Fontána

Americký nezávislý tvůrce Darren Aronofsky natočil podivuhodné sci-fi drama o hledání lásky až za hrob, o věčnosti lidské duše a o smrti vnímané jako akt stvoření. V příběhu se prolínají tři časové dimenze. V té současné se vědec Tommy snaží objevit lék na rakovinu, na niž umírá jeho milovaná žena Izzy. Ta píše knihu Fontána, odehrávající se v 16. století za vlády královny Isabely, pro kterou dobyvatel Tomas hledá v mayské džungli biblický strom života, jehož míza zajišťuje nesmrtelnost. A třetí časová rovina nás zavádí do daleké budoucnosti, v níž se vesmírný cestovatel Tom snaží oživit svou ztracenou lásku. V hlavních rolích této obrazově vytříbené filmové fantazie uvidíme Rachel Weiszovou a Hugha Jackmana. (Cinemax)

dokec

1) U filmu se pro mě zastavil čas. 2) Pohnul mými emocemi a zapnul empatie na plné obrátky. 3) absolutní katarze + geniální soundtrack http://www.youtube.com/watch?v=7FDAkpQSJVA edit : to ,jak Tommy dopíše tu knihu a všechny tři linie se protnou a k tomu ta hudba , no nemám slov :-) ten film na mě zapůsobil podobně jako Prot, i když je smutnější ()

Glukoza

Jak může člověk posoudit film, když ho půlku probulel? Podívala jsem se znova a bylo to užitečné. Vizuálně krásná podívaná, silná jak sviňa, s nějakým tím laciným efektem a zápletkou, ale celkově působící velkolepě až posvátně. Co mi fakt vadilo, bylo zpodobnění člověka se stromem v divné bublině s divnými schopnostmi. Co se mi fakt líbilo byla věta "Omlouvám se, otče, nevěděl jsem, že jsi to ty". Aronofsky je kouzelník a Mansell taky. ()

7suede7

Nadherny film a nebojim sa povedat az umelecke dielo. Vynikajuca praca s kamerou,podmaniva hudba a vynikajuci herci vas vtiahnu do filmu,ktory mam vo svojej podstate jednoduchu myslienku... ()

principessa

Pro mě je to nádherný film, při kterém mě napadaly fakt zvláštní myšlenky o životě a smrti a ty myšlenky se měnily s postupným vývojem filmu. A nakonec ten pocit moci se s něčím konečně smířit je dost osvobozující. Před výkonem Hugh Jackmana a Rachel Weisz smekám. Co mě ale opravdu dostalo úplně nejvíc byla hudba Clinta Mansella, ty skladby jsou úchvatný, nádherný (moje oblíbená nese název: "Together We Will Live Forever")..... A jinak v hlavě mi naprosto utkvěla ta scéna, kdy jde Tommy ulicí a není slyšet nic jiného než jeho kroky ve sněhu, je naprosto odpoutaný od všeho, co se děje kolem něho, ponořený do svých myšlenek až do okamžiku než ho téměř přejede auto... no taky se občas takhle odpojuju od reality.... ()

natalie15

Keby tam bolo viac skutočného príbehu (o Tommym a Izzy) bez zdĺhavých výletov do stredovekého Španielska, Majských pyramíd alebo do hviezdnej hmloviny (podsvetia), bolo by to ešte lepšie. Fontána je ťažký film, plný metafor s nádherným a dôležitým posolstvom. Herecké výkony vynikajúce, vizuál prekrásny (nikdy nezabudnem na obraz stromu života na vrchole pyramídy) a posolstvo o tom, že život sa nedá zavrieť do škatuľky, že sa nedá človekom ovládať. Spirituálna cesta hlavného hrdinu vedie za poznaním, že skutočná nesmrteľnosť nemá s fyzičnom nič spoločné, ale je niečím duchovhým, k čomu človek môže dospieť len cez pokoru a zmierenie. 90%. ()

jkpj22

Metaforický orgasmus. Odmítám popisovat, jakýkoliv pokus je dopředu odsouzen. Nechť intouši zůstanou hladoví. ()

pivomamrad

1 dějová linie *, 2 dějová inie ****, 3 dějová linie ala bubliňák odpad. Z toho mně plyne, že film hodnotím slabšíma dvěma hvězdama, ač bych nejraději dal jen jednu. Kdyby se příběh držel pouze přítomností, mohlo to dopadnout omnoho lépe. U filmu jsem neusnul asi jen proto, že jsem si ho pustil ve tři odpoledne. Jinak Mansellova hudba byla na tom to nejlepší! ()

BlackAngels

Asi sem tady nějak nepochopila co tím chtěl básník říct nebo nevím. Zhruba půl filmu to bylo koukatelný a snad by mě to i chytlo než přišla druhá půlka filmu, která okamžitě začala tahat začátek filmu na samé dno mého chápání. Možná nejsem tak světa znalá jako většina pětihvezdičkových uživatelů tady, ale tenhle film mi nedal vůbec nic. Hezky se mi dívalo na některý scény, ale to sem se uplně stejně mohla hodinu a půl čubrnět z okna a měla bych z toho asi mnohem víc. Fontána se zařadí mezi filmy, který sem sice zhlídla, ale hned po zhlídnutí jsem se na něj snažila zapomenout. ()

wallax

Absolútna bomba a pre mňa osobne najlepší film (teda prvé miesto v mojej TOP10). Hugh stále ukazuje čo sa v ňom hereckého nachádza, ale tento film je spracovaním aj myšlienkou ešte riadny kus za hereckými výkonmi. Nechcem ani písať viac, lebo neviem čo viac napísať, toto TREBA VIDIEŤ! MUST SEE! O pár rokov neskôr: Film mnohých vysvetlení - The Fountain Pre mňa osobne najsilnejší filmový zážitok v živote zároveň sprevádzaný silnou mentálnou stimuláciou. Film, ktorý nestačí vidieť raz, film, ktorý každou ďalšou projekciou odhalí mnoho nového, film, ktorý má obrovský potenciál posunúť diváka mentálne i duchovne, film, ktorý svoju náplň a posolstvo dá len tým ktorí mu venujú kus seba. Pre diváka ktorý nie je ochotný dať niečo tomuto snímku to bude len spleť troch nudných príbehov no pre ostatných to môže byť masívny ezoterický zážitok, a je len a len na Vás čo si z tohto snímku vezmete... ()

piknik

All hail for Aronofsky! Nízkorozpočtový mistr do nás opět pere jednu svou myšlenkovou pohnutku za druhou, snažíc se nám přiblížit ten bordel, který v hlavě sám má. Ač mě jen tak něco nerozhází, při (i opětovném) sledování filmu jsem se několikrát snažil zatlačit slzu tak vehementně, až jsem se přistihl, že brečím jako prvnáček, kterému někdo první školní den ukradl kornout se sladkostmi. A Rachel? Opět naprosto báječná. ()

mata77

Nezabudnuteľný dojem z Fontány u mňa vyvolala kompozícia a zosúladenie vizuálnej stránky, hudby a ak to mám povedať všeobecne, tak celková scéna a atmosféra, ktorá z filmu vyžaruje. Preháňanie v tomto prípade, bolo určite zámerom tvorcov, ktorí sa neskutočne pohrali s detailami. Príbeh je to silno epický, plný smutných emócií, ktorým sa človek v živote nevyhne. Obzvlášť, ak Vám odchádza milovaný človek pred očami a nič sa s tým nedá robiť. Jeden muž to nechce a nedokáže akceptovať, vstupuje do svojho vlastného osudu, kde môže dosiahnuť a dotknúť sa nekonečnosti. Herecké obsadenie a výkony postáv mi ešte teraz vháňajú slzy do očí. ()

kacir odpad!

Aaa ďalšia pííí.ovina s veľkým P. Pochybujem že tí čo dávali päť hviezdičiek sú svojprávni. ()

TinoArts

Zastávam názor, že Fontána je veľmi jednoduchá vec, s veľmi jednoduchým nápadom, jednoduchou myšlienkou, tváriaca sa ale neskutočne zložito, mytologicky a symbolicky. Áno, ono to síce všetko dáva význam, existuje niekoľko teórií, ako si možno daný film a jednotlivé scény či vety z filmu vyložiť, a je tam naozaj veľa priestoru pre diváka, navyše to aj perfektne vyzerá, ale tým to u mňa hasne. Som jeden z tých, ktorí majú Fontánu za nadhodnotený film a zbytočné a nezmyselné komplikovanie jednoduchého. 60% ()

Veefee

Po prvním shlédnutí tohoto snímku jsem jen tupě zírala do černé obrazovky mého počítače a můj mozek to prostě nestíhal. Musela jsem to jít rozdýchat. Po druhém shlédnutí byl můj zážitek jiný, ale stejně silný...A takto to mám pokaždé, když se k němu vrátím. Emoce se ve mě točí jak ve vesmírném víru a komplexnost díla mě vždy překvapí něčím jiným. Netroufla bych si nikdy tvrdit, že bych snímek na 100 % pochopila, ale odkrývat rozvrstvení příběhu, pokaždé, když ho vidím, je u mě jakýmsi osobním vítězstvím. Symbolika jednotlivých scén, pocitů a dojmů je až dech beroucí. Vizuálně na mě nejvíc zapůsobila rovina minulosti, která je možná trochu teatrální, ale podtrhuje jedinečnost a odvážnost tvůrců, takže nabudete dojmu, proč by to vlastně tak vypadat nemělo. ()

ciki_69

Umelecký snímok, ktorý je vizuálne krásne prepracovaný, emocionálne a pocitovo precítený a hudobne dokonale vyšperkovaný. Nádherný príbeh o láske, smrti a večnosti. Môj NAJobľúbenejší film. ()

Eywa11

Napriek mojej slabosti pre Rachel a impozantnému výkonu Hugha, nedávam až tak vysoké hodnotenie. Možno je to tým, že podobné metafyzické témy ma zaujímajú, a tak nejak som čakala ten koniec a pointu som čmuchala už na začiatku filmu. A ten vizuál čo sa tu asi každému páči, sa mi fakt vôbec nepáčil ( myslím tú levitujúcu bublinu na ceste k hmlovine ) nejak mi ušlo, čo na ňom bolo také úžasné. ()

eSakk

Konec moje hodnocení trochu upravil k lepšímu. Jinak začátek i dobrá půlka filmu se táhne jak smrad z uschlýho hovna na třicetistupňovým betonu. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

27.07.2008

Darren Aronofsky přitvrdí. Časy meditativní Fontány jsou pryč. Teď se v jeho režii vrátí kyborg (napůl robot, napůl člověk, každým coulem policajt!), který ve jménu zákona dělá ze zločinců sekanou.… (více)

Rourke nakopal Cage

Rourke nakopal Cage

18.11.2007

Darren Aronofsky po meditativní Fontáně asi potřebuje vybít ze sebe přebytečnou energii. Počítá se s ním hned pro dva filmy, odehrávající se v ringu zacákaném krví a zasypaném vybitými zuby. Už jsme… (více)