Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

choze

Snyder zvládl geniální komiks věrně přenést, rozpohybovat, vizuálně vypulírovat a opentlit pár vtípky (což rozhodně není málo), ale život mu v mých očích vdechnout nedokázal. U nádherného úvodního retro klipu jsem sice zamáčkl slzu, ale po zbytek filmu jsem už necítil téměř nic. Typově dobře vybraní herci (s výjimkou Ozymandiase) defilovali v dokonale zrekonstruovaných kostýmech a kulisách a deklamovali věty z komiksu, ale jak postavy, tak jejich osudy mi byly ukradené stejně jako klimax, při kterém se mi v komiksu vždy stáhne krk. První polovina mi navíc přišla jako šílený flashbackový guláš, kdy se vlastní děj pohybuje hlemýždím tempem (v komiksu mi to nijak nevadilo), aby se v druhé půlce nevzrušeně doloudal k nijak šokujícímu finále. Už několikrát jsem četl cosi o tom, že film je brutálnější než předloha, ale aspoň mě přijde šest celostránkových panelů posetých rozmašírovanými mrtvolami nám dobře známých vedlejších postav podstatně brutálnějších než nějaká otevřená fraktura ruky a rozsekaná hlava a taky jsem moc nepobral, co měla v tak realisticky pojatém příběhu znamenat ta nerealistická akce. Zkoumal jsem, kochal se, ale neprožíval. ()

MoRTy

super pohled na "kult" superhrdinů. mimo ostatní filmový aspekty bych rád vypíchnul parádně krvavý bitky a soundtrack ! ()

Segrestor

Sotva by šlo říct, že by tento film natočil někdo jiný lépe. Ty zpomalené záběry, co máme Snyder a já tak rádi, učinily film jakýmsi studijním materiálem. Díky dlouhým strnulým záběrům lze jakoby celou scénu podrobně prozkoumat a vycucat z ní maximum. Pro ortodoxní vyznavače komiksové předlohy pohodlná cesta k důkladnému porovnávání. A k filmu obecně není třeba co dodávat. Film je poněkud netradičním zpracováním příběhu o superhrdinech. Nevím jestli je někde prostor pro komentáře k bonusovému DVD filmu Watchmen, ale rozhodně bych doporučil to zhlédnout celé najednou. Film dostane větší hloubku a navíc zjistíte něco o zákulisí skutečných superhrdinů z reálného světa. ()

Gilmour93

Když oloupete superhrdinu, objeví se Pagliacci... Ikonické záběry, úchvatný vizuál, staré šlágry na správných místech. Moore je komiksový Shakespeare, Snyder Branagh. ()

Psema

Zack Snyder byl zrozen k točení videoklipů a dravých akčních nátěrů, nikoliv pro mnohovstevnaté adaptace geniálních komiksů, v nichž se toho děje tolik, že by na to nestačila ani trojdílná minisérie - dekonstrukce superhrdinů jako bezproblémových zastánců pořádku, anti-jaderná agitka, bizarní glosa společnosti, etc.. Přidejte si k tomu odvážné komponování komiksových okének, do posledního detailu promyšlený příběh, psychologii a hlavně "poselství"... Zack Snyder všechna zmíněná (i nevyřčená) pozitiva předlohy vzal, ořezal a vypadl mu z toho sterilní polotovar, na němž je poutavá pouze postava Rorschacha a vyleštěný vizuál, jenž ve spojení se stylizací místy připomíná dílo hodně velkého fetišisty. Snyder zdatně opisuje přímo z Mooreova komiksu, skládá mu holt s každou vteřinou, ale jelikož ani po třech filmech neví, jak pracovat s dějem a postavami, rozpadá se mu celá ambiciózní freska pod rukami. Z celé sebranky (super)hrdinů je zajímavý akorát ten největší psychopat (Rorschach), a to z toho důvodu, že se v jeho případě nadmíru povedl casting, je dobře zahrán a jako jediný pochopen. Z ostatních se stali buď machističtí násilníci a idioti, filozofující měkoty, až na problémy s erekcí nemotivovaní důchodci či modelkoidní primadony s IQ tykve. A zoufale mdlý Matthew Good je skutečně špatný "joke". Snyder skládá za sebe okénko po okénku, vytváří poměrně hezké koláže, podbarvené vynikajícím soundtrackem, ale jakmile dojde na emoce a posunování děje kupředu, tápe jako prvák na filmové škole. Nesmyslně si se světem Watchmenů občas pohraje za pomoci scenáristického brku (zvýšení síly všech postav nechápu jako nedomrlý konec, jenž původnímu komiksovému, byť silně nefilmovému, nesahá ani po kotníky), jindy svou neúnavností pokud jde o snímání ve slow-motionu a i ty triky mu občas létají všude možně, jen ne tam, kde by měly. Alan Moore může být ve své kobce opět spokojen. Měl totiž opět pravdu. Watchmeny zfilmovat nejde. Ne s režisérem jako je Snyder, jenž nejdříve vidí efektní pozlátko a pak teprve myšlenky, bez nichž to tentokrát vážně nejde. Nebo vy snad máte rádi, když místo pizzy s pěti sýry dostanete tu se dvěma a ještě se vám nikdo neomluví? 5/10 ()

