Drsný časy

• Belgie

Harsh Times

Krimi / Thriller / Drama

USA, 2005, 116 min

Mně tedy Training Day sednul lépe, to ale neznamená, že Harsh Times za moc nesojí, ba naopak mu chybělo k maximálnímu hodnocení maličko. Christian Bale se poslední dobou snad nemůže objevit ve špatném filmu, když si s ním pouštím film tak vím, že se budu po celou dobu bavit. David Ayer byl však menším krokem do neznáma. Debutující scénárista Training Day však ukázal, že v něm dřímá režisérský talent a já si s radostí pustím jeho budoucí díla. Pro celý snímek je škoda, že jej nepustili distributoři do kin, jde totiž o jeden z nejlepších filmů, vypovídajících o životě na okraji ghetta a jako taková sonda do jinde ne příliš přesvědčivě zobrazené společnosti by neměla chybět v žádné filmotéce filmového konzumenta.(10.5.2009)

Mike Alonzo a Jim Davis sú najlepší priatelia. A Jim Davis je navyše psychopat. Nebolo to tak vždy. No potom odišiel do armády, kde programovo brutálne zabíjal Afgáncov v Afganistane. A to ho zmenilo. Ak v 70. a 80. rokoch vzniklo v Amerike hneď niekoľko filmov (alebo možno aj veľa, no niekoľko z nich naozaj výborných), ktorých hlavná téma bola vyrovnávanie sa veteránov, ktorí sa vrátili z Vietnamu, s postvojnovou traumou, so zaradením do života a pod. (len niekoľko príkladov: Taxikár, Narodený 4. júla . . .), tak tento film je z podobného cesta, akurát si na mušku neberie Vietnam, ale preniesol sa v čase do súčasnosti a venuje sa "veteránom" z aktuálnejších konfliktov - v tomto filme Afganistan. Odborník na hranie psychopatov Christian Bale (American Psycho) podal vskutku mrazivý výkon, naozaj výborný a šialený. Freddy Rodriguez je dobrý zjav - drsňák s psími očami a chlapčenským ksichtíkom - scéna, kedy príde domov po tom, čo zažil veľmi škaredý príklad mexickej pomsty a musí riešiť so svojou ženskou "vzťahové" záležitosti, pričom je stále v šoku, no snaží sa hrať, že je v pohode, je z jeho strany naozaj slušne zahraná. Eva Longoria robí druhé husle, no je na ňu "sakra" dobrý pohľad - kočka, ako má byť. Drsné časy sú veru drsný film, ktorý sa so svojimi hrdinami a divákmi nemazná. Pozor na trajler: horší trajler som za posledné roky asi nevidel - jednako je nudný (nemá dramaturgiu a vývoj), ale čo je horšie - ja zavázajúci: pozrel som si ho po zhliadnutí filmu a prezentuje film ako niečo úplne iné, zaváadza a rozvíja ako hlavné dejové línie príbehu úplne vedľajšie epizódky; Film je ale skvelý;(8.4.2008)

Tak dobrý film naprosto o ničem jsem už dlouho neviděl. Jim Davis Christiana Balea je nejlépe zahranou nejnesympatičtější postavou posledních let. On by snad strhujícím způsobem uhrál i tříhodinový nehybný pohled do zrcadla. Jeho ztvárnění psychicky nestálého tupého agresivního hovada je nezapomenutelný zážitek. Věřím, že takových lidí je nepočítaně. Sám jednoho takového, bohužel, znám. Škoda jen, že mému oblíbenci nenápadných rolí Freddy Rodríguezovi, poloha jakou má ve filmu výrazně nesedla. Stopáž se také mohla v klidu pokrátit. Jenže ten Bale, ten Bale to táhne neskutečným způsobem...(19.2.2008)

Drsný Bale v Drsných časoch.... Tento film má s filmom Training day spoločného mnoho. Rovnakého producenta a scénaristu, excelentného hlavného predstaviteľa (s tým rozdielom, že Bale oscara nedostal) a prostredie plné rôznych etnických skupín a kriminálnikov. Kto prišiel Baleovi v poslednej dobe na chuť (asi nás je dosť ), nemá čo riešiť. Nemá zmysel rozoberať dej, ani situácie, ktoré sa točia okolo zháňania práce, peňazí a drog a sú stavané tak, aby Bale ešte dlho v našich hlavách rezonoval ako nie veľmi sympatický, psychicky labilný chlapík. Kto nevidel a váha, tak vedzte, že ak sa vám nepáčil Training day, nebude sa vám páčiť ani toto a naopak. Ak ani po tomto nemáte Balea dosť, tak jednoznačne odporúčam jeho neuveriteľné herecké sólo - Mechanik.80%.(9.2.2009)

Teda, to byla ale pecka. Ze začátku připomínám, že od Davida Ayera jsem viděl nejdříve první film: Patrola. Ten se mi moc líbil, sice mi nesedla ta ruční kamera - ten styl, ale dalo se to, přesto to bylo super kriminálka o dvou policistech, takže jsem dal 4 hvězdy (80%). Pak jsem shlédl Street Kings - to už byla fakt pecka, polda Keanu Reewes, kterému vše procházelo, ikdyž nejednal zrovna fér, takže jasných 5 hvězd a (94%). Zato tenhle film Drsný časy je snad bezchybný ! Má výborný příběh o bývalém mariňákovi, který se vrací do Los Angles, aby zde našel místo u policie. Potká se tu se svým nejlepším kamarádem, flákačem, který neochotně hledá práci. Jenže onen Jim (ex-marinák) bere jako samozřejmost, že dostane místo u policie, to se však nestane. Jeho chováním v celém čase filmu je fakt zajímavé, je to zřejmě psychopat, který je narušený pravděpodobně z války. Film jasně ukazuje vše podstatné o deelerech, jak to chodí v chudých čtvrtí v Americe, drsnost a jednání hlavního herece ve filmu. O akci zde vůbec nejde, snímek je určen především jako drsné drama. Jim si dělá co chce, prodává zbraně, aby získal trochu peněz, kouří trávu, pije piva, má v sobě autoritu, takže si vynutí i např.aby jeho nejlepší kamarád podlehl a dělal co mu řekne, třeba aby se "vykašlal na svoji ženu" a šel sním zapíjet své nemalé úspěchy, třeba ukradenou trávu, trocha peněz atd ... Takže je furt se na co dívat. Díky štěstí se Jimovi podaří dostat se k federálům nakonec ..... Z filmu jsem nadšen - nevím co dál psát. Je to uvěřitelné drama, které je jednoduše natočeno. Ayer je opravdu skvělý režisér, možná nemusí být tak skvělý, možná ostatní se snaží natočit špičkové drama, které chtějí různými těžkými zvraty komplikovat, ale Ayer na to dje jednoduše, dává jednoduché scény všedního života, perfektní konverzace herců a tak dále. Herecké obsazení je na tom výborně. Hlavní hrdina, který hrál Jima, Christian Bale to zahrál přímo fantasticky (mnohem lépe mu padla tato role, než třbea v Nolanové trilogii o Batmanovi). Hrál přesvědčivě, měl svoji autoritu. Freddy Rodriguez též výborná volba. Zbytek herců v pořádku. Potěší i menší cameo Terryho Crewse. Hudba celkem dobrá, nebyla potřeba nějak ve všech scénách. Konec filmu pěkne zhoustla atmosféra, kdy Jimovi totálně přeskočilo, na úplném konci nečekaná scéna, kdy kapla i trocha nostalgie. Takže nemám ani moc co vytknout. Samozřejmě by se dalo něco vylepšit, něco zdramatizovat, ale jak už jsem psal, bylo by to moc přepracované, takhle jednoduché to stačilo. Takže Jim jako záporná role celkem - prostě me to bavilo a chytá mě tahle role, kdy člověk jedná proti zákonům, někdy jako šílenec a stejně mu to skoro vždy vyjde. Možná trocha více nostalgie by se sem hodila, nějaká zajímavá scéna navíc. Ale to jsou detaily. Jsem zvědavý jak dopadne Arnoldův film TEN. Doufám, že na plný počet hvězd. Takže hodnotím na zasloužených 99% = *****(11.4.2013)

• - Scéna, kde se setkají Jim, Mike (Freddy Rodriguez) a Darrell (Terry Crews) nakonec přerostla do třicetiminutové improvizace všech tří herců, kterou Christian Bale dodnes považuje za nejzábavnější okamžik jeho kariéry. (Othello)

• - Kvůli financování tohoto filmu režisér David Ayer vypověděl hypotéku na dům. (Othello)

• - Jim (Christian Bale) nosí ve filmu armádní hodinky značky Traser, model P 6600 Type 6 MIL-G. (Jizni Tlapa)