rádi absurdní humor. Nejlepší díly: 14. Elephants and Hens, 10. Blood, 3. Grapes of Wrath(21.12.2011)

 • paascha
  *****

  Skutečné hloubky tohoto mini seriálku pochopí jen ten, kdo někdy dělal v antíku:-)) ) Bernard je můj člověk:-))(27.9.2007)

 • nunka
  ****

  Skvelý konverzačný britcom s typicky suchým humorom a troma podivínmi a to všetko odohrávajúce sa na pôde jedného zašitého kníhkupectva. Kombinácia nevrlého alkáča Bernarda a psychicky labilného ľudomila Mannyho s večne frustrovanou Fran tvoria výbornú seriálovú trojku, ktorá na pár minúť pošteklí bránicu. V troch sériach sa stretávame s absurdnými scénkami, vtipnými dialógmi, občas trochu kŕčovitým a trápnejším humorom, jednotlivé diely nemajú rovnakú úroveň, po stránke absurdností je to prvotriedna seriálová liga.(9.8.2010)

 • Tom_Lachtan
  *****

  Kvůli Manymu jsem jednou snědl vosu(22.7.2012)

 • Aaron.
  *****

  Naprosto geniální seriál, naprosto geniální Bernard Black, naprosto geniální humor, ušitý přesně mně na míru. Jsem hodně velký fanoušek Dylana Morana i Black Books. Kvalita jednotlivých dílů sice občas stagnuje, ale stejně se královsky bavíte. 100%(16.3.2014)

 • lesumir
  **

  Nope. Not so funny.(4.1.2019)

 • kinej
  ****

  Tyhle anglické sitcomy bývají vážně našlápnutý. Black books to potvrzuje. Jsou zde skvěle napsáné a vykreslené postavy. Bernard, alkoholický gay instelektuál, nemá prostě chybu, je naprosto božsky ztvárněn. Ostatní postavy už tak vymáklé nejsou, ne že by snad byla nouze o srandu, ale nejsou tak terfné a adresné jako Bernard. IT Crowd je o něco vydařenější.(31.3.2008)

 • Davies182
  **

  Hodnotím pouze po prvním dílu s přiznáním, že další už bych stejně asi nepřežil. Tento typický suchý britský humor mi nikdy nijak zvlášť nesednul - a vůbec ne v seriálech. Navíc nevím proč, ale mám v sobě něco proti sitcomům, což mi brání v udělování objektivních komentů :-). Já prostě z principu nemám rád ten trapný divácký smích v pozadí (diváku, směj se!). U Black Books jsem se sice asi dvakrát upřímně pousmál, ale jinak mě ničím nepřekvapil. Žeru new wave seriálů z Ameriky, ale tyhle britské podivnosti mi nejdou přes žaludek - sorry. Navíc vždy budu radši koukat na dramata, než na komedie. TAK PROČ JSEM SE NA TO VLASTNĚ DÍVAL, ŽE?(13.3.2010)

 • Hrabka
  ***

  Tenhle humor není vůbec pro mě a moc nechápu, jak se u toho může někdo tak bavit. Vždyť ty vtipy jsou naprosto absurdní, trapné a nevtipné. Sem tam se samozřejmě něco povede, ale jinak je to celkem utrpení.(23.8.2010)

 • burina
  *****

  Keď budem veľká chcem mať vlastné kníhkupectvo, v ktorom budeme s kamošmi chlastať víno a posielať otravných zákazníkov späť odkiaľ prišli.(23.2.2011)

 • Madsbender
  *****

  Ťažko povedať, kto je v tomto seriály najväčší šialenec. Tak či tak, zbožňujem ho.(27.12.2013)

 • LiVentura
  *****

  Geniální kom.seriál, všem doporučuji, nádhera a opravdu tak originélní....to se jen tak nevidí, dávám pět a půl hvězdy.! Měl by shlédnout každý, jak se dá mistrně parodovat život obyčejných lidí.(22.7.2008)

 • juta
  ****

  Škoda toho, že je tak málo dílů a nedávají to v televizi. Vtipný sitcom s humornými scénkami držící si laťku až do poslední třetí série.(12.3.2012)

 • JohnnyD
  ***

  No neviem... síce Blacka, čoby ukážkového asociála a latentného alkoholika a Mannyho - dobráka a hlupáka od srdca - som si po pár častiach obľúbil, seriál ako celok mi už k srdcu až tak neprirástol. Jednak mu chýbajú poriadne vedľajšie postavy (Fran je mizerná postava), s ktorými by sa Black a Manny dostávali priebežne do konfliktu, zároveň chýbajú aj kvalitné zápletky (nespomínam si na veľa). Každopádne je to solídna zábava, no stojí hlavne na obohraných vtipoch ako Black uráža Mannyho a zákazníkov a ako chľasce. Ako oddych ok, ale nič k čomu by som sa vracal. PS: zbožňujem Mannyho štýl obliekania! Je to môj nový módny guru!(26.7.2014)

 • Stegr
  *****

  90% - Seriál Black Books mě v ničem nepřekvapil, čekal jsem od toho humor ve stylu IT Crowd a tadá, je to tady! Paráda... :)(1.12.2007)

 • Payushka
  *****

  Ano, Bernard smrdi, chlasta jak duha, kouri, neumi po sobe uklizet a bali zivy kocky do celofanu, ale prijde mi hrozne sexy :D takovych posuku je malo a bez nej by me serial tolik nebral. Kam se na nej hrabou nejaci "Pratele"...(30.9.2007)

 • Ruut
  *****

  Opravdu mimořádný sitkom. Fran, Bernarda a Mannyho si nejde nezamilovat. Black Books je plný absurdních scének, které jsou sem tam trochu přetažené, ale opravdu hóóódně vtipné.(12.12.2006)

 • salahadin
  *****

  Humor je to "inteligentní, ale ne intelektuální" (slova prod. Kratochvíla). Bernard je sociální ztroskotanec téměř nonstop ukájející svou promile slinu, musí smrdět víc jak dobrman, nezná tu zubatou věc (hřeben), ani tu, co se nejí, ačkoli tvarově vypadá jako houska (mýdlo). A jediný co umí, je ječet, nadávat, válet se, pít nebo lízat svůj speciální nanuk a hulákat nesmysly, nemyté vlasy mu drží jeho vlastní tužidlo smíchané z lupů, džemu, mouky, vody a podivných bakterií, kterým se u něj daří. V jeho knihkupectví platí zákaz dotknout se čehokoli, hrozí nakažení neznámým, vysoce agresivním virem BHC ("Bernardovo hnědé cosi"), kuchyň - to je hotová chemická zbraň a Bernardova postel je bez banánů království The Thing. Jestli mi chyběla nějaká podobná postava, tak seriál Black Books tu lochnu zaplácl. Fran je sice holka, má lepší kvartýr, ale k Bernardovi se jinak báječně hodí. A fackovací panák Manny? Jakbysmet. Tahle trojka k pohledání mě umí spolehlivě rozesmát. No ještě mi řekněte, že byste takhle nějak nechtěli žít - klídek, pohodička, chlast, cigára, žádný sraní s hygienou, účty a nádobím, zkrátka návod pro flegmatiky.......(14.9.2006)

 • Satan
  *****

  Naprostá kanonáda slov a skřeků Dylana Morana a každý díl je napěchovaný k prasknutí parádními gagy, scénkami a grimasami. Británie je v komediích prostě nepřekonatelná. Martin Freeman či Simon Pegg jako třešničky na vysmátém dortu. Manny a Fran jako pořádně sladká šlehačka, která oslazuje jednotlivé díly neskutečným způsobem. Nemůžu nevypíchnout geniálně dokonalý (povšimněte si tohoto spojení - má vážně význam) třetí díl první řady s neskutečně odzbrojující pointou. Tenhle ujetý kousek mám doopravdy rád a to by v tom byla kniha, aby se to nelíbilo i vám. P.S.: Mnohem slavnější IT Crowd zaostává...1. série = 100% | 2. série = 90% | 3. série = 90%(16.9.2006)

 • liskam
  *****

  Sakra,jak okomentovat takhle dobrou věc..? Jelikož jsem prachobyčejnej pitomec kterej akorát čumí na filmy a čte knihy, budu prostě a jednoduše přirovnávat. Inteligentní humor jako "Ally McB." Nebo "Teorie velkeho t." Místy praštěné jako "Černá Zmije" vyprávěno rychlostí "dead set" a přesto že jsou díly tak krátké, v každém se mnohokrát rozesměju. Což je paráda. Za mě 95%(24.3.2013)

 • Aknah
  *****

  No tohle je taková potrhlá zábava. Tři doslova šílení kamarádi zažívají zajímavé situace a chvilky a Bernard je naprosto hrozný ochlasta, ale herecky vás každopádně rozesměje.(1.6.2008)

 • HoneyBunny
  ****

  Britcom z rodu Červeného trpaslíka, kterému obšem chybí takový ten opravdu chytrý humor. Místo toho spoléhá na absurdní dialogy a místy až pitvoření - to ale stále srovnávám s tou nejlepší britskou konkurencí. Jinak je Black Books uspokojivě vtipný a kvalitní seriál. Jenom to nadšení se v mém případě zatím nějak nedostavilo.(6.10.2006)

 • Jordan
  ****

  škoda, že je ho tak málo . . . 18 ani nie 25minútových dielov takejto anglickej lahôdky nemôže stačiť; kto by si nezamiloval ústrednú trojicu charakterov, ani nemôže tvrdiť, že má srdce, kto by si neobľúbil to všivavé kníhkupectvo na Russell street, ten si nemôže byť istý, či má dušu;(6.9.2008)

 • DJ Obelix
  ****

  Dost dlouho jsem tenhle seriál odkládal, ač mi ho známí doporučovali horem dolem. No a nakonec jsem byl lehce zklamán. Některé díly byly totiž hodně slabé a to jsem u tak skvěle hodnoceného seriálu nečekal. Moje osobní kultovka z tohoto dílka nebude, ale je pravda, že náladu mi to spravilo výborně. Díl, ve kterém se vytvářela dětská knížka byl nadpozemský :-DDD(24.7.2009)

 • Sonnery
  *****

  Můj zfilmovaný životní sen: NEprodávat knížky ve vlasním knihkupectví, kde divnej chlap s účesem Ondřeje Hejmy za mě odvede všechnu práci, lejt jako to hovado, stát se cynickým komikem, za kterého mluví hmatatelný pivní odér z předchozí noci a konečně každičký den poobědvat lahvinku bílého, kterou přinese, vzhledem k bídáckému životnímu stylu, nádherná promiskuitní bojovnice, co prodává cinkrlátka. CHCI TO!(7.4.2010)

 • MikeCool
  *****

  TV-seriál. Britskému humoru já zřejmě nikdy zcela nepřilnu, ovšem výjimkou u mne bude vždy fenomenální seriálový Mr. Bean, a po zhlédnutí 3. série Black Books je onou výjimkou i tato seriálová satira. | 1.série (85%), 2.série (85%), 3.série (85%) > Průměr: 85% (5*) |(27.1.2015)

 • Sašenka165
  ****

  Dost zajímavý a vtipný seriál... bohužel není dokonalý.(30.11.2007)

 • swamp
  *****

  "Look, Bernard, Bernard, look, Bernard, Bernard, look, Bernard, Bernard, Bernard, Bernard, Bernard, look, Bernard, Bernard, Bernard, Bernard, look, Bernard, Bernard, Bernard, Bernard, look, look, look, Bernard, Bernard, Bernard, look, look, Bernard, Bernard, Bernard, look..I'm a prostitute robot from the future." Až uvidíte, pochopíte..zkrátka Black books (tzn. Bernardovi, Mannymu a Fran) nelze odolat. :D(29.11.2006)

 • boshke
  *****

  Učiněná propaganda zhýralého života, špatné životosprávy, cigaret a chlastu... Opravdovým klenotem seriálu je Bernard Black (nejde ho nemilovat) úžasně ztvárněný Dylanem Moranem... 90% (1. série - 100%, 2. série - 80%, 3. série - 90%)(11.2.2011)

 • Pluhy
  *****

  Dokonalé... konečně vynikající britcom a zároveň nejlepší seriál Grahama Linehama. Postava cholerického alkoholika a kuřáka Bernarda je naprosto "pomilováníhodná". Spolu s Father Tedem, to nejlepší co si od britcomu můžu přát.(30.9.2007)

 • predators
  ***

  Dost zvláštní humor, zaplaťpánbůh jen za tři série po šesti dílech. Bernard se po chvíli stane otravným jak ostnatý drát v zadku a Fran je neslaná nemastná. Jediný, kdo za něco stojí, je Manny. Občas se vyskytnou dobré hlášky a cesta autobusem do zaměstnání slušně uteče. Ta atmosféra knihkupectví, ten smrad z chlastu a cigaret, to vše na mě jenom sálá... Brrr...60%(6.4.2011)

 • Campbell
  *****

  Můj oblíbený seriál. Mám rád Britský humor a tady si ho užiju v plné síle.(22.12.2008)

 • Tsuki
  **

  Viděla jsem čtyři díly a stačilo. Myslím, že vidět jich víc, můj dojem by se stejně nezlepšil. Od počátku jsem si říkala, že to v podstatě není špatné, ale pak mi zhruba u druhého dílu došlo, že se vůbec nesměju. Nerozesmála mě tam snad ani jediná scéna, což je na komediální seriál dost špatné. Věřím, že si Black Books určitě najde hodně příznivců, ale můj šálek kávy to není. Tenhle druh vtipu mi zkrátka nesedí. Nedokážu přesně říct proč, ale řekla bych, že to bude stylem ztvárnění. Všechno se mi zdálo tak nějak strojené a nezáživně přehrávané. ~(2,2)~(16.6.2011)

 • Crocuta
  *****

  Sitkom z knihkupectví - to si dám líbit. Tahle partička mi silně připomíná některé lidi z mého okolí, myslím že bych mezi ně bez problémů zapadl. V každém případě nebyl díl abych se párkrát nahlas nerozchechtal, fajn záležitost.(25.6.2007)

 • klerik
  ****

  Len občas dokážu vytvoriť tak odporného a ľahko oblubiteľného hlavného hrdinu ako je tento. Má to skvelý anglický humor...(22.12.2008)

 • Kothy
  ****

  Zajímavý britský seriál o prodejci knížek a jeho kolegovi plný typického britského humoru.(11.5.2014)

 • jojinecko
  ****

  1 séria *****, 2 séria ***, 3 séria ****(9.8.2010)

 • eLeR
  ****

  Bernard je bezstarostný uličník ... raz neskutočne vtipný, inokedy menej. A vtipných má aj priateľov a zamestnancov. Zábavná vec!(19.7.2016)

 • ork
  *****

  For ME 100%(23.1.2008)

 • Yardak
  *****

  Knihy mám rád a anglickej humor taky:)) 90 %.(27.1.2008)

 • evulienka3
  ****

  Presiahli vaše výdaje za prvý polrok váš odhad za štvrťrok? A vtedy ma dostali...dávno sa mi nestalo aby som sa z 25 minút seriálu 20 minút nepretržite smiala! Bohužiaľ toto platilo o 1 sérii ďalej je to slabšie :-((17.4.2013)

 • VenDulin85
  *****

  Dvoustý komentář... ano, to se hodí :-). Po dokoukání celé série Červeného trpaslíka (nebo ještě v průběhu posledních řad) jsem si říkala, co budu propána sledovat potom... Dostala jsem doporučení z více stran na Black books a už po prvním díle jsem věděla, že to bude náhrada více než adekvátní. Zároveň se mi hlavou honilo více myšlenek, např.: jak jsem se doteď obešla v knihovně bez smetáku, nebo: jsem na ty čtenáře moc měkká, popřípadě: máme otevřeno každý den stejně, jak nudné... :-) Bernard Black, Manny a Fran jsou tak odlišní, těžcí mimoni, které si ihned zamilujete, přestože chodit do jejich obchodů může být leckdy riziková záležitost. Jsou tak... sví, až to bolí, a příhody, které se jim stávají, jen podtrhují jejich osobnost. Z oné trojky jsem předtím znala jen "Fran", Tamsin Greig, jako popletenou + ukecanou slečnu Batesovou z minisérie bbc Emma. Black books byla láska na první pohled, vlastně již po pár vteřinách jsem měla jasno, po první sérii házím zodpovědně za pět* a musím je propašovat do topky... a hurá na druhou řadu :-)(30.7.2013)

 • MessiM
  *****

  Pokud za sebou máte krušný den a toužíte po opravdu černém humoru, seriál Black Books je jeho ztělesněním. Neocitnete se v klasické kanceláři, ale v antikvariátu, které je pracovním prostředím jednoho velmi cynického Ira a kde se odehrává většina pološílených dialogů a situací. I další TOP seriály zde - https://blog.hawaj.cz/4-nejlepsi-serialy-z-kanclu-ktere-byste-nemeli-minout/(3.11.2017)

 • Chrustyn
  ****

  Ze začátku mě seriál moc nepřesvědčil ale po pár dílech jsem si na tu zvláštní trojku a jejich knihkupectví zvykl stejně jako na jejich humor a začal se velice dobře bavit. Není to tak kvalitní jako "Partička IT" ale jedná se o jeden z těch lepších britských sitcomů, který je mi sympatický obsazením i tím, že zbytečně nevrší další a další epizody jako je tomu u amerických kolegů.(2.5.2010)

 • giblma
  *****

  Nehledě na to, že v Bernardovi (a lehce i Fran) vidím své alterego, Black Books jsou svým cynismem přesně mou flaškou vína. Za celou filozofii mluví jedna scéna: Fran listuje novinami a hledá práci. Bernard ji odpálkuje slovy: "Svůj život si můžeš uspořádat kdykoliv. Hospody zavírají v deset."(21.3.2009)

 • jonyyy
  ****

  18tidílná reklama na víno. První dvě série 75% a třetí 70% s tím, že tam bylo i pár okamžiků, co hraničily s trapností. Povedený seriál, který asi skončil přesně, kdy měl.(15.9.2010)

 • AlfaNumerO
  ****

  bez znalosti mnoha pop-kulturních narážek si divák odnese max půlku plánované porce srandy, pro větší nepřístupnost potenciálu seriálu 4*(9.4.2013)

 • ad-k
  ****

  Velká Británie byla vždycky plodná na humorné a kvalitní seriály, sitcomy a pořady. Odjakživa. Black Books v podstatě pokračuje v tradici; není to žádná oslnivá televizní bomba zastiňující slavnější předchůdce (na což si tu ani nikdo nehraje), ale vkusný anglický humor s velmi sympatickými hlavními protagonisty a rozverně hravými problémy. Oddech s příjemně malým výskytem trapnosti. 70%(9.10.2006)

 • Croft

  Neuvěřitelná smršť hlášek a nemožných scén, která provádí tyhle podivné existence mě dostal na lopatky , skvělé! Seriál pro inteligentní diváky, kteří rádi inteligentní a vytříbený britský humor!(2.3.2013)

 • Maemi
  ****

  Když jsem to viděla poprvé, nevěděla jsem, co si o tom mám myslet, ale nepřestávala jsem se smát. Nyní, když mám za sebou všechny díly, mohu říci, že je to jeden z nejpovedenějších a nejvtipnějších sitcomů. Nejde si neoblíbit všechny tři hlavní postavy, osobně mám ale slabost pro Bernarda. Takový antikvariát chci i u nás...(29.12.2007)

 • Dharter
  *****

  Během každé epizody jsem měl tříminutové roflovýtlemy, opakované asi každých 5 minut -- takže ~čtyři roflovýtlemy na jednu epizodu. To vážně je top; kam se to cpe amatéřina Dva a půl chlapa. (: ✔(12.9.2011)

 • MonaSax
  *****

  "Well, to be honest, after years of smoking and drinking, you do sometimes look at yourself and think... You know, just sometimes, in between the first cigarette with coffee in the morning to that four hundredth glass of cornershop piss at 3am, you do sometimes look at yourself and think... ... this is fantastic. I'm in heaven." Yep to je Bernard velice vtipný, nenapravitelný, rošťácký, neustále opilý a s cigárem v hubě. Miluji všechny postavy, ale jeho samozřejmě nejvíc. Jelikož mám vystudovanou knihkupeckou školu vím, že tohle je sen každého knihkupce mít takový krám a super kolegu Mannyho a kamarádku Fran.(15.9.2011)

 • Šandík
  ****

  Výborná záležitost, u níž člověk vskutku lituje, že vznikly pouze tři řady. Samozřejmě, i tady autoři místy trochu "vařili z vody", ale určité nevyrovnanosti se zřejmě v sitcomu nelze vyhnout. Celkový dojem: 85%(14.4.2012)

 • Ramirez85
  ****

  Bernard Black se může, co do významu, postavit bok po boku dalším nejvýraznějším seriálovým postavám z britské produkce. Dylan Moran je tu zatraceně dobře maniakální a na celý svět prostředníček vystrkující. A navíc ty knížky, jó to je moje.(12.7.2012)

 • Thomick
  *****

  Ani po těch letech neustálých nostalgických návratů k Black Books se nemůžu rozhodnout, koho mám radši. Bernard Manny Bernard Manny Bernard Manny Bernard Manny Bernard Manny Bernard Manny Bernard Manny Bernard Manny Bernard Manny ... a ono je to asi jedno, že?(3.10.2013)

 • SLOTH
  *****

  Bál jsem se intelektuálního humoru, který přišel v takové síle, že se prostě musíte smát. Perfektní a nejlepší díl je o psaní dětské knížky.(30.11.2007)

 • HellFire
  *****

  Prvni tri dily byly naprosto uzasne, pak par dilu celkem pokles, coz me skoro odradilo v dalsim sledovani, ale jeste ze jsem tak neudelal. Hlavni hdriny si proste musite zamilovat a britsky humor me sedi.(28.12.2007)

 • aniiicka
  *****

  Bernard je prostě týpek, jaký se jen tak nevidí. Je protivný a sobecký, ale tím nejúžasnějším a nejvtipnějším způsobem..až frajerským. :) Nepokrytě si z Mannyho dělá svého poskoka a navzdory tomu co říká, víme, že by se bez něj neobešel. Všechno řeší ignorací, všude kolem je nepořádek, nezbytná cigára a hlavně láhev červeného vína. BB je úžasný britský sitcom s kupou hlášek a památných scének. Vedlejší postavy v podání Billa a Tamsin jsou taky perfektní, ale Dylan Moran vede! :) Bernard: Upřímně, po dlouhých letech pití a kouření se nad sebou občas zamyslíš a řekneš si... Někde mezi první cigaretou u kávy po ránu a poslední skleničkou když močíš na rohu ve 3 ráno, podíváš se na sebe a řekneš si: "Tohle je úžasné... Tohle je ráj!" http://www.youtube.com/watch?v=9M0ZO8jO4s8 IIIIIIIII http://www.youtube.com/watch?v=aaeeCV8eRr4(14.1.2012)

 • BoPo
  ***

  Prvý diel ma skvelo navnadil. Daňové priznanie, skíni a predovšetkým jehovisti. V prvej sérii bol však už len jeden ďalší, ktorý by som vyzdvihol. Bezpečnostné dvere a spolužiak so sexy hlasom. Takže úvodných šesť dielov bolo cestou z kopca do kopca. V druhej sérii išla kvalita vyššie, či skôr sa zmenšili skoky medzi stupňami zábavnosti. Tu by som vyzdvihol mafiána analfabeta. Celkový dojem mi však kazí postava Mannyho. 20 rokov plešatý týpek čo si silou mocou drží posledné chlupy na hlave, nech už mu rašia kdekoľvek. Miestami dosť vtipné, ale celkovo len dobré.(23.3.2013)

 • Jenda
  *****

  Více než dobrá náhrada Červeného trpaslíka na páteční pozdní večery(4.12.2006)

 • Kamca_
  *****

  Miluju britský humor a tohle je přesně podle mýho gusta. 100% bez váhání.(1.3.2014)

 • bouncer
  ****

  Skvělý britcom, který mě dostal černým humorem a zajímavými postavami. Problém je, že některé vtípky jsou trochu kýčovité a předvídatelné a v 2. a 3. sérii pomalu dochází tvůrcům dech.(22.10.2006)

 • rawen
  *****

  ať žíje anglie - geniálně napsané a zahrané postavy, hlavně Bernard a Fran + to prostředí ve kterém se to všechno odehrává, žeru to... 10/10 PS: Dylan Moran je génius mimické komiky --- "Which one of you bitches wants to dance?"(24.12.2006)

 • moviesfan
  ***

  Black books je zajisté vtipný anglický seriál. Oba dva herci mužského pohlaví jsou zábavní. Přesto pokud si mám vybrat, která z těchto dvou postav je podle mého názoru více zábavnější, tak je to Bill Bailey alias Manny. Také různé situace, ve kterých se ocitají, vás donutí k smíchu. Herečka Tamsin Greig mi ovšem moc nesedí. Působí na mě vyumělkovaně a nepříliš zábavně. Přesto je Black books typický anglický seriál se svébytným humorem, který nikoho neurazí, ale mě tedy jednoznačně nenadchl.(24.12.2008)

 • maseer2
  ****

  ze všech seriálů, kde jsou hlavními postavami různí tragédi, jsou tihle tři ti největší(1.4.2010)

 • DwayneJohnson
  ****

  Hodně ujetej a šílenej seriál. Uź jsem něco málo viděl, ale něco tak originálního a bláznivýho, už teda hodně dlouho ne. Viděl jsem to nejdřív jasně na plnej počet, ale druhá půlka první série byla trošku slabší, takže nakonec lepší 4 hvězdy a uvidíme, kam se to vyvine po dalších epizodách, na který už se opravdu moc těším.(10.7.2014)

 • BigDeal
  ****

  Veľmi vtipný seriál plný britského, až absurdného humoru s jednou "dokonalou" postavou, ktorej charakter by sa dal popísať ako: protivný roztržitý a arogantný ožran.(21.8.2008)

 • alyne
  ****

  http://www.youtube.com/watch?v=voB5ZknmNRw(1.4.2012)

 • M.Macho
  *****

  "Fran! Lunch!" Bernard Black je nejlepší hovado na světě a i přesto, jak se nihilisticky staví ke svému okolí, tak je mi ho líto. Fran je taktéž chudinkou, popíjející růžový elixír pravdy a Manny je stělesněním klidu jako Ježíš. Jeden z nejlepších seriálů, co jsem vůbec kdy viděl...(30.12.2006)

 • prsvl
  ****

  Timhle seriálem se u nás na gymplu učila angličtina.(24.4.2009)

 • MoiJe
  ***

  Ale 1x1 za 5, pustila som si ho v skuskovom (ked clovek robi cokolvek aby sa neucil) a sadol dokonale! Zbytok... no, hrozne mi to pripominalo Suchanka a spol, i ked v lepsom obdobi:)(15.1.2008)

 • ScarPoul
  ****

  Typický anglický humor tak ako ho mám rád. Seriály ako the it crowd a červený trpaslík ma zaručene rozosmejú a to isté dokázalo aj Blackovo knihkupectvo. Oproti iným seriálom je tento o trocha dospelejší ale tiež slabší na postavy. Manny je taký poskok ktorého humor spočíva v tom ako robí obyčajné veci a Fran zase vyniká svojou úžasnou vlastnosťou a to liezť ostatným na nervy a tiež ona je tá ktorá najviac moralizuje ale tiež sa tu nachádza NAJLEPŠIE napísaná postava vôbec a to Bernard L. Black. ironický, notorický ožran, ktorého postrehy a tiež názory mi dlho rezonovali v hlave a vlastne jeho príhody dostávajú tento seriál z hranice priemeru. Moran si spolu s Linehanom aspoň čo sa týka prvej série napísal scénar a je to vidieť a aj napriek pár hluchým miestam je tento seriál nehorázne vtipný. Ostatné série ktoré už nerežíroval Linehan sú možno lepšie ako prvá a to preto lebo herci už boli zo svojimi postavamy oboznámení a dokázali si ich naplno užiť. Diely keď chceli napísať detskú knižku, horúčka, párty a ostatné sú diele pri ktorých som sa smial od začiatku do konca. Každý diel je obohatený o nejakú absurditu a to robí s tohoto seriálu niečo výnimočne. Potešia malé roličky Martina Freemana a Simona Pegga. Jedinou nevýhodou tohoto seriálu je možno to že je až príliš anglický, Trpaslik a IT boli len typické komédie zasadené do anglicka tekže tento seriál nemusí byť každému po chuti. Lenže výhodou tohoto seriálu JE že má kopec skrytých gegov ktoré na prvý krát neobjavíte a zaručujem vás že po druhom zhliadnutý sa budete smiať viacej. Rozhodne slušne zvládnutý seriál ktorý ale mal skončiť druhou sériou , tá tretia ešte ušla ale všetkého veľa škodí. Rozhodne ale prvá séria a hlavne diel manny ´s first day je geniálna(2.10.2008)

 • zablaga
  *****

  "Sakra, zákazníci! Proč si nezamknul dveře??"(25.1.2012)

 • mad_ness
  *****

  "YES! YES! I would really like to talk about Jesus!" Bernarda by som síce naozaj nikdy nechcela stretnúť, nie to zdieľať s ním domácnosť... ale s tým, ako vyhodil nadžemovanú hrianku na strop mi spôsobil dlhodobú a ťažko vratnú indispozíciu. Well done!(19.9.2013)

 • bublajsa
  *****

  Pár dílů z těch posledních je trochu vaření z vody a scénáristi si (ze stránky humoru) moc nevidí do pera. To ale nic nemění na tom, že pro mě je to jeden z nejoriginálnějších seriálů s nejoriginálnější partou charakterů postav. Sympatický prostředí knih, suchej a tvrdej humor a (nejen) Bernard udělali svý.(19.1.2008)

 • Cubinho
  *****

  Po první řadě a úvodních dvou dílech řady druhé musím říct, že mě Lineham opět nezklamal. Ajťáky budu mít asi radši a více jsem se u nich nasmál, ale Dylen Moran jako Bernard Black je s těmi svými výlevy bezkonkurenční. Skvěle mu sekunduje Bill Bailey jako "utlačovaný" Manny. Zatím jsem moc nepřišel na chuť Fren... Škoda, že neexistuje více takových knihkupectví, to bych tam možná chodil i častěji... Nejlepší díl první serie je hned ten první, kde mě nejvíce dostávalo, jak si Bernard hledal na práci cokoliv jiného jen né utřízení si svých účtů... prostě typické ze života:-) Skvělý díl byl taky ten o vínu a potom úvodní díl řady druhé - Manny v klavíru se lžičkama... Po zhlédnutí všech dílů musím konstatovat, že i ostatní řady si udržují vysoký standard. Black Books sice nejsou tak vtipné jako Ajťáci, ale zato jsou více britské - plné ironie a suchého humoru, který já tak rád. Navíc si dokázali udržet nastavenou laťku po všechny série. Postava Bernarda Blacka je jednou z nejlepších v seriálové historii.(21.3.2010)

 • Luboshmir
  *****

  stačí jen pohled na ně a už se směju :-)) :D(6.6.2012)

 • eraserhead666
  *****

  Vždycky jsem si přál mít vlastní knihkupectví/antikvariát a děkuji tomuto seriálu, že mi to alespoň aprostředkovaně umožnil. Protože takhle přesně by to tam asi vypadalo. Sice nekouřím a nechlastám jako Bernard, ale taky bych si pořád jen četl a prudil by mě každý zákazník, který by mě vyrušoval. Takže bych si asi splašil nějakého Mannyho. A kdyby byla ještě nějaká Fran, byla by to bomba, protože to je nejlepší postava serálu (Bernard a Manny jsou dobří, jen občas přestřelují, zato Fran zůstává pořád při zemi, uvěřitelná a realistická). Postupem času jsem se do ní zamiloval. První díl mě naprosto rozsekává. Další jsou to výborné, tu skvělé, tu slabší, ale první díl je prostě dokonalý. Tam sedí všechno a nic není přehnané. A pak Simon Pegg, ten je až nechutně dokonalý.(15.1.2013)

 • Scalpelexis
  ****

  Seriál ušitý Moranovi přímo na míru, aby si dělal na place víceméně co chtěl. Místama je to legrační až k popukání, ale některý fórky či přímo i díly už takovým vtipem nesrší, což je pro mě víc než překvapivé. Často je postava Fran, ba dokonce i Mannyho hozena dost bokem, což je taky škoda. Nicméně stále více než slušná zábava.(4.6.2013)

 • pivo
  ****

  Od "20. najlepšieho seriálu" som čakal predsalen trochu viac. Nie že by som sa nezasmial, smial som sa dosť často, aj nahlas, ale aj tak. Skladba jednotlivých dielov je prakticky rovnaká, postavy sú strašne ploché (a len Bernarda som si naozaj obľúbil) a tak sú všetky diely o tom istom len s inými vtipmi. Ako som už napísal, nie zlé, ale poznám aj lepšie seriály, ktoré zďaleka nemajú také vysoké hodnotenia. Ale ako odreagovanie pri strese pred skúškami celkom dobré.(7.2.2009)

 • Frajer42
  ***

  No, tak hned na začátek bych chtěl poděkovat skupince českých dabérských nadšenců z PERLA GROUP, kteří se tohoto projektu zhostili, troufnu si říct, snad i lépe než kdejací profesionálové. Jejich dabing byl vtipný už sám o sobě. Především hlas Bernarda Blacka neměl sebemenší chybu. Teď taky k seriálu. Přiznám se, že hned v prvním dílu jsem si v duchu říkal, co je to zase za hovadinu. Avšak potom nastal zlomový bod, a to konkrétně osudové setkání Bernarda Blacka a Mannyho za asistence trojčlené skupinky skinnů. Upřímně jsem měl co dělat, abych překonal prasknutí bránice. Brzy jsem si Bernarda Blacka majitele knihkupectví, který se utápí v alkoholu a nemá nikoho rád, prostě oblíbil. A společně s Mannym, kterého Bernard neustále shazuje a ponižuje, tvoří ďábelskou kombinaci, která zapříčinila, že jsem si brzy uvědomil, že tento seriál u mě neskončí po prvních pár dílech, jako asi posledně 6 hodnocených. Vzhledem k tomu, že seriál není přehnaně dlouhý a na díly nikterak početný, jsem ho stylem jedna série za jeden den v rozmezí tří dnů zhlédl. Samozřejmě není možné, aby si 18 dílů udrželo stejně vysokou laťku. Střídají se díly slabší s těmi naprosto úžasnými. Bohužel musím říct, že těch slabších je více než valná většina. Na druhou stranu i v těch slabších se dají najít vtipné momentky. Minimálně 3* dát prostě musím.(25.12.2011)

 • spaceboyCZ
  *****

  Skvely britsky sitcom, pro mne mnohem blizsi nez takovy Red Dwarf.(9.2.2007)

 • ladko
  *****

  Parádna vec, s ktorou som sa zoznámil náhodou, keď som v piatok večer prepínal kanály a na čt2 zazrel toto. Po jednej časti a pár hlasitých výbuchoch smiechu som vedel, že to musím vidieť celé. Konečne sa tak stalo a som veľmi smutný. Nie z úrovne seriálu, ale z toho, že to nemá viac dielov. Je pravda, že niektoré časti sú perfektné a niektoré zase nie sú celkom "našľapané", ale ja som sa vždy výborne bavil. Najviac samozrejme na Bernardovi(takmer vždy keď sa objavil na obrazovke mal som slzy v očiach:)), ale ani Manny extra nezaostával takisto ako aj Fran. Niektoré scény boli nezapomenuteľné, ako tá s jehovistami, Mannym naháňajúcim zlodeja kabelky, ale vlastne všetky boli super.Hláška:[attempting to fill in his tax return form] Bernard: "What is your mother's maiden name?" What's her first name? I just knew her as "Ma"! That'll have to do." [writing on the form] Bernard: 'Ma. Possibly deceased'."(2.3.2008)

 • Desiree
  *****

  Uplně nejvíc nejvtipnější seriál!!! Víc není co dodat.(25.9.2008)

 • F.man
  *****

  Tenhle typ humoru je mi šit přesně na míru. 5 hvězd a doživotní vzpomínky k tomu. My oven can cook bits of oven!(25.10.2008)

 • CBD
  *****

  Splněný sen všech jenž jsou odsouzeni k opírání se o knižní regály a odpovídat na podobně uhozené dotazy: Prodáváte tady knihy? Ti co zažili vědí. Ty ostatní musí okouzlit skvělý Dylan Moran, výborně vypointované dialogy a dobře zvládnutý situační humor. Další z brilantních sitcomů jenž splňuje do puntíku to co správný sitcom splňovat má.(3.12.2008)

 • Popluh
  *****

  Geniální, geniální, geniální, geniální... A to se nerad opakuju :D(11.3.2009)

 • Mr. Lobo
  *****

  Nejdýl jsem se vydržel dívat na dva díly po sobě, než jsem dal pauzu a šel si koupit láhev vína a pokračoval v nasávání se svými oblíbenými alkoholiky ;)(2.8.2010)

 • Rosana
  *****

  Bernard je typický nesympaťák, až ho musíte mít rádi. Jeho kolegové s ním pak tvoří vtipnou trojici a melancholicky chátrající knihkupectví. Znám lidi ve svém okolí, kteří jsou charakterově velmi podobní hlavním hrdinům :)(20.6.2011)

 • Shr1nK
  *****

  Dokonalé. Bohužel jen 3 série nabity plným humorem. Každý díl má své kouzlo. Nenatočili snad díl, který by se mi nelíbil. Seriál Black Books se mi velmi vyjímá ostatním sitcomům a jsem rád, že jsem shlédnul všechny díly. Sice se jedná (jako v jednom z mála seriálů) neustále jen o 3 osoby, tak pánům režisérům nedocházely nápady. Seriál mě dále zaujímá svou zvláštností, která se jeví u hodnocení uživatelů, které jsou výsledkem rozporuplnosti, tedy seriál hodnotím jako zvláštní žánr. Škoda, že seriál končí třetí řadou, což mne moc mrzí, protože by mě nadále zajímalo, jak by děje seriálů pokračovaly a jak by se vyvíjely. 97%(22.9.2011)

 • monsieurR
  *****

  Výborný humor, místy absurdní. Viděno v originále i se zdařilým amatérským dabingem.(2.9.2013)

 • depony
  *****

  "V antikvariátu grobiánského Irčana Bernarda Blacka, jeho přítelkyně Fran a pomocného účetního Mannyho, vám nejen nic neprodají, ale ještě vám vynadají, případně i namlátí." Co víc k tomu říct?:))(7.1.2007)

 • Kryton
  ****

  A je tu další britský sitcom! Podle vypravění a komentářů jsem očekával kulomet gagů a vtipů a snad i mírně očekával styl IT CROWD či RED DWARF. Ne tomu tak není. Neříkám , že Black Books nejsou kvalitní a vtipná podívaná. Jenže povětšinou jsou gagy trapné a někdy i nevtipné jak ze špatné knihy ( nebyla nahodou koupena u nich?). Ještě , že to celé zachranuje pro mě postava Mannyho! Celé mi to totiž pripomína Velkovlak a nejen učástí herců jako Simon Pegg.(23.8.2008)

 • themic
  *****

  Pravidelná dávka britského humoru. 100%(22.12.2008)

 • Anchi
  *****

  Tenhle černým humorem prosáklý britský seriál je přesně šálek mýho čaje. Všechny charaktery, všechny dialogy, všechen bizarnosti... To je prostě ono. A ten komu se BB nelíbí, není můj kamarád! Bernarda, alkoholickýho pesimistickýho póvla neskutečným způsobem zbožňuju. Především díky briliantnímu ztvárnění Dylanem Moranem, on je bůCH. Manny (Bill Bailey) mu celou dobu zdárně sekunduje, občas možná i vede prim a tyhle dva skvěle doplňuje šáhla Fran. ----------- Jediný mínus, opravdu velký mínus je, že seriál má pouze 3 série x 6 dílů x 24 min... To je zatraceně málo... Ale i tak - I just fuckin' love it!! ("Well, to be honest, after years of smoking and drinking, you do sometimes look at yourself and think... You know, just sometimes, in between the first cigarette with coffee in the morning to that four hundredth glass of cornershop piss at 3am, you do sometimes look at yourself and think... ... this is fantastic. I'm in heaven." )(26.1.2011)

 • Tommassi3
  **

  Graham Linehan, který mě kdysi naprosto uchvátil Malou velkou Británií, rozehrává nepříliš pravidly sitcomu svázané černočerné pásmo skečů na půdorysu těžkého absurdna s dost ubíjející hlušinou.. Ne, díky !!(22.9.2015)

 • Asgy
  *****

  Některé díly jsou perfektní, jiné jsou o trošku slabší, ale jako celek výborné. Taky bych chtěl jednou mít takový antikvariát :)(3.1.2008)

 • Ozo
  *****

  Neuvěřitelné, jak dlouho jsem kolem tohoto klenotu procházel bez povšimnutí - jeden z nejlepších britských komediálních seriálů... KULT!!!(29.9.2010)

 • PauloZ
  *****

  Skvělá zábava, skvělý šílení herci a originálni prostory. Osobně mám nejradši Billa Baileyho coby Mannyho, protože tato postava je naprosto suprovní a Bill se do ní vcítil opravdu geniálně, chtěl bych s ním zajít někdy na pivo :) Nevzpomínám si momentálně na žádnou lepší seriálovou postavu, on je prostě boží :-D. V podstatě jsou všechny 3 charaktery postav velice originálně napsané a jiné oproti dalším tuctovým sriálům. Navíc každý díl je originální a nenudí. Suprovní mini seriálový počin!(11.11.2010)

 • zlabus
  *****

  I když místy poněkud váhavých 5*. Přeci jen z těch 18 dílů jsou dva vícéně hodně slabé, ale za tu úžasnou hlavní trojici nemůžu jinak.(21.1.2011)

 • JohnCZ
  **

  Už po několikáté zjišťuji, že sitcomy mi prostě nesedí a nebaví mě. Sic má Black Books hodně zajímavé postavy a britský humor mám rád, nedokázalo mě to zaujmout natolik, abych vydržel více jak tři díly.(24.9.2012)

 • aluna
  *****

  MBF. My Best Friends - Multiple-Booze Fanatics (Manny, Bernard, Fran) - Made Bookshoping Fun. Bernard je sráč :)(12.9.2013)

 • iolaos
  *****

  vsech osmnact dilu sem sjel snad ctyrikrat, dve, tri epizody prumer a zbytek...hm... doufam, ze nikdy neobetuju svou karieru pro to, abych se stal brusičem v Omsku, ac mi k tomu chybel jen kousek :)).... a bernard + fran + manny????...v tomto pripade MIMORADNOST je slabe slovo...10/10(20.11.2007)

 • Korbitch
  *****

  Neurotický Bernard je to nejlepší, co se dá v anglických sitcomech vidět!!!(14.4.2008)

 • SaNcHeZ_cz
  *****

  Naprosto nepřekonatelné. Od dob Red Dwarfa tu nebyl podmanivější seriál. Skvělý scenář, vynikající Dylan Moran a tématika knihkupectví dávají dohromady jeden z nejzásadnějších seriálů vůbec.(28.11.2010)

 • gogos
  *****

  Zase jednou dokonolost!!! Linehan je genius!!! Dvojice Bailey - Moran je naprosto uzasna a skvele je dopnuje Tamsin Greig(27.10.2007)

 • liquido26
  *****

  Až vyrostu, chci být jako Bernard Black :-)))))(3.10.2008)

 • verbst
  *****

  Přistupte na anglický humor jednoho ožralého Ira, jeho pomocníka a kamarádky odvedle. Budete se skvěle bavit a zažijete šest skvělých hodin zábavy. Jak říkali už jiní občas to kolísá, ale když už to kolísat přestane, tak nebudete moci přestat vy - smíchem!(15.4.2009)

 • UncleG
  ****

  Antikvariát: Smradlavá začouzená špeluňka s ulepenou podlahou, kde (doslova!) není přes kouř z cigaret vidět na konec krámu a antikvář se jako monstrum z hlubin pohybuje v netušených prostorách někde v dálce - ve chvíli, kdy přijdete až k němu a oslovíte ho, ostentativně vás ignoruje. To není Black Books, ale zkušenost z jistého severočeského města. Nikdy ale nezapomenu událost, jíž jsem byl svědkem v plzeňském antikvariátu u náměstí. Umolousanej, rozcuchanej a neholenej majitel seřval v půl druhý odpoledne dva "solidní lidi", proč že si chtěj koupit ňákou knížku právě TEĎ, když on je zrovna po obědě - což je doba, kdy by každej slušnej člověk měl mít právno na trochu klidu. Chvilku tam spolu "zápasili" (přičemž zákazníci zmateně argumentují tím, "že u něj chtěj jen něco koupit" a prodávající mumlá, že je to vod nich teda strašně krásný) a nakonec jim tu věc prodal. Opravdu, nekecám. Ano, tahle událost se taky nebezpečně podobá scéně z Black Books... a jen dokazuje, že tenhle seriál má k životu blíž, než by se mohlo zdát. Black Books je zkrátka velmi dobrý sitcom :-) Kvalita některých dílů (mi narozdíl od IT crowd nebo Otce Teda) přijde lehce rozkolísaná. Některé kousky jsou na brilantní pětku, ty ze slabšího soudku třeba jen na dvě hvězdičky. Celkově: 75%(19.8.2010)

 • Laxik
  ****

  Tohle je vážně dobré, jsou díly, které jsou tak vtipné a ohromné, že je stavím nad většinu sitcomů co znám. Ale bohužel je tady i pár nudných dílů. Nebo spíš pár podprůměrných, nudný nebyl ani jeden. Bernard je jedna z nejlepších seriálových postav historie.(3.4.2011)

 • Alqarin
  *****

  Ono stačí prostě vidět ten záběr, jak se Bernard válí na gauči s cigárem v tlamě. On sám je na pět :)(5.11.2011)

 • Herr_Flick
  ****

  Nejsem zrovna zapřisáhlý fanda britcomu, do kvality třeba takového Haló Haló nebo zahraničních sitcomů BB ještě něco málo chybí, ale stejně to stojí za podívání.(9.2.2012)

 • EastWicka
  *****

  Suché, velmi suché. A velmi britské. Partička z misantropova knihkupectví, to jsou moji miláčci.(4.4.2012)

 • ABLABLABLA
  ****

  Parádička. Krásný britský humor, lehce vulgární, lehce podivný, ale velmi inteligentní a naprosto brilantní. S postavami se natolik sžijete, že po těch třech řadách Vám budou chybět. Ale to je dobře. Není to zkažený seriál, a proto ho člověk může vidět i vícekrát a stále ho neomrzí. Takové jsou nejlepší.(1.6.2013)

 • MartinezZ
  *

  Dokoukáno do nějaké části druhé série a zahozeno. Neuvěřitelná nuda o jednom hovadu, jedné znuděné náně a potrhlíkovi, jenž je jediným možná zajímavým. Krom toho, že jsem se fakt nebavil a stále čekal, kdy už se ten humor někde projeví, jsem chtěl hlavní postavu britcomu, majitele knihkupectví, zabít. Zjevně je britský humor a britský HUMOR. Ale tohle byl prostě jen omyl. * za vlasáče.(25.5.2014)

 • Anrie
  *****

  Věčně usměvavý Bernard a jeho do puntíku vyšperkovaná prodejna, ambiciózní způsob vystupování a vřelý přístup k lidem je...Ne, počkat! On je pravý opak. A proto ho, a seriál, miluji.(6.8.2014)

 • Tony.cs
  *****

  Bernard to je vágus jak má bejt. Dylan Moran to snad nehrál, on tím prostě je(4.9.2009)

 • Checht
  *****

  Skvělý příklad precizního vyvážení všech tří hlavních postav.(4.3.2013)

 • Ender66
  *****

  "Bernard, Bernard, Bernard, Bernard, Bernard look, Bernard, Bernard, Bernard, Bernard look, Bernard, Bernard look, Bernard, Bernard, Bernard, Bernard look." "What"??? "I´m a robo prostite from the future"... 10/10. a na rozlúčku moja obľúbená hláška ktorou počastoval Bernard Mannyho: "You know what you are? You're a beard with an idiot hanging off it."(7.5.2007)

 • swed
  ****

  Netradiční sitcom založený na drsném humoru. První série je originální a plná bláznivých nápadů, v dalších dvou řadách se situace a vtipy začínají opakovat, ale pořád se jedná o solidní zábavu. Kvalita dílů kolísá a záleží jen divákovi, jestli přijme nadsázku, na které je celý seriál postaven. Mě tenhle obhroublý humor dostal, stejně jako postava opilce Bernarda Blacka. Nemá cenu porovnávat "Black Books" s "IT Crowd", u obou jsem se bavil, ale jejich styl humoru si je na míle vzdálený. 1. řada 9/10, 2. řada 8/10, 3. řada 8/10. Celkem 8/10(16.9.2006)

 • Toshiro
  ***

  Z počátku vcelku nápadité díky nezvyklým charakterům. Dost výkyvná tendence dílu a na začátku třetí sezóny mě to začalo spíš štvát se na to dívat. V Britcomech to u mě padá na poslední místo.(8.1.2007)

 • Aiax
  ****

  Náramně pohodový seriál z dílny Grahama Linehana. Osobně nesdílím vyložené nadšení, jaké zde projevuje většina čéesefďáků, myslím, že se tady Linehan po Velkovlaku pořád ještě rozehříval, aby své umění rozjel na plné koule v brilantním IT Crowd, ale doporučit Black Books určitě můžu. 75 %.(23.6.2008)

 • Othello
  *****

  -Take this to the table twelve! -We heaven´t any plates. -So use the book with picture of the plate on the cover. Can I explain fucking everything?... asi nejvtipnější seriál, co jsem kdy viděl(6.1.2009)

 • Rosalinda
  *****

  Z britských humorně ujetých seriálů je mi tento nějak tak nejbližší. Že bych byla Bernard? Nebo se mi to jen zdálo? No jasně, dala jsem si svůj oblíbený čajík a protože tohle se mému oblíbenému čajíku blíží moc hodně, usnula jsem blažeností a měla sen... V takovém antikvariátu se můžou dít věci...(8.10.2011)

 • Elfias Dóže
  ****

  Přestože má Black Books nesmírně sympatickou trojicí hlavních hrdinů, popravdě nevím koho bych si vybral kdybych měl zvolit mého nejoblíbenějšího hrdinu, úroveň humoru - dávka vtipů na epizodu není tak vysoká jak bych si představoval. Asi jeden z těch slabších klasických britcomů (z těch co jsem zatím viděl). I když pořád jasný seriálový nadprůměr. 75% Nejvtipnější epizody: s01e03, s01e04, s02e01, s02e03, s03e02, s03e03(31.5.2012)

 • TommyLeeJape
  ***

  Jsem fanda britských sitcomů, ale Blackovi knihy mi nějak nesedly. Ve většině dílů se střídají dobré a špatné gagy, stejně jako se střídají dobré a špatné epizody. Všechno to jakž takž zachraňuje Moranova postava svým chlastáním a komunikací se zákazníky. Možná časem zvednu hodnocení, prozatím ovšem budu sledovat Dylana spíše jako výborného stand-up komika.(12.6.2012)

 • prkalil
  *****

  Bernard - můj vzor!(7.9.2012)

 • K.B.L.
  ****

  Tak toto jsem absolutně nepochopila. Mám pocit, že uživatelé, se kterými mám normálně podobný vkus, hodnotí uplně jiný seriál. Co to ***** je!?!?? Když se mě někdo zeptá, o čem toto je, odpovím mu, ať si představí banánovou slupku, tři lidi a jak neustále dokola jdou po ulici a vždy na té slupce uklouznou a do toho pustí studiový smích, jako že je to ten největší džouk, a to po dobu 24 minut. Příjemnou zábavu přeji.(30.5.2013)

 • Politik
  ***

  Není to vůbec špatný. Zatím 70%. Někdy lepší miniseriál než miliarda dílů :)(11.4.2016)

 • Tygrys
  ****

  Po shlédnutých dvou dílech první serie zatím za 4*(2.12.2006)

 • Petfruf
  *****

  Něco mezo Monty Python, Big Train a IT Crowd se stylem Father Teda! Každopádně britské komediální seriály mají něco do sebe..(22.11.2008)

 • MATADOR
  ****

  "Dám si jako obvykle! Co si dáváš obvykle? Nevím, ještě jsem se nerozhodl." Britských komediálních seriálů je mnoho, každý má své své nápady, ale vtip je stále stejný a mě se začíná líbít čím dál tím více. Manny Bianco je týpek nad týpky :D(28.1.2011)

 • Freemind
  *****

  Graham Linehan je génius, který byl - na rozdíl od amerických tvůrců sitcomů - obdařen vzácnou schopností introspekce, díky níž včas pozná, kdy původní nápad začíná ztrácet barvy. Tři řady "Black Books" jsem zhlédl během dvou večerů a zanechaly ve mně hřejivý pocit nenasycení. Abstraktní, politicky nekorektní, černohumorná jízda na horské dráze. Špička.(10.4.2014)

 • Gann
  *****

  Tak po shlédnutí všech tří řad a po seznámení se s tvorbou panů Baileyho a Morana musím zvednout hodnocení na max. Ti dva mě prostě neuvěřitelně baví. :) "Ale ty nepoznáš žádnou chuť, vykouříš milion cigaret denně! Co to je? - Co? - Co to jíš? - Nějakou dobrou sušenku! - To je tácek!"(3.11.2006)

 • Chatterer
  *****

  Tento seriál jsem si zamiloval díky skvělým hereckým výkonům všech aktérů a hlavně díky neotřelému humoru v podání despotického opilce Bernarda.(24.2.2009)

 • Helo
  *****

  První série navnadila, druhá trošku zklamala a třetí byla dokonalá. Hlavní herecká mužská dvojice skvělá, jenom postava Fran nebyla nic moc. Ale nevadí, škoda jen, že není víc dílů...(6.4.2012)

 • Thomassi
  *****

  V Británii se vymyslí ledas co, ale Black Books je originální ve všech směrech. Ústřední trojice na diváka chrlí jednu cholerickou hlášku za druhou, každý z nich má svůj prostor k tomu, aby vynikl. A faktem je, že o to víc je tento sitcom unikátní, protože nemá moc dílů. A i když pevně věřím, že každý z nás by chtěl díly další, je možná dobře, že se to zastavilo na 18. Tento seriál je jeden velký srandykopec :-)(12.8.2013)

 • Huntelaar
  *****

  Kdo nikdy ve tři ráno "nechcal" za rohem nějaké baru (viz. 2x5 Hello Sun), tak tento seriál neskousne.(13.4.2007)

 • zipexx
  *****

  Bezkonkurenční, dokonalý anglický humor, podpořený skvělým výběrem herců pod taktovkou "ajťáka" Grahama Linehana.(19.11.2007)

 • *Elfík*
  *****

  Což takhle si zajít de jednoho velmi podivného knihkupectví, kde nikdy nevíte, co to vlastně..... bzzz....... a kde všichni..... jé, hele, moucha! Miluji suchý, břitký, černý, britský hum..... ty svině!........ Ano, humor! Humr??(7.5.2010)

 • togaf
  *****

  Jak já chápala Bernarda, když nechtěl prodat knížku jen tak kdekomu...výborný seriál, ale ústřední tři postavy jsou dost nevyvážené. Bernard je dokonalý, o tom žádná. A Manny úžasně oddaný exot. Jen Fran mě místy štvala. Ale to prostě k Black Books patří.(22.6.2011)

 • Morloth
  *****

  IT Crowd mi ze začátku asi sedlo víc, ale nakonec jsem se asi víc smál u Black Books, i když je pravdou, že některé díly byly majinko slabší. Jenže Bernard a jeho styl života je jedinečný. A obě dvě další postavy mu zdatně a zdařile sekundují. VYNIKAJÍCÍ!(9.9.2007)

 • maverick10
  *****

  naprosto neprekonatelny Dylan Moran, uz jen kvuli nemu to stoji za to(27.4.2008)

 • kagemush
  *****

  Uřvané a suché,velmi suché,ale hlavně ať je to červené a ať ho je alespoň pinta.-Ať žijí prudiči a prudičky,aneb- přeci jsem si nepořizoval antikvariát,abych se teď tady s váma musel bavit o knížkách,vy hovada!(19.6.2009)

 • Lord.Jim
  *****

  Úplná magořina. Takovýho majitele knihkupectví bych chtěla poznat.(9.7.2009)

 • Attta
  *****

  Zatím jsem se podíval na první sérii a jestli si to udrží stejnou kvalitu i po zbylé dvě řady, tak to bude patřit jednoznačně do mé seriálové topky! Vynikající humor ve kterém se doslova vidím je až neuvěřitelný. Herecký výkon Dylan Morana mě totálně uchvátil a musím říct, že až zde jsem si ho pořádně všiml. Když jsem ho viděl v nějakém jiném filmu, tak nikdy neměl tolik prostoru aby ukázal co v něm je. Zde ten prostor dostal a na 200% dokázal, že umí hrát víc než někteří totálně nadhodnocení Hollywoodští herci! Ono celkově hlavní herecká trojice je na jedničku. EDIT: Dokoukána druhá série, která mě bavila ještě více a ty "prasárny" totálně lahodily mému oku i pocitům! Brzo budu potřebovat ubrousky na monitor, protože u toho prskám jako smyslů zbavený. (Ještě dodávám že kvůli tomuhle měním po několika letech svůj žebříček top 10 seriálů). EDIT: Třetí řada perfektní, ale nic víc toho neřekne o seriálu jako to, že jsem ho celý zkoukl za 2 dny. Prostě BOMBA! :)(7.4.2013)

 • movieband
  *****

  Výborné hlášky, výborný humor, sympatické trio a nekonečná zábava. Knihkupectví Bernarda Blacka je nesmrtelné. Za komplet 100%(17.4.2015)

 • Carlossss
  *****

  Black Books??? Čirá, ničím nezkažená dokonalost, která vás nenechá v klidu. V Bernardovi vidím všechny své nejhorší vlastnosti. Počínaje hrubostí a nenávistí k vlastním rodičům konče. A myslím, že od dob Monty Pythonů je právě Black Books to nejlepší, co jsem měl možnost vidět...(18.5.2007)

 • Caym
  *****

  Poznali se tři magoři. Jeden vlastnil knihkupectví, nenáviděl lidi a miloval láhev vína. Druhej byl trochu přihloupej, ale chtěl se přátelit a uměl spravovat účty. Třetí byla žena, která ani nevěděla, co prodává, a měla absolutní smůlu na chlapy a štěstí na chlast. A ti tři měli jediné přátele - totiž sebe navzájem. Partička sebedestruktivních alkoholiků, trpící nervovými a apatickými záchvaty. Co víc si přát?(14.8.2009)

 • Jonash87
  ***

  Nevím... Není to špatné, ale přišlo mi, že kvalita jednotlivých dílů značně kolísala a děj byl místy dost křečovitý a scény spíše trapné. Za první a třetí díl, stejně jako za ten s piánem bych dal hvězd i pět, ale některé další byly kvalitou absolutně někde jinde. Pro mě jen lehký nadprůměr.(28.4.2011)

 • Petroff
  *****

  Dylan Moran, kterej se živí houbama, co mu rostou ve vlasech a olizuje zmražený víno jako nanuka ...(30.5.2011)

 • dee-key
  *****

  Nikdy nekončící přehršle absurdit a nevyčerpatelná zásobárna vtipů pro všechny se smyslem pro humor. Jakmile jsem poznal Black Books, nechtěl jsem nic jiného. Jiný sitcom neexistuje, jen Moran, Bailey a ta divná paní s německým jménem. Někomu možná tenhle druh srandy nesedí, ale pro mě je to naprostá špička.(22.6.2011)

 • Aelita
  *****

  Fran: "Do you know nothing about modern culture, Bernard? Beckham, Posh, Pokemon ... ?" Bernard: "Pacman. It`s pronounced Pacman." ___ Malý vesmír CLOPENED, kde ke štěstí stačí dobrá kniha, sklenka vína a trocha ironického sarkasmu ... nebo sarkastické ironie, je-li libo.(21.2.2012)

 • halogenka
  *****

  Opravdu znamenitě úchylné.(6.2.2013)

 • Petrasuvicka
  ****

  Netušila jsem, že znám i českou, žijící a naprosto reálnou verzi Bernarda. A ono to jde... včetně toho bordelu.(8.11.2017)

 • dezorz
  *****

  pise sa o nom ako o jednom z najlepsich a najsmesnejsich britskych sitcomov. a ono na tom nieco bude. dokonale vystavane pol hodinove pribehy s mnohymi paralelnymi liniami, surealne fantasticno s realnym nadychom a britky britsky humor.(20.2.2006)

 • kusper
  *****

  No, tak tenhle seriál rozbil všechny klasické postupy... a funguje skvělé pan Black je nezapomenutelný...(26.10.2008)

 • mahler
  *****

  Jeden z nevtipnějších seriálů, jaký jsem měl kdy možnost shlédnout – s typickým britským humorem, kde se sklouznutí k trapnosti naštěstí téměř nekonalo. Dylan Moran coby obsedantně protivný majitel knihkupectví Bernard Black, se stal mojí nejoblíbenější seriálovou postavou.(5.11.2008)

 • ifa
  *****

  Povinná četba, to je Black Books pro milovníky anglického humoru a Anglie obecně. Promítání by se měla zavésta na všechny hodiny angličtiny.(16.1.2009)

 • Skleena
  *****

  Já snad přesedlám jen na britcomy! Umírněná rozsáhlost, tedy 3x6 dílů, jen podtrhává nekončící smršť neskutečně šílených hlášek a absurdních situací, do kterých se hlavní hrdinové dostávají. Bernardův abstraktní účes, Mannyho klavírní umění či Franin smích s otočkou je něco, co by žádnému seriálovému fandovi (a vlastně komukoliv, kdo se rád zasměje) nemělo uniknout. Snad jen nutno zmínit, že takový typ suchého a místy až černého humoru, který pro nás pánové Linehan s Moranem přichystali, asi nesedne každému. Ale o to víc pak znamená pro ty, kteří jsou naladěni na stejnou notu. Hurá!(4.2.2009)

 • grogodil
  *****

  Dylan Moran alias Bernard Black - v seriálovom svete niet postavy, ktorú by som miloval viac.(20.8.2009)

 • Langy10
  ****

  Tady se rozhodně nudit nebudete , sranda je to veliká :D:D:D(27.6.2010)

 • Hobitek4U
  *****

  Miluju trpký britský humor.(8.4.2011)

 • Shorty_
  *****

  Dle mého názoru se jedná o nejlepší Britský sitcom, až neuvěřitelně sympatické postavy a černý humor...(26.10.2007)

 • Biggy
  *****

  Suchý černý humor v parádním anglickém seriálu bez příběhu :) parádní(2.11.2007)

 • Wormboy
  ****

  Bernard s jeho prozakaznicky orientovanou obchodnou politikou mi miestami pripomina genialneho Basila Fawltyho, no a Manny? Opocloveka v safari kosele. Tito dvaja typci tahaju serial cez tri serie bez akychkolvek kompromisov a divakovi ostava len blbo sa usmievat a popritom popijat nejake to vinko.(8.9.2008)

 • buchli
  *****

  Můj vysněný život - jen sedět, od rána do večera se nalívat vínem (bez ohledu na barvu, odrůdu či kvalitu) a číst si... a terorizovat všechny parchanty, co by mi tu idylku chtěli přerušit. Možná bych kvůli tomu i začala kouřit, abych vypadala pořádně stylově... Bernarde, můj hrdino!!!(21.6.2010)

 • eurika
  *****

  " Half Iago, half Fu Manchu - all bastard ". (Bernard Black)(8.4.2011)

 • Dannysek4U
  ****

  Obcas genialni, obcas prilis zupacky a jednoduchy. High momenty jsou ale vazne nezapomenutelny...(24.4.2011)

 • Lopic
  *****

  Ma to sice i slabis momenty, ale Dylan Moran je naprostej komedialni Buh.(26.8.2012)

 • annihilation
  *****

  Směs podivné zábavy a vtipů ve stylu, v jakém to umějí pouze Angličané, umístěná do prostředí antikvariátu, no napadlo by vás něco takového? Hlavní tři postavy jsou neurotické každá po svém, takže se nebudete moct rozhodnout, kterou máte nejradši. Inteligentní (no, v rámci mezí :), ale vždy černý a nečekaný) smysl pro humor, knihy, spousta vína, cigaret a Bernard Black se svými rozcuchanými vlasy - pro mě seriál jako stvořený. Velmi také oceňuji, že byl ukončen třetí sérií a tak ho nikdo nestihl pokazit, jak už tomu tak po čase bývá.(13.11.2012)

 • URBAN
  ****

  ( 1.série - **** )(29.4.2013)

 • easaque
  *****

  -5* tenhle sitcom se ještě drží v mé TOPce, i když je to totálně ztřeštěná a ujetá magořina, která je někdy úžasná a jindy už hodně divná. Setkáte se tu s hulvátským sociofóbním prodavačem, který je neustále opilý a jeho kamarádkou, která je hodně přelétavá a hledá furt nové životní impulsy. Korunu tomu dodává účetní Manny, který má snad jediný pět pohromadě a nevydrží chvíli v klidu. Rozhodně je to už kultovní seriál, který buď kvůli jeho černému a absurdnímu humoru milujete nebo nesnášíte. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](17.9.2017)

 • ZoltanCZ
  *****

  Paráda. Humor v BB je jako neřízená střela, lehce absurdní, černý a hlavně, jak já pracovně říkám, hrubosuchý. Seriál stojí i na výkonu Dylana Morana v roli Bernarda Blacka, jehož gumový obličej někdy dělá divy...Celkově bych ohodnotil takto: 1.serie 9/10 , 2.serie 8/10 a třetí serie 9,5/10 (zvlášť poslední díl stojí zato), celkově tedy 9/10 neboli 5*. Díky bohu za takové seriály...(6.1.2007)

 • Machrovic
  ***

  Značně kolísavá kvalita jednotlivých dílů. Někdy jsem řval smíchy, jindy jsem zas jen nevěřícně kroutil hlavou nad trapností seriálu.(12.2.2007)

 • exitak
  *****

  "Víš, někdy takhle mezi první raní cigaretou a pul čtvrté v noci když ožralý močím, někde na rohu... Se nad sebou zamýšlím. A musím si říct: Je to super!" :)(14.10.2007)

 • TomikZlesa
  *****

  Kolísavá kvalita jednotlivých dílů se bohužel potvrdila, ale jako celek se jedná o další perfektní sitcom. Když sem poprvý viděl BigBang Theory, tak sem si říkal že větší nolife socka než Sheldon už snad ani bejt nemůže, no jo ale to neznal Bernarda :-), perfektní agresivní tupý cholerik, vlastně takový opak Mannyho. Skoro nikdo tu ale nezminuje Fran, její postava je myslim taky dobrá, obzvlášt opilá :-). Původně sem si myslel že mi bude vadit stísněný prostor knihkupectví, ale opak je pravdou...Škoda tak mála dílů, tihl mi budou opravdu chybět. 1. serie jednoznačně nejlepší.(23.1.2010)

 • Andre3000
  ****

  Hned první hláška seriálu s koženými librami mě dostala. Seriál si udržuje svůj standart a je typicky britský. Takže dobrý :-)(4.1.2011)

 • O´Neill
  *****

  Ačkoliv nejsem příliš velký zastánce sitcomů obecně, tenhle seriál se mi ale opravdu zamlouvá. Kamarád mi jej doporučil, tak jsem řekl, že zkusím první sérku jen tak, třeba mě to chytne. A ono chytlo. První sérii jsem shlédl za jeden den, druhou a třetí pak hned následující den! Z mé strany zkrátka naprostá spokojenost. Seriálek odreáguje, pobaví, a po náročném dni je to ideální večerníček! :)(18.2.2011)

 • MIGHTTREE
  ****

  Britský humor mi je čím dál tím bližší. Téma "příjemní" obchodníci a obchodnice nikdy neomrzí. Trochu bych podezříval comeback, že tady čerpal trochu inspirace. :-)(21.2.2011)

 • Mefistofelle
  *****

  Jeden z nejlepších sitcomů posledních let. Kdybych tomu chtěla něco vytknout, nic bych nenašla a to ani kdybych se opravdu hodně snažila. Bernard, Fran a Manny jsou dynamické trio, které se na obrazovce výborně doplňuje a nedovolí vám se nudit. Zvlášť Bernard, který má ztělesňovat archetyp věčně nakrknutého Irčana, je jednou z mých nejoblíbenějších seriálových postav:).(7.5.2011)

 • pufina
  *****

  Aaach, miluju bristký humor. Sice tu jsou občas chvíle, kdy se mi smát opravdu nechce, ale ve většině případů chce. Bernard a jeho sklenička vína. Fran s kocovinou nebo Manny a jeho úžasné vlasy. To je, panečku, kombinace..(16.8.2011)

 • sulimo
  *****

  Cokoli napíšu nedokáže vystihnout dokonalost tohodle seriálu, tak asi prostě takhle: http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=N5Yrd5YK2H4(17.11.2011)

 • kvasiva
  ****

  Britský humor, který mám velice rád. Bernard, Manny a Fran je partička opravdu k pohledání.(24.12.2011)

 • necisty
  *****

  Velmi krásný originální britský humor, parádní postavy a nekončící zábava. Teda bohužel po třech řadách končící... snad se někdy dočkáme dalších dílů.(26.3.2012)

 • SallyZen
  *****

  Ach ti angláni. Další komediální seriál a další pro mě totální zábava, která se s ničím nesere a nebere si ohledy na nikoho. Před tím než jsem tento seroš rozjel, měl jsem jisté obavy z důvodu hlavní role Dylana Morana, kterého zrovna moc nemusím, ale jsem se úplně úžasně hodil a ta jeho napsaná postava a chování určitě patří k TOPce. Scénář je vtipný v každém díle, žádná řada nekolísá. Režiséři nedělali nějaké experimentální skopičiny, udělali klidné prostředí s neklidnými postavami. Opravdu povedený seriál, který dokonce vyřadil z mé Topky "Futuramu". 95%(10.7.2012)

 • zette
  ****

  Jak mi je britsky humor protivny, tak musim rict, ze tenhle serial mi sedl. Nevidel jsem sice vsechny dily a ne vsechny scenky jsou uplne povedene, ale zaklad je vice nez dobry. Zajimave postavy, v cele s vybornym Dylanem Moranem v roli Bernarda.(21.12.2016)

 • mr.kliky
  *****

  pravděpodobně nejlepší britský sitcom, jehož hlavní postavy jsou tak neuvěřitelně sympatické a zábavné až z toho nemám motivaci to nikam dotáhnout.(9.8.2007)

 • lakikaki
  *****

  Geniálny seriál, ktorý jednak milujem od prvej epizódy, ktorú som jedného nádherného dňa náhodou zazrel na ČT2 a jednak ma práve tento seriál zoznámil s britským humorom, ktorý milujem od toho istého dňa ako Black Books. Najsilnejšou stránkou britcomu, ktorý bude mať v mojom srdci vždy špeciálne vyhradené miesto, je jednoznačne trojica hlavných postáv - zúfalá a deprimovaná Fran; detinský, miestami prihlúply a vždy (po)slušný Manny a hlavne majiteľ kníhkupectva a jediný zástupca rodu Homo Bernardu, Bernard Ludwig Black, ktorého charakter je natoľko skazený, že je nemožné ho nemilovať - je to panovačný, sebecký, samoľúby a ľahostajný cynik, pesimista, alkoholik, fajčiar a mrzút - prosto človek, ktorým by túžil byť každý, lebo ním byť nemôže. Seriál som si zreprízoval už mnohokrát a určite si ho ešte mnohokrát znovu pripomeniem; je to evergreen, ktorý nestarne, ktorý neomrzí a ktorý hlavne zaručene pobaví, nech už ho vidíte po prvý alebo po dvadsiaty raz.(16.8.2007)

 • c.tucker
  *****

  Výborný britcom, u kterého jsem nasmal skoro stejně jak u The IT Crowd, což už je co říct. Naprosto brilantní humor a naprosto perfektní ožrala Bernard.(30.11.2007)

 • fars
  *****

  Jdete do toho, pokud jste to jeste nevideli. Naprosta lahudka. Je sice fakt ze je v kvalitach jednotlivych dilu jista nevyvazenost - nektere dily jsou proste jen dobre, jine jsou proste bozi. Hlavni ale je, ze ve vsech dilech je Bernard - zatrpkly, alkoholicky parchant, jehoz postava je naprosto dokonala.(29.6.2008)

 • MarekT
  ***

  Další z řady slavných britských sitcomů, tentokrát z prostředí knihkupectví. Prostřední Linehanovo dílo mě ovšem nedokázalo zaujmout jako první řada IT Crowd nebo ostatní sitcomy, tudíž zde jsem ani na minutu nepomyslel na to, že bych mohl hodnotit pěti hvězdami. Vtipy tu samozřejmě jsou, hlavně díky cyničnosti Bernarda, ale ten jejich výskyt je nižší a někdy jsem se prostě nesmál - zato klasiku si vychutnávám v každém díle. Navíc mě moc nepotěšilo, že Linehan některé vtipy či zápletky z IT Crowd opakuje (vím, že BB byli dříve, ale IT jsem viděl jako první). Přesto je to pořád jeden z těch lepších seriálů, které dokáží zabavit, ale po Bernardovi či Mannym se mi tolik nestýská jako třeba po Basilu Fawltym, Reném Artoisovi či Edmundu Blackadderovi. Takže slabé čtyři hvězdy. Bohužel, jak to tak vypadá, produkty privátních TV jsou oproti těm veřejnoprávním slabší nejen u nás, ale i v Anglii... *** Doplněk: V původní části komentáře jsem zapomněl dodat, že jsem neviděl kvůli problémům s titulky všechny díly. Po nějakém čase jsem se rozhodl vrátit k epizodám ještě neviděným, což jsem asi dělat neměl. Zde se mi také potvrdilo, že seriál je nevyvážený - po geniálním fóru či scénce následuje zase vtípek trapný - a že kromě výborného Bernarda tu není další podobně srovnatelný zdroj humoru. Manny je průměrem a Fran je nesympatická. Aspoň, že Linehan je naštěstí otcem seriálu IT Crowd (který se ale po 1.sérii vyčerpal!), jinak bych kult okolo jeho osobnosti už tuplem nechápal. Ač mě to mrzí, poprvé musím britcom hodnotit za tři hvězdy (považte, že už čtyřhvězdičkový britcom je pro mě důvodem k trpkému úsměvu).(3.12.2008)

 • Flynn
  ***

  Další ze seriálů, které jsou sice zábavné, ale kvalita dílů z mého pohledu šíleně klesá. Některé díly jsou prostě super, a další mi příjdou skoro nekoukatelné. Škoda, začátek seriálu vypadal hodně nadějně, s humorem, který mi sedí. Bohužel na mě nezapůsobil tak silně, abych jej označil za kultovní.(10.5.2009)

 • stOKYi
  ***

  Videl som dva diely, podľa ktorých usudzujem, že je pre mňa normálnym ničím zaujímavým, no niekedy vtipným sitcomom.(24.8.2009)

 • wohna
  *****

  Ze začátku se mi to moc nelíbilo.. Ale po opětovném shlédnutí a po zhlídnutí Dylan Moran: Monster a Like Totally, jsem tenhle sriál začal milovat.. Začal sem milovat Moranův humor.. Tím pádem ***** je na místě a jsou zasloužené!(31.8.2009)

 • Radiq
  ****

  Chch, plné vyjímečných fórů a fakt se u toho nasmějete. Když už se zdá, že nic šílenějšího se nedá vymyslet, tak oni to tam použijou. Přitom, jak moc ujetý to je, si to furt zachovává atmošku anglickýho humoru. Kdo má rád Černou zmiji, tak tohle je ještě lepší.(21.3.2010)

 • magnolia
  *****

  tak co mám napsat o své osobní životní výpovědi? / nejvíc mě u tohohle seriálu zaráží, že se k němu musejí všichni dokopávat na dvakrát. já jsem ho třeba napoprvé po deseti minutách vypnula, aniž bych se jedinkrát zasmála. naštěstí jsem to zkusila i napodruhé a z morana se stal idol, jehož stand-upy jsem viděla tak desetkrát. vrcholný černo-absurdně surrealistický humor... prostě asi nejvtipnější člověk na zemi.(13.1.2011)

 • wendelin9
  *****

  Neuvěřitelná smršť hlášek a nemožných scén, která provádí tyhle podivné existence mě dostal na lopatky :) skvělé...(5.5.2012)

 • Pajky3
  ****

  Trvalo mi možná dýl než půl roku, abych vůbec dokázal dokoukat první sérii. Tím nechci říct, že by byla vysloveně špatná, jen to prostě není můj obvyklý humor a neměl jsem okamžitě chuť pouštět si další díly. Navíc jsem si chvilku musel docela zvykat na postavy, málokdy se mi totiž stává, že bych koukal na něco, kde jsou na první pohled tak nesympatický. Kde jinde potkáte protivnýho alkoholika, zvláštní ženskou a chlapíka s vizáží hipíka. Ale abych jim jen nekřivdil, vážně si prostě člověk musí zvyknout a pak ho Bernard, Fran a Manny začnou bavit. Zatím je to pro mě jen průměr, uvidíme jak to bude dál. Doufám, že druhou sérii stihnu rychleji. *** Druhou sérii jsem zvládnul přeci jen rychleji a to hlavně proto, že mi přišlo o dost zajímavější a vtipnější. Bernarda jsem si oblíbil, dostal mě svou alergií na zeleninu. S chutí se pustím i do poslední série. Asi nejvíc jsem se pobavil u úvodního klavírního dílu. *** A poslední třetí sérii jsem zhltnul jako nic. Podle mě mají série vzestupnou tendenci, tahle se mi totiž líbila nejvíc. Úžasný byl díl s Mannyho rodičema. Konečně jsem si postavy oblíbil, konečně jsem se u nich a s nimi začal skvěle bavit a přišel konec. Tak jako tak se Black Books stal prvním britcomem, který jsem si oblíbil a dokonce si ho i rád pustím znovu a třeba ho při příštím promítání ohodnotím ještě lépe.(17.2.2014)

 • MrPierc
  *****

  Satira, Ironie, opilec vs citlivý kamarád vs opilá kamarádka = řadí se mezi velikány britcomu jako: Red Dwarf, Father Ted, Jistě pane Ministře....(18.11.2008)

 • matezzz
  *****

  Typicky anglický syrový až absurdní humor, příjemné postavy.... pro mě asi tak stejně dobré, jako známý Červený trpaslík. Škoda, že existuje jen tak málo dílů...(25.11.2008)

 • Splasher
  ****

  Výborné první díly zřejmě nasadily laťku příliš vysoko, o to více pak vynikaly slabší momenty.(7.4.2009)

 • 3n3my
  *****

  Ďalší vynikajúci seriál z Anglicka na úrovni IT Crowd. Humor sa však viac blíži k seriálu Father Ted, avšak je lepšie spracovaný, nenudí a mám pocit že lepšie vyplynul z prostredia. Všetky tri série na vysokej úrovni, škoda že sa už netočí, ešte by bolo z čoho čerpať. Veď téma ešte takmer vôbec nepadla na knihy :)(16.8.2009)

 • tomeek
  ****

  Po první sérii musím dát 4 hvězdy. Klidně bych dal pět, ale kolísání humoru v epizodách je opravdu velké, například na díl Grapes of Wrath nemá zatím nic. Tak jako v IT Crowd je tady plno šílených nápadů a typicky britský humor mám rád, takže se těším na další kousky... Po třetí sérii: Skoro mám chuť dát 3 hvězdy :( Neskutečný pokles. Třetí série (6 dílů) by tak slabá, že jsem se v každém dílu zasmál maximálně asi tak dvakrát. Jakoby došly nápady - podobně jako Futurama. Slabý odvar první série. IT Crowd sice taky není každý díl nářez, ale i tak je o úroveň výš než Black Books. Sere mě to, protože to fakt dobře začalo.(11.11.2010)

 • dr.fish
  *****

  Velmi příjemné překvapení, ketré rozptýlilo mé obavy, že na světě už budou jen seriály typu Přátelé a Sex ve městě..(24.2.2011)

 • spygirl
  **

  Obrovská nuda. Dost mě překvapilo zdejší vysoké hodnocení. Ale proti gustu...(15.4.2011)

 • Copacabana
  *****

  Aj keď má tento seriál myslím iba 3 série, a diely sa nedajú zaradiť medzi najdlhšie, no medzi navtipnejšie spomedzi seriálov jednoznačne. Ak Dylana Morana nemáte stále dosť, môžete sa vrhnúť ešte na jeho stand-up comedy. Vraj Dylan v BB ani nemusel veľmi hrať, lebo vraj on taký aj naozaj aj je. Tento suchý anglický humor ma neprestane nikdy baviť, zabavím sa 100 x viac ako pri priateľoch, alebo how i met your mother. Bernardove hlášky , a to, akým spôsobom ich prezentuje je nezabudnuteľné, to treba vidieť, ale keď nemáte radi anglický humor radšej nepozerajte, asi vám nesadne.(22.7.2011)

 • psajko
  *****

  Chvilku mi trvalo pochopit anglický humor, ale pak jsem válel skoro po zemi smíchy. Všechny série jsou na // 5* //. (25.11.2012)

 • eisha3
  *****

  Bernard Black je nejlepší seriálová postava všech dob. V kombinaci s poťouchlou (ale nesmírně sympatickou) kámoškou Fran a vlasáčem Mannym, co vypadá jako utečenec z blázince, je to naprostá špička. Navrhuji pomyslnou medaili pro scénáristy a pro vždy perfektního Dylana Morana.(30.11.2012)

 • Susinnon
  *****

  Dylan Moran je skvelý zabávač. A ešte sa to celé odohráva v antikvariáte. No nepozeraj to.(27.4.2017)

 • demented
  *****

  To sa nedá popísať. Je to niečo neskutočné a terba to vidieť na vlastné oči. Británia zase raz dokázala že je preborníkom v humore a britské sitcomy zase raz vypálili rybník ostatným uchádzačom. Jedna vec ma ale na Black Books štve a to že skončili len pri troch sériách (18 dielov), čo je sakra málo :((22.9.2006)

 • Zdeňka
  *****

  Máme tu slona. Je šťastný, že má balón. Ach, ne! Je pryč! Kde je? Za hrochem není. Podívej se krokodýlovi do tlamy. Tady taky není. Á ... Má ho ta opička na stromě! Přinese mu ho ... A všichni pijí limonádu.(9.6.2008)

 • gjjm
  *****

  Až vyrostu, chci být buď ovocem do Jogobelly, nebo Bernardem Blackem... Sociopatický knihkupec Bernard Black v cyničnosti srovnatelný snad jenom s dr. Housem, maniodepresivní Fran řečená Kocovina, a Manny, kterého si lidé, kteří mají více promile alkololu v krvi občas pletou s Ježíšem. Perfektní gagy od začátku až do konce, skvělé herecké výkony všech hlavních postav, mimochodem asi nejpromyšlenější seriálové postavy vůbec. Až na pár "putovních" vtipů mi to IT Crowd moc nepřipomíná, nicméně líbí se mi to neméně. Každopádně u tohoto sitcomu vůbec nejvíc ze všech lituju toho, že nemůžu najít krabici s DVD... Jeden z nejvtipnějších seriálů vůbec, asi jediné, co jde co do vtipnosti a originality srovnat s Red Dwarfem. Oblíbený díl: 1x04, The Big Lockout. Haló? Je to to místo odkud se objednávají knihy pro knihkupectví? Ne. Jo. Můžete mi prostě poslat nějaké knihy? Panebože...ahoj, s kým mluvím? Ahoj, Katie! Můžeš mi sem hodit...jo...celou Austenku, kompletního Trollopa, ne tebe, hahaha, (Trollope = spisovatel, trollop = děvka)...ne...jo, penguinky, ty nové, jasně. A co Tolstík? Jo, taky jich tam pár hoď.(17.9.2008)

 • DareDeer
  ****

  Najdou se díly, které si pouštím pořád a pořád dokola, ale samozřejmě jsou tu i slabší momenty. Dylan Moran je opravdu prvotřídní, 100% cholerik :-) na některý hlášky opravdu nazepomenu, stejně tak na scénky jako například vyrábění vlastního vína z omezených přírodních zdrojů a s pošahaným asistentem :-)(29.10.2008)

 • SG_ever
  *****

  Vynikající britcom, srovnatelný i s nesmrtelným ČERVENÝM TRPASLÍKEM. Zaujali mě všechny díly od prvního až k poslednímu. Velmi povedený kousek ! (95%)(31.12.2008)

 • SHI-SHA
  *****

  Bláznivější výběr ústředních postav má snad jen Červený trpaslík. Je až s podivem, že to tak výborně funguje. Nikdy jsem se u televize tak nenasmál. Jen by mě zajímalo, jak někoho může napadnout dát dohromady tři povahově naprosto odlišné osobnosti, zasadit je do prostředí knihkupectví a přinutit je „pracovat“. Nefunguje to, ale je to neskutečně zábavné. 95% Nejoblíbenější postava - Bernard (27.2.2009)

 • Hafran
  *****

  Zvrácený klenot moderního britcomu. Škoda jen že je tak málo dílů a tak málo času je všechny vidět tisíckrát aby člověk pochopil všechny nuance pod záplavou kocoviny a kouře. Scénáristicky výjimečné, humor samotný však často dost kolísá. Není to však seriál pro každého a vyžaduje po dívákovi správnou náladu a dostatečnou toleranci(11.3.2010)

 • Noviik
  *****

  Super seriál. Parádní humor. Skvělý Bernard. Občas trochu hluchá místa, ale jinak paráda :)(1.7.2011)

 • Pilgrimka
  *****

  A:" Tyhle knihy vázané kůži...kolik?" B:" Ano, Dickens. Kolekce Ch.Dickense." A:" Je to pravá kůže?" B:" Je to pravý Dickens." A:" Musím vědět jestli jsou z pravé kůže, aby ladili k mé pohovce. Všechno v mém domě je pravé. Dám vám za ně 200" B:" 200 čeho?" A:" 200Liber." B:" Jsou ty libry kožené?" A:" Ne." B:" Promiňte, chci aby se hodily k mé peněžence...... DALŠÍ!" A tak to všechno začalo....Suchý, britský, černý humor.....skromné, útulné prostředí......a výborní herci....(1.9.2011)

 • Lauri
  *****

  Dylan Moran, jak herecky, tak i scénáristicky, stvořil naprosto odpornou, zlou, náladovou a přitom tak vtipnou postavu Bernarda, kterou výrazně doplňují neurotická Fran a podpantoflák Mannym. Oni chlastaj, kouřej, hádají, fackují, nesnáší a usmiřují. Proto tenhle seriál tak miluju. A ještě za tak výrazný a úžasný britský černý humor..:) Nejvíc se mi líbí Bernard hláškující v epizodě Moo-ma a Moo-pa..:D To jeho "Have fun.." je jednoduše nepřekonatelné..:D(17.2.2012)

 • DivX
  *****

  Zatím nejlepší seriál co jsem viděl... Moran je blázen. 10/10(16.11.2012)

 • dubinak
  *****

  Zprvu mám vždy trochu z Britů strach, ale začínám jim v takovýchto sitcomech důvěřovat. Humor je jednoduchý, ale vtipný, a vtipný takovým způsobem, že se u něj třeba vážně i směju nahlas, narozdíl od spousty nynějších amerických patlanin. Pár prvních dílů mi moc nelezlo pod kůži, ale velmi rychle se to změnilo. Po druhém zhlédnutí celého seriálu dávám plný počet. Dlouho jsem na tak vtipný počin nenarazila.(5.4.2013)

 • Hebča
  *****

  Úžasná britská záležitost.(26.11.2006)

 • Sonnik
  *****

  Úplně nejvíc nejlepší britcom. Dostal mě až na druhý pokus, ale od té doby už jsem to viděl nesčetněkrát. Vtípky jsou krásně absurdní a zároveň opravdu chytré, což je u britcomu nejlepší možná kombinace spolu s "odporným" akcentem. Události v Bernardově (naprosto BOŽÍ DYLAN MORAN) knihkupectví jsou nekonvenční někdy až nechutné, s nikým se neserou a vždycky se pekelně trefí do černého v každé z osmnácti dvacetiminutovek. "Look at his face. I bet his cornflakes try to crawl out of the bowl." S01 - S03 - 100%(10.1.2008)

 • Jirgen
  *****

  Vynikající humor což u britského seriálu mě docela překvapuje... Ale Dylan Moran sází jeden dzouk za druhým a prostě z toho padám ze židle. " Byl jsem opilý když jsem tě přijímal " zamyšlení " :D Zákazníci proč jsi nezamkl dveře :D prostě jedna hláška za druhou a tenhle seriál prostě rozesměje každého. Už dlouho jsem se takhle nenasmál snad akorát v současné době u Big bang Theory kde padá rychlost v tipů rychlejc než meteorit na zem v armagedonu.(17.10.2008)

 • Decker
  *****

  More! Mooore! MOOOOOORE BLACK BOOOKS!!! Neboli s IT Crowd a Red Dwarf vrchol briske serialove produkce.(1.11.2008)

 • wader
  *****

  ten všem známý anglický suchý humor nebyl nikdy vtipnější(14.11.2008)

 • Šimpy
  ****

  Nějaké díly mi nesedly, nějaké naopak přesně. Mám rád britské seriály.(5.12.2008)

 • e.Xit
  ****

  Knihovnická záležitost.(2.2.2009)

 • Sokkk_y
  *****

  Je tomu už dávno, co jsem se dozvěděl o nějakém seriálu jménem Black Books. Několikrát jsem viděl první díly první sezóny, ale až teď, po mnoha letech, jsem zkoukl během cca tří dnů všechny tři sezóny. A musím konstatovat, že prostě ti Ostrované to opravdu umí. Trojice Bernard & Fran & Manny mě absolutně dostala svými rozdílnými náturami a chováním. Zatímco Manny se jak blb snaží, Bernard s cigárem v puse s dvojkou bílého (pravda, někdy i červeného) ho jen sekýruje a prudí. Na to vše dohlíží napůl ztroskotaná Fran, která se však nikdy ničeho nevzádává. Jo jo, tuhletu Svatou trojici miluji a jsem si dost hodně jist, že do roka se s nimi opět potkám. :)(12.7.2009)

 • AdaMM
  *****

  OK, tak nakonec pět - za to, že věděli, kdy přestat :D Ale vážně: je to povedený seriál v té správné britské tradici, hrdinové jsou praštění, gagy povedené... Takže celkově fajn, až si říkám, že je ostuda, že jsem se k tomu nedostal dřív.(19.7.2010)

 • Mrkvič
  ***

  První serie dobrá. Ještě že je tam Bill Bailey a jeho vykulený kukuč. Bez něj bych si v seriálu asi nic moc nenašel. Humor ostatních postav mě totiž celkem míjí, i když se vyjímky najdou. Druhá serie jede v zajetých kolejích, ale když hned v první epizodě nazvané Entertainer dostane Manny hodně prostoru, vybouchl jsem několikrát smíchy.(22.7.2010)

 • MJMilan
  *****

  Tak přesně tenhle typ humoru mám rád. Bill Bailey jako Manny je naprosto senzační, Bernard též nemá chybu, jen ta Fran je taková jalovější ... srandy kopec, nezbývá než doporučit.(10.10.2014)

 • WolfR
  *****

  Neskutečná komediální střela! Neurotik Bernard Black je podle mého jednou z nejlepších postav, co se kdy objevila na televizních obvrazovkách! Neskutečně absurdní a černý humor v podání skvělé úhlavní trojice. Krása, 5 hvězd.(9.7.2015)

 • PetrVabruscak
  ***

  Sitcom s typickým humorem Dylana Morana. V dlouhých chvílích zabaví. Mam za sebou 2 sezony a shlédnu i třetí. Nemůžu se ale ubránit dojmu, že v tom seriálu něco překáží. Jestli jsou to postavy... Bůh ví. Preferuju sólová Dylanovo vystoupení, kde na nás hodinu chrlí jednu perlu za druhou a jeho humor lépe vynikne.(5.9.2016)

 • morena.jea
  *****

  "Whitch one of you bitches wants to dance?"(16.1.2018)

 • T-pack
  *****

  Seriál je plný humoru černého jako jeho název. Tak tahle trojka z věčně zakouřeného a alkholem zapáchajícího obchůdku s knihami mi prostě přirostla k srdci. Nejvíc se o to ale zasloužil určitě první díl, který zkrátka neměl chybu.(16.12.2007)

 • Nutrička
  *****

  Jedna z mých srdečních záležitostí. Je snad možné nezbožňovat symapticky nesympatického Bernarda, poťouchlého Mannyho a bláznivou Fran s jejich ironickým humorem, spoustou knih, lahvinkou vína a krabičkou cigaret?(24.12.2007)

 • BS
  *****

  "Manny 15-9 Bestie." Jeden z nejlepších sit comů, kterému chybí jen málo k dokonalosti.(26.5.2008)

 • DaUr
  *****

  Originální, vtipné. Sice pár dílů lehce vynechává, ale celek je u mě za jasných 5 a zařazení do TOP.(27.8.2008)

 • Vraccas
  ****

  Dříve jsem to odsuzoval, ale teď jsem tomu vážně přišel na chuť. Parádní britský humor. :-)(12.9.2008)

 • ivan bohatyr
  *****

  Dylan Moran je tady nepřekonatelný, do své role bordeláře padne jak ruka do rukávu. U žádnyho jinyho seriálu sem se tolik nezasmál. Neuvěřitelny fórky a nezapomenutelny situace mě nutí kroutit hlavou nad tím proč nenatočili vic dílů, i když poslední bonusové díly nebyly až tak zábanvé, ale u ostatních sem se válel smíchy. Pokud hledáte seriál jen na obrovskou srandu na úrovni je to jasná volba.(26.12.2009)

 • klavitka
  *****

  ,,Chtěli bychom si s Vámi promluvit o Ježíši Kristu." ,,Skvěle! Pojďte dál!" Taktéž velmi povedený sitcom. Bernard a jeho kamarádka Fran jsou k nezaplacení, ještě když se k nim přidá pomocník Manny se svou relaxační knížkou.(2.10.2010)

 • ywo666
  *****

  Jeden z najlepších komediálnych seriálov vôbec. Neskôr stráca čiastočne na sile a dochádzajú nápady, ale stále super. Dôvod bude hlavne ten, že latku nasadili strašne vysoko prvými dielmi. Prvé 4 diely sú u mňa na 110%. Ďalšie sa pohybujú okolo 85-95% a až na jednu vínimku (90%) bola posledná séria u mňa na 80%. Keď to nejak spárujem nemôžem ísť pod 5*. Dokým sa neobjavilo IT Crowd to bol asi najvtipnejší seriál ktorý som kedy videl. Hlavne Moran s Baileym sú ultimátny.(19.12.2010)

 • Wall-E
  *****

  Vynikající britský sitkom... poslední epizoda kdy všichni tři paří na "Ace of Spades" je nezapomenutelná.(25.4.2011)

 • tnp101
  *****

  Dokonalý sitcom, u něhož vnímám každou další reprízu jako plnohodnotnou premiéru. Postavy jsem si postupně naprosto zamiloval, stejně jako promyšlený humor a originalitu pojetí jednotlivých epizod.(23.12.2011)

 • Mol
  *****

  Bernard. Ožrala, cigára furt a na všechny řve šíleným způsobem. Jou to je můj kluk.(6.4.2012)

 • majkl44
  *****

  Úžasný smysl pro humor. Prostě úžasný. Bezvadně zapadá do toho příjemného starého knihkupectví, v kterém se seriál nejvíce odehrává. Trochu mě mrzí, že dílů není víc, ale aspoň dokáží přestat v nejlepším. Britové opět nezklamali..(12.7.2013)

 • Jermann
  *****

  "Which one of you bitches wants to dance?"(14.12.2014)

 • romajz15
  ****

  Pátá epizoda super, desátá také.(28.5.2015)

 • kurcatovium
  *****

  Po soustavném a velice namáhavém sledování musím opravit své původní hodnocení... Britský humor se zkrátka nezapře a těch 5* si zaslouží.(5.5.2008)

 • anusha
  *****

  trvalo mi asi 3 diely kym som sa do toho celkom dostala ale potom to uz slo ... milujem bernarda(15.9.2008)

 • kitushka
  *****

  Manny! Pro mě je nejlepší!(2.12.2008)

 • Maki89
  *****

  Tento sitcom som zhltol za 2 dni, je pravda ze tych dielov nebolo vela, no snazil som sa vychutnat si to od prveho az po posledny diel. a presne to sa mi aj podarilo. Uz davno som sa tolko nenasmial a nenaplakal pri niecom. IT Crowd je jednoznacne uzasny serial, no predsalen BB ma pre mna osobitejsiu atmosferu - Bernard, jeho poskok Manny a Fran su ukazkou minimalne rovnakej asocialnosti ako particka z IT Crowdu, naviac doplnena beznymi ludskymi starostami a neduhmi(zhananie penazi, jedlo, alkohol, cigarety, intrigy). Tento serial mozem kazdemu jedine odporucat a pre tych, co nemaju radi anglicky humor - nech ho pochopia, lebo je skratka genialny :)(3.2.2009)

 • sochy.zirafka
  *****

  Bernard! Bernard! Bernard! Bernard! Bernard! Bernard! Bernard je jednou z mých nejoblíbenějších seriálových postav.(11.12.2010)

 • 0lie
  *****

  Britské sitcomy jsem vůbec nemusel, ale po zhlédnutí Black Books jsem se jich nemohl nabažit..Dylan Moran a Bill Bailey mě svým hereckým talentem naprosto odrovnali! Po zbytek svého krátkého života budu toužit po přesně takovém zaprděném knihkupectví, kde bych se oddával dlouhým pitkám se svým oddaným nohsledem Mannym. Nejlepší díl Hrozny hněvu!(22.9.2011)

 • Koryntos
  *****

  V současnosti můj nejoblíbenější seriál, přesto chápu, že hodně lidem tento druh humoru nemusí být sympatický. Osobně mám ráda britský humor a mám ráda také ironii. Takže Black Books, je přesně šálek mojí kávy. Nevím, jestli vznikla dabovaná verze. Mám ráda originál s českými titulky, ale docela by mě zajímalo, kdo tomuto trojlístku propůjčí své hlasy. Navíc, koho se dá obdivovat víc než arogantního, krutého, podlého lháře a nejhoršího bastarda Bernarda. Nejoblíbenější díly: 1.) Elephant and Hens 2.) The Big Lockout 3.) Grapes of Wrath 4.) The Entertainer 5.) Travel- writer 6.) Cooking The Books(17.2.2012)

 • chubaka
  *****

  Na tomto vynikajícím seriálu s úžasným Dylanem Moranem jsem našel jedinou chybu, a to, že má pouze 18 dílů.(2.4.2012)

 • Fakipics
  *****

  Trýznitel dívčích srdcí. Po každém díle se mi třepali nohy jako osmiletý liliputánce s motorovou pilou v rozkroku, takže bohužel i mužských. 110%(28.6.2012)

 • cocrHeLL
  *****

  Jeden z nejlepších britských sitcomů, ne-li dokonce nejlepší, který nemá jediný slabší díl. A to ani v jedné serii. 100%(13.10.2013)

 • Philoun1
  *****

  Na britské sitcomy prostě nic nemá. A Black books patří mezi nejlepší. Pořád s kámošema kecáme o ,,dobrodružství" nevrlého Bernarda a ulítlého Mannyho.(3.4.2007)

 • Aven
  ****

  Proč já? Proč zrovna já? Proč proboha všichni chtějí zrovna ode mě abych jim prodal knihy??? -Ehm, protože máte knihkupectví?......................naprostý mazec, Dylan Moran je fakt vynikající.(5.11.2007)

 • ganz
  *****

  K black books jsem se dostal jako hodně lidí přez IT crowd. Seriál mě absolutně dostal od prvního do posledního dílu jsem vše hltal ( pravda že některé díly jsou trochu slabší, ale pořád je to výborné) a když jsem dokoukal poslední díl, chtěl jsem další. Bernard je charakter který mi třeba v IT chybí, ironický, nepříjemný notorik plny kyselých, ale vtipných poznámek a hlášek. Od prvního shlédnutí červeného trpaslíka mě nic takto neoslovilo. Graham Linehan je geniální a těším se na jeho další projekty.(1.2.2008)

 • Ewey
  *****

  Podle mě to nejlepší, co kdy vzniklo na britské půdě, od dob Červeného trpaslíka. Bernardovi, majiteli knihkupectví, který nesnáší lidi, dělají v jeho krámku společnost Manny (nazývaný Činghiskán či Pán prstenů) a Fran, věčně s kocovinou (má to i ve jméně).(9.2.2008)

 • Honzíno
  ****

  Nezaujalo mě to na první pohled narozdíl od Big train či IT Crowd, zřejmě si Graham Linehan vybral slabší tvůrčí období. Nicméně klasický britský sitcom stále své kvality má, ale rozhodně k těmto přednostem není adekvátní zdejší hodnocení._ Tak jsem dal Black Books ještě jednu šanci na přátelské doporučení a musím si nasypat opět popel na hlavu. Po pěti dílech ihned zvedám o hvězdičku na 4* s náběhem na 5*. Schovávám si rezervu, až dojedu všechny díly. No, je to prostě pecka. Kdo rád ten specifický typ humoru, vyskytujíci se v Británii, musí Black Books vidět!(5.9.2008)

 • BuryGol
  *****

  Proč, proč, prooooooč? Proč je jenom 18 dílů? Už jsem viděl všechny, viděl jsem bonusy, Black Dolls, vystřižený scény, přeřeky, trailery a chci ještě! Ale už není na co koukat. Asi se na to podívám znova. Já tenhle humor prostě žeru! Graham Linehan je Bůh! A Dylan Moran si u mě pěkně šplhnul. :-) Tenhle seriál se prostě musí vidět!(15.12.2008)

 • JekoRek
  ****

  Hodně vtipů je tam průměrných, ale občas jsou tam fóry který sou naprosto k pos...rání(19.5.2009)

 • yeniczek
  *****

  Britský humor ve své ryzí podobě. Zamiloval jsem si tuhle partičku víc než IT..(11.1.2010)

 • sir-dave
  ****

  První setkání s Black Books mi příliš nadšení nepřineslo. Měl jsem chuť s tím seknout ale jsem rád, že jsem to neudělal. Na principu IT Crowd, jen s tím, že jste v knihovně, kde přísloví náš zákazník náš pán ani nehledejte :-) Black Books zaručuje dostatek smíchu. (hodnocení za 1. - 3. sérii - konec)(27.5.2011)

 • giovanni3
  *****

  Skvělý seriál s velice specifickým humorem.. někdo by řekl : ,,seriál o zaprášeném knihkupectví a fůře alkoholu,, , ale není to tak jednoduché tolik vtipu co tu je není snadné pobrat a někdy ani rozpoznat, ale jakmile do tohoto seriálu ,,zabřednete, ,tak se nebudete stačit divit. Ano jsou tu vyloženě slabé díly, ale na hodnocení 5z5 to nic nemění..(14.6.2011)

 • Ragdoll
  *****

  Podlé mého mínění nejlepší současný seriál - sitcom, který je s Červeným Trpaslíkem svým scénářem, prostředím a typem humoru z ligy těch vyvolených, naprosto bezkonkurenčně jedinečných a nejskvělejších výtvorů dnešního světa, které nemají obdoby. 100%.(6.8.2011)

 • Scar
  *****

  Je samozrejmé, že takto absurdný humor nemôže sadnúť každému. Dokonca nemôžem písať ani ódy na herecké výkony, či sympatické hlavé postavy. Ako si mám teda vyložiť, že ma tento seriál nesmierne baví? Sú to prepracované charaktery a z nich vyplývajúce vtípky, čo robia tento seriál výnimočným. Koho si získa prvá časť, toho už nepustí celý seriál.(31.7.2012)

 • tommy187
  *****

  Skvelé! toť vše.:D(31.1.2013)

 • geklon
  *****

  kafe a cigára.................a hodně mi blízký odpudivý huhuhumor......(12.2.2013)

 • Myrreczech
  *****

  Už jsem to s Black Books zkusil někdy před 6 lety a byl jsem velmi zklamaný trapností tohoto seriálu. Letos během seriálové přestávky jsem tomu však dal druhou šanci a nedokážu si to vysvětlit jinak, než že jsem přišel těm Britům za těch pár let na chuť, protože takovou porci zábavy a vtipu jsem už dlouho nezažil. Co díl to perla.(2.12.2013)

 • Roseinka
  ****

  Mám ráda anglický humor, ale v tomto případě mi nesedí. Bohužel. Všechny díly jsem viděla dvakrát. Občas výtlem, ale většinou mi to připadá tak absurdní, že to není ani vtipný. Některý díly jsou lepší, některý slabší. Hodně slabá 4 (ale manžel by mi neodpustil, kdybych dala 3 :D).(12.9.2014)

 • Hollohlaway
  ***

  Hrozně nevyrovnané ač vtipné. Humor je hodně šílený , což já rád , navíc originální obsazení . Ale má to spoustu hluchých míst a kolikrát celý díl čekáte na opravdu dobrý vtip. Pokud ovšem přijde , tak je skvělý , to zase ano.(27.10.2015)

 • C0r0ner
  *****

  Trojka blbců, kteří se potácejí po antíku je prostě tak skvěle napsaná, že se prostě člověk musí smát, i když je to taková kravina. Mě osobně nejvíc bavil díl, kde vymýšleli dětskou knížku a nakonec se jim to kupodivu nepovedlo. Geniálně dementní zábava. 90%(22.6.2016)

 • silent cut
  *****

  Ty si teď vaříš čaj? Celý britský impérium bylo založený na čaji! No a podívej kde skončilo... (Lock, Stock & 2 Smoking Black Books) ...jak skončilo? Točí ty nejlepší komediální série...(28.10.2006)

 • weselow
  *****

  "...I'm in heaven." Stejně jako Bernard já taky :)(10.12.2006)

 • Gunslinger
  *****

  Zo začiatku som bol dosť sklamaný, pretože som očakával niečo ako "IT" ak nie lepšie.. Cez to postupom času (a epizód) som si postavy veľmi obľúbil (obzvlášť večne ožratého Bernarda a jeho sarkastický humor) a uvažujem o tom, že si tie tri série zopáknem :).. update: zopánkuté(28.3.2007)

 • NALBERTik
  *****

  Už jen za výběr herců :D Manny je proste dokonalý, stejně jako tendle seriál.(18.5.2007)

 • ethos
  *****

  Proste milujem tento druh anglickeho humoru.(12.8.2007)

 • Honzua
  *****

  I am never going outside again unless I'll need some place to throw up.(22.8.2007)

 • V-Ray
  *****

  Bernard je neskutečnej borec.. paradni odpočinková záležitost, škoda že je tak málo dílů..:)(1.1.2008)

 • pugs
  *****

  Ožrala Bernard, skeptický Manny a nekompromisná Fran. Pre mňa ako fanúšika britského humoru bol tento seriál povinnosťou. Ako pri každom Linehanovom projekte sa Black Books rozbieha pomaly a odrádza Vás od ďaľšieho sledovania. No potom... Naprosté záchvaty smiechu, vaša bránica sa nevie udržať a chce z Vás len vyskočiť. Niekedy si na to samozrejme treba dávať pozor, pretože môžete skončiť ako Bernardova priateľka (Tí čo videli posledný diel pochopia). Každú postavu z BB si zamilujete. Môj favorit bol ako inak Manny, ktorý poslúcha Bernarda na slovo a vie proste zo seba dať maximum. Keď to porovnáme s IT crowd, tak sa mi to páčilo menej. Postavy sú síce skvelé, ale v Ajťákoch boli viac rozvinuté a bláznivejšie. Keď to porovnáme s Father Ted, tak sa s BB nemôže rovnať. Už len si pozrieť Velkovlak a mám Linehanovu kompletnú režisérsku a scenáristickú filmografiu za sebou. Čo to znamená? Môžem porovnať:-) 9/10(31.1.2009)

 • Ichabod
  *****

  Po třech shlédnutích všech tří sezón můžu s klidem říct, že tohle je nejvtipnější BritCom a dost možná komediální dílo vůbec... Lepší jak Pythoni, lepší jak Trpaslík a těžce válcuje i nejlepší momenty z IT Crowd. Dylan Moran je Bůh.(16.7.2009)

 • Houda666
  *

  100% primitivizmus, pri ktorom som sa zasmial asi 2-krát. S každou novou epizódou som čakal na moment, pri ktorom by som pochopil extrémne vysoké hodnotenie tohto seriálu. Bohužial som sa nedočkal. Začínam o sebe vážne pochybovať, pretože takmer 6000 ľudí ohodnotilo tento seriál veľmi vysoko. Už len v tichosti uvažujem prečo :/ ? Moje hodnotenie: 30%(15.8.2009)

 • Nyck
  *****

  Prvních pár dílů jsem musel překousnout, než jsem Black Books přišel na chuť a přišel na to, jak vstřebat nevšední humor. "Sebezapření" se mi vyplatilo. Dostal jsem 18 dílů nabitých vtipem a skvělými herci. Opravdu se povedlo! :)(17.8.2009)

 • Evandulik
  ****

  Milujem suchý anglický humor. Predajňa kníh je fajn nápad, podľa mňa. Niektoré diely sú poslabšie, ale niektoré sú bezchybné. Asi pre každého známy koniec týždňa, kedy to treba roztočiť= piatoček, neschopnosť žiť až príliš zdravým životným štýlom, nevydarená dovolenka, deň strávený s rodičmi sú situácie ako vystrihnuté zo života a preto sú neskutočne komické. Večne neurotický Bernard je niekedy mierne iritujúci, zato Manny je vždy geniálny. Občas by som ubrala množstvo chľastu a cigariet, ale inak veľmi pozerateľné. U mňa 80%.(18.7.2010)

 • IMPAIRED
  *****

  Banda strašných nakladačů. Chtěl bych být jako ta ženská.(4.11.2010)

 • Ravi
  *****

  Další britská specialita s pouhými 3 až 4 lidmi za díl, která má tolik osobitý a svérázný humor, že si seriál buď oblíbíte nebo se Vám líbit nebude. Mě se líbí a nevidím na něm chybu. 100% = 5/5 Všichni tři hlavní aktéři jsou v podstatě šílenci.(26.2.2011)

 • VooDoom
  ****

  1. série 3-4 hvězdičky, nemůžu se rozhodnout, ale zatím se přikloním k * * * * :) 2. série: první čtyři díly byly nejlepší z celého seriálu, druhá série zasloužených * * * * * 3. série: dosti nevyvážená, celkový dojem * * * * Hodnocení celého seriálu dostane zasloužené 4 hvězdičky(1.7.2011)

 • Specs
  *****

  Hlášky: zákazník: - "Chcete prodat tyhle knihy?" Manny: - "Dám vám za ně dvacet babek." zákazník: - "Dobře." Manny: - "Fajn, pětadvacet." zákazník: - "Tak jo." Manny: - "Třicetpět a výš už nejdu!" zákazník: - "Skvěle!" Manny: - "Čtyřicet, ať nežeru!" zákazník: - "Super." & zákazník: - "Promiňte...zajímalo by mě..." Bernard: - "Ano..??!!" zákazník: - "Tyhle knihy...kolik?" Bernard: - "Hm?" zákazník: - "Ty knihy vázané v kůži." Bernard: - "Aha, Dickens. Kolekce. Charlese Dickense." zákazník: - "Je to pravá kůže?" Bernard: - "Je to pravý Dickens." zákazník: - "Musím vědět jestli se jedná o kůži, chci aby se hodily k mé pohovce. Všechno v mém domě je pravé. Dám vám za ně 200." Bernard: - "200 čeho?" zákazník: - "200 liber." Bernard: - "Jsou ty libry kožené?" zákazník: - "Ne." Bernard: - "Promiňte, ale chci aby se hodily k mé peněžence. Další!" & Fran: - "Znáš Julii?" Bernard: - "Jo." Fran: - "Bude mít dítě a požádala mě, abych byla u porodu." Bernard: - "Co? Bude tam spousta krve a křiku." Fran: - "Ne, ne, prostě se opiju. Popravdě, ona bude na drogách, já budu opilá, bude to jako za starých časů." & Fran: - "Bernarde, nechceš tohle? Kup to." Bernard: - "Co je to?" Fran: - "To je... věc." Bernard: - "Opravdu?" Fran: - "Ano." Bernard: - "A k čemu to je?" Fran: - "Teď je to in." Bernard: - "Ty to nevíš, že?" Fran: - "Je to moderní." & Bernard: - "Hele, pane prstenů! Hodíme řeč, jak si vedeš první zkušební den. Máš padáka! Nevedl sis nijak zvlášť dobře. Co to máš?" Manny: - "Láhev vína na oslavu, když si povedu dobře." Bernard: - "Vítej zpátky!" & Manny: - "Dalo by se to tu zvelebit." Bernard: - "Už je to zvelebený!" Manny: - "Ale chtělo by to natřít regály a odstranit tu lepkavou hmotu z podlahy." Bernard: - "To mám schválně, aby mi tu nepobíhali haranti." & Manny: (telefonuje) - "Trvám na tom, abyste sem neprodleně někoho poslali. Někdy během dne... dobře, tak zítra, ale hned ráno... Jo, takže po obědě, ale brzy po obědě. Na šestou, dobře." & Manny: - "Co to jíš?" Bernard: - "Nějakou oplatku." Manny: - "To je tácek." & Fran: - "Pamatuješ na Raymonda?" Bernard: - "To je ten, co žije se svou matkou?" Fran: - "Jo. V autě." & zákazník: - "Kolik dáte za tyhle knihy?" Bernard: - "40 liber." zákazník: - "Mají větší cenu. Všechno pevná vazba. Tolstoj, Turgeněv, Flaubert." Bernard: - "Ale já je nechci! Musel bych je ocenit, dát do regálů, lidi by se ptali, kupovali je, a tenhle příšernej koloběh pořád dokola... Prosím vás, odneste si je! Vlastně víte co, tady je 40 liber a jděte s nimi pryč, prosím." & Bernard: (na Mannyho) - "Víš, co jsi? Bradka, na které visí idiot." & Manny: - "Co kdybych si umyl bradku?" Bernard: - "Fajn nápad. Pak ji ohol, nalep k lítajícímu talíři a prudce odhoď!" & Bernard: - "Dobře, Manny. Jaký je kód k těm dveřím?" Manny: - "Měl ve vlsech panáčka!" Bernard: - "'Měl ve vlasech panáčka' je kód?" Manny: - "Ten chlap, co mi ten kód říkal, měl ve vlasech panáčka ze stolního fotbalu! Nemohl jsem se soustředit na nic jinýho!" & Fran: - "Byl to můj domácí. Posunul mi zeď a udělal nový byt. A teď tam bydlí nějaká ženská." Bernard: - "Jaká je?" Fran: - "Vždyť znáš tyhle ženské. Samé, 'Ahóój', a 'Nazdáár'. Taky mě pozvala na kávu. Vychytralá potvora!" Bernard: - "Měla by sis sehnat právníka." Manny: - "To je moc drahé. Sežeň si někoho, kdo bude předstírat, že je právník." Bernard: - "Jo, někoho, kdo se chová jako právník. Arogantní, krutý a podlý. Lhář, nejhorší bastard... někoho takového." (Manny a Fran se podívají na Bernarda) Bernard: - "Ne, do toho nejdu." Fran: - "Ale, no tak. Až budeš mít dívku, budu tě vychvalovat. Budu lhát, řeknu, že jsi skvělý." Bernard: - "Tak jo. Dohodnuto." & Bernard: - "Upřímně, po dlouhých letech pití a kouření se nad sebou občas zamyslíš a řekneš si... Někde mezi první cigaretou u kávy po ránu a poslední skleničkou když močíš na rohu ve 3 ráno, podíváš se na sebe a řekneš si: 'Tohle je úžasné... Tohle je ráj!'" & Fran: (na Mannyho) - "Tak, teď hezky půjdeš za rodiči a řekneš jim, že jsi lhal, nebo jim řeknu, že jsem psychotická feťácká štětka!" & deratizér: - "Tak, nechte mě hádat. Myši? Ne. Počkat. Máte šváby." Bernard: - "Jo máme. Ale nedotýkejte se jich, naštvalo by to netopýra." & Bernard: (na Mannyho) - "Dobře, jdeme na tu párty. Protože se snažím představit si holku, které se líbíš a jediné, co si dokážu představit, jsi ty v šatech."(30.12.2011)

 • Herráček
  ****

  Po britském humoru se můžu umlátit... A ani Black Books nezklamal... Ale vcelku dlouho mi poměrně po zásluze unikal... Je to úžasné, geniální a téměř dokonalé... Ale třeba na Red Dwarf (starý, dobrý Red Dwarf) to prostě ve valné většině nemá...(11.4.2012)

 • VAC0
  ****

  Black Books rozhodně patří mezi klenoty ryzího britského humoru. Flegmaticko-cholerický mrzout Bernard a jeho trefné, sarkastické a mnohdy až krutě upřímné hlášky s jeho pošetilým a vždy nápomocným kolegou Mannym navozují tu správnou kontrastní atmosféru v malém neúhledném knihkupectví, do které zasahuje o trochu méně výrazná Fran. Co mě velice mile potěšilo bylo herecké účinkování Simona Pegga a Craiga Parkinsona (utkvěl mi v paměti především jako probační Shaun z Misfits), kteří svoje jednoepizodní role zahráli na výbornou. Nicméně nebudeme si nic nalhávat. Přestože jsem velkým fanouškem britského humoru, bohužel nemůžu Black Books ocenit plným počtem. Bylo tam až moc předvídatelných situací, scén a dějových linek a také humor byl často slepě vnucován ve chvílích, kdy to bylo vzhledem k nevtipnosti situace trošku zcestné. I přesto zde převažuje to kladné a mohu tento seriál jen doporučit!(2.2.2013)

 • ondra.kymla
  *****

  Ježiš to je boží :D Hrozný hlína, typický anglický humor a k tomu úplně neskutečné výkony od herců, opravdu se směji skoro celý díl, tohle je prostě bomba :D(24.11.2014)

 • standsiller
  *****

  Bernard nemá len kníhkupectvo, ale aj dosť evidentnú neurózu a tá mu pomáha pri získavaní si takej vysokej priazne. Aby mu ale nebolo málo, tak mu robí Sancha Panzu už od pohľadu najväčší tupec na svete. To sa však Bernardovi prestáva páčiť iba keď zázrakom na pár sekúnd vytriezvie a musí sa venovať i niečomu inému než len sedeniu za stolom a fajčeniu. Práve situácie kedy sa Bernard snaží niečo produktívne spraviť sú tie najvtipnejšie , pretože ako človek je prakticky absolútne nepoužiteľný.(2.3.2015)

 • spikey1
  *****

  jak moc, jak moc mi mluví Bernard z duše v jeho nenávisti ke všemu živému kromě kvasinek ve víně.(14.5.2018)

 • Pavlínka9
  *****

  Tohle je tak skvěle střeštěně ujetý, že to prostě nejde se tomu nesmát. Je to přesně ten typ seriálu, který mám ráda - ideální počet epizod, žádné obnovy po několika letech, skvělé postavy, které svým britsko/irským/všemožným vtipem neskutečně baví :) a ideální stopáž :) Ten seriál miluju :)(4.8.2018)

 • ondrech
  *****

  Zase jsem si rikal, co to bude za blbost, ale od prvniho dílu, kdy jsem se zorientoval, pořád a neustále padám smíchy. Už jsem si říkal, že znám všechen druh humoru, ale tento hravý anglicky(jde to dohromady vubec?) a originalni humorny serial me presvedcil o opaku. Uz jdu zase na dalsi dil(21.4.2007)

 • bloodvomit
  *****

  Naprostá dokonalost!!! Dylan Moran je neodolatelný, bručounský parchant se vším všudy, jeho postava je perfektní. O Mannym nemluvě ;o) Doporučuju všem!(27.9.2007)

 • fruitbueno
  *****

  Ani jsem netušila, že nemám okomentovaný svůj TOP 2 seriál :-)) Jak už tady říkali jiní, tohle je život, který bych taky chtěla vést. Asociální banda ztroskotanců a gagy (ze života :-D) poskládané v takové koncentraci, že jenom kapička a bylo by to pro mě smrtelné. Potenciál herců využit na 110%, a přesně, jak píše Huntelaar: humor, scény a "filozofie", která není pro každého.(23.1.2008)

 • Hortenzia
  *****

  dylana morana (teda vlastne bernarda blacka) nemožno nemilovať,lebo je neuveriteľne vtipný a priam geniálny a manny s fran za ním vôbec nezaostávajú...jediné mínus je,že je tých častí tak málo...ale zase,môžem si to pozrieť aj dvadsaťkrát a vždy sa budem nahlas smiať(28.2.2008)

 • svačinka
  ****

  trošku za očekáváním...paradoxně první epizoda se mi líbila nejméně další už kvalitativně na vzestupu(27.8.2008)

 • Mr.Jackass
  ****

  Četné alkoholové dýchánky sloučené s anglickým humorem jsou takřka bezchybné, ale některé díly jsou přeci jen malinko slabší.(29.11.2008)

 • PanPluhař
  *****

  Po druhym shlídnutí musim o hvězdičku přidat. Výbornej seriál, kterýmu by neškodilo vícero dílů !(15.7.2009)

 • blastboy
  ***

  *** a 1/2(7.11.2009)

 • see_sawandrew
  *****

  Vidím se v Bernardovi, obdivuji Mannyho a chci chodit s Fran. Můžu vůbec hodnotit jinak? 100%(2.6.2010)

 • divak84
  *****

  Perfektní seriál. Ano ovčas (ale opravdu jen občas) se najdou hluchá místa vyplněná buď žádným vtipem nebo vtipem, kteremu rozumí jen britové (či Irové). Na druhou stranu je hlavní postava tak výrazná, že s nějakými detaily nebudete mít problém. Bernard je perfektně napsanej a dokonale zahranej. Narozdíl od mnoha (převažně USA) seriálů, NEJSOU další postavy jenom do počtu a neplní pouze roli nějakého odrazového můstku, ale umí pobavit svým vlastním vtipem, pravda ne až tak srovnatelným s Bernardem. Kdo by však zapomněl na epizodu, kde Fran byla hotová z rádiového vysílání počasí, či stanování Mannyho v pokoji a žraní včel. BB je výrazné dílko, nemusí sednout každému, pravda, ale rozhodně není fakt, že se u něj budete nudit. Bernard vás rozesmát prostě umí(6.6.2011)

 • Trapper33
  *****

  Skvělý britský sitcom od režiséra Grahama Linehana. První série naprosto úžasná škoda jen, že v dalších humor slábne. Ovšem i tak jsem se u každého dílu pobavil a zasmál.(17.6.2011)

 • Sajuska1991
  *****

  Excelentní !!! Ten humor ... ano, je jiný, lepší, suchý a místy černý, ale naprosto geniální ! Něco tak jednoduchého, jako je místnost malého knihkupectví, kde se většina dílů odehrává, a udělali z toho takovýhle krutopřísný seriál ... Podle mě to ale né každému sedne, pouštěla jsem to kamarádce a ta se nezasmála ani jednou, kdežto já se u toho válím v křečích smíchu ... Prostě za mě 5* :-)(17.10.2011)

 • Masrii
  *****

  Dylan Moran je jednička ve své roli a britský humor použitý v tomto geniálním seriálu Vás nenechá chvíli bez úsměvu na tváři. Tvář Billa Baileyho je vtipná sama o sobě a do role poskoka Bernarda se až neuvěřitelně hodí. Celou hlavní trojku uzavírající Fran má také mé sympatie, ač taky není žádný svatoušek. Jaká škoda, že tohoto seriálu existuje všeho všudy pouze 18 dílů, myslím, že by si Blackovo knihkupectví zasloužilo mnohem víc. Pro ty, kteří tento seriál znají a scénky z něj jím zůstanou v mysli napořád, by to určitě velmi ocenili. 95%(31.3.2012)

 • manonfire
  ***

  Svatí otcové z Craggy island dováděli scény do absurdna s naprostou přirozeností, kdežto absurdno Black books bylo nepřirozeně nucené a většinou na sebe bralo podobu neustálého přehrávání a to zejména u Dylana Morana. Jakoby se Graham Linehan v určitých mechanizmech vtipkování i stavbě charakterů opakoval (Věčně pod vlivem Bernard byl výmluvnějším nástupcem otce Hacketta a mimoň Manny blízkým příbuzným otce Dougala. Jenže ten Ted ...ten relativně normální, jízlivý přec smířlivý...ten tady chyběl a s ním i slibovaná sofistikovaná satira, kterou měly "Černé knihy" oplývat. 60%(27.2.2013)

 • zolo23
  odpad!

  Anglický humor je mi veľmi blízky, ale toto je najväčší omyl, ktorého som sa dopustil. Nechápem tu toľko nadšencov, asi som videl seriál z druhého vesmíru... Prvý diel : po pätnástich minútach vypínam a komplet seriál mažem z disku. Za ten čas som sa nielenže nezasmial ale ani neusmial, nechápal som tú trápnosť a snahu o vtip. Dokonca celé herecké obsadenstvo mi bolo od začiatku nesympatické, takže totálny omyl!(14.10.2013)

 • vyfuk
  ****

  Humor Dylana Morana je pro mě hodně zvláštní. Někdy mám chuť se smát jako blázen a jindy si říkám, co se to sakra děje. Nyní ale můžeme koukat na čistě jeho plně charakterový počin. A celkově vzato všechny tyto (troufám si říct až bohužel) jenom tři série u mě proběhly dobře. Kultovní řekl bych. Spousty skvělých scén i vtipných hlášek. Někdy bizarní, ale co ne že?(19.7.2017)

 • misstake
  ****

  "Ani ve snu bych nevěřil, že seriál o knihkupectví může být taková prča...", tak tohle jsem napsal po shlédnutí tří dílů tohoto seriálu. Pak ale ubíhaly další díly a já snížil z 5 hvězdiček na 4. Některé díly jsou tak husté, že to moje hvězdičková stupnice nezvládá a jindy je to už trochu přehnaně absurdní a křečovité. Ale ty vynikající díly převažují, postavy fantastické, humor jedinečný, takže nejlepší seriál, co v současnosti běží na obrazovkách. Manny rules!(7.10.2006)

 • P1tr
  *****

  Pro mě o něco slabší než tvůrcovo IT Crowd, ovšem i Black Books nabízí povětšinou neocenitelný britský humor. Bohužel některé díly ztrácejí na kvalitě oproti zbytku, nicméně těch pár vyjímek zapadne v mozaice hrubého a cynického humoru Bernarda Blacka a jeho dlouhovlasém sluhovy Mannym. Silná dvojika, která má charakter a odvahu vás bavit.(5.12.2006)

 • Rssa
  *****

  Jeden z nejlepších britských sitcomů, který opět těží z výborně napsaných postav (hlavně Bernard). Všechny série jsou kvalitativně na stejné výši. Doporučuji. 90 %(13.4.2007)

 • widla
  *****

  Dylan Moran je skvělý!! A vůbec celý seriál je zážitek :-)! Vřele doporučuji!(7.9.2007)

 • NeosinneR
  *****

  Čo by ste urobili, keby si chcete kúpiť knihu a majiteľ obchodu Vás proste vyhodí, lebo veď je to jeho obchod? S týmto sa musia potýkať návštevníci knihkúpectva Black Books, ktorému vládne stále fajčiaci a víno pijúci (trochu upresním, je to neskutočný alkoholik :) ) bordelár Bernard Black. Spojte túto absurditu s dokonálym britským humorom a skvelými hercami a hurá: na svete je jeden z najlepších britských sitcomov (aka britcom) a pre mňa vrcholné dielo Linehanovej tvorby.(10.9.2007)

 • BluT
  *****

  Dokonalost sama. Jak já zbožňuju všechny hlavní charaktery. Po zralé úvaze nemůžu napsat o Black Books nic špatnýho, je to umělecký skvost nejvyšší hodnoty a nic na tom nemění fakt, že tento koment píšu ve tři čtvrtě na tři ráno a po zhlédnutí snad nejlepšího dílu (S02E05 - Hello Sun). Genialita tvůrce nezná mezí. Herci byli vybráni s největší precizností a pozorností, sami se podílejí na zdokonalování předepsaných rolí, a pročež přidávají do díla i kus sebe sama, čímž celkový dojem umocňují. Prostě to je parádní podívaná pro jakéhokoli diváka, který dokáže ocenit skvělý vtip.(6.10.2007)

 • Kracken
  *****

  Další geniální sitcom(13.12.2007)

 • casioa....
  *****

  Drsný nekonformný britský čierny humor, čo viac dodať? Proste paráda! Pre fanušikov IT Crowd priam "povinné čítanie", a navyše "čierne knihy" ochotne zájdu ešte ďalej, brrr. Anarchy in the UK, or in UK´s antiquarian bookshops, at least ;-) Bernard ako Dylan Moran, či Dylan Moran ako Bernard......tak či onak, Dylanov užasný vágus výkon ma inšpiratívne dokopal k tomu, aby som si stiahol všetky jeho stand-up comedy vystúpenia, ktoré Vám-majúcim radi čierny humor, iróniu, sarkazmus....a všetko s tým súvisiace a na to navezujúce-vrele odporúčam!!! Videl som ich (zrejme) všetky, a neviem sa rozhodnúť, koho korunujem za kráľa standUPcomedy-či Dylana alebo Chris-a( Rock-a)...tak v mojej standupcomedy krajine bude dualizmus :P(9.3.2008)

 • made1
  *****

  Absolutně nejvtipnější seriál, jaký jsem kdy v iděla. Díky ČT, že dokázala seriál nejen koupit, ale především odolat a nenadabovat. Škoda, že nepřibyly další díly.(28.6.2008)

 • melkor323
  *****

  "It should not be an act of social disobedience to light a cigarette... unless you're actually a doctor working at an incubator." Dylan Moran(16.7.2009)

 • rubik1
  ***

  Nie je to zlé ale nemám rád takýto humor nasilu. Aj keď je pravda že som zatiaľ videl iba jednu časť.(24.10.2009)

 • Schuldiner
  ****

  Pít víno jako vodu... hmmm...to by bylo.. No..bylo by to hlavně tak trochu o zdraví a to jak po psychické stránce, tak i té fyzické. Neuroticky letargický, pesimistický víceméně inteligentní neandrtálec Bernard, snaživý dobrák Manny, no a Fran, která má od obou něco...to je trojka..(13.12.2009)

 • Cracker
  ****

  Ach, ten anglický humor, škoda že mi niekedy nepríde až tak vtipný aby som mohol dať plné hodnotenie. Po Pythonoch bez pochýb najlepší ostrovný seriál. Vždy dokáže pozdvihnúť náladu a príjemne sa pobaviť a to sa stačí len pozrieť do tváre Billovi Baileymu!(29.4.2010)

 • Mazlik4
  **

  Několik prvních epizod má skvělou úroveň, ale s každým dalším dílem kvalita propastně klesá, klesá a klesá. Lepší je přestat se dívat v čas než se seriál začne zajídat! (aj. - to jsem okopíroval svůj vlastní koment. k seriálu IT Crowd)(22.10.2010)

 • korndaddy
  *****

  Jeden z nejlepších britských seriálů. No britských. Jeden z nejlepších seriálů vůbec. Bernard, Fran a Manny. Co víc si přát. K tomu skvělý scénář, spousta skvělých dialogů a scén, jenž zaručeně pobaví. Velký plus promě je to, že Black Books po třetí sérii ukončily. V nejlepším se má končit, než to posrat jako třeba simpsonovi.(19.1.2011)

 • Madluska
  *****

  Na první pokus mě tohle dílko nijak nevzalo. Při tom druhém už jsem se výtečně bavila. Britský humor obecně se nejspíš nedá nijak popsat ani vysvětlit... A u Black Books to platí na 100 %. Osobně si myslím, že Bernardovy stavy zažívá naprostá většina lidí, jen se je všichni pokoušíme maskovat. :-) P.S.: Tak trochu doufám, že v sobě objevím nějaký talent podobně lehce jako našel Manny své hudební nadání. :-)(7.2.2011)

 • G..
  *****

  There's the elephant. He's happy with his balloon. Oh no! It's gone! Where is it? It's not behind the rhino. Look in the alligator's mouth. It's not there either. Ohhhh... the monkey's got it in the tree! He brings it back. They all drink lemonade. The end.(26.2.2011)

 • Vironey
  *****

  Bernard Black mě naučil pít červené víno, to mu do nejdelší smrti nezapomenu.(1.5.2011)

 • Pollock
  *****

  Překousněte první dva až tři díly, spíše z důvodu vžití se do děje a pak už to lítá až do konce.(23.12.2011)

 • Babous
  *

  Divná britská úchylárna. Ale prostředí knihkupectví se mi líbí.(25.4.2012)

 • H.Gordon
  *****

  Dokonale propracovaný anglický humor. Zase musím podotknout, že jsou mi všechny hlavně postavy velmi sympatické a i když jsou takoví, jací jsou, musím je také obdivovat. Víno, cigarety, černý humor. Někdy není od věci "zneužít" této pomatené relaxace:-). Ať si každý říká, co chce.(10.6.2012)

 • Wimy
  ***

  Nemyslím si, že to bylo ztrátu času, docela dobře jsem se bavil, i když jsem se teda nesmál (2x za celou první sérii), ale že bych měl nutkání se podívat na další díl nebo si pamatoval fórky, a pak je říkal kámošům, tak toho jsem se taky nedočkal. Možná se někdy dostanu k druhé sérii a pocítím tu nabušenost tohoto seriálu, ale zatím průměr.(19.6.2012)

 • mcleod
  *****

  Výborný antikariérní seriál v nejlepších tradicích britského humoru. Ve chvíli, kdy už jsem měl pocit, že časy Monty Pythonů odvál čas a s ním i to nejlepší z britského humoru, objevil se Graham Linehan. Ir, který ukázal Britům, že se dají stále dělat výborné komedie v jejich stylu... Father Ted, Big Train, Black Books, IT Crowd... i s příjemným vysmátím se všem lidem, jejichž hlavním životním cílem je kariéra. V případě Black Books se spojil s výborným komikem Dylanem Moranem a vznikl tak nezapomenutelný sitcom... zřejmě to nejlepší, co v tomto žánru za poslední roky vzniklo. Sitcom, který mi asi dokonce dokázal vnuknout sen o vlastním antikvariátu :-) http://www.youtube.com/watch?v=N5Yrd5YK2H4(4.7.2012)

 • Hanys_
  *****

  Sakra, jaktože tenhle klenot nemám ohodnocený? Tohle je, stejně jako pozdější IT Crowd, neskutečný nářez. Záležitost, která se prostě musí vidět a povinnost pro všechny, kteří to s krátkými komediálními seriály myslí aspoň trochu vážně. 9.5/10(24.4.2013)

 • Deryll
  *****

  Pravej a nefalšovanej Dylan Moran!!(22.12.2013)

 • DonQ
  ****

  Po shlédnutí 1. série musím konstatovat, že vysoká kvalita britských sitcomů je potvrzena i v BB. Na postavu Bernarda jsem si chvíli zvykal, ale už je to v pohodě. Naopak Baileyův Manny je boží a koutky cukají jen co se na něj podívám. Přijde mi, že jednotlivé epizody jsou trochu nevyrovnané. Celkově hodnotím jako solidní nadprůměr v rámci britcomu. Neurazí, nenadchne, ale určitě pobaví. Věru...pokud "budete ve stresu, vyhrňte si rukávy a snězte pomeranč"...anebo si jen pusťte BB :o)(25.3.2014)

 • VeverkaLesni
  *****

  Bernard je neuveritelne zvracene sexy.(25.7.2014)

 • vorry
  ****

  Britům černý humor prostě sedí :)))(30.8.2014)

 • herr_carter
  ***

  moje hodnocení = 6 z 10.(1.11.2014)

 • Heisenberg_
  *****

  "Look, Bernard. Bernard. Hey, Bernard. Bernard. Look. Look, Bernard. Bernard. Hey, look, Bernard. Look. Look Bernard." ... Většinou mi smích v pozadí u sitcomů docela vadí (autoři doslova volají: Směj se, blbečku!). Ale u britcomů mi vůbec nevadí. Asi je to tak proto, že miluju britský humor - jenže tento typ humoru (ujetý, ale přesto geniální) není pro zcela pro každého... Dylan Moran je v roli neustále navátého Bernarda nepřekonatelný, Tamsin Greig je k sežrání, no a Bill Bailey je prostě bůh. A jak praví jeden z uživatelů: Dobrá nálada po zhlédnutí je stoprocentně zaručena. Black Books jsou ve finále špičkovým seriálem, ne-li hned klenotem, ve svém žánru, ačkoliv pár britcomů (Red Dwarf, Spaced, Mr. Bean, Black Adder, Monty Python) jsou o nějaký ten level trochu výše - přesto se jedná o další komediální klasiku. Jen a jen doporučuji. ... british stuffs rules!(18.4.2018)

 • r3plicator
  *****

  Ďalšia perla spod pokličky nikdy nevysychajúceho britského humoru. V hlavnej úlohe geniálny Dylan Moran ako ožranský majiteľ kníhkupectva, ktorý sa podobne ako Basil z Fawlty Towers správa presne tak, ako by sa nemal. Všetci ostatní zdatne sekundujú. Niektoré diely poriadne zapáchajú trápnosťou, no niektoré to zase viac než vyvažujú, a najväčším prekvapením pre mňa bolo, že najlepšia je posledná, tretia séria. Bravo.(4.2.2007)

 • B4TM4N
  *****

  Výborný sitcom z konečně pořádného prostředí, a ne z gauče v obýváku. Mám rád (nejen) irské alkoholiky, obvzláště když se zajímají o literaturu. Top díly: s vínem pro papeže a psaní dětského bestselleru.(13.6.2007)

 • chmíří
  *****

  Skvělý moc neznámý seriál plný toho nejčernějšího britského hůmoru, který má jedinou nevýhodu (jako většina britských seriálů) má MÁLO dílů!!!(2.12.2007)

 • Smejky87
  *****

  Neotřelý seriál nabízející typický britský humor, který jde ruku v ruce s absurdními situacemi a bláznivými hlavními postavami. Po dlouhé době jsem se díky BBC smál, až mi tekly slzy z očí. V roli irského bohéma a majitele antikvariátu si nedokážu představit nikoho jiného, než neopakovatelného Dylana Morana, přičemž Bill Bailey a Tamsin Greig také nezůstávají pozadu. Vynikající, přál bych si jen více dílů.(19.2.2008)

 • SirSez
  *****

  Nejlepší suchý anglický humor vůbec .(23.3.2008)

 • Very_kuul
  *****

  (Fred a Manny se dívají na obraz.) Manny: To je kráva. Fred: Ano. Máš rád umění? Manny: Ano. Především pozdní... umění. Ano, myslím, že ten způsob, jak je zachycen její pohled. Kráva se na něco dívá, my nevíme na co. Třeba nám chce autor něco sdělit, že ta kráva ví něco, co my nevíme.(23.9.2008)

 • conejo
  *****

  Objevení tohohle seriálu mám spojené s nástupem na vysokou. Není nad to vysmát se každý večer třem zoufalcům, kteří se drží při životě vínem, cigaretama a maniakálním řešením konfliktů. „Přílíš mnoho máty..“ Miluju absurdní humor...:)))(9.11.2008)

 • Rudinsky
  *****

  Masterpiece čierneho a sarkastického humoru obalený pravým írsko/anglickým prízvukom. Vzhľadom na fakt, že je to môj štýl humoru, dávam päť.(2.2.2009)

 • Saboter
  *****

  Britský humor opět září v mém srdci a já jsem konečně zase šťastný. Ať už se jedná o IT,Red Dward, či Hale a Pace vždy mi dokázal vykouzlit úsměv na tváři. Ani Black Books se neminul účinkem a přivodil mi časté záchvaty smíchu. Když se řekne cholerický flegmatik vybavím si ira s cigárem v hubě v podnapilým stavu, který vás seřve za to, že jste mu přišli do obchodu udělat tržbu. A tadá máme tu Bernarda. Bože tenhle seriál opravdu miluju, nikdo nikdy nemůže lépe vystihnout odpor k účetnictví jako to zvládl Black Books.(2.2.2009)

 • Benedygtus
  *****

  Charakteristicky, bezchybny, stylovy a hlavne velice vtipny. Ma sice jen 18 dilu, ale vsechny jsou vynikajici a Black Books je opravdu ten serial, ktery opetovnym zhlednutim nezevsedni a opakovany vtip zustava stale vtipem.(16.5.2009)

 • Playman
  *****

  Není moc seriálů u kterých bych se smál od začátku do konce, po celé tři řady.(22.6.2009)

 • ThomasCrown
  *****

  Seriál, ktorý sa kvalitami doťahuje aj na IT Crowd a niektorými časťami ho dokonca predčí. Raz darmo, britský humor je rokmi overený a najlepší na svete.(27.12.2009)

 • Lukoboss
  *****

  Nakonec jsem se rozhodl pro plnej počet. Mezi britskýma komediálníma seriálama (snad kromě Mr. Beana) jednoznačně Black Books kraluje.(16.9.2010)

 • Abiosis
  ****

  *KNIHY A INÉ NÁVYKOVÉ LÁTKY* Humor v tomto mini seriály je absolútne pritiahnutý za vlasy a možno to je dôvod, prečo ich má Manny na hlave tak málo. Hlavná trojka sú postavičky veľmi originálne, a to je základom diváckeho úspechu: už spomínaný Manny je máličko plešatý, ale veľmi submisívny. Jeho vysoké čelo nie je znakom vysokej inteligencie. Bernard je typ človeka, ktorý vypije a vyfajčí všetko, čo mu príde pod ústa a ktorý neznáša všetko a všetkých, a ak vesmír má náhodou koniec a za jeho hranicami sa niečo nachádza, určite nenávidí aj to. Fran sa zo všetkých síl snaží nájsť si svoje miesto pod slnkom, najlepšie hádam na nejakej exotickej piesočnej pláži, v svalnatom náručí do hneda opáleného domorodca. Je to seriál plný nezabudnuteľných replík, absurdného humoru a človeka značne mrzí, keď sa nekompromisne blíži k sledovaniu poslednej časti. Verdikt v 1 vete: Vtipný seriál o trojke, ktorá príliš neberie ohľad na druhých ľudí.18.01.11(18.1.2011)

 • Disease
  ****

  Mám rád lidi, co nemají rádi lidi :-)(22.2.2011)

 • Dánek
  ****

  Nijak mě to nechytlo, i když se mi prvních pár dílů líbilo, tak mě to nedonutilo stáhnout zbytek... 80%(9.5.2011)

 • jakeer
  ***

  Pomerne suché a nazáživné. Na IT Crowd sa to absolútne nechytá.(27.7.2011)

 • Burdock
  *****

  Nerudná socka Dylan Moran, sarkastický britský humor a dokonale vypointované díly!(24.11.2012)

 • SheenaStaley
  *****

  Black books maju jedinu chybu a to taku, že su moc krátke:) a ešte to, že pri každom dieli ma stoja tak krabičku cigariet:D(4.1.2013)

 • Eamby
  *****

  Nalijeme si doušek kvalitního vína, usadíme se, seznámíme se a budeme si vyprávět historky z jednoho knihkupectví, kde nám nechtěli prodat knihu. Black books, black humor, black coffee, hit the jackpot.(23.5.2013)

 • Tessie
  ****

  Z daleka nedosahuje kvalit Trpaslíka ani IT Crowd (srovnání se nelze ubránit). Pro mě je tohle zcela jiný seriál, ale i tomu suchému britskému humoru přicházím na chuť. I díky vyvažování klasických komických situací, kterých je tady příjemně mnoho. Rozhodně stojí za koukání a rozšíření obzorů.(9.9.2013)

 • rakovnik
  *****

  Skvělý britský neotřelý sucho-břitký humor. Sice jsem zatím neviděl sérii 3, ale snad se k ní někdy dostanu. Po IT Crowd další perla ostrovního humoru.(23.1.2016)

 • MadChick
  *****

  Po několikanásobném shlédnutí musím upravit své hodnocení ze 4 na 5 hvězdiček, opravdu se bavím pokaždé když si pustím nějakou episodu(29.5.2007)

 • Cassandra
  *****

  U seriálu je hodně důležité, jestli si oblíbíte hlavní hrdiny a chce se vám to s nimi táhnout pořád dál. A Tento sitcom kromě opravdu skvělých postav navíc disponuje pohodovou atmosférou a překvapivými, vtipnými gagy. Nemám důvod nedat pět, slabých dílů je fakt minimum.(23.1.2008)

 • Ondis
  ***

  Mně prostě Bernard Black nepadl do oka, takovýho idiota a povaleča bych bil, hňupa....(16.2.2008)

 • Roby
  *****

  Mezi Sitcomi je to jasně druhé místo, hned za nedosažitelným červeným trpaslíkem.(24.6.2008)

 • baxiii
  *****

  Skutečně hvězda mezi sitcomy. Pro někoho je tento humor možná příliš surový, ale musí být docela prča se tak někdy na všechno vybodnout a poslat všechny co vám ať už otravují život nebo ne, do patřičných míst. K tomu ještě cigárko a vínečko a už jen tak sedět ve svém "útulném" knihkupectví. Všichni herci jsou zde skvělí a do děje zapadají. Určitě nesouhlasím s tvrzením že by to bez Fran mohlo být lepší, stejně jako nemohu souhlasit s kolísající kvalitou jednotlivých dílů. Na každém dílu je něco co mě dostane. Pravda, že některé jsou možná vtípky nabitější, ale to rozhodně nemění kvalitu těch ostatních. Každému se zřejmě tahle divná partička z knihkupectví nezavděčí, ale mě naprosto okouzlili a všechny díly můžu sjíždět stále dokola a stále se dobře bavit.(20.8.2008)

 • p.sojka
  *****

  Šplouchy šplouch...víno k snídani, obědu i večeři...(10.11.2008)

 • jasiska
  **

  Ževraj lepšie ako IT Crowd či Red Dwarf! Blbosť. Postavy ani zďaleka nie sú také zaujímavé a fórky nie bohvieaké a ani nie v bohvieakom množstve.(23.1.2009)

 • JimDoor
  *****

  První série 5*, druhá 4*, třetí 5*. Dylan Moran je skvělej vždy a všude. 95%(21.4.2009)

 • Shimitz
  ***

  Pouze úsměvné.(24.4.2009)

 • amokey
  ****

  S každým začátkem sledování nového seriálu jsem plna očekávání a napětí, jaké to bude. U Black Books bohužel první díl nejen nesplnil očekávání, ale zbavil mě i chuti podívat se na nějaký z dalších dílů. Naštěstí jsem se nakonec podívala a musím říct, že jsem doopravdy ráda. Nevím, jestli byl první díl tak špatný, nebo jsem si prostě jen na hlavního hrdinu musela zvyknout...ale teď říkám, ano Black Books má něco do sebe :)(8.11.2009)

 • ClimbVibe
  *****

  Nechápavě jsem hleděl na ty 3 nesympatické osoby a říkal si, že víc jak jeden díl už s nimi zažít nechci. Ale rozesmál mě jeden vtip. Jeden. Ten byl fakt dobrý.. No a pak další. Tak si pustím další epizodu. Postavy už nejsou tak nesympatické, vtipů je najednou nějak víc. Při čtvrtém dílu jsem byl už ztracený. Ty postavy jsou naprosto skvělé a to co prožívají je neskutečně vtipné!(29.9.2010)

 • Yoda sama
  *****

  Vždy si to rád zopakujem a zabavím sa na nekompromisnej zábave plnej čierneho humoru. Bernard je boh hnilosti,(14.2.2012)

 • Raimok
  *****

  Na Bernarda nikdo nemá, to můžu říct zodpovědně. A když s někým jako je Manny vyrábí nejlepší víno nebo vaří, tak by si zasloužil něco víc než nějakých pět hvězd. 92 %(22.2.2012)

 • Stocki
  *****

  1. série - 95 %, 2. série - 100 %, 3. série - 90 %.(19.3.2013)

 • Sdoom
  ***

  Na to, že má seriál pouze 3 série po 6 dílech, je tam dost málo kvalitních scén a gagů. 1. série by určitě na 4 hvězdičky stačila, bohužel v dalších šla kvalita poměrně rapidně dolů a některé scény, možná i celé díly mě svou stupidností vyloženě iritovaly. (SD, orig.)(14.7.2013)

 • Movie Gourmet
  *****

  Tomuhle říkám kvalitní britský humor a všem jeho příznivcům seriál vřele doporučuji! Verdikt: 5* a 85 - 90 %.(20.12.2014)

 • Daewiik
  *****

  Dokonalá vtipná krátká podívaná s anglickým humorem. Kupodivu první díl je nejslabší, pak už se to jen stupňuje k lepšímu. Bezkonkurenční trojice.(14.8.2016)

 • Figy
  *****

  Další kultovní parta podivných existencí a spousta nezapomenutelných scének... škoda, že jsou jen tři série.(19.1.2007)

 • Phorbo
  *****

  Bludge :D 10/10(25.3.2007)

 • Tristaver
  *****

  Možná snadno přehlédnutelný britcom s místy až vulgárním humorem, nicméně stále neuvěřitelně kvalitní. Jen ta Fran mně vždycky pije krev :-)(12.1.2008)

 • G_I_S_M_O
  *****

  Konečně něco, co mě dokáže držet u svých dílů tak dlouho, jako kdysi přátelé. Momentálně nejlepší Britský, ba i světový seriál.(27.6.2008)

 • Emzet
  ***

  Bernard Black je lidská troska. Jediným jeho cílem je kouřit a ožírat se, zákazníkům ve svém knihkupectví nadává, je na ně odporný a občas je vůči nim i násilnický. Jeho dva nejlepší přátelé na tom nejsou o nic lépe. Jeho "sluha" ho miluje?/nesnáší? a jeho přítelkyně Fran má zhruba podobné cíle v životě jako sám Bernard. Každý večer se ožrat. A může být komediální seriál založený na těchto postavách dobrý? Ano. Přesto dávám pouze 3 hvězdy, seriál je relativně originální a vtipný, ale občas (často) sklouzává tak trochu k stereotypu. Vhodné na večerní oddech u televize. Převraty nečekejte.(15.7.2008)

 • Delaney
  *****

  Předchůdci IT Crowd´s. Vynikající klasický Britcom.(9.12.2008)

 • 4everMan
  *****

  Po značném uzrání nemůžu hodnotit jinak. "Manny, kde je vývr....Tvoje vlasy jsou úžasné-Kde je vývrtka?" :-D(29.12.2008)

 • Prochy38
  *****

  Tohle je typický britský humor a člověk na to musí mít náturu. Docela chápu, že se to prostě někomu nelíbí. Ale já byl unesen. Díky Bernarde, žes mi zpříjemnil, bohužel jen 18x, život!(17.1.2010)

 • jabba
  *****

  Bernard Black - zpruzelý ir, extrémní kuřák, vysavač vína a majitel zaprášeného antikvariátu. Manny - ex-účetní, který před operací vstřebal malou relaxační knížku a začal doporučovat pomeranče. Pozn.: nezahřívat na vysokou teplotu. Fran - bytost-žena dosahující orgasmů při poslechu pronikavého hlasu moderátora počasí. V žebříčku seriálu na csfd patří rozhodně výš.(27.8.2010)

 • The_Second
  *****

  Kdo by neměl rád Bernarda Blacka....nejlepší ukázka anglického humoru, kam se hrabou IT.(9.10.2010)

 • Isomut
  *****

  Black Books je jeden z mála seriálov, ktorý svojím malým počtov epizód ma dokázal presvedčiť o tom, že anglický humor je dostačujúci, aby som sa statočne zasmial. Viac epizód ani nebolo treba, tých osemnásť častí splnilo svoju úlohu a stihlo sa všetko čo sa chcelo. Síce, keby bolo viac častí, isto by som sa len potešil.(17.12.2010)

 • yxcvbnm256
  *****

  Bradka, na které visí idiot(2.5.2011)

 • Všelicos
  *****

  Neskutečně úžasné. Bernard, Manny i Fran jsou tak dynamickou trojkou, že se člověk musí držet, aby mu při sledování nepraskla bránice. Jeden ze skutených pokladů britského humoru.(17.10.2011)

 • AIMÉE
  *****

  Mannyho pracovní pohovor... ~~ Kterak šéf ukazuje svou antipřízeň mobilům...(7.3.2012)

 • Ixbalanke
  *****

  Českému dabingu nevěřím, ale tento se docela dá:) : http://www.fenixprodabing.cz/blackbooks.htm - malá dabovací společnost.(30.5.2013)

 • Nethar
  ***

  Příjemný docela chytrý humor, občas jsem se i zasmál a to je u mě co říct. Viděl jsem první sérii a kousek druhé. Prozatím mi to asi stačí, leč sympatické rozptýlení.(30.6.2014)

 • vander19
  ****

  Seriál ma zaujal svojim vysokým hodnotením tu na CSFD. Potešil som sa, lebo už dávno som hľadal niečo takéto komediálne s krátšou minutážou. Britský humor som si obľúbil už počas dôb Červeného trpazlíka, tak som si hovoril prečo to neskúsiť. Musím priznať, ale že hlavne zo začiatku som bol znechutený. Prvé tri časti ma vôbec nebavili a rozmýšľal som či to vôbec stojí za to. Lenže pri 04. časti v prvej sérií nastal zlom a ja som si to začal užívať. Zrazu každá postava ako keby sa predo mnou otvorila resp. otvorila mi oči a ja som si ich oblúbil. Netvrdím, že by som sa pritom válal smiechom, ale seriál ma fakt dosť dobré hlášky takmer v každej časti.(9.8.2014)

 • Shedom
  *****

  Netrúfam si odhadnúť koľkokrát som Black Books videla. Humor je to vskutku „ad absurdum“, musí sadnúť. Ja už to prostredie útulne rozhádzaného kníhkupectva považujem takmer za druhý domov, večne ožralého hulváta Bernarda, roztomile bezbranného Many-ho a nepoužiteľnú Fran akoby som poznala odjakživa. Neskutočná kadencia hlášok a ultra absurdných scénok. Najlepšie epizódy – celá prvá séria, 3x1 Manny Come Home, 3x3 Moo-Ma and Moo-Pa, 3x6 Party, z nich najviac suverénne 1x3 – The Grapes of Wrath. (Do pozornosti dávam skvelé vedľajšie roličky Martina Freemana a Simona Pegga, s ktorými som sa prvýkrát stretla práve vďaka tomuto kúsku.)(1.11.2014)

 • adam9
  ****

  Bernard. Bernard. A ještě jednou Bernard. Kdo by to byl řekl, že toho největšího cynika, flákače a budižkničemu najdete zrovna v knihkupectví. O to banálnější a humornější však Black Books je. Škoda poměrně vysoké nevyrovnanosti některých dílů. Tenhle trend kolikrát moc nevnímám, ale zde jsem si toho bohužel všiml.(21.4.2015)

 • lardko
  *****

  Na tenhle seriál jsem se koukl až v roce 2014. Sice jsem chtěl tak nějak vždycky tenhle seriál vidět , ale pořád jsem to odkládal. Nevim proč. Když jsem dokoukal první díl tak jsem si tento seriál prostě zamiloval. Za 1. den jsem dokoukal celý seriál. A dost jsem se nasmál humorným scénám. Dylan Moran mi v tomhle seriálu dost sedl. 100%(22.5.2015)

 • Mitin
  *****

  24 minut intenzivního britskýho humoru valícího se z tohohle sitcomu. Prostředí knihkupectví s ožralým Irem v hlavní roli je prostě super.(13.11.2015)

 • Jimmy15
  *****

  Výborný britský seriál. Skvělý nápad, skvělý humor. Snad se tomu ani nedá nic vytknout. Možná pár slabších dílů, ale ty celkový pohled na seriál vůbec nezhatí. Za mě plný počet a zařazení do mých nej seriálů.(14.7.2016)

 • orkadimenza
  *****

  Ze začátku jsem byl celkem rozpačitý z některých epizod, ale až u třetí série jsem si začal pořádně uvědomovat, jaký je Black Books skvělý seriál. Sarkasmus a skvělé dialogy jdou na diváka ze všech stran a vůbec se nedivím tomu, že to spousta diváků na začátku nedokáže vstřebat. Black Books zraje s každým zhlédnutím jako víno (nebo jako S1E3- Hrozny hněvu?) a i když opravdu nemám rád seriály s přehnaným počtem epizod, tak tento sitcom by si zcela jistě zasloužil víc než 18 kousků. Dylan Moran je génius a asi začnu sledovat jeho tvorbu, protože na to, jak se mi britský humor příčí, tak TOHLE bych mohl pořád a pořád.(19.4.2017)

 • Billie777
  *****

  Líbily se mi hlavně první dvě série (první je nepřekonatelná), potom už jde kvalita trochu dolů. Ale i přesto je Black Books jeden z nejvtipnějších a nejpohodovějších komediálních seriálů. Málokdy se to stane, ale všechny tři hlavní postavy jsou mi neuvěřitelně sympatické (možní i proto, že v některých situacích či povahových rysech jsem se skutečně našla!) a ačkoliv je Bernard někdy na zabití, je svým způsobem roztomilý.(28.4.2017)

 • moviefreak
  ****

  Som sebe sa nasmial. Mnozstvo scenok treba dat do siene slavy. Herci spravne streleny a dokonca tam bol aj Hobit :)(30.5.2017)

 • Eruntano
  ***

  Mám za sebou pár dílů. Žádnou pecku v tom nevidím, ale pár dobrých vtípků se zatím pokaždé našlo a celkově jde o docela sympatický seriál. Z postav to táhne hlavně cvok Bernard, to je povedený kus.(3.10.2007)

 • Maslord
  *****

  Super zábavka, anglické seriály ma totálne zabíjajú. Keď som videl prvý diel nevedel som sa dočkať ďalšieho. Škoda, že ich nakoniec bolo len tak málo. Na druhej strane aspoň sa ten seriál nestihol pokaziť.(22.10.2007)

 • lucyeee
  *****

  Tak tahle partička lidí je vážně nářez!!!Musim říct, že tenhle seriál se vážně povedl,jen je opravdu veliká škoda, že nemá vice dílu , vážně jsem se nasmála u každého dílu!!Je to určitě bezkonkurenčně nejlepší sitcom co jsem zatím viděla(23.10.2007)

 • vozihnoj
  *****

  "The older the wine is, the gooder it is." Geniální britcom, z prostředí jednoho malebného londýnského knihkupectví. Tři hlavní postavy - Bernard, Manny a Fran tu rozjíždějí neuvěřitelnou jízdu přenádherného anglického humoru, plného absurdních situací i kvalitních hlášek. A až na asi dvě zakolísání mají všechny epizody nastavenu laťku proklatě vysoko.(28.11.2007)

 • etienne
  ****

  85%(3.1.2008)

 • isla
  *****

  mne sa to cele zdalo bohovske :-)dylan moran je neuvertielny hocico urobi,ci je ozraty alebo nie je...(27.2.2008)

 • Wishkah
  *****

  Úroveň dílů a gagů je sice nevyrovnaná ale co? Má to styl a výbornou partu magorů(23.9.2008)

 • Nekgro
  *****

  Víno, cigára a anglickej humor. Co víc si přát?(26.9.2008)

 • laFei
  *****

  Velice netradiční pojetí klasického britského humoru. Postavička Bernarda je tak neskutečně vykreslená do neurotického absurda, že snad ani není možné ho nemilovat. Až na opravdu 2 černé vyjímky je dle mého kvalita dílů konstantní a silně návykově zábavná.(8.3.2009)

 • 22matelko
  *****

  videl som iba 3 diely ale humor tomu jednoznačne nechýba :D(12.10.2009)

 • habinka
  ****

  Upřímě,po dlouhých letech pití a kouření se nad sebou občas zamyslíš, a řekneš si .. Někde mezi první cigaretou u kávy po ránu a poslední skleničkou, když močíš na rohu ulice ve 3 ráno, podíváš se na sebe a řekneš si " Tohle je úžasné." " Tohle je ráj."(31.1.2010)

 • Greg25
  *****

  Konečně jsem shlédla všechny tři série Black Books a nezbývá než napsat, že jsem nadšená. :-) Mám ráda tvorbu Grahama Linehana a kvalita jeho práce je znát v každé větě, prostě mistr sitcomu. Černá kniha nemá chybu (aspoň pro mě, která britské sitcomy a britcomy miluje). Nemá smysl dál tento skvělý sitcom vychvalovat, prostě se na něj koukněte a pochopíte o čem tady píšu :-), pro všechyn ostatní varování, nejste-li příznivci britského humoru radši se na Black Books nezkoušejte ani dívat. Je prostě jen pro příznivce daného žánru, který uznávám není pro všechny. Black books je stoprocentní záležitost, přesto u mě o malilinkatý kousíček vítězí Ajťáci. :-) 100%(13.3.2010)

 • Jorge-Z
  *****

  Nejlepší britský seriál vůbec. Bernard Black, obchchodník kterého si musíte zamilovat, je ta nejlepší seriálová postava co jsem kdy viděl. Jeho ódy na víno a cigarety neměly chybu. Fakt paráda.(23.5.2010)

 • Martin_W
  *****

  Black Books.. Co o tomhle seriálu napsat? Black Books - Černočerný seriál s černým humorem a "černými" postavami, který si vás i přes malý počet epizod určitě získá. Jedná se o můj zatím nejoblíbenější Britcom, nepočítaje Montyho Pythona. No nebudeme si nic nalhávat.. První díl je prostě "O ničem" a mě od sledování dalších epizod na delší dobu odradil. Pár kulis, 3 hlavní postavy.. a co se z toho mála dá udělat. Ze všech "Linehanek" mi prostě Black Books přirostlo k srdci nejvíce. 99%(23.10.2010)

 • Mikeel
  *****

  Zhlédnul jsem Black Books v rekordním čase jednoho dnu. Jedná se prostě o perfektní sitcom. Válel jsem se smíchy, dusil jsem se smíchy, umíral jsem smíchy. Humor je ve všech sériích vyrovnaný, lehce se odchylují spíš jen některé díly. Břitký britský humor u mě jednoznačně vede a Black Book je skvělým důkazem toho, že za La Manchem sitcomy fakt umí. Jediným mínusem je nízký počet sérií. Je až trestuhodné, že u tak skvělého seriálu vznikly jen tři řady.(25.12.2010)

 • tom.cube
  *****

  Další skvělý britcom z pera Grahama Linehana, vynikající zejména ústřední dvojicí dekadentního Bernarda a praštěnýho Mannyho. Každý díl s originálním námětem, leckdy absurdním průběhem, ale vždy velmi velmi vtipný, napěchovaný gagy. Výborný, suchý, černý, nekompromisní, sofistikovaný humor.(21.2.2011)

 • dostimil
  *****

  Co je na tomhle sitcomu parádní je, že kvalita během dalších sérií se nezhoršila a samozřejmě vynikající výkony Dylana Morana okořeněné tím nejlepším humorem. Mám další důvod si kupovat knížky přes internet!(17.4.2011)

 • olinka.o
  *****

  18-dielny seriál o večne opitom kníhkupcovi Bernardovi? Keď som o tom počula prvý krát, veľmi ma to nezaujalo. Predsa som si však pozrela jeden diel, dala som **. Nechápala som, ako môže mať toľko percent - zhliadla som ďalšie diely a už sa moje hodnotenie zvyšovalo až na dnešný stav. Momentálne to pozerám po druhý krát a Black Books patrí do mojej TOP10 :-). Od Grahama Linehana som zatiaľ nič iné nevidela, avšak rozhodne to po videní tohto famózneho sitcomu nenechám tak...arogantný Bernard, benevolentný Manny a zúfalá Fran = najlepšie seriálové trio všetkých čias. B.B."Oh, let´s, then we can all make some tofu...for the doplhins who live in the fridge."(16.7.2011)

 • papyrosaurus
  *****

  Už jen pro to prostředí antikvariátu jsem si tento sitcom zamiloval a potvrdil si, že Britové to prostě umí. Stačí pár dílů ve třech sériích a všechny ty americké 80ti dílové komediální seriály můžou putovat do koše. Skvělý herecký koncert Dylana Morana......ať žije Graham Linehan.(3.7.2012)

 • ChillThomas
  ***

  Britský kontroverzní humor, něco jako když spojíte partičku IT a mistra Beana a nepovede se to, tak dostanete polotovar slabšího humoru, neříkám že je to hodně špatný ale sem dost překvapen že je to v top 30 jak v nejlepší tak nejoblíbenější .. je to tak na 75% a nejlepší role a herec pro mě Bill Bailey .(7.8.2012)

 • Noomi
  *****

  Tu asi naozaj platí, že v najlepšom treba skončiť. Ale je to také smutné, že viac Black Books už nebude... Perfektný sitcom plný pravého britského humoru. Kto pozná povedzme IT Crowd, Červeného trpaslíka alebo Čiernu zmiju, Black Books je len logickým pokračovaním. Jeden z najlepších seriálov, ktoré môžem sledovať v jednom kuse a kedže je tých častí tak málo, videla som všetky už aspoň stokrát. Som proste fanatička na britský humor. Dylan Moran je hrdina!! Mať na výber viac hviezdičiek, dám mu všetky... Deratizér: "Tak, nechte mě hádat. Myši? Ne. Počkat. Máte šváby." Bernard: "Jo máme. Ale nedotýkejte se jich, naštvalo by to netopýra."(13.9.2012)

 • J*A*M*A*L
  ****

  Asi nejlepší Britský seriál moderní doby.Opravdu skvělá zábava.Prostě originální tradiční britská komedie se vším všudy.Skvělý Dylan Moran byl prostě geniální.Skvělé hlášky, skvělá hudba a režie.98%(13.9.2012)

 • Vrata88
  *****

  Tak tohle je fakt pecka. 432 minut rozhovorů mezi třemi postavami s perfektním scénářem. Člověk by ani neřekl, co všechno dá vymyslet do sitcomu z malého knihkupectví. Celé to stojí na dvou věcech : scénář a nasazení herců, kteří své role opravdu hrají a to nejen ty hlavní ale i ty vedlejší, za zmínku stojí zejména Simon Pegg, který svou epizodní roli zahrál opravdu skvěle. Bonus k tomu všemu jsou skvělé charaktery postav. Skvěle vymyšlené, zahrané a plné opravdu originálních vtipů. Jako třešnička na dortu je tu fakt, že pilot tohohle seriálu je snad jeden z nejlepších pilotů, jaký jsem kdy viděl. Nemůžu si pomoct, ale ta příhoda s Mannym a s miniknížkou je prostě geniální.(23.11.2012)

 • 666Carnage
  *****

  Přidejte trochu levandule do mléka, Odjeďte z města s pomerančem a předstírejte, že je to směšné. A ono to funguje a je to směšné :) Jeden z nejlepších britských seriálů tohodle typu :)(12.4.2013)

 • Merkin
  *****

  No comment possible. Watch it!(9.12.2013)

 • Helldo
  ****

  Výborný seroš pro dlouhou chvíli. Perfektní zábava od prvního do posledního dílu, a ač se trochu kolísavá úroveň vyskytne, kdo se chce bez velkého přemýšlení pobavit, o moc lépe si vybrat nemůže.(4.10.2014)

 • laepus
  *****

  Dylan Moran ve své pravé syrové podobě. A je jedno, jestli je zrovna prodavačem ve fast foodu, pokerovým velmistrem nebo klavírním virtuosem.(12.2.2015)

 • embecka
  *****

  Už pár mesiacov sa do môjho života pomaly vkráda viac a viac humoru :) Black Books boli toho súčasťou. Bernard je môj idol. Nie celkom doslovne, ale veľmi by som sa s ním chcela kamarátiť a piť víno. S Fran by som sa tiež chcela veľmi kamarátiť a piť víno. S Mannym by som sa chcela kamarátiť, s mojím šťastím by sa mi presne taký týpek ako je on, prihovoril na stanici, v MHD alebo na podobnom verejnom priestranstve. Veľa milých chvíľ s touto skupinkou milých šialencov. :)(7.10.2015)

 • lsd
  ****

  O něco slabší než trpaslík, ale i tak dobré. Hlavně postava Mannyho je úžasná a Bernard je zase skvělý hajzlík:) Je to klasický anglický humor s jeho dobrými i špatnými stránkamy a pár skečů je opravdu geniálních.(17.12.2006)

 • Carbo
  *****

  No vidím to na další závislost.(31.12.2007)

 • JK-Stinger
  ****

  Výborný seriál z prostředí malého knihkupectví s věčně opilým irským majitelem. Milovníci britského humoru ho musí milovat, ostatním se možná bude jen líbit. Škoda jen, že vzniklo pouhých 18 dílů.(23.1.2008)

 • Milwa
  *****

  Miluju Manyho.........takové rostomilé domácí zvířátko, kdo by odolal těm jeho smutným očím a vlající "hřívě", a ten bastard Bernard je ten nejmilejší bastard pod sluncem........(28.1.2008)

 • Zeek
  ****

  Výborný seriál obsahující skvělý britský humor. IT crowd od Linehana se mi líbil o trochu víc, proto nemůžu dát plný počet. Ale jsou to slušné 4*, Bernard a Manny jsou prostě borci, kvalita humoru s dalšími díly neklesá, ale občas kolísá. Moje hodnocení: 80%(31.1.2008)

 • thunnus
  ***

  Viděl jsem jen asi dva díly, takže to moje hodnocení berte s rezervou. Moc jsem se u nich ale nenasmál.(17.5.2008)

 • Const.ex
  *****

  Britské seriály měli vždy něco, co jim ostatní seriály mohli jen závidět. A Black Books patří mezi ty nejlepší z nejlepších. Humor tu je břitký a bez servítek.. takový jaký má správný humor být. Hlavní hrdiny si musíte hned zalíbit, nebo s vámi nemůže být něco v pořádku. Bernard Black je ten typ člověka, kterým by snad chtěl být každý: nijak moc ho nic netrápí.. prostě v pohodě žije. Nepřetvařuje se. Nepodlézá. Jedná přesně tak, jak to myslí. Jen jeho dva kamarádi ho občas vytáčí. No kamarádi.. kamrádka Fran Katzenjammer a zaměstnanec Manny Bianco. Slovo "Zaměstnanec" berte v případě Bernardova antikvariátu spíše s rezervou. Od Bernarda moc peněz za práci nedostanete. Pokud vůbec nějaké. -- Pokud hledáte kvalitní alternativu kultovního Létajícího cirkusu od Monty Pythonů vaše pátrání tímto skončilo :-)(26.8.2008)

 • Ondra16
  *****

  Pořád suché, často sprosté, místy nemorální, ale hlávně neustále naprosto geniální!(15.10.2008)

 • Devadesát Dva
  *****

  Nálada a nostalgie! Pamatuju si, když jsem se na to začal dívat, společně s Red Dwarfem - tyhle dva seriály u mě dodneška drží naprosté TOP pozice. To byly časy (2007-2009 zejména) : samota, deprese, Bukowski, víno, Dylan Moran, cigarety a kabát, psaní (špatná literatura) - tím jsem tehdy žil. a k seriálu samotnému? splněný sen o nic se nestarat, chlastat, kouřit, tolčokovat nadávkama svýho poskoka a stírat zákazníky vlastního obchodu, je to komičtější, čím starší to vidíte. S odstupem času pochopíte, že další série by byly holou zbytečností, ve svých 18-ti dílech možná Black Books zmizel ze scény předčasně, ale bylo v něm řečeno všechno a dá se na to dívat pořád dokola. Dylan Moran původně chtějící natočit něco depresivního o sebevrazích nakonec skončil u cynického filtrování svých životních postojů skrze věčně opilého majitele antikvariátu Bernarda Blacka. Nevím, čí zásluha je to víc, ale díky tomuhle seriálu jsem se k Dylanu Moranovi dostal v prvé řadě. -Víte, že od vás dostávám pasivně hodně kouře? -To je v pohodě... někdy mě můžete pozvat na skleničku.(15.10.2008)

 • H4N1CK4
  *****

  Black Books možná není nejlepší britcom, co jsem kdy viděla, nicméně hlavní "hrdinové" jsou natolik svérázní a osobití, že je nelze nezbožňovat:) Čím déle a častěji na to koukám, tím lepší mi to přijde.(7.11.2008)

 • Tumáš
  ***

  3 a půl(19.1.2009)

 • Yoss
  ****

  Je pravdou, že jednotlivé diely sú veľmi nevyvážené. Sú časti, pri ktorých som sa rehotal ako divý, chytal sa za brucho a smial sa ešte 24 hodín po pozretí. Ale sú aj časti, kde som za 20 minút iba pohol občas kútikom úst. Ale napriek tomu je nápad s kníkupectvom a majiteľom, ktorý vlastne nechce nič predať, skvelý a každú fanúšik britského sitcomu by ho nemal vynechať!(2.3.2009)

 • ivamka
  *****

  Musela jsem tohle objevit až po Červeném trpaslíkovi a skečích Monty Pythonova divadla. Není to taková typická řachanda, takže musím zapojit trošku mozeček. O to více se mi líbí.(27.10.2009)

 • Lyžař
  *****

  Black Books, těžko by se mi tento seriál mohl vyhnout. Když jsem shlédl první díl, nevěděl jsem, jestli si tvůrci dělají srandu, nebo to myslí vážně. Od druhé čtyřiadvacetiminutovky jsem již na pochybách nebyl a seriál mě pohltil tak, jako dlouho předtím žádný. Anglický humor se zde doslova předvádí světu, zážitek to pro mě byl navíc umosněný o to, že jsem zrovna v tu chvíli začínal psát svou první knihu:-)(27.7.2010)

 • HUMOOOO
  *****

  po prvej časti jasných 5*(27.11.2010)

 • jasanka
  ****

  "Trošku" nesmyslný seriál plný alkoholu, cigaret a blbosti. Nebýt britského humoru, tak ho asi přejdu bez povšimnutí. Celkově ale zajímavá věc, a proto se zařazuje mezi mé nejoblíbenější.(1.6.2011)

 • evil_ryu
  *****

  Krásne absurdný humor. Skvelé nápady a nezabudnuteľné postavy. Jediný problém ktorý má tento seriál je to, že je príliš krátky.(7.2.2012)

 • DavidBeko
  *****

  perfektný(28.4.2012)

 • ApsidalTill
  *****

  Graham Linehan ma zase skopal do hranatého šklebu, ktorý by my závidel aj Joker. Paradoxne som si dal Black Books až po IT a o to viac, som docenil jeho bizarnosť, ktorá stojí a padá na Moranovy ale funguje to neskutočne dobre a keby sa dalo, tak si teraz vymažem pamäť aby som si to mohol pozrieť 100000x a vidieť to v premiére. Proste dokonalý Anglický pohľad na humor z toho originálneho uhla smiechu, ktorý docení len milovník žánru. Moran by mal dostať všetky možné seriálové ceny za túto úlohu, aj keď jeho plachosť v reálno živote je krásnym protikladom ku tomu, čo dokázal zahrať s Bernardom. Tlieskam.(1.5.2012)

 • Bukk
  *****

  Pokud máte pochyby o svém životě a máte pocit, že byste mohli stihnout mnohem více věcí...počkejte a ještě než začnete, dejte se do sledování trojice maniaků, kteří ví, jak prožít neuvěřitelný den v knihkupectví - i mimo něj - plné (podle nich) protivných zákazníků rušících poklidný průběh deliria. Vždyť je tolik krásného na světě, ale proč se obtěžovat to poznat, když se můžeme utápět v černočerném humoru bez touhy v našem životě něco změnit (a mít seriál, který nás v to utvrdí).(31.3.2013)

 • Kulhoso
  *****

  BERNARD TO MILLWALL FANS S01E01!: Which one of you bitches wants to dance? Hey, you know when you're doing your esual threesome thing you do on a weekend, and the moonlight's bouncing off your heads and your arses and everything, does that not get a bit confusing? Right. This is you, okay? Tra la lal la laa la... Co více dodat :D(21.5.2013)

 • Evander
  ***

  Black Books hrozně sráží obrovské množství hluchých míst. Při tak nízkém počtu dílů a krátké stopáži bych čekal daleko vyšší úroveň. No a upřímně mě vůbec nesednul ani výběr ústřední trojice. Když vezmu v potaz několik skvělých vtipů a scén vyjde mi to přibližně na průměr.(20.7.2013)

 • GOREGASM
  *****

  1. série - ***** (95%) Nihilisticky černohumorná britská klasika. Lepší čtyřsloví mne pro tuhle knihkupeckou odyseu Dylana Morana nenapadá. Většího bastarda za prodejním pultem jste prostě neviděli, a když k němu nakopnete prvoligové nemehlo jménem Manny (Bill Bailey) dojde k bezvýchodně třaskavé reakci ve vaší bránici. Kontrast vesmírem neposkvrněného Mannyho a upřímného hulváta Bernarda pohání neúnavně každou epizodu. A když se k nim přidá vztahy frustrovaná Fran a sem tam tehdy ještě neznámá tvář britské komedie (Nick Frost, Martin Freeman), máme na světě další britskou klasiku. 2. série - ***** (100%) Druhá série se svou vysokou kvalitou od první moc neliší, ale dovolím si říct, že je vyrovnanější a bez slabých míst. Manny je ultimátní tele a Bernard pije, kouří a sekýruje všechny okolo s takovým nadšením, že bych málem zapomněl na Fran, která dostává mnohem lepší hlášky a její exkurze do jedné nejmenované kanceláře a kolega, který si nonstop hraje s koulema, nemají chybu. 3. série - ***** (90%) Úvodní epizoda se Simonem Peggem nastaví laťku proklatě vysoko a ta se daří udržet až téměř do konce. Poslední epizoda evidentně nebyla plánována jako poslední a je škoda, že tak skvělý seriál nemá plánované ukončení, ale i tak je to fajnšmekrovsky osobitá osmnáctidílná taškařice.(26.4.2014)

 • simply
  ****

  Ještě jsem neviděla všechny díly, ale zatím jsem nadmíru spokojena...suchý britský humor miluju a Bernard Black je prostě geniální...(7.7.2014)

 • honajz2
  *****

  Velice vtipný seriál. Škoda že to mělo tak málo dílů.(21.8.2014)

 • andalin
  *****

  Můžu koukat dokola a pokaždý mě rozesměje. Srdcovka.(19.10.2014)

 • Garch
  *****

  Nepamatuji jiný seriál, kdy by mě bavil i "amatérský" dabing. Díky, za nadšenecký výkon Perla Group! . ˇVíte, že pasivně vdechuji váš kouř?". "Jo, tak mi pak koupíte panáka"(28.2.2015)

 • winetach
  *****

  Po rokoch obchádzania som aj ja narazil na BLACKBOOKS a naozaj neviem, prečo som toľko čakal.(7.10.2015)

 • Matixed
  *****

  Po shlédnutí IT Crowd mi žádný sitcom nebyl dost dobrý. Tenhle seriál, na který jsem narazil uplnou náhodou, překonal moje očekávání. Fungoval jako náplast na mé strádání po kvalitním humoru.(25.12.2015)

 • Košoun
  *****

  Naprosto dokonalý seriál a skvělé výkony. Miluju britský humor a tenhle sitcom o šíleném knihkupci je vážně bomba.(20.10.2006)

 • Snipsley
  ****

  "Bernard, look. Look, look. Bernard. Bernard, look. Bernard, look, look, Bernard. Bernard. Look. Bernard. Bernard. Look." :)(21.3.2007)

 • KrystofD
  *****

  Britský seriál od režiséra dalších skvělých seriálů IT Crowd a Father Ted s dokonalou atmosférou, humorem a výkony hlavních představitelů, na který se dá dívat znovu a znovu...(8.4.2007)

 • honelnik
  *****

  Pre mňa jednoznačne najgeniálnejší seriál posledných rokov. Graham Linehan a Dylan Moran na nás sypú tatrovky neskutočne debilného, šialeného ale pritom vynikajúceho humoru. Napriek klesajúcej úrovni seriálu nemôžem dať inak ako 5*. " jehovista 1: Ahoj. Chcelii by sme si s Vami pohovoriť o Ježišovi Kristovi. bernard: Super! Poďte ďaľej! jehovista 1:(šokovaný) Čo?? bernard: Veľmi rád si vypočujem niečo o Ježišovi Kristovi. jehovista 2: Je to pasca!!!"(29.4.2007)

 • vojo
  *****

  Podobné kníhkupectvo je aj v našom meste, len miesto Íra je tam maďar:) Ale vážne, keďže som robil v obchode, pri niektorých scénach som mal vtieravý pocit deja vu. Pre priaznivcov britského humoru určite pohlcujúce čítanie, pardon pozeranie.(13.5.2008)

 • illy.cz
  *****

  Nikdy by mě nenapadlo, že mě bude nějaký ,,britcom" bavit víc než It Crowd, ale stalo se a nutno říct, že Black Books jsou ještě tak o třídu lepší a zábavnější. Dylan Moran je v současné době se Simonem Peggem jasně nejlepší britský komik a za pozornost určitě stojí taky jeho stand-up show s názvem Monster.(17.6.2008)

 • Looooooooo
  *****

  Začít se smát jen při pomyšlení na tenhle seriál se jinýmu nepovedlo.. Bernard je naprosto originální člověk, a Manny je z jiný planety.(11.7.2008)

 • Tryman
  ****

  Povedený sitcom, ve kterém vás bude bavit hlavně osobité charisma Bernarda Blacka. Přesto má seriál i slabé stránky, ale co nemá. Pokud jste stejně jako já milovníky britského humoru, Black Books by jste neměli vynechat.(11.8.2008)

 • astraal
  *****

  Tenhle sitcom mi dokonale sedl. Bernard nemá chybu. Je to možná tím, že kdybych já měl podobný obchod a nebál se o zdraví/zákazníky/peníze/život/svět atd atd...tak bych se choval stejně. Bernard akorát nemá v hlavě tu pojistku která by mu bránila v tom dělat ze sebe dokonalého zmrda. Naopak Manny je jeho pravým opakem a plní jakýsi protipól. Fran je oba doplňuje. I když si pustím jakýkoliv díl (až na pár vyjímek - seriál se bohužel nevyvaroval vytvoření několika málo slabších dílů) tak mě dokáže pokaždé rozesmát a to opravdu hodně. Skvělá práce.(13.10.2008)

 • *Colorado
  ****

  Celkem levně vypadající seriál s legendárními hláškami a celkově skvělým britským humorem.(9.3.2010)

 • koniklecka
  ****

  Vtipný seriál. Některé díly jsou vtipné dost jiné méně, ale je to příjemná jednohubka mezi těmi tří až šesti sériovými seriály o 20 a více dílech. "Bernardovi" (stejně jako třeba Dexterovi) tuhle roli už nikdo neodpáře.(9.8.2010)

 • J. T. Kirk
  *****

  Každý díl tohoto mistrovského díla je naprosto geniální. Kdo neviděl nemůže pochopit..(30.8.2010)

 • Ukubumbahoo
  *****

  Vždy když se chci pobavit a nevím na co se podívat, volím Black Books. Bernard je ten nejpodivnější a nejlínější prodavač knih jakého světlo světa spatřilo, který je doplněn skvělým, leč silně nablblým Mannym. Fran to vše uzavírá a vytváří tak jeden z mých nejoblíbenějších seriálů.(13.9.2010)

 • Osanos
  ****

  Ze začátku to vypadalo na 3 hvězdičky, ale pak jsem se do toho docela dostal a zejména ve druhé části se objevili geniální díly (freud, mafián se učí číst).(24.11.2010)

 • Rázlik
  ***

  Myslel jsem si, že mi seriál sedne, protože britský humor mám docela rád, ale tady to nebylo tak vtipné a dobré jak jsem očekával. Slabší díly se střídaly lepšími a horší fórky s těmi hodně vtipnými. Jako celek však pouze za 3*. Ajťáci byly pro mě o 100% lepší.(28.11.2010)

 • zelda82
  *****

  Za ty genialni dily, za Simona Pegga jako despotickeho sefa konkurencniho knihkupectvi...(26.1.2011)

 • Vakomlok
  *****

  Jednou bych chtěl vlastnit malé knihkupectví a pít a kouřit a křičet a urážet své zákazníky a terorizovat svého poskoka jako Bernard Black.(27.3.2011)

 • MrGregor
  *****

  Dylan Moran je neskutečné stvoření... nemyslím si, že se zrovna do Black Books plně opřel, ale jeho typický humor se stejně nezapře... kdo si stěžuje na hluchá místa/scény asi není plně nakloněn šílenému humoru, ve kterém si DM libuje... co se týče další výtky - nevyváženost epizod - tak musím uznat (po shlédnutí všech dílů) že na tom něco bude, ale rozhodně to nejsou žádné propasné rozdíly... u komediálního seriálu se má člověk bavit a to BB splňuje, dokonce mi v hlavě uvízlo několik opravdu výborných scén (mezi nejznámější z nich patří asi "Bernard and the skinheads" :)(13.4.2011)

 • kujon
  *****

  Tak přesně tenhle humor já můžu. U filmů/seriálů se, snad krom pár výjimek, moc nesměju, jelikož mi "konvenční" humor moc nevoní. U BB jsem naopak smíchy pukal :D Velká, převelká škoda, že tohle geniální dílko skončilo tak brzy.(18.5.2011)

 • Caiiiczech
  *****

  V době, ve které jsem si myslel že už vše vtipné natočeno bylo, mi Bernard, Fran a Manny způsobili několik neuvěřitelných, život ohrožujících záchvatů smíchu. Díky. Jen už prosím nic netočte. Se svým přibývajícím věkem bych další dávku nemusel přežít...(12.9.2011)

 • Flagg
  *****

  Další výborný britský seriál, kterému vévodí neustále ožralý a věčně kouřící Bernard, kterého doplňují jeho podivínský kolega Manny a jejich střelená kamarádka Fran. Úroveň sice není úplně stálá, a některé díly jsou výrazně lepší, zatímco jiné naopak, přesto tenhle seriál nemůžu hodnotit jinak, než pěti hvězdičkami. Osobně mám nejradši díl 1x03 Grapes of Wrath. Mimochodem, pokud máte rádi tenhle seriál, a hlavně Bernarda, tak vám doporučuji si pustit jeho divadelní vystoupení (hlavně Monster), kde pochopíte, že Dylan Moran nehraje Bernarda - Dylan Moran prostě JE Bernard :o)(9.11.2011)

 • Ydrosten
  ****

  Perfektní seriál. Bill Bailey , je nedoceněný frajer a hrát může v čemkoliv a pokaždé bude perfektní. Zasloužené 4* Na seriál z knihovního prostředí o kterém by každý čekal že bude blbej až hrůza , se povedl dokonale vyvrátit veškeré řeči o tom že seriál musí být takový a takový jinak nebude fungovat.(25.5.2012)

 • Hanoda
  ****

  Seriál s klasickým britským humorem. Sice jsem si musel prvních pár dílů na něj zvykat, ale poté se stal návykovým.(25.7.2012)

 • lubospoti
  *****

  Skvělá zábava. Pohříchu u nás trochu méně známá. Ale kdo má zájem, cestu ke kvalitnímu sitcomu si vždycky najde..I když, jak koukám na počet hodnocení, tak zase úplně neznámý seriál to není :-)(22.5.2013)

 • janeke
  *****

  brilantný britský nonsens s úžasným Bernardom Blackom. po prvej sérii sa mi zdal scenár trocha ťažkopádny, no po videní dvojky a trojky mi došlo že všetko je tak ako má byť a akákoľvek priblblosť je súčasťou ťažkotonážneho suchého sarkazmu. absolútnym pokladom je diel s klavírom..(17.6.2013)

 • John8
  *****

  Zbožňuji tenhle seriál. A každý kdo někdy aspoň na chvíli pracoval za pokladnou ví jak jednoduché je začít nenávidět vlastního zákazníka, a mrzutý Ir Bernard má pro takovéto netvory vždy připravenou tu správnou odpověď a stejně jako u Gilmorových Děvčat, si i zde prostě rád sednu a sleduji jak slovně smaží jednu oběť za druhou.(31.7.2013)

 • redwik
  **

  Ako prvé som si pozrel hercov, ktorí tu hrajú, a celkom som sa na tento seriál začal tešiť. Nielen kvôli nim, no aj vďaka vysokému hodnoteniu. Sklamanie však prišlo, keď Nick Frost sa objavil len na chvíľu, aj to ho bolo docela ťažko spoznať, skvelý Simon Pegg ako buzerujúci šéf takisto dostal iba chvíľkovú pozornosť, a Martin Freeman ako doktor tiež vyšiel časovo naprázdno. Čo sa týka hlavnej trojici predstaviteľov, zdá sa mi, že hrajú zle. Vtipov tiež nebolo toľko, aby ma to bavilo, alebo aspoň bavilo. Ale na druhej strane, v každej časti bolo niečo, čo ma aspoň trochu a na chvíľu rozosmialo. Takže tak.(26.11.2013)

 • dj.kouba
  *****

  Tento britský sitcom jsem opomíjel opravdu hodně dlouhou dobu, až se k němu dostal o letošních svátcích vánočních. Při hodnocení budu jen velice stručný. Bernard Black je neskutečný týpek, u mě strčil do kapsy všechny osobnosti typu Barney, či Hank Moody. Co mě však dostalo nejvíce, je jeho mimika a "ksichty" u jednotlivých situací (konec e01s01 jsem si musel dát několikrát a pokaždé jsem dostal záchvat smíchu :)). Každopádně i charaktery ostatních herců jsou skvěle vykresleny, plus mě potěšila přítomnost klasických britských stálic (Pegg, Frost, Freeman).(28.12.2013)

 • Torako.chan
  *****

  Toto je zhmotněná komediální genialita..Bernarde Black, Manny i Fran jsou naprosto skvělý! Tenhle seriál prostě miluju. Na díl o víně, a vlastně i na ty ostatní se klidně můžu dívat pořád dokola. :)(13.7.2014)

 • KafuR
  ***

  Tato trojčlenná partička s Bernardem v čele má na jednu stranu v zásobě geniální fórky, které byste v jiných sitkomech hledali jen těžko, na druhou stranu ovšem seriál působí nesčetněkrát lacině a jaksi bez nápadu. Dylan Moran jako Bernard Black a jeho chování k zákazníkům je geniální kapitola sama pro sebe a celý seriál je na této interakci také postaven. Jenže v dílech, kde to Dylan sám neutáhne, má člověk nutkání se několikrát podívat na hodinky, a to přesto, že jeden díl má dvacet minut.(30.7.2015)

 • Hapretor
  ***

  Zabaví, neurazí ...(5.7.2018)

 • Trixi
  ****

  Suchý, suchý, suchý, ale já se děsně dobře bavím.(27.10.2006)

 • paolito
  *****

  "It´s my house and i´m not having it infected with a kind of specimens capable of producing you."(13.11.2007)

 • Eluin
  *****

  Tohle je prostě paráda. Osobně seriál dávám na stejnou úroveň jako IT CROWD, a to už je co říci. Nejlepší postavou je podle mě majitel Bernard Black, jeho citové výlevy směrem k zákazníkům jsou vždy úžasné.(13.11.2007)

 • Odpadlik
  *****

  Tohle je pro mě překvapivá bomba. Sice jsem ještě neviděl všechny díly, ale např. ten s výukou klavíru neměl chybu. Škoda jen, že to není dabované ...(10.12.2007)

 • Indian88
  *****

  Jak jsem někdy v minulosti mohl dát 4 * bože! Best of!!!(8.1.2008)

 • Blaogranas
  ***

  Mám rád britskej humor i jejich sitcomy, ale tenhle není nijak okouzlující. Jo, určitě se na něj dá dívat a někdy se člověk i zasměje, ale už se k němu nevrátím. Pokud se na Bernarda podívá člověk žijící v realitě, tak mu asi bude na zvracení, pokud ho bude brát s nadhledem, je to přesně na 3*.(8.3.2008)

 • Blondak80
  *****

  tohle je kult!!(12.5.2008)

 • K.a.r.i.n
  *****

  Skinheads! Perfect!! Bernard Black jako nejsympatičtější protivný Ir na světě a Manny jako jeho věrný poskok vás zaručeně pobaví. Nejlepší díly jsou (kupodivu) ten první a pak samozřejmě Graps of Wraith.(23.6.2008)

 • Leoric
  *****

  Graham Lineham na hrad! Vždy jsem si říkal, že Black Books je decentní humor pro intelektuály, leč pravý opak je pravdou! Šéf svého knihkupectví nesnáší své zákazníky, ba dokonce svého jediného zaměstnance, který je rozhodně nejkrásnějším mužem z celého seriálového světa. Spojení českého vypelíchaného bigbíťáka s teatrálními gesty a imidžem Dona Juana je zkrátka smrtelná kombinace. Celou trojici zdatně doplňuje Fran, která by ráda našla chlapce, avšak nic není tak jednoduché, pokud je člověk sociálně nepřizpůsobivý. Celý seriál mne až do konce třetí série nezačal nudit, tradiční britské suchařiny jsou okořeněny místy až Monty Pythonovsky absurdními situacemi, ze kterých mívám takové záchavaty, při nichž se nejde ani smát. Zkrátka, Linehamův rukopis je nezaměnitelný, jedinečný a díky bohu za tento seriál, protože již přímou cestou vede ku svému nejvyspělejšímu dítku, IT Crowd.(29.7.2008)

 • Dave108
  *****

  Jednoznačně nejvyšší hodnocení....Tolik skvělých gagů se téměř nikde nevidí. Bernard, který kouří, chlastá, žije v neustálém nepořádku a každýho pošle "někam" (kromě toho prvního vlastně něco jako já). Manny jako jeho věčně zmatenej sluha, a Fran, která je prostě "jiná". Tenhle seriál jsem viděl snad nejvíckrát ze všech seriálů....Asi to není pro každýho, ale pro mě je to bezchybná záležitost...(23.9.2008)

 • kuces
  *****

  Je to prostě sranda! Pardní hlášky a britský humor mi sedí. Určitě nebudu sám...(17.10.2008)

 • iNKa 1104
  *****

  Miluju britský humor. Nesmrtelnou budiž hláška: "Musím pasivně vdechovat váš kouř!!!!!" ... "To je dobrý, pak mně koupíte panáka."...(18.11.2008)

 • raelz
  *****

  Ačkoliv podle mě nedosahuje kvalit IT Crowd, jedná se o jeden z nejlepších v britském nonsense humoru.(22.12.2008)

 • Besty
  *****

  Po dokoukání třetí série jsem přidala hvězdičku a navíc jsem to zařadila mezi mé nejoblíbenější seriály, neboť opilý Irčan je prostě neuvěřitelně úžasný... svoji sobeckostí a zahleděností jen a pouze do sebe si získal moji přízeň a hluboký obdiv :-)(9.1.2009)

 • bolf!k
  ****

  Geniální.(17.1.2009)

 • Karmina
  *****

  Black Books je naprosto úžasný seriál. Náměty, scény a hlavně Bernard s Mannym... ach, to snad není co vytknout skrz návaly smíchu :-D(21.1.2009)

 • Rannveig
  *****

  Kategorie "Tak blbý, až je to dobrý!"-)(20.4.2009)

 • Jeand´Boa
  ****

  Příjemná záležitost, která prostě umí pobavit...a to je prostě to krásné...to si zaslouží ocenit...(17.5.2009)

 • Skleni
  ****

  Skvelá komédia, ktorá časom omrzí. Najmä otrepanosť prostredia je veľkým mínusom a to že sa vlastne celý seriál nič dokopy nedeje. No smiech zaručený!!!!!!74%(1.6.2009)

 • mdouglas
  *****

  Snad až na poslední díl třetí serie si nemohu stěžovat. Výborná podívaná, u které se človkě směje snad pořád. 95%(7.8.2009)

 • ZackSawyer
  *****

  Neurotický Bernard, asi nejhezčí alkoholička Fran co znám a nejlepší zaměstnanec na světě Manny, nekompromisních 5 hvězdiček, i když uznávám, že někdy zejména ve třetí řadě pár dílů klesne na 4. Ale i tak když to zhodnotím jako celek je to vynikající seriál s neotřelým humorem s velmi běžnými zápletkami normálního života. Kdo nemá rád víno nepochopí osudy těchto lidiček (postaviček). Jen škoda, že jsou jen 3 série :-( Přál bych si jich mnohem více. Nicméně jak se říká, v nejlepším je nutné přestat. Děkuji.(28.9.2009)

 • Kvítek
  ****

  Nalákali mě na britcom z atraktivního prostředí knihkupectví. Dali mi arogantního ignoranta Bernarda, který by si zasloužil liskat od rána do večera. Pak je tu ale miloučký Manny a jeho hříva a Fran, která je prostě stylová. Celá bizardní trojka vytváří dost osobitou atmosféru vonící alkoholovým odérem, pravidelným bolehlavem, vyhazováním zákazníků, trháním knih a topinkami s marmeládou na stropě. Je už na vás, jestli si tuhle knížku zhltnete nebo s ní zatopíte v kamnech. Já jsem z toho smíchem neřvala, permanentní pohodový úsměv mě ale opustil jen výjimečně.(17.10.2009)

 • filhan
  *****

  Manny mám hlad !!!!!!!!!!!!!!! Přines víno !!!!!!!!!!!!!! ☻☻☻☻☻(22.11.2009)

 • charmin
  *****

  Skvely anglicky humor, aj ked by som povedala ze nie pre kazdeho. S titulkami je to ale absolutne onicom, to ako keby ste chceli prekladat slang(vysledok zoberiem z How I met Your Mother- Suit up - Hod sa do gala..what??). Ak vsak co to pochopite, nasmejete sa, aj ked to nie je vtipne:)Britsky humor. + moje odporucanie ak sa vam paci toto, a nahodou ste este nevideli Death At the Funeral, tak to stoji takisto za to!(25.11.2009)

 • Naushika.
  *****

  Tak tenhle typ humoru, jež pendluje mezi přízvisky "intelektuální" a "totálně absurdní" je mi nesmírně blízký. A věčně zpruzený a jako v těžké kocovině vypadající Bernard je naprosto neodolatelný.(25.5.2010)

 • candy_daze
  *****

  Taky zbožňujete Bernarda Blacka? (Nebo jsem jedinej úchyl? :-D). Kam se na tohle hrabe všemi zbožňovaný Red Dwarf... Zapadlý antikvariát, litry vína, sarkasmus jak bejk a občas naprostá šílenost. Prostě nejlepší britcom(2.6.2010)

 • smrtacik
  *****

  Čo na to povedať. Niektoré diely sa im nevydarili úplne, ale väčšina z nich je nadpriemerne geniálnych. Z toho vyplýva aj celkové hodnotenie a zaradenie tohto seriálu medzi moje kultovky. Dylan Moran alias Bernard Black je cynický zúbožený bastardík, majiteľ malého bezvýznamného kníhkupectva. Celý seriál sa odohráva prakticky tu a je založený na suchých dialógoch a divných situáciach. Ak máte radi čierny, ironický, dehonestujúci ľudskú osobnosť humor, tak je to to pravé pre vás. Bill Bailey ako Manny zdatne sekunduje Moranovej ,,spytej" charizme a spolu vytvárajú ideálnu kombináciu pre takýto druh komického seriálu. Hodnotenie: 90%(20.6.2010)

 • Calwen_
  *****

  "Which one of you bitches wants to dance?" Takové seriály by se neměly točit. Člověk se pak málem stane alkoholikem, stříhat si vlasy nožem na chleba a stranit se lidí.(20.8.2010)

 • fogs
  *****

  První série:5/5 Druhá série:5/5 Třetí série: 4/5 Vtipný oddychový sitcom, který mě zabavil na nejeden večer.(19.9.2010)

 • dave14
  *****

  Vynikající britský projekt. Tři série, každá po šesti dílech, utečou jako voda a vy budete chtít další. Dylan Moran je excelentní komik a herec (mimo jiné doporučuji jeho stand up výstupy - to je opravdu paráda) a Bill Bailey mu zdatně sekunduje. Tomuhle tandemu to prostě šlape a při jeho sledování je težké popadnout dech. Zkrátka a dobře poctivých 5 hvězd.(13.8.2011)

 • Milky.
  *****

  Geniální. Bohužel po první sérii až do konce mi začaly některé díly připadat vcelku nudné a otravné. Je ovšem třeba podotknout, že jsem na to koukal stylem maratónským při marodce, takže otrava se dostavila naprosto pochopitelně a nejen vůči BlackBooks. Stále ovšem trvám na pěti hvězdičkách. Ten britský humor je šílený a Dylan Moran je ....měl bych s tím slovem být opatrnější.... GENIÁLNÍ!!!(14.9.2011)

 • wata
  *****

  Ten tupý sofistikovaný humor.. Dá sa to pozerať stále dokola..(10.12.2011)

 • Bird_house
  ***

  Jak mám rád britský suchý humor, tak v tomto případě to tolik nezafungovalo, jak jsem si myslel a jak mi bylo slibováno.. První dva díly jsem sice brečel smíchy, ale pozdější díly už tolik dobré nebyly.. Samozřejmě jsem se pousmál některým scénám, ale čekal jsem od tohoto seriálu daleko více..!!(18.1.2012)

 • Mandalorian
  *****

  Velká Británie se zase ukázala. Její "suchý" humor má větší grády než všechny komedie USA dohromady. 100%(17.3.2012)

 • horovska
  *****

  Kdokoli mi v dnešní době dokáže přivodit bolesti břicha od smíchu, nemůže získat méně, než pět hvězd. Jasně, že ne všem dílům seriálu se to podařilo. Varuji ale důrazně proti sledování s cz dabingem. Veškeré kouzlo je okamžitě v nenávratnu!(26.11.2012)

 • Akaforty
  *****

  Prostě a jednoduše nejgeniálnější dílo britské komediální produkce.(7.1.2013)

 • Saur.us
  *****

  Nelze jinak než dát plnou. Celé tři série seriál ani jednou nezakolísá a stále si dokáže udržet vysoko nastavenou laťku v kocovině zabaleného humoru. Give me more for God sake!(10.1.2013)

 • KHkomiks
  *****

  Geniální nezávislý sitcom s opravdu originálním scénářem. Dylan Moran je skvělý komik v depresích.(11.1.2013)

 • Tom44zKA
  *****

  "-Well to be honest, after absolutely years of smoking and drinking, you do sometimes look at yourself and think... -Yep. -You know, just sometimes, in between the first cigarette with coffee in the morning to that 400th glass of cornershop piss at 3am, you do sometimes look at yourself and think... -Yep. [holiding glass of wine, blowing out cigarette smoke and grinning] -This is fantastic. I'm in heaven.'"(31.1.2013)

 • Castielo
  ****

  Suchý britský humor, jeden stále ožralej ir a starej antik. Výborná kombinace. Ale abych to plně docenil, budu si to muset dát ještě jednou. Zatím 4*.(9.6.2013)

 • anulka
  *****

  Jednou z vecí ktoré mám rada v Black Books je bohatý a originálny dialóg...napr. "I feel like I've been beaten up underwater. I can feel pieces of my brain falling away like a wet cake." Ďalšou skvelou vecou je, že je to úplne iné ako hocičo čo som videla. Tento seriál vytvára takmer iný svet, v ktorom majú postavy povolenie správať sa ako blázni a kde sa môže stať čokoľvek.(17.7.2013)

 • kwaicheng
  ****

  Ze série 1 mě uchvátila scéna výroby vína...(19.1.2015)

 • gombarix
  ****

  Kouzelně bizarní trojice loserů přebývající v knihkupectví připomínajícím poctivý studentský privát. Nebýt slabší 2. série, kde mi vadila přílišná nesmyslnost "zápletek", neváhal bych s plným hodnocením. Místy bylo opravdu nebezpečné u toho jíst. :) A chválím český Fénix ProDabing; zkusil jsem pro srovnání i originál s titulky, ale rozdíl nebyl podstatný. 90 % - - - Fran (Tamsin Greig je víc než důstojná nástupkyně Eleanor Bronové) nosí asi ve třech dílech lehounké brýle.(14.8.2017)

 • Valentin
  *****

  Nikdy bych nevěřil, že si mi bude líbit seriál o Irovi, co jen křičí, kouří a křičí na lidi. Pokud by to nebyl britcom, tak by se mi to asi ani nelíbilo :-) David Moran a Bill Bailey vytvořili ve třech sezónách 18 vyrovnaných dílů plných humoru. Je dobře, že se další sezóny nenatočily... klidně si mě kamenujte, ale třeba by už nebyly tak dobré. Mým oblíbeným dílem je určitě první díl druhé sezóny Entertainer a nejoblíbenější scénkou pohádka The Elephant and the Balloon z dílu Elephants and Hens.(13.9.2006)

 • pulDag
  *****

  Poanglicku asociální a hrubé chování mě jakýmsi způsobem imponuje .>(18.11.2006)

 • Dan
  *****

  Vtipné, britské, absurdní. Jen jsem měl tu smůlu, že jsem první viděl IT Crowd, o proti němuž mi přijdou Black Books ne tolik nabité a hlavně příliš často opakující stejné vtípky. Ale to je nutno přičíst také faktu trojnásobného počtu dílů.(24.3.2007)

 • sonoluca
  ****

  První sezóna - 80%. Druhá sezóna - 80%. Třetí sezóna - 90%.(28.10.2007)

 • elshish
  *****

  Je jasné, že žadný seriál nemůže mít hodnocení každého dílu plný počet. Ovšem najít v každém dílu něco jedinečného a originálního, ať už jde o hlášky nebo zbrklý pohyb pana Blacka je u tohoto seriálu pro mě skvostem ..(4.2.2008)

 • teddinka1
  *****

  No jo, nevrlý Irčan, jeho "osvícený" účetní a jeho přátelkyně, která je neustál eu vytržení... Partička hic. Ale bezkonkureční je je Bernie Black. Žádné porozumění, žádná chuť pracovat, žádné ambice, ignorant, jak se patří a sluší!! :-) "Jsou ty peníze z pravé kůže? Protože já chci, aby mi ladily k peněžence" :D(9.3.2008)

 • Quipido
  *****

  Jednoduše vynikající. Bernard Black se už po shlédnutí několika prvních dílů dostal mezi mé nejoblíbenější seriálové postavy (vedle např. Rimmera nebo Bendera), ale i ostatní protagonisté mají co nabídnout. Tenhle typ humoru mi zkrátka sedí i když chápu, že není pro každého (což ostatně asi žádný typ humoru.) Je pravda, že některé díly jsou o něco slabší, ale celkově si seriál udržuje velmi vysokou úroveň.(28.3.2008)

 • kubal18
  ****

  Tak jako Bernard trávil příjemné chvilky u knížky a lahvinky vína, tak i já jsem prožíval příjemné chvíle při sledování tohoto seriálu. S lahvinkou vína.(15.4.2008)

 • kukie

  moja oblubena situacia je ked sa manny stane fotomodelskou hviezdou:)(24.11.2008)

 • darkreider
  ***

  Ako už iný spomínali, humor kolíše od časti k časti. Niektoré sú slabé, iné majú skvelé vtipy. Preto tri hviezdy.(30.11.2008)

 • Fat'Fatal
  ****

  Dylan Moran alias Bernard je opravdu úžasný. Fran má krásný úsměv (i tu postavičku) a Manny umí být občas až nepříjemně hloupý :-) tuhle partičku mám rád, ale nemohu dát pět hvězdiček za tu velkou kolísavost kvality (nejen vtipů) jednotlivých dílů. Opravdu škoda, třeba jednou změním názor. // Viděl jsem v originálním znění s titulky.(30.3.2009)

 • Dennis.16
  *****

  Britský sitcom o věčně opilém knihkupci, "hippies" kolegovi a trošku střelené prodavačce? To jsou tři postavy, které tvoří tohle neuvěřitelně atmosférické a komorní dílo. Dylan Moran zde exceluje a řekl bych, že je to jeho životní role, ať už bude hrát v čemkoliv. Opravdu povedená záležitost, která byla pro Grahama Linehana odrazovým můstkem ke komerčně úspěšnějšímu seriálu.(31.3.2009)

 • simplejack
  ****

  Překvapivě vtipné, se zajímavým smyslem pro humor a taky celkem inteligentnim. No a Black sam nemá chybu.(2.4.2009)

 • marusaj
  *****

  ˇUplně nromální knihkupectví, kam, když vejdete, tak : a) Pohltí Vás lidožravá sedačka.. b) Uchvátí Vás hipík s precizní hrou Flight Of The Bumblbee (o něco málo horší než Rachmaninov).. c) Padnete zalknuti cigaretovým dýmem.. d) Utečete před vágusem lizajícím nanuk z mraženého vína.. e) Utečete před dotěrnou ženskou, kerá se Vás ptá, k čemu slouží tahle kulatá blbost.. f) Utečete před neidentifikovatelnou příšerou zpod postele g) Utečete před zhovadile opitou sebrankou podivných, již jmenovaných, typů.. h) [a to je pravděpodobné] Moc rádi zůstanete a vychutnáte si tuhle praštěnou, ale přitom inteligentní britskou minisérii, ve které trio Dylan Moran, Bill Bailey a Tamsin Greig uvádí nejsympatičtější seriálovou squadru hrdinů všech dob."(3.4.2009)

 • iwila
  *****

  Jeden z mých nejoblíbenějších seirálů (hlavně první řada) ... Dylan Moran je prostě úžasný. Mezi známými seriál moc nezabodoval, nevím jestli to je tím anglickým humorem nebo čím... pro mě to je vždycky zlepšení nálady a záchvaty smíchu.(15.6.2009)

 • Stíba
  *****

  Tohohle sitcomu jsem se trošku obával jelikož nepatřím k nejsečtělejším osobám ale jak se hned po prvním díle ukázalo, není to zdaleka tak o knihách jako o poflakování a alkohlismu Bernada a neustálém pošťuchování Mannyho. Seriál mi rychle přirostl k srdci, škoda jen těch nevyrovnaných dílů, tříhvězdičkové a pětihvězdičkové úseky se střídaly vcelku často. Nicméně je to velice povedený sitcom, řekl bych takový "knihový IT Crowd". A ačkoliv musím přiznat, že k "písíčku" mám blíže než ke knize, Black Books je z mého pohledu sitcomem lepším a zábavnějším.(14.7.2009)

 • *JIN
  *****

  To to trvalo než jsem to pochopila! Ale jsem tam a Dylana Morana bych kvůli žádnýmu jinýmu neopustila!(18.11.2009)

 • arkie
  *****

  Dokonale. Nutno sledovat v originalnim zneni.(24.11.2009)

 • Camarro14
  *****

  Srdcová záležitost mezi britskými sitcomy, která mi předala velké množství vynikajícího sofistikovaného humoru ...(16.1.2010)

 • UncleSam
  ****

  První série je výborná, ale pak jde úroveň dolů a člověk se zasměje jen u některých scén... Bernarda bych přerazila ocelovou tyčí :)(21.5.2010)

 • zberatel
  *****

  Lepsie knihkupectvo s takouto partiou nenajdete nikde :))(21.5.2010)

 • Krisglas
  *****

  "tak jaké to je? jen samá cigára a pití...?" "upřímně, po dlouhých letech pití a kouření se nad sebou občas zamyslíš a řekneš si...Někde mezi první cigaretou u kávy po ránu a poslední skleničkou, když močíš na rohu ve 3 ráno...Podíváš se na sebe a řekneš si... Tohle je úžasné, tohle je ráj"... Seriál jež je mi často společníkem v dobách kocovinových, humor tak absurdní až se místy černá a srdeční záležitost. Když jsem pracovala v knihkupectví, přála jsem si být jako Bernard Black - jen tak se poflakovat, popíjet hektolitry vína k snídani, obědu i večeři a být taky tak trochu arogantní, sobecká a nevrlá...neboť je to pěkné!(4.9.2010)

 • Ba-nny
  *****

  Toto je serial s velkym S. Britsky humor mam velmi rad a tento serial ho vyzdvihuje do vysin. Proste vecne ozraty Bernard, blaznivy poskok Manny a Fran Vam ukazu, ze v knihkupectve resp. antikavriate nie je len ticho a nuda.(25.11.2010)

 • angar
  *****

  jeden z mojich oblubenych... ja ten ich humor proste milujem... :)(2.1.2011)

 • Kroup4
  *****

  Bristkej humor je jinčí,ale já ho miluju.Všechny 3 postavy jsou skvělé.Škoda jen že to tak brzo skončilo a nebylo víc jak tři série.Každej díl jsem viděl několikrát a vůbec neztratili na síle.(13.2.2011)

 • Valkyria
  *****

  Suchý anglický humor, který normálně moc nemusím... Ale z úst Bernarda Blacka ho miluju a to nemluvím o Manym, který je vrchol seriálu! V hlavě mám spoustu nezapomenutelných hlášek! -> Malá relaxační kniha... ; -Máte Dickense v kůži? -No ano... -A je to pravá kůže? -Je to pravý Dickens... ; -Jsou ty peníze kožené? -Ne, proč? -Chci, aby se hodili k mé peněžence... A to je jen první díl :))) Prostě parádní a neokoukatelné!(17.2.2011)

 • BC
  *****

  Vždyť on Bernard ani nechce prodávat ty knížky. On chce jen pít víno a kouřit. To Manny a Fran mu z toho dělají knihkupectví. "Přidejte trochu levandule do mléka, opusťte město s pomerančem a předstírejte, že se tomu smějete."(11.3.2011)

 • High.Hopes
  *****

  Po prvním zhlédnutí vám nemusí sednout, je asi o něco hůře stravitelný než typičtější sitcomy, když se ale propracujete i k dalším zhlédnutím, budete mile překvapeni dosud neobjevenými vtipy, propracovaností scénáře a kvalitou humoru.(16.4.2011)

 • Pauliii
  *****

  Úspěšně natočené tři série jednoho z nejlepších seriálů, co kdy natočen byl. Dylan Moran v nejprvotřídnějším vyjádření člověka, pro kterého je život jen alkoholové opojení, cigarety a deprese (pro mě snad nejsympatičtější seriálová postava vůbec), dále pan Manny jako bláznivý šikanovaný společník a občas komická Fran dotváří výborně celou atmosféru jednoho malého knihkupectví kdesi v Londýně a realisticky tak tvoří partičku lidí, kteří to nemají v životě lehké. Mimo jiné, přístup hlavního představitele ke svým zákazníkům je opravdu ke ztrhání vtipný. Vážení, toto je Black Books a vystihnout ho lze jednou větou, kterou sám řekl slavný Bernard Black, i když v jiném kontextu: This is fantastic, I´m in heaven.(17.4.2011)

 • Shaleman
  *****

  po červeném trpaslíku mám nový oblíbený seriál(23.4.2011)

 • Evushe
  ***

  Mám pocit, že z námětu by se dalo vytěžit mnohem víc. Navíc mě vůbec nebaví (podle mého zbytečně) přehnaná chaotičnost hlavního hrdiny. Naopak mě to místy dokonce rozčiluje.(2.8.2011)

 • newer_more
  ***

  Nemůžu si pomoct, ale zas tolik se mi to nelíbilo a poslední díl mně doopravdy vyloženě zklamal.(18.9.2011)

 • CyriC
  ***

  Jako většina moderních sitcomů mě ani tento nechytil.(24.10.2011)

 • swiss
  ****

  Je to naprosto úžasný seriál! Pouze pro otrlé....(17.2.2012)

 • katululum
  **

  Asi jsem to nepochopila.(21.7.2012)

 • Rockerman
  *****

  Téměř dokonalý komediální seriál!!! (5.4.2018) Po několika letech jsem si opět dopřál Bernarda, Fran i Mannyho a opět jsem se velmi bavil.(7.10.2012)

 • 007.
  *****

  Skvělý seriál, druhý díl první série a čtvrtý díl druhé série byly nejlepší. Akorát mi to ve třetí sérii trošku kazila trochu přehnaná necitelnost Bernarda. 93%(14.12.2012)

 • tikend
  *****

  Britský humor ako sa patrí. Čierne, sofistikované, ale občas ani nie, suché, sarkastické, cynické, ironické a hlavne zábavné.(24.1.2013)

 • markotter
  *****

  Jedna epizodka s tímhle psychopatickým despotou (nebo despotickým psychopatem?) jeho přitroublým přidržtaškou a společnou přítelkyní Fran vydá za víc zábavy než jedna celá série Přátel. A to proti Přátelům vůbec nic nemám.(23.2.2013)

 • kuro
  *****

  Jediné čo mi pri tomto geniálnom seriáli vadí je to , že má len pár dielov ....Asi by sa patrilo napísať Dylanovi Moranovi nech zváži návrat...5*(7.6.2013)

 • 1Legend1
  ****

  K Black Books jsem se poprvé dostal cca před dvěma lety na doporučení od kamarádky. Po dvou dílech mě to však absolutně nazaujalo. Uplynuly dva roky a ani nevím proč, ale měl jsem chuť tomu dát druhou šanci a najednou to fungovalo. Opravdu nevím, čím to tehdy bylo, ale teď prostě žeru Bernarda, jeho humor a upřímnost. Je to právě on, kdo je stěžejním článkem celého seriálu, Manny je oproti němu poloviční, o Fran ani nemluvím. Každopádně je to skvělý pravý britský humor a nejsilnější díly jsou v první sérii. Ve druhé a ve třetí se střídají ty lepší s horšímy. Podle mě seriálu nejvíc sedí, když se odehrává v obchodu, protože mimo něj to není ono. Byl bych i rád za nějaký podobný seriál, nebo i důstojné pokračování, ale to už je asi sci-fi. NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVY: Bernard. Celkové hodnocení 80%. 1.serie(1-6) - 5*, 2.serie(7-12) - 4*, 3.serie(13-18) 3*(3.1.2014)

 • Raziel_cz
  ****

  Jeden z nejlepších sitcomů s jedněmi z nejlepších komiků. Dylan Moran je bůh a Bill Bailey masér, ačkoliv hraje postavu hluboce pod svým intelektem. Jenom škoda, že třetí série zavedla absurdní vizuální humor, který se stylem úplně nesnese s původním laděním. Ale i tak mě napadá jen málo seriálů, co by mi zničilo bránici razantněji.(17.1.2016)

 • kraval
  *****

  Panoptikum plné suchého humoru okolo Blackova antikvariátu jednoduše funguje. Spojení Morana s Bailleym je skutečně znamenité a Greig opravdu skvělá.(15.2.2016)

 • Ethano
  *****

  Tak tohle fakt žeru. Na druhou stranu ale nevím, jestli bych to doporučil sledovat všem, protože některý ftípky jsou opravdu debilní - i když zase tak mile debilní... Každopádně: Bernard Black, můj věčný vzor :D(16.10.2006)

 • driver005
  *****

  Přestože zdaleka ne každý díl je pětihvězdičkový, k Black Books jsem si za dobu osmnácti shlédnutých dílů vytvořil takový vztah, že jiné než absolutní hodnocení nepřipadá v úvahu.(18.11.2006)

 • awokado
  *****

  velmi velmi povedený sitcom....skvělý britský humor....jen jediná vada na kráse a to, že dílů je proklatě máállooo!! :)(27.10.2007)

 • excite
  *****

  Perfektní britský sitcom z prostředí knihkupectví, dokonale sladěná trojice hlavních hrdinů s lehce kolísavou úrovní jednotlivých dílů, "díky" čemuž jsou ale některé nezapomenutelné. Pro mě o několik tříd lepší než IT Crowd. Prodávám počítač a kupuju knihkupectví. Hledám Mannyho. Zn. Spěchá.(17.12.2007)

 • dino.h
  *****

  Po první sérii jsem tomu dával 4*, ale ty další dvě serie byly prostě dokonalé...(2.1.2008)

 • Shizuru
  *****

  100% zlepšovač nálady! Knihy zde nehledejte...nevrlého egoistického Ira, švihlou ženskou a dobrovolného otroka ano.(21.5.2008)

 • dawydx
  *****

  Osobně tento seriál stavím nad IT CROWD, i když hustota vtipů není tak vysoká jako u následujícího díla Graham Linehana. Na BLACK BOOKS mě fascinují zejména postavy. Navzdory tomu, že je Bernard Black mrzutý, věčně opilý flákač, nejde si ho nezamilovat, respektive nezávidět mu jeho klid v malém, špinavém knihkupectví kdesi v Londýně. Ještěže stále existují tvůrci typu Grahama Linehana.(26.5.2008)

 • AdiegoA
  *****

  Bernard, Manny a Fran mi po prvních třech dílech přirostli k srdci daleko víc, než by konkureční Linehanovi IT geekové kdy stihli za deset sezón. Navíc seriál doslova roste do geniality díl od dílu a některým humorně uvařeným parafrázím se jako blázen směju ještě dnes, stačí zavzpomínat. Dylan Moran je komediální bůh.(7.6.2008)

 • RobbieM@N
  **

  Mnoho hvězdiček pro nic? Za celý díl jsem se ani nezasmál, i když nejsem milovník britského humoru tak "IT Crowd" byl nadmíru zábavný, ale tohle bylo hodně nuzné.(17.10.2008)

 • gebush
  ***

  Čekal jsem od toho hodně, ale nijak mě to neuchvátilo. Pár výborných gagů se v některých epizodách vyskytlo, občas i dobrý originální nápad vyšel z hlav scénaristů, ale po pár dílech jsem přesně věděl co se stane. Opakující se předvídatelné scény byly na denním pořádku. Ostatním slavnějším britcomům (IT crowd, Červený trpaslík,...) nesahá ani po kolena. Ale na druhou stranu jsem sjel všechny díly a nevykašlal se na to po první sérii, takže na tom cosi bude.(4.2.2009)

 • frbulka
  *****

  Tento sitcom si mě koupil na 100%. Jsem toho názoru, že po všechny tři série si udržuje stabilně špičkovou úroveň. Ale pozor! Po prvním shlédnutí hrozí smrt smíchem! Po druhém je však nebezpečí už menší a při těch dalších zanechává výborný dojem ze skvěle odvedeného seriálového dílka. Pro neznalé: přečtěte si komentář od uživatele salahadin a na chvíli se tam ocitnete:-). S Černou zmijí moje nejoblíbenější situační komedie...(15.2.2009)

 • Psycho.R
  *****

  Opile zmítající se hlavní hrdina vás chytne stejně jako porce černého humoru. Just do it.(24.4.2009)

 • MManual
  *****

  We can make a feast from anything. This paint! Yes! This paint with make a tasty dish! Yes, yes, yes, my oven can cook anything, yes, My oven can cook... BITS OF OVEN!(11.8.2009)

 • Lumberjack
  *****

  Dokonalost sama..(12.8.2009)

 • mikhail
  *****

  Výborný seriál. Hodnotenie 90%(11.9.2009)

 • morfas
  *****

  Jedním slovem geniální. Taky máte pocit, že Dylan Moran tuhle roli nehraje ale žije?!(9.3.2010)

 • maruli
  *****

  Láska na první pohled. Není jiného seriálu (tedy, kromě trpajzlíka a medvědů, ale ty jsou jiná kategorie), na který bych se i podesáté tak těšila, hlášky nesmrtelné, situace /BOŽE, ty situace!!/, do kterých se hlavní hrdinové dostávají, naprosto neuvěřitelné, absurdní, k popukání. Jste-li kuřák a alkoholik, beznadějný neurotik, životní smolař, hluboko uvnitř cíťa a trochu pitomec jako já, pak se taky zamilujete. :) Ústřední trojka - Bernard (Are they real leather? – They’re real Dickens. –I need to know if they’re real leather, they have to go with my sofa. I’ll give you 200. – 200 what? – 200 pounds! – Are they leather bound pounds? – No! – Sorry. I need them to go with my wallet. Next!), neuvěřitelně sprostý zlý mračoun, kterému brzy začnete zcela nepokrytě fandit, protože jakkoli je strašnej, je to miláček; Manny (Look! I’m a prostitute robot from future!) úžasné ťululum, které je vlastně ze všech nejrozumnější (až na to, že si k snídani dělá z pečiva vojáčky - No, don’t take the colonel! It’ll upset the rest of the men.); Fran (Emm, do you ever get bored? Feeling this .. good all the time?), ironická, skeptická, přeci naivní, roztomilá alkoholička s věčnou smůlou na chlapy (It might be a bit of a shock but you are.. No, a question. What do the following people have in common? Elton John, Ian McKellen, Jean-Paul Gaultier. – Well.. They’re all fabulous.), proč je mi to tak povědomé :)), zkrátka koktejl, který možná nevypadá moc vábně, ale jak ho ochutnáte, pochopíte :) Mimochodem, LifeCry musí bejt pecka ;))(1.10.2010)

 • ..Anya
  *****

  Pan Bernard Black ctí své jméno natolik černým humorem jak to jen jde. Geniální sitkom o nesmyslných konverzacích notorických pijanů a věčných workoholiků jejichž práce je pouze zastíněním toho, že nemají nic inteligentnějšího na práci. Je sarkasmus vaším denním chlebem? Seznamte se, pan Black:)(11.12.2010)

 • Jardicu
  *****

  jako tohle je fakt husty ale :D(16.12.2010)

 • Bounded
  ****

  Pro mě osobně už britská klasika, která mě mnohdy dokázala až nezdravě popohnat na víno s touho vypít celý demižon. Dylan Moran je momentálně nejvtipnější zhýralec na zemi.(16.1.2011)

 • myrkur
  *****

  je rok 2011, teprve teď jsem si tento seriál pustil.... škoda, že jsem se k tomu nedokopal dříve :) vynikající...(28.1.2011)

 • fantomas19
  *****

  * kníhkupectvo * bonviván, grobián, lenivec a flegmatik Bernard * pomocník Mani, utiahnutý podivín * kamarátka odvedľa - Fran * Anglický komediálny seriál Black Books - úžasný britský humor novej generácie vychádza zo vzťahov mladých ľudí a ich netradičných životných štýlov. Majiteľ kníhkupectva "Black Books" Bernard Black (Dylan Moran) je bonviván a nihilista, užíva si života, neznáša zákazníkov, víno je alfa a omega stravy, dňa, života. Jeho jediným zamestnancom je Manny Bianco (Bill Bailey), ktorý svojou svojráznou povahou miešajúcou neuveriteľnú pokoru a oddanosť spolu s nekonformnými názormi a princípmi ako jediný dokáže vydržať pri Bernardovi. Divnú dvojicu dopĺňa ich kamarátka Fran Katzenjammer (Tamsin Greig), ktorá má svojou povahou k dvojici bližšie, než by sama chcela. O bizarné situácie nie je núdza, neštandardné riešenia sú vždy po ruke. Trojica sa snaží prežiť ako sa len dá, hlavne, že majú chaos pod riadenou kontrolou.(29.3.2011)

 • Mukunda
  *****

  Bručoun Bernard Black provozuje malý obchod s knihami, se svým přihlouplým vousatým asistentem Mannym. Když se dají dohromady se svou otravnou neurotickou sousedkou Fran, začnou se dít věci. Kde se bere takový brak? Tento "brak" ovšem skvěle funguje a humor, kterým je tento seriál přesycen, skvěle funguje. Místy obhroublé, místy přehnané, člověk se ale pořád skvěle baví. Všem milovníků, britského humoru vřele doporučuji!(1.5.2011)

 • Katya
  *****

  Pro mě láska na první díl. Je to britské, je to suché, je to vtipné, a navíc je to o třech dosti do společnosti nezařaditelných individuích, tyhle hrdiny má britská komedie zřejmě ráda, a já koneckonců taky. Plus jedna hvězda navíc za umění skončit v nejlepším, protože případné další díly by asi byly dost stereotypní…nicméně, you either love or hate Bernard, and I love him!(15.7.2011)

 • AweDuckling
  *****

  Ze začátku jsem byla k tomuhle seriálu skeptická, ale po tom, co jsem se při něm tolikrát rozbrečela smíchy, lituji toho, že mě tak dlouho míjel. Většina vtípků je tak absurdích, tak donebevolajících, ale tak povedených a geniálních!(6.8.2011)

 • vikino1
  ****

  Miluju Britskej humor.. Po Trpaslíkovi, a bláznech z IT jsou tu další hrozně zábavní podivíni :-)(20.12.2011)

 • liberita
  ***

  Britský seriál plný povestného britského humoru a známejších i menej známych britských hercov (mne osobne sa veľmi páčil napríklad Simon Pegg v 1. časti 3. série) o triu ľudí, ktorých spája jedno kníhkupectvo a láska k vínnemu moku. Seriál sa mi videl síce vtipný, ale niektoré fóry v ňom pôsobia až príliš nasilu a jeho problémom je, že je dosť nevyvážený, čo sa týka kvality jeho epizód, pretože zatiaľčo niektoré sú naozaj výborné a smiešne, iné sú vyslovene nudné a nezaujímavé. No a tiež som mala menší problém s Black Books, pretože hlavne Bernard ale ani ostatné ústredné postavy mi veľmi neboli sympatické. Tak či tak si seriál ešte nejakú tú sériu zaslúžil.(1.2.2012)

 • tomikan
  *****

  Krasnej priklad toho, jak je britskej sitcom schopnej podrzet si vysokou uroven humoru od pilota po posledni titulky, i kdyz bohuzel jen po tri sezony.. no Bernard a Manny sou popravu nepostradatelni, kdezto namisto Fran si leckdy sem schopnej predstavit jinou ztvarnitelku, coz je subjektivni takze oukej.. i po nekolikatym zhlednuti (>3) maximalni hodnoceni!!(3.4.2012)

 • MarsVl
  **

  Nevtipné! 2*(6.4.2012)

 • xpantherx
  *****

  Vynikajúce! Prvý diel mi nesadol a myslel som si, že to nebude moja šálka kávy, ale hneď ako som si pozrel ďalšie časti tak som sa išiel od smiechu pototo. Naozaj vynikajúca porcia zábavy, nezrovnateľné dokonca ani s Big bang theory (v big bang sa mi pri vtipných situáciách zjaví úsmev na tvári, ale pri blackbooks pri vtipných scénach zo seba prskám na všetky strany to čo práve konzumujem). Brilantné ! Viac takýchto seriálov !(20.4.2012)

 • SamanthaM.M
  *****

  Mimoriadne nákazlivý humor tohto sitcomu sa v našej triede rozšíril ako mor a stále núti všetkých smiať sa na hláškach z neho. Ešte nikdy sa mi nestalo, že by som sa pri ňom nudila.(13.9.2012)

 • Drakenovec
  ****

  Vzhledem k tomu, že jsem fanoušek Britského humoru, tak se mi tento seriál celkově líbil. Musím ale bohužel říct, že občas to bylo takové neslané a nemastné, dokonce i místy vulgární. Nejlepší byla asi první řada, druhá ještě taky stála za to, ale ve třetí už to docela upadalo a nezdálo se mi to být ani tolik vtipné. Z těchto důvodů dávám jenom 4 hvězdy.(17.11.2012)

 • Jaxx84
  *****

  Takhle šílená trojka Bernarda Blacka, Mannyho a Fran mě učarovala svým naprosto originálním a neopakovatelným anglickým humorem. Víc než na scénáři však stojí seriál na hereckých schopnostech herců, schválně zkuste zahrát na téma The Elephant and the Balloon =D(19.11.2012)

 • Ances
  *****

  Jediná komedie, u které se dokážu smát pořád. Tolik humoru mě vlastního jsem jinde neviděla, a právě to mě na Black Books náramně baví. Co díl, to perla – snad ne jen pro mě. Lidi podobné Bernardovi, Mannymu i Fran už znám, chybí jen takové knihkupectví za rohem a byla bych v sedmém nebi.(13.2.2013)

 • albionlady
  *****

  Bernard je také uhundrané nechutné zafajčené prasa, že ho jednoducho musíte zbožňovať. A Fran s Mannym to veľmi dobre vedia. Celá táto banda je geniálna :). "I'm a quitter. I come from a long line of quitters. It's amazing I'm here at all."(21.4.2013)

 • Gendarme
  *****

  brilantní....(19.7.2013)

 • Knor
  *****

  Jeden velkej britskej jednoduchej nářez. Postava Bernarda Blacka je tak geniální a prostý zároveň, že tomu nejde odolat.(25.7.2013)

 • Bezmenny
  ****

  Skvelý seriál pri ktorom som sa neuveriteľne nasmial. Jeho hlavným problémom ale je, že ostatné série zaostávajú za prvou vždy viac a viac. Určite to ale nie je pre každého...kto nemá rád suchý anglický humor, radšej nech neskúša.(30.9.2013)

 • Meow86
  ****

  Náš zákazník, náš pán? Joo, nasrat!(31.1.2015)

 • balcazar
  ***

  Pôvodne som chcel dať len dve hviezdičky. Najmä prvé dve série neskutočná predivadlovanosť a neprirodzenosť uberajú humoru snáď aj 70%. V tretej sérii som sa konečne (dajme tomu) bez starostí o výrazné chyby bavil. V prospech seriálu hrá fakt, že si na postavy, prostredie predsa len zvyknete. Chyby, ktoré som ja vyčítal, boli pravdepodobne zámerom, ktorým sa seriál uberal, napriek tomu to bolo miestami dosť hrozné.(9.8.2015)

 • Schlierkamp
  *****

  Britský televizní komediální seriál odehrávající se většinou v prostorách knihkupectví svérázného majitele, pana Bernarda Blacka. Právě tento neurotický alkoholik, nevrlý obchodník s knihami, irský komik D. Moran společně se svým submisivním podivínským pomocníkem a mužem pro všechno Manym (britský komik s výstředním účesem B. Bailey) rozdávají nejvíc humoru. Ústřední duo doplňuje jejich známá Fran (T. Greig), avšak zmínění pánové jsou zábavní o poznání více. Pan Black, jenž se podílel na mimořádně vtipném scénáři a na jehož pracovním stole nikdy nechybí láhev vína, má velmi netradiční přístup k zákazníkům, neboť nejen že není ochoten poradit, kde se nalézá požadovaná kniha, ale celkově dává jasně najevo, jak moc ho nakupující obtěžují. Black Books jsem sledoval s dabingem neprofesionální skupiny Perla Group a musím dodat, že i díky těmto amatérským nadšencům jsem mu propadl. Seriál, jenž je moudře rozdělen pouze do tří šestidílných sérií, aby se zabránilo postupnému úpadku humoru a jehož jednotlivé díly jsou dle mého názoru vyrovnané kvality, mě velmi zaujal. Jedná se pravděpodobně o nejzábavnější sitcom, jenž jsem dosud viděl.(28.1.2016)

 • Petike
  *****

  Jeden z najlepších britských sitcomov. Absolútna haluz, humor bizarný, cynický, roztomilý, a k tomu trojica stratených existencií, ktorí sú napriek všetkým prekáračkám podarená partia kamarátov. Na škodu asi nie je ani fakt, že mi Bernard náramne pripomína mňa samého (až na to víno a fajčenie). Niekedy sa bojím pozerať jednotlivé diely, lebo je to ako sledovať svojho dvojníka, vzhľadového aj naturelového. :-)) //// Najobľúbenejší diel: The Big Lockout(14.3.2016)

 • departed
  ***

  Moran je skvělej a nejednou jsem se od srdce zasmál, ale čím víc dílů přibývalo, tím méně se moje koutky chtěly natahovat či bránice dráždit. A to je to malý seriál o třech sériích po šesti dílech, ale chápu, že kvalitní fóry se nedají psát donekonečna. Nicméně ústřední trio bylo sympatické, humor čistě britského suchého rázu a interiéry jednoduché. Komorní low-budget, který ale na pár večerů či cest do práce dokázal adekvátně zabavit. Hodnoceno: 3 série.(20.9.2016)

 • strixa
  *****

  Asi neexistuje lepší džob než celej den si číst ve vlastním knihkupectví, pít k tomu litry vína a kouřit, kdy se komu zachce. A teda sem tam prodat nějakou knihu. Pokud se s tímto předpokladem člověk ztotožní, nebude mu zatěžko zhltat tenhle neskutečně vtipnej seriál, ve kterým Dylan Moran rozvíjí svůj komediální talent a nutí diváka přemýšlet, do jaké míry hraje a do jaké míry je prostě sebou samým. Kolísající kvalitu jednotlivých dílů jednoznačně vyrovnává pár nezapomenutelnejch hlášek a hlavnímu "hrdnovi" zdatně sekundujou Manny, připomínající většinu času někoho mezi Ježíšem a Woody Allenem, a Fran, která neustále něco hledá (partnera, vzdálenou rodinu, jiný životní styl...), ale nakonec vždycky skončí tam, kde pro ni dává život největší smysl, a to je kupodivu právě ve stabilním vesmíru knihkupectví Bernarda Blacka.(12.10.2016)

 • bohhous22
  ****

  IT crowd je přirozený vývoj událostí, přesto silné čtyři za solidní rozjezd kvalitního britcomu.Je to prdel na jedno použití.(18.2.2017)

 • Lighter
  *****

  Některé díly jsou sice slabší, celkově však jde o velmi povedený britcom. Vždycky, když vidím vykaleného Bernarda s cigaretou na rtu, úplně mě to motivuje dopadnout stejně.(14.11.2007)

 • hynn3k
  *****

  Kvalita dílů je kolísavá, ale ty dobré díly převažují a zvedají celkové hodnocení na 5. Bezkonkurenčně. A navíc Manny a Bernard jsou skvělé postavy.(27.12.2007)

 • butterman
  *****

  Nejlepší britcom všech dob! Britské seriály mám čím dál tím víc v oblibě a z těch co jsem viděl je na absolutním vrcholu právě tohle knihkupectví.(18.1.2008)

 • Tamdydam
  ***

  Když si vzpomenu na křeče ze smíchu, které mi několik epizod tohoto seriálu způsobilo, tak se za své tříhvězdičkové hodnoscení skoro stydím. Jenže těch skutečně povedenených epizod bylo opravdu jen co bych na prstech jedné ruky spočítal. Už po přibližně pátém dílu první série mi věčně ožralé trosky Bernard a Fran začaly lézt na nervy. Ono to je jako v realitě. Někdo tu a tam přiopílý může být hodně vtipný, ale věčně ožralý notorik bývá prostě trapný a v lásce ho obvykle nemáte.(20.1.2008)

 • čolek
  ****

  Tak jaké to je? Jen samé cigára a pití? - Upřímně, po dlouhých letech pití a kouření se nad sebou občas zamyslíš a řekneš si... - Jo,jo - někde mezi první cigaretou u kávy po ránu a poslední skleničkou, když močíš na rohu ve 3 ráno, podíváš se na sebe a řekneš si... - Jo.jo - Tohle je úžasné. Tohle je ráj.(18.2.2008)

 • LakiyL
  *****

  Večne pesimisticky zmýšľajúci, ľudí neznášajúci a navyše alkoholik Bernard, vlasatý Manny a Fran, ktorá má neustále komplexy. Skvelá partička ľudí z obchodu, ktorá zaručene pobaví.(21.8.2008)

 • nula87
  ****

  Výborná ukázka suchého britského inteligentního humoru(10.11.2008)

 • Pierret
  *****

  Dylan Moran je génius... o tom žádná... a prostředí bookshopu zaplněné cigaretovým kouřem a odérem vína k němu sedí stejně jako původně bílý - dnes černý oblek. Některé díly jsou naprosto nezapomenutelné: The Entertainer, Elephant and the Hen například. Jiné jsou sice slabší, ale žádný z nich přesto nezklame.(11.1.2009)

 • monikka87
  *****

  Humor Dylana Morana mi jednoducho sedí. Bernard, Manny a Fran - trojica hlavných postáv je veľmi vyrovnaná, jeden lepší ako druhý (:(28.5.2009)

 • Lennie
  ****

  Původně jsem dávala tři *, ale po první řadě, která byla vesměs vtipná (čeho je moc, toho je příliš) a koukatelná zvyšuji o jednu...mám takový pocit, že se tento seriál umístil mezi nejlepšími jen proto, že je to britský sitcom...(11.6.2009)

 • Cortesz
  *****

  Nedivím se, že tyto britcomy se ihned stávájí kultovními. V tomto případě to musí platit dvojnásob, protože dle mého je to to nejlepší, co lze z Velké Británie vidět. Postavy skvěle napsané a ještě lépe zahrané- Bernarda si musí naprosto každej oblíbit, tedy mě byl rozhodně nejbližší, ne, že bych byl takové individium, ale je zkrátka skvělej. Humor klasickej anglickej, scénáře vypiplané do písmenka, občas sice některé dějové linky extrémní až absurdní, ale tak vtipně podané, že to ani v nejmenším nevadí. Jediným mínusem je počet dilů, kterých je zatraceně málo.(3.9.2009)

 • Billy.3
  *****

  Tenhle seriál stojí a padá s postavou Bernarda Blacka. Nebýt jej, tak se o tomhle seriálu vůbec nebavíme. Naopak s ním je to neskutečně zábavné a dá se na to dívat pořád.(23.9.2009)

 • LosMojmos
  odpad!

  Tento seriál mi absolutně nesedl a herci mě zklamali.(26.9.2009)

 • oasismanik
  *****

  Bernard je spolu s Ericom Cartmanom zo South Parku, Barney-m Stinsonom z How i met your mother a s Moss-om z IT Crowd najlepšia sitcomová postava. Nezaostáva ani Manny, Fran a rôzne jednorázové postavičky /väčšinou zákazníci, ktorí si chcú len proste kúpiť knihu, ale odídu s džemom na ksichte/ dokonale opisujúce britský humor, ktorý je tak neskutočne debilný, trápny, bizardný, že je až vtipný. Žiadne moralizovanie, žiadna pointa, žiadne hlbšie charaktery postáv, žiadna výrazná myšlienka, iba čisto humor a totálne absurdné situácie, ako trebárs, keď vám nájomník posúva steny na byte, aby medzi dvoma bytmi spravil tretí :D Proste šialenosť, ktorú treba vidieť viac krát, pretože vám môžu uniknúť niektoré veci. S IT Crowd vrchol britského humoru, ktorý u mňa prekonáva aj posvätného trpaslíka, alebo Monthy Pythonov.(29.11.2009)

 • Verunka84
  **

  toto proste neni muj salek kavy(5.1.2010)

 • Hrabovo
  *****

  Trojka hlavních hrdinů, to jsou dárečky. Bernard, Manny, Fran a prostředí antikvariátu s kuchyňkou vzadu, to je protředí, kde se odehrávají jejich absurdní příběhy. "Najdi si vlastní lidskou hračku..."(10.1.2010)

 • Soubi
  *****

  Úžasný humor z krásného prostředí londýnského knihkupectví :) Vše stojí na třech hlavních postavách. Pokud si je zamilujete, nedáte na ně dopustit. Já si je zamiloval :) 5*(13.4.2010)

 • kaziKV
  *****

  "Tak jsem jí řekla, ať si ten hrášek nacpe do čakry."(11.6.2010)

 • LucLuc
  ****

  IT Crowd (ze stejné tvůrčí dílny) mě baví víc, a je vidět, že některé nápady autoři vzali z Black Books. Třetí sérka nejlepší(4.7.2010)

 • JohnnyBoy
  ****

  V trojici s Otcem Tedem a IT-Crowd rozhodně nejslabší Linehanův počin, ale pořád je to sitkomová špička. Dylan Moran je naprosto neuvěřitelný.(31.7.2010)

 • petite fille
  *****

  jeden z mála komediálnych seriálov, ktoré ma skutočne rozosmiali. a tým skutočne myslím, že mi tiekli slzy. páči sa mi tiež, že to nie je žiadny predvídateľný vyumelkovaný seriálik, ktorý sa podlizuje publiku. myslím, že tento typ humoru človeku buď sedí alebo nesedí, ale nebudeme sa sporiť o jeho kvalite. som rada, že takéto niečo ešte nevymrelo. a nesmiem zabudnúť dodať, že dylan moran ako bernard black nemá obdoby. ten chlap je rodený komik!(23.8.2010)

 • DooFooS
  *****

  Nemám absolutně co vytknout. Takový inteligentní humor zabalený do rádoby pokleslého se jen tak nevidí.(4.9.2010)

 • yaqwsx
  ****

  Příbeh o totálním looserovi a magorovi. Zní to tragicky, ale zdání klame. Je neuvěřitelné kolik humoru se dá do 20 minut nacpat. "Je ten Dickens v pravé kůži?" "Je to pravý Disckens" "Potřebuji to vědět. Chci aby se mi tato kniha hodila ke kožené pohovce. Dám vám 200 liber" "Jsou ty libry kožené?" "Ne" "Tak si je nechte, nehodí se k mé peněžence!"(21.12.2010)

 • Metalicum
  *****

  Další z řady skvělých britských sitcomů utahujících si z poměrů anglické společnosti. Humor vycházející z klasiky Monthy Python si drží maximální úroveň snad všechny sezóny. kvalita na všech frontách (scénář, herci, režie i milá hudba) 90%(23.1.2011)

 • rottik-cb
  ****

  Morbidně vtipné (a to víc než doslova). Ostrý kontrast k veselým cool americkým seriálům. Britský suchý humor ve své nejryzejší podobě. Malé mínus za snad až přílišnou beznadějnost a místy nechutnost.(27.1.2011)

 • KateW
  *****

  Sranda, švanda, cigára a dostatek vína. Co víc si může majitel knihkupectví přát? Britsko-irský humor na nejvyšší možné úrovni a nikdy se neokouká ani neoposlouchá.(3.3.2011)

 • jjimmy
  *****

  škoda, že len 18 častí... perfektných, non-stop vtipných častí....(6.4.2011)

 • mišulka66
  *****

  Naprosto skvělý seriál. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na černý humor tvůrců seriálu, na který jsem před tímto seriálem nebyla moc zvyklá. Naprosto nezapomenutelné hlášky hlavního hrdiny. zákazník: Kolik dáte za tyhle knihy? Bernard: 40 liber. zákazník: Mají větší cenu. Všechno pevná vazba. Tolstoj, Turgeněv, Flaubert. Bernard: Ale já je nechci! Musel bych je ocenit, dát do regálů, lidi by se ptali, kupovali je, a tenhle příšernej koloběh pořád dokola... Prosím vás, odneste si je! Vlastně víte co, tady je 40 liber a jděte s nimi pryč, prosím.(24.4.2011)

 • Christine161
  *****

  His best friend is a panda.. No no no!!! :D:D:D Nejlepší seriál! :)(6.5.2011)

 • Ernie_13
  **

  No možno neskôr skúsim reparát, ale na teraz plne súhlasím s komentom od užívateľa "Tom Hardy".(16.6.2011)

 • arbeit
  **

  Príliš veľa hluchých miest a epizód vyložene oničom. Ono potenciál by to aj malo ale je zúfale nevyužitý. Jediná vtipná časť čo som videl bola tá o víne pre pápeža, tak na 4*. NIektoré časti je však škoda vôbec aj preklikať.(9.7.2011)

 • Doski
  *****

  Opět výborná práce Grahama Linehana? Ano. Zvlášť když se spiknul s Dylanem Moranem (který nejen že má výbornou Irish-English, ale má i dar od boha v podobě výborného umění herectví, jenž se objevuje nejen v tomto britcomu) a Billem Baileyem (který je také úžasně nepopsatelný s těmi jeho zvláštními pohyby a mluvou u toho). Celý seriál od začátku do konce prostě sranda, sranda, smích a sranda. Lék na smutnost a nepohodu. Skvělý ztráceč času.. Počkat, shlédnutí tohohle ale vůbec není ztráta času! Je to špička mezi sitcomy. 96% :)(10.8.2011)

 • Jonatána
  *****

  Prostě "pemferktní" :-))).(17.8.2011)

 • chrispe
  *****

  Bernard... Bernard, Bernard, Bernard! Nabručený Ir, velké dítě...ničemnej parchant! Fran je výborně asexuální a svým způsobem zvrhlá ženská, která mě moc baví a Many? Musím to psát? Spousta vína, cigaret, ironie. Seriál u kterého prskám smíchy na obrazovku. :)(13.9.2011)

 • Joha8
  *****

  Výborný sitkom od výborného Dylana Morana. Spomedzi BBC a iných seriálov ako "Dva a pol chlapa" a "Big Bang Theory" je "Black Books" jednoznačne môj najobľúbenejší. Či už je to vďaka šialenému britskému čiernemu humoru alebo uletenému hlavnému hrdinovi menom Bernard Black. Jediné čo by som tomuto seriálu vytkol je, že v tretej sérii už stráca svoje čaro.(17.9.2011)

 • wocicko
  *****

  Ano! Britský humor nevymřel! jsem tak šťatná. Black Books je jedno z nejvtipnějších dílek, které jsem viděla!(25.10.2011)

 • Sylvin
  *****

  Velice mě zarmoutil fakt, že se v žebříčku oblíbenosti seriálu před tuhle dokonalost dostal Červený trpaslík, jehož humoru jsem skutečně zas tak nepropadla... Pro mě je tohle můj ABSOLUTNĚ nejoblíbenější seriál, vrchol humoru. Dylan Moran je skutečně mistr, jak v provedení Bernarda, tak v jeho vlastních "one man shows". Bill Bailey se k němu jako herecký kolega skvěle hodí a Tamsin Greig je skutečně nebývale vtipná ženská (protože se tam výkonem oběma pánům směle vyrovná a to zasluhuje obdiv... není obvyklé, že by byla ženská stejně vtipná, jako chlap, takže si toho cením) Pět *, kdyby šlo deset, tak bych dala....(18.12.2011)

 • kubas369
  *****

  Co k tomuhle může člověk napsat tohle se musí vidět. Nemůžu si pomoci ale tady se zkřížily dvě věci které bezmezně miluju a to knížky a červenej trpaslík ( takže suše absurdní, čerňoučký hůmor britského konverzačního kalibru).(23.12.2011)

 • Stanix
  *****

  Irský grubián a majitel knihkupectví Bernard Black, jeho jediný zaměstnanec a podržtaška Manny a jejich potrhlá ideálního-partnera-věčně-hledající Fran jako hlavní aktéři pythonovského absurd humoru. Dávám extra palec nahoru právě za skvělé kombinace charakterů a též za neotřelé prostředí knihkupectví.(12.1.2012)

 • Jacccob
  *****

  Bernard je nezapomenutelný. Manny je nezapomenutelný. Celý tenhle seriál je nezapomenutelný, a vždy si ho milerád pustím. Důkaz toho, že britové mají opravdu skvělý smysl pro humor. :)(9.2.2012)

 • aknamor
  *****

  Právem kult, správný britský černý suchý humor, který miluju, k tomu Dylan Moran a Bill Bailey, to nemohlo dopadnout jinak, než skvěle. Hodně lidí to tu srovnává s IT Crowd, s tím, že IT Crowd je na tom lépe, ale pro mě budou Black Books vždycky aspoň o třídu lepší. Nejlepší díl pro mě nejspíš bude 01x03 - Grapes of Wrath. I'm a prostitute robot from the future!(17.5.2012)

 • konysua
  ****

  Dylan Moran je parádní komik. Viděl jsem jeho vystoupení a moc se nelišilo od celkového chování v seriálu. S Billem Baileyem se střídá kdo bude v daném dílu hlavní postavou a nebo to jsou taky oba. Tamsin Greig není možná ta nejpohlednější, ale to taky po ní nikdo nechce. Tahle trojka si střihne těch svých 18 dílů, které jsou nejspíš tak akorát, aby to už neomrzelo. Občas si zahraje i nějaký známý host, což jde jedině pochválit. Vystřižené scény taky stojí za to. 8/10(13.6.2012)

 • UniqueNett
  *****

  Chci být letní dívkou Bernarda Blacka!(20.8.2012)

 • Nešpi
  *****

  Znovu je tu bristký humor, skvělá postava otráveného knihkupce a jeho zaostalého kumpána.(25.8.2012)

 • Margerie
  *****

  Suchý britský humor, který je mi blízký, prostředí plné knih, o které tam sice vůbec nejde, ale i tak mě to (věčného čtenáře, knižního červa) posouvá seriálu zase o něco blíže, a snad první sitcom, ve kterém mi nevadí zkrachovalecké postavy a dokonce jsem ani na chvíli nepocítila, že mě iritují. Paráda. Marně volám po dalších dílech. :-( Tohle je totiž droga, ze které se špatně odvyká... 95%(11.9.2012)

 • Vykuk
  ****

  Když jsem si pustil první díl na ubytovně, kde jsem se fakt nudil, nechápal jsem, co se na tom komu může líbit. Noo nuda byla veliká, tak jsem se dodíval a pustil další díl, teprve pak jsem si uvědomil jaká je to sranda:) Prostě britský humor se vším všudy, určitě stojí za podívání, nejlépe se sklenkou dobrého vína, podobně jako Bernard:)(30.9.2012)

 • voldemorf
  *****

  Bernard a jeho roztomilé výrazy, pocuchaný zevnějšek, cynické poznámky a nesnesitelná povaha; půvabná Fran a její ženské triky a ne tak docela dámské chování; Manny, to jsem celá já - nadšený, (ne)šikovný, věrný a poslušný jako pejsek. Asi jsem se zamilovala, do všech tří najednou. A dala bych si víno, cigaretu a k tomu dobrou knihu.(6.10.2012)

 • Miagy
  *****

  Naprosto úžasný, fantastický a vtipný seriál o večne ožratom flákačovi Bernardovi. Niektoré scény som si púšťal dokola, a som rád, že tieto nekomerčné a menejznáme seriály existujú. 100 bodov.(19.10.2012)

 • zrx
  ***

  Pro mě bohužel hrozně nevyvážený seriál. Dokonalé scény se mísí s těmi spíš trapnými. Po pravdě jsme čekal mnohem víc. Ale koukat se na to většinou dá :-)(3.11.2012)

 • anyonecek
  *****

  Když jsem vyděl i nevydařené scény z natáčení jednotlivých dílu pobavil jsem se ještě více než u samotného seriálu. Každopádně opět skvěle zrežírovaný seriál od Grahama Linehana. V hlavní roli s Dylanem Moranem, který prostě umí zahrát. Všechny díly se vydařily na 5 hvězdiček. Škoda, že je tak málo dílů, ale pořád lepší 18 super dílů než 50 průměrnejch.(26.1.2013)

 • Idris
  *****

  Seriál s klasickým anglickým humorem. Když se dobře podá, vznikne úžasné dílo. Viděno v originále s titulky, takže nemůžu posoudit dabing. Já jsem byl, ale spokojen i bez něj.(24.2.2013)

 • soviczka
  **

  WTF??? Asi mi něco nedochází... Jdu si zlepšit náladu několika díly IT Crowd.(26.2.2013)

 • bodula
  **

  Mé IQ asi na toto nestačí. Nevtipný, trapný, přiblblý. První série a dost., více toho nejsem schopná dát.(14.4.2013)

 • radys.v
  *****

  Pro milovníky typického britského humoru jsou Black Books ideálním seriálem a hned si ho zamiluje :). Po Červeném trpaslíkovi, IT Crowd nebo Jak nežít svůj život jsem opět narazil na seriál, jehož druh humoru tak miluju.(29.8.2013)

 • Wooke
  *****

  Predstava, žeby som v reále stretol takého predavača by ma desila, no v tomto seriály ho obdivujem. Dylan Moran je skvelý, neopísateľné úžasný. Tie jeho tváre, úškrny, mimiky a neviem čo všetko sú nenahraditeľné. Britský humor je špecifický aj tým, že si robí srandu z bežných vecí a dokáže sa smiať sám na sebe. A v tomto seriály si veru robia srandu zo všetkého, a naozaj kvalitne.(30.9.2013)

 • george82
  ****

  Tak být spolumajitelem v tomto obchodě bych fakt být nechtěl. Tak strašně rozdílné charaktery tak neskutečná sranda. :-D(16.6.2014)

 • Uesbe
  *****

  hm, dobrý, suchý humor, miestami to však drhne......preferujem dynamickejšie kusy, ale Black books je kvalitný seriál, lebo je triviálny s triviálnymi postavami ktoré riešia triviálne problémy končiace katastrofou...čože to len pripomína......mám za sebou 1. sériu, uvidím, čo spravia so mnou ďalšie.....po Blood a Hello Sun musím dvihnúť, bola to neskutočná britská prča(11.7.2014)

 • Kukolar
  *****

  Po celú dobu čo chodím po tomto svete som nenašiel a nevidel lepší seriál ako tento. Tento humor sa nemusí každému zdať "vtipný", no práve preto je seriál určený ľuďom vyznávajúcim absurdný, inteligentný a suchý anglický humor. Všetky 3 série som pozrel za necelé dva dni a dokážem ho pozerať znova, znova a znova. TOP!(24.1.2015)

 • Mire
  ***

  Tento sitkom som objavil vďaka scenáristovi Grahamovi Linehanovi, ktorý vytvoril legendárny The IT Crowd. Takže som čakal, že to bude podobná pecka. Po prvom pozretí počas Vianoc 2011 som bohužiaľ tento pocit nemal. S odstupom takmer štyroch rokov som si Black Books zopakoval a zase mi to na to priemerné 89% hodnotenie nevychádza. Je to dobrý sitkom, jednotlivé postavy sú dobre napísané aj zahrané, vtipných scénok a hlášok sa takisto nájde, ale jednoducho stále mi tam niečo chýba. Netrúfam si povedať, ktorá z troch sérií bola najlepšia, lebo všetky mi prídu kvalitou plus mínus na rovnako. Ani najlepší diel celkovo si neviem vybaviť. Takže hodnotím troma *.(3.9.2015)

 • DoNotCross
  *****

  Tahle parta si mě omotala kolem prstu jediným dílem. Taková pohodová atmosféra na mě sálala snad jen z epizod Červeného trpaslíka. Parta geniálně zahraných postav přichází v každém díle s něčím novým a tak nikdy nevíte, do čeho jdete. Snad jen, že Bernard se bude chovat jako svině, Manny si všechno vyžere a Fran zažije nějakou šílenost. Z počátku mě sice mrzelo, že se prostředí knihkupectví nevyužívá k tvorbě gagů, ale je mi to už upřímně jedno. Takhle perfektní postavy na stromech nerostou a ještě teď, před dokoukání třetí řady, je pro mě už hafo epizod kultovních. Pecka.(21.3.2017)

 • rionka
  *****

  Jeden z nej britcomů současnosti. Brečím smíchy since 2006. "Now go and fetch me my lolly."(15.4.2017)

 • pasqviL
  *****

  Myslím si že na co Graham Linehan sáhne se promění ve zlato, doufám že bude šahat kam se dá :)(11.6.2007)

 • krivkin
  *****

  výborná zábava, kdo má rád britcomy, smlsne si...(24.10.2007)

 • wraith
  *****

  Black Books je mírně řečeno velice netradiční knihkupectví, kam by podruhé vkročil asi jen naprostý blázen či masochista. Vlastní ho totiž svérázný, tak trochu sebedestruktivní Ir Bernard Black - jeden velmi notorický misantrop - anebo spíš misantropický notorik?(3.11.2007)

 • Odino
  *****

  Aj napriek zopár trošku slabším dielom si tento seriál zaslúži plné hodnotenie. Dylan Moran a hlavne Bill Bayley sú fakt perfektní a dá sa na nich pozerať stále dookola (hlavne Grapes of Wreath je super :)).(4.11.2007)

 • AdrianMonk
  *****

  Z "nových" britcomů ten jednoznačně nejlepší- fantastický, vtipný scénář, skvělí herci (Moranův Bernard je boží) a zatraceně málo dílů.(12.11.2007)

 • Might_X
  *****

  Popravdě mi tenhle masterpiece docela ovlivnil život :) ... 100%(23.1.2008)

 • UM3L3C
  *****

  Jeden z nejlepších tzv. britcomů, kterej jsem měl tu čest vidět. Dylan Moran je tu dokonalej a Bill Bailey stejně tak. Rozhodně doporučuju všem fanouškům tohodle žánru!(13.2.2008)

 • Klemi
  *****

  Další ze skvělých britských sitcomů, který by se dal považovat za rozjezd Grahama Linehana k ještě propracovanějšímu IT Crowd. Vzhledem k tomu, že se mi právě IT Crowd, zdá o něco zábavnější, dávám 85% a doporučuji všem milovníkům britského humoru.(24.6.2008)

 • Simo16

  Práve som dopozeral 1.časť a skoro som od smiechu spadol zo stoličky, čo sa mi pri dnešnej americkej komediálnej tvorbe často nestáva.Tento seriál je úžasný, vtipný a už teraz sa neviem dočkať ďalśej časti.(19.8.2008)

 • michal2287
  *****

  Opravdu se chvílema směju a to dost. Začínám mít rád britské sitcomy.*****(30.8.2008)

 • wendus92
  **

  Je toho málo, co z britské tvorby nemusím a tohle mezi to patří. Vůbec ničím mě to nezaujalo. Až moc přiblblý humor, hluché scény, prostě o ničem. V tomhle případě nechápu tak vysoké hodnocení. Blackadder je o 70% lepší.(3.11.2008)

 • MartyMcFly89
  *****

  Všechny díly dobré, až na 2x06, ten byl dosti trapný. Došly nápady, byl konec a byla tu zase čerstvá třetí sezóna. Britský humor je vidět velmi dobře, užijí si to nejen počítačoví magoři, jako jsem já (IT Crowd), vidět to v originále nemá chybu. Bernard ve stavu nadšeného zoufalství mi připomíná mě samotného, Manny je parádně zmatený a poslušný otrok.(7.11.2008)

 • Nut
  *****

  Další z řady krásně ironických britských seriálů, tentokrát z prostředí knihkupectví, hodně velká psina. Nejlepší díl je, jak psali pohádku, ale už nevim, který to byl.(13.1.2009)

 • redalert21
  *****

  Všechno mam za sebou, obcas vyborne, obcas prumer. Byl jsem na vážkách jestli 4nebo5 ale diky Bernardovi je to jasne, tak trochu se v něm bohužel vidim : /(17.1.2009)

 • SenFlxr
  *****

  Scéna kdy je Manny policistou možná i šest * ;-)(22.1.2009)

 • akcul
  *****

  Jestli lze něco, co utkvělo v mých smyslových orgánech přirovnat ke zrajícímu vínu, pak je to britský humor, který vás nejdřív upoutá, kroutíte hlavou, pak vás hlasitě rozesměje a nakonec jej citujete se slzami v očích. Pravda, existuje ještě horší stadium, a to je, že Vám přestanou hrdinové připadat nenormální:-)(24.6.2009)

 • zyew
  *****

  Takže...čim více přehranejch serií, tím více z toho člověk chčije. Luxus.Luxus.Luxus. Dylan Moran vládne!(28.6.2009)

 • JoeCare
  *****

  -"Kde je ta věc?" -"Vedle té druhé věci." Jeden z nejvtipnějších britských sitcomů, myslím. Aź po trpaslíkovi samozřejmě.(21.8.2009)

 • M1K0
  ****

  skvelé postavy a typický anglický humor(6.10.2009)

 • Blazis34
  ***

  Seriál, který nečítá mnoho herců, respektivě tři hlavní postavy a čas od času nějakého komparzistu. Vzhledem k tomu, že mi moc americký humor v tomto podání neimponuje je to pro mě průměrný sitcom s pár dobrými hláškámi za díl. Nejvíc se mi líbí asi postava Mannyho, kterou Bill Bailey ztvárnil opravdu skvěle.(6.12.2009)

 • Vots
  *****

  Naprosto odlišné charakterové typy dávají příjemnému humoru ještě větší kouzlo :)(24.1.2010)

 • MetalLizard
  ****

  Seriál, který mám rád, ale zdaleka ho nemiluju tak, jako např. TBBT nebo IT Crowd. Prostě a jednoduše : Kvalitní britský humor.(7.8.2010)

 • Jebak8
  *****

  Nejvtipnější anglický humor s Irem a bradkou v hlavních rolích. Možno dopřát si neomezeně shlédnutí, stejně to nikdy neomrzí. NESMRTELNÉ OKAMŽIKY: Manny a piano. Kdo mi vypral??:D Bez něj je to jenom jo- Spletu si bradku, rozpoletu si bradku a vůbec všechno od prvního až do posledního dílu:)(13.9.2010)

 • elCarda
  ****

  Po shlednuti prvnich tri serii musim rict; Bravo! Na serialu se mi nejvice libi jeho nepodbizivost. Tvurci si nacrtly tri diametralne odlisle charaktery hlavnich postav a do posledni minuty se jich drzi. Diky tomu si me tento serial ziskal az zhruba v puli druhe serie, nicmene o to pevneji. Obcas az dekadentni humor me vzdy uzemnil a kdyz uz si myslite, ze to vice vtipne byt nemuze, prijde neco co vas donuti az k placi (samozrejme smichy ;).(14.9.2010)

 • melisos
  *****

  Miluju humor , osobu , gesta , životní styl a všechno spojené s Dylanem Moranem ( Bernard Black ) . Připadám si praktický stejný jako Bernard , jako bych se díval v bedně sám na sebe a ještě se u toho smál . Pro mě je to něco , co hodně osvěžilo britcomy ve své jedinečné originalitě . Prostředí a charaktery jsou mi hodně blízké . Netváří se to jako vyumělkovaná píčovina ve své ctnostné póze , ale ukazuje ten odpad , který je všude . Na nic si tohle dílo nehraje a to se mi líbí . Je upřímné ve své zkaženosti a to je něco , co oceňuji. Mimo jiné Graham Lineham dokazuje , že je lepší než byli , kdy Monthy Pythoni a celá ta generace a posunuje to dál , mnohém dál .(9.10.2010)

 • dawid
  *****

  Není to úplně na pět hvězdiček, ale protože jednoho takového Bernarda Blacka znám, nemůžu jinak. "Jak to, žes nezamknul, chodí nám sem zákazníci!"(15.11.2010)

 • Milano182
  *****

  Jak se tohle někomu nemůže líbit? Bill Bailey jako Manny je prostě víc než dokonalej, občas ho i upřímně lituju, když ho BERN (jmenovka:-D ) sjíždí. Aspoň že Fran se ho často zastává. Neznám lepší humor, než např. "uvařit ze sporáku", nebo "všechny delikatesy jsou postaveny do věžiček, udělej z té polívky věž...to má být věž? je to na nic!" Come on! Wake up! Come on! COME ON! A taky mě štve ten nedostatek dílů, ale možná je to dobře, protože tam nejsou okoukané vtipy, ještě jich scénáristé totiž měli dostatek a nedostalo se to do takové krize jako některé díly 6. série HIMYM...(1.2.2011)

 • KALIS3K
  ****

  1. serie 80%, 2. serie 95%, 3. serie 90%(4.2.2011)

 • vitac.
  *****

  Tak tenhle sitcom mě zasáhl jako blesk z čistého nebe a perfektně mi sedl. Přesně tento typ humoru miluju, a když k tomu připočítám geniální (a zároveň velmi sypmatické herce), originální a praštěné scénáře, je pro mě v každém díle o zábavu postaráno. Já bych se asi celou stopáž chechtal i kdyby se tam Manny s Bernardem jen tak producírovali a nic neříkali, takoví jsou to řízci:) Nemůžu jinak než pět hvězdiček!(18.2.2011)

 • jokerik
  *****

  Manny: Co to jíš? Bernard: Nějakou oplatku. Manny: To je tácek. :D :D :D Jak tohle možno nemilovati? Rozesměje pokaždé, když to člověk potřebuje. Dokonce i když to nepotřebuje. Prostě parádní chechtovina. Účes Mannyho je něco naprosto neskutečného!(6.4.2011)

 • Utrinos
  ****

  Tenhle seriál je pro mě velmi nevyvážený a kolísá někde mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Na jednu stranu naprosto dokonalý Dylan Moran, který by si sám o sobě zasloužil hvězd aspoň deset. Na druhou stranu už se mi dlouho nestalo, abych se v seriálu setkala s tak nesympatickou postavou jako je tady Fran. Postupem času jsem si na ni zvykla, ale rozhodně se nestala zrovna mou oblíbenkyní. Spíš jsem se s ní tak nějak smířila. Kromě toho se mi zdají velmi nevyvážené i jednotlivé epizody, některé jsem dokoukala s menším sebezapřením a pocitem, že jsem svůj čas mohla věnovat i něčemu lepšímu, jenže hned další díl mi přišel tak geniální, že mi bylo líto, že už skončil. V průměru by to bylo asi spíš na tři hvězdy, ale z průměru tenhle seriál vyzdvihuje úžasný Dylan Moran.(10.4.2011)

 • keyzar
  *****

  Celkem podobný humor jako IT crowd = super vtipy! Jeden z nejlepších sitkomů a třeba takový Comeback (což je totální nesmysl) by v porovnání úplněš rozdrtil...(7.5.2011)

 • Demoiselle
  *****

  Tento seriál mne naprosto nadchnul. Pesimistický vlastník knihkupectví je můj odraz v zrcadle. Opíjet se, číst knihy a mít dva věrné přítele je snad sen každého, nebo ne? Suchý anglický humor s dokonalým obsazením vytvořil výbornou věc na zvednutí nálady. Některé díly na síle vtipu ztrácejí a ostatní zase přetékají, ale pořád je to vyrovnané. Takže se nudit zaručeně nebudete.(9.7.2011)

 • Veena.cz
  ****

  Tenhle seriál nesedne každému, ale pokud máte rádi typický černý britský humor, pak se velice čestně řadí vedle Pythonů a Černézmije.(13.7.2011)

 • Pajela
  ****

  Bernarde, ty kluku jeden ušatej. Ty mě nikdy nezklameš, že ne :-) Je fakt, že ne všechny díly jsou na tom s kvalitou stejně, ale pobavíte se u všech. Britský humor prostě rulezzz...(28.7.2011)

 • Týnidlo
  *****

  Britský humor je bomba! Přímo neřízená střela, ale já tu neřízenou střelu žeru, no vlastně přímo vyhledávám, a proto mám život tak zábavný:). Black Books se prostě nedá přirovnat k ničemu jinému. TO prostě nejde. Je to totiž rarita, ojedinělost, nový druh... Prostě sranda od začátku až do konce. Šílená skupinka lidí - líný majitel knihkupectví, který nenávidí knihy a miluje chlast, cigarety a vyhánění zákazníků. - kamarádka "majitele knihkupectví", která je trochu divná:) a nemá chlapa. - vlasaté individuum, které dělá "majiteli knihkupectví" služku:))(29.7.2011)

 • Sagisia
  *****

  Fran-tastic!(5.10.2011)

 • spookee
  *****

  Bezkonkurenční a pro mě zatím nepřekonaný, geniální seirál! Bernard se stal mým hrdinou, hluboce jsem se zamilovala... BESTOFKA: 1x01, 1x05(1.11.2011)

 • elishia
  *****

  There's the elephant, he's happy with his balloon.// Oh, no! It's gone!// Where is it?// It's not behind the rhino.// Look in the alligator's mouth.// It's not there either.// Ohh... the monkey's got it in the tree!// He brings it back...// They all drink lemonade.// The end!...proste pecka. uzasny anglicky humor v tom nejlepsim podani. tenhle serial muzu videt treba po tisici a porad se budu smat az se budu za bricho popadat...(7.12.2011)

 • GordonCZ
  ****

  Miluji britský sitcom a britský styl humoru obecně díky jeho důrazu na sarkasmus, ironii, černý humor a hlavně na dialogy mezi malým počtem jasně definovaných postav. Black Books na tomto schématu přesně staví a nutno říct, že se jim to daří opravdu dobře. I když oficiálně by měl být hlavní postavou Bernard, mně osobně se zdál Manny svou rolí mnohem lepší a taky díky jemu a tomu perfektnímu konci dávám 4*.(11.1.2012)

 • greeny
  *****

  Připadá mi, že v dnešní době hodně seriálů upadá...že tvůrci už neví, co do dalších x-tých sérií pořadů, jejichž první řady sklidily pozitivní reakce ještě přidat...a tak je násilně prodlužují...proč vlastně? Možná by se měli radši držet zásady, že v nejlepším se má přestat...nebo že opakovaný vtip přestává být vtipem...což u Black Books s pouhými osmnácti díly nehrozí. O scény, které člověka dostanou do kolen, nebo u kterých spadne ze židle, rozhodně není nouze...takže jasných 5stars... P.S. vyřiďte prosím Bernardovi, že se s ním chci opít :D(1.2.2012)

 • FREEWHEELER
  ***

  Začalo to ohromneee. Pučil som sa na koberci držiac si brucho. Nejakým záhadným prútikom sa čaro vytratilo a po 6tich častiach sa to stalo priam nepozerateľné. Toto mi bude navždy záhadou. "Jam jam jaaam, jam jam jaaam."(5.7.2012)

 • RigorMortis
  *****

  Srdcovka. Keď to ešte vysielali v TV, na každý diel som sa tešil ako decko na Vianoce. Skvelý humor, Dylan Moran a atmosféra malého britského kníhkupectva sa dokázali postarať o poriadnu dávku zábavy. K tomu hlášky, ktoré naozaj nemajú chybu a pár bonusov na DVD. Videl som aj pár ďalších vecí z Linehanovej tvorby, no BB u mňa majú špeciálne miesto.(25.7.2012)

 • jarmik
  *****

  Bernard (Dylan) a Manny (Bill) jsou pro mě absolutní králové hrané seriálové tvorby a samozřejmě jsou naprostí králové stand upu! Znám to zpaměti a stále mne nepřestává bavit sledovat BB znovu a znovu... ;-) "There was a little man!"(18.8.2012)

 • Sikorski
  *****

  Nejlepší. Seriál. Všech. Dob.:TEČKA.(19.8.2012)

 • Gladi
  *****

  Skvele, britske komedialne serialy su jedinecne. Druha seria sa mi zdala najlepsia.(5.11.2012)

 • joker30
  ****

  Toto je naozaj vyborný serial, mozem tento humor(23.1.2013)

 • x_ander
  *****

  Dylan Moran je prostě ďábel :)(8.4.2013)

 • yugy
  *****

  Až budu velký, chtěl bych také vlastnit takové knihkupectví a v něm kouřit, chlastat a šikanovat jak zaměstnance, tak zákazníky.(12.7.2013)

 • Alciele
  *****

  Můj nejoblíbenější seriál, který můžu vidět klidně několikrát denně a neomrzí mě, vždycky se u něj budu smíchy válet pod stolem:)(25.9.2013)

 • eileen9
  *****

  "Selling books is like a game; it has rules, and you have to learn them and get serious about them because it's not a game!" :D(20.11.2013)

 • nikidummie
  *****

  Ten seriál je opravdu skvělý a velmi kvalitní a dala bych mu i pět hvězdiček, ale to by si musel udržet stejnou kvalitu, jakou disponovala první série. Ale jinak tento seriál rozhodně doporučuju lidem, co mají stejně jako já rádi IT CROWD nebo Červeného trpaslíka.(20.1.2014)

 • Ondrew
  *****

  Absolutna klasika, ktora (do velkej miery podobne ako serial "The IT Crowd") cloveka neomrzi ani po XYZ reprizach. Je jedno kedy/ako/preco si tento vytvor znova pozriem... tak ci onak ma jednotlive situacie a vskutku nezabudnutelne dialogy vzdy dostanu -- takpovediac -- "do kolien". Veeeeelka skoda, ze sa autori serialu rozhodli svoje dielo po 3. serii ukoncit. Myslim, ze knihkupectvo "Black Books" malo urcite v zasobe kopec dalsich totalne absurdnych, neskutocne ujetych pribehov, zazitkov, postrehov.... a... a... Skratka, jeden z najlepsich humornych serialov, aky som mal moznost vidiet. 100%.(4.4.2014)

 • Broda84
  *****

  Dávám pět hvězdiček, i když se v seriálu našlo pár slabších dílů. Pro mě Linehan je hvězda tvůrců britkomů a ve spojení s Dylanem Moranem se jedná o jasnou zábavu. Sice Linehan ve své tvorbě využívá stejný vzorec (hlavní 3 postavy a z nich jeden ir) a i většinou stejné herce, přesto vždy vytvoří něco neotřelého a zábavného. Největším tahounem je pro mě Dylan Moran, kterýmu role Bernarda Blacka vyloženě sedla. Hold se dokázal stotožnit s nihilistou, jehož jediným problém je nedostatek vína a jeho zaměsnanes Manny. V seriálu se například mihnul Simon Pegg a Jessica Hynes, kteří si zahráli už ve Spaced nebo v Soumraku mrtvých.(25.4.2014)

 • Mr.nachos
  *****

  Viděno znovu po x-letech a v příšerném rozlišení, ale pořád je to jeden z nejvtipnějších seriálů vůbec. Miluju britský humor a tady je ho tolik, že moje srdíčko plesá nadšením.(1.6.2014)

 • garry
  *****

  14 let stará geniální ptákovina!(7.8.2014)

 • Dzegr
  *****

  (1) "The music was too loud, the food was cold, the drinks were few, and the people were many. It was everything I expected and less. I'm never going outside again unless I need someplace to throw up." (2) "To be honest, after years of smoking and drinking, you do sometimes look at yourself and think... you know, just sometimes, in between the first cigarette with coffee in the morning to that four hundredth glass of cornershop piss at 3am, you do sometimes look at yourself and think... 'This is fantastic, I'm in heaven.' ."(20.9.2014)

 • BruceW
  *****

  V záplavě britských sitcomů, z nichž je skutečně jeden lepší než-li druhý, je Black Books pro mě osobně bezpochyby tím nejlepším. Malému knihkupectví nechybí vůbec nic, humorné situace, hra se slovy i skvělé herecké výkony. Cenný je především scénáristický vklad Dylana Morana, díky čemuž není jediný díl výrazně slabým, naopak si celý seriál udržuje spád a přitažlivost až do konce. Přesto jsou nejlepší právě první dvě série, třetí již malinko zaostává. Na Black Books se lze dívat stále a stále dokola a pokaždé se přitom zasmát Mannyho vlasům a Bernardově vaření. Osobně mě mrzí pouze jediná věc, a sice že když jsem byl v létě roku 2014 v Londýně, knihkupectví jsem poznal jen stěží - nejmenovalo se Black Books a knihy tam byly úhledně vyskládané do polic. No skandální.(22.2.2015)

 • prochyn
  ****

  Antikvariáty jsou mi blízké, teď ještě o něco bližší. Některé díly jsou zábavnější, některé míň. Ten díl, kde se Fran učí hrát na piáno, to prostě nemá chybu.(20.4.2015)

 • Mouchal
  ****

  Jdu psát komentář a akorát koukám, že má dnes Bernard svátek. Zajímavá náhoda, ale tak přeji tomuto irskému podivínovi vše nejlepší. Nicméně k seriálu. Poté, co jsem zhlédl profil BB na čsfd , měl jsem pocit, že se bude jednat o nějaký vtipem nabitý seroš, u kterého se budu řezat smíchy. Pro fandy britského suchého humoru tomu tak možná i bude, ale ikdyž jsou jednotlivé díly kolikrát velmi dobré, tak opravdu výborné vtípky se tu moc nenajdou. Každý z trojice má svůj unikátní humor a právě Bernard občas ze sebe vytrousí tak geniální poznámku, že se člověk až diví, kdo v nezhuleném stavu to může vymýšlet. Pak ale přijde od něj zas nějaká hovadina nebo absolutní přehrávání, které bije do očí i z ulice před jejich knihovničkou, a vrátí vás to zpět do reality. Dohromady z toho máme dost nevyváženou dávku srandy a proto mi nejvíc asi seděl styl Mannyho, který sice působil spíše jako nedomrlý sluha, ale jeho výrazy a gesta jsou k nezaplacení. Zbývá tu už jen Fran, která je taky takový ten typ živočišného blázna (má fakt šílené oči!), ale působí tu jako takový pomyslný most mezi právě Blackem a Biancem (černá vs. bílá). Potěšila mě účast několika dnes už hodně známých tváří, jako jsou Simon Pegg, Nick Frost nebo Martin "Bilbo" Freeman. A pokud jste zatím seriál shlédli bez nevydařených scének, honem to napravte, protože ty jsem s užíval naplno. 80%(20.8.2015)

 • Fíma
  ****

  Mám rád britské komediální seriály a tento to jen potvrzuje. Plný počet nedávám jen proto, že existují i lepší britské seriály. V porovnání se zbytkem planety by jich ale bylo plných pět. Některé epizody jsou špičkové, ale kvalita není setrvalá, bohužel, jinak by to za pět bylo nepochybně.(19.12.2015)

 • Glukoza
  *****

  Nakonec přidávám jednu hvězdičku za celkový dojem pár týdnů po zhlédnutí. Protože u Black Books je mi více, než u jiného seriálu líto, že nemá pokračování. Na druhou stranu 3x6 se zdá být jako dobře ověřený ideál. Kdoví, co by udělalo víc. Zkrátka, po nějakém čase si uvědomuju, že někdy není třeba se za každou cenu smát od začátku do konce, že na chuti přidá trocha černého čaje nebo krabicového vína a nakonec je důležité jen to, jak moc chcete vidět další díl (a ještě jaký z toho máte dojem, protože další díl chcete vidět třeba i u telenovely). A k tomu všemu musí být hlavní postavy aspoň nějak sympatické. Aspoň trochu. A to ony jsou. Miluju Bernarda, a způsob, jakým se umí občas nadchnout a produkovat velké množství malých hlášek. Je to prostě unikát. Miluju Mannyho a upřímně doufám, že není nikdo, kdo by Mannyho nemiloval :) A taky miluju Fran...asi ne proto, že bychom se v ní jako ženy viděly, ale přiznejme si, i přes všechno, co se jí v seriálu povedlo, zůstává úžasná. A má kolikrát stejně dobrý hlášky, jako Bernard.(12.6.2016)

 • Dr.Linus
  *****

  "Tohle je můj odkaz Světu!" Bernard Black.(12.1.2017)

 • rigby
  ****

  Výborný humor, místy dost černý, ale stále originální, který se udrží po všechny díly seriálu. Možná proto, že jich je tak málo. Ale to vůbec nevadí. Navíc kromě Fran velmi sympatické postavy. Radost se podívat.(18.2.2017)

 • AshT
  ****

  1. série - 80%, 2. série - 70%, 3. série - 70%(14.9.2017)

 • Belerofon
  ****

  Co je britské to je legrační...a tohle patří přesně k těm sitcomům, které vás opravdu pobaví..Opilecké výstupy Dylana Morana jsou k popukání a Manny je správnej ňouma...jako vždy klasiké britského sitcomu...(24.8.2007)

 • DAI
  *****

  Další ze série britcomů. Prostředí je neotřelé a výkony herců adekvátní (a zapamatovatelné, irského cholerika Bernarda Blacka v podání Dylana Morana nelze jen tak vypustit z hlavy), ale hlavně je postaráno o dobrou zábavu. Myslím, že v případě sitcomu je to hlavní surovina úspěchu.(2.1.2008)

 • Bohatýr
  *****

  Tohle je určitě nejlepší sitcom, kterej jsem kdy viděl. Všechny tři postavy jsou dokonaly. Je sice pravda, ze některý díly jsou už trochu přehnaný, ale těch dílů, který jsou super, je většina. ...A TEĎ MI MANNY PROSIM PODEJ MUJ NANUK":-)(16.2.2008)

 • hiro14
  ****

  Vyborny sit-com .Dobre som bavil aj pri druhom zhliadnuty. Dovod preco nedavam plnych 5 hviezdiciek . Je postava Fran . Tato zena je podla mna uplne nesympaticka . A pokial exzstuje aspon mala nadej na 4 seriu . Tak dufam ,ze ona tam nebude(13.3.2008)

 • kim lowe
  *****

  Bernard s Mannym jsou prostě boží. Skvělý lék na špatnou náladu!(14.4.2008)

 • ElFifo
  ****

  Přiznávám..zezačátku to žádné sláva není, ale když se s těmi třemi pošuky a notoriky z knihkupectví sžijete a máte rádi břitký anglický humor, tak Vás budou dobře bavit. Ano, někdy více, někdy méně, ale zas kdo má koukat na IT Crowd pořád dokola než bude 3. série venku..že? 8/10(27.5.2008)

 • superzurda
  ****

  Původně jsem chtěl dát dvě nicméně po zhlédnutí třetí série jsem své hodnocení přehodnotil. Díly přestaly být rozhárané. V první a půlce druhý série byly v průměru dva vtipy na díl a ještě se k nim dost krkolomně dostávalo. Ve třetí sérii došlo ke změně. Rozjeli se vedlejší postavy ( Mannyho šéf v sousedním knihkupectví ) a celý seriál dostal nový, lidštější rozměr. ..... a všichni pijou limonádu(9.10.2008)

 • klokan
  *****

  Jedna z nejlepších věcí, které byly na Ostrovech vytvořeny. Varování: po shlédnutí více dílů za sebou následuje silná chuť zbourat se vínem.(2.12.2008)

 • lisma
  ****

  Další z řady bezkonkurenčích děl od Grahama Linehana. Líný a nevrlý majitel knihovny Bernard a vlasatý poskok Manny a Fran, to je vypráskaná partička ztroskotanců, která zaručeně pobaví. Ne všechny díly mají stejnou úroveň kvality a ačkoliv bych moc rád udělil 5 hvězd, zůstanu u silných 4.(10.1.2009)

 • Amaranta
  ***

  Asi jsem Bernardovi nějak nepřišla na chuť, fakt mám vtíravý pocit, že občas přehrává. Ještě nejsem s díváním u konce, tak zatím tři *. Jedno se ale musí nechat - spolknutá relaxační knížečka (a její následky) v prvním díle byla skvělý nápad.(24.2.2009)

 • Loki137
  *****

  pro mě jediný seriál, který se dá srovnávat s velikostí Red Dwarf. Briti a Irové umí natočit něco co v USA nedokáží ani napodobit. 99%(15.4.2009)

 • d1x
  **

  Koukám, že jsem tu jeden z mála, co hodnotí BB takhle nízko. Holt to ale tak cítím. Tenhle seriál mě ničím zvláštním nenadchnul. Asi to není můj styl humoru a oproti ostatním seriálům mi tohle přijde jako nepovedený kousek. Některé dobré scénky se najdou. Je jich ale pomálu. Přestože je to komedie, u některých dílů jsem se ani pořádně nenasmál. Dám 2/5 a to ještě přivírám obě oči.(29.11.2009)

 • JoKKeR
  *****

  aspon mi to tvrdil kamarád:-D(5.1.2010)

 • brunette_1
  *****

  Suchý anglický humor, kterému se spíše nezasmějete než zasmějete. Ale po pár dílech si zvyknete a všem těm vtipům příjdete na chuť. Škoda, že je tak málo dílů, protože to je doopravdy seriál, který zbožňuji a dívala bych se na něj furt.(21.5.2010)

 • májovec13
  ****

  S hodnocením jsem dost dlouho váhal. Nakonec dávám 4, některé díly (vtipy) jsou geniální, ale někdy mi suchý anglický humor vůbec nic neříká...(25.5.2010)

 • laurence
  *****

  Bernard Black je mým životním vzorem!(25.6.2010)

 • Katy19
  *****

  Pohodový knihovník, jeho kámoši do nepohody a stylová uklizená kuchyň.(5.8.2010)

 • kpt.Marťas
  *****

  Bez debat za pět. Některé epizody jsou tak geniální, že další fóry jsou dostupné pouze díky titulkům, protože přes svůj hurónský smích nic neuslyšíte. Skvěle napsané. A kdo z nich je nejlepší? Fran.(5.8.2010)

 • nouvelle vague
  *****

  Naprostá perla mezi seriály, to bez diskuze. Lepší je snad jen Monty Python a Černá zmije. Každý díl jsem viděl snad desetkrát a nepřestává mě to bavit. A kromě toho, že je to dokonalá zábava se v něm ukrývá spousta trefných políčků moderní společnosti, který se mi zatraceně líbí - Saga Books, mobily.. 100%(4.9.2010)

 • Danny_Jack
  *****

  And clean this place up it’s a disgrace. And boil my eye bath, and polish the stair rods, de-louse the duvets, and tumble dry our doyleys, and hoover the roof and whistle down the chimneys.(24.11.2010)

 • Lady_Tei
  *****

  Bernard je má nová seriálová láska. Děkuji bohu za tři dny nemoci, díky kterým jsem si mohla bez vyrušování a v relativním klidu užít téměř všechny díly (a to i přes mé předsevzetí, že si každý večer pustím jen jeden). Rozkošný seriál, který soupeří o první místo s.... dalšími mými oblíbenými seriály.(6.1.2011)

 • taft
  ****

  Zatím první a myslím, že i snad poslední sitcom na který jsem ochotná se koukat. A proč?? protože mě konečně a doopravdy rozesměje, což se mi nikde jinde nestalo (myslím v tomhle žánru), není to teda tak že bych se lámala smíchy a slzela, ale občas se fakt usměju, někdy i nahlas a to je u mě fakt pokrok!:-D Už jsem si totiž začínala myslet, že jsem z jiné planety (od přátel začínaje přes futuramu, simpsonovi, HIMYM, teorie velkého třesku, a další všechny ty sračky kterých je nepřeberné množství konče). Hodně se mi líbí ten Blackův humor a celkově jeho postava je skvělá.(27.3.2011)

 • VirglCZ
  *****

  Nad Black Books se mohu jen rozplývat a zaujatě blahořečit. A tak se v rámci úspor spokojím s pouhým "Nejvtipnější a nejoriginálnější" a za zběsilého mávání svou Black Booksovskou vlajkou zamáčknu slzu nad tím, že vzniklo jen pouhopouhých 18 epizod, ač seriál si kvalitu udržel do posledního dílu.(16.5.2011)

 • boric_model
  ***

  Jde to(4.6.2011)

 • metztlimoon
  *****

  Neúctivé, sarkastické, hlučné, absurdné, vtipné, britské, hedonistické. Kultové. Osemnásť častí anglického humoru je naozaj málo, na druhú stranu, skončiť treba v najlepšom (na rozdiel od Linehanovho IT Crowd alebo nekonečných amerických seriálov).(28.8.2011)

 • TheBrain
  *****

  http://www.youtube.com/watch?v=aaeeCV8eRr4 Môj najoblúbenejší seríal, určite pobaví mnoho ľudi, avšak občas sa stane, že sa budtete nudiť(8.9.2011)

 • saillor
  ****

  Britský černočerný humor je mi vždy bližší než ten líbivý americký. A Black Books mi skvěle sedí jak tématicky (antikvariát), tak neodolatelným hlavním hrdinou v podání Dylana Morana ( je to přesně ten typ chlapa, který mi přijde sexy - což ve skutečném životě je spíš prokletí). Všechny díly nemají vyrovnanou kvalitu, ale ty povedenější to s přehledem vykompenzují. Můj nejoblíbenější díl je asi The Grapes of Wrath se svou takřka hororovou atmosférou. A mým tajným přáním je být Bernardovou letní dívkou...(20.9.2011)

 • Mickel
  *****

  Pro mne seriál č. 1(3.12.2011)

 • Nyanka
  *****

  Kdo miluje typicky suchech břitkej britskej humor, Dylana Morana v celé své kráse, a scénky nabité gagama k popukání, bude u seriálu Black Books jako doma. U tohodle seriálu jsem se nasmála už asi bilionkrát a ještě jednou tolikrát se nasměju. Scénky mě snad nikdy nikdy nikdy neomrzej. Díky Bohu (nebo komukoliv) za Dylana!! U mě 99%, jedno procento odebírám, poněvadž Dylan odmítá natočit jakékoliv další pokračování (prý není třeba). Drzost!(30.12.2011)

 • Rampa Mc Kvak
  *****

  Srdcová záležitost...(1.1.2012)

 • -VINCE-
  *****

  Příběhy o totálním ztroskotanci a alkoholikovi Bernardovi (Dylan Moran), který vlastní knihkupectví kde nikdy neprodal žádnou knihu a když už něco prodá tak je naštvaný a kupujícího pěkně serve. Zaměstná jediného člověka se kterým se snese a dokáže pro obchod něco udělat a k tomu mu ještě dělá služku. Přitom je stejný podivín jako Bernard. A to je Manny (Bill Bailey) hudební virtuóz jenž objeví svůj hudební talent. K tomu vždy připravená praštěná kamarádka Fran (Tamsin Greig) se svými trapasy. To musí každý vidět.(10.1.2012)

 • Steve5cz
  *****

  Naprostá TOP záležitost britského humoru. Postavy Bernarda a Mannyho jsou famózní. Jediné (a velké) negativum je, že seriál má pouhých 18 dílů.(1.3.2012)

 • DansteR
  *****

  Parádní seriál, navíc s koncem, občas sice lituju, že jich je jen 18, ale i tak je to paráda. Všichni tři herci předvádí něco neuvěřitelného a úroveň humoru je vážně na špičkové úrovni.(18.4.2012)

 • R_Dwarf
  *****

  Další důkaz, že britům se v humoru a sitcomům nemůže nikdo jiný rovnat.(14.5.2012)

 • JackieBliz
  *****

  Bravurní seriál, u kterého nemohu pochopit jen to, že kvalita vtipů klesá a stoupá díl od dílu, jak se jí zrovna zachce. Ovšem na několikatero shlédnutí je pořád jedním z nejlepších seriálů vůbec a nejlepším dílem pro mne stále zůstává 01x03. Vynikající Dylan Moran jako nerudný nelidumil!(21.5.2012)

 • Zeldur
  *****

  Sitcom, který udělal z Billa Baileyho alias Mannyho mého nejoblíbenějšího herce. Věčně ožralý majitel knihkupectví Bernard a jejich ostrá přítelkyně Fran mu zdatně sekundují a každý díl je prošpikován skvělými gagy a scénami od začátku až do konce. Jediné, co se tomuto seriálovému skvostu dá vytknout, jsou pouhé tři řady epizod.(14.7.2012)

 • Kudykam
  *****

  Tento seriál rozhodně patří do mých "TOP 10". Pravda, humor, který je z většiny postaven na hereckém výkonu Dylana Morana, není pro každého. Mne však jeho mrzoutské chování a grimasy vždy dokáží rozesmát, bez ohledu na to, pokolikáté scénu vidím. Možná škoda, že jinak vynikající Bill Bailey právě vedle Morana tak trochu stojí ve stínu.(18.9.2012)

 • kolly13
  ****

  Zalíbení jsem našel až na druhý pokus a stálo to za to. Člověk potřebuje trochu nadhledu a shovívavosti. Hlavní protagonisté podávají skvělé výkony, leč otázka zní, jsou v soukromí jiní nebo hrají sami sebe?(28.9.2012)

 • Zelda knihkupec
  *****

  Jsem vystudovaný knihkupec, takže nemůžu dát jinak, než za 5 hvězdiček. Povím vám, že toto je seriál ze života. Kdo mi nevěří ať se koukne po pražských knihkupectvích a antikvariátech...(22.12.2012)

 • Nerdvana
  *****

  Skvělý britský humor načuchlý levnou sherry, pachem cigár a zašlými knížkami.(15.2.2013)

 • WAGHiSS
  **

  Kolísavá, resp. klesající kvalita. V první sérii se našly scénky, u nichž jsem prskal smíchy (Bernard dělá účetnictví), postupem sérií ale povedených vtípků ubývalo a některé epizody byly celé "hluché"... Bohužel, při zpětném ohlédnutí převládají negativa...(17.2.2013)

 • Aeres
  ****

  Nutnost vidět, pro ostatní povinnost!(19.2.2013)

 • ariari
  *****

  síce ma hlavný hrďas dobre nadvihoval zo sedátka...Linehenovka ako vyšitá..je to skôr taký kultovný predchodca jeho neskorších sitcomov.(13.3.2013)

 • DekaDance
  *****

  Spousta bizardních situací, plných cigaretového kouře, prachu, podivných citoslovcí a hlášek, ale zejména velmi dobrého a kvalitního vína! Nebo levnýho obyčejnýho, ale aspoň ve velkým množství.(26.9.2013)

 • blekekeke
  ****

  Uk style, není potřeba co dodávat. Jen tedy, kde se to v těch studených lidech bere :o) I lowe UK :o)(19.12.2013)

 • john986
  odpad!

  to hodnoceni jako fakt? anglicky serialy si docela davam, IT crowd, cervenej trpaslik, jiste pane ministre/premiere... proste super! tohle nemelo ani spetku humoru, natoz inteligentniho... nechapal sem, cemu se v pozadi furt smejou. Muzu zodpovedne rict, ze sem zvladl dokoukat celej prvni dil, pricemz mne koutky ust necukly vzhuru ani jednou. Pro naprosty nepochopeni se do dalsich dilu urcite poustet nebudu.(8.1.2014)

 • Desmi
  **

  Nevím proč, ale 85% humoru a vtipných scének mě naprosto minulo a jen jsem s otevřenou hubou čuměl na to, čemu lidi dokážou narvat plný hodnocení... No, HIMYM či BBT je mi tedy mnohem bližší..(15.1.2014)

 • zigy
  ***

  Tady se Linehan ještě teprve rozehříval, ten pravý výbuch smíchu a vtipu měl ještě přijít v IT Crowd. Když budu srovnávat s IT Crowdem, tak problém není až tolik ve scénáři, ten je skoro srovnatelný, ale v hercích, kteří jsou zde daleko daleko slabší. Nechci jim však moc křivdit, vyrovnat se božím ajťákům je totiž úkol nadlidský. Občas se rozchechtáte na celé kolo, ale pak jsou zase hluchá místa, která jsou až příliš dlouhá. Prostě mi ta hlavní dvojice moc nesedla.(7.2.2014)

 • Arielka
  ****

  Viděno ve škole na suplovaných hodinách angličtiny. Hodně z nás se shodlo na tom, že britský humor je na jedničku.(24.2.2014)

 • Hilly
  *****

  Patetičnost je pro oko diváka IN a Bernard Black nám svojí zmuchlanou, věčně ožralou a pročazenou hadrovou postavou dodává přesně to, co chceme. Perfektně ladí v trojici s Mannym a Fran a deprese, starosti a nepříjemné povinnosti se dají "vyřešit" alkoholem, prokrastinací a nicneděláním. Přes všechnu tu pasivitu zápletka neustále přichází a odchází, tak jako věčně nespokojení a opovrhovaní nicnetušící zákazníci Black Books.(6.5.2014)

 • kacer4
  *****

  Má to chybu? Bernard je od teraz pre mňa legenda.(4.7.2014)

 • kramatos
  *

  Děkuji, nikdy více. I červený trpaslík měl nějaké slabší díly, ale toto?(3.9.2014)

 • Mersina
  ****

  Britský humor sa naozaj nezaprie. Vynikajúci nenáročný seriál, s ktorým máte o zábavu postarané. Kiež by takýchto seriálov bolo viac.(8.9.2015)

 • Pjotrik
  *****

  Už jsem nevěřil, že nějaký seriál může vyrovnat ba překonat humornost Red Dwarfa a originalitu jeho postav. Až mi kamarád doporučil tento skvost. Senzace! Záchvaty smíchu, nebojácný a chytrý britský humor, výborní herci, dobrý námět:) Bernard, Manny a Fran, tři pošahanci z bookshopu:) Pět hvězd!!(9.1.2016)

 • DmKK
  *****

  Další skvělý britský sitcom z milénia , aneb předchůdce Ajťáků.(8.10.2016)

 • pestak
  ****

  Spolu s Červeným trpaslíkem podle mě nejlepší britcom. Velmi originální a zdařilý humor.(4.11.2016)

 • Wade W.
  *****

  Najlepší britský sitcom súčastnosti.(22.2.2017)

 • Cobur
  *****

  Naprosto geniální humorný seriál z anglické produkce, který exceluje humorem na úrovni. Prostě povinnost pro každého seriálového fanouška.(1.6.2017)

 • matolos1
  *****

  Štýlové riešenia problémov každodenného života. S kvalitnou dávkou humoru.(23.6.2017)

 • Knightey
  ****

  Dneska jsem musel odebrat jednu hvezdicku po opetovnem shlednuti. Mam rad britsky humor ale proste Red Dwarf je jedinecny a tohle bylo opravdu obcas hrozne moc ulitnute.(4.3.2018)

 • husakpetr93
  *****

  Dylan Moran předvádí naprosto neuvěřitelné herecké výkony. Tady nejd dát jinak, než plný počet. (0/10)(13.6.2018)

 • Syna.1990
  odpad!

  Tak tohle je přesně ten druh humoru, který mně osobně vubec nesedí.(5.1.2019)

 • pp
  *****

  Seriál plný anglického humoru ostrého jako břitva, který se odvažuji srovnávat i s takovou legendou jako je Red Dwarf...       - The shop is closed! Everybody get out!       - It's only quarter to three.       - Yes, but it's my shop! Come on, go home! Bye-bye!       - It's hardly fair.       - It's not fair at all. Get out!(18.8.2006)

 • BigBrother
  *****

  Geniální. Člověk ale musí mít rád antikvariáty a v duši být zapšklý literát, aby docenil do detailu. (Původně ****, po druhém a dalším shlédnutí *****.)(17.8.2007)

 • platzman
  *****

  It crowd a Black books mě nabíjí nadějí, že se točí i seriály pro mě. Sice místo dvaceti 45 min. epizod prison breaků a lostů apod. je to jen rychlostí 6x20 minut ročně, ale jak pravíme my Montypythono/Trpaslíko/Linnehano/Cimrmanovci - nemusí pršet, jen když kape:-)) Srovnávání s Trpaslíkem a IT Crowdem (ve smyslu co je lepší) nepěstuju - tyhle perly patří pěkně vedle sebe do sbírky - komu by stačilo pouhých 52 dílů Red Dwarfa a nebo nedejbože jen 12 dílů IT Crowdu? "Bernard, look, Bernard, Bernard, Bernard, look ....."(16.11.2007)

 • aciss
  ****

  V celku hezké dílko, některé díly slabší, jiné hodně dobré. Občas trochu moc přitažené za vlasy a dovedené do extrémů, to se ale zřejmě od takovýchto seriálů očekává. Dle mého názoru něco mezi 3 a 4 hvězdicemi.(13.2.2008)

 • Peršanka
  *****

  Kdy je zas uvidím? Fakt se mi stýská (Fran po mejdanu: tohle když si namažeš na bok, vsákne se to rovnou do krve). Oskar mi mluví z duše.(23.2.2008)

 • Bohulib
  *****

  Moto: Bernard Black si zařídil knihkupectví, ale chodili mu tam lidi. Tenhle seriál se mi líbil víc než Červený trpaslík. Na některé scénky (např. Manny s fénem ve vaně) bych se mohl dívat pořád do kola.(3.3.2008)

 • Kwaczek
  *****

  I kdyz jsou nektere dily "slabsi", tak i presto je Black Books prehlidkou toho nejvybranejsiho drsneho britskeho humoru. Nektere dily jsou legendary... priklad za vsechny dil se slepym ucitelem piana :-))(16.4.2008)

 • smerfetka
  *****

  Snad jediný seriál, který si mohu pouštět pořád dokola a dokola a neomrzí mne. Bernardův krutý humor je prostě bezchybný - ale bez Mannyho a Fran by to bylo o ničem :-) Fakt to stojí za to! Škoda, že není dílů více.(27.5.2008)

 • VeRuSskA
  *****

  Velmi zábávný seriál.(28.6.2008)

 • catr
  *****

  Skvělý drsný humor v podaní všech tří hlavních protagonistu kterým vévodí nádherně upatlaný Bernard.Jen houšť. Prostředí antikvariátu a knih je mi blízké tudíž 100%(3.7.2008)

 • Fanfán
  *****

  co víc říct? jsem vyučený knihkupec - tohle je modla a sen každého knihkupce(24.8.2008)

 • Blitzkrieg
  ***

  Občas celkem vtipné, ale spousta hluchých míst. Slabší z britcomů, o dvě tídy horší než Trpaslík nebo Jistě pane ministře, o třídu horší než první série IT Crowd...(31.8.2008)

 • haasha
  *****

  Nakonec přidávám ještě jednu hvězdičku. První tři díly jsou trochu slabší, ale pak už to jede jako po másle.(26.9.2008)

 • Jo-sie
  *****

  Úžasný britský humor. Seriál s veľkou kvapkou čierneho humoru a dostatkom sarkazmu. Prostredie v ošumelom a špinavom kníhkupectve, vás dostane do správnej nálady. Bernard je prvotriedny povaľač. Ukáže vám ako sa správať k tým bezohľadným bastardom..teda zákazníkom, ktorí ho tak veľmi obťažujú. A čo je najdôležitejšie? Predsa cigarety a alkohol! Dávam bez pochýb 5 hviezdičiek a pripíjam na Bernarda:)(22.11.2008)

 • wormsík
  *****

  Miluji tento britský humor! V Bernardovi se tak trochu vidím - nesnáší lidi, pije víno a kvůli němu bych snad i začala kouřit :-)(5.1.2009)

 • lajkus
  ****

  Hodnodil bych i za 5 ale kvalita dílů kolísá.....(11.1.2009)

 • zuz.annka
  *

  Nevím nevím, pořád nějak tomuhle suchýmu anglickýmu humoru nemůžu přijít na chuť, což se ale nedá říct o Montypythonech, který zbožnuju...tohle je takova sucharna traparna, který se bohužel nedokážu zasmát...třeba časem...(15.3.2009)

 • TheNail
  ****

  Black books jsou někde mezi genialitou,a trapností :) občas je to tak,občas je to tak.(24.7.2009)

 • Jartian
  *****

  Po repete jsem zvednul na 5. Britskému humoru se musí přijít na kloub. Poprvé si říkáte že je to trochu potrhlý, podruhé se pousmějete a potřetí se popadáte za břicho. Tehnle typ humoru nenajdete ani v HIMYM nebo BBT .PS: du si pro flašku(23.8.2009)

 • NačoNázov
  *****

  Jediná chyba tohoto seriálu je, že má jenom 18 dílů. Jinak Many na hrad!(27.12.2009)

 • vernerka
  *****

  Which one of you bitches wants to dance???(30.3.2010)

 • Arwic_x
  ****

  čtyři a půl(7.4.2010)

 • Entity
  *****

  Tenhle seriál si mě získal po pouhém prvním dílu, ten nejlepší britský humor a skvělé hlavní trio. Pořád se nemůžu rozhodnout, koho mám nejraději, jestli cynického Bernarda, smolařku Fran nebo věrného Mannyho. Celkově mi přijdou všechny díly na velmi vysoké úrovni a oceňuji, že se tvůrci rozhodli utnout seriál v nejlepším a nenastavovat ho jako řídkou kaši, jak můžeme vidět u většiny seriálů. Taky se nedokážu rozhodnout, které momenty nebo díly se mi líbily nejvíc, tolik jich tam je. Možná bych vypíchla to, kdy se Bernard a Manny snaží napsat knížku pro děti, u toho jsem téměř brečela smíchy a obávám se, že už nikdy tu scénu nedostanu z hlavy.(1.5.2010)

 • Aniii
  *****

  Po dlouhé době jsem opět narazila na jeden kvalitní seriál!(23.6.2010)

 • Mesmeric
  ****

  U seriálu jsem si zvyknul na pomalý začátek a pak následně pomalý vzestup vzhůru. Black Books to převrátil, po doslova hvězdném začátku v 1. serii, kdy jsem se dusil smíchy, přišel sestup na slabší, nicméně pořád velmi kvalitní 2. serii, a pak nejslabší 3. serie. Nicméně ač je nejslabší, stále je plná inteligentního humoru, který je vlastní celému seriálu. Opět velmi povedený britský sitcom(29.7.2010)

 • Jan Preissler
  *****

  Dokonalý britcom...(31.7.2010)

 • max cady
  *****

  Skoda ze neni vice serii tohoto uzasneho serialu.Britove to vzdycky umeli(3.8.2010)

 • Wildchild8
  *****

  Neskutečně suchý a pravý britský humor. Bernard Black je nejsympatičtější opilec a kuřák všecho dob :D! "Skinheads, Briliant" !!! :D(19.8.2010)

 • d4
  *****

  Ako som už spomínal pri IT Crowd, milujem anglický humor. Tu je to však umocnené tým, že som veľký fanúšik Dylana Morana. Perfektný cynický a presarkastizovaný humor Bernarda Blacka mi dokázal v troch sériach poriadne zaťažiť bránicu. 5 a pol *(15.10.2010)

 • TheTrueMort
  *****

  Toto asi nebude seriál pre bežného diváka. Konská dávka suchého a čierneho britského humoru nemusí sadnúť každému. Je to však klenot pre hardcore fanúšikov britcom. ------ zákazník: "I want to buy a book" Bernard Black (Dylan Moran): (zoberie prvú knihu čo je po ruke) "Have this one, you'll laugh, you'll cry, it'll change your life"(19.10.2010)

 • chroust123
  ****

  Dvě série dokonalosti a záchvatů smíchu, jedna série trapnosti, naštěstí věděli kdy přestat.(22.11.2010)

 • e-pilot
  ****

  Opakováním nabývá na síle. Zrovna dneska jsem koukal na pár dílů a některé pasáže jsou opravdu povedené. Zatím je můj favorit Manny telefonující s úklidovkou: "Všude je tu špína. Hele... (sluchátkem telefonu ukazuje nepořádek okolo). Všechno je vzhůru nohama. Nemůžu tady nic najít. Právě teď jím míchaná vejce z boty pomocí hřebenu!"(13.1.2011)

 • dracekt
  *****

  Neuvěřitelně zábavné, odplaví veškerý stres do několika mrknutí oka. Bernard je intelektuál, který se doporučuje do 10 z 10 domácností, zejména jeho způsob plnění daňové povinnosti Vás nadchne :-). Má to jedinou jednu chybu, že toho není víc dílů.(20.1.2011)

 • Kubiiiczeek
  *****

  Dokonalost, tečka.(20.1.2011)

 • Psokocka
  *****

  Humor mně šitý na míru a hlavně neupadající úroveň ve všech dílech dělá z Black Books skvělý a hlavně nepřetahovaný seriál, jak se to bohužel stává mnoho ostatním.(1.2.2011)

 • acervena
  *****

  to je taky nádhera, můj oblíbenec Many, Gloria!(12.2.2011)

 • koza3
  *****

  Tak tenhle černý humor je ostrý jako břitva. Vtipy, které Bernard vypouští ze své vínem prolité tlamy jsou geniální a v doprovodu s Mannyho tíživými situacemi jsem rád, že jsem se smíchy neudusil. Myslím si, že touha po dalších dílech je uspokojena maximální kvalitou a bojím se, že další série by jen zkazila dokonalý pohled na tento bravurní sticom. Pro mě 100%.(23.2.2011)

 • Welsiot
  ****

  První série je za jasných 5 hvězdiček, další dvě už docela ztrácí, ale stále se zasmějete.(20.3.2011)

 • melfea
  *****

  Můj oblíbený seriál, škoda, že je tak málo dílů. Co říct, prostě se u něj bavím celou dobu jeho sledování. Skvělý humor - suchý,drsný.Perfektní herci.(17.6.2011)

 • kloubich
  *****

  Majitel antikvariátu Bernard Black představuje koncentrované zlo. Šikanuje své okolí, své zákazníky a zejména svého zaměstnance Mannyho. A to tak, že se musíte nahlas smát.(17.6.2011)

 • SunnyMan
  *****

  Dlouho jsem poslouchal srovnávání Black Books a "Pig Band Theory" a tak po seznámení s druhým jmenovaným jsem se Irovi, Flunře a Ježíšovi vyhýbal......to byla chyba má.....že Black Books končí osmnáctým dílem, to je ale chyba daleko horší.....(26.7.2011)

 • just a child
  ****

  Vskutku solidný klasický britcom o kníhkupectve, z ktorého by vás najradšej vykopli, po ceste zbili a pri tom ešte na vás aj nakričali. Každá epizóda pobaví a Bernard svojím chovaním doslova válí. Vlastne každý jeden divný človiečik v tomto seriáli je zaujímavý. Mňamka.(17.11.2011)

 • shalash
  *****

  Komu se líbí anglický (sofistikovaný) humor, tomu se musí líbit Black Books. Bernardova arogance a Mannyho naivita jsou to, co dělá tento komediální počin vyjímečným. Řežisér Graham Linehan prostě dokazuje jak v Ajťácích, tak v Black Books svoji genialitu a mně nezbívá než se těšit na jeho další tvorbu.(31.1.2012)

 • Mort09
  ****

  Další kultovní Britský sitcom, jenž přináší hromadu humoru a skvostných hereckých výkonů, zvláště Moran je naprosto luxusní. Jediné co Black Books sráží z absolutní špičky, je nevyrovnanost jednotlivých dílů. Některé jsou naprosto skvostné (první díl), ale některé upadají jen do vod průměru (např.: poslední díl). I přesto se jedná o jednu z nejzábavnějších sérií, jaká byla kdy natočena. 80%(16.6.2012)

 • Paladinno
  *****

  Myslím, že u tohodle seriálu autoři věděli, kdy skončit, protože těch pár dílů,co tenhle seriál má, je každý díl prostě dokonalý a není tady nikde hluché místo. Skvělý humor, neuvěřitelný herecký výkon Dylana Morana a některé nezapomenutelné scény (flight of ten milion bumble bees nebo Am I dead?)(17.6.2012)