robbiee

[imdb: 7.9/10] | me: Podľa mňa je takmer nemožné spracovať takto obsiahlý komix do jedného filmu tak, aby to niekde nespôsobilo škodu. Vizuálne je film výborný, ale snaha zachytiť úplne všetko od modrého všemocného uja Manhattna cez všetky charaktery ostatných postav až po nejaký ten silný dej je nemožné. A aj preto sa mi zdali isté pasáže namakané a silné a iné zase ako keby stratili niť - kedy sa Zack Snyder snažil o niečo veľmi duchaplné, ale celkovo to vyznelo skôr až smiešne (tak pateticky). Rorschach je vynikajúci po každej stránke, ... ale film je až preplnený flashbackmi a vykresľovaním postáv a tak neostáva veľa času na iné. Ale za temné stránky filmu, Rorschacha a vizuál dávam 3 a 3/4 * ()

somnar

Vynikající. Před neuvěřitelně drsnou, drzou, nekorektní, vtipnou a šíleně zábavnou adaptací geniálního komiksu by si měla většina superhrdinských rádoby eposů kleknout, jak Vietnamci před Dr. Manhattanem. Snyder si mě získal již úvodními titulky, pak už jsem nemohl ani nechtěl odolávat. Dech mi překvapivě přehlední Strážči nevyrazili (pár hluchých míst se vždycky najde), oči jsem však od plátna odtrhnout nedokázal. Velký dík za tuhle neobyčejnou audiovizuální lahůdku. 90% ()

Hal_Moore

K nejnovějšímu filmu Zacka Snydera jsem přistupoval s velkým despektem. Trvalo mi několik měsíců, než jsem se k němu odhodlal. Jde na první pohled o něco naprosto odlišného nejen od Snyderovy předchozí tvorby, ale od filmové tvorby jako takové. Měl jsem také obavy o pochopení děje, jelikož předlohu provázela pověst o nezfilmovatelnosti. Poté přišly na řadu trailery, které mě tedy moc nenadchly. Uběhlo pár měsíců a já, k mému velkému překvapení, dávám plné hodnocení. Jde o komiksovou adaptaci tak specifickou, že se vlastně vymyká všem žánrovým předpokladům. Nic podobného ve světě filmu ještě nevzniklo a se Zackovým rukopisem jde o jeden z nejlepších z neprávem finančně neúspěšných snímků za několik posledních let. V mém osobním žebříčku komiksových adaptací se Strážci vyšvihli hned za Temného rytíře na druhou příčku, vyplňující volné místo mezi nejnovějšími Batmany. Zack Snyder potvrdil roli vizionáře a ve svém třetím filmu nám představil doposud svůj nejlepší film. PS: Dokážu si živě představit Max Paynea v režii právě Zacka Snydera, ten feeling hry byl z filmu pořádně cítit. ()

Kryšpín

Perfektně adaptovaný komiks. Dle mého si Zack vyzkoušel na třístovce, že lze něco nakresleného rozpohybovat a tak se vrhnul na Watchmeny. A zvládl to na jedničku. Na své si příjdou, jak čtenáři původní předlohy tak i neznalí, kteří se ani neztrácejí v příběhu. Už začátek filmu mě uchvátil a za zpomalovačky jsem byl jedině rád a mohl si tak vychutnat každý detail na velkém filmovém plátně. Stejně tak titulková sekvence je (pro opravdu znalé) boží a narážky na události z politiky a ze světa showbussinesu je odlechčením na následující těžký příběh hrdinů. Jeho první polovina je bez chybná a udržuje si své tempo. Druhá (stejně jako v knize) se mi trošku ztrácí. Naštěstí to občas zachraňují flashbacky, zejména brutální Rorschach, který mi nějak vyhovoval víc v komiksu (ale to možná napraví DC verze). Závěr filmu pro mě jakožto znalce předlohy přakvapením, tak jsem si v klidu vychutnával závěrečné vizuál a hudbu. ()

TheDarKnig

Teměř stejne dobry zazitek jak s Temným rytířem. Film uběhl, musím říct, že i když sem nečetl předlohu, vše sem chápal a vše mi uběhlo velmi rychle. Nej, postava je stoprocentně coolový Rorschach, ale hodně dobrý byl i Komediant a zčásti i Dr.Manhattan, i když u něho jsem měl pocit neporozumění. Mimochodem jak se poprve ukazal uplne nahý téměř sem si toho kvuli velmi zářící modré nevšiml, takže tot asi k tomu velmi zavrhovanemu...Konec by takový jaky k me radosti v posledni dobe má stále více filmu a to, že to možna SPOILER neskončilo uplne dobre. Přece jen obětovat toho tolik a pak jen doufat, ze se to zachvili zase nevrati do starych koleji, je hloupost a kvuli takove hlouposti...No nebudu dale spoilovat, protože vím, ze to nekterym hodne vadi. Takze moje hodnoceni je nekde nad 90%, s poznámkou: Snydere, to se ti zase povedlo (myšleno v absolutne dobrem..) A bylo by špatne kdybych to nezakončil, tak jak se má: Rorschach's Journal: October 12th, 1985. Tonight, a comedian died in New York. Proste a jednoduse, komiksovky (tím lépe, pokud jsou temné a na zamyšlení) mě berou.. PS: Soundtrack skvělej, ten song Halelujah me fakt dostal, stejně jako ten úvodní od Dylana (nej. intro, jaké kdy ve filmu bylo), a taky část od Philipa Glassa (mimochodem, i moje nejoblíbenější část v komiksu, a opravdu děkuji Snyderovi, že mi poskytl ke čtení té pasáže tak skvěle padnoucí meditační song), Sound of Silence je pak geniální, ta scéna pohřbu se díky ní určitě stane legendární ()

TeeAge

Jeden z mála prípadov, keď je komiks neobyčajne krásny. Nevšedným, nápaditým vizuálom, a i s štipkou duchaplnosti. ()

genetique

Prvý ozajstný blockbuster tohto roku dorazil, vykopol dvere v kine a keď už som sedel spokojný na svojom mieste uštedril mi jednoznačný knockout. Moja absolútna neznalosť tejto comicsovej série ma pred začatím trošku znepokojovala, no už behom pár sekúnd ma Zack Snyder uistil, že on je ten, ktorý dokáže bez zaváhania sfilmovať nesfilmovateľné. Dej začína fortissimo hneď od začiatku a už v úvodnej (akčnej scéne zabalenej do poetickej hudby) mi bolo jasné, že nepôjde len o bežnú žánrovku o comicsových hrdinoch. Jednotlivých hrdinov si zamilujete. Podstatné je, že je jedno,či budú kladní alebo záporní. Snyderova réžia, perfekcionistiské vyváženie scén s absolútnou absenciou klišé, medzi ktorými hrá akcia až druhé husle, dáva totiž postavám maximálne štedrý priestor. Každá minúta a sekunda v každej scéne má svoje miesto, každé slovo dialógu v týchto scénach je vyslovené s maximálnym uvážením; a do toho sa nám do uší porciuje znamenitá hudba, v ktorej výbere sa tvorcovia vôbec nebáli experimentovať. Snyder teda posunul spracovanie comicsu a jeho prevedenie na plátno do ďalšieho levelu, na ktorom by určite stroskotal aj samotný Nolan. No povedzme si, že nie každá predloha má na to, aby z nej vzišiel takýto zázrak. Takže zajtra si kupujem žltý odznak smajlíka, fixkou dokreslím kvapku krvi a idem ho nosiť do dňa, kým nesadnem do kina na pokračovanie tohto trháku. 100%. ()

TheRaven

Komiksy a jejich adaptace nejsou mou velkou zálibou, ale Strážci dokázali jet kupředu a ani chvíli nenudit neuvěřitelných 215 minut. To je třeba ocenit. ()

Hakha

Nevím čím mám začít, jelikož vše funguje přesně jak hodinky... režie Zacka Snydera je opět parádní, jež cool akční scény doprovází i výborně odvyprávěný příběh, kde brutalita nemá hranici. Herecké obsazení nemá chybu, kde všichni zúčastnění se do svých rolí hodí jak vyšití. Hudba, příběh, obsazení, režie, souboje, myšlenky, erotická scéna a mnoho působivých sekvencí (např. příběh s unesenou holčičkou) jsou klady v tomto filmu a těžko hledám zápory. U mě jasné 5 hvězdičkové hodnocení... "Vazoune, svět je tak malý..." ()

zelvopyr

Problém s tímto a podobnými filmy mám ten, že nemám cukání dát nějak moc dobré hodnocení, ale zpětně snížit obdobným filmům :-) ... Celkem to ušlo, poměrně neploché postavy, konečně jednou v komiksu... Jo a vadil mi tam ten Fantomas :-D ()

Eliott

Film rozhodně není klasická superhrdinská akce s nicotnou zápletkou a kdo očekává film jako je standart dněšních marvelovek, bude na konci zklamaný. Film má mnohem hlubší kontext o lidské podstatě a nějaké superhrdinské kousky jsou zde jen sladkým bonusem (i když výtečně natočené). Kamera je naprosto skvělá a donutí diváka vychutnat si každou scénu du sebemenšího detailu a k tomu je děj doprovázená výborně zvolenou hudbou. Hlavní postavy jsou také skvěle zvolené a sympatické. Osobně mezi nimi dávám přednost postavě Rorschacha, který je velice temný, ale férový. Po shlédnutí televizní verze, vydá snímek maximálně na 3 hvězdy, neboť tam není leccos ani zmíněno. Po letech jsem to ale napravil tou nejdelší a tak si film s radostí připíchnu k 10ti nejlepším hodnotím plným počtem hvězd. 94% ()

Hellboy

Geniální....komiks. Film je dobrý, ale jen díky své předloze. Ne že bych chtěl upírat snahu Snyderovi i všem ostatním, co na filmu pracovali, ale největší zásluhu na kvalitě snímku má skutečně Alan Moore a David Gibbons, čímž nechci říct, že to neni dobře natočený, naopak, šlo by to udělat mnohem, mnohem hůř, a tohle bych dokonce označil za nejlepší verzi, kterou si sám dokážu představit (možná by tam vážně nemuselo být tolik zpomalených záběrů, pak by se stopáž tak o hodinu zkrátila (to vymyslel Garth Marenghi:))) Myslel jsem, že je to nezfilmovatelné dílo a najednou se ukázalo, že to jde. Téměř otrocky věrné předloze s několika vlastními nápady (Kennedy a celé úvodní titulky). Docela zasloužených 5, od V jako Vendetta je to ve zfilmovávání Mooreovejch komiksů zase o dost lepší.. ()

Botič

Filmový vtípek ležící na oltáři, jenž vzdává hold comicsové předloze, kterému se zasměje jen někdo. Do jaké míry je vhodné adaptovat comics okénko po okénku a opájet se dokonalostí jednotlivých scén, když celek působí dosti nevyváženě. Po vynikajících úvodních titulcích parafrázujících hned několik popkulturních odkazů přichází menší rozčarování. Paralelní minulost, paralelní přítomnost a paralelní budoucnost(?) s hlavním cílem - boj za lepší zítřek je spíchnutá z mnoha nezapomenutelných scén operujících se skrytými symboly ale k čemu to, když Snyder selhává jako loutkař. Nedokáže dost dobře rozvinout psychologii, motivace a vzájemné emoce mezi jednotlivými postavami, k nimž je těžké vytvořit si nějaký jiný vztah než, že tenhle hrdina je cool a ten druhý je míň cool, protože nemá tak cool akční či erotickou scénu. Závěrečné ospravedlnitelné klišé zůstává ale stále klišé. Watchmeni jsou stylovou imitací předlohy a evidentně jí nedělají ostudu, byť se Snyder poněkud ztratil v překladu při převodu obrázků z comicsu na plátno a záměr se alespoň z mého pohledu nepodařilo úspěšně naplnit. Osobně nevím jak Watchmeny uchopit, neboť prosté zařazení do škatulky comicsových adaptací není dostačující. I přes převládájící negativa je ale na Watchmenech něco, co mně přinutí se k nim v budoucnu znovu vrátit. Snad zítřek ukáže.7/10 PS: mrzí mě, že jsem ztratil ten ničím nekontaminovaný pohled desetiletého kluka, který by si zřejmě nelámal hlavu s hodnocením ale spokojeně by se usmíval a těšil by se až si Strážce znovu pustí na videu. Škoda:( ()

