Psychologické drama Město šílenců (1997) rozvíjí vděčné téma hollywoodských filmařů, a sice manipulaci veřejného mínění prostřednictvím sdělovacích prostředků. Propuštěný hlídač v muzeu malého kalifornského města Sam Baily (John Travolta) se zoufale snaží dostat zpět svou práci a když nepochodí u ředitelky, stane se řízením různých shod okolností zločincem se skupinou dětských rukojmí. Protřelý reportér, pracující pro místní televizní kanál, Max Brackett (Dustin Hoffman), který je náhodou na místě činu, neváhá a celou situaci začne živě pouštět do éteru. Senzace, jejíž průběh může sám ovlivňovat, a která mu jistě pomůže oživit poněkud skomírající kariéru, je na světě. Prostoduchý hlídač si totiž vůbec neuvědomuje dosah svého počínání a navíc ani neví, jak se má v podobné situaci vlastně chovat... Snímek, jehož děj nápadně připomíná cynickou komedii Billyho Wildera Ace in the Hole (1951, Eso v rukávu), těží ze souhry hereckých hvězd Dustina Hoffmana a Johna Travolty, kteří se spolu v jednom filmu objevují poprvé. V dalších rolích zaujmou Alan Alda (prominentní reportér velké televizní společnosti, který nelibě sleduje sólokapra bývalého kolegy, jehož se zbavil) a Blythe Dannerová (ředitelka muzea), která dnes už většinou stojí ve stínu své známější dcery Gwyneth Paltrowové. Jako režisér je pod snímkem podepsán režisér řeckého původu Costa-Gavras. (Česká televize)

jasse

Tento film jsem viděla už před lety a teď jsem se na něj ráda podívala znova. A docela se divím tomu nízkému hodnocení...Média opravdu hrozně ovlivńují veřejné mínění, dokážou zmanipulovat skutečnost, jsou kolikrát těmi pravými viníky lidských katastrof...tenhle film byl velmi zajímavý, a vůbec ne nudný, navíc s plejádou dobrých herců - Dustin Hofmann, John Travolta, Alan Alda..Film tohohle typu, kde se sleduje několikahodinové vyjednávání, asi těžko může být nějak moc akční a mít spád...Tam je spíš ta psychologická síla. Prostě příběh dalšího zoufalce, který se docela náhodou stane únoscem dětí v muzeu, kde pracoval jako ostraha. Takový mírně slabomyslný chlap, ale má rodinu a děti a je hodný...Travolta ho hrál naprosto perfektně. Dustin Hofmann se taky jen tak náhodou stal vyjednavačem, a zároveň hvězdou večera. Než přišla na scénu větší hvězda - Alan Alda, takový..já nevím, ke komu bych ho přirovnala z těch amerických reportérských rafanů. A protože to sledovala celá země, tak se do toho vložil i Larry King, vynutil si rozhovor v přímém přenosu....a celé to řídili ti největší pohlaváři v médiích. Chvíli byly sympatie na straně Travolty, chvíli ne...a tak podle toho upravovali zpravodajství, rozhovory...jednou byl únosce milující otec, podruhé byl nebezpečný blázen...a všude hordy reportérů, kteří to vše jen zhoršovali. Nakonec to skončilo špatně, ono to tak většinou končí, ale kdyby u toho nebyla vždycky média, policie by měla klid a prostor a vše by skončilo v klidu..ne. To prostě vždy musí být drama na všech kanálech. A nikdo s tím nic nedokáže udělat, nikdo to nedokáže usměrnit...To vše v tom filmu bylo a dokonce s mírnou nadsázkou, a kdo to tam nepostřehl, tak ho ten film pak nemohl bavit. ()

mira007

Dustin Hoffman jak reportér, který dělá interview s Travoltou , který drží rukojmí v muzeu ve filmu, který se pokusil ukázat sílu manipulace médií, což ho šlechtí, ale i přes nadprůměrné obsazení ( dokonce mashovský Alan Alda ) je to ve výsledku dost nuda. ()

jacksax

Snímek nepřináší nic nového, nic s čím bych se rád ztotožnil a především nemá ani jednu postavu, které bych aspoň trochu fandil... Beru ho jako film, který chce být protestní, ale ne zas tak moc, aby nepodkopával víru ameriky v to, že dělá skutečně to, co chce. Vše jde do vytracena a směšný Hofmanův závěr mi přijde až jako fraška. Za celý film jsem se nedověděl, proč se tu každý chová jako naprostý idiot a argument "prachy" si nechte pro lidi s IQ bushovic rodiny. je skutečně americký národ už v jádru zkažený? ()

Honny2

Přiznám se, že mám pro Travoltu slabost, ale přesto tento film nemůžu zařadit mezi jeho nejlepší.... Oceňuji však jeho herecký výkon, jako vždy----úchvatný! ()

JohnFarst

Mad City som nakoniec zobral ako peknú výpoveď o praktikách televíznych staníc prahnúcich po čo najväčšom počte divákov a čo najhorúcejších informáciách. Pre nič iné, zdá sa, ten film ani nevznikol. Len chcel konečne raz ukázať ako to vo svete televízií a konkurencie chodí. Hoffman a Travolta nepodávajú svoje životné výkony ale hrajú zrozumiteľne a príjemne. Hlavne Travoltova postava je výborne zahraná hlavne čo sa týka mimickej časti. Klobúk dolu. Príbeh je inak príjemne naivný a ničím výnimočný. Jeho rozuzlenie je vysoko očakávateľné už po pol hodine a tak stredná časť filmu je viac než nudná. Nič sa v nej nedeje, stále sa len kecá o ničom, Travolta len narieka a Hoffman mu hádže chrobáky do hlavy. Remeselne je film zvládnutý dobre ale žiadna zložka sa nedá nejak extra vychváliť. Je to zápletka, ktorá by sa viac hodila do nejakého nemeckého krimi seriálu, rozťahaná na skoro dve hodiny čo diváka ubíja. Priemer, film na jedno pozretie. ()

zelda82

Pro me jako studenta zurnalistiky docela zabavna zalezitost:) I kdyz se pribeh misty trochu tahne, celkove film drzi pekne pohromade a dvojice hlavnich akteru hraje opravdu presvedcive. Velice prijemny thriller s originalnim nametem a odpovidajicim zpracovanim! Doporucuju! ()

Mbeast

Je to dlouhé, je to celkem nudné, je to hodně na city hrající, ale všechno zachraňují herci. Ať už tradičně dobrý Dustin Hoffman nebo třeba dojemný Travolta. ()

Hapretor

Nápad ne zrovna záživný, děj táhlý - dva dobří herci to nezachránili. Radši jiný počin. Podobných je až až. ()

helloween93

Zajímavé drama na téma vliv televize na veřejné mínění. Co film vyšvihuje z šedi jsou herecké výkony Dustina Hoffmana, Johna Travolty a dále pak hodně nehollywoodský konec. Ovšem co film potápí je dlouhý a ne úplně zajímavý scénář. ()

gombarix

Takový trochu remake Esa v rukávu říznutý Vrtěti psem (kde má Hoffman i celkem podobnou roli a vlastně to natáčel skoro zároveň), ale nedosahuje síly ani jednoho. Každopádně překvapivé angažmá klasika evropského politického filmu Costy-Gavrase. ()

Miki68

Podle mě nezaslouženě málo známý film. Přestože je mravoučný trochu víc než by bylo nutné, má své jasné poselství a po filmařské stránce mu takřka nelze nic vytknout. Vše je navíc podpořené velmi dobrými hereckými výkony (pro mě v poředí Hoffman, Alda, Travolta). Pro mě překvapení! ()

Joeey

Jako satira dobré, jako napínavý thriller průměrné. Ano, možná je to v pár místech zdlouhavé, ale jako nudu bych tenhle film neoznačoval (jsou o dost výraznější adepti). Oslovilo mě to, i když přiznávám, že na tom měla největší zásluhu ta plejáda známých herců... ()

tranquill

Ten konec byl jakýsi podivný. Nevím, jestli šlo o zoufalství člověka v podání Johna Travolty, který se prakticky omylem dostal do situace, kterou si nezasloužil, ale také ji nedokázal správně vyhodnotit, nebo o příběh reportéra hraného také výborným Dustinem Hoffmanem, který stál na pomezí skvělé reportáže a snahy pomoci zmatenému člověku, nebo šlo hlavně o důraz na zobrazení bezostyšných médií, kterým jde jen o bulvár a senzaci...?? ()

Clark_Kent

Zvrácená síla médií, napáchá vždycky víc škoda než užitku. Tanec Travolty, před indiánem byl určitě nesmírně povzbuzující. Zdařilý snímek a dobrý příběh. Hoffman a Travolta, strašně dobrý. ()

Amonasr

Film vcelku zdařile ukazuje roli médií ve vytváření veřejného mínění a jak se tím také může manipulovat samotnými událostmi, kterých se média zmocní. Pohled dovnitř mediálního prostředí, kde také zuří nelítostná konkurence, alespoň v Americe, má také nezanedbatelnou hodnotu. ()

Ernie_13

Zaujimava drama z "rukojemnickeho" prostredia poukazujuca vela problemov spolocnosti. Od medialnej manipulacie reality, cez karierizmus, sociálne problémy spoločnosti až po koncového diváka, ktorý rozmýšla ako mu média kážu. Dráma čo stojí za zhliadnutie - 75%. ()