The Pacific (TV seriál)

• Česko

Pacifik

The Pacific

Válečný / Drama

USA, 2010, 8 h 32 min (Minutáž: 10x50 min)

James Badge Dale, Joseph Mazzello, Jon Seda, Ashton Holmes, Rami Malek, Keith Nobbs, Martin McCann, Toby Leonard Moore, Tom Hanks, Jacob Pitts, Brendan Fletcher, William Sadler, Tom Budge, Betty Buckley, Matt Craven, Nate Corddry, Cariba Heine, Bill Hunter, Gary Sweet, Joshua Close, Leon Ford, Alice Parkinson, Isabel Lucas, Catherine McClements, Matt Young, Anna Torv, Claire van der Boom, Leeanna Walsman, Mathew Waters, Jon Bernthal, Noel Fisher, Henry Nixon, Adelaide Clemens, Liam McIntyre, Chris Haywood, Les Hill, Sandy Winton, Luke Arnold, Ian Bliss, Mitch Ryan, Andray Johnson, Heather Mitchell, Annie Parisse, Christopher Stollery, Ashley Zukerman, Josh Helman, Toby Schmitz, Tim Budas, Socratis Otto, John Harlan Kim, Nikolai Nikolaeff, Eamon Farren, André de Vanny, Kate Bell, Sebastian Bertoli, Marian Frizelle, Ian Meadows, Samuel Johnson, Sam Parsonson, Rohan Nichol, Caroline Dhavernas, Brandon Keener, Maria Volk, Conor O'Farrell, Dylan Watson, Joseph R. Sicari, Pascal Mercay, Karl Cottee, Andrew Lees, Jutaka Izumihara, Bill Young, Ben Esler, Nick Tate, Zoe Carides, Linda Cropper, Simon Bossell, Lelia Goldoni, Tom Hanks (vyp.), Mark Leonard Winter, Cassandra Magrath, Penny McNamee, Warwick Allsop, Sean Bunch, Eero Ojala, Shingo Usami, Nathin Butler, Scott Gibson, Richard Healy
  • Chrustyn

Spojení Toma Hankse a Stevena Spielberga při práci na dalším válečném miniseriálu ... důvod k radosti? Tentokrát ne! Když tato dvojice spolu s několika režiséry před 9 lety pracovala na seriálu "Bratrstvo neohrožených", který se svezl převážně na úspěchu "vojína Ryana" v jehož vizuálním stylu byl natočen, všichni příznivci válečných podívaných si ho nemohli vynachválit. Syrové pojetí, skvěle zpracované bitevní vřavy a ve své podstatě i slušné herecké výkony. To vše zaručilo "Bratrstvu" úspěch. Tentokrát se jeho duchovní otcové vracejí a evropská bojiště mění za popravdě ne tolik zajímavá bojiště v Tichomoří. Už jen toto poukazovalo, že se úspěch nejspíš opakovat nebude, protože ruku na srdce kolik dobrých válečných snímků z války proti Japonsku vzniklo oproti těm, kde se bojovalo v Evropě. To nejhorší, však přišlo až při samotném sledování. Takovou nudu už jsem hodně dlouho nezažil a doufám, že už ani nezažiji. Jediné v čem tento seriál exceluje je výprava, která je velkolepá a určitě sežrala většinu z !200 megového! rozpočtu. Obsazení je nevýrazné až hanba a díky, neznámému a v ksichtech podobnému obsazení jsem málokdy věděl, kdo zrovna zemřel nebo kdo? s kým? a proč?. Nejhorší však je fakt, že se zde takřka vůbec nebojuje. Ano, válečný seriál, kde se nebojuje. První skutečná bitva přišla až v 6. díle, což při 10 dílech není moc pozitivní. Párkrát se sice vystřelilo i předtím ale vždycky to bylo v noci a kromě záblesků zbraní divák nemohl vidět nic jiného. A popravdě působivost bitevních scén, také není zrovna omračující a slavnému "vylodění" nesahá ani po kotníky. V tomto seriálu se prostě pořád jen kecá a kecá, čas od času souloží nebo ... kecá. Toto se tedy vůbec nepovedlo a pánové Hanks a Spielberg by se k tomu neměli příliš hlásit. Nechápu, kdo zde tuto nudu drží v tak vysokých číslech a proč.(8.5.2010)

• Webb

[1, 2] Po zhlédnutí druhého dílu mám stále problém vžít se do postav. Charismatičtí mi moc nepřijdou, místy americký patriotismus ve mně lepší pocity nevyvolává, záběry z civilu bych vystříhal. Kamera je dobrá, akce až na pár výhrad také, úvodní intro skvěle zvládnuté se svojí barvitou hudbou. Čekal jsem víc a doufám že se to ještě zlepší. [3] Tak po třetím díle ke zlepšení nedošlo, ale je to ještě horší než jsem čekal. K žádnému vykreslování vojáků tu nedošlo, jen tupé žvatlání do prázdna a to co mi vadilo v prvních dvou dílech, vyplnilo celý čas dílu třetího. Opravdu hrůza! Dokonaleji zabít díl i čas už asi nešlo. [4] Čtvrtému dílu stále chybí nápady, malá zmatená bojová akce se opět odehrává v noci, nepodstatná nemocnice tu znova zabijí čas. [5] Náboženské kecy mě vůbec nezajímají a vyplňují tu jen časové pásmo. Naštěstí se tu už konečně koná bojová akce za denního světla, sice pořád zmatená, ale alespoň něco. Atmosféra na bojišti se však pořád nedostavila. [6] Šestý díl stojí na situaci, kdy se vojáci octnou bez vody u boje za denního světla při dobývání letiště. Jsou tu vidět vyšší náklady na tuto bitvu, jenže akce není místy moc dobře zpracovaná, vojáci si po bojišti běhají jako slepice a kolem nich to bouchá převážně od minometu i přesto, že jsme viděli u japonců několik záběrů na kulomety. Letiště dobyté za dvacet minut působí směšně, naštěstí ničení kulometů po něm se odehrávalo v pěkných skalnatých exteriérech. Celkově zatím nejlepší díl. [7] Tak už máme zpátky americkou patetičnost mimo bojiště, naštěstí velmi krátkou. Následuje realistické dobývání bunkru za světla a kopce se skalisky. Druhý den ráno mě pobavila scéna s vojákem který potřeboval na velkou a pak už to nějak plynulo do konce. [8] Osmý díl je převážně nebojový a výcvikový s dávkou romantiky, který překvapivě nebyl tak špatný jako pasáže dřívější, odehrávajicí se mimo bojiště. Poslední pětina stopáže pak zaujímá vylodění na Iwo Jimě, která má dobře nasnímanou akci s občasnými zpomalenými záběry. Konec je pak typický hollywoodský doják. [9] Povedený díl bez zbytečných keců či záběrů z civilu, ve kterém se vojáci probijejí Okinawou. Závěrečná psychologie válečné mašinérie mi připomněla Thin Red Line Bohužel i tento díl stále platí vysokou cenu (jako ostatně všechny) za odtažitý scénář, na kterém byť sebelepší kousek ztroskotá. [10] Koncept seriálu zralý na pěst a tento desátý díl si pro ránu dokonce přišel. 1.díl - Guadalcanal/Leckie ××, 2.díl - Guadalcanal/Basilone ××, 3.díl - Melbourne odpad!, 4.díl - Gloucester/Pavuvu/Banika ××, 5.díl - Peleliu Landing ×××, 6.díl - Peleliu Airfield ×××, 7.díl - Peleliu Hills ×××, 8.díl - Iwo Jima ×××, 9.díl - Okinawa ×××, 10.díl - Home odpad! Shrnutí: The Pacific je hodně nevyrovnaný seriál, který má místo zapamatovatelných a oblíbených postav jen panáky, které vyplnily vatou jen aby se neřeklo a nenadávalo nad jejich prázdnotou. Před zhlédnutím jsem očekával konceptuálního bojového průvodce, který nás provede rozsáhlou bitvou v tichomoří za pomoci party kamarádů, vojáků. Místo toho přišlo velké zklamání, které neobsahovalo ani jediné slovo z minulé věty, několik let bojů proměnily v týdny, do kterých ještě nacpali ten nechutný americký patos ze kterého se mi dělá špatně a desítky prostřihů do civilního, absolutně nepodstatného a nezajímavého světa. Když vidim kolik tento desetidílný seriál stál, tak mi přijde, že minimálně polovina rozpočtu musela putovat někomu do kapsy. Jsem rád že už je po všem, některé díly jsou totiž k zblití.(22.3.2010)

V prvním dílu se nevyhnu porovnání s Tenkou červenou linií, Pacific z toho jako vítěz rozhodně nevychází a možná i z toho důvodu jsem docela zklamanej. Paradoxně nejvíc na mě zapůsobila úvodní znělka, která je stejně jako v Bratrstvu prvotřídní a běhá mi při ní mráz po zádech. Potom jsem se ale docela nudil, protože podle mě nepřinesl tenhle díl do válečnýho filmovýho světa nic novýho. Klasický loučení v domovech, zamyšlený pohledy a naopak drsný kecy velitelů. Rozhodně nepopírám, že to tak nebylo, ale co se týče kinematografie, nepřijde mi, že by Pacific zaujal něčim novym. Prozatim.(19.3.2010)

Takze moje zoznamenie sa so serialom prostrednictvom prvej casti dopadlo velmi dobre. Teda presne tak, ako som ocakaval. Zial serial BRATRSTVO NEOHROZENYCH (2001), ktory tiez produkovali Spielberg s Hanksom som dodnes nevidel, takze nemam s cim porovnavat, ale snad sa mi podari niekedy aj tento serial vidiet. Teraz sa budem len netrpezlivo tesit na dalsie casti Pacifiku a az po zaverecnej desiatej sem pridam hodnotenie a dodatocny komentar ++++++++++++++++ Tak a desiatu zaverecnu cast mam za sebou a mozem skonstatovat, ze sa mi serial pacil na 80%. Niektore casti, hlavne tretia vytratila boje a boli tam iba dialogy, ale nenudila ma. V dalsich castiach sa striedali, vycvik, vojny, hadky, dialogy, zase vojny ale hlavne myslim v tej 9. casti sa bojovalo najviac a bola asi najbrutalnejsia. Ten vybuch Japonky s dietatom v ruke bol sokujuci. V zaverecnej desiatej uz vojna skoncila a tam skor slo o to, ako sa po vojne vojaci zmierili alebo skor nezmierili s tym, ze uz ziju slobodne, bez strielania alebo vybuchov, avsak nocne mory z vojny zostanu po cely zivot. Mimochodom spoznali ste v Eugenovi v podani Josepha Mazzella maleho Tima z JURSKEHO PARKU (1993) ? Steven si na neho spomenul a tak ho obsadil do uplne ineho zanru... 22.03.2010 _______ Joseph Mazello - (Eugene B. Sledge) +++ Toby Leonard Moore - (Poručík Stone) +++ Joshua Biton - (Seržant J.P. Morgan) +++ Brendan Fletcher - (Bill Leyden) +++ James Badge Dale - (PFC Robert Leckie) +++ Jon Seda - (John Basilone) +++ Jon Bernthal - (Seržant Manuel Rodriguez) +++ William Sadler - (Poručík Plukovník Lewis ´Chesty´ Puller) +++ Produkcia: Steven Spielberg, Tom Hanks, Graham Yost +++ Hudba: Blake Neely, Geoff Zanelli a Hans Zimmer+++(21.5.2010)

To, že jsem Bratrstvem ještě stále nepolíbená, pro mě u Pacificu bylo pořádnou výhodou. Neměla jsem tak jako jiní potřebu porovnávat každou minutu se slavným předchůdcem. Pacific si svoje slabší díly vybral především ze začátku. Zhruba prvních pět epizod mi prakticky splývá v jednu. Chyběla mi nějaká výraznější bitva i postava. Leckie u mě vůbec nezabral a Basilone se projevil až později. Pak ale do děje vstoupí Sledge a Snafu a konečně se rozjede příběh, který mě začal zajímat. Konečně se ukázaly psychologické dopady války. Díly 7, 8, 9 jsou výborné. Desítka už je potom finišující díl, který se trochu utápí v patosu. To jim ale za tu závěrečnou dojemnou mozaiku osudů a chvíli, kdy si k hercům připojíte pravou tvář, mileráda odpustím. I když mě Pacific celkově zvlášť neoslnil, další válečnou sérii od dua Hanks/ Spielberg bych si nechala líbit.(16.6.2010)

• - Seriál vznikl na motivy knih "With the Old Breed" autora Eugena Sledge a "Helmet for My Pillow" od Roberta Leckieho. Oba autoři jsou v seriálu ztvárněni coby vojáci. (oje)

• - Vypravěčem na začátku každého dílu je Tom Hanks. (IronFan)

• - Prvními diváky, kteří úvodní epizodu zhlédli, byli manželé Obamovi. (oje)