Drsný časy

Drsné časy

Harsh Times

Krimi / Thriller / Drama

USA, 2005, 116 min

Príbeh obety, priorít dvoch kamarátov, ktorých následujúci deň je neistý je ako športka. Túžba po istotách je neustále konfrontovaná s ľahostajnosťou (Rodriguez), s pochybnou minulosťou (Bale) a v neposlednom rade s kriminálnym prostredím hispánskéj komunity periférie L.A. plnej nezákonných pokušeí (tu začína a končí podobnosť s Training Day). Trochu mi chýbal (aj cez dve silné scény) intenzívnejší záver. Bale tradične výborný, a nielen kôli nemu sa oplatí vidieť. 75%(21.3.2007)

Tak dobrý film naprosto o ničem jsem už dlouho neviděl. Jim Davis Christiana Balea je nejlépe zahranou nejnesympatičtější postavou posledních let. On by snad strhujícím způsobem uhrál i tříhodinový nehybný pohled do zrcadla. Jeho ztvárnění psychicky nestálého tupého agresivního hovada je nezapomenutelný zážitek. Věřím, že takových lidí je nepočítaně. Sám jednoho takového, bohužel, znám. Škoda jen, že mému oblíbenci nenápadných rolí Freddy Rodríguezovi, poloha jakou má ve filmu výrazně nesedla. Stopáž se také mohla v klidu pokrátit. Jenže ten Bale, ten Bale to táhne neskutečným způsobem...(19.2.2008)

Drsný časy sú výletom do špinavých losangeleských ulíc, kráľovstva drog, štetiek a ľudskej hávede, ktorá si má dávno hovieť pod drnom. Režisér Ayer tu vystaval portrét nadutej kôpky svalstva, ktorá sa patologicky prepadá do psychotickej pózy, nad ktorou postavy strácajú kontrolu. Náročnej hlavnej úlohy sa bravúrne zhostil Christian Bale, ktorý vtedy ešte len začínal prerážať z ranku ambicióznych partov v nezávislých produkciách do hlavného prúdu. Zdatne mu sekunduje Freddy Rodriguez. Opäť bravúrny solo výkon Christiana Balea, naozaj nie je skoro lepšieho herca. Veríte mu od začiatku do konca - reči, grimasy, utrpenie, jednoducho tohto psychopata skvelo prežil a stal sa prvýkrát aj výkonným producentom filmu.(17.10.2019)

Niekoľko všedných dní v živote všedného psychopata... :-) Christian Bale je pre mňa už od Amerického psycha človek, ktorého totálne uznávam ako herca, ale nikdy by som ho nechcel stretnúť naživo. Bojím sa ho. Skoro som presvedčený, že tých magorov hráva preto, aby sa vyventiloval a nezačal vraždiť ľudí na ulici. A v Drsných časoch to potvrdzuje. Nie je to akčné ani krimi, je to zručne vygradovaná psychologická dráma, brilantná štúdia vymletého výsadkárskeho mozgu, ktorý kedysi miloval svoje dievča, lenže v službách vlády musel krájať Aziatov na kusy a teraz je z neho chodiaca rozbuška, ktorá skôr či neskôr vymaľuje svet na červeno. Husté, veľmi husté. A hlavne neviem, k čomu by som ten film prirovnal. K toľkokrát spomínanému čajíku Training Day určite nie...(17.4.2007)

Tenkrát před dvanácti rokama byly jasný dvě věci: Eva Longoria bude pěkná kočka a Christian Bale skvělej herec. Dneska už je mi jasný i to, že většina kluků policajtskejch má k zákonu a pořádku stejnej vztah jako tady Jim. Vlastně kromě tý Evičky je to celý jako reklama na všechno, co Pepinec považuje za hnůj, ale i přesto jsem v tom našel zvláštní zalíbení. Ve hnoji, jo, jsem holt z vesnice.(14.8.2017)

• - Telefónne číslo na vymyslenú spoločnosť Sun House Properties je 213-555-1515. (ANR)

• - Slovo "fuck" a jeho variace zazní ve filmu 296krát, což je v průměru 2,47 fucku za minutu. (Satan)

• - Spoiler: Film měl Ayer natočit pod nejmenovanou společností, která však chtěla razantní změny scénáře. Například měl film obsahovat několik flashbacků, kdy byli Jim a Freddy ještě děti, film měl být přístupnější s dobrým koncem, ve kterém by Jim přežil a dal svůj život do pořádku. Ayer odmítl a natočil film pod Bauer Martinez Entertainment. (Othello)