Frontline

• Kanada Frontline
Dokumentární / Historický / Publicistický
USA, (2012–2024), 270 h 39 min (Minutáž: 13–177 min)

Režie:

Antony Thomas, Ben Loeterman, DeWitt Sage, Adrian Cowell, Dominic Allan (více)

Scénář:

Greg Barker, Alan Smithee, Janet Tobias, Peter Bull, William Peters (více)

Kamera:

Michal Krejčí, Herb Forsberg, Peter Pearce, Stefan Forbes, Bestor Cram (více)

Hudba:

Philip Miller, Jon Ehrlich, Joel Douek, Sheldon Mirowitz, Ben Decter (více)

Will Lyman (vypravěč), David Ogden Stiers, Dylan Baker, Violent J, Shaggy 2 Dope, Naomi Klein, Julian Assange, Chico Mendes, Nelson Mandela (více)

Série(13) / Epizody(251)

Recenze uživatele *CARNIFEX* k tomuto seriálu (2)

ISIS: islámský stát (2014) (S32E17)

Presne TO, čo vytýka užívateľ "Zeck" ostatným, je on samotný, len z iného uhľa pohľadu. Kým jedna skupina považuje tento dokument za "propagandu", tí druhí ho obhajujú, pričom v ňom vidia "iba" množstvo "objektívnych" informácii. No "pravda" je niekde uprostred. Kým sa tento dokument zaoberá jeho podstatou, hlavnou myšlienkou, teda zrodom "ISIS", skutočne zaznie niekoľko zaujímavých informácii, ktoré by sa dali považovať za "fakty". Lenže potom je tu tá "druhá" strana "mesiaca", v podobe akejsi ťažko uveriteľnej obhajoby: "Áno, áno, vedeli sme o tom čo bude, ale nedalo sa inak - my sme prišli len "pomôcť", tým naša úloha skončila, všetko ostatné je Vaša chyba". Netreba totiž zabúdať na "históriu", ktorá nie je zas tak stará, aby si ľudia KONEČNE uvedomili, že "Krajina neobmedzených možností", nie je zas tak nevinná, ako v to podaktorí slepo veria. Pričom IRAK, je jeden z "mála projektov USA", ktoré sa rovnako ako iné (Čile a pod.), ani omylom nevydarili. Priemer. ()

20 dnů v Mariupolu (2023) (S42E06) odpad!

Pre ľudí, ktorí ťažko znášajú, respektíve neznesú pohľad na ľudské utrpenie, prakticky nesledovateľné. Ja osobne som to musel vypnúť, respektíve najprv striedavo zapínal a vypínal, až som to proste vzdal. Ja celkom nerozumiem tomu, čo sa tu hodnotí. Aká je vlastne výpovedná hodnota takéhoto produktu? Smrť v priamom prenose? Respektíve pohľad iba na smrť? Kde je podstata? Nejaký hlbší zmysel, pointa, vysvetlenie konfliktu a podobne? S ničím takým sa tu nestretnete, tento produkt je čisto o prezentácii smrti bez hlbšej pointy, v ktorom je človek neznalí problematiky, konfrontovaní čisto s utrpením bezbranných, čo vedie akurát tak k popudu nenávisti. Na tejto stránke nie je veľa užívateľov, ktorí by mi mohli sekundovať v počte vzhliadnutých dokumentov s vojnovou tematikou (jeden), ktoré riešili konflikty po celom svete, ako napríklad v Iraku, Afganistane, Palestíne a podobne, no napríklad v prípade takej francúzskej tvorby, alebo možno aj britskej či talianskej, je takáto štruktúra spracovania dokumentov veľmi zriedkavá, až nepravdepodobná. Ono, nie že by sa v nich nepoukazovalo na opovrhovania hodné, vojnové zločiny páchané na civilistoch, no ten samotný produkt v podobe dokumentu, má úplne inú štruktúru, a to najmä v podobe vysvetľovania samotného konfliktu, ako príčiny, priebehu a dôsledkov. Tento si však ide na jednej jedinej vlne, prezentovať čisto smrť a utrpenie, pričom každému na tomto svete musí byť predsa jasné, že pri vojnových konfliktoch obdobného druhu, budú vždy trpieť len a len nevinní civilisti, a teda tí, čo absolútne za nič nemôžu, ktorých nezaujíma politika a s tým spojené “pánske huncútstvo”. Čítam si tie komentáre, hľadám medzi nimi “neutrál” a taký nejaký ten pohľad, ktorý síce v žiadnom prípade nebude obhajovať konanie Ruska (lebo to ani nejde!!), no bude mať aspoň trochu odvahu na kritický pohľad zo širšej perspektívy. Ťažko. Je to “kúsok od nás” a strach je najlepší spôsob na ovládanie mas ľudí a tak ide podstata problému úplne stranou, lebo takto je to jednoducho jednoduchšie. Málokto vôbec vie, že v rovnakom čase zahájenia invázie na Ukrajinu Ruskom, začala Saudská Arábia spolu s USA bombardovať Jemen, kde sú rovnako ako boli v Iraku, Afganistane, či aktuálne v Palestine, páchané vojnové zločiny na civilistoch. To, ale v TV vidieť nebudete, lebo Vám ukážu len to, čo oni uznajú za vhodné. Človeku je z tohto pokrytectva na grcanie, vymyzol akýkoľvek kritický pohľad na problém ako taký, pritom konflikt na Ukrajine mohol byť ukončený prakticky po pár týždňoch od jeho vzniku, no západné mocnosti na čele s USA či Britmi boli proti a tak prostredníctvom postavičky ako bol Boris Johnson - zmarili akékoľvek mierové rokovania. Toto už tiež nie je žiadne verejné tajomstvo a tak je relevatné pýtať sa, o čo tu vlastne ide?? Prečo?? Kvôli čomu, komu?? Je toto další Afganistan či Irak?? A pritom stačilo dodržiavať dohody, ktoré boli medzi oboma mocnosťami ako USA a Ruskom po desaťročia akceptované. Už Kennedy nebol hlúpy a vedel, ako udržať tieto vzťahy v neutrálnej rovine, keď Rusi postavili svoje rakety na Kube a situácia bola prakticky podobná. No a možno aj preto bol na jeho osobu spáchaný atentát. Žiadne bratríčkivanie s Rusmi skrátka nebude. Je tu stret dvoch ideológii a jedna musí za každú cenu vyhrať - zaniknúť. Nie v jednom vojnovom dokumente o druhej svetovej vojne budete svedkami týchto slov: “Slovanský národ bol a je vnímaný ako podradný”, pričom nešlo o získanie územia, ale o “vyhladenie” ideológie. Neviem koľkí si vypočuli rozhovor s Putinom, no je tam jedna pasáž, kde hovorí o takzvanej “denacifikácii”, ktorej ideológia napriek smrti Hitlera pretrváva dodnes. Po druhej svetovej vojne množstvo nacistov ušlo do USA či Južnej Ameriky, kde sa dostali pod ochranné krídla rôznych zložiek, ako CIA a podobne. To nie je žiadny hoax, to je krutá realita, pričom nie je to tak dávno, čo sa v kanadskom parlamente aplaudovalo Jaroslavovi Hunkovi, ktorý počas druhej svetovej vojny slúžil v 14. granátnickej divízii Waffen-SS, známej aj ako 14. dobrovoľnícka divízia „Galizien“, zloženej prevažne z etnických Ukrajincov pod nacistickým velením. Členovia divízie boli obvinení zo zabitia poľských a židovských civilistov. A viete na koho pozvanie tam prišiel? Zelenského. Realitou je taktiež fakt, že sú všetky vojny vedené USA, mimo ich územia, pričom zbrojársky priemysel extrémnym spôsobom bohatne na tragédii obyčajných ľudí. Nedá sa to zastaviť a tomuto konfliktu určite nebude taký rýchly koniec (snáď sa mýlim). Už v 2008 Putin pochopil, že sa niečo chystá, keď chceli Ukrajinu prijať do Nato. Keď si uvedomíme, že by samotná priprava na tuto inváziu mohla trvať od roku 2008, tak je to len zlou predzvesťou dlhotrvajúceho konfliktu, v ktorom nikto neustúpi a bude trpieť len obyčajný, Ukrajinský ľud. Paradoxne však nie všetci. Tí chudobní, čo nemali prostriedky určite, tí lepší brázdia naše ulice na Lexusoch, hrajú turnaje vo vodnom póle a podobne. Sranda, že vo vojne zmietanej krajine sa hrá nie len futbalová liga, usporadúvajú párty na strechách mrakodrapov pre vyvolených, ale dokonca pozývajú ľudí na trávenie dovoleniek v prímorských oblastiach. Toto počas invázie USA v Afganistane či Iraku rozhodne možné nebolo. Tam sa to vraždilo jedna radosť. Zarážajúci je aj úvod dokumentu, kedy oslovený starší pár, pošle novinára bez mihnutia oka do piče, pričom následne je situácia okomentovaná tak, že chápe ich rozhorčenie, nakoľko bola ich krajina napadnutá. No, len či tá reakcia bola naozaj pre tieto dôvody, či to nebola dvojica ľudí, ktorá si od začiatku uvedomovala, že celý konflikt je len dokazovaním si síl medzi dvoma mocnosťami a oni sú len obeťami. Na záver len dodám, otvorte myseľ, buďte kritickí na obe strany, lebo nikdy nič nie je iba biele, alebo čierne. Overujte si informácie, čítajte medzi riadkami, lebo skončite v pasci rovnako, ako to bolo v prípade Kovidovej doby, ktorá po vypuknutí vojny na Ukrajine, záhadne zmizla z mediálneho smogu. Fakt krutý liek kurva fix. Tomuto produktu dávam čistý “odpad” nie z dôvodu, že je čisto politicky orientovaný na jednu jedinú stranu, bez diskusie a kritického pohľadu, ale preto, že je jeho jediným zámerom vyvolať nenávisť, nakoľko toto nie je žiadny dokument, toto je reálny horor, pričom pokiaľ Vám vadí toto, malo by Vám aj to, čo sa deje aktuálne v Jemene či v pásme Gazi. No a naopak, pokiaľ Vám toto nevadí, tak ste rovnakí pokrytci, ako tí čo s krvou v očiach kričia mier, no v jednej ruke majú pochodeň a v druhej bandasku s benzínom. Čistá grcanica. () (méně) (více)