Král, jenž byl šestkrát ženatý a dvě ze svých manželek nechal popravit. Během své vlády upevnil moc rodu Tudorovců, jeho život však provázely i četné skandály. Mocný vládce, pozorný milenec i bezohledný manžel - tím vším byl Jindřich VIII. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Parlay

Osudy tudorovské dynastie představují jednu z nejzajímavějších historických epoch nejen staré dobré Anglie, nýbrž i celého evropského kontinentu. S velkou chutí jsem po vynikajících snímcích mapujících osudy královny Alžběty zhlédl i filmové zpracování pojednávající o Alžbětině otci, Jindřichu VIII. Velikém. A opět budu převážně chválit... Předně musím ocenit vynikající herecké obsazení, které formát skromného TV filmu přetváří v produkt „áčkové echt kvality“. Dominuje samotný Jindřich VIII. v podání Raye Winstonea, který byl velmi šťastnou volbou už jenom pro jeho ve srovnání s vladařem až zarážející typologickou a vizuální podobu. Stejně šťastnou ruku měli tvůrci i při obsazování rolí vedlejších – David Suchet (Thomas Wolsey), Marc Strong (Norfolk), Danny Webb (Thomas Cromwell), Helena Bonham Carter (Anna Boleynová), Sean Bean (Robert Aske) – ti všichni snímku propůjčují punc lesku a profesionality. Dějová linie se točí především kolem Jindřichových šesti manželských svazků, tedy jeho až zoufalé snahy zplodit legitimního mužského pokračovatele tudorovské dynastie, kvůli které neváhal rozpoutat rozkol s katolickou církví. Bohužel se tedy nedostalo na podrobnější vylíčení problematiky zahraniční politiky, Jindřichovy exkomunikace, zrodu Anglikánské církve a následných občanských bouří (z pochopitelných důvodů, autoři by zřejmě potřebovali ještě minimálně jeden díl, tedy 90 min, navíc). Snímek mohu jedině doporučit – zaujme a didakticky osloví, a to nejen studenty historie :-) ()

M.i.k.e

pruměrné televizní zpracování,které jakž takž zachraňuje herecké obsazení...v tomto případě bych spíše hlasoval pro Tudorovce. ()

marťan

Henri VIII, anglický svrchovaný vládce je současně i velký sukničkář, potažmo milovník krásných žen, ale především panovník, který svým způsobem ovlivnil dějiny Anglie. Tak toto všechno byl Jindřich VIII.,muž jehož život nepřestává fascinovat svět ani víc jak pět století po jeho smrti. Stejně tak jako jeho příběh, pohlcuje nás dodnes i životy a osudy těch, s nimiž se setkal a kteří žili vedle něj. Jeho šest žen. Žen okouzlujících, ponižovaných, zbožňovaných, nevěrných, ale i oddaných. Tento dvoudílný příběh z života, Henryho – nebo Jindřicha VIII, naplněného jak veřejnými skandály, osmatřiceti roky na trůnu, během nichž se měnil z charizmatického krále ve vraha svých manželek, ale ke konci svého života v invalidu zoufale toužícího po jediném mužském potomkovi. ()

pufina

Po přečtení životopisu Jindřicha VIII. můžu říct, že se mi to moc líbilo a taky si troufám tvdit, že je to (aspoň pro mě) nejlepší zobrazení života Jindřicha VIII. a nedovedu si představit lepšího herce na Jindřicha než Ray Winstonea :-) ()

Juto

Prijateľné prerozprávanie o slávnom kráľovi a jeho manželkách: Kataríne Aragónskej, Anne Boleynovej, Jane Seymourovej, Anne De Clevesovej, Catherine Howardovej a Catherina Parr. 7/10 ()

BajuBaju

Dle mého názoru mnohem lepší než Tudorovci...Z Jindřichových žen mi byla nejsympatičtější Anna Boleynová (možná i díky úžasné H.B.Carter) a hrozne mi imponovala svou odvahou projevit a prosazovat svůj názor... ()

KajusaK

Vcelku shrnutí celých 4 řad Tudorů. Můj názor je, že kdyby dali do filmu zezačátku mladšího herce,tak by byl film ještě zajímavější :)) ()

dr.fish

Story "velkého obšourníka", který kraloval Anglii a svou vytrvalou snahou o mužského dědice přivedl zemi ke kralování mnoha ženských následnic. Film se zabývá spíš osobní stránkou krále a jeho ženami, politiku do toho moc netahá, takže jsme historie téměř zcela ušetřeni. Jindrův sexuální rozměr je zřejmě pro Angličany mnohem přitažlivější, více takových "extrovertů" by určitě ti suchaři potřebovali....80% ()

vesper001

Konečně film o Jindřichu VIII., který se snaží podat kompletní obraz tohoto problematického panovníka a jeho doby a nesoustředí se pouze na výřez z jeho života, konkrétně na některé z jeho nevydařených manželství. Na rozdíl od např. Královy přízně je Jindřich v podání Raye Winstona skutečně podobný svým portrétům a odporný už od mládí. S postupujícím časem se to jen stupňuje. Naopak David Suchet zůstává sympatický i v roli nectného kardinála Wolseye, Helena Bonham Carter hraje Annu stejně přesvědčivě jako Lady Jane a Sean Bean v malé roli statečného Roberta Askeho potěší (jeho konec už méně :). ()

filmmovier

Další atraktivní pohled na život Jindřicha VIII., přičemž se jedná o více než tříhodinový sestřih Tudorovců (samozřejmě to tak není, ale úplně klidně se to tak dá brát) a asi nepřekvapí, když řeknu, že stopáž ani v nejmenším nenudí. Jednak je to dáno samotnou historickou látkou, jednak vynikajícím scénářem tvůrce Koruny Petera Morgana a jednak fenomenálním hereckým koncertem všech zúčastněných - mohou mít jen naprosto mrňavou roli, přesto zanechají dojem - taky aby ne, jsou tu David Suchet, Charles Dance, Derek Jacobi, Sean Bean nebo Emily Blunt a samozřejmě taky úžasná HBC a naprosto typově přesný Ray Winstone jako Jindřich VIII. Parádní historická záležitost, která se neplácá jen ve strhujících dialozích - občas tady teče i krev. Výsledek je opravdu skvělý a do těch tří hodin se vešlo skutečně opravdu vše podstatné, není si tedy nač stěžovat. 80 %. ()

D28

Dejiny anglické sú určite fimovo vďačné a zaujímavé, čo mám však najradšej, to sú britskí herci.Bravo,vivat, sláva, nech žijú, jeden lepší než druhý! ()

jenik71

Není to tak dlouho, co jsem se díval na film Králova přízeň, který je tématicky úplně stejný. Oba tyto snímky jsou ovšem zcela rozdílně zpracovány a každý se soustředí na něco jiného. Jindřich VIII. jde na dané téma ještě mnohem více zeširoka a mapuje ještě více životních etap významného krále. Je tu navíc výborně zachycena samotná panovníkova osobnost, perfektně zahraná Rayem Winstonem. Moc se mi líbila také Helena Bonham Carter, která výtečně zahrála Annu Boleynovou. Není to typický výpravný historický velkofilm, celou dobu se vlastně vše točí jen okolo samotného krále, jeho partnerek, dvora a intrik, ale rozhodně je na co koukat. Koho zajímá právě tato epocha anglických dějin, rozhodně nebude litovat. Původně jsem hodnotil tento film čtyřmi hvězdičkami. Protože se mi to ještě v hlavě dost rozleželo, opravuji hodnocení na pět. A to často nedělám... Ještě bych opravil údaj o stopáži. Film je rozdělený na dvě části, které jsou dohromady dlouhé 193 minut a ne 250 jak je nepochopitelně uvedeno v popisku. ()

fiLLthe3DD

Úžasné kostýmy a výprava, kvalitní scénář, který(ačkoliv) se jedná o historický snímek ani chvilku nenudí... Ray Winstone mi byl z počátku nesympatický - to se však po pár minutách změnilo... Helena Bonham Carter ztvárnila mojí milovanou Annu Boleynovou naprosto skvělým a uvěřitelným způsobem a líbí se mi, že "část I." je hlavně o Anně/ "Část II." je však rovněž kvalitní... 95% ()

Jezinka

Snaha o zachycení motivů Jindřicha VIII. k jeho četným sňatkům se zde scvrkla jen na dva: na vášeň a zplození syna. Film má jen jednu linii, a to Jindřichovu osobnost. Politické děje a dopady církevní reformy jsou utlumeny a informace, že strýc Anny Boleynové, vévoda Norfolk, je představitelem katolické strany, pak působí zmatečně, o to více nám jsou naservírovány detaily poprav. Naprosté utlumení vedlejšího děje vede k přílišné plochosti, ale Jindřich sám je zahrán skvěle. Jen s tou stařeckou senilitou to autoři trochu přehnali, král zemřel v 56 letech a vévoda z Norfolku byl o 18 let starší než on. Osobně mi neseděla Helena Bonham Carter pro roli Anny Boleynové. Velkou předností jsou ale kostýmy, výprava se opravdu povedla. Jako závěr snad jen to, že tímto filmem se osobnost Jindřicha VIII. ani o krok neposunula od jeho mediálního obrazu tyrana, pro kterého byl jediným nástrojem popravčí špalek. ()

kolemjdouc

Za jeden, poměrně krátký život, toho stihl chlapec moc.Ve skutečnosti, jak ho popisují historici ,to byl větší despota než v tomto filmu.Ale na druhou stranu musel čelit mnoha nebezpečím takže ani jiný být nemohl. Ray Winston je mu až neuvěřitelně podobný.Svoji roli střihl excelentně.Od mládí kdy nenechal jednu sukni nepovšimnutu až po unaveného,stárnoucího,nemocného, nevrlého starce.Jeho výkon byl opravdu famozní!.K tomu téměř autentické prostředí hradu a přírody.Dobrá doprovodná hudba která nepůsobí nijak rušivě.Nádherné kostýmy.Pečlivá práce maskérů.Vynikající dabingU mě dobrý ()

javirgo

Ve srovnání s Tudorovci je zde Jindřich VIII. z mého pohledu mnohem přesvědčivější a Ray Winstone ho hraje výborně. I když se mi seriál Tudorovci také libil, tento film oceňuji více. ()

vander19

Asi najslávnejší a najkontroverznejší Tudorovec Henrich VIII. Práve jemu je venovaný tento síce TV film, ale pritom plný známych britských hereckých mien. Prenesieme sa od toho Henrich prebral korunu od svojho otca až po jeho smrť. Už ako školák som sa prvý krát stretol s týmto kráľom a musím priznať, že film mi dosť na neho zmenil názor. Vždy som ho mal za krutého hajzla, ale on bol vo svojom vnútri vlastne dobrák. Dej sa moc nemontuje do vojnových záležitostí a to čím sú známe iné veľké filmy podobného razenie - krvavé jatky, to tu možno trošku chýba. Skôr je to zamerané na Henrichov postoj ku jeho ženám. Jednu z nich stvárnila napr. Helena Bohnam Carter alebo Emily Blunt. Prvý krát od čias Poirota som vo filme videl Sucheta v dosť odlišnej roly a musím priznať zabavilo to. Ray Winstone bol 100% výborný ťah. Na druhý deň po zhliadnutý filmu som premýšlal, kto namiesto neho by mohol stvárniť kráľa, ale Ray ho zahral skvele. Možno trošku dlhý film, keďže sú to vlastne dve časti, ale mňa zaujal. ()

conery1

Pre mňa pôsobivé. Jeden z najznámejších kráľov vôbec, prežil úbohý život a celý príbeh je vlastne o tom. Pre jeho zaslepenosť padali nevinní. Bol taký hlúpy, že podnecoval občiansku vojnu, len preto, že niekto bol katolík, iný protestant a pritom mu mohlo byť jedno kto mu platil dane. No má nepopierateľnú zásluhu na " zlatom veku Británie " a to tým, že splodil Alžbetu - najvýznamnejšieho panovníka, aký kedy sedel na tróne Spojeného kráľovstva. Čo sa týka hercov, Ray hral podľa mňa životnú rolu, zaujímavý David Suchet, ako kardinál, no a famózna Helen, ako jedna z množstva žien, ktoré zakúsili kráľovu " spravodlivosť ". ()