Snímek Moneyball společnosti Columbia Pictures je natočen podle skutečného příběhu Billyho Beaneho (Brad Pitt) – bývalého nadějného hráče baseballu s vyhlídkami na oslnivou kariéru, který se poté, co nedokázal splnit nadějná očekávání, se svou soutěživou povahou raději zaměřil na administrativní stránku tohoto sportu. Na počátku sezóny v roce 2002 se Billy ocitá v zapeklité situaci: jeho špatně financovaný tým Oakland Athletics, zvaný též lidově A's, přišel o své nejlepší hráče (znovu), kteří se nechali zlákat velkými týmy (a s tím souvisejícími nemalými platy) a on je nucen dát svůj tým znovu do pořádku a zahájit sezónu s třetinou původního rozpočtu. V touze po vítězství se Billy rozhodne jít proti klasickým zvyklostem, které v baseballu platí. Zaměří se zcela mimo baseballová hřiště na zneuznané teorie Billyho Jamese a najme Petera Branda (Jonah Hill), inteligentního ekonoma, který vystudoval univerzitu v Yale. Společně se postaví selskému rozumu vyzbrojeni odhodláním vše přehodnotit a vybaveni počítačovou statistickou analýzou, kterou baseballová administrativa dlouhodobě ignoruje. Dospějí k neuvěřitelným závěrům a začnou najímat hráče, které zbytek baseballového světa považuje za příliš nevhodné, příliš staré, příliš nemocné nebo příliš problematické, kteří jsou ale současně všichni velmi nedocenění. Jak se Billy a Peter neúnavně tlačí kupředu, vzbudí jejich nové metody a pozoruhodná sestava outsiderů pozornost ostatních týmů, médií, fanoušků i hlavního manažera jejich vlastního týmu (Philip Seymour Hoffman), který odmítá spolupracovat. Tento experiment ale nakonec vede nejenom ke změnám v tom, jak se baseball hraje, ale také k výsledku, který Billymu definitivně otevře oči a posune ho na zcela novou úroveň. (oficiální text distributora)

Jordan

som zmätený... tesne po pozretí si moneyballu, ktorý ma väčšinu času tak trochu nudil, resp. som až do konca čakal na moment, kedy ma "chytí", na niečo, čím si ma úplne získa na svoju stranu a poviem si: toto je fakt dobrý film!, som to videl na sotva 2 hviezdičky a bol to pre mňa ďalší príklad toho, že oscarová nádielka za rok 2011 patrila k tým slabším... ako nad tým však už tretí deň od pozretia uvažujem, formulujem si v hlave komentár k filmu a rozprávam sa o ňom s rôznymi ľuďmi, zisťujem, že i pri všetkých veciach, ktoré mi tam vadili a ktoré podľa mňa aj objektívne nefungujú, je to asi predsa len dobrý film: síce nerozumiem baseballu a tento film mi v tom nijako nepomáha (práve naopak), síce nie som amík a ten šport nesledujem a nepáči sa mi, vieme dobre, že američanmi vymyslený žáner "športovej drámy" nie je o športe, ale o nezlomnej vôli jedinca, o sile bojovať, o tímovom duchu a podobných veľmi vzletných myšlienkach a témach... tuto je to o nasratom chlapíkovi, ktorý urobil z núdze cnosť a tým, že veril jednému čudnému týpkovi a zároveň si chcel vyriešiť svoju bolačku, svoj komplex z mladosti, urobil revolúciu v najpopulárnejšom americkom športe... čo sa mi tu rátalo, boli tieto veci: 1) herectvo: naozaj dobre hrali asi všetci, nasratý, tvrdohlavý a "nedovzdelaný", no v baseballe úplne zorientovaný a namakaný brad pitt je naozaj dobrý, no tento film pre mňa osobne patril tučkovi jonahovi, ktorý konečne dostal väčšiu a vážnejšiu rolu a úplne v nej presvedčil, veľmi príjemný, presvedčivý a dobrý bol aj hoffmann v menšej, no dobre urobenej postave; 2) realizmus: v športových filmoch sa ho veľmi nedočkáme, športovci sú častokrát heroizovaní a idealizovaní - no tuto sú to predsa len športovci, častokrát tupí, trápni, nezhovorčiví, spotení... síce je tento film hlavne o zákulisí športu a zo športu samotného nevidíme veľa, tých pár scén so športovcami patrí k najlepším z filmu, pretože ich konečne ukazujú tak, ako to poznáme zo života; 3) dialógy - síce drvivá väčšina ich je v číslach, percentách a neznámych menách hráčov, sú tam asi 4 dobré (scéna s robin wrightovou, rozhovory brada pitta s trenérom, tým hlavným couchom, jonahom hillom v garáži), sú napäté, veľmi realistické, vypäté, pod povrchom slov tam buble veľa napätia, nevraživosti, ale neziapu po sebe, neprehrávajú, neteatralizujú, o to to má väčšiu silu; lenže je tu aj druhá stránka: scenár akoby pracoval s veľa nadhodenými loptami a len málo z nich odpálkoval: nedotiahnutá je podľa mňa línia vzťahov brad pitt - dcéra, brad pitt - bývalá žena, motív bradovej minulosti (čiastočne, mohol by byť viac rozpracovaný) a hlavne (!) vzťah brada s jonahom, čo je podľa mňa OS celého filmu/príbehu, je počas celých dvoch hodín nemenný, nevyvíja sa, neposúva sa: je síce sympatický, obidvaja sú dobre napísané, zahrané a zrežírované charaktery, ale vzťah medzi nimi neprechádza žiadnym oblúkom; rovnako mám pocit, že samotný brad pitt a jeho charakter počas celého filmu neprechádza nejakými väčšími zmenami - maximálne (a aspoň to je potešujúce) sa vyvinie to, že sa začne rozprávať a "nadväzovať" vzťahy k "hráčom", ale je to tak minuciózne, že človek si až podrobnejšou analýzou uvedomí, že billa bean predsa len podstúpil nejaký vnútorný vývoj, nedôjde vám to hneď; tiež mám pocit, že posolstvo toho filmu (okrem paušálneho posolstva všetkých športových drám: musíš veriť svojmu cieľu a bojovať za svoju vec) nebolo až tak transparentné a odkomunikované s takou silou, dôraznosťou a jasnosťou, aby sa človek hneď zorientoval a dopracoval sa ku katarzii či aspoň nejakému myšlienkovému vrcholu; čiastočne mi to pripomínalo johnyho mcguirea s tomom cruiseom, aj keď ten bol viac romantický, dokonca rodinný a presne v tej línii športových filmov, ktorú moneyball narúša a "renovuje" svojím realistickým prístupom, ale medzi tými dvoma filmami je niekoľko výrazných styčných bodov (či plôch), no johny mcguire mi prišiel prehľadnejší a akoby koherentnejší v rovine myšlienky, výpovede, posolstva; () (méně) (více)

Anderton

Ono je rozdiel, ak sledujem športový film, kde niekto niekomu vysvetľuje, ako sa najlepšie vyhnúť ofsajdovej pasci a kde niekto niekomu vysvetľuje, ako sa dostať z prvej na druhú métu. Tomu prvému totiž rozumiem, tomu druhému ani za mak. Moneyball dodržuje aj nedodržuje klasickú schému športových filmov, dá sa ale považovať v tomto smere za relatívne inovatívny. Môj vzťah k tomuto filmu by som ale prirovnal k Billyho hláške po jednej akcii, či je vôbec možné túto hru nemilovať.....ja som jeho pocit totiž nezdieľal. ()

Frajer42

Ačkoliv baseball řadím mezi moje nejméně oblíbené sporty, tak tenhle film bych mezi moje nejméně oblíbené filmy nezařadil ani náhodou. Není to zdaleka nejlepší sportovní drama, které jsem kdy viděl, ale je to sportovní drama zcela jistě povedené. Brad Pitt zde znovu ukázal, že je skutečně kvalitní herec. Režie se ujal pro mě naprosto neznámý režisér Bennett Miller a z mého pohledu si vedl skvěle. Troufám si říct, že i hudba byla docela dobře zvolená. Nevím sice jaké ambice si tento film klade, ale byl bych moc překvapen kdyby film dostal jiného oscara než toho za hlavní herecký výkon a ani toho tady tak úplně neočekávám. Stejně je to však film, u kterého jsem se ani na okamžik nenudil, ačkoliv mi na emoce nezahrál. Hodnocení bych viděl někde kolem 3*. ()

Dzeyna

Od Moneyballu jsem očekávala víc, a proto jsem byla celkem zklamaná. Baseball mám ráda a čekala bych o něm mnohem lepší film, zvlášť, když v něm je Brad Pitt, který podle mě, už ztrácí své herecké schopnosti a myslí si, že je celý film založený pouze na něm. Všechno to zachránila mladá krev- Jonah Hill, díky kterému se vlastně tým Oakland Athletics vyhrabal ze dna až na vrchol. Film je dobře zpracovaný, ale chybí mi tam nějaká větší zápletka, děj je více než předvídatelný, takže tři hvězdy jsou odpovídající. ()

teutates

První dojem 8/10, po vydatném spánku 6-7/10 a po jisté době jsem opět u 8/10, prostě to ve mně zraje, ehm. Každopádne B.Pitt je můj adept na oscara, ať se vám to líbí nebo ne. Co se baseballu týče, vyznám se v něm asi jak, prostě nevyznám (kulové prázdno, zajíc po vasektomii hledající svou plodnost), nic mi to neříká a jaksi mě to nebere. No co mohu, jsou čísla, statistiky a věřím, že něco na tom je, v podání úchylného a zpomaleného Hill-a určo. Taky to pozadí otce a dcery, jo jo vím, že je to tu už poněkolikáté napsáno, no ono to taky je jaksi tímhle sportovním neduhem dáno. Uvědomit si, že jako tým v I. lize co se hvězd a peněz tyče jsme v pytli a hledat způsob, jak z toho ven přes prostředky, které jsou reálné, hledat koncepční řešení chce fakt kuráž a mega-koule. ()

swamp

Evropskému divákovi tak trochu vzdálený film.. což mu vlastně nelze vyčítat. Pitt i Hill výborní, Hoffman tentokrát spíš zahřívá místo na lavičce, ale to byla jeho úloha. Prakticky čistý snímek, který si ke mně cestu ovšem zcela nenašel. ()

oje

Sportovní příběh o odvaze, odhodlání a trnité cestě za vzdáleným cílem, který se tentokrát neodehrává na trávnících hříšt, nýbrž v potemnělých prostorech pod tribunami a za monitory v kancelářích sportovních manažerů. Brilantně zpracované drama na jedinou minutu neztrácí šmrnc ani napětí, které si divák bez problémů vychutná i bez toho, aby byl basseballovým nadšencem. Poutavý transfer každého jednoho hráče, krásně vykreslená atmosféra nejistoty odrážející vývoj sezony a příjemné obsazení si může vychutnat každý. ()

Ant

Váhala jsem mezi 4* a 5*, ale nakonec se přikloním k těm 4*. A to i přesto, že je pro mě Moneyball nejlepší sportovní film od Vítězů a poražených. Baseball je navíc jedna z mála her, která mě vážně baví, takže jsem se aspoň projednou necítila jako úplný ignorant. Nicméně mi tady chybí další úroveň příběhu nebo extra zapamatovatelná scéna, která by film posunula o něco dál. Co Moneyball ale dělá výjimečným, je Pfeisterova realistická kamera. Pittova oscarová nominace byla zcela zasloužená, Hillova ani tak moc ne. Zato Dannova hudba je úžasná a z filmu dělá prvotřídní drama. Hodně příjemně mě překvapila Millerova režie. Capote mě uspal, u Moneyballu jsem si naopak přála, ať trvá ještě o pár minut déle. ()

predators

Brad Pitt je Pan herec, a být to curlingu výsledné hodnocení by nejspíš vypadalo stejně. Tak dobře, je to i poměrně zručně natočené, v závěru už dojde i na samotnou hru a vlastně mi ani nepřišlo, že to vše trvá déle jak dvě hodiny. Sakryš, že já se vysral na tu ekonomku, mohl jsem teď být úplně někde jinde... 70% ()

Slartibarkfast

Víc jak dvouhodinový film o baseballu?! "Proboha! To bude nuda.." říkal jsem si. Nakonec se ale vyklubal z tohohle outsidera skvělý sportovní zážitek a nejen to. Dramatické pozadí a absence patriotických žvástů, se kterými se u takovýchto filmů často setkáváme, dělá z tohohle díla skutečný poklad. Prakticky udržuje diváka stále v očekávání. Charismatický Pitt v roli bývalého hráče, který nevyužil svoji šanci, předvádí přesvědčivý výkon a spíše komický Hill dotváří skvělou atmosféru. Jeden z nejlépe natočených sportovních filmů současnosti, neskutečně dobře zvládnuté emoce postav a dramatické scény. To, jak film působí na diváka, zanechá v mnohých nesmazatelný zážitek. Moc jsem se bavil.. Můj nejoblíbenější film o baseballu. 90% ()

PetrPan

1+1 = 2, 0000 ...Statistika nuda je, má však cenné údaje aneb jak bez peněz udělat hodně muziky... "strhující", "emocemi nabité"...no asi ano, ale ne pro mne, jakožto cynický pro nic se nezapalující jedinec veskrze průměrného charakteru i jednání nedokážu (kvůli své zášti) ocenit charakter za svou věc bojujícího člověka..chybí mi asi to srdce správňáka.. tak ale na druhou stranu mu to přeju a doufám, že Billy jednou to finále dá, to bude teprve něco.. teď je teprve na půl cesty, to neměli zatím točit :( Jednoduše vzato mě ten příběh nějak nechytil, herecky, scénaristicky i režijně má však Moneyball své nesporné kvality. A teď jak hodnotit..tak dobře. ()

cukorek

Moneyball - " návod pre športových manažérov ". Pekné spracovanie podľa skutočného príbehu, ale podľa mňa dosiahnuť také úspechy s takým mužstvom (outsiderov a s nízkym rozpočtom) je nereálne, ak by to tak bolo v skutočnosti dovolím si to nazvať zázrak zázrakov. Brad Pitt nesklamal, zvládol emotívne situácie bez problémov (s nomináciou na oscara súhlasím), ale Jonah Hill za pár výpočtov v role uhladeného šprta, ma veľmi neočaril (s nomináciou na oscara nesúhlasím). Odovzdávanie oscarov sa blíži tak uvidím ako to dopadne. Vo filme sú časti, ktoré ho pozdvihujú, ale aj slabšie momenty a tak tomu dávam 60%. ()

Bachy

Nemám rád sportovní filmy. Jejich největším problémem je předvídatelnost, umělý nátlak na city a stokrát omletá písnička. Moneyball nemá nic z toho. Má Brada Pitta a perfektní scénář/předlohu/skutečné události. Další skvělý důkaz toho, že s jakýmkoliv tématem jde udělat parádní show. Je úplně jedno, jaký vztah máte k baseballu. Funguje to, Pitt si říká o Oscara a mne baví odbourávat předsudky. Se zimou opět přichází do kin zlepšení mého dojmu z letošních premiér. ()

iamek

Dobrý snímek z prostředí baseballu, ale že bych byl z toho odvařený jako v Americe kritika, to se říct nedá. Hlavně nechápu nominace za nejlepší scénař. Herecky snímek skvělé táhle Brad Pitt v roli neustupného a geniálního managera a dobře mu sekunduje Jonah Hill, který svým vzhledem spíše zapadá do komedií. Příběh se mi líbil, protože sportovní filmy mám rád, ale jak říkám, zase tak dokonalé mi to nepřišlo. Přece jen bylo docela jasné, jak se celý děj bude odehrávat. Aspoň můžu sledovat kariéru Billyho Beaneho v reálném životě. Snad ten vysněný titul jednou vyhraje. ()

