Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

NinonL

Tlačí to na city ze všech stran, masíruje diváka, což vždycky odsuzuji. Tento film je však udělaný tak dobře, že jsem to nepostřehla ani při jeho sledování ani potom. Má něco z Lolity, z Anglického pacienta a snad i z Polanského Pianisty nebo zde zmíněné Sophiiny volby. Celý je protkán tajemstvím. Konec je velmi zvláštní, setkání hlavního hrdiny s velmi dobře situovanou ženou, bývalou vězenkyní koncentračního tábora v kontrastu s její negramotnou německou bachařkou, střádající ve vězení po pětníku peníze na odčinění své viny. Nevím, co tím chtěl autor říci, film jako celek však hodnotím plným počtem. ()

Defaultovna

Uf, to bolo. Lavína emócií, ktorá ma strhla so sebou tak, že som skoro spálila uteráky, ktoré som pri filme žehlila. Oslňujúci herecký výkon podal v prvom rade mladý David Kross, nezaostávala však ani moja obľúbená Kate. Myslím, že akékoľvek morálne zamerané polemiky nie sú na mieste. Vynikajúce, bodka. 9/10. ()

snoopik

smutné zdrcující srdce rvoucí.... nevim co dodat... mrzí mě dva okamžiky, které asi se musely stát aby tento příběh byl tak silný a plný emocí. jeden z nejlepších filmů, který jsem kdy viděl... ()

Tayen

Předčítač je jedním z těch tichých dramat, které na mě dokáží zapůsobit. Knižní předlohu znám a tudíž jsem věděla, co mě čeká. Film v zásadě kopíruje knihu a jakýkoliv jiný přístup k příběhu by mu uškodil. Doporučuji všem, kteří si nepotrpí na kýčovité výkřiky lásky z úst hrdinů a nečekají happy end. Herecké výkony víc než výborné, roztahaný děj se nekoná, prostě plyne. Dobrá práce. ()

katasta

Po zhlednutí jsem jen dlouze přemýšlela, jaký to mělo všechno smysl. Nejdříve miliony milostných scén, o kterých opět jen přemýšlím, zda se jim dá vůbec věřit. Jak hodně je pravděpodobné, že by spolu začli sexuální život 16ti letý chlapec a 30ti letá žena poté, co se pouze jednou vidí, když má kluk spálu? Už tehdy je to celé podivně zvrácené a Kate Winslet mi tu byla protivná a hrozně nesympatická, což akorát potvrzuje její herecký talent. V druhé polovině filmu je vám na druhou stranu předhozeno, že byla Hanna během války členkou SS a dozorkyní v táborech. Přesto má pro ní Michael jakousi slabost a člověk zas jen přemýšlí proč to vlastně. Nevím, jestli chtěl Daldry poukázat na to, že i zrůdy mají duši a svůj ne úplně špatný život...nebo co si z toho vlastně mám vzít. Mám z toho dost rozporuplné pocity, ale dnes se už málo vidí film, po jehož shlédnutí vás to nutí přemýšlet tak, jako je to u Předčítače. ()

mysiak

Oscarovka na prvý pohľad..skvelý herecký výkon Kate Winslet...ale ostatné je pre mňa uvarená omáčka...predvídateľné..aj keď emóciami silno nabité..ale hold toto nie je môj kúsok kávy...ostatný to môžu ospevovať..u mňa je to priemerná dráma ()

Historik

Bohužel platí, že Američani nedokážou natočit věrohodné drama o druhé světové válce. A když jsem viděl, jak se Hana učí číst z anglického textu, chvíli jsem doslova popadal dech. Takovou botu už jsem dlouho ve filmu neviděl. ()

Malýprinc

Po delší době odmítání a z osobních citových důvodů jsem došel k tomu, že jsem viděl Předčítače... a musím Vám říci, že podobně hluboký a silný příběh plný veškerých emocí, co si jen dokážete představit, jsem nejspíše neviděl. Zrcadlí se v něm nekonečný lidský souboj dobra a zla, lásky a nenávisti. Chvíle, kdy slzy tečou proudem dojetím i smutkem, jsou zde zastoupeny skvělými hereckými výkony Kate Winslet a Ralpha Fiennese. Stále cítím v tělě ten pocit, že se mě film opravdu dotkl, pocit kvůli kterému se na filmy koukám. Na tenhle film nikdy nezapomenu! ()

Laxik

První polovina filmu pro mne byla utrpením nejvyššího kalibru a přirovnal bych ji k ultranudnému romantickému filmu, který držela těsně nad vodní hladinou pouze vždy dokonalá Kate a průměrná kamera a střih. Ovšem druhá půlka nabídla nejen originální, ale i silný příběh, který mi velmi nechutně, ale precizně, přibližoval muka, jimiž musel Michael Berg procházet. Ralph se svým hereckým uměním připojil ke skvělé Kate, i když tentokrát musel pořádně běžet, aby s ní držel krok. Takže první hodina za ** a druhá hodina za **** dávají dohromady pěkný průměr. ()

Asgy

Kate Winslet výborná, ale něco mi zde chybí. Prostě mám pocit, že tohle téma šlo zpracovat daleko líp. ()

GodComplex

Me systematicke tazeni po "oscar nominees", kdy musim za kazdou cenu videt vsechny zasadni kandidaty pred vyhlasenim, ma dalsi pokracovani - The Reader. Jeden z tech filmu, ktere bych urcite nebyt nominace na best of 2008 s radosti prehlizel. A vubec, proc tehle radoby dulezite oscar-saskarne venuji pozornost? Jednoduse - abych mohl "fandit" svym favoritum (zatim vede Slumdog), kteri to stejne nevyhraji a ja byl tak naprosto zbytecne nastvany jaci jsou akademici debilove. Po shlednuti Readera mam totiz takovy neprijemny pocit, ze by to klidne mohl vyhrat. Nicmene mu to silne skodolibe nepreju. Ne ze by to byl spatny film, ale... Vezmeme to poporadku, takze Kate Winslet. Asi takhle - je ta zenska hezka? Neni. Je ta zenska sympaticka? Neni. Dokonce musim rict, ze mi pekne leze na nervy. Musel bych byt ale hodne velky ignorant, kdybych nevidel, ze tady i pres to vsechno hraje hodne dobre a dikybohu mnohem lepe nez v Revolutionary Road. Problem je z meho pohledu cela prvni pulka, ktera se vlekla pomalu a ne a ne me chytnout. Prim zde hraji jakesi poeticky aktove sceny a v tom bych mozna videl kamen urazu. Uprimne, vazne nejsem fanousek sledovani koupele naheho nesympatickeho teenage chlapce a pohled na nahe telo Kate Winslet je pro me temer traumatizujici zazitek, ktery se vzrusenim nema absolutne nic spolecneho. Jak se ale pozdeji ukazalo, vsechno ma svuj smysl a prvni cast slouzila jako nezbytny podklad pro pozdejsi emocionalni dohru. Nekde ve druhe pulce se to totiz cele zacne lamat a zacnou se dit veci. Na scene se objevi tradicne skvely Ralph Fiennes, on je tam tedy uz od zacatku, ale ziska vic prostoru, zacne se postupovat v case, herci, vcetne Winslet, zacnou opravdu hrat a cele to konecne graduje na sve skryte vnitrni krase. Kdyz si na konci hlavni charaktery dopisuji i jejich finalni konfrontace a zaver do ktereho navic vstoupi ma oblibena Lena Olin ve me evokovaly extremne silne a hodne zvlastni pocity, ktere jsem musel jeste nejakou dobu po skonceni v klidu analyzovat a premyslet nad tim, co vlastne znamenaji. Presne kvuli tomuhle finalnimu feelingu uz jsem tomu chtel dat 4*, ale nakonec jsem to jeste cele prohnal svym kritickym filtrem, vzpomel si na prvni pulku a nahou Kate a radsi to nechavam na tech 3*, i kdyz velmi silnych. 6/10 ()

Sandiego

Dobře zvládnutý film, hlavně v první polovině, pak se kvůli častým skokům v čase začíná ucelená zápletka rozpadat a konec mě přišel docela slabý, ale Winslet tu podává výkon v poloze, jaké jsem ji ještě nepoznal, a musím říct, že je schopná přesvědčivě ztvárnit snad jakoukoliv ženskou postavu. ()

Freemind

Slabé čtyři hvězdičky. Vcelku standardní, ačkoli velmi vkusně natočený i zahraný příběh, který zaujme, ale nijak nestrhne ani neoslní. Mnoho prvků vyprávění ve mně působilo dojmem účelových krůčků k Oscarům, což mi nepřipadá fér. Podívat se - ano, ale Daldry má své životní dílo teprve před sebou. ()

Vojcl

Řekl bych, že dost přeceňovaný snímek, který kdyby se neopíral o téma druhé světové války a výborné hvězdné herce v hlavních rolích, s klidem bych ho zařadil mezi tuctové zástupce červené knihovny. První polovina filmu je velice nudná, kdy jen nedočkavě sledujete, kdy už přijde ta pointa. Teprve scénou u soudu příběh nabere tempo, ovšem rozuzlení opět vyšumí kamsi do ztracena. Není jasné, co nám chtěl autor říci, zda máme hrdiny odsoudit, nebo litovat... Nebýt přesvědčivých výkonů Kate Winslet či Ralpha Fiennese, nebál bych se jít s hodnocením ještě níž. ()

buldock

Ikdyž je první polovina snímku trošku sterilní a na můj vkus zbytečně moc erotická , tak naopak ta druhá se už nese ve zcela jiném duchu a rozehrává mrazivé drama , ve kterém přímo exceluje Kate Winslet , právem za tuto roli honorována soškou oscara za nejlepší herecký výkon v hlavní roli! Zcela určitě si pochvalu zaslouží také režie , výtečné masky , autenticky vytvořená dobová atmosféra a v druhé půli vynikající scénář , který diváka donutí v průběhu hodně přemýšlet , aby mu nakonec stejně nechal několik nezodpovězených otázek. Já jsem spokojen a tento snímek s tématem poválečných procesů mohu doporučit , ikdyž film samotný nějaké mouchy samozřejmě má. Film: 85% ()

Makky

Bezchybný výkon Kate Winslet robí z tohto snímku ovenčeného Oskarmi a Glóbmi znamenitý zážitok. I cez určitú rozvláčnosť v prostrednej časti filmu ide o výborný snímok. ()

Alementina

miluji filmy, kdy neni treba prilis slov, protoze pro silne emoce jich neni treba, tam je citite z kazdeho gesta, pohledu... A tady to je. zaroven tak poeticke a mile. Zprvu me zarazilo to zarazeni romanticke drama, ale sedi to. To, co predvadi Kate Winslet a David Kross je ukazka dokonaleho herectvi. Oscar pro kate je naprosto zaslouzeny a david by si alespon nominaci zaslouzil. Hned po shlednuti jsem si musela nektere sceny pustit znovu, jak moc se mi libili .) ()

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

20.05.2024

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2024 nechá prostřednictvím 801 účinkujících nahlédnout do současné literatury 40 zemí a regionů, čímž o třetinu překonává předchozí… (více)

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž