Za druhé světové války se britské letectvo již poněkolikáté pokouší zničit přehrady v Porúří. Zatím masivní ochranné zdi všechny útoky přestály. RAF tedy žádá konstruktéry bomb, aby vymysleli něco, čemu by přehrady neodolaly. Této nesmírně náročné práce se ujme Barnes Wallis (Michael Redgrave), kterému v provedení stojí mnoho překážek... Slavný klasický britský válečný snímek, který mimojiné velmi posloužil Georgi Lucasovi pro jeho HVĚZDNÉ VÁLKY - včetně některých takřka převzatých dialogů. (Pohrobek)

majo25

Boriči priehrad sleduje vynálezcu a letcov pri pokrokovom pláne na prebúranie vodných priehrad nad nemeckým územím. Strasti aj radosti, ktoré toto snaženie sprevádzajú, nie sú narušené žiadnym vedľajším vplyvom (ako sú nejaké romantické scény a pod) a dej sa tak jednoducho a vecne venuje danému príbehu. Film by sa dal rozdeliť do 2 etáp: do tej prípravnej a do etapy uskutočnenej akcie. Tá prvá je skôr taká ľahšia, pohodovejšia, s veľkou kopou dialógov, s pár vtipnymí dialógmi. Tá druhá - uskutočnenie akcie - je už s minimom dialógov, so silnou dramatickou líniou a s veľkými očakávaniami. Aj keď by sa dalo filmu čo to vytknúť (spomenme slabšiu charakterizáciu postáv či absenciu hudby), vzhľadom na svoj vek hlavne bojové akcie sú veľmi dobré a celkovo vie film zaujať. Hodnotenie: 70% ()

Mylouch

Hodně slušně zdramatizovaná příprava a provedení jedné bombardovací akce britských Lancasterů podle skutečného příběhu s kvalitními hereckými výkony a přesvědčivou režií v čb. Hezky vykreslená závěrečná ambivalence výsledku operace. Za zmínku stojí i existence pěkného dokumentu na téma technického řešení této operace (asi z 90.let, až někdy najdu, doplním). Autentické záběry výsledku operace (VIDEO). Se zdravým patosem ♫ dramatická, lyrická i bojovná hudba: Leighton Lucas. Výrazně lepší zážitek než tematicky podobný film Letka 633 ()

T-pack

Trench run. Skutečně, místy ho to připomínalo a pokud se Lucas zmínil o inspiraci snímkem, rozhodně bych nešel tak daleko, že bych to označoval za vykrádání, protože to by se i ti nejrespektovanější tvůrci stali zloději. Příběh bořitelů přehrad je určitě dost zajímavý na to, aby měl vlastní snímek a tak není divu, že jsem slyšel něco o remaku, ke kterému má scénář psát i samotný Stephen Fry, režírovat Peter Jackson. Řeknu vám, na tuhle modernizaci se budu těšit jako malej. The Dam Busters byli sice filmem slušným, s obrovským plusem, že se ani trochu nesnažili mermomocí zalíbit divákovi, naopak, velmi kvalitní historická přesnost s prakticky žádnými dějovými odchylkami. Jenže je to tak strášně zdlouhavé. Zabiják je to hlavně na konci, kde jsou jednotvárné, nic neříkající scény roztahané do nekonečna, ale už hned na začátku je úmysl zničit přehrady servírován tak antiklimaticky, že by film klidně zvládl poloviční stopáž a ohromně by mu to prospělo, zvlášť, pokud by se některé scény přeházely - vážně by bylo tak matoucí nejprve představit piloty, kterak trénují na nálet, dost je to štve, a pak jim i divákovi vysvětlit, proč všechny ty trable? Navíc: nominaci a dobu vzniku stranou, ty triky byly prostě strašný. ()

Myrreczech

Černobílá přehlídka na svoji dobu dost parádních efektů, dobových záběrů, pěkných leteckých scén a slušných hereckých výkonů. První polovina se může zdát trochu pomalá a nezajímavá, ale po shlédnutí druhé půlky se nálada spraví na výbornou. Starý, ale dost dobrý. ()

Ev.D.

Neznámý ,ale moc pěkný film z válečné doby. Zajímavý nápad o skákající bombě a jak bylo řečeno ,,Na začátku jsem vám nevěřil ani slovo, ale teď by jste mi prodal růžového slona.." ()

Autogram

Úvod je trochu zdĺhavý, dôsledná príprava útoku je už lepšia, a záverečná akcia opäť trochu zdĺhavá. Lietanie a zhadzovanie bômb ako na simulátore určite poteší priaznivcov vojenského letectva, ale ja som pri tom bol trochu otrávený. –––– Jak létat v 45 metrech a v noci? To je nemožné. ()

ArdathBay

Poctivé a velmi koukatelné řemeslo jsou ti Bořitelé hrází (opět dementní český název). Detailní popis jedné z neslavnějších akcí angličanů, která je inspirována neuvěřitelně starou válčnou událostí je nám servírována a je pochoutkou pro filmového diváka sledovat ne vždy jen úspěch, ale převším zarytoého člověka, který se až obsesivně snaží přijít na to aby to vyšlo. Je to také pocta všem vynikajícím mozkům bez kterých by války trvaly i o roky déle, ale hlavně by stály o mnoho životů více. A také letcům bez kterých by toto snažení vyšlo vniveč. Záběry na místa padlých nebo nezvěstných jsou skličující, ale tak to bylo. Vynikající válečný snímek. ()

ryba443

Trochu zapomenutý, ale o to lepší válečný film. Minimum historických nepřesností, děj je věcný a poutavý od začátku do konce a vše podtrhují překrásné záběry Lancasterů. Kdo toho o operaci Chastise mnoho neví, zde se vše populárně-naučnou formou dozví. Všem ostatním také doporučuji, na svojí dobu technická dokonalost. ()

Han22

Po dlouhé době starý film. Ďáblové v oblacích jsou celkem tradičním válečným filmem své doby, ale narozdíl od ostatních se nezdržují vedlejšími či milostnými liniemi. Prostě je tu cíl - zbořit německé přehrady a k tomu celý film postupně směřuje. Máme tu profesora který bojuje s vynálezem skákavé bomby i nedůvěrou nadřízených, spoustu pilotů a jejich výcvik, hledání správného řešení pro odhad výšky či zaměření a samozřejmě finální akci. I když film nemám zrovna strhující tempo ani hvězdné herecké výkony, kouká se na něj slušně, to si Michael Anderson ve svém prvním známějším filmu ošéfoval. A parádní letecká akce na konci filmu z něj dělá solidní 4* záležitost a válečný film roku 1955. ()

DocBrown

Je pravda, ze Lucasovi se jeho remake presunuty do vesmiru povedl vic. Ale i tady je zaverecny utok velmi napinavy. A clovek si mohl nacvicit to zamerovani pomoci reflektoru a toho kukatka na osmibitech ve stejnojmenne hre. ()

Brejlil

Poctivě natočený, bohužel dnes pomalý film. Pokud o náletu na porúrské přehrady nic nevíte, je to ideální dokument. Dozvíte se všechno o technické stránce náletu, použité pumy, výška, rychlost, působení tlakové vlny na hráz, skoro je to návod. Pro ty, kteří mají i obskurní operace WWII v malíčku, je to nuda. Nepomáhají ani vizuální efekty. Jistě, v roce 1954 byly špičkou oboru, dnes působí exploze a rozpady hrází směšně. Ovšem práce s modely, hlavně dlouhé, jako by letecké záběry na přehrady s hladinou, zvlněnou po výbuchu, ty jsou krásné a působivé. Další kladem jsou Lancastery. Žádné modely, mohutný čtyřmotorák se s řevem žene těsně nad hladinou, za ním ještě dva další. Záběry z výcviku nebo přelet holandského pobřeží, to je prostě paráda. Herecké výkony jsou poněkud... Poněkud jednoduché. Nekoná se žádné drama, všichni jsou britsky ukáznění a vše je podřízeno úkolu. Jen dr. Willis občas působí nervózně a je občas roztěkaný, jako každý správný vědec. Piloti jsou sice navenek trochu neukáznění (po anglicku, žádné americké frajeřinky), ale v letadle nad přehradou uprostřed flaku jsou až neuvěřitelně klidní. Nikdo nekřičí, nikdo nepanikaří, nikdo nevolá o pomoc, nic. Stoprocentní Angličané. Když to shrnu, jde o poctivý. byť trochu starožitně působící válečný film. ()

Petrus1

Už na to kašlu, už nebudu po sté psát, že se mi začaly líbit válečné filmy. Prostě se s tím budu muset vyrovnat. O válečném letectvu toho vím pramálo, snad jen to, že RAF je královské vojenské letectvo VB (ne jako naší bývalé bezpečnosti, proč ta by měla mít královské letectvo, že…bože, co to zase plácám… tak teda GB), a že existovaly nějaké letouny Lancaster a to by tak asi bylo všechno. Ale jestli se opravdu uskutečnilo nějaké bombardování přehrad, já teda nevím (a omlouvám se svému profesorovi dějěpisu), ale každopádně ten týpek, co to spočítal, to měl udělat pořádně, aby se nemuselo bombardovat tolikrát :-). Celkem jsem zírala, jak se může válečný film obejít prakticky bez mrtvol (když teda nepočítám psa). Jasně, nakonec zařvalo 56 lidí a 8 letounů se nevrátilo, ale bez jediného záběru na mrtvolky. Taky mě dostalo, s jakou klidností přijali ostatní piloti, že jim kamarádi vybuchli i s letadlem!? Takový – no, tak se to stalo, byla to jejich práce, letíme dál. Co ale mě fakt dost pobavilo, byly ty ratatata bílé puntíky jako střelba (trochu to připomínalo Wooda ;-)). A abych se přiznala, nejvíc mě bralo, když se piloti učili létat nízko – hned jsem si vzpomněla na GTA, kde je taky jedna mise s nízkým přeletem. Ta se mi celkem povedla, ale jinak ovládání těchto strojů bylo za trest. Já radši pilotuju vrtulník (teda jenom na Playstationu, jistěže). ()

HONXX

Rekonstrukce operace Chastise. Černobílý válečný snímek je v podstatě rozdělen na dvě stejně dlouhé části. Nejdříve zažijeme detektivku s vývojem bomby, vymýšlením taktiky, přípravou letců na operaci a následně pokračování v podobě samotného provedení akce. Postavy letců a vojáků jsou odosobněné, naprosto bez emocí. Škoda, piloti jistě nešli na téměř jistou smrt se stoickým klidem a úsměvem. Žádné drama osobního života se nekoná, jediná zápletka se točí kolem ne/výbuchu hrází německých přehrad. Film je poctou a vzdáním díků pro všechny, jež se podíleli na operaci Chastise, snad právě kuli tomu na mě působil neskutečně naivně. ()

Kragujevac

Zajímavě zpracovaný film, co se nezaměřuje na samotnou operaci, ale i na to co ji předcházelo. Film obsahuje velmi zajímavé dialogy a sympatické postavy. Stopáž mi ale přišla moc dlouhá a tak sem se chvílemi nudil, jinak dávám velmi silné 3*. ()

rivah

Oslava vědců a pilotů ničících přehrady v Porúří. Solidní film s množstvím mluvení a vedlejších akcí.,(max.70%) ()

Tormentor665

Poprvé jsem se s tím setkal v The Wall v souvislosti s Comfortably Numb, takže jsem si k němu vypěstoval trochu odpor. Po shlédnutí docela chápu, proč si Waters vybral právě tohle. Je to ukázka tradičního britského hrdinsko/nápaditého pohledu na válku, který je sice bližší skutečnosti než americký, ale stejně fuj... ()