The Pacific (TV seriál)

• Česko

Pacifik

The Pacific

Válečný / Drama

USA, 2010, 8 h 32 min (Minutáž: 10x50 min)

James Badge Dale, Joseph Mazzello, Jon Seda, Ashton Holmes, Rami Malek, Keith Nobbs, Martin McCann, Toby Leonard Moore, Tom Hanks, Jacob Pitts, Brendan Fletcher, William Sadler, Tom Budge, Betty Buckley, Matt Craven, Nate Corddry, Cariba Heine, Bill Hunter, Gary Sweet, Joshua Close, Leon Ford, Alice Parkinson, Isabel Lucas, Catherine McClements, Matt Young, Anna Torv, Claire van der Boom, Leeanna Walsman, Mathew Waters, Jon Bernthal, Noel Fisher, Henry Nixon, Adelaide Clemens, Liam McIntyre, Chris Haywood, Les Hill, Sandy Winton, Luke Arnold, Ian Bliss, Mitch Ryan, Andray Johnson, Heather Mitchell, Annie Parisse, Christopher Stollery, Ashley Zukerman, Josh Helman, Toby Schmitz, Tim Budas, Socratis Otto, John Harlan Kim, Nikolai Nikolaeff, Eamon Farren, André de Vanny, Kate Bell, Sebastian Bertoli, Marian Frizelle, Ian Meadows, Samuel Johnson, Sam Parsonson, Rohan Nichol, Caroline Dhavernas, Brandon Keener, Maria Volk, Conor O'Farrell, Dylan Watson, Joseph R. Sicari, Pascal Mercay, Karl Cottee, Andrew Lees, Jutaka Izumihara, Bill Young, Ben Esler, Nick Tate, Zoe Carides, Linda Cropper, Simon Bossell, Lelia Goldoni, Tom Hanks (vyp.), Mark Leonard Winter, Cassandra Magrath, Penny McNamee, Warwick Allsop, Sean Bunch, Eero Ojala, Shingo Usami, Nathin Butler, Scott Gibson, Richard Healy, Pauline Egan

1diel - 90%, 2diel - 95%, 3diel - 95%, 4diel - 80%, 5diel - 85%, 6diel - 90%, 7diel - 85%, 8diel - 90%, 9diel - 90%, 10diel - 80%. Steven a Tom mi dvakrát (SPR,BOB) dokázali, že vo vojnovom prostredí sú jednoznačné špičky. No tu trošku zakopli. Nieže by tento vojnový príbeh bol od tvorcov Band of Brothers zlý, ale je to trošku slabšie. Hlavný problém vidím v hereckom obsadení. Ani jeden herec tu nemá dostatok charizmy, ako napríklad vo filme Saving Private Ryan Tom Hanks alebo ako v Band of Brothers Damian Lewis. A to je chyba. Tento 10 dielni miniseriál sa nemá o koho oprieť. James Badge Dale ako Robert Leckie nie je zlý, ale v polke ho nahradí Joseph Mazzello, ktorý je ešte menej výrazný. Takže tu máme dve hlavné postavy, ktoré nedostatú až toľko priestoru a vedľajšie postavy taktiež nemajú moc čo povedať. Tu je vám jedno skoro celý čas, kto umrie a čo sa s akým vojakom stane. To je zásadný rozdiel medzi kvalitami Bratstva a Pacifiku. Na druhú stranu, opäť poteší výprava a kostýmy, kamera, hudba, úvodné titulky, či akcie, ktoré aj v Pacifiku vyzerajú rovnako veľkolepo ako v Normandii, Carentan alebo Bastogne. Akcie samozrejme sú asi najsilnejšou stránkou, ale výraznejšie postavy, emócie a podobne to všetko tomu chýba. Záver bol tiež viac menej celkom nevýrazne ukončený, keď to porovnám so SPR a BOB. Jediné v čom má navrch sú len úvodné titulky. Tvorcovia majú šťastie, že som neskutočný fanúšik vojnových filmov, inak by to mali ešte za menej počet bodov :-). Obľúbený soundtrack: Honor, Where Do We Go From Here. 90% - 5*(5.1.2011)