Arachneuss

Klaním se před Snyderem. Komix jsem četl před několika měsíci opakovaně, tudíž se mohu zařadit do skupiny "fanoušek" a ne "četl kvůli filmu nedávno". Podrobně vysvětlím každou hvězdu. 1. Obraz aneb "Vizuální orgie": Režisér je ďábel. Naprosto do puntíku převedl popis "Nejlepší grafická novela všech dob" na plátno. Geniální záběry doplňují dokonalost této adaptace, ať už se jedná o Rorschachovu masku, "slow motion" efekty či zničení New York City. Grafická stránka filmu byla jednoduše tak "dechberoucí", že jsem se div nerozbrečel štěstím 2. Hudba aneb "Nečekaná a opět geniálně umístěná": Mnoho komiksových adaptací sází na své soundtracky, které jsou pro dannou scénu striktně vytvořené, aby pouze dokresili dějovou linku. Snyder to vzal z opačného konce a nabídl nezapomenutelné klasiky, jenž jsou občasně nahrazeny kompozicí stvořenou přímo pro film. Audiovizuální stránka tak dostává úplně jiný význam a tím posouvá toto umělecké dílo za hranici dokonalosti. Opět se musím klanět tvůrcům. 3. Herci aneb "Kde jsou? Vidím pouze milované postavy": Obsazení se povedlo na jedničku s hvězdičkou. Billy Crudup opravdu JE všemocným Bohem. Patrick Wilson JE do sebemenšího detailu Sůvou. Malin Akerman MÁ sexappeal, kuráž a ženskost Hedvábného přízraku. Jeffrey Dean Morgan dokonce pojal svou roli tak precizně, že zastiňuje i svůj Komediántský předobraz. Vrcholem se ale stává Jackie Earle Haley, jenž je od první do poslední minuty filmy temným Rorschachem - ihned bych mu vrazil Oscara. Hodně se odsuzoval Matthew Goode jako Ozymandias a já k tomu mohu pouze dodat, že jsou to plané řeči. Postava "smartest man in the world" působí naprosto věrohodně a pro mně i lépe jak v knize. Zase se klaním tvůrcům. 4. Akce aneb "Matrix se potkal s Bournem a 300": Je vidět, že řežisér natočil Bitvu u Thermopyl a viděl opravdu hodně akčních snímků. S krví nešetří a mláticí sekvence se snaží nacpat kam se dá. Souboje jsou přehledné, adrenalinové a choreograficky vynikající. Ještě jednou se musím klanět. 5. Režie aneb "Vizionář, jenž dokázal nemožné": Zack Snyder to natřel všem, jenž si mysleli že Watchmen se nedají zfilmovat. Každý záběr má do detailu promyšlený, každý dialog působí věrohodně a i těch pár změn ve scénáři film ještě více zdokonalilo. Jeho Strážci přinesli, stejně jako komiks, do "adaptace kreslených hrdinů" revoluční inovaci a opět jí posunuli o pořádný kus dál. Normal Cut: 85% Director's Cut: 90% Ultimate Cut: 100% ()

3DD!3

Nejsem si tak úplně jistý co bych měl napsat. Rozhodně to není čistých 5, protože Mooreův obsah zdaleka převyšuje Snyderovu formu. Film mi občas přišel strašně zkratkovitý, ale pořád fungoval znamenitě a to co jsme potřebovali vědět nám bylo řečeno. S klidem můžu říct, že jsem se za ty téměř tři hodiny vůbec nenudil. Rozhodně však nejde o nejlepší komiksový film. Jo a mimochodem. Přesně uprostřed finále, kdy děj graduje na maximum, vypadla promítačka a způsobila tak nechutné 5ti minutové intermezzo vyplněné snahou mého mozku si domyslet konec. ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize