New Amsterdam

(TV seriál)
Krimi / Drama
USA, 2008, 5 h 45 min (Minutáž: 43–44 min)

Mychael Danna

Nikolaj Coster-Waldau, Zuleikha Robinson, Alexie Gilmore, Stephen McKinley Henderson, Jamie Harrold, Annika Peterson, Susan Misner, (více)

Epizody(8)

Píše se rok 1642 a John Amsterdam je holandským vojákem v kolonii New Amsterdam, dnešním New Yorku. Jakožto muž dobrých mravů nepřipustí zabití Indiánské ženy svými spolubojovníky a ta se mu za to odvděčí tak, že z něj za pomoci bylinek a zaříkávání učiní nesmrtelného ovšem jen do dobry, kdy potká svou pravou lásku. Střihem se přesouváme do roku 2008, kde John pracuje v NYPD jako detektiv a se svou partnerkou Evou Marquezovou řeší případy vražd. John se také přátelí s Omarem, majitelem Jazzového klubu, který jako jeden z mála zná jeho tajemství. (Vienc)

Djkoma

Přesně, jak to píše Hal_Moore... Foxové prostě ničí televizi. Jejich seriály jsou často kvalitou i provedením extratřída, ale vedení nedokáží uspokojit ani velmi slušné výsledky. New Amsterdam spadl z 13 mil diváků na 6,5 milionu, ale o tom se kdejakému tématicky univerzálnějšímu seriálu může leda tak zdát. Jeden muž, kterému je 400 let a zažil v podstatě všechny podoby Manhattanu od prázdné indiánské louky až po dnešní mrakodrapy. Tolik potenciálu, tolik zvědavosti z pohledu diváka a co z toho ... Pouhých 8 dílů a konec. Už dlouho ve mě nic nevyvolalo tolik chutí vidět pokračování, naposledy právě Journeyman a předtím Firefly. ()

JohnCZ

Než se Nikolaj Coster-Waldau stál Králokatem, střihl si krátkou roli nesmrtelného policisty Johna Amsterdama. Problém je v tom, že těch 8 dílů je opravdu velice málo a je velká škoda, že seriál byl utnut prakticky v zárodku. Takhle dostáváme slibný námět a pár celkem průměrných kriminálních případů. Ano, New Amsterdam je především kriminálka s charismatickou hlavní postavou a věřím, že tvůrci měli v rukávu více trumfů. Jen je ještě nestihli předvést. Hodnocení seriálu: 3/5 ()

honajz

Hezké triky, ale jinak to prostě nemá šmrnc a vůbec to nevyužilo potenciál námětu. Hlavní hrdina je něco jako Highlander a řeší kriminální případy. Ale jeho dlouhověkost je tady jen fasádou, za kterou jakoby se tvůrci báli jít. Je to jen image, ale chybí charakter. Pak se podobné postavě nedá moc věřit, sorry. Samotné případy pak jsou jak vystřižené z nějaké učebnice pro začínající autory detektivek. ()

pm

Musela jsem zapomenout na hromadu detailů, které mi vadí, protože zařadit toto dílo do oblíbených seriálů je pro mne prakticky jedinou možností, jak oficiálně dostat Nikolaje Coster-Waldaua do některé své zdejší topky. Přes zajímavou vyprávěcí strukturu, ať už tomu letitému rozsahu a odkazům divák věří nebo ne, je seriál "New Amsterdam" zbytečně konvenční, předvídatelný a přeslazený. Ale když tak nad tím přemýšlím, ráda to přejdu, protože detektiv John Amsterdam je nebezpečně sympatický muž a v podání Coster-Waldaua jednoduše perfektní. Bože, chci ještě alespoň jeden díl !! ()

Hal_Moore

Bývá docela častým pravidlem, že seriály kvalitativně na výši se dočkají brzkého zrušení a seriály nanejvýš nadprůměrné tu zabírají vysílací časy pět, šest let. Z poslední doby potkalo zrušení tak svělé kusy, jako byly seriály Firefly, Raines, Journeyman či New Amsterdam. Tak akorát příjemný hlavní hrdina, který získá nesmrtelnost, dokud nenajde ženu svého života v podání Nikolaje Coster-Waldau proběhne osmi epizodami tak rychle, že si jej akorát stihnete oblíbit a seriál končí. Veliká škoda, potenciál tu byl hodně veliký, sarkasmus a cynismus hlavní postavy příjemný, narážky na dlouhověkost a životní zážitky trefné a přesné. I přes to, že bylo zbytečné dělat seriál o osmi epizodách, já investovaného času nelituji. PS: Spolu s Journeymanem nejlepší titulková sekvence za hodně dlouhou dobu. ()

• Hlavní postava měla syna, který zemřel v šesti letech. (aktakanamor)
  • Hlavní postava měla za svůj život 609 přítelkyň. (aktakanamor)
  • Hlavní postava měla 63 dětí. Jedním z jeho dětí je i Omar. (aktakanamor)