Fontána

Americký nezávislý tvůrce Darren Aronofsky natočil podivuhodné sci-fi drama o hledání lásky až za hrob, o věčnosti lidské duše a o smrti vnímané jako akt stvoření. V příběhu se prolínají tři časové dimenze. V té současné se vědec Tommy snaží objevit lék na rakovinu, na niž umírá jeho milovaná žena Izzy. Ta píše knihu Fontána, odehrávající se v 16. století za vlády královny Isabely, pro kterou dobyvatel Tomas hledá v mayské džungli biblický strom života, jehož míza zajišťuje nesmrtelnost. A třetí časová rovina nás zavádí do daleké budoucnosti, v níž se vesmírný cestovatel Tom snaží oživit svou ztracenou lásku. V hlavních rolích této obrazově vytříbené filmové fantazie uvidíme Rachel Weiszovou a Hugha Jackmana. (Cinemax)

bondgirl

Film, který je vyjímečný svou vizuální a hudební stránkou, přesvědčivými hereckými výkony, jiskrou a napětím mezi hlavní dvojcí a nevšedním příběhem. Dá se boj se smrtí vyhrát?? ()

Sonnik

What if you could love forever? Coolový nápad. Coolový Hugh. Coolová Rachel. Ale úplně nejvíc "cool" je Darren. Pokud se říká, že je lepší jít na film do kina, tak tady to platí dvojnásob. OBRAZ a sugestivní ZVUK jsou obrovsky důležitým faktorem Fontány stejně jako byly kdysi u jeho Pička. Fontánou jenom Darren předvedl svůj styl o několik úrovní výše s rozpočtem a skvělými herci. Namíchal to do sebe všechno skvěle a vytvořil opravdu komplexní dílo, které si zaslouží daleko většího uznání, než se mu dostává. Masterpiece. "My conquistador! Always conquering.. " ()

senor

Dlouho očekávaný Aronofského projekt. Ambiciózní, vizuálně působivé, filozofické, a trochu chladné. Podle mě si Aronofsky ukousl až moc velký kus koláče. Zklamání. ()

Honzíno

Jsou tací, kteří po shlédnutí filmu vyřknou: " Mně se to strašně líbilo, i když jsem spoustu věcí nepochopil!", že jo InJo.:) Avšak dle mě je toto tvrzení přehnané. Teze, že film je velice složitě pojat, není zcela namístě. Jedná se o výborný film, který vyzdvihují výtečné hercké výkony ústřední dvojice -opravdu jsem jim to věřil- a sugestivní režie v rovině současné. Ohodnotil bych film pěti hvězdami tehdy, pokud by úplný závěr přišel po scéně, kde Hugh Jackman stane před stromem věčnosti a vesele zaroste pod trávu. Následné minuty filmu, jež se tváří ještě více intelektuálněji než dosavadní část snímku, paradoxně úbírají na kvalitě. Dle mého soudu je tato část již zbytečně překombinovaná a snaží se vyvodit ještě větší filmový zážitek až moc okatě, násilně (a také přeplácaně), čímž u mě ztrácí na lesku. Nebýt těchto scén, bylo by to za pět. Jenže kdyby, kdyby.. na škodu by nebylo vynechat pár 'Finish it!' 80%_ S odstupem času spousta stop vyprchala a já si nepamatuji zhola nic - sundavám hvězdu dolů. ()

Leni-cka

Film o životě a smrti, o lásce, o věčnosti. Nejlepší soundtrack s písni Together we will live forever (Clint Mansell), Aronofsky je... tak dojemný. V jeho filmech je spousta pravdy až to není hezké. Můžete na ně koukat pořád dokola, dodají vám sílu, uklidnění i pohlazení. Ve filmu se prolínají tři příběhy - každý z jiného historického období, které mají společnou myšlenku: Nesmrtelnost. Nejvíce mě zaujal příběh ze současnosti, kde lékař ztrácí svojí manželku - lásku svého života. Snaží se najít lék, ale všechno je marné. A najednou je marný celý jeho život. "Smrt je nemoc jako každá jiná. A je na ní lék. Lék. A já ho najdu." křičí Tommy nad hrobem své manželky, která smířena se svou smrtí říkala: "Poslední noc mi vyprávěl o svém otci, který zemřel. Ale Moses tomu nechtěl uvěřit. Říkal, že kdyby vykopali tělo jeho otce, tak by zemřel. Zaseli tedy na jeho hrobě semínko. Ze semínka se stal strom. Moses říkal, že jeho otec se stal částí toho stromu. Prorostl do jeho dřeva a do květů... a když vrabec zobal z toho stromu ovoce jeho otec odletěl s ptáky. Říkal... že smrt se u otce stala cestou k úctě. Tak to nazval. Cesta k úctě." Nebrečte nahlas. ()

Struhy

"Through that last dark cloud is a dying star. And soon enough, Xibalba will die. And when it explodes, it will be reborn. You will bloom and I will live." Krása. ()

haushinkaa

Je rozdíl vidět to na malé obrazovce počítače nebo televize a na velkém plátně... Je rozdíl vidět to spolu se 100 lidmi, kteří do konce filmu nepochopí, o co jde, a s 10 lidmi, kteří budou od začátku do konce žasnout... Je rozdíl vidět to a cítit to... Nádherný film s ještě nádhernější hudbou a překrásnou myšlenkou... Hugh Jackman s Rachel Weisz jsou jedna z nejkrásnějších filmových dvojic... Nevím, co bych měla k tomuto filmu psát, možná ani nic, jen to, že na tenhle film se nestačí podívat, musíte se do něj vcítit a prožít ho... Budete se snažit společně s Tommym (ve všech 3 přítomnostech) zachránit jeho lásku, aby jste nakonec zjistili, že on musí zemřít, aby mohli být spolu. Budete plakat, možná nahlas, možná ve skrytu duše, ale plakat budete... A taky je velice pravdpodobné, že tenhle film se do vás otiskne a zanechá ve vás hlubokou stopu, protože je hluboký a city z něj prýští jako z fontány... Aronofsky opět ukazuje svého citlivého génia... ()

PeterNet

Poetická nádhera. Aronofsky v plné zbroji. Magický snímek o lásce a o udržení svého životního smyslu naživu. A když už by pak byla záchrana možná, je pozdě. Nádhera. Jeden z nejlepších filmů všech dob. Audiovizuálně dokonalé lyrické dílo. ()

st.jim

Asi jeden z mých nejzvláštnějších filmových zážitků. Koukal jsem na to jako z jara. Nevím, co jiného bych měl napsat. Snad jen to, že ***** ()

Samuel7

Fontána je hezký film, a to nejen na pohled a na poslech, ale i co se týče příběhu. Bohužel tuto látku nestačí natočit ,,jen" hezky, aby dokázala vystihnout vše, co by mělo být nějakým způsobem vyjádřeno. Přesto, že je zde tolik silných motivů jako otázka života a smrti, láska, boj s nemocí, posmrtný život a také silná symbolika, zejména ve Stromě života, film ne že by přímo klouzal po povrchu, ale určitě by s tímto arzenálem srdceryvných témat mohl zanechat hlubší zážitek. Ačkoliv na mě snímek nezapůsobil tak, jak bych si přál a jak jsem čekal, rozhodně ho doporučuji, možná v něm naleznete více, než jsem dokázal já. ()

Johnnas

Tenhle film mě hodně zasáhl. Nejen, že to byla "audiovizuální báseň" jak napsal golfista, ale s vynikajícím Jackmanem jsem se naprosto dokázal ztotožnit a trpěl jsem s ním. ()

Kamkon

Naprosto nehodnotitelné počtem hvězd, určité spleteniny mi přišli dosti nejasné (hlavně záběry ze Španělska) a časté opakování záběrů mi vadilo. Hudba je skvělá a herecké výkony rovněž, avšak věčný život v jedné podobně skutečně neexistuje - ať děláme co děláme :-S ()

Mirokukii

Emotivní. Citlivé. Dojemné. Vizuálně velice krásné. Jackman a Weisz jsou skvělý. Tento film má jeden z nejdokonalejších soundtracků co jsem slyšel. ()

karlik4801

Fontána otevřela pro mě nový způsob vyprávění. A to zajímavou formou. Ale to nejlepší na tomhle filmu není tak samotný příběh, který toho moc nenabízí, ale herci a hudba. Ta hudba ve mě vyvolala velikou pozornost. A Hugh Jackman odvedl skvělý výkon, hlavně byl v každé odlišné scéně uvěřitelný. ()

Faramir

Při sledování filmu se mi vybavil jiný umělecký snímek, nevím, jak se to jmenovalo, ale hrál v tom Willem Dafoe, který to taky režíroval, promítali to v Cannes a promítání fatálním způsobem narušil mistr Bean, který tady byl na svých prázninách... Dovolím si nabídnout alternativní obsah: (možný spoiler) Fontána je příběh ze současnosti, příběh milujícího muže umírající ženy, která nestihla dokončit historicko - mysteriózní román, jehož děj se prolíná, díky představivosti hlavního hrdiny, se skutečností. Tommy se uzavírá do svého světa, který je symbolizovaný skleněnou koulí letící vesmírem, prochází vnitřní katarzí, kdy se mu podaří dokončit manželčin román a smířen s její smrtí sází na její hrob plod, který jí zajistí nesmrtelnost dle mayské moudrosti. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

27.07.2008

Darren Aronofsky přitvrdí. Časy meditativní Fontány jsou pryč. Teď se v jeho režii vrátí kyborg (napůl robot, napůl člověk, každým coulem policajt!), který ve jménu zákona dělá ze zločinců sekanou.… (více)

Rourke nakopal Cage

Rourke nakopal Cage

18.11.2007

Darren Aronofsky po meditativní Fontáně asi potřebuje vybít ze sebe přebytečnou energii. Počítá se s ním hned pro dva filmy, odehrávající se v ringu zacákaném krví a zasypaném vybitými zuby. Už jsme… (více)