• Německo

Resident Evil: Afterlife 3D

Akční / Thriller / Horor / Sci-Fi

Německo / Francie / USA / Kanada, 2010, 93 min

• Tetsuo

Po Avatarovi nejlépe vypadající film ve 3D. Bohužel, na rozdíl od Avatara není 3D používáno k vyprávění, ale celý film slouží jen k předvádění 3D. Subjektivně nejdelší a nejpomalejší akční film za poslední dekádu. Totálně videoherní absurditu scénáře ponechávám stranou, ta už tu celkovou tupost jen korunuje.(9.9.2010)

Aj keď Anderson sľuboval návrat ku koreňom, kvality a originalitu prvého dielu už pravdepodobne nedosiahne nikto, pokiaľ nedôjde k zmene orientácie celej série na viac, než prvoplánové béčka s plochou scenárovou inšpiráciou zo série počítačových hier. Mila predvádza svoj štandard, herecky plochý, ale na akčné scény s ňou sa dá vždy pozerať. 3D označenie bol síce dobrý reklamný ťah, prakticky však úplne nezáživne zneužitý v neprospech diváka, avšak v prospech tržieb. V klasickom formáte, doma, som si dokonca film užil viac, než v kine. A to asi hovorí za všetko. 65%.(2.11.2010)

Svoji porci zombíků jsem dostal a za řezníka nemůžu dát jinak než za 4. Perfektní atmosféra i hudba, to vše skloubené do 3D, kde některé části postrádají reálnost i logičnost, ale to k RE už tak trošku patří po těch čtyřech filmech plných přehnaných schopností a zdá se, že se konečně filmová série začíná blížit té herní, čož je další bod k dobru. 70 %(4.10.2010)

• Tom Hardy

Smutná prohra všech zúčastněných. Anderson se nechal zaslepit novou technologickou hračkou a zapomněl na vše ostatní, příběhem počínaje a pilíři předlohy konče. I herci jsou tentokrát extrémně nevýrazní, včetně stálice Milly a nováčka „utíkajícího z vězení“ Wentwortha Millera. Díky neustálým zpomalovačkám neskutečně utahaný akční film, který se tváří jako zombie Třístovka, ale k tomu postrádá vymazlenější vizuál, větší gradaci i lepší uchopení akčních scén. Ty jsou až obdivuhodně slabé a přestože nemám proti Andersonovým filmům zpravidla nic, tady tolikrát mine cíl, že to spíš vypadá na pokračování jeho neblaze proslulého Žoldáka (ženění s Millou dle všeho filmařům nesvědčí). Po solidní jedničce, použitelné dvojce a našlápnuté trojce ohromné zklamání. Nebýt solidních tržeb (3D vládne), byl by to smutný úkaz toho, kdy filmař zabil sérii, kterou kdysi sám úspěšně startoval. Více zde.(20.9.2010)

Je to celkom dobrý akčný zombie film, ktorý je už štvrtým dielom môjej obľúbenej série. Má dosť dobrý príbeh o Alice, ktorá behom akcie proti pobočke spoločnosti Umbrella v Tokiu príde o svoje výnimočné schopnosti, ale aj tak v tomto nehostinnom svete pátra po preživších a hlavne hľadá údajné vysnívané miesto. Počas letov nachádza skupinu ľudí vo väznici v Los Angeles a tak sa s nimi spojí, no väznica už dlho nápor zombií nevydrží a tak musia urobiť všetko preto, aby sa z toho dostali a navyše v blízkosti sa dočasne nachádza možná záchrana. Spracovanie sa mi páči, ale aj tak sa nezbavím výrazných rozporuplných pocitov. Už od začiatku je jasné, že séria začína výrazne meniť štýl na podstatne samoúčelnejší a preefektovanejší, čo mi teda nevyhovuje, ale aspoň to aj tak pôsobí pomerne zábavne a navyše po tej rozbehovej prehnanej štvrťhodine sa to výrazne upokojí. Síce tie menej vhodné prvky sa tu stále nájdu, ale aj tak je celá táto hlavná fáza filmu vo väznici dobre zvládnutá, motív úteku z väzenia, aj keď tentoraz samozrejme z iného dôvodu vždy poteší a tak ma to dejovo dosť bavilo, nové postavy sú tiež celkom zaujímavé a udržuje si to slušnú úroveň zábavnosti, takže toto ma skutočne bavilo. Len škoda, že finále opäť za moc nestojí, záporné prvky z úvodu sú tu ešte výraznejšie, ale dá sa to dopozerať a dobrý dojem z hlavnej časti to už moc nepokazí. Akcie je tu priemerné množstvo a je aj celkom slušná. Ale platí o nej približne to, čo aj o spracovaní, takže úvod a záver sú zbytočne prahnané a aj dosť hlúpe, no tým horším spôsobom, napodobobanie Matrixu je až príliš viditeľné a amatérske a tak až na vysoký počet zabitých z úvodu tu nie je o čo stáť. Ale všetka akcia z hlavnej fázy filmu je už na tom podstatne lepšie, síce vizuálne sa to dalo ešte doladiť a tých spomaľovačiek tiež nemuselo byť až tak moc, ale dokázal som si na tento štýl zvyknúť a všetky tie prevažne prestrelky s rôznymi typmi zombií ma dosť bavili. Najviac sa mi páči akcia na streche, alebo zaujímavá akcia v sprchách. S hereckým obsadením som dosť spokojný, tradične Milla Jovovich v hlavnej úlohe, zo starších postáv ešte poteší ALi Larter, ale veľkým plusom je rozhodne Wentworth Miller a celkom ma bavili aj Boris Kodjoe a hlavný záporák Shawn Roberts. Réžia a technická stránka nie sú zlé, stále mi to v rámci žánru celkom sadlo, ale vidno, že Paul W.S. Anderson to už začína nepríjemne preháňať. A opäť je plusom aj hudba. Takže prvé tri diely sú určite lepšie, ale aj Afterlife je stále dostatočne zábavný a ako fanúšika tento série ma neurazil. 74%(10.10.2010)

• - Alice Abernathy (Milla Jovovich) cestuje ruským letadlem Jakovlev Jak-52. (Zdroj: impdb.org) (Foxhound#1)

• - V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 86. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias". (Paldiny)

• - Spoiler: Záverečný súboj s Albertom Weskerom (Shawn Roberts) odkazuje na známu scénu z hry Resident Evil 5 (2009). Prebieha podobne a je do neho zakomponovaná aj známa scéna s hodenými slnečnými okuliarmi. (Echelon1)