Star Trek

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Leonard Nimoy, Eric Bana, Bruce Greenwood, Karl Urban, Zoe Saldana, Simon Pegg, John Cho, Anton Yelchin, Ben Cross, Winona Ryder (více)

James Kirk se narodil v den, kdy byla napadena hvězdná loď jeho otce. Od té doby vyrůstal jako poloviční sirotek, nebyl zrovna vzorné dítě, ale přesto se dostal ke hvězdné flotile. Jako kadet se ocitá na palubě U.S.S. Enterprise pod velením kapitána Pikea. Potkává zde prvního důstojníka Spocka, který je mu na první pohled nesympatický, a jejich antipatie jsou vzájemné. Enterprise přijímá tísňové volání z planety Vulcan a vyjždí na pomoc, ačkoliv posádku tvoří kadeti. Jsou totiž nejblíže. Kirk si ale uvědomí, že okolnosti jsou stejné, jako ten den, kdy zmizel jeho otec, letí do pasti. Opravdu, u Vulcanu na ně čeká ničivá loď pod velením romulana Nera. Nero chce, aby důstojník Spock trpěl, jenže Spock toho muže vidí poprvé v životě. Ukáže se, že Nero je z budoucnosti, kde byl svědkem zničení své planety, svého domova. Viní z toho Spocka, který slíbil, že planetu zachrání. Cestoval proto do minulosti a chce, aby mladý Spock trpěl stejně, jako trpěl on. Chce zničit jeho planetu, jeho domov, jeho rodinu. Bohužel se mu jeho dílo zkázy podaří a Vulcan přestane existovat. Další na řadě je Země. Mladá posádka se musí hrozbě postavit. Snad se při tom z Kirka a Spocka stanou dobří přátelé, tak, jako tomu bylo v jiné časové linii. (TV Prima)

molcan2 odpad!

Najskôr upozornenie: nie som trekkie. Ani zďaleka. Je mi úplne jedno, ako tento film zapadá do "kánonu" Star Treku. Úprimne, bolo by mi to jedno. Pozeral som ho s otvorenou mysľou a hľadal som zábavu. Namiesto toho som dostal bandu frajerov a báboviek, ktorí sa hrajú na filmovú noc, spolu s dialógmi vyvolávajúcimi kŕče, nútenými pokusmi o humor a podbízením sa fanúšikom komiksov (ktorí určite pochopili všetky interné odkazy o predpisoch hviezdnej flotily). A áno, zápletka bola chaotická. Len stručný zoznam: Kid Kirk vbehol starým autom do kaňonu a vyskočil práve včas, aby sa zachytil okraja priepasti. Čo to do ...? Veľa scén bolo očividne nakrútených vo vnútri nejakej chemickej továrne. (Niekoľkoposchodová budova s navíjajúcimi sa rúrami vedúcimi všade okolo atď.) Nevedel som, že vesmírne lode vyzerajú tak veľmi ako miestna továreň na spracovanie odpadových vôd. Zomrie 6 miliárd ľudí (dobre, Vulkáncov), ale všetci sa tvária, akoby to "nič nebolo" (alebo možno boli len takí zlí herci? Kto vie?) Práve sa stalo nepredstaviteľné a vy ste napoly čakali, že sa posádka na konci bude navzájom plieskať. Úprimne, dozorcovia v Osvienčime museli prejaviť viac pochopenia pre tragédiu takých epických rozmerov. Úsilie, aby každá pôvodná postava vyslovila svoju "hlášku", bolo tak očividne vynútené, že bolo doslova trápne sa na to pozerať. Bolo mi hercov ľúto. (Niektorí ľudia skutočne napoly tlieskali, keď sa púšťali staré gaštany. Čo to...?) Viem, že je to hlúpa tradícia Star Treku, ale prišlo mi "nelogické" (ďakujem, pán Spock), ak nie rovno idiotské, že na samovražedné misie v štýle komanda sa vždy vydávali najvyššie poschodia veliteľskej štruktúry. (Stalo sa to aspoň trikrát. Minimálne.) Existuje dôvod, prečo už armády nemajú na čele generálov: ťažšie sa nahrádzajú ako pechota (práporčíci, červené košele atď.) Mierna sťažnosť, ale bolo to dosť otravné vzhľadom na to, ako mali byť všetci "inteligentní". Celkom ma pobavil sofistikovaný náznak filmu, že to, že sa Kirk každú minútu či dve dostane do boja, je najistejším dôkazom, že z neho bude dobrý kapitán. Z toho vyplýva, že Mike Tyson by bol najlepším kapitánom Enterprise. Vždy. (Máte s tým problém!?) Takisto bolo pekným ťahom, keď sa Spock a Kirk stretli mano o mano v boji o kapitánske kreslo (a stali sa priateľmi). Možno si autori pozreli Klub bitkárov raz za čas príliš veľa? Vtipné je, že pri všetkej tej roztopašnosti je to len ďalší Star Trek film (preklad: campy melodráma s predvídateľným dejom). ()

inutihar

"I am not your father." je filmová hláška roku. Pro trekkies povinnost. Pro všechny ostatní jeden z důvodů proč chodit do kina. A Winonu Ryder jsem fakt nepoznal. ()

