Fontána

Americký nezávislý tvůrce Darren Aronofsky natočil podivuhodné sci-fi drama o hledání lásky až za hrob, o věčnosti lidské duše a o smrti vnímané jako akt stvoření. V příběhu se prolínají tři časové dimenze. V té současné se vědec Tommy snaží objevit lék na rakovinu, na niž umírá jeho milovaná žena Izzy. Ta píše knihu Fontána, odehrávající se v 16. století za vlády královny Isabely, pro kterou dobyvatel Tomas hledá v mayské džungli biblický strom života, jehož míza zajišťuje nesmrtelnost. A třetí časová rovina nás zavádí do daleké budoucnosti, v níž se vesmírný cestovatel Tom snaží oživit svou ztracenou lásku. V hlavních rolích této obrazově vytříbené filmové fantazie uvidíme Rachel Weiszovou a Hugha Jackmana. (Cinemax)

Muel

| Regency Enterprises | Aronofskeho matka! mala oveľa väčší spád a celkovo bola omnoho strhujúcejšia, ako toto. A to pritom Fontána nie je vyslovene zlý alebo nepozerateľný film, ale veľmi zostarol. CGI tomu vôbec nepomáha. Hugh s Rachel sú super, ale nemal som pocit, že by ma to obsahovo nejako strhlo, alebo emocionálne rozťalo. Strom života tieto otázky rozobral s oveľa väčším emočným citom. Určite zaujímavý kúsok, ale asi nikdy viac. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 | ()

Betmän

Asi mě dost lidí prokleje do devátýho kolene za ty **, ale je to film až příliš přeceňovanej a jeho největší klad je docela rozumná stopáž, jinak by asi krutě nudil. Díky nadhodnocení jsem totiž pořád čekal, kdy "to" přijde, a najednou byly titulky. Nejsilnější stránky filmu jsou vizuální ztvárnění a zvuk (ne jenom hudba). Pointa (- pozor spoiler - totiž že ten jediný věčný život lze najít až po smrti-), se vám totiž bude vtírat už od úplného začátku a ne jednou a na nic víc už během filmu nepřijdete. ()

Kesiak

Film mimo zabehaných schém a je to vlastne jedna veľká meditácia - majstrovsky spracovaná. Poézia myšlienok, dosť času na skúmanie podstaty vlastného ja. Audiovizuálne spracovanie úžasné. Aronofsky triumfuje. ()

Hawk

Nechci polemizovat do jaké míry je film filosoficky geniální, na to bude čas při dalším shlédnutí, které dozajista přijde. Obsah nechme stranou a přejděme na formu. Ta je doslova a do písmene geniální. Audiovizuální efekty, kamera, režie a v neposlední řadě výkon Hugha Jackmana mě zařezali do křesla tak, že jsem od první do poslední minuty hltal film s otevřenou pusou a zatajeným dechem.... ()

Martyr

Nehanbim sa napisat, ze pointa mi zozaciatku trosku usla. Ale ako inak ako piatimi hviezdickami mozem ohodnotit film, pri ktorom si pozriem aj konecne titulky a popri pocuvani poslednej skladby pozeram na oblohu a rozmyslam, rozmyslam a rozmyslam... Uplne to vystihol komentar - CheGuevara ()

THE_Joko

Darren Aronofsky? Kto to sakra je? Je to človek, ktorý mi vrátil vieru vo filmy.(áno až takto moc) Mal som kritické obdobie, kedy ma proste žiadny film absolútne neupútal, nech to bolo čokoľvek. Po vzhliadnutí Requiem za sen, som bol ešte celkom nerozhodný ako ho vnímať, no po filmu Fontána mi bolo už všetko jasne. Režisér, ktorý tlačí na pílu nie s krásnymi PC efektmi, ale s tými najzákladnejšími vecami ako sú kamera, strih a zvuk. Ukážte mi niekoho, kto vie tak dokonale vyvolať emócie či už stres (requiem za sen),alebo smútok a nadej v jednom (fontána) a to len za pomocou kamery? U mňa je to PAN režisér, ktorý si ma po videní 2 snímkou dokonale získal. (iným sa to nepodarilo ani po 6 filmoch (Stenley Kubrick)). Fontána je audiovizuálnou básňou, ktorá celkom iste nie je pre každého, no ja sa na to môžem pozerať stále dokola.(momentalne vzhliadnute 7x) ()

gonga odpad!

Nuda, nuda, nuda. A navíc kýč.Tetsuo to, slovy svého kamaráda, skvěle vystihl. Aronofosky asi chtěl natočit film o všem a natočil film skoro o ničem. Na někoho to možná zabírá, ale pokud člověk už něco viděl a četl pak ho v tomto filmu nepřekvapí nic.A ani nedojme. A navíc je to tak nabubřelé, pyšné, rádobyintelektualní. Midcult jak vyšitý. ()

wollo

Velice zajímavý a nevšední film, na který jsem se musel podívat druhý den znovu a zážitek byl ještě silnější. Film, který ani tak nestrhává svým dějem, který je, troufnu si říct dosti jednoduchý. Ale uchvátí hlavně neskutečně podmanivou vizuální a hudební stránkou (za zmínku stojí výborný soundtrack od Clinta Mansella, který je autorem hudby i dalších Aronovských filmů) a vůbec svou celkovou, takovou snovou, atmosférou. ()

fNdEsIECLE

Slabota. To že je ten Aronofsky, co natočil docela solidní Pi, nebo mu někdo v Hollywoodu čmajznul jméno? Ufňukaný a ukňučený Hugh Jackman by potřeboval po pěti minutách dostat devítiocasou kočkou na holou, aby se vzpamatoval. Žel se tak neděje, a tak musím narozdíl od něj skutečně trpět. Promiňte mi můj neskutečný cynismus, ale kdyby se tam (byť na chvíli) ještě objevil se ztrápeným obličejem (ano) Tom Hanks (jedno oko by nezůstalo suché) a místo Clinta Mansella a Kronos Quarteta by zadul hollywoodský symfonický, směle by se tento film mohl postavit vedle (upřímnost nade vše) „skvostů“ Forrest Gump, Zelená míle a jim podobných. Vizualizace? Místy skvělá, častěji směšná. Emoce? Za ty peníze bych to zahrál/a/o lépe. A možná i zadarmo. Filosofická báseň? Potom netuším, jak pojmenovat filmy Resnaise, Bergmana, Felliniho a jiných. Sám režisér říká, že THE FOUNTAIN je příběhem lásky, smrti, duševna a křehkosti naší existence na tomto světě. S tím posledním souhlasím. ()

melloun

Všechny zdejší komentáře jsou si velmi podobné a mluví se v nich o vizuálně nádherné filozofické hádance. Někteří připouštějí, že film zase až tak moc nepochopili, přesto dávají 4* a víc! Další se do svých komentářů zamotali, jiní tvrdí, že je to film plný emocí. Člověku je pak až líto, že někdo film vychválí a ostatní se s touto pozitivní reakcí "pouze" svezou. Přitom je to film k uzoufání nudný a nedokáže vtáhnout do děje. Proto si nedokážu rozumně vysvětlit toto nadmíru vysoké hodnocení. Zajímavé komentáře: pshimi, EdaS. ()

tomashrabek

Aronofského štýl som si doslova zamiloval po geniálnej nízkorozpočtovej prvotine Pí a v rovnakom štýle sa vezúcom Requieme. Od Fontány som však už podľa samotného nápadu, troch paralelne sa rozvíjajúcich príbehov v rôznych časových obdobiach s rovnakým motívom, očakával trochu viac, než sa mi donieslo. Áno, Aronofsky nám to síce servíruje na nádhernom zlatom podnose s prekrásnymi ozdobami po okrajoch, no samotný pokrm mi akosi nechce ísť dolu krkom, musím ho pridlho prežúvať a strácam sa v jeho chutiach. Myslím, že sa zmiešalo až príliš veľa ingrediencií a korení, čo niekedy nebýva na škodu, no na tanieri to pôsobilo nevábne a všetky výrazné chute v sebe zanikali. Praženica je niekedy viac ako vyprážané baranie oči v kokosovej marináde. ()

pend

Obrazová a hudební fantazie, u které jsem chvílemi usínal. Ovšem závěr je monumentální po všech stránkách. Možná, že po dalším shlédnutí změním názor... ()

Carbo

Má to všecky příznaky skvělého filmu. Emoce, technické zpracování, hudbu a zajimavý námět. Ale není to skvělý film. Je to hodinu a půl trvající sestřih několika příběhů, které jsou naprosto nudné. Samotně by asi žádný z nich moc neuspěl, dohromady je to ovšem větší průser. Není to nejspíše špatný film jen asi musíte být naladění na stejnou notu jako režisér jinak se asi moc bavit nebude. 2* Dávam za věci kterém jsem uvedl na začátku. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

27.07.2008

Darren Aronofsky přitvrdí. Časy meditativní Fontány jsou pryč. Teď se v jeho režii vrátí kyborg (napůl robot, napůl člověk, každým coulem policajt!), který ve jménu zákona dělá ze zločinců sekanou.… (více)

Rourke nakopal Cage

Rourke nakopal Cage

18.11.2007

Darren Aronofsky po meditativní Fontáně asi potřebuje vybít ze sebe přebytečnou energii. Počítá se s ním hned pro dva filmy, odehrávající se v ringu zacákaném krví a zasypaném vybitými zuby. Už jsme… (více)