Pokud se Bratrstvu neohrožených jakš takš podařilo udržet během deseti hodinových dílů souvislou linku vyprávění, pak Pacifik totéž nedokázal. Jako materál pro výuku dějepisu se nehodí v žádném případě, neboť vynechává i zásadní události a jiné výrazně zjednodušuje. Není to ovšem vina tvůrců, boje v Pacifiku zkrátka trvaly více než čtyřikrát delší dobu a navíc, hraniční situace, jaké američtí vojáci v Evropě zažívali pouze výjimečně, především hned na počátku invaze a pak v obleženém Bastogne, zažívali vojáci bojující v Pacifiku prakticky denně. Celý příběh je ostatně, stejně jako Bratrstvo neohrožených, vyprávěn jako příběh několika konkrétních postav, se vší subjektivitou, jako příběh viděný jejich očima... Pokud Band of Brothers nešetřilo naturalismem a nebálo se popisovat Američany nikoli jako hrdiny bez bázně a hany, pak Pacifik jde v naturalismu snad ještě o kus dál a pokud bychom mohli mluvit o hrdinství, pak jedině v obecné rovině. Nikoli jako glorifikace výjimečných jedinců, byť i tady se takoví rozhodně najdou, ale jako prostá připomínka všech zmařených životů, nekonečného řetězu nesmírně krutých bojů s obrovskými lidskými oběťmi na obou stranách, s neuvěřitelnou krutostí a brutalitou, s všudypřítomným strachem, desiluzemi, cynismem, otupěním, únavou a duševními problémy... Přestože je značná útržkovitost zachycených dějů vykoupena prostým faktem deseti hodinových dílů, asi by bylo možné i v jejich rámci většinu "nebojových" akcí poněkud zhutnit, zvláště australské milostné epizody jsou z tohoto hlediska poměrně zbytné, a bylo by jistě možné jejich obsah stlačit do polovičního času, naopak vyzdvihnout je třeba to, že nebyla opomenuta krvavá řež na Peleliu, neboť jde o dosti exemplární ukázku zcela zbytečných obětí, způsobených jak faktickou nevýznamností tohoto ostrůvku, tak velmi špatnou, zcela nedostatečnou přípravou bojových operací. Velmi cenný je také předposlední díl, mj. proto, že opět vrhá jiné světlo na svržení atomových pum na Nagasaki a Hirošimu. Když člověk nemá dostatečné informace, tak je tak snadné být pacifistou, vlastencem, nebo čímkoli dalším, co charakterizují jednoduché poučky a černobílý pohled na svět... Pochvalu tvůrci rozhodně zaslouží nejen za bezchybně natočené bojové scény, ale také za skvěle zvládnutou psychologickou linku. Právě z tohoto hlediska je naprosto zásadní zdánlivě nadbytečná desátá kapitola... Celkový dojem: 85% Zajímavé komentáře: kinej, flanker.27, Superpero(6.11.2011)

• Enšpígl

Po třetím díle jsem se rozhodl sledování seriálu ukončit. Nehodlám ztrácet čas s něčím, co snaží tvářit jako stěžejní válečný miniseriál o válce v Pacificu a přitom bitvě (Guadalcanal ), která trvala přes půl roku je věnováno 10 minut boje v noci a pro pacifickou válku nedůležitýmu zamilovanýmu "australskýmu" románku je věnován celý díl ! Tři díly jsou v prdeli a já se vlastně ničeho nedočkal. Pacific plánuju dát někdy v budoucnu jako celek, ale po třech dílech mám dvouhvězdičkový myšlenky a pocit promarněné příležitosti.(15.3.2010)

Silné v pár samostatných scénách a několika dějových linkách (Basilone v osmičce), ale jako celek až příliš roztahané. A to hlavně na ploše jednotlivých dílů, ze kterých sice žádný výrazně nevyčnívá dolů, ale bohužel ani nahoru. Pacificu se daří docela výpravně (ano, akce od Peleliu vypadá poctivě a draze) ukázat další kus americké historie, jeho fungování v rámci user-friendly válečného seriálu už ale pokulhává. Strach o vedlejší postavy je stále na nule, ty hlavní musí dlouho bojovat, než se vám dostanou pod kůži, a idea s úvody dílů, které obvykle vykecají většinu děje, je vyloženě na pěst. Jako by zkrátka tvůrci měli seznam věcí, které nám vehementně chtějí ukázat, a potom se to všechno snažili pracně nacpat do deseti epizod. Inu, pár věcí se chytlo, ale ten zbytek zapadl mezi spoustou nezajímavé vaty. Což je při pohledu na perfektního seriálového bratříčka veklé zklamání. Chápu, že je Pacific záměrně úplně jiný. Ale jiný v tomhle případě znamená o dost horší. 6/10(18.5.2010)

Bratrstvo neohrožených drželo víc pohromadě a bylo komplexnější, v Pacifiku se dočkáme i několika naprosto zbytečných romantických linií (díly 3 a 8), ale na druhou stranu je v několika dílech (4, 5, 6, 7, 9) ukázána pacifická válka ve své pravé a hodně syrové podobě. Bylo to peklo a skláním se přede všemi, kteří se něčeho takového zúčastnili a dokázali přežít.(21.5.2011)

• - Vypravěčem na začátku každého dílu je Tom Hanks. (IronFan)

• - Filmové výtvarnici Penny Roseové se pro rekonstrukci historických oděvů podařilo získat autentické medaile, známky či knoflíky z uniforem vojáků, kteří se bojů v Pacifiku během války skutečně účastnili. (oje)

• - Černý písek, na kterém se odehrávájí bojové scény z vulkanického ostrovu Iwodžima, vznikl smísením 4 000 tun rozemleté lávy a 80 tun běžného písku obarveného načerno. (oje)