Fontána

Americký nezávislý tvůrce Darren Aronofsky natočil podivuhodné sci-fi drama o hledání lásky až za hrob, o věčnosti lidské duše a o smrti vnímané jako akt stvoření. V příběhu se prolínají tři časové dimenze. V té současné se vědec Tommy snaží objevit lék na rakovinu, na niž umírá jeho milovaná žena Izzy. Ta píše knihu Fontána, odehrávající se v 16. století za vlády královny Isabely, pro kterou dobyvatel Tomas hledá v mayské džungli biblický strom života, jehož míza zajišťuje nesmrtelnost. A třetí časová rovina nás zavádí do daleké budoucnosti, v níž se vesmírný cestovatel Tom snaží oživit svou ztracenou lásku. V hlavních rolích této obrazově vytříbené filmové fantazie uvidíme Rachel Weiszovou a Hugha Jackmana. (Cinemax)

Juto

Tento film je skutočne poéziou a krásnym svedectvom lásky a životného cyklu a nestálosti smrti. 8/10 ()

Davosh

Spolu s Věčným svitem neposkvrněné mysli nejkrásnější film o lásce. Stejný podíl úspěchu jaký mají režisér a herci, ale patří určitě i Clintu Mansellovi, který dokázal po Rekviemu za sen napsat možná ještě krásnější hudbu a nejlepší soundtrack, co jsem slyšel. První film při kterém jsem v kině zažil pocit, kdy všichni lidi v sále nemluvně čekali, než skončí závěrečné titulky. Nádhera! ()

fars

Ee, komentar nejspis napisu az pozitri... Anebo to zkusim ted: Audiovizualni stranku nema cenu resit, kazdy vi ze je dokonala. Rachel Weisz byla ve fontane tak nadherna, a romanticke sceny mezi ni a Jackmanem tak uchvatne ze bych dal plne hodnoceni uz jen za to. Po filmu prislo ono mrazeni v zadech, pak jsem se jeste par minut vzpamatoval a hned bylo jasne kolik bodu tomuto skvostnemu filmu priradim. A ze film nebyl tak filosoficky jak se tvaril? Ale, na to ja kaslu, ja o zadnou velkou filosofii ani nestal :-) ()

Plangi

První moje dostaveníčko s režisérem Aronofskym jsem si odbyl právě s Fontánou. Musím říct, že ač se jedná o příběh velice emotivní, mne samotného nechal v konečném důsledku chladným. Asi nejvíc mne uchvátila "současná" linie příběhu, Jackman a Weisz dokázali vytvořit jeden z nejkrásnějších filmových párů poslední doby, škoda, že právě s tak smutným údělem. Zbylé dvě další příběhové linie mi už takový zážitek nepřipravily, možná bylo té symboliky a metafyziky na jeden film až příliš. ()

messiah

Kdepak, obsah Aronofskému nejde. Ačkoli nutno říct že čím více má zkušeností, tím efektivněji tento fakt dokáže skrývat. Fontána už se dokonce dokáže tvářit jako dílo k zamyšlení, útočící na city. Skutečnost je ale taková že obsah je stále lehce podprůměrný. To je ovšem až neuvěřitelný pokrok, proti bezobsažné onanistické agitce kampaně "Drogy NE!" (Requiem za sen) zcela nesmyslně prodloužené na stopáž delší než pět minut. Hlavní silou filmu je audiovizuální stránka, kde je vidět další obrovský Aronovského skok kupředu. Pryč jsou zřejmě naštěstí časy pseudouměleckého sračkoidního Pí a videoklipového Requiem za sen. Fontána je OPRAVDOVÝ audiovizuální zážitek. Jde sice o líbivé klišé (zejména strom v "bublině" prolétající mlhovinou)naprosto bez zastírání vyhnané do extrému, ale do takového extrému až to funguje a je to k sežrání. Aronofsky to konečně dokázal, natočit film který mne zaujal a u kterého mám pocit že na něj stojí za to jít do kina a užít si to. ()

Kolikokoli

Tenhle snímek se vám dostane pod kůži. Samotný děj (ona je nemocná a umírá a on se s tím nedokáže smířit) není na první pohled zas tak "bohatý", ale díky nádherné hudbě, kameře (celově celý vizuální styl), scénáři a skvělým hercům se jedná o něco výjimečného. Jak podotkl golfista... je to báseň. Nádherná báseň. A navíc vás donutí přemýšlet i po té, co jste film dávno dokoukali a to nedokáže každý snímek... ()

forsythia

Mýtus o věčném životě v kontrastu s bezmocí tváří v tvář ztrátě blízkého člověka... a nebo vlastně vůbec ne v kontrastu. Zajímavě poskládané, meditativní dílko. Smíření s koncem je patrně opravdu daleko těžší pro ty, kteří zůstávají. ()

WolfR

Darren Aronofsky je skvělý a talentovaný chlapík a jeho tvorbu se začínám dost zajímat. Nicméně k Fontáně, tohle bude krátké. Fontána je nádherné audiovizuální dílo nad kterým jsem se tetelil blahem. Nicméně, tak úplně jsem ho nepochopil. Motiv nesmrtelnosti a podobně tam jde dost vidět, ale všechny souvislosti jsme si dohromady jaksi nedal, 4 hvězdy. ()

V_erus_h

Koukali jsme všichni na stejný film? Já teda viděla něco tak nudného a nelogickýho, že nechápu, kde se vzalo tohle hodnocení.. ()

Bane_Boss

Fontána pre Izzičku. Slýchaval jsem: "Podívej se na ten film Kubi a řekni mi pak co si o něm myslíš." Čítaval jsem: "Je tam krásná, nádherná hudbice, sledujte to a nechte se opájet." Podíval jsem se a myslím si, že je to odzbrojující, nádherný film, který se do mě vpil tak, jako by se do mě vpil inkoust, kdybych si doma vytetoval do prstiku obrys prstenu. WOW WOW WOW. Hudba to je kapitola sama o sobě. Teďka mi tu při psaní jedou záverečné titulky a ta hudba...na to není slov, bradrz end sistaz...na to není slov. TOGETHER WE WILL LIVE FOREVER! FOREVER! WE WILL LIVE FOREVER! ()

animaxis

Fontána je pěný vcelku poklidný snímek,který vás pravděpodobně zaujme hudbou,myšlenkou a případně vizuálním zpracováním.Je vidět,že si zde tvůrci dali práci a s příběhem si vyhráli.Je tu pár dojemných momentů,ale nemůžu říct,že zde nejsou scény,při kterých by jste se nenudili.Já tedy ne,ale několik lidí by se tu určitě našlo.Pokud věříte na posmrtný život,tak film doporučuji a o to víc,pokud se vám nelíbí myšlenka,že po smrti se jde jen do nebe nebo do pekla.Myšlenka je na filmu nejvýraznější a zamilovaný příběh sem také sedí.Skvělá kombinace sci-fi a dramatu. ()

TomPrusik1

To jsem zase něco viděl. Zase film (podobně jako 2001 Vesmírná odysea, který natočí režisér tak, že ho pochopí on sám, herci, kterým to X dní vysvětluje, aby pak mohli něco rozumného kecat do ,,Film o filmu" a pár intelektuálů a mnichů, kteří tento film vyzdvihují do nebes. Pak jistě existují lidé, kteří dají tomuto filmu vysoké hodnocení a přitom ani nepochopili (na rozdíl od intelektuálů), na co se právě dívali. Jen chtějí vypadat důležitě a vzdělaně pro ty intelektuály a hezky ty jejich filozofické kecy o životě a smrti okopírují. A pak existují ti lidé (jako já), kteří se drží při zemi, nespadají do předchozí skupiny a dávají od toho ruce pryč. Protože buďto u filmu usnuli (chápu) a nebo vůbec nepochopili to "KOUZLO" tohoto filmu. Fontána NENÍ klasický (normální) film. Je to film, u kterého hledáte ,,Příběh" vlastně celý film a když pak objevíte něco jako zápletku, zjistíte, že i porno má lepší. Příběh je tak debilní, že by se dalo sepsat do dvou vět a kdybych jej napsal vyspoiluju vlastně celý film (i když ke konci jsem se ztratil a vlastně jsem už přestal chápat úplně všechno). A ti již mnohokrát zmiňovaní intelektuálové chtějí filozofovat nad ,,Cestou ke hledání nesmrtelnosti". To asi to, že dojdete ke stromu, vypijete jeho mízu (co vypadá jako sperma), seberete žalud ze stromu, hodíte ho do hrobu, proletíte se vesmírem, olížete chlupy a KONEC. . WTF? Nad timhle ONI chtějí přemýšlet a filozofovat? To už můžou rovnou rozebírat to porno a dojdou ke stejným závěrům. Vypadá to hezky hezký, ale je to v podstatě o HOVNECH. Co můžu jediný pochválit, tak příjemnou hudbu a vizuální stránku. Ale po stránce příběhu. PFF 30%. Lidi, zamyslete se nad tím, jestli má tohle tak vysoko a přestaňte přemýšlet o téhle sračce, které vám Darren hezky naservíroval. Howgh (omlouvám se za vulgarity, ale psal jsem to ještě po shlédnutí filmu, značně rozlícen). ()

angel74

Díky téměř dokonalému propojení fantaskního obrazu s podmanivou lyrickou hudbou má Aronofského Fontána své neopakovatelné kouzlo a mimořádnou atmosféru, přestože občas je ta kýčovitost vizuálu skoro až nesnesitelná. Příběh o nekonečné lásce, kterou, jak se zdá, ani lidská smrtelnost nedokáže zastavit, upoutá především snílky a romantické duše. (75%) ()

FrankSusta

Filmy Darrena Aronofského mě vždy dokáží absolutně zfascinovat... ale tomuhle výtvoru to šlo o trochu hůře než-li jiným (teda, pak ještě Requiem za sen, ale to nebudeme moc počítat, ten zas dokáže zasáhnout jinak). Bohužel mi přišlo, že ani jako ''mistr kamerové psychologie'' nedokázal vyloženě zaujmout (i když pár (dost) pěkných záběrů by se našlo, ale žádný mi nepřišel nějak chytře použitý s velkou působností na člověka). Zároveň je škoda, nebo-li mi to trochu vadilo, že ten příběh je až tak moc mnohovrstvý a různé reality se mezi sebou prolínaly tolik (a ještě docela na dlouho vždycky) a docela často, protože ten film je poměrně krátký. Ale chápu to. Je to, aby dokázal ohromit během chvilky a lidi se potom vzpamatovávali. A já to chápu, Aronofsky tohle umí. Ale tohle mi přšlo bohužel moc, tudíž tu jednu hvězdu uberu. Jinak vše můžu jen vychválit, herci počíánaje a hudbou konče (Clint Mansell neuvěřitelný). Fakt se mi to líbilo. Oproti režisérovým jiným projektům sice trochu zklamání, ale jinak naprosto neuvěřitelný zážitek s pěkným nadéchem fantastična. ()

Medwídek

U tohoto filmu dle mého názoru hodně záleží na tom, jakou máte momentálně náladu.. Buď ho pochopíte a něco ve Vás nechá a tak se stane něčím, co Vám vyrazilo dech. Anebo (i když jej pochopíte) si odnesete pouze prázdnotu obohacenou o názor, že to vše bylo buď příliš stupidní anebo až moc přehnané. Tak i tak, je to snímek, který Vám něco dá... buď vyražený dech anebo prázdnotu... ()

Flyer

Komentář píši sice den po zhlédnutí, přesto jsem stále plný zážitků. Film tak neuchopitelný, hluboký, krásný a smutný se vidí málokdy, zážitek, který jsem z Fontány měl, se ani nedá popsat slovy. Přiznávám se, že ne vše jsem v tomto snímku pochopil, takže ještě několik zhlédnutí by rozhodně neuškodilo. I přesto ale říkám, že silnější film "o lásce a (ne)smrtelnosti" jsem v životě neviděl.....EDIT: po 3. zhlédnutí zařazuji Fontánu do mé TOP 10 ()

KatanaCZ

Film disponuje určitým kouzlem, ale já osobně čekal něco trochu jiného. Ve své podstatě se jedná o klasický románový příběh, který je vložen do líbivého obalu. Děj samotný je dobrý, vizuální stránka a herecké výkony taktéž. Není co řešit, zlatý střed.... ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

27.07.2008

Darren Aronofsky přitvrdí. Časy meditativní Fontány jsou pryč. Teď se v jeho režii vrátí kyborg (napůl robot, napůl člověk, každým coulem policajt!), který ve jménu zákona dělá ze zločinců sekanou.… (více)

Rourke nakopal Cage

Rourke nakopal Cage

18.11.2007

Darren Aronofsky po meditativní Fontáně asi potřebuje vybít ze sebe přebytečnou energii. Počítá se s ním hned pro dva filmy, odehrávající se v ringu zacákaném krví a zasypaném vybitými zuby. Už jsme… (více)