
Šílení
-
Lunacy
-
Lunacy
-
Lunacy
Horor / Drama / Komedie
Česko / Slovensko, 2005, 118 min
Režie:
Jan ŠvankmajerPředloha:
Edgar Allan Poe (kniha), Marquis de Sade (kniha)Scénář:
Jan ŠvankmajerKamera:
Juraj GalvánekHrají:
Pavel Liška, Jan Tříska, Aňa Geislerová, Martin Huba, Jaroslav Dušek, Pavel Nový, Stanislav Dančiak, Jiří Krytinář, Helena Anýžová, Kateřina Růžičková, Josef Polášek, Jiří Maria Sieber, Ctirad Götz, Jan Švankmajer, Miroslav Navrátil, Tomáš BělohlávekProducenti:
Jaromír KallistaStřih:
Marie ZemanováZvuk:
Ivo Špalj, Petr LendělScénografie:
Eva ŠvankmajerováKostýmy:
Eva Švankmajerová, Veronika HrubáPlakáty
Obsah
-
Festivalovými vavříny ověnčená alegorie současného světa na motivy povídek E. A. Poea ve fantaskním obraze režiséra Jana Švankmajera.
Podle vlastního scénáře natočil výtvarník, scenárista a režisér Jan Švankmajer film Šílení, který označuje za „filozofický horor“ a je opět kombinací hraného filmu s animovanými pasážemi. Tématem jsou absolutní svoboda, civilizační represe a manipulace. Scénář volně vychází z motivů dvou povídek E. A. Poea: „Zaživa pohřben“ a „Šílený psychiatr“. Tyto motivy jsou skloubeny v samostatný děj, který s uvedenými povídkami nesouvisí. Jednou z hlavních postav je Markýz. Tato postava je inspirovaná markýzem de Sade. „Ve scénáři jsem použil některé autentické texty de Sada. Je to film hraný, animace je použita jen skromně ve snech. I když se děj filmu zdánlivě odehrává začátkem 19. století ve Francii, je plný anachronismů a reálií dneška, protože tento film je alegorií současného světa. A blázinec je jeho výstižnou kulisou,“ říká Jan Švankmajer.(Česká televize) - Scénář filmu volně vychází z motivů dvou povídek Edgara Allana Poea Zaživa pohřben a Šílený psychiatr. Jednou z hlavních postav je Markýz, postava inspirovaná markýzem de Sade. Děj celého filmu se zdánlivě odehrává začátkem 19. století ve Francii, je však plný anachronismů a reálií dneška, protože je alegorií současného světa. A blázinec je jeho výstižnou kulisou absolutní svoboda, civilizační represe a manipulace jsou jeho tématem ...(oficiální text distributora)
- Jsou důsledkem absolutní svobody naprostá duchovní vyprázdněnost a citová vyprahlost ještě horšího řádu než ty, které plodí autoritativní uspořádání společnosti? I takto se můžeme ptát po zhlédnutí filmu, který šokuje exaltovanými obrazy krutosti a nihilismu.(MFF Karlovy Vary)
-
Photo © Warner Bros. ČR
-
- Režisérova manželka Eva Švankmajerová, ktorá sa výtvarnícky podieľala na filme, zomrela mesiac pred premiérou. (Raccoon.city)
-
- „Scénář v podobě literární předlohy existuje již od 70. roku. Na přípravě jsme začali pracovat na konci roku 1999, hned po dokončení Otesánka. U projektů Jana Švankmajera je tato dlouhá příprava běžná. Vybírají se motivy, diskutujeme o hercích, Jan Švankmajer průběžně pracuje na scénáři a dáváme dohromady finance,“ řekl Jaromír Kallista. (Zdroj: Česká televize)
-
- Aňa Geislerová začala film natáčet 2 měsíce po porodu, poslední klapku měla o 3 měsíce později. Právě scéna, kdy nahá běží po dvoře, je z doby, kdy měla skutečně pouhých 8 týdnů od porodu. Během natáčení s sebou měla syna Bruna a kojila. (hippyman)
71%
Hodnocení uživatelů
Fanklub filmu
Premiéry
![]() |
17.11.2005 |
---|---|
![]() |
23.02.2006 |
![]() |
17.05.2006 Warner Bros. CZ |
![]() |
03.10.2012 Bontonfilm |
Podobné
- Clarice (TV seriál) (2021)
- Lincoln Rhyme: Hunt for the Bone … (2020)
- Athiran (2019)
- Purpurové řeky (TV seriál) (2018)
- V mysli vraha (2015)
- Pečovatel (2014)
- E.A. Poe: Podivný experiment (2014)
- Hannibal (TV seriál) (2013)
- Území mrazu (2013)
- Vražedná hra (2012)
- Zmizelá (2012)
- Prokletý ostrov (2010)
- Jezdci Apokalypsy (2009)
- Motel smrti 2 (2008)
- Projekt LAZAR (2008)
- MR 73 (2008)
- Symbol smrti (2007)
- Zodiac (2007)
- Hannibal - Zrození (2007)
- Motel smrti (2007)
- Šedovlasý pán (2007)
- Curse of the Zodiac (2007)
- Zodiac Killer (2005)
- Zodiak (2005)
- 8MM 2 (2005)
- Purpurové řeky 2: Andělé apokalypsy (2004)
- Podezření nula (2004)
- Strach.com (2002)
- Červený drak (2002)
- Insomnie (2002)
- Hannibal (2001)
- Jako pavouk (2001)
- Ďábelská hra (2000)
- Purpurové řeky (2000)
- 8 MM (1999)
- Sběratel kostí (1999)
- Vraždy podle Jidáše (1999)
- Sangharsh (1999)
- Insomnie (1997)
- Sběratel polibků (1997)
- Diplomová práce (1996)
- Vraždy podle předlohy (1995)
- Sedm (1995)
- Mlčení jehňátek (1991)
- Červený drak (1986)
- The Zebra Killer (1974)
- The Zodiac Killer (1971)
Aluska88
Výtvarné provedení tohoto filmu je fantaskní. Fantasmagorické, bizarní a šílené. Všechny ty výjevy, atmosféra, postavy a místa. Ale něco mi tam chybělo. Nejvíce zde exceluje Jan Tříska a jeho bláznivý smích. Pavel Liška patří k mým nejoblíbenějším českým hercům, ale tady jsem bohužel místy měla obtíže, mu jeho herectví věřit. Jeho tvář i herecký projev je pro role bláznů či podivínských exotů jako stvořen, ale tady jsem z jeho výkonu měla roztěkané dojmy. Přemítala jsem nad tím, zdali svou postavu tak zkrátka měl zahrát nebo jestli se ji tak snažil hrát. Měla jsem z něj prvně častý pocit, že svou postavu hraje, ale že jí není. Bylo to celé jakési polovičaté. Nevím. Na současnou českou tvorbu však rozhodně výrazné, netradiční a možná až kontroverzní dílo, spojující v sobě hodně podobností s dílem Markýze de Sade, Saló aneb 120 dnů Sodomy.(26.6.2010)
StarsFan
Zvláštní, zajímavé, bizardní, jedním slovem "šílené". Švankmajer postupně přivádí na plátno dva extrémy; volnomyšlenkovou neznabožskou kulturu vedenou výborným Janem Třískou, ve které má právo každý dělat si, co chce, aniž by ho čekal trest, a až diktátorsky tvrdý režim, ve kterém i za sebemenší odkročení od řádu existuje soubor děsivých terapií (od "pouhého" zmlácení, přes vyřezání jazyka a očí až po nejstrašnější terapii číslo 13). A do toho všeho vám tam každých 5 minut skáče maso. Leze po žebříku, souloží, mele se na mlýnku, snaží se dostat z obalů na pultech obchodů. Zdá se vám to ujeté? Takový ten film prostě je.(8.1.2008)
Sarkastic
Ó, jak trefný název filmu ;-) No, moc zkušeností s panem režisérem nemám; je to vlastně první film, který jsem od něho viděl. Možná bych trochu poupravil žánr filmu; přidal bych tam "Komedie", protože jsem se několikrát opravdu zasmál (otázkou je, jestli to nebylo jen tím, že jsem byl šokovaný absurdními scénami). K hereckému obsazení nemám výtku (Tříska byl excelentní, ale musím se zastat Lišky, podle mě zahrál dobře). Jinak samotný příběh sice místy trošku nudil, ale jinak byl ohromně zajímavý. Hlavní myšlenku/záměr autora-režiséra jsem myslím pochopil a rozhodně mě zaujala. Ale...já si prostě nemůžu pomoct; to neustále pohybující se maso mi docela vadilo a navíc jsem nepochopil jeho účel/smysl :-) Jinak můžu vřele doporučit; v české kinematografii jsem se s něčím podobným ještě nesetkal, ale upozorňuju předem, aby se potencionální diváci snímku připravili na nejhorší ;-)(27.10.2008)
Anderton
Šílení je naoriginálnejší český film za poslednú dekádu. Nielen vizuálne, tam je to jasné, ale aj vďaka scenáru a netypicky obsadeným úlohám slávnych hercov proti ich typu, respektíve akejsi avantgardnej variácie na ich typické úlohy. Švankmajer nám hovorí síce starú známu pravdu, nič revolučné nečakajte, podstatné je, akou formou. Film mal dostať ceny českých kritikov, mal mať vysokú návštevnosť a mal byť vyslaný na medzinárodné festivaly ako exemplárna ukážka českej umeleckej tvorby. Asi už nikoho neprekvapí, že sa tak nestalo.(10.8.2012)
Frajer42
odpad!Nějak jsem nemohl pochopit smysl těch animovaných scének, kde pochodují různé kusy masa a orgánů. Nějaký náznak jejich smysluplnosti jsem našel až v samotném závěru přesto si nejsem úplně jistý zda jsem to chápal správně. Na každý pád byla ta animace děsně ošklivá, ale tak už to u animací od Švankmajera bývá. Samotný příběh tohoto nesmyslu je nudný a debilní. Posledních asi 20 minut tvoří vyímku. Tam byl snad i nějaký náznak, že se mi to líbilo. Pavel Liška i Jan Tříska, dva herci které mám více než docela rád, mi do tohoto nesmyslu prostě nezapadali. Škoda, že jsem povídky, ze kterých pan Švankmajer údajně vychází nečetl. Jsem si však téměř jistý, že by tento film na Edgara Allana Poea dojem rozhodně neudělal. Je nad moje síly hodnotit něco tak ubohého jinak než odpadem.(11.2.2012)