The Pacific (TV seriál)

• Česko

Pacifik

The Pacific

Válečný / Drama

USA, 2010, 8 h 32 min (Minutáž: 47–59 min)

James Badge Dale, Joseph Mazzello, Jon Seda, Ashton Holmes, Rami Malek, Keith Nobbs, Martin McCann, Toby Leonard Moore, Tom Hanks, Jacob Pitts, Brendan Fletcher, William Sadler, Tom Budge, Betty Buckley, Matt Craven, Nate Corddry, Cariba Heine, Bill Hunter, Gary Sweet, Joshua Close, Leon Ford, Alice Parkinson, Isabel Lucas, Catherine McClements, Matt Young, Anna Torv, Claire van der Boom, Leeanna Walsman, Mathew Waters, Jon Bernthal, Noel Fisher, Henry Nixon, Adelaide Clemens, Liam McIntyre, Chris Haywood, Les Hill, Sandy Winton, Luke Arnold, Ian Bliss, Mitch Ryan, Andray Johnson, Heather Mitchell, Annie Parisse, Christopher Stollery, Ashley Zukerman, Josh Helman, Toby Schmitz, Tim Budas, Socratis Otto, John Harlan Kim, Nikolai Nikolaeff, Eamon Farren, André de Vanny, Kate Bell, Sebastian Bertoli, Marian Frizelle, Ian Meadows, Samuel Johnson, Sam Parsonson, Rohan Nichol, Caroline Dhavernas, Brandon Keener, Maria Volk, Conor O'Farrell, Dylan Watson, Joseph R. Sicari, Pascal Mercay, Karl Cottee, Andrew Lees, Jutaka Izumihara, Bill Young, Ben Esler, Nick Tate, Zoe Carides, Linda Cropper, Simon Bossell, Lelia Goldoni, Tom Hanks (vyp.), Mark Leonard Winter, Cassandra Magrath, Penny McNamee, Warwick Allsop, Sean Bunch, Eero Ojala, Shingo Usami, Nathin Butler, Scott Gibson, Richard Healy, Pauline Egan, Simon Mallory, Eva Lazzaro, Akos Armont, Joshua Bitton, Nathan Lovejoy
  • Enšpígl

Po třetím díle jsem se rozhodl sledování seriálu ukončit. Nehodlám ztrácet čas s něčím, co snaží tvářit jako stěžejní válečný miniseriál o válce v Pacificu a přitom bitvě (Guadalcanal ), která trvala přes půl roku je věnováno 10 minut boje v noci a pro pacifickou válku nedůležitýmu zamilovanýmu "australskýmu" románku je věnován celý díl ! Tři díly jsou v prdeli a já se vlastně ničeho nedočkal. Pacific plánuju dát někdy v budoucnu jako celek, ale po třech dílech mám dvouhvězdičkový myšlenky a pocit promarněné příležitosti.(15.3.2010)

1diel - 90%, 2diel - 95%, 3diel - 95%, 4diel - 80%, 5diel - 85%, 6diel - 90%, 7diel - 85%, 8diel - 90%, 9diel - 90%, 10diel - 80%. Steven a Tom mi dvakrát (SPR,BOB) dokázali, že vo vojnovom prostredí sú jednoznačné špičky. No tu trošku zakopli. Nieže by tento vojnový príbeh bol od tvorcov Band of Brothers zlý, ale je to trošku slabšie. Hlavný problém vidím v hereckom obsadení. Ani jeden herec tu nemá dostatok charizmy, ako napríklad vo filme Saving Private Ryan Tom Hanks alebo ako v Band of Brothers Damian Lewis. A to je chyba. Tento 10 dielni miniseriál sa nemá o koho oprieť. James Badge Dale ako Robert Leckie nie je zlý, ale v polke ho nahradí Joseph Mazzello, ktorý je ešte menej výrazný. Takže tu máme dve hlavné postavy, ktoré nedostatú až toľko priestoru a vedľajšie postavy taktiež nemajú moc čo povedať. Tu je vám jedno skoro celý čas, kto umrie a čo sa s akým vojakom stane. To je zásadný rozdiel medzi kvalitami Bratstva a Pacifiku. Na druhú stranu, opäť poteší výprava a kostýmy, kamera, hudba, úvodné titulky, či akcie, ktoré aj v Pacifiku vyzerajú rovnako veľkolepo ako v Normandii, Carentan alebo Bastogne. Akcie samozrejme sú asi najsilnejšou stránkou, ale výraznejšie postavy, emócie a podobne to všetko tomu chýba. Záver bol tiež viac menej celkom nevýrazne ukončený, keď to porovnám so SPR a BOB. Jediné v čom má navrch sú len úvodné titulky. Tvorcovia majú šťastie, že som neskutočný fanúšik vojnových filmov, inak by to mali ešte za menší počet bodov :-). Obľúbený soundtrack: Honor, Where Do We Go From Here. 90% - 5*(5.1.2011)

Jak je mým zvykem, nehodnotím po prvním díle, to si nechám až po skončení (mini)série. _____ The Pacific nás (na rozdíl od BoB) téměř okamžitě pouští do akce (v civilu tu máme tak 10 minut). Hodně se mi líbí styl, kterým byl pilotní díl natočený. Nejdřív dokument o tom, co se stalo v Pearl Harboru, poté výpovědi veteránů, kteří tam byli (Ani jsme to neuměli vyslovit… Guadalcanal, někteří tomu říkali Guadal canár…) a až poté se dostáváme do "té doby". Poté vše jede tak, jak jsme od HBO zvyklí. Vypjaté situace (přestřelka v džungli, hrátky s přeživším Japoncem…) a k tomu perfektní hudba. Pro mě je celkem plus, že zde nehraje nikdo známý (teda, alespoň já jsem nikoho takového neviděl), takže se s herci lépe ztotožním. Je mi jasné, že se Pacific bude porovnávat s BoB, ale v konečném důsledku mu to může spíše ublížit, než pomoct. Nicméně, už se těším na další díly, ten první byl na 95 %. A věřím, že tohle byla předzvěst něčeho většího… Druhý díl: Akčnější, výbušnější. Pokud to bude pokračovat takovýmto tempem, tak jsem vážně zvědavý, s čím nás ještě překvapí. A myslím, že druhý díl musel definitivně potvrdit každému, že nás to nejlepší teprve čeká… Třetí díl: Konečně blíže poznáváme postavy. Konečně si zapamatuju nějaká jména. Příště bych prosil ale trochu akčnější díl, no co už. Snad příště… Čtvrtý díl: Více než o bojích je tohle o psychice postav. A i tohle patřilo ke 2. sv. válce. Já byl spokojen. Pátý díl: Konečně bitva, která není v noci. Zatím celkově spokojenost… Šestý díl: Sledge dostává více prostoru a tíha války je ještě větší. Stále hodně dobré. Sedmý díl: Konec bitvy z ostrova Peleliu. Díl, který byl hodně na psychiku a pochopení postav. Osmý díl: Iwo Jima a John Basilone. Hlavní témata tohoto dílu. A mimořádně silných posledních 10 minut. Nemůžu se dočkat posledních dvou dílů… Devátý díl: Chcete vědět, co je válka? TOHLE je válka! Desátý díl: Dojemná rozlučka a pohled na to, jak mariňáci žili po válce. Zhodnocení seriálu jako celku: Bohužel, došlo k tomu, o čem jsem psal hned na začátku. Takže ještě jednou (tentokrát tučně): Tohle NENÍ a ani NEMĚLO BÝT pokračování Bratrstva, tak to sakra přestaňte srovnávat!!! Sami tvůrci se vyjádřili v tom smyslu, že nechtějí, aby to diváci přirovnávali právě k Bratrstvu. A to, že to produkují stejné kapacity a vysílá to HBO, o ničem nevypovídá, vážení. Takže pro ostatní, co to ještě neviděli, můžu jen říct, že The Pacific je skvělý seriál, který si dovolil něco, co se ve vodách CSFD neodpouští - nebylo zde tolik přestřelek a soubojů, seriál se spíše soustředí na psychickou stránku toho být ve válce. A tohle mu šlo skvěle. Navíc tu máme jedno z nejlepších a nejgeniálnějších inter (klidně klikněte, neobsahuje spoilery), které jsem kdy u seriálu viděl. Já neváhám ani chvíli a (na rozdíl od ostatních, hlavně těch, co hodnotí 2 hvězdami) po zhlédnutí VŠECH deseti dílů dávám plný počet s tím, že už se těším, až si Pacific znovu zopakuju (to je mimochodem něco, co se mi nestalo ani u Bratrstva, které považuju za hodně skvělý seriál).(16.3.2010)

[imdb: 8.5/10] | me: Tento seriál si ma získal svojou vynikajúcou atmosférou a výborným reálnym vyobrazením. Každá časť má svojský charakter a hoci je pravda, že nie každá je rovnako silná treba mu dať šancu. Prvé diely vo mne nevzbudili žiadne extra pocity, ale každým ďalším sa posnul o priečku vyššie. Je neuveriteľné ako výborne sú jednotlivé scény (a nie len tie bojové) natočené, každá ma svoj špecifický náboj. V čom som sa nezhodol boli miestami (nie často, ale predsa) rýchle prechody v rámci jednotlivých (životných) stavov, možno až príliš rýchle (ani v období vojny by niektoré veci nemali takýto spád), ale na druhej strane boli vyvážené skvelým silným vykreslením každého z nich. Tento seriál ma veľké množstvo krásnych (krvavých, špinavých, drsných, jemných, ...) miest a zobrazuje vojnu reálne a bez zbytočných príkras. Nie je to tradične americké vykreslenie bojov amerických chlapcov s neamerickým nepriateľom, obe strany tu dostávajú svoj priestor, ale treba mať na vedomí, že na vojnu pozeráme očami amerických vojakov.(2.6.2010)

To, že jsem Bratrstvem ještě stále nepolíbená, pro mě u Pacificu bylo pořádnou výhodou. Neměla jsem tak jako jiní potřebu porovnávat každou minutu se slavným předchůdcem. Pacific si svoje slabší díly vybral především ze začátku. Zhruba prvních pět epizod mi prakticky splývá v jednu. Chyběla mi nějaká výraznější bitva i postava. Leckie u mě vůbec nezabral a Basilone se projevil až později. Pak ale do děje vstoupí Sledge a Snafu a konečně se rozjede příběh, který mě začal zajímat. Konečně se ukázaly psychologické dopady války. Díly 7, 8, 9 jsou výborné. Desítka už je potom finišující díl, který se trochu utápí v patosu. To jim ale za tu závěrečnou dojemnou mozaiku osudů a chvíli, kdy si k hercům připojíte pravou tvář, mileráda odpustím. I když mě Pacific celkově zvlášť neoslnil, další válečnou sérii od dua Hanks/ Spielberg bych si nechala líbit.(16.6.2010)

• - V seriálu se objevilo 189 postav. (jirijost)

• - Rozpočet činí 200 milionů dolarů a vzhledem k počtu epizod se jedná o do té doby nejdražší seriál v televizní historii. (oje)

• - V čase 28:34, kdy se Eugene Sledge (Joseph Mazzello) plazí po vylodění na pláži, je předěl scény. Následně je možné vidět mezi oběma scénami změněné světelné podmínky. (Snickors)