SpeedyCZ

Neznalost předlohy mi nezabránila v tom, abych si Abramsovo sci-fi užil. Za zmínku jistě stojí i kvalitní soundtrack a velmi dobrý výběr herců se Zacharym a Chrisem včele. Po dějové stránce velmi dobrý nápad s tím time travellingem, akorát jsem teda čekal, že Zoe Soldana nakonec skončí s Pinem... BTW kdo by byl řekl, že Eric Bana bude takový dobrý záporák? :-) ()

Mary19

A nová éra scifi může začít... :)) ... Trailery, fotky a ani všechny další materiály skutečně nelhaly a s klidem mohu za sebe říct, že J.J. Abrams zvládl svoji práci na výbornou. Od vynikajícího hereckého obsazení až po velice chytrý a nápaditý scénář se mu podařilo skloubit vše co k skvělému filmu je potřeba... Rozhodně jsem nečekal tolik vtipných hlášek a situací, a už vůbec jsem nedoufal v tak blízký přístup k hlavním postavám, ke kterým jsem si hned od začátku filmu vytvořil neuvěřitelně silný vztah, James T. Kirk a Leonard "Bones" McCoy rulezzz.... Závěrem, nový ST je parádní scifi podívaná jaká tu dlouho předlouho nebyla, Chris Pine se stává novou hereckou superhvězdou a Star Trek XII je již v očekávání.... 100% ()

Radek.SCH

Upřímě řečeno nenávidím Star Trek. Tedy přesněji řečeno: nenáviděl jsem ho do 7.května 2009. Od teď ho sice ani na druhou stranu nijak nemiluju, ale rozhodně ho respektuju jako plnohodnotnou zábavu pro masy. Vždycky se mi hnusily ty dementní a kýčovité sci-fi ságy jako Star Trek, Stargate apod. Jsou to doslova prznitelé dobré sci-fi. Ale Abrams tomu vdechl nový "vítr do plachet". Dovolil si z celého subvesmíru ST udělat srandu. Skalním fandům se to možná líbit nebude. Ostatním stoprocentně ano. Pokud jste zažraní do sci-fi jako já, bude to na osmdesát procent. Pokud naopak space opery moc nemusíte, tak si deset procent odečtěte. ()

clump

Postmoderni Star Trek? Pribuznost s Abramsovym LOSTem je prave v povaze dila, ktere presahuje ramec filmu samotneho a nejlip funguje s vedomim sirsiho kontextu svoji mytologie. Tu neni treba znat, ale pak vzrusta sance, alespon o trochu, ze vam to bude pripadat jako ptakovina. Ovsem slusne, s nadhledem a chuti natocena ptakovina! Coz bych treba o Battlestar Galactice nerekl, ta preci jen nasadila latku o neco vys. ()

SkyCaptain

Star Trek neznám, jsem fanda SW a musím říct že tady nebylo skoro nic originálního, celý film je jedna velká klišé kanonáda, která kupodivu docela drží při sobě, nemůžu říct že bych se nudil, ale SW je SW. ()

zelda82

Pribeh misty pripomina serial pro teenagery (i kdyz tady mi to vadilo o dost vic nez ve Hvezdne pechote), ale jinak je tenhle Star Trek poradna jizda toboganem. Postavy fajn zahrane, akce vytecna a zaporak dostatecne skaredy. A to rikam jako clovek, ktery serial nema rad a ze vsech tech celoveceraku videl cca tri nebo ctyri. Pro me maximalni spokojenost. A pro zbytek vyprodaneho kinosalu asi taky:) ()

Adm.Nelson

Efektné. Zábavné. Dobre zahrané. Ale zjednodušené až na kosť a s mnohými logickými prešľapmi, ktoré sa nedajú nevšimnúť (to na najnovšej federálnej lodi, ktorá ide na záchrannú misiu, sú skutočne iba samotní neskúsení mladíci?). Každopádne, tentokrát nad objektivitou hodnotenia vyhráva moja slabosť pre sci-fi. 8/10. ()

hazaba

Přiznávám, že jsem Star Trekem nepoznamenaná (zvláštní....), takže mi nejspíš spousta narážek unikla (ale Spockovo gesto fakt znám :-)), nic to však nemění na faktu, že jsem se velmi dobře bavila a když se na scéně objevil Scotty, tak to bylo dvojnásobné. ()

Axident

Trekkie nejsem a k fenoménu Star Trek mám zcela neutrální vztah, na čerstvý Abramsův celovečerák mě tedy nalákaly až velmi slušné recenze. A nelhaly. Čistě odvedená práce, zúročené zkušenosti z Lostu, přesně vybraní herci a vyprofilované postavy, akorátní esence napětí a humoru, v patřičně soudobém trikovém balení - u mě to 100% zabralo! ()

kostej_

Mám poměrně smíšené pocity. Nový star Trek je přes svou retro stylizaci ve všech směrech sci-fi moderního hávu (a nevadí ani zkopírování zápletky Enterprise), zároveň ale hází do koše téměř vše, co jsme dosud o světě Star Treku věděli. ()

optimus0s

Za prvé, nejsem znalec ani fanda Star treků a za druhé, na tento film jsem šel s velikým očekáváním něčeho vážně bombastického. Na rovinu, zas až tak úžasný to nebylo, ale pořád to šlo. To co bylo nejúžasnější byly triky. Všechny. ()

*Colorado

Určitě jsem byl mile překvapen a zároveň bych byl hodně překvapen, kdyby to neodstartovalo nějakou sérii.. Krom chvály, kterou zde pějí ostatní zmíním to, co mně příliš nesedlo. Není toho moc, ale možná až příliš komediálnosti a moc mi do filmu nesedl Simon Pegg. Sem tam nějaká ta nelogičnost, ale jinak dobré. Fascinating :-) ()

FilmWave

Abrams se opět vytasí s několika nečekaně silnými momenty (úvodní porod, Beastie Boys projížďka), ale celkový dojem je spíš slušné velkorozpočtové sci-fi, než nějaká zásadní událost. Nejsem ovšem trekkie. ()

tragos

Mé dojmy z (prvního? :)) Abramsova Star Treku jsou hodně pozitivní, navzdory tomu, že jsem neviděl zajímavý nebo poutavý příběh. Často jsem se dokonce přistihl, že o dění na plátně smýšlím jako o dobré parodii -- možná proto, že ke Star Treku nemám žádný vyhraněný vztah. Nuže, co se mi líbilo? Prostě roztomilý a plynule ubíhající snímek s jednoduše stavěným dějem, staromileckou atmosférou a nevyhnutelnou záchranou světa, který mně jako celek asociuje slovo "bio", ono staré označení kina. Abrams to s působením na masy umí a nový Star Trek je zatím jeho nejlepší režijní počin. !!! Pozor, může následovat prozrazení děje !!! Líbil se mi i způsob, jakým otevřel dveře k dalším pokračováním, i když -- co si budeme namlouvat -- potenciál cestování v čase byl využit jen minimálně, což je neduh naprosté většiny filmů s tím pracujících. Ale abych se vrátil zpět na Vulk... ehm Zemi, tak tipuji, že ST v Top 200 nevydrží dlouho, protože prostě je příliš naivní a jednoduchý, bez hlubšího pohledu do nitra hrdinů, čímž nevybočuje z řady předchozích ST filmů. Akce se rychle okouká a ona nostalgie vyprchá, protože pravá nostalgie leží o nějakých 50 let hlouběji v minulosti. Je tu i humor, který je občas vtipný, ale často také úplně mimo mísu. A tak nakonec to jediné, čím mi nový Star Trek přijde opravdu zásadní, je ono otevření nové časové linie. 7/10 ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Jak to vypadá se čtvrtým Star Trekem?

Jak to vypadá se čtvrtým Star Trekem?

02.03.2023

Je to už několik měsíců, co studio Paramount s nadšením oznámilo vedle dalšího rozšiřování univerza skrze televizní seriály taky čtvrtý filmový Star Trek. V tom se měli údajně vrátit všichni původní… (více)

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

28.09.2022

Těžko říct, co přesně studio Paramount provádí se čtvrtým Star Trekem, jedno je ale jisté, pokračování úspěšné série s Chrisem Pinem (To nic, drahá), Zacharym Quintem (Snowden) a Zoe Saldana (Avatar)… (více)

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra