Drsný časy

Drsné časy

Harsh Times

Krimi / Thriller / Drama

USA, 2005, 116 min

Velmi silný debut proslulého kontroverzního režiséra Davida Ayera. Jako řada jeho slavnějších kolegů (vzpomeňme třeba Olivera Stonea) prošel zásadní formující zkušeností v americké armádě, která zřejmě navždy poznamenala jeho filmovou tvorbu a která rezonuje i v Drsných časech. Ex-mariňák v strhujícím podání Christiana Balea je jedním z největších psychopatů shlížejících z filmového plátna, škoda jen, že zbytek filmu není stejně fenomenální - hlavním nedostatkem je absence kriminální zápletky, Drsný časy jsou vlastně psychologické drama, ač je alespoň zprvu úspěšně maskují kriminálně-thrillerové mimikry. Jimova autodestrukční odysea je ovšem i tak fascinující podívaná akcentující další netušenou přednost snímku - reflexe náboru nových příslušníků policejního sboru a objektivita psychotestů podstatně zrelativizuje v konfrontaci s tímto dosti uvěřitelným příběhem. Psychopatický Jim z Drsných časů je tak trochu jako De Nirův Taxikář, jen bez té brilantní Scorseseho formy...(16.12.2012)

Jim Davis - bojovný sestřih, duše prožraná válečným masakrem a mozek prolezlý mařenou, cigárama a pivkem. Jediná postava, která je dobře napsaná, má svou minulost, má nějaký dramatický rozvoj a působí dobře na diváka díky skvělému Baleovi. Ostatní jen tu a tam zdatně sekundují a Freddy Rodriguez je vyloženě do počtu. Problémem je však Ayer. Už jsem si zvyknul, že se vyžívá v charakterech policistů a píše strukturovaný scénář, který se na konci zvrtne. Bylo tomu v Training Day a bylo tomu i zde. Látka je ale tak rozkouskovaná na několik segmentů, že si neužijete ani rodinného dramatu, ani nějaké hmatatelné kriminální linie a ani narkotic thrilleru. Dohromady to pak působí značně fádně a nesourodě a vzniká tím jakási podivná road-movie s jedním bláznem zakončená drsnou pětiminutovkou. [Přesná stopáž: 116 min](14.9.2008)

Pro nás kluky ze Žižkova, který dostanou na držku poprvé v 11 letech od nepřátelské party a ve 12 letech dostanou poprvé na držku od fízlů filmové časy asi nikdy nebudou tak drsný jako ty realný. Nicméně díky skvělému hereckému výkonu Christiana Baleho jsem se při filmu neusmíval a naopak několikrát jsem si vzpomněl na jednoho mého kámoše od paragánů. Což znamená, že film by u těch, kterých se týká nepropadl a to je jeho nejlepší vizitka.(15.4.2007)

Christin Bale hraje bastarda, kterého znát a potkat v zastrčené uličce, vypustím duši. A hraje ho sakra dobře. Po Training Day druhé Ayerovo ponoření do ulic zanesených lecjakým svinstvem vůbec nedopadlo špatně, i když mohlo dopadnou lépe. Popojíždění po LA, objevování striktně mužského světa, kecání a chlastání s týpky, kteří jsou všichni uplácáni ze stejného materiálu. Přesně o něm film jako takový je, ale nenechte se zmást. Zdánlivě nedojde během těch dvou hodin k žádné zásadní události, jenže při zpětném pohledu mi došlo, jak hluboko jsem se do toho svinstva zásluhou oné bezdějovosti ponořil. Hezky pomaloučku, lahváč za lahváčem, blbej vtípek za blbým vtípkem a jste v tom až po uši, ani nevíte jak. K Baleově postavě lze chovat spoustu různých emocí, ale pevně věřím, že u každému rozumného člověka bude převládat nenávist. Nenávist a zděšení nad tím, kdo všechno v Americe koketuje s postem strážce zákona. V podstatě smrtelně vážná verze dvou dementních poldů ze Superbad. Drsný časy mají svým způsobem happy end a věřte mi - už dlouho jsem se za něj nemodlil tolik jako v tomto případě. 75% Zajímavé komentáře: Cervenak, Satan, RAiken, Jordan, HAL, MegatroN(13.12.2008)

Film se rozjíždí hodně neurčitě, kdy kamarádi Bale a Rodriguez objíždí LA v drsňáckým stylu (obrážejí kočičky, občas někomu nakopou prdel, nebojí se mávat kvérem před xichtem, dovolí si obrat dealera o hulení, apod.). Je to takový čekání, kdy se něco posere, cehož se ale dočkáme - musím říct naštěstí - až úplne na konci. Ve druhé polovině začíná Rodriguez fotrovatět a dostávat rozum přesnou měrou, kterou ho chudák veterán z Afgánu Bale ztrácí díky drogám, chlastu a zážitkům z války. Když sečtu herecký výkony, dobře odvedenou filmařinu a odečtu prázdný příběh, na červený to stačí...(3.10.2012)

• - Kvůli financování tohoto filmu režisér David Ayer vypověděl hypotéku na dům. (Othello)

• - Slovo "fuck" a jeho variace zazní ve filmu 296krát, což je v průměru 2,47 fucku za minutu. (Satan)

• - Freddy Rodriguez během natáčení Harsh Times ještě navíc hrál v páté sérii seriálu Odpočívej v pokoji. Kvůli tomu se mohl věnovat natáčení filmu pouze od úterý do pátku a zbylé dny věnovat seriálu. (Othello)