dopitak

Největší slabina těchto sportovně-motivačních projektů tkví v jejich hlavní myšlence, nebo alespoň ve způsobu jejich prezentace. Tak například v Moneyball se nejvíc tlačí na pilu v okamžiku, kdy dvacátý v řadě vyhraný zápas může vejít do dějin (stejně jako tam vešel ten devatenáctý). Na to si právem musíte říct, že důležitost leží v něčem jiném (ale filmově ji vyjádřit takhle je snazší). Každý tým na světě chce vyhrát poslední zápas sezóny, pakliže se hraje vyřazovacím způsobem a ne tabulkově, ani v tomhle film myšlenkově nepřináší nic nového. Moneyball je velký ale nikoliv velkolepý film, postava manažera Beaneho je pečlivě vykalkulovaná podle vzorečku velký herec zároveň producentem/vhodný námět/blížící se předávání cen. Je tu přeci mnohem zajímavější postava, a tou je Peter Brand - jeho tabulkování, jeho příprava podkladů, jeho raketový vzestup a (tohle je nejameričtější light motiv) jeho carieer training manažerem BB. Což opomíjeno právem vyvolá legrační pocit, když Brad Pitt handluje po telefonu a jeho asistent střílí jména od boku - tak to totiž docela určitě být nemohlo. Vzhledem k oskarovým nominacím bych jen poznamenal, že pokud už by neměl za hlavní roli dostat Oscara Jean Dujardin, pak by to měl spíš být Brad Pitt než favorizovaný Clooney. ()

Chrustyn

Američani mají spoustu podivných sportů a baseball je jedním z nejpodivnějších. Přesto se o něm dá natočit zajímavý, poutavý, neskutečně zábavný a po všech směrech povedený film. Právě takový je "Moneyball", který se možná až zbytečně skrývá a je to rozhodně škoda, protože je jedním z největších překvapení roku 2011 a i když nezíská jediného Oskara, (pokud bude změna komentář doplním) neměl by si ho nechat uniknout nikdo, kdo má rád chytré filmy. Režie, herci, scénář, vše je té nejvyšší úrovni a snad jen přílišná délka filmu mírně škodí. ()

Jirka_Šč

Ľudovít Ódor ve své knize Rýchlokurz geniality doporučuje tuto knihu jako příklad, "keď systém spracovania dát v bejzbale prevalcoval desaťročné skúsenosti expertov". Vypadalo to velmi atraktivně a líbilo se mi (přestože pravidlům baseballu nerozumím, systém zpracování dat byl pro mě španělská vesnice a odůvodnění, proč je třeba dosáhnout taková a taková čísla mi znělo, jako kdyby bylo napsáno v arménštině). P.S. Samozřejmě - Brad Pitt je výborný! ()

Yardak

První hodina tohoto sportovního dramatu mě naprosto pohltila, druhá půlka už neměla takovou sílu (ani sám nevím proč), velká škoda. Baseball jde naprosto mimo mě, ale i tak mě film oslovil a opravdu dvě hodiny pěkně zabavil. Samozřejmě film stojí hlavně na Pittovi, který zahrál velmi dobře - třeba z toho bude i nějaká cena :o)). Já bych mu to přál. Pěkné 4 hvězdičky, 80 %. ()

mat.ilda

Jsem úplně mimo, co se týká baseballu a mám x-krát menší povědomost o zákulisních praktikách téhož. Překvapivě však nebyl žádný z mých výše zmiňovaných handycapů na překážku v tom, aby mně to hlava brala. Sympaticky podáno, bez velkohubých sportovních proslovů, přímo k věci. Nesmím ovšem pominout to nejpodstatnější, a to hlavního manažera - nevím, kam až si Brad Pitt nastavil laťku, ale už teď se houpe hodně vysoko nad hollywoodskými kopci.Je radost pozorovat každé jeho další a nové já, tentokrát tak osobní a blízké, že mně mimoděk prolétla hlavou myšlenka - tak asi takhle Brada zná jeho nejbližší okolí, tak takový možná doopravdy je... příští rolí však téměř jistě změním náhled :-) ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (více)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi