poster

Šílení

 • Austrálie

  Lunacy

 • USA

  Lunacy

 • Velká Británie

  Lunacy

Horor / Drama / Komedie

Česko / Slovensko, 2005, 118 min

 • klerik
  ****

  DRACULA+EXPERIMENT Švankmajer je umelec s velkým U a vie, čo je to surealizmus s veľkým S. Oroti NECO Z ALENKY viac sústredené na príbeh, ale jeho "animácie" a "bábkarstvo" je aj tu. Behajúce mäso sa snáží povedať čosi o našej spoločnosti. Na mňa však urobil dojem len horiaci strom na začiatku a "dýchajúce" mäso na konci. Tak či tak je to zaujímavý temný príbeh, kde sú výborní herci (len Pavel Liška dialógy hovorené priamo do kamery nie vždy zvláda). Vynikajúci (aj keď nevyrovnaný) herecký súboj dvoch maniakov (Tríska/Huba) ma však ozaj dostal...(10.5.2006)

 • Rover
  *****

  Neexistuje mnoho filmů, u kterých se rozesměju tak, že mi dělá potíže přestat…tento patří mezi ně. První záchvat smíchu jsem dostal hned na úvod, kdy Švankmajer svůj film uvádí a letmo pohlédne na zem, kde se plazí hovězí jazyk. Nijak ho to však nerozhodí a se znuděným oddechnutím pokračuje dál. Perfektně udělaný film a přesvědčivými výkony herců a skvělými, i když někdy možná samoúčelnými animacemi. Trochu mě zklamal jen Pavel Liška, který je snad schopen hrát pouze jeden typ postav… Jednoznačně jeden z nejlepších filmů roku 2005.(8.3.2007)

 • Davson
  *****

  Odcházím z kina, před sebou stále vidím to maso a v uších mi zní Pochod padlých revolucionářů. Dochází mi genialita díla, které jsem právě viděl. To úžasné alegorické podobenství mi doslova sebralo dech. Špatně udělali ti, kteří odešli během projekce, až na konci vychází všechno najevo a (skoro) všechny ty podivnosti (které nemusí vždy a každého zaujmout) dávají smysl. Ještě něco málo k hercům: Martin Huba předvádí během závěrečných 15 minutách úžasnou hereckou exhibici, Jan Tříska s Jaroslavem Duškem jsou šílení se vším všudy, Pavel Liška je velice dobrý, zklamala mě pouze Anna Geislerová, která mi místy připadala nepřesvědčivá, ale na tom ani tolik nesejde. A teď mě omluvte, musím si jít pustit Pochod padlých revolucionářů.(26.11.2005)

 • fragre
  ***

  No, já nevím. Švankmajerova kratké filmy mám rád hodně, celovečernní méně (s vyjímkou Alenky) - a tento z nich nejméně. Nemám příliš sympatií pro "božského markýze", svatého všech surrealistů, a ani výkony hlavních protagonistů mne neuzemnily. Pan Tříska mi připadá, že je z té Ameriky nějaký vysušený, pan Liška hrál toho svého standartního blba (jednou to snad stačilo), herectví pana Duška není moje gusto a ani pí Geislerová mi v roli nevinné kurvy nepřipadala přesvědčivá. Nejlépe vychází pan Huba. Animace je samozřejmě standartně na vysoké úrovni. Tak jo, je to teda šílené a dekadentní, ale taky trochu dlouhé a rozbředlé. Dokoukal jsem se z povinnosti. Jeho krátké filmy jsou nápaditější a údernější. Tři *, ale slabší.(6.9.2011)

 • gudaulin
  *****

  Švankmajer nemá na domácím hřišti protiváhu a i ve světovém kontextu představuje nanejvýš originálního tvůrce s jasně čitelným rukopisem, který se nezapře ani v případě Šílených. Přesně ve stylu svých pozdějších prací výrazně převažuje hraná složka a animované scény slouží pouze k dokreslení atmosféry. Pohybující se části vepřového masa, kostí a vnitřností slouží k vyjádření rozkladu současné společnosti. Švankmajerovo poselství je jasně čitelné, je to vlastně podobenství na moderní politiku a naše nedávné dějiny, tedy konflikt autoritářství a diktatury na jedné straně a demokracie a liberalismu na straně druhé. Příliš mnoho svobody, se kterou neumí lidé zacházet a která se jim může vymknout z rukou, by mohlo vést k návratu autoritářských metod. Scénář je výborný a využívá jak kostry dvou povídek Edgara Allana Poea, tak především motivů z životních osudů markýze de Sada a jeho pobytu v blázinci na sklonku života. Švankmajerův fanoušek se opět dočká spousty výtvarných hříček, dekandentních prvků a hodně osobité atmosféry. Tentokrát tvůrce svůj film navíc okořenil řadou drobných vtípků ve stylu dialogu "Máte děti?" - "Ne." - "To je dobře." Po herecké stránce jak typově, tak z hlediska odvedených výkonů výborné. Celkový dojem: 95 %. Jeden z nejlepších českých filmů desetiletí.(6.12.2009)

 • - Film byl vybrán jako zástupce českého filmu, který se ucházel o Oscara v sekci cizojazyčný film za rok 2006. (orkadimenza)

 • - Od prvotného nápadu natočiť snímku uplynulo takmer tridsať rokov ku konečnému scenáru a ďalších päť rokov, než sa Janovi Švankmajerovi podarilo pre film získať peniaze. (Raccoon.city)

 • - Aňa Geislerová začala film natáčet 2 měsíce po porodu, poslední klapku měla o 3 měsíce později. Právě scéna, kdy nahá běží po dvoře, je z doby, kdy měla skutečně pouhých 8 týdnů od porodu. Během natáčení s sebou měla syna Bruna a kojila. (hippyman)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace