Fontána

Americký nezávislý tvůrce Darren Aronofsky natočil podivuhodné sci-fi drama o hledání lásky až za hrob, o věčnosti lidské duše a o smrti vnímané jako akt stvoření. V příběhu se prolínají tři časové dimenze. V té současné se vědec Tommy snaží objevit lék na rakovinu, na niž umírá jeho milovaná žena Izzy. Ta píše knihu Fontána, odehrávající se v 16. století za vlády královny Isabely, pro kterou dobyvatel Tomas hledá v mayské džungli biblický strom života, jehož míza zajišťuje nesmrtelnost. A třetí časová rovina nás zavádí do daleké budoucnosti, v níž se vesmírný cestovatel Tom snaží oživit svou ztracenou lásku. V hlavních rolích této obrazově vytříbené filmové fantazie uvidíme Rachel Weiszovou a Hugha Jackmana. (Cinemax)

anca_007

Tento film ve mně zanechal tolik rozporu, že vlastně vůbec nevím, zda ho hodnotit kladně nebo záporně. Ve filmu se vyskytují krásné náboženské jinotaje, které člověka nutí přemýšlet. Co se týče vizualizace a efektů, tak tento film kypí nehorázným kýčem. ()

husak_k

U Aronofskyho je to vážně hit or miss. Dokáže vytvořit nádherné filmy jako Requiem nebo Labuť, a nebo takovou kravinu jako je tohle. ()

pollstro

Zajímavé prolínání prvků fantasy, historie, duchovna a sci-fi. Poskládáno ze tří dějových linií, obsahující nesmrtelnost, ztracenou lásku spojenou v čase a prostoru, a snahu změnit osud. Metafyzično plné univerzálních vzorců s biblickou symbolikou a nekonečnou láskou. I přes znatelně snížený rozpočet vizuálně bohaté, excelující v makrofotografických vizuálních efektech. Veškeré scény primárně poskládané ze zlaté a bílé barvy, kde každá má svůj specifický význam. Film pojednávající o smíření se smrtí, přičemž je důležité si danou lidskou smrtelnosti naplno uvědomit. Osvobozující cesta života ve snaze vyrovnat se s vlastní smrtí. Strach ze smrti je téma, které lze připodobnit pohybu temnoty do světla, změně z černé barvy na bílou, ve filmu ze zlaté na bílou. Tato pouť skrz naše vědomí začíná parafrází biblické pasáže Genesis 3:24, která vypráví o Pádu člověka. V momentě, kdy Adam a Eva jedli ze Stromu poznání dobra a zla, lidé začali žít životy, jak je známe, tj. život a smrt, chudí a bohatí, bolest a potěšení, dobro a zlo, a v neposlední řadě život a smrt. Žijeme ve světě duality, kde veškeré naše žití, vše kolem nás, existuje v rovnováze s okolím. I přesto se celý život nedokážeme srovnat s lidskou smrtelností. Snažíme se tento jev nevnímat a nepřipouštět si, že může kdykoliv nastat. Pocitově nádherný filmový zážitek, který je nutno vnímat pomocí smyslů a skutečně ho procítit. Jediné, co je v našich životech nesmrtelné, je láska. Ta navíc hraje v téhle humanistické fontáně nezaměnitelně silnou roli. ()

cimrman2.

Já tam tu hloubku prostě necítil! Možná až si zamedituju v tibetu, osvítí mě Budha a dám selfíčko se stromem života tak možná potom se k recenzi vrátím a hodnocení přehodnotím. Meditace je důležitá (prostě jen sedět a přemýšlet nic ultra ezo), zamýšlení se nad sebou samým, radování se z maličkostí, přemýšlení o životě o vesmíru o mezilidských vztazích a mnohé další považuji v životě za důležité a zajímavé. Avšak tahle úroveň ezoterična jakou předkládá tento film té jsem ještě nedosáhl. Nepředpokládám že bych šel v duchovnu více do hloubky a tak toto hodnocení nejspíš zůstane. Hugh Jackman bojující ve třech časových rovinách mě více kromě jedné části - lék na rakovinu neoslovil. Jestli by se u mě někdy objevila ezoterická nálada tak si určitě naordinuji tenhle film. ()

old salt

Skutečně se to musí vidět. Neříkám, že je to naprosto přelomové, myšlenkově košaté ... spíše prvoplánové, a se spousty náznaků, navíc opakujících se, ale stejně velmi dobře poskládané ... Příběh ze současnosti a k tomu dva další. Psaný ženou a dopsaný mužem. Hudba jako jedna z hlavních součástí filmu. Nádherné obrazy. Solidní herecké výkony. Dlouho očakávaná Fontána mne určitě nezklamala. ()

matass

Tohle určitě není film pro každého. Audiovizuální trip do Aronofského hlavy a skrz motivy lásky i do jeho srdce je natolik intimní záležitostí, že Vaše hodnocení nebude záležet jenom na kvalitách filmu, ale také na Vás, na tom, co jste si sami v životě zažili a s kým a kde jste si film prožili. Kdo nehledá nenajde. ()

Doctord

Pro mne osobně zklamání. Kdybych hodnotil pouze zpracování ,tak bych musel dát lepší hodnocení, jelikož audiovizuálně to bylo fascinující. U tohoto filmu jsem měl pocit, že se snaží být něčím velkým,ale bohužel jím pro mne není. Věčná láska v tomto podání mi přišla trošku těžkopádná a umělá. ()

Dexter666

Na tento film som sa veľmi tešil. Opäť sa raz však u mňa potvrdilo pravidlo, že čím viacej sa na niečo teším, tým horšie to dopadne. Fontána ma vôbec neoslovila. Je to nudný film v podstate o ničom, nulový dej, ktorý je navyše žalostne predvídateľný. Celý film som čakal, že sa niečo stane, že ma niečo prekvapí a ono to proste neprišlo. Keď vesmírny pútnik letel tou guľou až neviem kam, išlo ma roztrhať. Hrozne nudný film, vizuálna pseudobudhistická mazanina, ktorá nie je zďaleka tak dobre zvládnutá ako napríklad farebne podobne ladený Vidocq. Navyše z veľkej časti komorný - neznášam keď tvorcovia filmov využívajú kulisy na vytvorenie domnienky exteriérov. Pripadá mi to, ako by sa ma snažili detsky oklamať. Jediný exteriér je snáď pri Isabelinom pohrebe - vizuál filmu sa tak rázne zmení a nadobúda pre mňa uveriteľnejší charakter. Tématika zmierenia sa so smrťou je desaťkrát lepšie zvládnutá v každej tretej časti seriálu Pohotovosť. Rachel Weisz som tú úlohu neuveril, Jackmann ukázal, že mu sadnú aj úlohy bez adamantia. Za herecký koncert to však označiť nemôžem. Úprimne nechápem ľudí, čo tomuto dávajú maximálne hodnotenie, chápem však, že oni nechápu mňa. ()

redalert21 odpad!

Nechci srážet kvalitu filmu, ale prostě mě tento film neřekl naprosto nic. Podle hodnocení vidím, že asi není moc lidi co sdílejí můj názor a když čtu ty komentáře tak ani nestačím žasnout např. DJKOMA (naprosto sem to nepobiral) Dávám jednu hvězdičku za Rachel, jinak je to pro mě podprůměrná slátanina o ničem EDIT: Me ten film nedá spát : / říkám zkusím znova, ale prostě NE, to není možné, jenom sem si ti to připoměl hned mě to zase usadilo do kolen!! A znova si říkám PROČ? Proč musel dané téma o lásce, věčnosti, smyslu života...? zasazovat do takových scén, ja kdyz vidim tu kouli s stromem tak!!!! Prostě toto ne, ne a jeste jednou ne, objektivní hodnocení tak na 50-60% a Afranovsky si o sobe opravdu mysli neco co fakt není, protože toto není veledílo a snaží se být nečím čím není a ani byt nemůže!!!!!!!!!!!! ()

Karotka

Buď si film hraje na to, co to není, nebo se jedná o mimořádný snímek. Pro hodnocení musím vidět ještě jednou. ()

Rorie

Prostě se musí vidět v kině, jinak je to poloviční zážitek...čím lze totiž tenhle film charakterizovat je úchvatná hudba a vizuální efekty a nejlíp obě dvě tyto stránky spojené dohromady...;-) ()

ElFifo

Pro mne nezapomenutelný zážitek a můj Film roku. To je slušná bilance - 3 filmy Darrena Aranofskyho a 3x bych hodnotil za 100%. Po shlédnutí Fontány bych se vždy nejraději zavřel na nějakou dobu úplně do sebe, nechal všechny své neurotrasmitéry tančit v rytmu nebeské hudby Clinta Mansella a masíroval svůj neocortex všemi těmi obrazy, emocemi a myšlenkami, které z Fontány tryskají proudem. ()

gu-staff

Neřešte prosím nějakou podbízivost, kýčovistost apod. Zde mají svůj smysl, a poslání, které plní dokonale. Není třeba se ve filmu nějak šťourat, protože celkový dojem je nasnadě. Prostě vás to pohltí, a nadchne jako mně, nebo otráví svou pomalostí a rozjímavostí. Pevně doufám, že většina z vás bude na straně těch nadchnutých. Od toho tady film je, aby nabídl vizuální a hudební zažitek, který není orámovaný stupidním scénářem, nebo trapnými hereckými výkony. Pro mně se v tomto snímku vše sešlo na vyvážené (a skoro dokonalé) úrovni. Po druhém shlédnutí dávám 100%.Takových filmů v životě moc neuvidím. ()

Akyno

Príjemne rozvláčny film o hľadaní nesmrteľnosti všade na vôkol a v nás samých. Veľmi príjemné nahliadnutie do sveta myšlienok v tomto hektickom svete, v ktorom filozofia nehrá veľkú rolu v našich životoch. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

27.07.2008

Darren Aronofsky přitvrdí. Časy meditativní Fontány jsou pryč. Teď se v jeho režii vrátí kyborg (napůl robot, napůl člověk, každým coulem policajt!), který ve jménu zákona dělá ze zločinců sekanou.… (více)

Rourke nakopal Cage

Rourke nakopal Cage

18.11.2007

Darren Aronofsky po meditativní Fontáně asi potřebuje vybít ze sebe přebytečnou energii. Počítá se s ním hned pro dva filmy, odehrávající se v ringu zacákaném krví a zasypaném vybitými zuby. Už jsme… (více)